IRASTISCfi INGRIJPEN VAN MINISTER MANSHOLT v Scholen krijgen voorloopig geen kolen Groenten voor consumenten op veilingen en bij telers GEEN OPLOSSING TE VINDÉN „Wij hebben formeele bezwaren cm nu ie teekenen" ant De Vrije Alkmaarder donderdag 13 Februari 1947 l^r Trm rnrrit-t Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave Noordhollandso Pers 1945 l.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Rtynders Hoofdr«d. G. E. d« Winter 3e Jaargang 306 - 277 ng ïager" zitter fdzake 1« l oerde STAKING DER GROENTENHANDELAREN Minister Mansholi heeft de publiekrechterlijke bevoegdheden aan de vakgroepen, ondervakgroepen en bopden, die zich met in- en verkoop run groenten en frnft bezig houden, ontnomen. Dit naar aanleiding van jaarl een besluit van de groentehandelaren van heden af geen groenten meer te verkoopen^ waarvoor maximum prijzen zijn vastgesteld. Hierbij heeft de gedachte voorgezeten, dat publiekrechtelijke lichamen, die meenen tot een zekeren vorm van staking te moeten adviseeren en daarmede het algemeen belang uit het oog verliezen, niet in het .bezit dienen te worden gelaten van hun publiekrechtelijke bevoegdheden. Inmiddels zijn maatregelen getroffena dat een ieder in de gelegenheid sal zijn zich groenten rechtstreeks op de veilingen of bij den tuinder te verschaffen, hetzij voor eigen verbruik, hetzij voor handelsdoeleinden, een en ander met in achtneming van de maximumprijsregeling. De minister tal dan ook overgaan tot schorsing van de erkenningsreglementen voor den groentenhandel en van den veilplicht voor de telers VOEDSEL- VOORZIENING INGEVAAR .fclET besluit de leden der (onder)- bl® vakgroepen te adviseeren geen krach wdel meer te drijven in de onder de Bgeling der maximumprijzen vallende „O roenten, beteekent, zoo deelt men ons an bevoegde zijde mede, dat een groot eel van het Nederlnndsche volk in de. moeilijke dagen van groenten ver- es]0tjjtoken zal blijven. Onder deze omstand- jheden is het den minister dan ook iet mogelijk nog regelingen te hand- BTeni welke beoogen den handel in roenten te beperken tot diegenen, die an°"*en vergunning of erkenning bezitten. De aansporing ^tot staking van de irkaaamheden in den groentenhandel een belangrijken sector van de voed- elvoorziening in een tijd, waarin met ipanning van alle krachten moet wor- en getracht het Nederlnndsche volk van oldoende voedsel tegen redtlijke prijzen voorzien, noopt den minister tot de. en drastischen stap. Tot het advies van de% (onder)-vak roepen is des te minder reden, omdat minister zich bereid heeft verklaard t maximumveilingsprijzen vast te tellen, als de handel een verdeeling van ftje ter veiling aangevoerde groenten zou Rhi nnnen uitvoeren. Op basis van deze re- a 1 eling zou het mogelijk zijn voor den indeL tegen redelijke prijzen aan te oopen en het publiek regelmatig te- Tleuv n,et hooge prijzen te voorzien, Iet beBtuur van het bedrijfschap voor orke roenten en fruit heeft dit niet aan- loofraard, omdat ook de vakgroep détail. Ren® andel geen medewerking wilde verlee- verei len- ®et T001'81 el van ^en handel om aansluiting op de vrije veilingsprijzen ;ts handelsmarges voor groot- en Meun ast; ,&teke.ttju" Weer een huldiging Maandag heb ik een paar harte lijke woorden gewijd aan eenige Friesche C.C.D.