iDe Vrije Alkmaarder Nog steeds: Aanhoudende vorst... 54 Dooden bij vliegtuigramp in Columbia EEN DER VERMISTE JONGENS GEVONDEN Op aanwijzing van een telephaat onder het ijs vandaan gehaald landag 17 Februari 1947 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Rcynders Hoofdred» G. E. do Winter 3e Jaargang 306 - 280 k uit het isolement bevrijd. Vijftig vrachtwagens van den Hulpverlcenings- [ienst van het ministerie van^Binnenlandsche Zaken, geladen 'Bfet levcns- ldtlelen en kolen, bereikten Zaterdag na een zwaren tocht over den dijk den Noord Oostpolder het geïsoleerde Urk. Begrijpelijkerwijze leerschte er bij de bevolking groote vreugde en vele handen waren weldra ijverig in de weer, om de wagens af te laden. o Urk kan weer adem halen 50 vrachtwagens met lévensmiddelen Na een zware rit over den dijk ^an den Noord-Oostpolder heeft een con- vooi van circa 50 vruchtauto's geladen met levensmiddelen en kolen het ge- isoleerde Urk bereikt. Burgemeester G. Keyzer van Urk, die het convooi op ongeveer 5 km. af stand van: zün gemeente op den dijk opwachtte, had opdracht gegeven op het geheele eiland de vlag uit te ste ken. De Urkers bereidden den 300 man van den hulpverleeningsdienst, die een uiterst zwaren strijd tegen sneeuw en ijzel hebben geleverd, een enthousiaste ontvangst. Vele handen gingen, nadat de wagens eerst een eererondje door het dorp hadden gemaakt, tot het los sen over. Urk kan weer ruimer ademhalen. Cir- ca 100 ton levensmiddelen en kolen zijn den krappen of geheel uitgeputten voorraad van diverse artikelen komen aanvullen. n zomer weer naar België Bcty Misschien uftwisselings- systeem mogelijk De drie toeristische studiecommissies ]n het comité van Belgisch-Neder- id-ch-Luxemburgsche samenwerking ft Zaterdag vergaderd, len meende te mogen aannemen, de Nederlandsche regeering bereid de uit het toerisme voorgekomen jezen ook weer ter beschikking van toerisme te stellen. Dit beteekent, lt de Nederlanders in het komende fizoen weer naar België en Luxem- irg zullen mogen gaan, mits er ook ilgische en Luxemburgsche toeristen erland zullen bezoeken. De aanwezigen stelden zich voor de paganda in België en Luxemburg lor een bezoek aan Nederland met Ie middelen te bevorderen. Met alge- eene waardeering werd vastgesteld, it België reeds had besloten de visi- tie te Esschen in den trein te doen aats vinden. Er werd besloten,, dat Nederlandsche afdeeling van het zich tot de bevoegde autoritei- zou wenden teneinde eenzelfde ajw-egel in Roozendaal te bevorderen. St&kattiai" Het groentenvraagstuk We hebben gistermiddagdiep vriesspinazie gegeten. De verwach tingen vooral bij de kinderen waren hooggespannen. Ze hadden blijkbaar het idee, dat moeder eerst een bijt in de groene massa moest hakken, voordat ze er in bijten kon- den. Het. is altijd prettig als de kleintjes zich ergens op verheugen. De geheele atmosfeer thuis is dan gezellig en als het later tegenvalt 1 en dit was nu zeker het geval dan denk je bij jezelf, die lol heb- ben we alweer gehad. Den men, die ons d:t pretje heeft 1 bezorgd, kunnen wij dan ook niet dankbaar genoeg zijn. „De meeste groenten zijn ge- staakt, mevrouw", had de groenten- man plechtig verklaard. „Lof en kool heeft de ondervakgroep voor onzuiver verklaard. Trouwens, wie heeft er in dezen beroerden tijd nog lof? Waarvoor en voor wie zou mer. nog lof hebben? Voor niemand toch zeker. De heele groentenboe- renstand gaat naar naar de kroten, mevrouw, en dat kan ook nooit Uw belang zijn. Wat zoudt U zonder ons moeten beginnen? Hebt U pt misschien zin in een paar keer per week naar de veiling te loopen om U daar in de veiling te laten nemen? Nee, toch zeker. En daarom, me