De Vrije Alkmaarder VLIEGENDE RACE OVER DE FRIESCHE MEREN Gaat Bosman uit Breukelen winnen? Elfstedentocht Hollander of Fries GROOT Dank U! WAT een goed idee had U toch: „ONTWAPENING WACHT OP DE VREDESVERDRAGEN" Zondagsoverpeinzing Saterdag 8 Februari 1947 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave K.V. Noordhollandse Pera 1945 Lo. Red. en Adm, Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, teL 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Reynderi Hoofdrad. G. E. de Winter 3e Jaargang 306 - 273 'man Bul ELFSTEDENTOCHT IN BARRE KOU Van onzen eigen verslaggever) FRIESLAND, per telefoon 14 een barre kou en een snerpende Oostenwind hebben vanmorgen tenaasten- bij 300 stoere mannen de tanden op elkaar gezet om den monstertocht langs de elf Friesche steden In zoo snel mogelijk tempo te volbrengen. Wij, die van den start in het bleeke maanlicht getuige waren, en ook de rijders langs het percours zullen volgen, beseffen beter wellicht dan de thuisblijvers in Holland jrat het ditmaal zeggen wil den Elfstedentocht te rijdenLaten we eerlijk lijn: deze ijsmarathon, die als sportieve onderneming op heel de wereld zonder Weerga is, deze reuzentocht op het Ijs, kostmenschenvleisch. Tegen deze kou, tegen deze g"emeene kou over het vlakke land der meren, gevoegd bij het dikwijls vrijwel onberijdbare ijs, zal menigeen het moeten afleggen. Want weer zijn ze gestart, sommige onverantwoordelijken, in een dun jasje, stel' jonder voldoende beschutting van de body En zoo jagen thans, met inzet van alle krachten, in de barre ochtendvorst, de hardrijders over de witte vlakten, met taaie volharding, vechtend tegen de voor ieder onvermijdelijke inzinkingen en verstijving van de kou. Er zijn favo rieten, die meteen aan den kop liggen: de befaamde Lou Geveke (held van drie vorige.tochten), timmerman Bosman uit Breukelen (nr. 2 in 1941), Abe de Vries uft Giethoorn (eveneens een ernstige gegadigde), Leffertsma, die geheel in het wit gekleed is. Bij de controles laten zij haastig hun kaart afstempelen. Meteen verder, jagen, jagen, want vlak achter hen zitten de anderen Zoo strijden deze stoere mannen, bloem van Hollands sportieve glorie, den fceroïschen strijd over 210 kilometer, een afstand even groot als Amsterdam Brussel Nauwelijks waren wij per auto in Stavoren aangekomen, of ons wachtte een groote verrassing: op het Heegcrmeer en de Fluessen hebben twee favo rieten anderen van zich afgeschud. Het zijn de Hollander Bosman en Klaas Schipper uit Grouw. Bosman, erg gehaast, riep ons toe: ,,'n Moord windje was dat!" Inderdaad, op zeer goed ijs en mét een sterken wind in den rug had met Schipper dit gedeelte in Recordtijd afgelegd. De snelste tijd, hier ge maakt, was tot dusver 1 u. 7 min. Bosman deed er precies één uur over. Hij had zoo'n fantastisch hoog tempo ingezet, dat zelfs de oersterke J. Wijnia achterbleef. Geveke, Leffertsma en anderen waren al leeüjk afgezakt. Het Friesche publiek, dat natuurlijk graag een eigen zoon ziet winnen, heeft zijn hoop nu min of meer gevestigd op D. van der Duim uit Oldeboorn (een der vijf winnaars van 1940). Op het IJsselmeer heeft zich nadien weer een kopgroep van vijf man gevormd (zie het chronologisch over zicht). WEERBERICHT Geldig tot Zaterdagavond Koude wind Meest matige Oostelijke wind. Langzaam wat toenemende bewol king, voornamelijk in het Zuiden van het land, doch geen sneeuw. Overdag strenge tot matige vorst Met een ijsmuts om de ooren, Dikke wanten aan de hand, Trekken honderdtallen kerels Door het wijde Friesche land, Waar de felle wind uit 't Oosten, Over dorp en steden blaast En een groep geharde mannen, Naar den verren einder schaatst, Waar het felbegeerde kruis ligt Prijs van Frieslands monstertocht, 't Eerekruis, dat slechts door [oerkracht Van een kerel wordt gekocht. Over slecht gebaande banen, Over zee en sloot en gracht, Stormt een ploeg