-ambtenaren en vandaag zal ik twee Bussumsche agenten met m'n „Stekeltjes"-hen- gel uit de troebele wateren van hun dorre ambtelijke bestaan op het droge halen om daarmee het volle licht der publiciteit op hun welge vormde, doch weinig gevulde sche idels te laten schijnen. Hun dank- woord voor deze (mijn) geste kun nen ze' zenden aan Criticaster, Westzijde 35, Zaandam. Het zijn de agenten, die een Bus- sumsch amateurgezelschap, dat zich per vrachtauto naar Muiderberg wilde begeven om daar een voor stelling te geven ten bate van de getroffen bevolking in Muiden, te genhielden, omdat de wagen niet voor passagiersvervoer was inge richt. Zoo is er iederen dag toch wel iets, dat je hart verwarmt en dat je het gevoel doet krijgen: de men- schen hebben iets geleerd en ze doen nu tenminste hun best elkaar te helpen. Hoe schoon is nu weer het optreden van deze twee meer genoemde agenten, die zuiver uit bezorgdheid voor hun medemen- schen, het verbod om in een vracht wagen te stappen, handhaafden. Ik zie de gezichten al van de Muide- naren, als zij hoorden, dat een ge zelschap amateurs hen wilde helpen, dat zich per vrachtwagen van Bus- sum naaj Muiderberg had gespoed. Zij zouden vol verontwaardiging deze hulp hebben afgewezen. En daarom hulde aan de twee Bussumsche agenten (ik voel me zoo langzamerhand een heroepshul- diger worden), die met de wet in de hand een offer, dat een groep menschen voor haar getroffen me deburgers wilde brengen, op vak kundige wijze wisten tegen te hou den. Het is weer goed wonen in Ne derland. Criticaster kleinhandel vast te stellen, was on aanvaardbaar, omdat het resultaat gelijk zou staan met vrije prijsvorming, welk systeem onder de huidige omstandighe den zeer hooge prijzen ten gevolge zou hebben speciaal voor de veelgevraagde soorten groenten. Van heden af kan ieder, die dat wenseht, bij een veiling of bij den teler trachten de groenten, welke onder de maximumprijsregeling vallen, aan te koopen voor eigen gebruik of voor han del in die groenten. 1 PALESTINA Vrijdag slotbijeenkomst Bevin, de Britsche minister van buitentandsche zaken, heeft giste ren tot de Arabische gedelegeerden gezegd, dat de oplossing van het Palestijnsche probleem nog even ver verwijderd schijnt als ooit tevoren. De slotbijeenkomst met de Ara bieren zal Vrijdag worden gehou. den, nadat Bevin aan het kabinet verslag zal hebben uitgebracht. Bevin verklaarde tijdens de bijeen, komst met de Arabische delegaties voor de conferentie inzake Palestina, dat, indien de partijen het probleem niet zelf kunnen oplossen en indien zfj de voorstellen van de Britsche delegatie niet zouden aanvaarden, men moest be denken, dat de Britsche regeering zich waarschijnlijk gedwongen zou zien de gebeele aangelegenheid aan de V.N. voor te leggen. Men' meent te weten, dat de Arabie ren tijdens de laatste bijeenkomst, hun standpunt duidelijker en onbuigzamer dan ooit tevoren uiteen hebben gezet en de atmosfeer, hoewel er geen woor den vielen, gespannen was. Verscheide ne Arabische gedelegeerden verklaarden in het bijzonder, dat verdere joodsche immigratie tot bloedvergieten in het Midden-Oosten zou leiden. Zij verwier. pen met verontwaardiging het beroep van Bevin om met de joden in onder handeling te treden, daar zij dit tevoren zonder succes hadden gepoogd. Op een vraag van den Britschen minister van koloniën, Greech Jones, of zij wensch- ten, dat Engeland zich direct geheel uit Palestina zou terugtrekken, en zij meenden zelf de orde in het land te kunnen handhaven, antwoordden zij, dat zij bereid waren onmiddellijk alle re- geeringsfuncties over te nemen, indien de Britsche regeering dit wenschte. ZWARE BRAND IN DE HOOFDSTAD Oorzaak kolengebrek AMSTERDAM, 13/2. De sirenes van tallooze wagens der Amster- damsche brandweer loeiden gister» avond door de oude straten van het centrum der hoofdstad, waar, op de Heerengracht 250, op de tweede verdieping aan de achterzijde brand was uitgebroken, juist bij een brandverzekeringsmaatschappijDe Fire Insuracce Society 1797. In de felle koude hebben ongeveer 60 brandweerlieden het vuur bestre den, zonder dat zij konden verhin deren dat de drie bovenverdiepin gen een uur later in lichterlaaie