De Vrije Allernaarder MINISTER MANSHOLT HOUDT VOET BIJ STUK Maar is tot overleg bereid interpellatie in twe:.je kamer .<uk*equ" Dinsdag herdenking van de Februari-staking 1941 Zesdaagsche Vreemde methode van Ameri» kaansche reederij Wilhelmus of de Internationale de Vrijdag 21 Februari 1947 I Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 l.a Red. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, teL 3971, Alkmaar I Dir. Th. W. Reyndcri Hooldred. G. E. de Wint.r 3e Jaargang 306 - 283 DE GROENTENSTAKING. 1 Jn de Tweede Kamer heeft de heer Van den Heuvel (A.RJ gisteren den minister van Landbouw geïnterpelloerd over diens maatregelen inzake den groentenhandel, die zeer ingrijpend waren en opzien hebben gebaard. Spr. meende, dat de maximumprijzen waren vastgesteld tegen alle adviezen in. Is er reden te klagen over een te hoogen prijs voor de tuinbouwproducten? Spr, berekende 50 cent per week per persoon voor de groentevoorziening. Kan een volk. dat 500 millloen per jaar aan de tabak besteedt, dit niet uit geven? Van gestelde maximumprijzen komt niets terecht. De regeoring zelf koopt boven die prijzen. De heer Van den Heuvel stelde ten- ilorte de volgende vragen.: j. Is de minister bereid mede te deelen, welke motieven hem hebben geleid de ondervakgroep commissionnairs in groenten en fruit en de vakgroep dé- tailhandel in aardappelen, groenten en fruit te ontnemen de hun bij het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941. zooals dat in 1943 is gewijzigd en bij besluit E 93 is gehandhaafd, verleende verordenende bevoegdheid J. Wil de minister verder mededeeleu overwelke onderwerpen zich deze bevoegdheden uitstrekken, en welke procedure is voorgeschreven voor ontslag van eventueel ongeschikte personen in h_£t bestuur van zooda- nigen vakgroep. S. Is de geheel vrije handel in groenten en de mogelijkheid voor ieder om xich met den groentenhandel bezig te houden niet in strijd met de algemee- ne regelingen, geldende voor de ves tiging van kleinbedrijf (B.A.V.K.)? 4. Kan de minister mededeelen of en op welke wijze hij de gestelde maximum prijzen kan doen naleven? Wat denkt de minister te doen om aan den thans bestaanden, door ieder onhoudbaar geachten toestand een einde te maken? Minister antwoordt Min'st er Mansholt zei zich goed te jkuunou voorstellen, dat zijn maatregelen bezorgdheid hebben gewekt. Het was noodzakelijk snelle maatregelen te tref fen. Het is voor de regeering onaan- irnardbaar, dat lichamen, welke van haar verordenende bevoegdheid hebben ver kregen, maatregelen nemen, die ingaan i De rijkste vrouw Weet U wie de rijkste vrouw ter wereld is? Nee, lezer, ik bedoel niet I Uw eigen vrouw, omdat die nu per I ongeluk zich de allerbeste man van I dit ondermaansche zag toebedeeld ik heb hier het oog op de vrouw, 1 die het meeste geld bezit. Deze [vrouwelijke Croesus is miss Barbara Hutton, die op een gegeven dag be richt kreeg, dat zij 7 millioen pond Sterling had geërfd. Wat zoudt U t nu doen als U zoo'n briefje in de bus vond? Ikzelf heb langdurig over Idit probleem nagedacht, maar ben op het laatst in de wirwar van mijn verlangens blijven steken. Ik moet t op het oogenblik zooveel aanvullen, dat ik met die 7 millioeu pond nog niet eens ver zou Komen. De lieftallige Barbara dacht hee- lemaal niet lang na; zij had door die erfenis wel geen surplus aan schoonheid gekregen, maar wel aan geld en dus ging zij trouwen. En hoe. In 1930 hapte een prins van Russischen Uloede als een getergde snoek in het millioenenaas en Bar bara had maar voor het ophalen. Haar buit behield zij vier volle ja ren, maar toen dook de Russische snoek weer van uit het gouden aquarium in de zoozeer begeerde vrijheid. Geen