vrouw, moet U eigenlijk van ge staakte groenten walgen. Als U ze wel koopt, dan bent bij wijze van spreken een heler. En de heler is net even erg als de teler. En deze laatste categorie legt het er op aan, ons met peen en tak uit te roeien. Onze toekomst is hun een biet. Helpt U ons in onzen moeilijken strijd, mevrouw. Ons eenige wapen is de diepvriesgroenten. Daar ver dienen wij tenminste nog een klei nigheid aan. Voor het peuleschilletje van een paar gulden hebt U een lekker maaltje." Na deze rede keek hij mijn vrouw verwachtingsvol aan. En toen deze rustig twee roode kooien en twee pond lof bestelde, barstte onze groentenman bijna in snikken uit. „U wilt een onderkruiper van mij maken", sprak hij met een snik in zijn stem. „U kunt van mij toch niet verwachten, dat ik van tn'n principes afstap?" Toen is. m'n vrouw door den groentenmand gevallen en heeft de- groenten gekocht, waar we zooveel plezier aan hebben beleefd. Criticaster Al 26 dagen constant Oostenwind J^E luchtdrukverdeeling heeft zich sinds Zaterdag steeds verder in een voor ons land ongunstigen zin ge wijzigd. Met de uitbreiding van het hoogedrukgebied ging een uitbreiding van het vorstgebied gepaard. Bij voortdurende Oostenwinden (in De Bilt waait de wind reeds sinds 22 Ja nuari onafgebroken uit den Oosthoek, werd de koude luchtlaag geleidelijk dikker. De samenstelling van deze laag is zoodanig, dat ook overdag de maxi mumtemperaturen niet veel boven 5 kunnen komen. We gaan dan ook naar een nieuw dieptepunt van de vorstpe riode toe. Momenteel bevindt de groot ste koude zich in het Zuiden en zijn de temperaturen in Limburg lager dan in de Noordelijke provincies. Er is cp dit oogenblik geen enkele aanwijzing, dat de algemcene circula tie op korten termijn belangrijke wijzi gingen zal ondergaan. Er moet dan ook op aanhouden van de vorst gedu rende de. eerstvolgende dagen gere kend worden Er kont weer SODA Spoedig 125 gram op den bon yele huismoeders missen al jaren lang een door hen gewenscht ar tikel: soda. Met een surrogaar-artikel als soda-water wordt het gemis zoo goed als het gaat aangévuld, maar echt is het niet, vertelde ons één der velen, die naar de terugkomst van dit volksartikel verlangen. Tijdens de bezetting werd in 1942 de fa bricage van soda op last van de Duitschers stopgezet en na de capi tulatie ach-tte de Regeering het ar tikel niet van voldoende urgentie om spoedig het fabricageverbod in te trekken. Met deze meening zullen niet veel dames het eens zijn en gelukkig is men thans in Regee- ringskringen mede op aandringen van de fabrikanten tot andere in zichten gekomen. Een 10-tal fabri- ken in het land, waaronder ook de Wormerveersche Zeepfabriek der fa. Jan Dekker, is sinds eenige maan den met groote capaciteit bezig om soda te maken. Helaas is één en ander door het invallen van de strenge vorst en daarbij gebrek aan kolen wat gestagneerd, maar toch zal het spoedig mogelijk zijn de eerste bon voor dit artikel aan te wijzen. Het ligt in de bedoeling de eerste maal 125 gram per bon te verstrekken en daarna regelmatig 250 gram tezamen met zeeppoeder. De huismoeders zullen zeker met be langstelling de bonaanwijzing tege moet zien. Groote partij tarwe in den zwarten handel Vele arrestaties in West-Brabant Tegen bijna 30 personen is proces verbaal opgemaakt en 8 verdachten werden in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch ingesloten, die op groote schaal de distributiemaatregelen hebben ontdoken. In den tijd van twee maanden waren 50.000 kg. tarwe in den zwarten handel verdwenen en ver reweg het grootste deel werd over de Belgische grens getransporteerd. Het onderzoek strekt zich uit over tal van