De Vrije Alkmaarder BIJZ. RECHTSPLEGING PER 1 JAN. '48 OPGEHEVEN .DUITSCHLAND MOET 15 JAAR BEZET BLIJVEN" ONZE BONNENSLAG MIJNWERKERS Voor jeugdige delinquenten tellen opvoeding en milieu mee Amerikaansche leger niet tot regeeren in staat Zondagsoverpeinzing n gaterdag 22 Februari 1947 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V, NoordboU»nd«e Pen 194S Lo. Red- en Adm. Aehterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, teL 8971, Alkmaar Dir. Tb- W. Rcyedera - Hoofdrad. G. E. da Winter 3e Jaargang 306 - 284 BEGROOTING VAN JUSTITIE OUWi V renln re it' MITé N memorie van antwoord op het voorlooplg verslag van de Eerste Kamer* over de begrooting van Justitie, verklaarde minister Maarsyveen o.a., dat it In zijn voornemen ligt de werkzaamheden der BljzondeptLtierechtshoven» Tribunalen en Politieke Recherche met Ingang van I Januari 1948 te doen be- Indlgen. Door hem worden voorbereidende maatregelen getroffen om de op( ~len datum eventueel nog te behandelen oevallen door de organen der gewone! utltle te doen overnemen. 17 h evoe KAMPEN WERKEN NIET OPVOEDKUNDIG DE minister erkende, dat de massale Inbewaringstelling tot ontwrichting na vele gezinnen heeft geleid. Hoewel In de bewaringskampcn loffelijke pogin- 1 uu; p«B tot heropvoeding zijn ondernomen, z" Doet worden erkend behoudens uit- Plas awkringen - dat in 't algemeen de knm- 00 t |ien nis instituut van heropvoeding zijn Is hi nislukt. Het aantal bij de politieke re. herche aanwezige dossiers is niet ge- ijk aan het aantal nog te berechten pmllen. Talrijke dossiers bevatten im- ijvot Mrs niet ail<lers dan klachten over fei- 3uort i®1 gedragingen, die geen aanleiding it vervolging zullen geven. Waar het intal gedetineerden, die de grootste ca. jegorle van te berechten gevallen vor- MB, op 1 Januari 1947 nog 28355 be- ^droeg, schijnt de schatting van 45000 te irechten zaken eerder aan den hoogen dan aan den lagen kant. I De minister streeft er naar, dat voor Juli 1947 alle jeugdige delinquenten, gullen zijn berecht en óf voorwaardelijk) óf onvoorwaardelijk buiten vervolging uilen zijn gesteld. Als jeugdigen worden icschouwd zij, die op of na 1 Januari ,925 geboren zijn en, naar gelang van bun geestelijke ontwikkeling, dit ter be- mordeeling van den jeugd-officier-fis. taal, zij die tusschen 31 December 1922 tu 1 Januari 1925 zijn geboren. Bij óe beoordeeling Tan bun zaken zal er van Warden uitgegaan, ^at ln het algemeen. .SUktitjiï' Een bende Oerard Mooijman is 'm gesmeerd. Ik hoop van harte, dat die naam U nog iets zegt, want de kleine Gerard is warempel niet de eerste de beste. Hij was torser van het Ridderkruis van het IJzeren Kruis en nog eenige andere kruisen meer. Daarbij was de knaap in zijn goede dagen Rot- tenführer. Men moet over deze functie niet te licht denken, want als aanvoerder van de rotten had je vrijwel de heele Duitsche Wehr- macht onder je berusting. De man had zich in den Rus- sischen veldtocht kranig geweerd. Als hij een Sovjettank tegenkwam en hij riep: „Stop, ik ben Mooij man", dan maakte het gevaarte on middellijk op de plaats rust en ver scheen het hoofd van den Rus- s'achen bestuurder prompt buiten de deur. Deze mompelde dan: „dat is mooi man" en liet den kolos in de lucht springen. Op deze manier heeft onze onsterfelijke S.S.