stonden en volkomen uitbrandden. Merkwaardig genoeg is deze hevige brand het gevolg geweest van kolen- schaarschte. Deze paradox wordt ver klaarbaar als men weet, dat bij de brandverzekeringsfirma op de tweede etage een centrale verwarming door ge brek aan kolen niet kon worden ge stookt. Om het werken in de kantoren mogelijk te maken, gebruikte men se dert enkele dagen electrlsche straal kacheltjes. Vermoedelijk is een dezer kacheltjes blijven branden en hebben in de nabijheid staande voorwerpen tenslotte vlam gevat. De schade is zeer aanzienlijk door het verbranden der archieven der drie assuriratiefirma's en loopt in de tonnen. Nieuwe spelling aangenomen De Eerste Kamer, heeft gisteren het wetsontwerp betreffende de nieuwe spelling z.h.s. goedgekeurd, slechts een deel der ar.-fractie wilde geacht wor den te hebben tegengestemd. Opgejaagd door den feilen Oostenwind heeft de sneeuw van het IJsselmeer zich als een dichte mist op het visschersplaatsje Volendam gestort In de haven werden verschillende botters onder de zware sneeuwmassa's bedolven, tengevolge waarvan zij door het ijs zakten en zonken. Een botter wordt uit gegraven. ^Dezer dagen heeft de Amsterdam- sche recherche een partij van 22 kg. ruwe opium in een woning in de Mercatorstraat te Amsterdam in beslag genomen. j|e Vliegende brigades van de Duitsche politie hebben in de afge- loopen dagen 40 arrestaties verricht :n verband met diefstallen uit kolenvoor- raden van gasfabrieken en spoorwegen in Muncnen-Gladbach. Volgens radio Leipzig heeft de Poolsche presi dent, Bieri^t, aan 9, wegens verzets- handelingen ter dood veroordeelde Polen, gratie verleend. Onlangs werden 5 andere ter dood veroordeelden even eens door Bierut begenadigd. Te Portland (Oregon) hebben zeelieden geweigerd een Britsch schip met kolen bestemd Voor Singapore, te laden, met het oog op de critieke kolenpositie in Engeland zelf. Tusschen Deal en Dover is een kwart millioen ton rots gesteente in zee gestort. Men meent, dat deze instorting een gevolg is van Duitsche beschietingen tijdens den oor log en de strenge vorst. De bakkecs- patroonsvereenigingen uit Oost-Over ijssel hebben zich tot den minister ge wend met het verzoek niet over te gaan tot het doen verwerken van mals in het brood. De maïs, die de regee ring ter beschikking heeft, aldus de vereenigingen, kan beter bij de boe ren geruild worden voor tarwe of rog ge, welke beter geschikt is voor het bakken van brood, terwijl de boeren over het algemeen liever maïs aan het vee zullen voeren. De 22-jarige L. M. van der Helm, die tezamen met de gebroeders J en S. Hoogeboom ver dacht wordt van den moord op de 61- jarige mej. Marsman, die houdster was van een rendez-vous-huis in de War- moesstr. te Amsterdam en in den nacht van Vrijdag 1 op Zaterdag 2 Novem ber J946 werd gewurgd, is thans ein delijk zoover hersteld van zijn ernstige kaakinfectie, dat hij uit het ziekenhuis is ontslagen. Het onderzoek naar den waren schuldige van den moord, dat sedert de arrestatie van de gebroeders Hoogeboom in Duitschland door de ziekte van Van der Helm was gestag neerd, kan thans worden voortgezet, feoo zijn gistermiddag op het hoofdbu reau van politie te Amsterdam de drie verdachten voor het eerst met elkaar geconfronteerd en ondervraagd. Het Utrechtsche Tribunaal heeft giste ren den gevolmachtigde van den leider mr. J. A. van^ Vessem tot 6 jaar inter- neering veroordeeld. SOETAN S.IAHRIR-. Toch niet pessimistisch gestemd gOETAN SJAHRIR, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat het Republikemsche kabinet de formeele uitnoodiging van de Com- missie-Genpraal de toelichting van deze commissie en de regeeringsver- klaring van minister Jonkman als onderdeel van de ontwerpovereenkomst