steden en dorpen in West-Brabant en langs de Belgische grens. Speciaal in Tilburg hebben verschillende arresta ties plaats gehad. De betrokkenen be- hooren voor het meerendeel tot den gegoeden boerenstand. Aanhoudende vorst Weerbericht Geldig tot Maandagavond. Enkele overdrijvende wolkenvelden. Vrijwel nergens sneeuw, matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk krachtige Oostelijke wind. In den na middag matige tot lichte vorst. „Sterrenregen" bracht 12.500 op e Ook hier zelfs zwarte handel In den nacht van Zaterdag op Zon- dag werd in Tuschinski te Amsterdam een voorstelling gegeven ten bate van het Nederlandsche cabaretgezelschap van Han^_Snel en de zijnen, die on langs bij een vliegtuigongeval te Biak om het leven kwamen. Voor deze nachtvoorstelling, „Ster renregen" genaamd, die onder de hoo- ge bescherming van luitenant generaal S. H. Spoor, legercommandant der Ne derlandsche troepen in Nederlandsch- Indië stond en waarvoor Alex de Haas liet initiatief had genomen, be- stoncPgroote belangstelling. Ondanks het winterweer, de nachtelijke verduis tering, het niet rijden van vroege mor gentrams en de risico van een onver warmde zaal was het 1600 plaatsen tellende theater tot den nok toe gevuld. Zoodra de plaatsverkoop voor deze voorstelling begonnen was, liep het storm. Binnen een uur was alies uit verkocht. Een kwartier voor den aan vang der voorstelling boden zwart handelaren op de straat entreebiljetten voor ƒ45 aan, terwijl de prijzen der plaatsen maximum 10 en minimum 5 bedroegen. Onder daverend ap plaus deelde Alex de Haas mee, dat de recette van den avoncl 12.500 bedroeg en dat van dit bedrag geen belasting behoefde te worden betaald wegens de bijzondere omstandigheden, zoodat ge noemde som in totaal de nagelaten be trekkingen de omgekomen artisten ten goede kwam. KOLENNOOD Zaandam. De R.K. Vakschool, meis jesschool en R.K. U.L.O. zijn wegens kolengebrek gesloten. MYSTERIE OPGEHELDERD Duizenden pannen, welke door een fabriek in Krommenie vervaardigd worden, zullen binnenkort tegen zeer lage prijzen in den handel worden gebracht. Wanneer deze pannen vrij van distributie verkocht zullen worden, zal menige huisvrouw in ons land een zucht van verlichting slaken, want het pannen- probleem is in vele huisgezinnen zeer urgent. Tijdens de fabricage van de pannen maakten wij deze opname. Bij Italië stortte een toestel in zee Prinses Amiua Farlil f fhpnieuw is de luchtvaart getroffen door verschrikkelijke rampen. In Columbia verloren 54 personen het leven toen in de buurt van de hoofd stad Bagota een DougJas neerstortfe. terwijl in Italië 17 passagiers veronge lukten toen een vliegtuig nabij de kust van Terracina in zeer terecht kwam. Bij dit laatste ongeval kwam de Egypti sche premier Amina Fadil om het leven. In Columbia geschiedde de ramp in een bergachtige streek. Het meeren deel der inzittenden is afschuwelijk verminkt, maar geen hunner is ver brand, daar het vliegtuig niet in brand is geraakt. Het was eenige dagen ge leden uit nden vertrokken. Bijna alle slachtoL -'iin zakenlieden of Colum- biaansche Kooplieden. Men is begonnen de slachtoffers naar Bagota over te brengen. Het Italiaansche vliegtuig was opge stegen van het vliegveld Guidonia bij Rome en op weg naar Caïro. Enkele oogenblikken voor het ongeval seinde de bemanning dat de machine zich op 1500 meter in een dikken mist bevond. Men gelooft, dat lisafzetting daarna de oorzaak is geweest. Viegbooten en marinevaartuigen vertrokken onmid dellijk naar de plaats des onheils op zee. doch vonden geen spoor meer- Prinses Amina Tadil is een nicht van Koning Faroek van Egypte. Zij was 61 jaar oud. Onder de passagiers be vond