-er er ettelijke buitgemaakt. Vervolgens is hij al achteruitloopende van de eene egelstelling naar de andere defen sieve aanvalsstelling getrokken om tenslotte bij Lobith ons land binnen te komen. Vervolgens ging hij naar~ Alphen a. d. Rijn, waar de een of andere bevriende mogendheid hem een jaar lang onderdak verleende. Heiaas, zelfs onze Gerard liep tegen de lamp i.c. een rechercheur van de P.R.A., die van deze botsing ge bruik maakte door hem bij zijn Rid derkruis aan te vatten en hem ver volgens in een kamp deed plaats nemen. Mooijman heeft echter ook in het kamp geen kamp gegeven en als link lid van het Germanendom heeft hij een Edel-Ariër zit het nemen nu eenmaal in het bloed de bee- nen genomen en is sedertdien spoor loos verdwenen. Dit geintje komt voor rekening van de bewakers van het kamp in Delft. Wij hebben indertijd gebruld van het lachen als de moffen zich in hun egelstelling terugtrokken, thans kan het Nederlandsche volk wel huilen, als het hoort, dat de zooveelste S.S.-er zich uit een Hol- landsche ezelstelling waar ieder kamp op begint te lijken heeft teruggetrokken. Ik ben benieuwd of ik straks generaal Rauter in vol ornaat tegen kom, eneffïeke pogingen in 't werk stellende om zijn bewakers in te halen. Criticaster niet alleen de mate hunner schuld, doch vooral ook opvoeding en milieu mede zullen tellen. Op 1 October 1946 bevonden zich in de bewaringskampen 1550 mannen onder 21 en 4245 mannen van 21 tot 23 jaar. Voor vrouwen wa ren deze cijfers resp. 40 en 252, in to taal dus 5795 mannen en 292 vrouwen. Dat de invrijheidsstelling van de lich. te gevallen onder de politieke delin. quenten een latent fascistisch gevaar zon aanwakkeren, vermag de minister niet in te zien. Juist het feit, dat de buitenvervolgingsteQing als regel roor- waardelük geschiedde, heeft zeer gunstig gewerkt. Ten slotte wees de minister er op, dat van hem geen voorstel ter verge- makkeling van echtscheiding te ver wachten is. Geldige en ongeldige textielpunten Met ingang van 1 Maart aji. zijn de speciale textielpunten, met grjjzen ondergrond, waarop in blauwe let ters de woorden „textiel één punt'1 of iu roode letters „textiel tien punten" vo ':omen, niet meer geldig. Van 1 Maart a.s. af zijn uitsluitend nog gel dig de volgende soorten textielpunten: 1) van de textiel/lederkaart VA 510: bonnen 1 tm. 25; 2) van de textielkaar- ten VA tjn. VE605: bonnen 101 tjn. 140 (waarde 1 pnnt) en bonnen B,_C, D, E, F (waarde 5 punten); 8) van de baby-texticlkaart VF605: bonnon 101 t.m. 200; 4) de speciale punten met opdruk„B 82" en één punt" op een gr\js-oranjen ondergrond; 5) de spe ciale punten met opdruk „B82" en „tien punten" op een grjjs-groenea ondergrond. Vliegtuigramp in China Een tweemotorig Chineesch militair vliegtuig is, vermoedelijk tengevolge van ijsafzetting op de vleugels boven een voorstad van Tsjoenking neerge stort. Alle 21 inzittenden kwamen om het leven. MACNARNY TREEDT AF /GENERAAL Joseph P. Macnar. ^Jr ney zal op 15 Maart zijn werk zaamheden als militair bevelhebber In de Amerikaansche zflne van Duitschland en ais Amerlkaansch lid van den geallieerden beetuura« raad beëindigen, Maonarney zelde, dat hl], na 15 maanden In Duitschland te zijn ge. weest er meer dan ooit van over tuigd was, dat Duitschland beter door een hoogen commissaris, res- sorteerend onder het ministerie van buitenlandsche zaken, zou kunnen worden bestuurd, daar de organl. satle en de opleiding van het Ie- ger niet op regeeren zijn Ingesteld. Macnarney was van oordeel, dat Duitschland tien tot vijftien Jaar bezet zou mooten blijven. De Amerikaansche bevelhebber kon niet zeggen, in hoeverre rijn stand punt door bevelhebbers van andere Na ties in