van Linggadjati te aanvaarden, waarna de onderteekening van het ont werp zou volgen, eenstemmig van de hand heeft gewezen. Als voornaam ste overweging gold hierbij, dat aan liet reeds vage basis-accoord door de toelichting en de regeeringsverklaringen nieuwe materieële elementen waren toegevoegd. Desgevraagd verkIaarde_Sjahrir, dat de bezwaren van de Republikeinsche regeering van formeelen aard zijn. Hij voegde er aan toe, dat hg toch niet pessimistisch gestemd was, hij verklaarde verder, dat de afkondiging van het: „Staakt bet vuren" zeer spoedig te verwach ten is, wellicht omstreeks 15 Februari, hy deelde tenslotte nog mede, dat de byeenkomst van het K.N.P. (voorloopig republikeinsch parlement), waar eerder over het regeeringsbeleid dan over de overeenkomst een uit spraak zal worden gevraagd, thans is vastgesteld op 25 Februari. DE NIEUWE BONNEN EXTRA KAAS EN EIEREN Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 1) 611 Brood, 800 gram brood 612 Brood, 400 gram brood 611 Boter, 125 gram boter 61—2 Boter, 125 gram margarine of 100 gram vet 613 Boter, 250 gram margarine of 200 gram vet 61—1 melk, 4 liter melk 61—2, 61—3 Melk, 7 liter melk 61—1 Vleesch, 100 gram vleesch 612 Vleesch, 400 gram vleesch 011 Algemeen, 250 gram kaas 612 Algemeen, 2 eieren 61D Reserve, 1600 gram brood 61E Reserve, 200 gram kaas 61K Reserve, 800 gram brood. Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 1) 621 Brood, 800 gram brood 621 Boter, 250 gram boter 622 Boter, 125 gram margarine of 100 gram vet 62—2, 62—3 Melk, 12 liter melk 62—1, 622 Vleesch, 100 gram vleesch 621 Algemeen, 100 gram kaas 622 Algemeen,2 eieren 62—R Reserve, 800 gram brood 62U Reserve, 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst be reid) of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, ME, MF, MG 703 (strook no. 1) 614 Brood, 800 gram brood 614 Boter, 250 gram boter 614 Margarine, 250 gram mar garine of 200 gram vet 61—4 Melk, 5 liter melk 614 Vleesch, 300 gram vlees 615 Vlees, 100 gram vlees 614 Kaas, 200 gram kaas 614 Eieren, 5 eieren Op 20 Februari zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 701 kunnen worden vernietigd. Geldig blijven slechts bon 591 en 601 Algemeen voor petroleum. „Burgemeester" Zigeler voor Tribunaal - Voor het Tribunaal zal zich Maandag 3 Maart a.s. hebben te verantwoorden J. W. Zigeler uit Overveen, die als oud- burgemeester van Oostzaan ook in de Zaanstreek een bepaalde „reputatie" bezit. DRASTISCHE BEPERKINGEN IN ENGELAND In een officieel communiqué werd gisteravond in Londen medegedeeld, dat de ..zeer critieke" brandstoffennood heeft genoodzaakt tot het instellen van een centrale commissie van ministers en vertegenwoordigers, der industrie, welke den strijd om den steenkool van dag tot dag zal coördineeren. Tevens Is besloten zware straffen op te leggen voor onwettig stroomverbruik voor huishoudelijke doeleinden. De electri- citeitsbeperkingen voor huishoudelijke doeleinden zijn thans practisch tot ge heel Groot-Brittannië uitgebreid. KALM AAN MET DE BRANDSTOF Ook scbouwbnrgen, bioscopen en niet urgente bedrijven moeten wachten „v- pï REGEERING acht het met het oog op de zeer moeilijke kolenpositie van het oogenblik en de noodzaak tijdens de hui dige koudeperiode de bevolking zoo spoedig mogeiyk te voor zien van brandstof voor verwar ming dringend gewenscht, dat de levering van kolen aan die diensten en bedryven, welke niet bepaald onmisbaar zyn, ty- dciyk wordt gestaakt. In verband hiermede heeft de re geering het volgende medegedeeld: 1. Inrichtingen voor publiek ver maak, waaronder schouwburgen, bioscopen, dancings e d. zullen voor loopig geen brandstoffen ontvangen, terwijl eventueel tot tijdelijke slui ting kan worden overgegaan. 