De Vrije Allernaarder GEHEIME ORGANISATIE IN DUITSCHLAND ONTDEKT Boeren naar een nieuw vaderland Voorbereiding van totalitair regime r Zelfstandigheid aan Voor-Indië SNEEUW EN IJS ZOO VER HET OOG REIKT Zal de warme luchtstroom ook ons helpen 70.000 AMERIKANEN pandag 24 Februari 1947 Dagblad voor Alkmaar on omgeving Uitgave JT.V. NoordhoUandse Pera 1945 La Red. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adr. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Reynders Hoofdred. G. E. de Winter 3e Jaargang 306 - 285 HET NAZISME IS NIET DOOD N de Britsche en Amerikaansche zónes in Duitschland is men een groote geheime Nazistische organisatie op liet spoor gekomen en duizenden Engel- ie en Amerikaansche beambten van deti inlichtingendienst hebben Zalerdag- cht de leiders overvallen. Er zijn vele vooraanstaande Duitsche officieren en etieke Hitlerianen bij betrokken. Eén der doelstellingen van de organisatie j: „De landen van Europa aan te voeren tegen de Sovjet-Unie". De ganisatie zou in alle vier bezettingszónes van Duitschland verspreid zijn en Ireigd hebben „een vernietigend nieuw wapen" tegen de geallieerden te bruiken, indien deze zouden weigeren haar eischen in te willigen. Nieuw vernietigings wapen (E leiders der organisatie zouden het herstel van het totalitaire regieme i Duitschland voorbereiden. Het „ver- ietigende nieuwe wapen", waarmede edreigd werd, zou verband houden iet de bacteriologische oorlogvoering, olgens een Britschen functionaris zijn ele vooraanstaande leiders, o.w, Hans eorg Eidmenn, gewezen functionaris bacteriologische afdeeling van et opperbevel der Wehrmacht, jfe- rresteerd. De eischen der organisatie uuden de volgende zijn: 1. herstel van de Duitsche militaire lacht; 2. vrijlating van Duitsche militairen lit interneeringskampen; 3. onmiddellijke vorming van een entrale Duitsche regeering op totali- lire leest geschoeid. Voorts werd nog geëischt: onmid- ellijke beëindiging van de ontmante- ng van oorlogsindustrieën, het stop- etten van den steenkooluitvoer, her- oeping van de socialisatie der voor- aamste industrieën en de onmiddellij- e restitutie van Silezië en Oost- ruisen. De volgende leidinggevende perso- icn zijn gearresteerd: Dr. Rolf Wilkenmng^een S.S.-officier i vooraanstaand lid van den Duit- ichen bïRcbtingendienst. Hij was de iprichter van de „Kölner Kreis", een •ganisatie van voor den oorlog, die lich toelegde op penetraties in Ne erland en België en het aanknoo- pen van betrekkingen met de Belgische .fakiiljat' Antl-Semitlsme Dat geval van die Kon. Zeil- en Roeivereeniging uit Amsterdam ligt me zwaar op de fnaag. U kent die geschiedenis toch? Het be stuur van deze vereeniging had geweigerd een ioodsch meisje als lid te noteeren. Ik heb de vorige week eenige regelen gewijd aan het feit, dat de negers in Georgia niet meer mochten stemmen en ik sprak daarbij mijn vreugde er oyer uit, dat men in Nederland van deze uitingen van barbarij gelukkig niet meer was gediend. Ik blijk me, gezien de houding van meer genoemd bestuur te hebben ver gist. Hoe jammer. En deze ver eeniging voerf nog wel het prae- dicaat „Koninklijke". Wordt het geen tijd dat men dit veranderd in „Führerlijke"? Ik heb serieus getracht mij den gedachtengang van de bestuursleden in te den ken. Ik ben er echter niet in ge slaagd. Is men in die kringen soms bang, dat hun prestige wordt aangetast, als de riemen op een niet-arische wijze in