nood. Miss Hutton had nog steeds haar millioenen en dus haar sex appeal en reeds spoe dig kon een Deensche graaf geen weerstand meer aan haar lokken- den, weelderigen rijkdom bieden en duikelde hals over kop in de armen van het Gouden Kalf. Helaas, ook dit teere geluk was niet blijvend. Na zeven jaren was de graaf tot de ontdekking gekomen, dat de ponden niet tegen de kilo's van miss Bar- bara's gestalte opwogen en ook hij vertrok. De filmspeler Cary Grant was de vólgende verdachte in deze zaak. Hij kwam er nogal goed af en door zijn uitstekend gedrag werd hem reeds na 5 jaar de rest van zijn le venslang kwijtgescholden. Thans heeft miss Barbara haar blik weer naar het Oosten gewend. Zij heeft van achter het ijzeren gor dijn toch warempel weer een Rus- sischen prins opgedoken, dien zij binnenkort naar den burgerlijken stand hoopt op te brengen. Heerlijk om de rijkste vtouw ter wereld te zijn. Criticaster tegen het. overheidsbeleid. Nu heeft de betreffende vakgroep geadviseerd, geen groenten tot maximumprijzen in te koo- pen. Dit kan niet geduld worden. Spr. heeft deze kwestie principieel willen stel len. De bevoegdheden waren zeer vér gaand en konden niet worden aange houden. Het is de regeering uïet moge lijk de besturen van vakgroepen af te zetten. Deze immers worden aangesteld en ontslagen door de bedrijfsgroepen. Dc maatregelen werden genomen in samenwerking met het ministerie van Economische Zaken. De prijzen, die de tuinders maakten in 1946 wa ren zeer behooriijk en de marge van den handel was te hoog. In Novem ber werd reeds overwogen een prijs- regeling in te voeren. Later bleek, dat de vastgestelde prijzen ongeveer gelijk waren aan de toen geldende. Onder invloed van den dooi waren de prijzen aanmerkelijk gedaald. Toch werd een prijsregeling inge voerd, omdat gevreesd W9rd, dat bij hernieuwde vorst de prijzen weer snel zouden stijgen. Spr. kan zich begrijpen, dat men van een prijsre geling af wil. Dit kan echter niet, wil de consument niet de dupe worden van te hooge prijzen. Niets liever zou spr. zien, dan dat men tot een vrijwillige regeling zou kunnen ko men met vaste veilingprijzen. Wan neer de handel zoo solidair is om niet te koopen, kan hij ook wel zoo aaneengesloten handelen, dat hij niet koopt tegen te hooge prijzen. Spr. is niet van plan de consumen tenprijzen los te laten, al is hij steeds tot overleg bereid. Replieken De heer Van den Heuvel, repli- cecrend, betreurt, dut de minister niet oen stap terug wil doen. die toch nood zakelijk zal blijken. In bepaalde streken zijn de uitkomsten van den tuinbouw slecht en met het rhans gevolgde sys teem zal de gropnte nooit komen daar waar ze moet zijn. De heer F 11 u r h o f (Arb.) is het niet met den interpellant eens. Hoe komt hij aan een bedrag van 50 cent per week voor groente? Een klein arbeiders gezin moest bij de maximumprijzen 8 a 10 gulden per week uitgeven voor groente. Dit is natuurlijk niet mogelijk. De vaststelling vr prijzen gaf een ge voel van opluchting. Het is goed. dat de minister niet uit den weg gaat voor drei gementen" van den handel. De heer Bor st (C.P.N.) vraagt of de minister de inkooporganisaties zal OOSTBURG HAD PECH Tiet dorp Oostburg had zich voor genomen de eerste gemeente te zijn in Zeeland, die de geboorte van een prins of prinses wereldkundig maakte. Toen men echter Dinsdag ochtend de klok wilde luiden, brak de klepel en daardoor was Oostburg de laatste gemeente, waarvan de bevolking gewaarschuwd werd. willen erkennen en of de gemeenten niet moeten worden geïnstrueerd de groen- tenvoorziening zelf ter hand te nemen. Wanneer de minister hier tegemoet wil komen, zal sprekers fractie zich geheel achter zün