De Vrije Alkmaarder B.S.'ers SCHOTEN MET LICHT. KOGELS Albanië zegt: „Wij hebben nooit mijnen gelegd" Bewijs kon niet worden geleverd, dus vrijspraak EEN DIRIGENT VAN NEGEN JAAR Donderdag 20 Februari 1947 jU m Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red. eu Adin. Achterdain 20, tel 2274 Adv. Laugestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir.Th. W. Reynders - Hoofdred. G. E, de Winter 3e Jaargang 306 - 282 DE BEVERWtJKSCHE ONTPLOFFINGSRAMP DEVERWIJK en Velzen werden in den laten avond van 12 Juli 1945 geteisterd door zware munitie-ontplof fingen. Twee personen vonden bij dezen ramp den dood, een boerderij werd vol komen vernietigd, terwijl bijna alle wo ningen belangrijke glasschade opliepen. Gisteren stond voor den Krijgsraad ts Velde de 28-jarige A. P. de-Ruiter terecht, die ervan werd beschuldigd Uchtkogels te hebben afgeschoten. Een der kogels zou in een kist Uchtkogels of munitie terecht zijn gekomen, waardoor brand en ontploffingen zouden zijn ont- staar De Krijgsraad was ran meening, dat tegen beklaagde geen wettig en overtui gend bewijs was te leveren en sprak hem vrü. Beklaagde gaf toe, dat hij en anderen, leden van de Binnenlandsche Strijd krachten, met de bewaking van de, op een weiland bij Beverwijk opgeslagen, munitie waren belast. Beklaagde had zelf met een gebrekkig apparaat, een buis met een spijker, liebtkogels afge schoten en wilde de mogelijkheid, dat één der afgeschoten kogels in uitgebran- den toestand in een kist projectielen was neergekomen, niet ontkennen. Ze ker was hij daarvan ook niet. Hij schoot de liebtkogels in tegengestelde richting van de munitie-opslagplaats af, doch vijf minuten na het afschieten van den laatsten kogel waarschuwde de wacht voor brand. Beklaagde en enke le andere B.S.-ers hadden toen nog ge tracht het vuur te keeren. doch dit was bij gebrek aan bluschmiddelen mislukt. De geheele minutie-opslagplaats, die ongeveer een bunder in de open lucht groot was, brandde uit en ontplofte. Twee personen verionen het leven door rondvliegende granaatscherven. De Auditeur-Militair eischte tegen verdach te "negen maanden gevangenisstraf. Mr. R. Oosterhof voerde in zijn plei dooi aan, dat de getuigenverklaringen peer verward waren. Een wettig en overtuigend bewüs, dat zjjn cliënt wer kelijk schuldig is aan de catastrofe, kan door deze verklaringen niet worden be wezen. Beklaagde schoot niet in.de .rich ting van de munitie en uit verklaringen kwam niét vast te staan, dat een pro jectiel, dat een vreemde baan nam, in de kist met munitie terecht is gekomen. De Krijgsraad onderschreef het stand punt van den verdediger. itekeitjat" Rechteloosheid Den negers in den Ameri- kaanschen staat Georgië is het stemrecht ontno men. Dit is de zooveelste trap, die de Westersche beschaving in dezen heerlijken na-oorlogschen tüd wordt toegediend. En ik kan niet anders zeggen dan dat het een meesterlijke trap is. Nog een paar van deze maatregelen en deze zelfde beschaving kunnen wij wel afschrijven. Dappere blanke man nen hebben daar in het land der onbegrensde mogelijkheden geledeu en gestreden om den negers de vrijheid terug te geven en Abra ham Lincoln liet het leven, toen hij den moed had de slavernij van de negers af te schaffen. Niet dat njen na. dien tijd in Amerika den kleurling als evenwaardige partner heeft beschouwd. Lynchpartijen hebben altijd tot de liefhebberijen van bepaalde Yankees behoord. Ik zie nog die plaat in een num mer van de Haagsche Post van 1936. het