zich ook de motorrenner Almas Bey, die op weg was naar Egypte om daar met een nieuwe Fiat-racewagen in een wedstrijd uit te komen. De Tsjechoslowaaksche Luchtvaart maatschappijen hebben om „technische redenen" hun diensten voorloopig ge staakt. Terzei f dertij d had een bijeen komst van piloten plaats. Vorige veek zijn drie leden der bemanning van een Tsjechoslowaaksche Dakota om het leven gekomen. Schooljongens te Stoke on Trent in Engeland hebben een 21-jarigen on derwijzer doodgeschoten. ïk Met me deneming van vier geweren uit het ma gazijn der school zijn zij gevlucht. Zij zijn al gearresteerd en zullen vandaag voor den kinderrechter terecht staan. Met -ngang van Zaterdagavond zijn de Berlijnsche luxe bars en restaurants, waar men voor ongeveer 1000 mark een copieus diner met de beste Fran- sche liqueurs kon krijgen, in verband met de kolenschaarschte gesloten. Volgens officieele gegevens was het aantal werkloozen in Groot-Brittannië Vrijdag 1.977.700 tegen 1.802.70 op Woensdag jl. Te New-York heeft een 22-jarige moeder het leven ge schonken aan een vierling, van wie twee jongens en een meisje reeds ge storven zijn. Een jongen bleef in leven. De Hamburgsche politie heeft bij een overval op een hotel te Ham burg het hoofdkwartier ontdekt van een van de grootste zwartehandelaren- benden in de Britsche zóne. Groote hoeveelheden voedingsmiddelen, ju- weelen en rookartikelen zijn in beslag genomen. Het Canadeesche Huis van afgevaardigden heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een amendement op de nieuwe wet inzake militairen dienst, waardoor het Canadeesche leger in vredestijd beperkt tot dertigduizend of ficieren en manschappen. Sommige Engelsche dagbladen hebben aan weekbladen, die wegens de kolen schaarschte niet kunnen verschijnen, broederlijk gelegenheid gegeven hun voornaamste artikelen te plaatsen. SCHELLINGWOUDE. Na weken van onzekerheid is eindelijk eenige klaar heid gekomen in de plotselinge ver dwijning van de twee jongens uit Am sterdam-Oost. Op aanwijzing van een telephaat is een der jongens, de 16-ja rige Snel, uit het ijs opgehaald. Po gingen om ook zijn vriendje, den 15- jarigen De Groot, te vinden bleven vruchteloos. De twee jongens waren het laatst gezien bij den uitloop van de rioleering op het ijs. Toen zij dien dag niet huis waarts keerden, dacht men onmiddel lijk dat zij door het waren gezakt. Het ijs is ter plaat, iteeds zeer ge vaarlijk. Zelfs nu nog zijn daar dee- len open water. Uitgebreide maatrege len de jongens terug te vinden bleven vooralsnog vruchteloos. De vader van een der jongens is schipper geweest. Zoowel alleen als met het personeel van de Zeeburg- en de Oranjesluizen heeft hij druk gezocht naar zijn ver misten zoon, echter steeds tevergeefs. Tenslotte nam de man een telephaat, die onbekend wenscht te blijven, in den arm. Zaterdagmorgen vroeg trok deze telephaat, vergezeld van een reddings ploeg (o.a. personeel van de sluizen) en met medeneming van een ijsvlet en reddingsmateriaal er op uit. Na ver loop van eenigen tijd bleef de telephaat staan. Hij zei toen dat zich binnen een straal van vijftien meter een lijk onder het ijs bevond. De ploeg begon daar op vele bijten te hakken en met groote haken onder het ijs te zoeken. Na ge- ruimen tijd slaagde men er inderdaad in het lijk van den jongen Snel op te halen. Onvermoeid bleef men ook dreg gen naar het lijk van diens vriendje, maar helaas, na tot ver in den namid dag gewerkt te hebben, moest men de pogingen zonder resultaat staken. Zondagmorgen vroeg trok de tele phaat er met de ploeg weèr op uit. Wederom werden op aanwijzingen vai den telephaat bijten gehakt op onge veer dezelfde plek als Zaterdag en dregde men het water onder de ijs korst af. M?