langs elf steden Als een staal van Hollands kracht! JAN HOTTENTOT Radio Coblenz meldt, dat de haven van Kiel voor het eerst sinds 30 jaar dicht gevroren is. Ongeveer 15.000 jonge menschen uit 16 landen zullen deel nemen aan het internationale jeugdfes- tival, dat dezen zomer te Praag zal worden gehouden. Er zullen sportwed strijden, theatervoorstellingen en con certen worden gegeven. WS laten hieronder volgen, tot aan het ter perse gaan van dit nummer, de aankomst van kopryders bjj de con- fcrölepoeten: Sneek (6.19 uur): Zeven rijders,nl. 10 Lou Geveke (Leeuwarden), Lefferts ma (Stobbegat), Bosmail (Brenkelen) Huider», Abe de Vries (Giethoorn). Sloten (7.15 uur): Zelfde kopgroep, échter op den voet gevolgd door een tweede groep, waarin A. Verhoeven (Noord Brabant), de winnaar van den I Jülf meren tocht. Stavoren (8.15 uur): Twee rgders aan den kop: Bosman en Klaas Bchip- per (Steenwykerwold) l Op 500 meter .volgen D. v. d. Duim (Oldeboorn), H. i 0. Schuelen (Barneveld) on J. Wynia I jJEdens). Op 1500 meter Vermeulen i (Ter Aar), W. Wijnia (Edens), R. D. Nauta (Grouw), Van der Hoorn (Ter Aar) en V^n de Berg (Vught). De I Hobanders komen dus naar voren, de Friezen sakken af. Htndeloopen (9 uur): Bosman en J. Wynia. Schippers een minuut achter. Workum (9.25 u.)Weer vijf rij ders, n.I. Bosman, Wijnia, Schipper, Van der Duim en Schueler, op 5 min. gevolgd door Lo Geveke, Verhoeven, Leffertsma, A. de Vries, Kleefstra (Stobbega), H. J. Vermeulen, Nauta, die zich niet gewonnen geven. Van der Bij uit Anna Paulowna maakte een j leeüjken val en moest opgeven. De Edammer P. Korver ligt no. 12. BIJ het ter perse gaan van dit num mer, 11 uur, waren Bosman en Schip per tezamen uitgeloopen. Zij hadden een voorsprong van 3 min. op Schuelen en Vermeulen. No. 5 en 6 waren A. de Vries en Nauta. BIJNA 2000 TOER- RIJDERS Hot aantal toerrijers 1» niet zoo groot als in 1942. Dit bedraagt thans plm." 2000. Uit allo deelen van het land zyn z(j gekomen, zelfs per vliegtuig kwamen gistermiddag 23 deelnemers uit Amsterdam aan. Ook de treinen waren propvol, voorname lijk mot deelnemers aan don toertocht. De huisvesting brac'ht geen moei lijkheden, aangezien het aantal aan biedingen voor onderdak dat van de aanvragen zelfs overtrof. De gastvrij heid van de Leeuwarderbevolking is werkelyk zeer groot. SCHAATSENRIJDEN Seyffardt Europeesch kampioen Broekman op de 14e plaats Na een spannenden strijd tusschen de Zweden Seyffarth en Hetlund en den Noor F ar stad Is de wereldrecord houder Aake Seyffarth er in geslaagd op den tweeden dag van de Euro pee scha kampioenschappen den titel te behalen. De Nederlandeohe vertegenwoordi gers hebben op den tweeden avond goed gereden. Broekman herstelde zich prachtig en stond op deze kleine baan heel wat vaster op de schaats dan den eersten avond. Het ys was wederom hard, maar toch was de con ditie iets beter dan Donderdagavond. Op de 1500 meter noteerde Broekman 2 min. 29,5 sec. en' kwam met des ju tjjd precies in de middenmoot terecht. Langedyk kwam iets boven de 2/2 minuut. Op de 5000 meter was voor Broekman een tydechema van 8 min. 50 sec. opgemaakt en hy heeft reeds zooveel ervaring opgedaan, dat hy er. in s'aagde precies op dit schema te rilden. Hjj bezette hiermede de 8ste plaats op dezen afstand. Langedyk wilde 9 min. rond ryden doch de Engelschman tegen wien hjj uitkwam, nam in den aanvang de verkeerde baan, zoodat de laatste eigenlijk gediskwalificeerd had moeten worden. Door dit inoident ont- De heer P. Groot, commies ter gemeen tesecretarie van Wormer, die per 1 Maart benoemd is tot burgemeester van HoogkarspeL De nieuwe ma- gisstraat is 31 jaar oud van Katholieke huize brak het by onzen landgenoot aan vol doende vechtlust met het gevolg, dat hy 7 sec. boven zijn schema kwam. Het algemeen klassement luidde t L en Bnropeesch kampioen Aake Seyffarth (Zweden) 193.186 p. 2. Hetlund (Zweden) 