De ¥rïje Allernaarder Er wordt wel recht gesproken maar niet gedaan Besprekingen onver* wachts hervat waalf jaar geëischt tegen Winterhulp directeur Piek DE VORST HEEFT OVERWONNEN AMERIKAANSCH VOORSTEL INZAKE ONTWAPENING Gromyko acht het overbodig jfoensdag 5 Februari 1947 HF Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Reynders Hoofdred. G. E. de Winter 3e Jaargang 306 - 270 Mr. ZAAYER SPRAK 4 •jifR. J. ZAAIJYER, procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft tijdens zijn requisitoir in de zaak Piek, den vroegeren directeur van Winterhulp, tegen wien hij een gevangenisstraf van 12 jaar 'schte, verschillende bittere woorden gesproken. Spr. achtte Piek schuldig aan hulp aan den vijand, meermalen gepleegd. Iplndien Piek de straf had gekregen, die hij verdiende, dan zou hij op den iag na de bevrijding ergens in Nederland aan een boom hebben gehan- jen. Dat is echter niet gebeurd en in de afgeloopen anderhalf jaar hebben ivij nu wel de zekerheid gekregen, dat over hen, die dit verdienen in Ne derland ik zeg niet: geen recht wordt gesproken, maar: geen recht wordt gedaan. Men heeft in Nederland de doodstraf uitdrukkelijk opnieuw ingevoerd en een bijzondere rechtspleging in het leven geroepen met de uitgespro ken bedoeling, dat streng recht zou worden gedaan. Als dit nu niet serieus blijkt, meen ik werkelijk toch niet, in een serieuze nastreving ervan de rol van Don Quichotte te moeten spelen. Bepaaldelijk tegenover den rechter kan de vertegenwoordiger van het openbaar gezag niet de doodstraf equireeren, wetende dat datzelfde openbare gezag ter uitvoering van een opzettelijk gevolgd plan die straf toch niet zal uitvoeren. Of de rechter lit affront voor zijn onafhankelijkheid en deze ondermijning van het gezag ran zijn uitspraken wil riskeeren, moet geheel ter beoordeeling aan hem :elf worden overgelaten. Bepaaldelijk tegenover het publiek dient het O.M. zich te onthouden van misleiding. Ik mag niet daar de illusie wekken van een gestrengheid, waarvan ik weet, dat zij niet bestaat. Het moet uit zijn met de vette kopjes in de couranten „tegen verrader de doodstraf geëischt" in een land waar wij weten, dat daar toch niets J van terecht komt. Hierna eischte mr. Zaaijer de bovengenoemde straf, waaraan hij de ëvenslange ontzetting uit de kiesrechten en het verbod om ambten te accjbekleeden verbond. PIEK WAS AKTE N.S.B. Hij had erger verdiend b!EK was ten laste gelegd, dat hij zich in October 1940 door Seys- jquart heeft laten benoemen tot di- |cteur-generaal van de „Winterhulp- Tderland", welke functie hij inder- |&ad heeft aanvaard. Voorts vermeldde I tenlastelegging, dat Piek in 1943 is «getreden tot de „Germaansche SS", Jor welke organisatie hij in verschil lede redevoeringen propaganda heef! taakt. Tenslotte werd hem ten laste :gd, dat hij in November 1944 uit Iden van den bezetter zijn benoe- ling heeft aangenomen tot wnd. se- jetaris-generaal van het Nederiand- jhe Roode Kruis, waardoor het werk lm deze instantie werd lamgelegd. jiAls verdediger van den verdachte op mr. C. H. Felders. Vanwege n procureur-generaal waren drie ge- igen a charge gedagvaard, t.w. mr. K. J. Frederiks, oud secretaris-gene- 1 van het departement van binnen- kdsche zaken, mr. H. Sark, oud- ^cretaris van den armenraad en Jhr. G. M. Verspyck, secretaris van het lederlandsche Roode Kruis. [Van de zijde der verdediging was en getuige a decharge opgeroepen, br. mr. Snouck Hurgronje, secretaris- tneraal van buitenlandsche zaken. Het Hof, dat gepresideerd werd door mr. Van Meeuwen begon met hel wen van mr. H. Sark. Getuige ver aarde, dat verdachte tijdens een ver- adering in het Kol. Instituut voor in- enieurs, zich zeer laatdunkend had itgelaten over de hier bestaande ar- lenzorg. Verdachte had bij deze gelegenheid Iezegd, dat hij in de gelegenheid was eweest, in Duitschland studie te laken van het Winterhulp-werk. Op e vraag van mr. Van Meeuwen of hij fzen gang van zaken bevestigde, ont- ende verdachte ten stelligste, zeggen- e. dat hij