de golven van de Amstel worden ge dompeld? Ze zijn er warempel gek genoeg voor. Vijf jaar lang hebben wij op het kompas van het anti-semitisme moeten varen en laat het den bestuurders van deze vereeniging in alle ernst gezegd zijn, dat het Nederland- sche volk met de nederlaag van de Duitschers dit kompas over boord heeft gezet. Als wij lezen van een inbraak dan zeggen wij tot elkaar: De le den van de roeivereeniging zijn weer op pad. Deze dieven zijn niet welkom, maar een roeiver eeniging, die door haar maatre gelen, ons de beste tradities wil ontstelen, zooals verdraagzaam heid en geloofsvrijheid, is het ze ker nog minder. Kijk eens mijne heereri, de zaak is deze: Geen mensch in Nederland zal U moeilijkheden in den weg leggen bij Uw pogingen de leden van „De Hoop" te laten varen, maar, indien U in Uw an ti-Semitische houding volhardt, kunt U op waardeering voor Uw werk gerust de hoop laten varen. Criticaster Rexisten van Leon Degreile. Brigade commandant der S.S. Schimmelphing, een van Hitler's jeugdleiders"Tn Polen. Kolonel Kling, voormalig commandant van de S.S. "in het gebied van Kassei en Hesse en later bevelhebber van het twee pantserregiment der S.S. Gene- raal-majoor der S.S. Ellersich, een der voornaamste leiders, die door de Ame rikanen te Fulda werd gearresteerd, terwijl zijn vrouw door de Britten in Hamburg werd opgepakt. Een Britsche zegsman vatte zijn oordeel over deze nieuwe organi satie als volgt samen: „Naarmate de uitwerking van de militaire nederlaag minder wordt, i den Duitschers meer vrijheid wordt verleend en de sterkte van de be zettingsstrijdkrachten wordt ge reduceerd, moet steeds meer wór den gelet op revolutionnaire bewe gingen in welken vorm ook. Dit is de taak van den inlichtingendienst van de bestuurscommissie en daar om is het noodzakelijk, dat een geschikt corps van geroutineerde ambtenaren van dezen dienst wordt gehandhaafd. Zoo lang zulk een corps bestaat, ben ik vol ver trouwen, dat wij in staat zullen zijn revolutionnaire organisaties te ontdekken en onschadelijk te ma ken, voordat zij gevaarlijk kunnen worden." Berechting Duitsche oorlogsmisdadigers #De minister van Justitie heeft maat regelen genomen om ongewenschte ge. volgen van het arrest van den Bijzon deren Raad van Cassatie, «waarbij deze Raad heeft uitgesproken, dat de Neder- landsche strafwet niet van toepassing is op misdrijven door Duitsche mili tairen tijdens de bezetting in Neder land gepleegd, door een wettelijken maatregel te voorkomen In verband waarmede een desbetreffend wetsont werp reeds in gevorderden staat van voorbereiding is. Uiterlijk in Juni 1948 In de lawine van nieuwsberich ten is een zeer belangrijke tijding ietwat op den achtergrond ge raakt. Nochtans is zij van een schier wereldhervormende betee- kenis. De Britsche regeering heeft namelijk medegedeeld dat de uit eindelijke overdracht van de macht aan Voor-Indië niet later dan Juni 1948 zal geschieden. Pandit Nehroe, de vice-president van de voorloopige Voor-Indische regeering noemt deze verklaring „verstandig en moedig". Zij zet niet -alleen alle verkeerd begrip en arg waan aan den kant, doch brengt ook de huidige situatie in Voor-Indië tot realiteit en geeft er een zeker dynamisch karakter aan. Nehroe zeide te hopen, dat thans de lange geschiedenis van conflicten en ge brek aan goeden wil voorbij was. Geen cursussen Zaandam. De cursussen van de Volks universiteit, die in het