194.807 p. 3. Farstad (Noorwegen) 195.444 p. 14. Broekman (Nederland) 204.526 p. 18. Langedyk (Nederland) 206.143 p. Deelnemers aan den Elfstedentocht melden zich in het inschrijvingslokaal „De Groene Welde" te Leeuwarden. O* wakroao van Mal. prlai Iwaa 47. Wvaar: Snoep „SIGARETTEN VOOR DE MIJNWERKERS" vindt weerklank. De eerste tabaksbonnen druppelen ons redactiekantoor binnen. Ande ren komen met het pakje sigaretten zelf aandragen. Spontaan. Zij de- poneeren ze in gesloten couvert in de bus van ons kantoor of brengen ze „stillekens" bij mej. Prins. Som migen laten weten wie de gulle gever is, anderen willen onbekend blijven. Ons volk is een volk, dat wars Is van valsdi sentiment Wat de mijn werkers verricht hebben op dien vrijen Zondag spreekt echter tot het hart van velen. Met een bruusk gebaar worden de sigaretten soms aan het loket afgegeven en nog voordat gevraagd kan worden, wie de gulle gever is, zijn ze alweer verdwenen, Het doet ons deugd, dit te bele ven. Het wordt ons warm om het hart Zooals het ons warm om het hart werd onderstaand vers te le zen. Van een andere onbekende dame, wier sympathieke geste we onzen lezers weer niet willen onthouden. Het werd in de brieven bus gedaan van de woning der ini tiatiefneemster, mej. Prins. Juist, een sigaret, mevrouw! 't Spreekt vanzelf dat ik daar daad'lijk Zeer spontaan aan meedoen wou. Maar ik heb geen half-om- halfkaart En vraag U: „Wat moet ik nou? 'tWeet niet of een man met snoepjes Wel zoo erg verrukt zijn zou." Doch wat dunkt" U, kon 't iets wezen Voor het kind en voor de vrouw? Was 't voor hen geen saaie Zondag, Zonder manvolk in de kou? Ja, Ik doe hei Hier is 't zakje, 't Zit nog netjes in de vouw. Tc Vraag aan alle snoepkaart- houdstere Of ze meedoen. En... liefst gauw!" EEN DANKBARE KOUDKLEUM De ijshelden De helden van het ys zijn van morgen gestart. Het was koud. Ik ben om vyf uur opgestaan om aan den lyve te ondervinden, wat onee helden daar in Leeuwarden hebben moeten doorstaan. Ik ben na twee minuten met dooie vingers, een blauwen neus en half-bevroren tee- nen weer onder de dekens gekropen. Ik ben nu in staat om m'n tante uit Knollendam gelyk te geven; die gisteravond haar toorn uitgoot over de roekelooze jeugd, die daar in Friesland haar gezondheid in de waagschaal stelt. „Als ze het voor hun broodje moesten doen, dan zouden ze gaan staken", zoo begon ze haar perora tie. „Is me dat een werk met dien Elfstedentocht, t Is goed om or een leelfike griep moe op te loopen. Waar de menschen plezier in heb ben, ik snap 'tniet Neem nou die neef van me uit Breukelen. Die is postbode en als hij een circulaire van een knipcursus by een weduw naar-boer met vyf noons, die aan bet eind van een twee kilometer langen landweg woont, moet bezor gen, dan moppert ie. En nu is hy vanmorgen gestart. Op schaatsen. In bet donker. Misschien is hjj nu al door de kou bevangen en rit h$ ergens aan den kant te huilen om zijn moeder. En dat noemen de menschen non sport. Nee, dan hou ik hot maar liever bij m 'n spelletje patience." Ik zal m'n tante voorstellen als secretaresse voor de sportredactie. Criticaster MARSHALL SPRAK. Z««r bezorgd over Palestina taak evacuatie der Japanners ten be. scherming der verbindingswegen - ga- eindgd is. Een kien detachement ma riniers zal echter te Tsingtao (in het Noorden van China) blijven. generaal Marshall heeft gisteren te Washington rijn eerste pers conferentie als minister van buiten- landsche zaken gehouden, waarbij hij ojn. verklaarde, dat het sluiten van een internationale overeen, komst betreffende de ontwapening zal moeten wachten op de voltoolng van de vredesverdragen in Europa en het Verre Oosten. De minister legde er tevens den nadruk op, dat een overeenkomst over de interna tionale controle van de atoomener gie „van primair belang is". De minister deelde voorts mede, dat de Amerikaansche regeering ten volle