nimmer in Duitschland was eweest. Uitvoerig zette mr. Sark, die tevens Is getuige-deskundige gehoord werd, ervolgens de verhouding uiteen tus- chen „Winterhilfe" en „National So- alistische Volkswohlfahrt (N.S.V.)" I Duitschland, die beide in „Winter- ulp Nederland" en „Nederlandschen olksdienst" (N.V.D.) gecopieerd wa- en. Mr. dr. Frederiks, als getuige ge- loord, verklaarde, dat hij in Septem ber 1940 bij general kommissar ISchmidt geroepen was, die hem mede- peelde, dat in den komenden winter pen dergelijke organisatie als de Duit- fche „Winterhilfe" in Nederland in het pven zou worden geroepen. Volgens letuige had hij Schmidt andere wegen pvezen om hetzelfde doel te bereiken, loch Schmidt was niet te overtuigen [eweest. Toen getuige hoorde, dat 'iek de hoogste functie bij Winterhulp Nederland zou gaan vervullen, had mr. 'rederiks hiertegen bezwaren gemaakt. Naar zijn oordeel had een vooraan staand Nederlander, die bij het volk Roed bekend stond deze functie moe pen aanvaarden en niet Piek, wiens naam hij nog nimmer te voren had ge- noord. Mr. Frederiks schetste vervolgens [uitvoerig de oprichtingsgeschiedenis kin Winterhulp en de eerste jaren van paar bestaan. Ook Pieks aftreden bij de Win terhulp kwam ter sprake. Mussert en Piek stonden vijandig tegenover elkaar, daar laatstgenoemde de SS-richting was toegedaan en vijandig tegenover de N.S.B. stond. Mussert had toen bij den rijkscom missaris op het ontslag van Piek aangedrongen. Volgens den verde diger, hetgeen mr. Frederiks be vestigde, was Piek echter uit eige ner beweging afgetreden op grond van misnoegen, dat hij met ver scheidene N.S.B.-functionarissen kreeg. Jhr. inr. Snouck Hurgronje legde verklaringen af, die in groote lijnen met die van mr. Frederiks over eenstemden. Getuige zeide, dat Piek welgezind stond tegenover de particu liere vereenigingen. „S.S.-maat" IXIERNA was de beurt aan Piek zelf, die verklaarde, dat dc Winterhulp Nederland bedoeld was als een demon stratie van Nederlandsche onkunde, waarna de Duitschers zouden kunnen optreden. Hij zeide dat hij tot op den huidigen dag nie^ kon zeggen, dat de Winterhulp Nederland op Duitsche leest geschoeid was. De naam was niet van hem afkomstig. Ook had hij nim mer een studie van de „Winterhilfe" gemaakt, hoewel twee getuigen a char ge zulks beweerden. Op 22 October 1940 was verdachte benoemd tot directeur-generaal, waar van hij op 26 October mededeeling kreeg van den rijkscommissaris. Aan vankelijk had het in de bedoeling ge legen, Rost van Tonningen tot direc teur-generaal te benoemen. Naar zijn zeggen was hij op 28 April 1942 al <n feite afgetreden, terwijl op 1 Juli offi cieel zijn ontslag volgde. Piek ontkende ten stelligste, dat hij zich voor de functie van directeur- generaal had aangeboden. De opmer- k:ng van den president, dat hij Winter hulp had aangegrepen, om een belang rijke functie te kunnen bekleeden, vond verdachte „zeer pijnlijk". Vele bewijsstukken waren noodig om Piek te doen toegeven, dat hij lid van de Germaansche SS was geweest. En kele brieven, door mr. Van Meeuwen voorgelezen, die hij onderteekend had met „SS-maat C. Piek", waren echter een afdoend bewijs. „Piek is een idealist" In zyn pleidooi concludeerde mr. Telders tot ontslag van rechtsvervol ging en mocht het Hof deze meening niet doelen, dan verzocht ky clemen tie. „Piek zyn drie punten tea laste gelegdaldus mr. Telders. „Het aan vaarden van een functie by „W.H.N." het lid zijn van de SS en het aanvaar den van een functie bij het Roode Kruis. In geen vaa deze gevallen, zelfs niet in zijn functie als SS-man heeft Piek zich byzonder infaam gedragen. Pleiter critiscerde het requisitoir van mr. Zaaijer, die Piek in een adem noemde met Blolkzyl. De raadsman herinnerde er aan, dat de procureur-fiscaal de dood straf ter sprake had gebracht, doch naar zijn oordeel betrof het hier een „persoonlyke ontboezeming" van den procureur-fiscaal. Tegen Piek is immers „slechts" 12 jaar geëischt en anders was het in plaats van de dood straf levenslang