Duitschland werd gedeeld. HU geloofde, dat de vakbonden beter dan de politieke partijen de democratische vernieuwing van het Duitsche volk zou-» den kunnen bewerkstelligen. De politie, ke leiders streefden soms te veel naar persoonlijke macht. Macnarney ver klaarde, dat de V.S. voorstanders van een federatieven Duitschen staat zijn en een volksstemming inzake vestiging van een Duitschen eenheidsstaat slechts zouden kunnen goedkeuren, indien zij zeker zouden weten, dat de Duitschers vóór de federatie zouden stemmen. „Anders zouden we den Duitschers even goed kunnen toestaan zich voor een na- tionaal-socialistischen staat uit te spre ken". Er hadden volgens den generaal al lang centrale Duitsche instanties moe. ten zijn, maar tot het instellen daar van „zijn we niet in staat geweest". De regeering der vier mogendheden heeft, aldus Macnarney, de economische herleving vertraagd en heeft ook de verbreiding der democratische gedach ten belemmerd. Terwijl in de Ameri kaansche Aóne de grondwetten den Amerikaanschen geest ademen, volgen zü in de Sowjet-zóne de politieke ge. dachten der Sowjet-Unie. Op de vraag, of In de vijftien maanden bezetting de verhouding tusschen Amerikanen en Russen slechter wis geworden, antwoord de Maonarney, dat hij dat niet kon bevestigen. Er was slechts weinig meeningsverschil merkbaar geweest. Het was moeilijk om het eens te worden over grondbeginselen. Het beste zou zijn, dat alle geallieerde vertegenwoordigers In den bestuurs. raad do opdracht zouden krijgen de overeenkomst van Berlijn uit te voeren. Baden Powell-dag Heden herdenken de padvinders over de gcheelo wereld den geboortedag van hun onvcrgetelijken Chicf, Lord Baden Powell of Oilwell. Ook in ons d-triet komen de padvindors(btere) b\j elkaar "ni zich te bezinnen op de idc:i. len, die hij zich had gesteld. De nalatenschap van Max. Blok zijl was gisteren voor het Haagsche Tribunaal het onderwerp eener pro cedure. Het bleek, dat de nalaten schap ongeveer f 60.000 groot is. Op 6 Maart zal het Tribunaal uitspraak doen De daders van den gerucht makenden, roofoverval op het Hoofdpostkantoor te Rotterdam op 24 Augustus van het vorige jaar zijn nu allen bekend en ingesloten. Het bleek een complotje te zijn, waarbij zich vogels van diverse pluimage hadden aangesloten. Zoo bleken bij den diefstal betrokken te zijn een kantoorbediende van den P.T.T., een oud-illegal werker, een ontvluchte politieke delinquent, een oorlogsvrij williger en een lid van de onder wereld De politie te Hamburg heeft ln de afgeloopen 8 dagen bij na 7000 personen gearresteerd, die op de stationsemplacementen steen kool stalen. Barbara Hutton en prins Igor Trubetskoi» die volgens zijn moedr huwelijksplannen had, hebben persoonlijk te kennen gege ven, dat zij binnen een maand te Pa rijs in het huwelijk zullen treden Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft gisteren de doodstraf uitgesproken tegen drie Nederlan ders, die zich in Duitschen krijgs dienst hadden begeven De directie van een Almelosche meubelfabriek In hooger sferen, zoowel letterlijk als figuurlijk, bevond dit bruids paar zich tijdens de huwelijksvoltrekking, welke, voor het eerst ln Europa, in een vliegtuig plaats vond op het traject Stockholm-Pa- rijs. De bruid was een Finsche verpleegster, de bruidegom een Zweedsche journalist. Tijdens de huwelijksplechtigheid, welke op 2500 meter hoogte plaats vond. Koning Winter blijft regeeren Veel sneeuw Is het einde van dezen barren winter nu in zicht? Zie