jaar der Olympische Spelen in -Berlijn. Jesse Owens, de befaamde neger-athleet zag men, na zijn overwinning op de 100 Meter, op oen platform, toe gejuicht door een enorme men- sclienmenigtc. Jesse voelde zich blijkbaar niet geheel zeker, want hij mompelde stil voor zich heen. „Ze zullen me toch niet willen lynchen...." Dit gebeurde in Na- /.i-Duitschlaud van 1036. In dpn tijd toen de .Jodenvervolging in het Derde Rijk pas goed 'was be gonnen. De gropte Jodenvervolgers zijn dood of zitten achter slot en grendel. Hot leek er- op of de be schaving. behoudeus dan de geme moreerde trappen, was gered en het recht van den mensch zich ten minste eenigermate zou herstellen, maar de wetgevers daar in Geor-^ gië hebben een prachtig gelukte poging gedaan, dit herstel teniet ie doen, In Nazi-Duit schlnnd vroeg men: was uw grootmoeder een Jodin? 4 In Amerika moet men opgeven welke kleur de huid van zijn, va- der had. En het menschdom (dat dom vooral vet zetten, zetter) J volgt zijn regeerders in het a moeras der rechteloosheid. Criticaster Nadat de meeste van hun cischen warm Ingewilligd, zijn 25.000 arbei ders te Rangoon, die reeds bijna drie weken in staking waren, weer aan het werk gegaan, sfe Woensdag is een les- toestel van de Fransche marine op de luchtbasis Hyeres bij Toulon neerge stort. De piloot van het vliegtuig kwam om het leven. Ongeveer 200 man bekwaam personeel uit Italiaan- sche ijzer en staal gieterijen zjjn uit een aantal van 2000 candidaten geko zen om binnenkort in Engeland te gaan werken. Volgens een gesloten overeenkomst kunnen voor bepaalden- tyd ongeveer 2800 Italiaansche arbei ders uit de staalbedrijven in Engeland te werk worden gesteld, jjc In het La gerhuis is meegedeeld, dat Engeland 90.600 pond sterling aan de onkosten van het verleden jaar te Neurenberg gehouden proces moet bijdragen. De Britsche militaire autoriteiten heb ben de Egyptische regeering doen we ten, dat 31 Maart de laatste Engelsche soldaat Cairo zal verlaten. In aan sluiting op het bericht, dat een kin- derwsge ifibriek ti Nrn-veet aan de ouders van 40 baby's, die kort voor en na het tijdstip, dat de koninklijke baby werd geboren, ter wereld kwa men, een kinderwagen ten geschenke zal g^yen, deelt de afdeeling Utrecht van de vakgroep goederenvervoer langs den weg ons mede, dat zij beslo ten heeft deze kinderwagens gratis te vervoeren naar do daarvoor in aan merking komende gezinnen, waar deze ook wonen. Het op weg naar Rotterdam zijnde Belgische s.s. „Granby", is gisteren in de Golf van Biscaye wegens kolen- gebrek op sleeptouw genomen door de sleepboot „Thames" van- L. Smit Co's Internationalen sleepdienst, die hut schip naar Rotterdam zal bren gen. In het „Grand-Hotel" te Sche- veningen werd een 23-jarige soldaat door den electrischen stroom gedood. Hij liep in dit hotel in een onverlichte gang, tastte langs den muur en kwam in aanraking met een on ge isoleerden* electrischen draad, met hot vermelde gevolg. j|c Een 36-jarige dame uit Den Haag geraakte, toen zij te dicht b\j de kachel kwam, in brand. Een 86-jarige medebewoner van het perceel, bij wien hot slachtoffer als een brandende fak kel binnenliep, slaagde erin met conige dekens de vlammen te dooven. Hij liep daarbij lichte brandwouden op, terwijl zyn dekens verloren gingen Dc vrouw- werd naar het ziekenbus overge bracht.. Zij had gepn ernstige brand wonden opgeloopen. GROOTE IJSVELDEN IN NOORDZEE Gevaar voor scheepvaart Te Antwerpen zijn Noorsche sche pen binnengeloopen waarvan