beleid schsreD. De heer Schmal (C.H.) acht het verklaarbaar, dat de handel gebracht is tot hetgeen bij deed, al gelooft spr. niet, dat ef van staking gesproken is. Intus- scben was de minister formeel bevoegd, de bevoegdheid der vakgroep in te trek ken. Doeh gelukkig acht spr. dezeu maatregel niet. Aan den anderen kant gelooft hij ook niet, dat de maximum prijzen gemist kunnen worden. De heer Groen (R.K.) verklaarde meer aan de zijde van den interpellant te staan dan aan den kant van den mi nister. De détaillist stond voor groote moei lijkheden en het. spijt spr.. dat de mini ster dezen maatregel heeft genomen. De heer Zandt (S.G.) dringt- aan op een regeling, die alle hierbij betrokken partpen bevredigen zal. Land- en tuin bouw dienen overigens meer vrijheid te krijgen. De heer Korthals (Vrijh.) be treurt, dat over hetgeen tot stand is gekomen, geen overleg is gepleegd met de organisaties. Intusschen keurt spr. ten sterkste af wanneer er een advies tot staking is ge geven. Toegegeven moet echter worden dat er voor den handel een onhoudbare toestand ontstond. De minister kieze een stelsel, waarbij den handel een behoor lijke winstmarge gegeven wordt. Deze marge zou kunnen worden vastgesteld. De heer Schilthuis (Arb.) keurt de methode van de Vakgroep ten sterk ste af. Iets anders is. dat de handelaren zich zouden kunnen onthouden, groenten te koopen, waarvan zij te voren weten, dat zii verlies zullen opleveren. Een ge zamenlijk besluit is echter dienaangaan de niet te verkrijgen, hetgeen spr. ver wondert. Om uit de moeilijkheden te komen zouden bepaalde veilingprijzen kunnen worden gesteld zoolang de vorst periode duurt. Minister Mansholt meent, dat het debat niet veel nieuwe gezichtspunten naar voren bracht. Hieruit blijkt, dat de oplossing der moeilijkheden niet eenvou dig is. De coöperaties hebben zich tot heden te weinig bezig gehouden met den afzet van de groenten. Spr. heeft gevraagd het advies tot staking in te trekken. Wanneer dat geschiedt, is hij bereid, verder naar een oplossing te stre ven aan de hand van de consumenten prijzen. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet toonen veel belangstelling voor een prachtigen taart, welke aan het paleis Soestdljk werü bezorgd. Dinsdag 25 Februari a.s. zullen Amsterdam en Noordholland den dag kunnen herdenken, waarop precies zes jaar geleden het bedrijfsleven in spontane verontwaardiging over de Duitsche deportatie-maatregelen tegen de Joodsche burgers van de hoofdstad, zonder aarzeling het voorbeeld volgde van het personeel der Gemeentetram, dat in de vroege morgenuren van dien gedenkwaardi- gen dag de tramwagens naar de re mise terugreed en in staking ging. Tallooze groote bedrijven sloten dien dag hun deuren. De staking duurde ook den volgenden dag nog voort- Dinsdag a.s. zal dit indruk wekkende protest op het Waterloo- plein te Amsterdam worden her dacht. Ih samenwerking met de ver- eeniging van ex-politieke Gevange nen en met do Binnenlandsche Strijdkrachten zal door den Bond van oud-illegale Werkers hulde worden gebracht aan prominente verzetslieden, die bij de Februari staking waren betrokken en aan de Joodsche Nederlanders, die daarbij gevallen zijn. Zoo dit technisch mo gelijk is, zal een brandend symbool, zooals dat onafgebroken flakkert bij het graf van den Onbekenden Soldaat in Parijs, dien dag van des morgens 10 uur tot des avonds 22 uur het middelpunt zijn van de be langstelling. Het ligt n.1. in da be doeling aan een ieder, die daartoe behoefte voelt, de gelegenheid *e ge ven rondom dit vuur bloemen, bou- quetten of kransen te deponeeren. jjonderd vier en veertig uren Op een ronde houten baan, Honderd vier en veertig uren Achter