daar de vraag, die vrijwel iedereen op het oogentjlik stélt. Wanneer we de weerkaarten bekijken, dan ziet het er nog niet hoopvol uit, al dus de Bilt. Het geweldige gebied van hoogen luchtdruk, met het centrum over Groenland, houdt de depressie-activiteit beneden den 50sten breedtegraad; dat wil zeg gen de depressies verplaatsen zich ten Zuiden van ons land. Do aanhoudende barometerdaling, die velen als een hoopvol teeken van een naderende depressie hebben kunnen constateeren heeft echter voor ons land een verkeerde uitwerking Deze barometerdaling houdt namelijk ver band met de vrij actieve depressie in het Kanaal die langzaam in Oostelijke richting trekt en de wind dus in ons land in den Oosthoek zal houden en bovendien in kracht zal doen toenemen. De situatie is thans zoo, dat veel sneeuw verwacht kan worden. Van Belgrado tot bet Westen van Canada wordt melding gemaakt van zwaren, sneeuwval Sneeuwstormen hebben op de Britsche eilanden het vliegtuig-, bus- en treinverkeer ernstig gestagneerd, wegen geblokkeerd en dorpen geïsoleerd. In Zwitserland, en kele streken van Duitschland en te Parijs is bekend gemaakt, dat zachter weer verwacht kan worden, terwijl het gevr ar voor lawines in de Alpen niet denkbeeldig geacht wordt. heeft besloten fraai uitgevoerde kinderledikantjes beschikbaar te stellen voor die babies in het land, die in het befaamde halfuurtje van 2.09 tot 2.39 uur, dus een kwartier- voor en een kwartier na de geboor te van Prinses Marijke, ter wereld zijn gekomen. 11 blanken hebben bekend medeplichtig te zijn aan het lynchen van een neger, die zich, ver dacht van het vermoorden van een taxichauffeur, in een gevangenis te Greenville (Zuid-Carolina) bevond. Wegens gebrek aan belangstel ling heeft het. ballet Kurt Jooss zijn Amerikaansch tournee afgebroken Gistermiddag is een partij aard appelen op Urk aangekomen en hoe wel deze bevroren was, vond ze toch gretig aftrek. Er zijn menschen, die al in geen dagen aardappelen had den gegeten. voor de ^Cij kunnen onzen trouwen lezers berichten, dat de bonnenslag voor de mijnwerkers opgeleverd heeft totaal 3810 sigaretten 4 pakjes shag 75 sigaren 77 ons snoep 3 reepen. Laatste verantwoording Rookersbonnen: L. D.-Koog; Ken- nemer Koerier (6); C. N.-Alkmaar; J. S.-Opperdoes; A. J. M.-Heiloo; E. S.-Hoorn (2); N. N.-Hoorn; M. de V.-Zaandijk; Fam. M.-Zaandam; Wed. v. d. B.-D. Zaandam; J. V. Zaandam (plus f 2,mevr. L. B.; J. v. d. L.-Assendelft; mevr. M.- Westwoud (plus f 1,P. de W.- Midwoud; J. R. B.-Schoorl. Rookartikelen: N. N.-Zaandam; fam. de J.-Zaandam (1 kistje siga ren); Dames"' H.-Alkmaar (3); Vrije Alkmaarder (4), J. P. B.-Zaandam; W. K.-Zaandam; mevr. T.-Wormer- veer. Snoepbonnen: mevr. K.-W.-Zaan dam; mej. A. A. W.-Zaandam; mevr. S. de J.-Zaandam; mevr. L.-B. Snoep: 1 ons bonbons van „Een koukleum" te Wormerveer. Reeds honoreerden we alle bon nen (uitgezonderd de ons toegezon den tabaksbonnen T 67 en T 68; die reeds verloopen waren). Hopelijk binnen enkele dagen zul len we de schat te bestemder plaatse kunnen afleveren. Daarom sluiten we thans de in zending, mej. Prins nogmaals dank zeggend voor haar initiatief. WEERBERICHT Geldig tot Zaterdagavond t Plaatselijk sneeuw In het Zuiden van het land: Mati ge Oostelijke wind. Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw, tijdelijk overgaand in regen of motregen met plaatselijk nevel of mist. Tempera tuur om het vriespunt. In het Noor den van het land: Krachtige wind tusschen Oost en Noord-Oost. Zwaarbewolkt met nu en dan sneeuw. Meest matige vorst POLITIEKE CHANTAGE IN GEVANGENIS VOORBEREID Complot ontdekt in Frankrijk Jn Frankrijk Is men een com plot op het spoor gekomen, dat de politieke kopstukken en promi nente oud-illegale figuren met vervalschte documenten bty bet publiek in discrediet wilde bren gen. BU deze organisatie z|jn 14 Fransche collaborateurs, die voor de Duitschers hadden gesp Ion- neerd, alsmede 5 Duitsche leden van den nazi-inlichtingendienst, betrokken. ZU allen bevonden zich in de gevangenis te Fresnes. vyf andere personen ztyn te Parijs ge* arresteerd. Eenige advocaten van de gedetineerden en enkele gevan genbewaarders zouden mede debet zijn aan de chantage, die o.m. te gen Bidault was gericht. De overval van de Fransche Na tionale politie op de gevangenis, was maanden van tevoren beraamd. Als voorbereiding daartoe hadden politiemannen zich in het complot weten in te dringen. De zeventig politiemannen, die aan den overval moesten deelnemen, werden pas een uur te voren daarvan op de hoogte gesteld. Nadat de gevangenis was omsingeld en de telefoonverbinding doorgesneden, vielen de zeventig politiemannen de cellen binnen. Zij konden beslag leggen op een aantal incrimineerende documenten. Dertig gedetineerden werden voor verdere ondervraging naar Parijs gevoerd. Tegen negentien van deze zijn ten slotte beschuldigingen ingebracht van documenteff, afkomstig van een vreemde mogendheid (Duitschland) en van het vervalschen van docu menten, waardoor de binnenland- sche veiligheid in gevaar zou kun nen worden gebracht. De te Fres nes geïnterneerde Duitsche agenten hebben gepoogd in contact te komen met hun nog in vrijheid verkeeren- de leiders. Deze agenten zouden aan vreemde mogendheden verzocht hebben hen te voorzien van docu menten, verondersteld gevonden te zijn in Duitsche archieven, en be doeld om zekere Fransche politici te chanteeren, met name Georges Bidault en Felix Gouin. Een van de samenzweerders, bekend met het Fransche politieke leven, zou de ideeën aan de hand gedaan hebben. Een van de betrokken Duitschers, een voormalig Gestapochef zou ver volgens de documenten in eerste ontwerp in het Duitsch hebben op gesteld, terwijl helpers buiten de ge vangenis dezen tekst in officieelen stijl overzetten en typten. Deze ge typte stukken werden dan weer in de gevangenis teruggesmokkeld, waar een Belgische graveur er „stempels" op 'aanbracht om de do cumenten een „authentiek" karak ter te geven. Tenslotte werden de documenten wederom uit de gevan genis gesmokkeld waarna tusschen- personen moesten trachten deze pa pieren op zekere ambassades en con sulaten te loozen als „vondsten uit Duitsche politieke archieven". Het Hooglied der Liefde TkE vernietigende invloed van den laatsten oorlog op de menschelij- ke samenleving is veel grooter, dan men ooit had kunnen vermoeden. Deze totale oorlog heeft een beker van men- scheiijke ellende gevuld, welke nog lang niet tot op den bodem toe is leeg gedronken. Naar welk land onze blik zich ook wendt, het sociale gemeen schapsleven is zoo uit elkander gerukt, dat men ook nu nog kan spreken van een toestand als in Babylonische tij den. Voeding, kleeding en woning, welke toch de voornaamste factoren zijn voor de gezondheidstoestand der volkeren zijn in één woord slecht te noemen. Het Godsdienstig-zedelijk welzijn heeft wel het allermeest geleden. En dat is een somber voorteeken voor de toekomstige ontwikkeling der gebeur tenissen. Want blijvende sociale voor uitgang zal