de kapi teins verklaarden, dat zij 100 km. uit de Nederlandsche kust moesten blij ven, teneinde de ijsschotsen te ontwij ken. Reuter meldt, dat een groot ijs veld, dat met een snelheid van acht kilometer per dag in Westelijke rich ting drijft, zich op 64 kilometer af stand van de haven Great. Yarmouth bevindt. Volgens Engelsche schippers bevindt het ijsveld zich thans onge veer 50 kilometer van de visschende schepend Deze ijsvelden in de Noordzee vor men een gevaar voor de visscherij en de overige scheepvaart. Z(j rukken de boeien, die wrakken en dc vaargeul in de mijnenvelden aangeven, los. ENGELSCHE LEAGUE SLAAT IERSCHE LEAGUE Voor het eerst sedert 9 jaar is er een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen dc Engelsche en de lersche League (Noord-Ierland). De Engelsche» won nen dezen strijd niet 42. Het Engel sche elftal was vrijwel gelijk aan dat in Huddersfield. Slechts Finney was op den rechtervleugel vervangen door Matthews, terwijl de linkerwenk werd gevormd door Hagen en Kippax. De Êngelschen speelden beter dan de leren en vooral Matthews speelde alsof er geen tegenpartij bestond. De doelpun ten voor Engeland werden gemaakt door Kippax (2) en Lauton (2). Bij de leren waren de scores Macniocrhn en Wright. Xuit een penalty Ten paleize Soestdijk had Woensdag de geboorteaangifte plaats van de nieu we Oranjetelg, Prinses Maria Chritina. Z.K.H. Prins Bernhard .onderteekent de geboorte-acte. V.l.n.r.: jhr. mr. F. C. Beelaerts van Blokland, vice-presi- dent van den Raad van State; Prins Bernhard: dr. L. J. M. Bee'. dc ninis- ter-president en de burgemeester van Baarn. mr. F. J. van Baeck Calkoen. Interpellatie over groenten- staking In de vergadering der Tweede Kanier, welke hedenmiddag om één uur begint, komt het verzoek van den heer Van don Heuvel (A.R.) om een interpellatie te houden inzake de moeilijkheden in den groentehandel aan de orde. De voor zitter der Tweede Kamer is voorne mens, om, als de Kamer het verzoek tot het houden van een interpellatie toestaat, deze interpellatie onmiddellijk in behandeling te nemen. De aardappelprijze Daar het schijnt voor te komen, dat aardappelen voor 1517 en 23 cent per kilo verkocht worden, verzoekt men ons mede te deelen, dat het ver- koopen van aardappelen tegen dezen te hoogen prijs, verboden is. Aardappelen kosten ook nu nog 11 en 12 cent per kilo. NOG GEEN DOOI TE VERWACHTEN De algemeene luchtdruk verdeeling ondergaat wel eenigc langzame veran deringen, aldus meldt De Bilt, doch deze wijzigingen zullen nog geen aan leiding geven tot een onmiddellijke flinke temperatuurstijging in West- Europa. De metcreolngische dienst in 1'arys is wel zcyr pc .tistisch. Deze voor ziet, dat de huidige koudegolf tot 24 Februari zal aanhouden. Men houdt zelfs rekening met dc* mogelijkheid, dat; pas op 3 Maart de dooi definitief zal inzetten. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond Aanhoudende vorst Overdag matige lot lichte vorst. Slechts hier en daar tijdelijk bre kende bewolking. Plaatselijk eeni- ge sneeuw. Zwakke tof matige wind. overwegend Uissrheu Oost en Noord-Oost. Het ongeluk bij het IJ - pont Een 19-jarige het slachtoffer Gistermiddag heeft de vader van den 19-jarigen II. Teunissen, een kantoor bediende, uit de Wilhelminastraat te Amstevdain. aangifte gedaan, dat z^jn zoon Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur de Ouderlijke woning heeft verlaten om zich naar zijn verloofde aan de overzij de van het. IJ te begeven. De jongeman