andere fietser^ aan, Rijden, rennen op een racefiets, Als in 't circus rond en rond, Toegejuicht en uitgefloten Door 't publiek dat zat en stond Om de kuip waar snelle kerels Met de koppen op het stuur Door de steile bochten vliegen, Honderd vier en veertig uur. Duizendtallen heesche stemmen, Belgeluid en rookgordijn, Lel-'re banden, ronden pakken, Valpartijen rennerspijn, Stukgevallen, armen, ribben, Rondentellers, premiesprint Schulte, Boeyen, Guimbretière Bellenaars en Marcel Kint Alles rende naar het einde Dagen, nachten rond en rond Naar de eindstreep, waar de glorie En de zak met „frankskes" stond! w JAN HOTTENTOT ZEEP voor DE KLEINTJES Uit Denemarken Waarschijnlijk zal in Maart a.s voor kinderen van 0 en 1 jaar een bon kunnen worden aangewezen voor een stukje toiletzeep van Deensch fabrikaat In April a.s. zal dan een bon volgen voor de kinde ren van 2, 3 en 4 jaar. Deze Deensche toiletzeep is kenbaar aan de opdruk „Made in Denmark". De detailprijs zal f 0.37 per stukje van 90 gram bedragen, hetgeen hoo- ger is dan de prijs van de hier te lande vervaardigde toiletzeep. De nadruk wordt er op gelegd, dat uit sluitend voor deze Deensche zeep een prijs van f 0.37 per stuk is toe gestaan. De prijs van Nederlandsche toiletzeep blijft f 0.25 - f 0.27 per stukje van 90 gram. HAALT RUBBER, SUIKER, TABAK EN KINA UIT INDONESIë Onze marine op haar qui vive tjET Amerikaansche schip „Mar tin Bebrman" is op de reede van Oherihon bezig met het laden van rubber, sniker en tabak. De kapitein van dit schip, R. Gray, is onmiddellijk vin de Koninklijke Ma rine op de hoogte gesteld van den in houd van het voor hem bestemde tele gram van den Amerikaanschen consul- generaal te Batavia, den heer Walter Foote, waarin deze hem de uitvoerbe- palingen van de Nederlandsch-Indische regeering mededeelde en tevens advi seerde geen rubber, suiker en kina in te laden, aangezien dit tot inbeslag neming zou leiden. Kapitein Gray gaf, nadat hij toestemming had gekregen tot ankeren, deze mededeeling door aan de reederij Isbrandtsen te New York. Genoemde reederij antwoordde, dat zjj volledige uitvoerconsenten had en droeg den kapitein op het schip volledig te laden met rubber, suiker en tabak, benevens met 300 ton kina, welke van Indonesische zijde was aan geboden. Ter voorkoming van een ontsnap pingspoging is aan boord van de „Mar tin Behrman" een marinewacht van twee man bij de ankerspil geplaatst, terwyl opdracht gegeven is vier uur voor het vertrek de Nederlandsche ma rine te waarsclyiwen. Indien het schip afvaart, zal het door de marinebewa- kingsgroep Van de „Kortenaer" naar Batavia worden opgebracht voor on derzoek van de lading te Priok. Een poging tot ontsnappen lijkt onwaar schijnlijk en onmogelijk. Het laden ge schiedt door de geringe capaciteit van de Iaadboomen zeer langzaam, zoodat bet mogelijk is, dat het schip acht da gen of nog langer voor de reede van Cheribon zal blijven liggen. Vechtpartij in cafétje Gisteren meldde de politie te Amsterdam een mysterieuze moordzaak, waarbij zoowel slacht offer als dader onbekend waren gebleven. Wel waren vijf personen aangehouden en was een revolver ontdekt. Het raadsel is thans op gelost: er ie inderdaad geen o moord gepleegd. Op nationalen feestdag zaten in een cafétje aan de Haarlemmerstraat vjjf Friescbe schipper», die de bloemetjes eens buiten wilden zetten en reeds danig boven hun theewater waren, toen een muzikant binnenkwam. Deze werd uitgenoodigd het Wilhelmus te spelen, hegeen echer het misnoegen opwekte van twee andere gasten, de gebr. De J. uit Amsterdam, di eeen voorkeur voor de Internationale aan den dag legden. Het geschil tusschen de nationale en internationale gezind heid ontaardde in een vechtpartij, waarbij een der Friezen een kopstoot opliep. Ondanks een spoedig daarop geteekenden wapenstilstand groeide de wrok over de ondergane tuchtiging bij den Fries, die latei* zijn belager op wachtte en hem met een ouden dienstrevolver een tik op het hoofd gaf, hetgeen een bloedende wonde ten gevolge had. De buffetjuffrouw heeft den man verbonden, die daarop «enigs zins ontnuchterd zijn woning opzocht. Het „lijk" is werkzaam bq Circus KnieL dat hem waarschijnlijk tot dus ver niet zooveel sensatie heeft ge schonken. 