2. De bibliotheken en scholen zullen eveneens voorloopig niet wor den bevoorraad zoo lang de burger- bevoking niet van brandstof is voor zien en dienen zoo noodig te worden gesloten. 3. Alle rijks-, provinciale en ge meentelijke autoriteiten worden uit- genoodigd de dienstgebouwen e.d., waarvoor dit mogelijk is, des Za terdags te sluiten, een en ander met nadere regeling van de diensttijden voor de andere werkdagen. Voor kantoren en magazijnen v^n parti culiere ondernemingen wördt de zelfde gedragslijn hierbij in over weging gegeven. Op beperking der avond- en nachtstraatverlichting wordt in sterke mate aangedrongen. Amelanders krijgen een Kg. kaas extra In tegensteling tot Urk, waar de voedselsituatie zeer slecht is te noe men, verkeeren de bewoners vaii Ame land in een bevoorrechte positie. De directeur van de coöperatieve zuivelfbriek deelde n.1. mede, dat binnenkort de bergplaatsen voor de ge fabriceerde kaas geheel gevuld zullen zijn en dat hy heeft geadviseerd aan de bevolking een extra-rantsoen kaas van 1 kg. per persoon te verstrekken.. 4 Executie van Gruner uitgesteld Te Jeruzalem wordt officieel medege deeld. dat generaal Sir Evelyn Barker, opperbevelhebber der Britsche troepen in Palestina; aan Dov. Gruner, den 33- jarlgen Hongaarschen jood, die op 1 Januari van dit jaar wegens een aan val op een Palestijnsch politiebureau ter dood was veroordeeld, voor onbe- paalden tijd uitstel van executie heeft verleend. WEERBERICHT Geldig tot Donderdagavond: Aanhoudende vorst Zwaarbewolkt met een enkele ver spreide opklaring, plaatselijk wat lichte sneeuw. Meest matige wind tusschen Noord-Oost en Oost. Strenge tot matige vorst. Brandstofgebiek in Lnge;and. «.ge volge van het gebrek aan brandstof zal waarschijnlijk -de electriciteitsvoorzie- ning op drastische wijze worden be perkt, waardoor naar schatting 4 mil lioen personen zonder werk zullen ko men. In tal van bedrijven wordt ge werkt bij het Hcht van kaarsen of olie lampen. Kaartverkoop aan de cassa van een der Londensche theaters bij kaars licht. .VERKIEZINGEN RUSLAND IN Groote animo, meldt Reuter De verkiezingen voor de opperste raden van zeven van de zestien Sovjet republieken der Unie hebben gisteren plaats gehad, waarbij in de 7*10 kies districten van de grootste der republie ken geen candidaten door de oppositie waren gesteld. Bijgevolg bevatte liet stembiljet maar één naam, welke door den kiezer desgewenscht doorgehaald kon worden. Iji een der groote districten van Mdskou was £taiin candidaat gesteld. De stembiljetten in dit district toonden links den naam Stalin en rechts den namen der vier fabrieken, welker kies commissies hem candidaat hebben ge steld. Sommige kiezers maakten ge bruik van de zijkamer naast het ver kiezingslokaal, in welke zijkamer zes met gordijnen afgeschutte stemcellen waren opgezet, waarachter de kiezers van drie tot dertig seconden verble ven, aldus de correspondent van Reu ter. Anderen vouwden het biljet met een op en deponeerden het in de stem bus. Er werden potlooden verstrekt, waarmee de naam kon worden door gestreept, hetgeen als een stem tegen Stalin beschouwd moest worden. De lokalen waren over het geheel versierd met beelden en portretten van Lenin en Stalin. In de overige negen republieken zal Vrijdag 14 en Zondag 16 Februari ge stemd worden. Men doet de grootst mogelijke moeite ieder de gelegenheid tot stemmen te geven. Auto's en an dere voertuigen brengen kreupelen, lammen, enz. naar de stemlokalen. In de middaguren maakte Radio Moskou bekend, dat geruimen tijd voor de slui ting in vele deelen der Sovjet-Unie honderd procent der fci^ers zijn stem had uitgebrftght ot vEffSPftEioifJG 'van MlinjbrrijoiNO

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1