en nauwgezet op do hoogte wordt gehouden van de zee* eritieke en delicate besprekingen over hyt Pa- "lesrijnsche vraagstuk, die thans te Londen worden gehouden. „Wy kun nen slechts hopen, aldus Marshall, „dat de betrokken parten uiteindelijk tot een vreedzame oplossing van het probleem zullen komen". Hy legde er den nadruk op, dat misleidende pers. berichten de impressie hebben gego- von, dat de onlangs in Palestina ge nomen Britsche maatregelen mede straf militair karakter droegen, het geen Marshall tegensprak. Hy voegde or aantoe, dat de' V. St. zeer bezorgd z(jn over don toestand is Palestina. Marshall bevestigde, dat de Ame rikaansche mariniers uit China zullen worden teruggetrokken, omdat hun Gistermiddag is fn een perceel aan den Beukenweg te Amsterdam een felle uitslaande brand uitgebroken. Het bleek, dat een primusvergasser, die werd gebruikt voor het clandestien stoken van gedistilleerd, de oorzaak van de vlammenzee was. De vroe gere opperbevelhebber der Duitsche troepen in Denemarken, generaal Von Hanneken, is gevonden in een krijgs gevangenkamp in de Britsche zóne van Duitschland. Hij had zich verkleed als gewoon soldaat. Gisternacht heeft een felle brand gewoed in 2 hui zen aan de Rosendaalschestraat in Arn hem. Een 5-jarig meisje is in de vlam men omgekomen, sje Tweehonderd Joodsche onderwijzers in Palestina zul len zich naa"r Duitschland begeven om Joodsche kinderen in de kampen voor verplaatste personen les te geven. Door een defect aan de centrale ver warming is te Ommen het kinderhuis van het Leger des Heils, in de bos- schen bij de Wolfskuil, afgebrand. GROENTENH ANDE LAREN GAAN STAKEN Ze moeten met verlies werken Woensdag, 12 Februari a.s., gaan de groentenhandelaren staken, zoo is door de verschillende vakgroepen en bonden in dezen handel beslist. Men is met de regeering niet tot overeenstemming kunnen komen. Men verwacht, dat velen uit den déiailhan- del hun geheele bedrijf zul en stopzet ten. De handel verlangt, dat ook voor de telers een maximumprijs wordt vastge steld, waardoor het voor de détaillis ten mogelyk zou zyn winst te maken, dcoh de minister laat het, aldus de be. sturen, aan de détaillisten over de te- lerspryzen te drukken. Bij de huidige schaarschte aan groenten is dit echter onmogolyk. Als voorbeeld van de on aanvaardbaarheid van het huidige sys teem, werden ons de veilingprijzen ge noemd van prei, Toode kool en witlof, die respectievelijk 42 gld., 19 tot 25 gld. en 74 gld (per 100 kg) bedragen. De maximumprijzen die aan de consu menten mogen worden berekend zyn voor deze groenten respectievelijk: 24 cent, 22 cent en 60 cent per kg. Een Tegeling voor de aardappelen is nog in bewerking. Mevrouw Pennink verzorgster der drie prinsesjes Aan mevrouw M. A. Pennink Nitschmann te Nijmegen is gedurende twee maanden de verzorging van de drie prinsesjes opgedragen. Mevrouw Pennink is in Nederlandseh- ïndië geboren en heeft daar gedurende de geheele Japansche bezetting in een kamp verblyf gehouden. Na de invasie der Japanners werd haar man op trans port gesteld naar Malahka. Hij verloor het leven b|j een anval der Geallieer den op het convooi. Hij vraagt natuur en leven en geen geschilderde pop er nu een periode van hoogcon- juctuur of van laagconjuctuur is; een periode van oorlog of van vrede; van meer of van minder zorg voor het dagelijksch brood, heel de geschiedenis der menschheid door zullen vrouwen trachten zich mooi te maken; behage- lijk te zijn ook door haar uiterlijk. En dat is goed. Er zijn zelfs in de H. Schrift passages te vinden, waarin dit vrouwelijk streven wordt goedgekeurd. Een vrouw mag zich geurig en fleurig maken door zeep en parfum. Een vrouw mag de natuur aanvullen, te hulp komen, als deze in een of ander opzicht aan haar heeft te kort gedaan. Ze mag daarom ook al of niet met de hulp van de aesthetische chirurgie hardnekkig den strijd aanbinden