50 c.M. IJS IN SCHELDE De veerdienst Vlissingen-Breskens is in verband njet het ijs in de Schelde gestaakt, wat sinds men- schenheugenis niet is voorgekomen. Er bevindt zich in de Schelde een ijslaag van meer dan 50 c.m. dikte. Het Kanaal door Zuid-Beveland, het drukst bevaren kanaal van Europa, is dichtgevroren en wordt reeds door schaatsenrijders bereden. WEER ZES MAN UIT „KRENTENTUIN" SC Drie weer gegrepen Zes gevangenen, die gedetineerd waren in den „Krententuin" te Hoorn, hebben kans gezien te ent snappen. Sedert eenige maanden wordt dit gebouwencomplex ge bruikt als strafgevangenis. In deze periode is het nu reeds aan tien gedetineerden gelukt uit te breken. - Emil Jannings, wiens propaganda films uit de Nazi-periode maar al te bekend zijn, heeft een pas voor Argen tinië weten te krijgen, waar hij in een aantal films zal gaan spelen Vele Duitschers, onder wie een dertig scholieren uit München, hebben den schrijver Thornton Wilder hun adhea- sie betuigd voor zijn werk, speciaal voor zijn stuk „Onze kleine Stad", dat vorige week ook voor de Nederland sche radio werd opgevoerd. De 76- jarige componist Franz^ Lehar heeft besloten niet naar Oostenrijk terug te keeren, maar voorgoed in Zwitserland te blijven. Richard. Tauber heeft twee concerten in New York gegeven, waarbij hij liederen van Schubert en Lehar zong. Hij moest toegift na toe gift geven. Van de 150 Belgische lichters, die zich nog in de Britsche be zettingszone van Duitschland bevinden, zijn er thans 17 vrijgegeven. In Bel gië mogen de étalages op Zaterdag, Zon- en feestdagen slechts van 17 tot 23 uur worden verlicht en op andere dagen tot 21 uur. Een krantenver- kooper, die buiten een station van de metro te Parijs met Belgische kranten ventte, werd door een aantal stakende persemployé's aangevallen en zijn kranten werden verscheurd! Het vliegtuig van de „American Overseas Airways", dat op den eersten verjaar dag van den dienst van New-York naar Amsterdam vloog, had 200 exem plaren van het internationale padvin dershandboek aan boord, een geschenk van de Amerikaansclie padvinders aan hun Nederlandsche broeders. We gens langdurige ziekte van den voorzit ter van de Volapukbeweging, prof. dr. Alb. Sleumef in Godesberg am Rhein, heeft deze zijn bevoegdheden als voor zitter voorloopig voor 1947 overgedra gen aan een der pioniers der Volapuk beweging, dr. Arie de Jong te Voor schoten. Degenen," die dit jaar het Staatsexamen Gymnasium (A en B) w^nschen af te leggen, moeten zich vóór 1 Maart a.s. aanmelden. To taal werden op den nationalen feest dag te Tilburg dertien geboorte-aqn- giften gedaan. Het echtpaar K. Koogje- Hermans werd om 2.25 uur 's nachts, dus een minuut na de geboorte van prinses Marijke, verblijd met de ge boorte van een dochter. Te Geleen is proces-verbaal opgemaakt tegen de gezusters V. ,die aan zes koeien het noodzakelijk levensonderhoud onthiel den. Eén der koeien was zoodanig ver zwakt, dat ze moest worden afge maakt. Het rleesch was niet eens meer geschikt voor consumptie. De bewakers van de „Krententuin'* zijn er echter reeds in geslaagd drie vluchtelinge te pakken te krijgen. De anderen zijn