is daar niet. aangekomen en is ook niet weer naar buis teruggekeerd. ITet ver moeden is nu gerezen, dat hij het slacht offer van het door ons vermelde on geluk bij dc IJ-pont is geworden. Tien jaar tegen Von Papen geëischt Voor de elfde kamer van het Zuive ringsgerecht van Neurenberg heeft de openbare aanklager de hoogst mogelijke straf geëischt tegen Von Papen: te weten tien jaar werkkamp, nlgeheele confiscatie van goederen en verbod om een openbare betrekking te bekleeden of een vrii beroep uit te oefenen. Von Papen's' verdediger, dr. Kubo- schok, hield een pleidooi van vier uur, waarin lijj betoogde, dat Von Papen een der eersten was gewe**st, die stelling had genomen tegen de leer van het na- tionaal-socialisme. Twee auto's niet koeien y naar Urk Dc vloesehvoorziening van 'Urk is gewaarborgd. Twee groote vrachtwa gens, elk 'met zes levende, tamelijk vette koeien cn een reserve wagen met hulpmateriaal zijn er in geslaagd na een tocht van negen uur over den Kamperdijk, Urk tc bereiken. Dc koeien moesten onderweg driemaal uit geladen worden, daar de wagens dreigden te kantelen, lieden zal nog e» i auto met geslachte varkens den tocht ondernemen. Men durfde het niet aan de krulstaarten lovend te vervoeren. De Urkers krijgen nu voor het eerst sedert 3-1 dagen weer vleesch. Pierino Gamba een wonderkind I^EN voor zijn leeftijd veel te kleine, teert* jongen in een matrozen pak met korte broek en bloote, dunne beentjes, kwam snel de concertzaal binnen, zoo schrijft een correspondent van de Brusselsche „Nieuwe Stan daard", die in de Ton-' halle te Züricli een concert van den negenjarigen Ita- liaanschen dirigent Pierino (jamba heeft bijgewoond. De jongen werd storm achtig begroet, boog dan kend voor het publiek, besteeg den voor hem sterk verhoogden dirigeer- sloel en reikte, zooals dat gebruikelijk is, den con-1 certmeester zijn kinder handje. Vervolgens gaf hij het teek£n, om Beethoven's eerste symphonie in te zetten. Het wonderkind veranderde van dat oogvn- blik af in'een groot diri gent, die zonder partituur het orkest leidde. Het tweede gedeelte, het an dante cantabile con mono dirigeerde hij zoo vol maakt, dat* vele promi nente orkestleiders er hem om zouden hebben benijd en in de finale bereikte hij een hoogte, die ongeloof lijk genoemd kan worden. Pierino was absoluut heer en meester over het or kest en hij bleek over een fijne toonntianccering en over een gevoelig rhythme te,beschikken! Met zijn linkerhand too- verde hij de tonen uit het orkest en met zijn rech terhand gaf hij het rhyth me aan. Zijn kleine li chaam was geheel de mu ziek toegewijd. Pierino oogstte een on beschrijfelijk .succes en het publiek, dat waarschijnlijk alleen uit sensatiezucht was gekomen, wilde nau welijks de zaal verlaten. DE VEILIGHEIDSRAAD Wel gerechtigd tot het nemen van „veiligheidsmaatregelen" Albaneesche afgevaardigde, Hysni Kapo heeft gisteren voor den Veiligheidsraad verklaard, da' de ,;penetratie van Britsche oor logsschepen in slagformatie in het Kanaal van Korfu zonder twijfel een provocatie jegens Albanië be- teekent» en ,dat Albanië in zyil recht staat de souvereiniteit van zjjn wateren te verdedigen". Hij wees de Britsche beschuldi gingen als zou Albanië mijnen in het Kanaal van Korfu hebben gelegd, categorisch van 'de hand. De Albaneesche afgevaardigde bracht de volgende punten naar vo ren: 1. Toen de Britsche oorlogs schepen in October door het Kanaal van Korfu voeren, waren hun ka nonnen op de ASbaneesche kust ge richt. 