Lyceum worden gehouden, zjjn tot nader order, wegens brandstoffengebrek, uitgesteld OH, DIE WINTER jyog steeds kan Europa zich niet aan den greep van Koning Winter ontworstelen en vanzelf kan ons kleine landje alleen tegen dezen grimmigen vorst niets uit richten. Het is hier dan ook niet anders dan sneeuw en ijs, zoover het oog reikt en op een definitief invallen van den dooi op korten termijn mogen de verkleumde, brandstoflooze Nederlanders nog niet rekenen. Wel dringt, volgens de Bilt, de stroom van warme lucht vanuit Zuidelijke richting naar het Noorden op en heeft de thermo meter in Moskou aanzienlijk doen stijgen, maar dit beleekent nog niet, dat ook wij hiervan zullen gaan profiteeren. Het leek gisteren of wij de Lente voor het grijpen hadden, maar de sneeuw, die van nacht is gevallen, heeft onze illu sies weer den bodem ingeslagen. Zeventig dagen, van 14 December tot heden is het Eiland Ameland nu al in den isoleerenden greep van ko ning winter gevangen. Het lijkt den bewoners, alsof het tijdelijke schier eiland nooit meer van het vaste land gescheiden zal worden. Alle post- en passagiersvervoer geschiedt nu over de bijna tot op den bodem bevroren Waddenzee. Een storm achtige Noord-Ooster, gepaard gaande met een hevigen sneeuwval, heeft het eiland in een waar pool landschap herschapen. Als men op het Noorderstrand staat, is, zoo ver het oog reikt, de Noordzee één groote uitgestrekte ijsvlakte. Aan het Zui- derstrand geeft de Waddenzee een zelfde beeld, met hier en daar tot bergen van 7 8 meter hoog opge stapelde ijsschotsen. Zaterdag voèr- den 50 man per handslede over het ijs 10.000 kg. bakkersmeel aan, waardoor de broodvoorziening weer is gewaarborgd. Minder gunstig is het met de brandstoffenpositie, die nog steeds precair blijft. Levensgevaarlijk De stuurman van de reddingsboot Brandaris" de heer K. Tot, onder nam met drie anderen j.1. Vrijdag wandeling over het ijs in de 'I-nzee van Terschelling naar cl-" '.3 kust. Deze „wandelirj bleek niet zonder gevaar te rijn, Te gen tien uur in den morgen vertrok men van Oosterend en kwam pas om vier uur bij Zwarte Haan op de Friesche kust aan. Onderweg zag men ijsber gen van zes meter hoogte en plm. twintig meter lengte. Twee maal moest voor open water worden om- geloopen. Vlak voor de kust zakten allen tot aan het middel In het wa ter. Zaterdag werd de terugtocht aanvaard, die nog moeilijker was dan de heenreis. Een sneeuwstorm geeselde de wijde vlakten van de Waddenzee en bemoeilijkte het uit zicht zeer. Zonder goed kompas en plaatselijke bekendheid zou het den trekkers niet gelukt zijn Terschel ling weer te bereiken. Onder zeer ongunstige weerscAn- standigheden werd Schiermonnik oog Saterdag door 50 en gisteren door 20 ijswandelaars bezocht. De bezoekers hadden den vasten wal bij Hornhuizen verlaten. JDe overtocht wordt gevaarlijk door heftige sneeuwjachten en springtij. Volgens een verslaggever van de „Sunday Dispatch" is de passage van North Foreland (in het N.O. van het graafschap Kent) naar Vlissin- gen tengevolge van drijfijs gesloten. Alle schepen zijn hiervan per radio Te Zaandam vonden de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland gewichtheffen plaats. Keulemans (B.G. V„ Breda) kampioen extra veder gewicht, in actie. Vliegtuigen stortten neer Een Fransch vliegtuig, onderweg van Orleans naar Ansbach, is ra het bosch- rqke gebied bij Neu Isenberg in Hes- sen (Duitsohland) neergestort. Het