slechts mogelijk zijn, wan neer een geestelijke vooruitgang daar gelijke tred mee houdt. Hoeveel Jevens zijn er niet, die in het geheel niet meer afgestemd zijn op de golflengte van eeuwigheid en zedelijkheid; die de „Dag des Heeren" niet meer onder scheiden van andere dagen. De ver worvenheden der Christelijke en Huma nistische cultuur zijn in dezen totalen oorlog geleidelijk getorpedeerd en de meeningen in de wereld zijn helaas té verdeeld om het tobbende menschdom een plan ter redding aan te bieden. Geen wonder, dat velen, vooral jon ge menschen zich verteren in haat en critlek en slechts op zoek zijn naar de genietingen van het leven, welke ten slotte toch het verstand verblinden, het hart verdorren en 's menschen goede neigingen verlammen. Wanneer een fel toegevroren rivier op een onverwacht oogenbHk is gaan kruien en het los schietend ijs pijlers en bruggen kan wegslaan, moet men ingrijpen voor het te Iaat is. Deze na-oorlogsche wereld akker is helaas geworden tot een ak ker, doordisteld met het onkruid van haat en nijd en tweespalt. En op dezen akker moet voor het te laat is dit onkruid worden bestreden. Dit kan, omdat er altijd nog goedwillenden ge noeg zijn, die menschen helpen, die steun noodig hebben; die in practijlc brengen het Oud-Hollandsche spreek woord van den goeden buur, die beter is dan de verre vriend; die misschien niet de gave bezitten van het woord, maar wel de gave om te peilen waar het leed verborgen is. Want niet aan ieders voorhoofd staat, hoe het hem van binnen gaat. Dikwijls heeft menig hart, nog midden onder *iet lachen, smart. Het zijn de goedwillenden, die tegenover het front van de haat het front van de liefde moeten vormen. Er is geen andere uitweg dan deze, dat het offer van de liefde het wapen van dezen na-oorlogschen tijd zal moeten zijn. Al bezit een mensch de kardinale deugien van verstandig beleid en rechtvaardigheid; al is hij matig en sterk in het overwinnen van moeilijk heden, wanneer deze deugden niet ge bundeld en geschraagd worden door de, liefde, bezit hij niets. Men kan lang nadenken over het wezen van de voor treffelijkste menschelijke eigenschap, welke liefde heet. Maar met uitzonde ring van Christus zelf is het wezen van de liefde nooit met grooter diepte ge formuleerd dan zooals Paulus het heeft gedaan in zijn eersten brief-aan de Co- rinthiërs. Deze sublieme tekst uit het Evangelie, welke morgen in vele ker ken zal worden voorgelezen, kan met recht „Het Hooglied der Liefde" wor den genoemd. Paulus definieert de Liefde aldus: „Al spreek ik de talen van menschen en engelen Maar ik heb de liefde niet: Dan ben ik ais een rinkelend bekken Of een rammelend cymbaal. Al heb ik de gaven der profeten, Al bezit 'k alle geheimen en kennis, Al heb ik het volle geloof, dat bergen verzet: Zonder Qefde ben ik niets. De liefde is geduldig, De liefde is goedertieren De liefde is niet afgunstig Niet spibnkzuchtig, niet verwaand. Zij handelt niet medel Zé zoekt zichzelve niet Ze laat zich niet verbitteren Ze rekent het kwade niet aan. Over onrecht is ze niet blijde Maar over de waarhèid verheugd Alles bedekt ze, alles gelooft ze Alles hoopt ze, alles duldt ze Profetiefin houden op en talen zullen verstommen Maar de liefde vergaat nimmer Geloof, hoop en liefde zijn drie in getal Maar de grootste daarvan is de liefde. Dit „Hooglied der Liefde" is voor alle tijden geschreven en voor Christen en niet-Christen een overpeinzing waard.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1