of 20 jaar geworden. Naar het oordcel van den raadsman was verdachte een idealist, die zich uitsluitend wilde bezig houden met sociaal werk. Piek- was geheel te goe-- der trouw, toen b:i in 1940 zyn func tie al3 directeur-^ .teraal van de „W HN" aanvaardde. Deze „goede trouw" beteekent tevens „domheid". Mr. Telderswees er voorts op, dat ■talloozc vooraanstaande Nederlanders, o.w. mr. Oud, mr. Frederiks en vele anderen de „WHNwarm hebben aanbevolen bij het Nederlandsche volk Dit was van October 1940 tot den zomer 1941. Het lidmaatschap van de Germaan sche SS achtte de raadsman „geen hulpverleening aan den vyand", ter- wyl hij tevens van oordeel was, dat Piek zich ook bij het Roode Kruis als een fatsoenlijk man heeft gedragen. De president bepaalde de uitspraak op 18 Februari a.B. INDONESIê Indonesische delegatie had volmacht tot teekenen Onverwachts zijn gistermorgen de besprekingen tusschen de Indone sische delegatie en de Commissie- Generaal hervat. De bijeenkomst had plaats ten huize van Sjahrir. De Indo nesische delegatie is in den middag naar Djogja vertrokken. „Uit het feit, dat de delegaties thans aan de besprekingen over de procedure van de onderteekening toe zijn, mag afgeleid worden, dat het stadium van uitsluitend militaire besprekingen voor bij is", aldus heeft een woordvoerder van den regeeringsvoorlichtingsdienst te Batavia gisteravond in een radio rede verklaard. „Het is tevens begrij pelijk", zoo vervolgde hij, „dat thans de interpretatie van de overeenkomst ter sprake is gekomen. De verklaringen van Sjarifoeddin en Natsir wijzen er op, dat de Indonesische delegatie gaar ne de overeenkomst zou hebben getee- kend, in de meening verkeerend, dat dit den weg zou banen naar de oplos sing van de militaire problemen. Van Nederlandsche zijde werd hiertegen over gesteld, dat eerst de richting, waarin de interpretatie van Linggadjati zich zal bewegen, moet worden vast gesteld. De Indonesische delegatie had volmacht tot het teekenen van de over eenkomst met de daarbij behoorende notulen. De Commissie-Generaal staat echter op het standpunt, dat de motie Romme-Van der Goes van Naters als basis voor de onderteekening moet dienen, éaangezien in den tekst van deze motie, alsmede in de regeerings- verklaring over de 17 punten de rich ting, waarin de uitwerking zich zal be wegen, ligt opgesloten. Dit was niette min meer dan waartoe de Indonesische delegatie gemachtigd was. De republi- keinsche pers is fel gekant tegen de verklaring van minister Jonkman en heeft aan het volk een eigen uitleg op gedrongen, zonder zich echter af te vragen of de Nederlandsche minister misschien niet geheel in den geest van de ontwerpovereenkomst heeft gehan deld. Toewijzingen halen De toewijzingen voor cacao, melk, suiker en versnaperingen, welke in ver band met de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin uitsluitend voor scholen voor gewoon lager- en voor bereidend onderwijs zullen worden verstrekt, kunnen reeds thans bij de plaatselijke distributiediensten worden afgehaald. ELFSTEDENTOCHT UITGESTELD Misschien Zaterdag Door het sneeuwstuiven als ge volg van den harden wind kun nen de banen van den elfsteden tocht niet sneeuwvrij worden ge houden. Deze tocht kan daardoor a.s. Donderdag niet doorgaan. De mogelijkheid, dat de tocht Zater dag a.s. zal worden gehouden, is niet uitgesloten, maar dit hangt ge heel af van de weersomstandighe den. Vooral wat betreft sneeuw en wind. De sneeuw maakt het den Westzaners wel heel erg lastig. Koude neemt toe De stryd van de afgeloopen dagen tusschen den dooi en de vorst, die in onze omgeving werd uitgevochten en waarbij de sneeuwval in het midden en Zuiden van ons land nu en dan als een hoopvol vooruitzicht in regen overging, neemt nu snel een einde, met een bedroevend resultaat: de vorst is als overwinnaar uit den strijd gekomen. Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië en Noord- Rusland neemt nog langzaam in be- teekenis toe, evenals het gebied van hoogen luchtdruk over Groenland en IJsland. De depressie boven den in gang van het Kanaal vult thans snel op, onder invloed waarvan de wind in onze omgeving wat afneemt, daarby echter nat meer naar het Noord-Oos ten draait. De directe afvoer van koude Russische lucht wordt daardoor in het midden en Zuiden van het land hersteld. Vier gratieverzoeken ingewilligd t De jyiinister van Justitie maakt be kend, dat H.M. de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratieverzoek van G. J. H. Ganzevles, die door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld is. Wel heeft Zij gratie verleend aan G. C. van Wessum, D. van der Kraan, L. de Bruin en L. C. Klootwijk, die eveneens ter dood waren veroordeeld. In deze gevallen is de doodstraf ge wijzigd in gevangenisstraf. Mais in het brood Minister Mansholt heeft tijdens een te Hoogeveen gehouden vergadering van den Bond van kleine boeren mede gedeeld, dat over enkele weken mais in het broodmeel zal worden verwerkt wegens de groote s'chaarschte aan gra nen. Dit beteekent echter niet, zoo zeide de minister, dat de voedings waarde van het brood vermindert. Wel echter zhl het formaat kleiner worden. DE VEILIGHEIDSRAAD ARREN Austan, de Amerikaansche afgevaardigde, heeft tijdens de vergadering van gisteren van den Vei ligheidsraad een voorstel gedaan, dat ten doel heeft het Amerikaansche en Russische standpunt inzake de ontwa pening te vereenigen. Het compromis-voorstel omvat het volgende: 1. het instelllen van een permanente ontwapeningscommissie; 2. het vormen van een speciale com missie ter bestudeering van de be voegdheden der voorgestelde com missie; 3. op de volgende vergadering dient het rapport van de commissie voor de atoomenergie te worden be sproken. Austin zeide, dat zyn regeering in internationale coutróle van de atoom energie gelooft. Amerika heeft na den eersten wereldoorlog bittere ervarin gen met unilaterale ontwapening op gedaan, aldus Austin, en het wil die vergissing niet opnieuw maken. Gromyko, de Russische afgevaardig de, achtte de meeste punten van het Amerikaansche voorstel volkomen overbodig. Het feit dat Amerika geen ontwa pening wil zoolang er geen doeltref fend systeem van garanties tegen overtredingen bestaat, is volgens Gro myko niet logisch. Als de V.N. een maal zyn overeengekomen naar ont wapening te streven, aldus de Russi sche afgevaardigde, is het niet logisch te veronderstellen, dat de leden zich onmiddellijk gaan bezinnen op een manier om zich te isoleeren. Paul Hasluck 4 (Australië) oogstte byval toen hy verklaarde, dat Austra- PRINS BERNHARD WEER TERUG Prins Bernhard is gistermiddag om streeks half vijf met het K.L.M.-toestel PHTBG, bestuurd door den kapitein F. Overijnder, op het vliegveld Soester- berg teruggekeerd. Op advies van dr. De Groot, den be- handelenden geneesheer van prinses Juliana, was afgesproken, dat prins Bernhard niet langer dan 24 uur zou wegblijven en aangezien het weerbe richt geen zekerheid gaf, dat een vei lige terugkeer in den nacht, na afloop van de begrafenis van prins Gustaaf Adolf te Stockholm gewaarborgd zou zijn, moest prins Bernhard zeer tot zijn leedwezen besluiten nog vóór de be grafenisplechtigheid te vertrekken. lië zich noch aan de zyde van Ame rika, noch aan die van de Sowjet-TTnie wilde scharen, doch met beide samen wilde werken. Sir Alexander Cadogan (Engeland) was van meening, dat de tegenstrydig- heid van het Russische en Amerikaan sche standpunt inzake de vorming van een speciale voorbereidende commis sie „denkbeeldig" bleek te zyn. WEERBERICHT tot Woensdagavond. Weer lagere tempera turen Overdag lichte tot matige vorst. In het Noorden van het land nog vry krachtige, overigens langzaam afnemende wind tusschen Oost en Noord-Oost. Meest zwaar bewolkt met hier en daar eenige lichte sneeuw. PALESTIJNSCHE CONFERENTIE IN IMPASSE De leider der Syrische delegatie bij de Palestij nsche conferentie te Londen heeft verklaard, dat de Arabische ge delegeerden niet in staat zijn een dis cussie te voeren over een plan om Palestina te