tot dusverre nog op vrije voeten. Plaatselijk sneeuw Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Weer toenemende wind uit Oos telijke richtingen, meest zwaar be wolkt met plaatselijk sneeuwval, in het Zuiden van het land eenige stij ging van temperatuur, overigens meest matige vorst. ZESDAAGSCHE SCHULTE - BOEYEN No. TWEE Belgische zege ThE Antwerpsche Zesdaagsche is gis teravond geëindigd in een over winning voor het Belgische koppel B r u n e e 1D e Bruycker. Onze landgenooten Schulte—Boeyen, die op fantastische wijze hun achter stand van acht ronden hadden inge- loopen, eindigden op de tweede plaats met een ronde achterstand. Bruneel maakte bij aankomst een val en moest naar het ziekenhuis worden getrans porteerd. Het eindklassement luidt: BruneelDe Bruycker (België) 228 p., afgelegd in 145 uur, 3.183 km. 735 meter. 2. Schulte-Boeyen (Nederland), 71- p-, op 1 ronde. 3. LapebieSeres (Frankrijk), 94 p., op 2 ronden. 4. NaeyeVan Simaeys (België), 162 p. 5. KintVan Steenbergen, 89 p. 6. Pellenaers-Middelkamp (N e d e r. land) 86 p., op 3 ronden. 7. Fruythof-De Meuleemeester (Bel gië), 188 p. 8. JanssensAdriaanssens (België) 102 p. 9. CoolsThyssen (België) 101 p., op 4 ronden. 10. Savelberg-Van den Broeck (Ne derland) 32 p. 11. Guimbretiere-Le Nizerhy (Frank, rijk) 32 p. Nieuwe lichtingen Inschrijving 1941, 1942, 1943 en 1948 Het Ministerie van Oorlog deelt het volgende mede: Thans zal worden overgegaan tot de inschrijving voor den dienstplicht voor de lichtingen 1941, 1942, 1943 en 1948. Voor de lichtingen 1941, 1942 en 1943 zal het inschrijvingswerk niet in vollen omvang behoeven plaats te hebben. Wel zullen de inschrijvingsregisters volledig moeten worden samengesteld. Het voornemen bestaat voor deze lich tingen geen algemeene keuring te hou den, tenzij de omstandigheden zich be langrijk mochten wijzigen. Uit deze lichtingen zullen voorshands alleen enkele kleine categorieën van per sonen tot gewoon dienstplichtige be stemd worden. Dit geldt voornamelijk voor hen, die studeeren voor arts, tand arts, apotheker of ingenieur of die deze studie hebben volbracht. De groote massa van de voor deze lichtingen in te schrijven personen zal tot buitenge woon dienstplichtige worden bestemd met de bedoeling om hen niet anders dan in geval van nood tot werkelijken dienst te verplichten. Omtrent de lichting 1941 valt op te merken, dat reeds voor den oorlog een inschrijving voor deze lichting heeft plaats gehad, doch de toen opgemaakte registers zijn in veie gemeenten ver loren gegaan, wat heeft geleid tot het besluit de geheele inschrijving voor die lichting te vernieuwen. De keuring van de lichting 1948 zal een aanvang nemen dadelijk of althans kort nadat de loopende keuring voor de lichting 1944 geëindigd zal zijn. SCHOENENBONNEN VAN NIEUW MODEL Met ingang van 17 Februari zqn schoenenbonnen van nieuw model in gebruik genomen. De oude bonnen big- ven voorloopig nog geldig. In de maand Februari zullen de distributiediensten op nader bekend te maken dagen aan hen, wier stam kaartnummer eindigt op 3, 6 of 9, voor zoover zjj sedert 1 April van het vorig jaar tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel geen schoenenbon hebben ontvangen, desgewenscht bij voorrang een schoen©nbon naar keuze van den aanvrager verstrekken. Voorts zal aan de kinderen geboren in de maand Februari van een der jaren 1932 t.m. 1946, een sehoenenbon wor den verstrekt van de soort en maat, welke overeenkomt met leefjjd en ge slacht van het kind. Vier jaar voor - Felhoen Kraal Mr. Felhoen Kraal te Wormtrveer ii veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van de hechtenis.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1