=>r ook nu -bleef het werk van den geheelen dag zonder resultaat. Het bleek, dat er ter plaatse een sterke strooming onder het ijs is, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat het lijk af gedreven is. Een vrouw verdween in de schotsen Ook de redder moest worden gered Zaandam, Een ongeval, dat zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben, vond hedenmorgen kwart over tien plaats op de Voorzaan bij het Vissers hop, Reeds vele malen was gewaar schuwd de weer toegevroren vaargeul niet over te gaan, een dame uit de Prinsenstraat deed dit toch. Met het gevolg, dat zij door het ijs zakte. Op haar hulpgeroep snelde de heer Schaap, de veerman, toe en ook deze verdween bij zijn reddingspogingen tusschen de schotsen. Van Vissershop en Haven straat snelden menschen toe. De dame kon door middel van een ladder gered worden, de heer Schaap werd door drie, ons nog onbekende mannen, uit zijn ge vaarlijke positie bevrijd. Een woord van hulde aan den heer Schaap en de onbekende redders is hier zeker wel op zijn plaats. De zaak De Geer Nu ook Van Kleffens gehoord In verband met het aanstaande pro ces tegen oud-minister jhr. mr. D. J. de Geer, is door den advocaat-fiscaal v~a het bijzonder gerechtshof te Amster dam, mr. W. P. Bakhoven, een aantal hooge functionarissen geboord dat deel uitmaakte van de Nederlandsche reg a- ring in Londen tijdens de bezetting. Dr. de Groot op het palcis Dr. De Groot heeft het Astoria Chalet te Baarn verlaten en zijn in trek genomen in het paleis Soest- dijk. Het heugelijke bericht wordt thans wel spoedig verwacht, aldus het A.N.P. Te Loosdreeht werden Zaterdag schaats wedstrijden gehouden. O.m. stond ook een boppelrace op het programma- De winnaar van den achtervolgingswed strijd, Verhoeven, in actie. KOCHT FRANCO EEN KASTEEL Volgens Jose Giral, tot voor kort eerste minister van de Spaansche re geering in ballingschap, weten de Spaansche nieuwsbladen te berichten, dat generaal Franco een kasteel in Ierland heeft gekocht. „Men verwacht in Spanje algemeen, dat Franco, indien hij uit zijn macht wordt verdreven, de wijk zal nemen naar Eire", deelde Giral mede op het vliegveld Shannon (Eire). Siral is op weg naar Mexico, in welke stad hij zijn vroegere ambt van professor in de che mie aan het polytechnisch instituut weer hoopt op te nemen, Siral voegde er nog aan toe, dat het voor een groot deel van de eenstemmig heid der groote mogendheden en vooral van den druk, dien de Britsche regee ring zal uitoefenen, zal afhangen of Franco zijn macht zal verliezen of niet. BOETE f 9000 LAGER Het Alkmaarsche tribunaal deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen Jan Madderom te Schermerhorn, die in ver zet was gekomen tegen de hem bij zijn voorwaardelijke invrijheidstelling opge legde boete van ƒ10.000. Het tribunaal heeft terdege rekening gehouden met het verweer, dat de be zittingen van dezen tuinbouwer voor het grootste gedeelte bestonden uit een erfenis van famïlie_ van den kant van zijn vrouw. De verbeurdverklaring werd nu bejjaald op ƒ1000. Door zijn verblijf in het buitenland is oud-minister mr. Van IOeffens eerst i. de afgeloopen dagen in de gelegenheid geweest zijn verklaringen in dit vooo- onderzoek af te leggen. Thans zijn alle Nederlandsche regeeringspersonen, wier getuigenis in de zaak tegen jhr. ^a Geer noodzakelijk was, door den advo caat-fiscaal gehoord. Voor de huisvrouw heeft de koude en de sneeuw nog een, zij het dan kleine, goede zijde. Zij stellen haar in staat haar pakjes bevroren groente zonder bezwaar goed te houden-

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1