tegen ieder storend aangezichtsgebrek, om te trachten dit te verhelpen. Eeu wenlang kent men ook den naam: blanketten. Maar dat beteekent dan: blank maken of de blankheid met kunstzinnige middelen verhoogen. Maar wat te denken van al de nuan cen van poeders, die men reeds nu weer ondanks de schaarschte aan de meest noodzakelijke goederen in de vele winkels daarvoor bij hoopen naast elkaar ziet liggen als een kleu- renlat by een verfhandelaar. Zelfs zijn daar kleuren bij als oker, bruin, paars en zwart, speciaal voor de oogwimpers 'Wat te denken van een: „okerachtige gelaatskleur!" Laat ik het onomwon den zeggen: dit zich inwrijven met al lerlei droge verven is een vergrijp te gen de natuur. Dit veTkeerde en over dreven „opmaken" dreigt de vrouw iets clownachtigs te geven. Want wanneer komieken als Buziau en Boot in een revue het toppunt van een komische creatie willen bereiken, dan imiteer en zij een vrouw en dan zoeken zij juist Hun affect in een masker van poeder, schmink en lippenrood. Terwijl 't juist opvallend is, dat vrouwen nimmer als clown optreden, omdat dit soort werk ingaat tegen haar natuur en haar fijn instinct. Een vrouw verdient vooral de hoogste lof, wan neer zij uitmunt in specifiek vrouwelij ke eigenschappen. En dit specifiek vrouwelijke dreigt ook nu weer in de zen na-oorlogschen tijd verloren te gaan. Al maakt de moderne vrouw haar lippen nog zoo rood, dat de verf afgeeft op het theekopje of op de ser- vetpunt, deze lippen blijven bloedloos en zonder leven. Een jonge man met nog gezonde opvattingen vraagt na tuur en leven en in de plaats daarvan biedt de vrouw zich aan als een ge schilderde pop. Op de plaats, waar in de rangorde der waarden het schoone hoort te staan, woekert ook in dit op zicht welig het alles verstikkende on kruid van de wansmaak. Ook de pu blieke vrouw is zwaar geschminkt. En medelijden voelt men met deze mensch, wanneer men bedenkt, dat toch ook achter haar geschminkte gezicht en ge- luifelde oogen een ziel schuil gaat, die honger heeft naar de hoogere waarden van het menschelijk leven. Vooral in oorlogstijd en ook nu nog zijn er duizenden vrouwen van het Nederlandsche volk aan te wijzen die toen waren en nu nog zijn als „ivoren torens van kracht". En het is uit naam van deze heldinnen van ons volk, dat de decadente vrouw aan de kaak moet worden gesteld. Overbodige vrouwen bestaan niet, wel vrouwen, die zichzelf overbodig maken. En zij ma ken zich overbodig, doordat zij met alle geweld een zorgeloos leven willen leiden. En een zorgeloos leven is een leeg leven. De dacadentie van den tijd dreigt zelfs de oudere vrouw in haar val mee te sleepen. Want ook bij vele oudere vrouwen is er een zucht naar kunstmatige verjonging. En helaas velen van hen willen niet begrijpen, dat toch iedereen ziet, dat dit een bru tale vervalsching is op grooten schaal Ouderdom is eenmaal slijtage, welke men door poeder en schmink niet kan camoufleeren. De ouderdom moet met gratie wor den gedragen en dit is een schoonheid op zichzelf. Een vrouw op leeftijd moet begrijpen, dat zij dan niet meer be geerd kan worden, maar wel bemind en geëerd. Zij heeft tijd om het ver leden nog eens te overzien en alles op te diepen uit het album van haar droo- men; zij kan nog een grooten steun zijn voor de uitbouw en ontwikkeling van jonge, onstuimige karakters, zoo als ook Goethe getuigt, dat hij veel aan een oudere vrouw te danken heeft. In n woord, zij kan nog een heei huis vullen, gelijk een koning een troonzaal. SYMPATHIEKE GESTE VAN CIRCUS KNIE Het Zwiteersche circua Knie heeft besloton de opbrengst 'van de avond voorstelling van Vrijdag, 14 Februari a.e., ter beschikking te stellen aan den wederopbouw van het Roode Kruiszie- kenhuis te 's-Gravenhoge. Dit zieken huis werd, zooals bekend, tydens den oorlog door de Daitschers gesloopt. L

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1