toe stel is gevonden in een dennebosch. Het was vernield maar niet verbrand. Van de bemanning van vier koppen zjjn nog slechts drie Ijjken opge spoord. Nabij de grens van Mexico is voorts een Amerikaansch vliegtuig te pletter gevlogen. Tien personen zijn om het leven gekomen- Het was een „Mercy- Mission "-machine, die o.a. een zieken visscher vervoerde, dien men van zijn schip had gehaald bij de Mexicaansche kust. Bjj het te pletter vallen van een mi litair Heinkel-vliegtuig bij San Sebas- tian in Spanje kwamen vier personen om het leven. De Europeesche hout- voorziening 210.500 Std. voor Nederland De tijdelijke economische commissie voor Europa, die te Londen zetelt, heeft overeenstemming bereikt over de toewijzing van zacht hout aan Neder land, het Vereenigd Koninkrijk, België en Luxemburg, Denemarken, Zwitser land, Frankrijk en Italië. De toewijzing aan Nederland bedraagt 210.500 stan daards, die aan het Vereenigd Konink rijk L122.000, en die aan België en Luxemburg 147.000 standaards. De totale houtbefioefte in Europa -kan worden gedekt met 4.200.000 stan daards. De beschikbare hoeveelheid is meer dan 1 millioen standaards min der. Openbare tcholen geiloten Zaandam, Wegens een defect aan de gasleiding zijn «Re openbare onderwijs inrichtingen, alhier tot en met Woens dag gesloten. De Handelsavondschool moet het onderwijs tot en met Don derdag stopzetten. op de hoogte gesteld. Tusschen de Theems en Nederland is thans nog slechts een passage open voor scheepvaartverkeer. ^De dienst Dover-Oostende is ten gevolge van drijfijs tot nader order stopgezet. i Een Ijsberg is bij Duinkerken op het strand aangespoeld. Het geval is circa 15 meter hoog. Dit zou een vingerwijzing voor de bemanning van de Wilem Barendsz kunnen zijn, om zich in Noordelijke richting te begeven want wij zijn ervan over tuigd, dat de walvisschen zich door dit soort bergen wel aangetrokken zullen voelen. De Heerenveensche Koerier meldt, dat zij Vrijdag j.1. de 500ste hardrij derij-advertentie in dit seizoen ter plaatsing heeft aangeboden gekre gen. wipptH. don Oceaan a*a\ Luchiioerisme levert ons land vele millloenen deviezen opl pE Amerikaansche regeering heeft er in toegestemd, dat 70.000 toeris ten uit de Ver. Staten dit jaar over den Atlantischen Oceaan vlie gen om West-Europa te bezoeken. De K.LJM. is bg dit luchttoerisme ingeschakeld voor zoover het de ontvangst en trips in Nederland be treft. Het reizen per vliegtuig heeft het voordeel, dat de reizigers het grootste deel van hun vaeantie knnnen besteden aan hun verblijf b* de te bezoeken landen. Er zqn reeds definitieve plannen ontworpen en binnenkort zullen de „pioniers van het luchttoerisme" in West- Europa arriveeren. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Aangenomen wordt, dat Nederland als gevolg van dit toerisme deviezenwinst van 7 4 10 millioen gulden zal maken! Er zijn voor ons land, in overleg met de K.L.M., trips uitgestippeld van 3, 4 en 7 dagen. Bloementen- toonstellingen, tentoonstellingen van ambacht en kunstnijverheid, con- certen en bezoeken aan de export industrie worden de reizigers voor- *1 gezet. Voorts wordt voor de toeristen in het voorjaar een groot tulpen- festjjn georganiseerd. üllllltllllinilllMIWIM EMIGREEREN, JA OF NEEN Onderhond met mr. Biesheuvel van de Centrale Stichting Landbouwersemigratie "Tfce zes achter ons liggende oorlogsjaren hebben een grooten goed verklaafta