2. De Albaneesche regeering is nooit officieel in kennis gesteld van het bestaan der internationale commissie voor het vegen van mij- nert- 3. Het vegen van mijnen'in het Kanaal van Korfu is niet,geschied met toestemming van Albanië. Kapo beweerde, dat de mijnen in het Kanaal oude drijvende mijnen geweest kunnen zijn en dat het feit, dat Albanië geen materiaal heeft v8or het vegen der mijnen, voldoen de bewijst,dat Albanië de mijnen niet kan hebben gelegd. Hij zeide, dat er voor het inci dent in October een aantal „provo caties" had plaats gehad en dat Albanië daarom volkomen gerech tigd was tot het nemen van „veilig heidsmaatregelen". De Albaneesche afgevaardigde liet hierop het onderhavige onderwerp varen en beschuldigde de Britten van anti-Albaneesche activiteit. „De Britsche regeering gebruikt Albanië als excuus om de wereld-opinie niet alleen tegen Albanië op te zetten, maar ook tegen de landen, die met Albanië sympathiseeren", aldus ver klaarde Kapo. De Britsche afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, die vervolgens het -woord voerdë, verklaarde, dat, hoewel' de Albaneesche verklaring dienstig was geweest voor het ver krijgen van een inzicht in de Alba neesche motieven, zij voor het groot ste deel geen betrekking had op de zaak, waarover het gaat, n.1. of de Albaneesche regeering de mijnen al of niet gelegd heeft. De Sowjet-afgevaardigde, Andrei Gromyko, qualificeerde Cadogan's verklaring als een „excentrieke truc" waarop Sir Alex'ander antwoordde, dat Gromyko hem waarschijnlijk niet begrepen had. Het debat werd De sowjet-afgevaardigde, Andrei. DE NIEUWE BONNEN DRIE EIEREN Bonkaarten Ka, Kb, Kc 703 (strook no. 1) 61-4 Algemeen 250 gr. waschpoeder en 125 gr. soda. 61-5 Algemeen 3 eieren. 61-6 Algemeen 750 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz. 'of 750 gr. chocolade of suikerwerk. Bonkaarten Kd, Ke 703 (strook no. f) 62-4 Algemeen 250 gr. waschpoeder en 125 gr. soda. 62-5 Algemeen 3 eieren. 62-6, 62-7, 62-8 Algemeen 250 gr. sui ker, boterham strooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gr. chocolade of suikerwerken. Bonkaarten Ma, Md 703 (strook no. 1) 61-4 Suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gr. chocolade of sui kerwerk. Tabakskaarten enz. Qa, Qb, Qc 703 61-1, 61-2, 61-3 Tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen. 61-1 Versnaperingen 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, epz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 61-3 Versnaperingen 100 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. jam, stroop, enz. of 100 gr. suiker, boter, hamstrooisel, enz. Op de bonnen 61-4 en 62-4 is 250 gram waschpoeder benevens 125 gram soda verkrijgbaar. De bonnen 61-1 en 61-2 tabak ko men voor op de tabakskaart Qa 703, de bon 61-3 tabak op de gecombineer de kaart Qc 703. De volgende bonaanwijzing voorsui- ker, versnaperingen en tabak zal op Donderdag 6 Maart plaats vinden. Druk programma bij de ijselub Zuidpool De ijscub Zuidpool te Zaandam houdt Zaterdag revanchc-wedstryden van de Nederl. kampioenschappen schoonry- den voor dames, heeren en paren, kampioenschappen sohoonryden voor dames, heeren en pareu. De wedstrijden beginnen om elf uur. De finales worden verreden tusschen 3 uur en half zes. Zondagmiddag 2.30 uur organiseert de Zuidpool een 75-ronden koppelwed strijd en een inhaalwedstrijd. Qeen houten geen glas UITK0M5T VOO^DENWEDEI^OPbOUW. üQditöji'ii

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1