verdeelen. Ook de leider van de Iraaksche liet zich in dien zin uit. Door dezen gang van zaken is de conferentie geheel op losse schroeven komen te staan en men verwacht, dat de Arabieren, na de rede van Be vin, zullen vertrekken. STALIN WEIGERT FRANSCHE ONDERSCHEIDING Naar het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken mededeelt, heeft Stalin de hoogste Fransche on derscheiding, de militaire medaille, geweigerd. In een nota aan de Fransche regee ring zegt Stalin, na voor de goede bedoeling te hebben bedankt: „Se dert Lenin is het tegen de traditie dat de leider van de Sow jet regeering of een minister een buitenlandse'»- onderscheiding aanvaardt". Het tribunaal te Enschede behan delt thans de zaak tegen wijlen mr. dr. G. A. Lasonder te Enschede, een actief NSB.-er, in wiens woning een koffertje met f 2.300.000 aan geldswaardige papieren is gevonden. Onderzocht wordt thans of dit ka pitaal als vijandelijk vermogen moet worden beschouwd. De erfge name, mevr. Lasoffder, is een Duit sche van geboorte doch thans sta- tenloos De „fietsende kapelaan" zooals zijn bijnaam luidt, Allan Roch te Johannesburg heeft op de fiets geheel Europa bezocht. Hij maakte verder een reis van Durban naar Cairo, een afstand van 7000 km. Tij dens dezen tocht had hij een minia tuur-sirene aan zijn fiets bevestigd om zich tegen troepen olifanten te beschermen. Gedurende den gehee- len tocht ontmoette hij slechts een leeuw, dien hij zonder ongelukken met een snelheid van 21 km. per uur passeerde! Op het vasteland van Europa reed de onverschrokken wielrijder van Dieppe naar Constan- tinopel, waarbij hij over de Alpen trok Een extra trein met 750 Ita- liaansche mijnwerkers is naar Bel gië onderweg De zeesleepbooten „Ganges" en „Schelde" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst neemt dezen maand den nieuwen tinbaggermolen „Kalmoa" op sleep touw naar Billiton LANDELIJKE VEREENIGING VOOR SCHOONRIJDERS Na afloop van de nationale kampioen schappen schoonrijden paren te Heiloo werd aldaar een Landelijke vereeniging voor het schoonrijden als onderaf dee ling van den K.N-S.B. opgericht. In het bestuur werden gekozen mevr. Westerborg-De Zwan, Almelo, mevr. Honig-Veldhuizen, Wormerveer en de heeren H. Wesselo (voorzitter), Bus- sum, J. G. Brught, Zeist, M. d£_Ruiter, Zaandam, B. Bos Azn., Dordrecht en J. Germanus, Dordrecht. Supportersbond opgericht. Op initiatief van de supportersver- eeniging „Feijenoord" vond Zaterdag middag een bijeenkomst plaats van alle supportersverenigingen in Nederland, teneinde te komen tot de oprichting van een landelijken bond. 38 vereeni gingen, vertegenwoordigende 8000 leden, hadden aan den oproep gevolg gegeven. De voorzitter der supportersvereni ging „Feijenoord", de heer J. W. F. Torcque, sprak in een openingswoord tot de ruim honderd afgevaardigden. Hij memoreerde, dat op 31 Juli 1938 reeds in principe tot de oprichting van een dergelijken bond was besloten, doch door omstandigheden was men nooit tot de uitvoering van dit plan gekomen. Spreker wees op de noodzakelijkheid van een landelijken bond, gezien de moeilijkheden van de supportersver eenigingen met reisgelegenheid, het verkrijgen van een sporttarief bij de Nederlandsche Spoorwegen, de toewij zing van plaatskaarten voor interland wedstrijden, enz. enz. Het bestuur werd samengesteld uit het dagelijksch bestuur van Feijenoord, n.1. J. W. T. Torcque, voorzitter, J. M. H. van Wees, secretaris en P. Visser, terwijl verder uit elk K.N.V.B.-district vertegenwoordigers van 2 clubs in het bestuur zitting zullen hebben. District 1: OSV en HVC, district 2: UW en Volewijckers, district 3: Vitesse en Ede, district 4: BW en De Valk, dis trict 5: Achilles en district 6: MW en Sportclub Emma. Besloten werd voorts een eigen or gaan uit te geven. De onrust In Palestina. Een Engel- sche familie te Jeruzalem, die uit de stad gaat evacueeren, bezig met het pakken der koffers (Radiografisch overgebrachte foto). r

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1