baren emigratiedrang doen ontstaan. De regeering verzet zich daartegen. Weliswaar ressorteert onder het ministerie van Sociale Zaken de semi- officieele Stichting Landverhuizing Nederland, doch deze werkt met haar half millioen regeeringssubsidie in alle stilte en volgt uiteraard de politiek der regeering, m.a.w. zij bemoeilijkt de emigratie zooveel mogelijk. Naast dit lichaam werkt de Centrale Stichting Landbouwersemigratie, een v r ij e organisatie, in het leven geroepen door de Christelijke en Katholieke emigratiecentrales en de emigratiecentrale van de Kon. Ned. Landbouw- commissie. Deze stichting acht het zich een taak de emigratiewoede door een intensieve propaganda tot de ware proporties terug te brengen. Wanneer men wil emigreeren, moet men nuchter blijven en zich niet inbeelden, dat men in een Luilekkerland terecht komt. Maar met goede vakkennis en grooten vlijt kunnen Nederlanders in het buitenland veel bereiken. De bevolkings aanwas in Nederland steeg in de laatste veertig jaar met 3.500.000 zielen. Nederland komt momenteel reeds voor meer dan 40.000 boerenzoons cultuur grond tekort. De inpoldering van de Zuiderzee, die pas over vijftig jaar voltooid zal zijn, levert maar 220.000 h.a. cultuurgrond op. Nederland komt dan nog 330.000 H.A. te kort. Van annexatie wordt niet veel meer verwacht, terwijl de mogelijkheid tot emigratie naar eigen gebiedsdeelen momenteel niet mogelijk is. In S u r i n a m e ligt weliswaar een gebied van 80.000 H.A. braak, doch dit gebied moet geheel gecultiveerd worden. De eenige mogelijk heid van emigratie in groot verband is emigratie naar andere landen. WAAR MEN HEEN KAN als de regeering meewerkte JQE idee van emigratie naar andere landen heeft tegenstanders. Men zegt, dat door emigratie de kracht van ons volk wordt verzwakt en er een ka- pitaalsvlucht uit Nederland plaats vindt. Mr. Bieskenvel, de secretaris van de Centrale Stichting Landbouwers emigratie, stelt hier tegenover, dat Ne derland niet met onverschilligheid kan aanzien, dat zijn eigen leden een onte vreden bestaan leiden, terwijl zij elders in de wereld een gezond bedrijf zou den kunnen opbouwen. Bovendien kweeken de emigranten in die landen een brok faamwaarde voor Nederland. Emigratie is volgens mr- Bieskenvel geen verzwakking, doch een sterking. In het buitenland bouwen Nederlanders een gezond bedrijf op, terwijl zij door hun vertrek de ruimte in eigen land voor de achterblijvenden vergrooten. Echter waarschuwt mr. Biesheuvel te gen beunhazen op het gebied der emi gratie en. adviseert hij zich te wenden tot onafhankelijke organisaties, die er geen financieel belang bij hebben. In Frankrijk bestaat voor den Nederlandschen boer een goede be staansmogelijkheid. De Fransche boer verlaat op ongeveer veertigjarigen leeftijd zijn boerderij, zoodat er gere geld boerderijen vrij komen. Men krijgt een goeden prijs voor melk, tarwe en varkensvleesch. De pachten en arbeids. loonen zijn laag. Een groot bezwaar is het ontbreken van arbeidskrachten, doch een geheel Nederlandsch gezin kan in Frankrijk goed vooruit. Met de allergrootste inspanning is men er in geslaagd 69 gezinnen in Frankrijk te plaatsen. De Ned. regeering heeft ech ter medegedeeld, dat voor 1947 de emigratie naar Frankrijk stop staat. Een Nederlander, die naar Frankrijk wil, krijgt ƒ80 deviezen en daar moet hij zich maar mee behelpen en mee trachten een boerderij -te koopen Doordat de Nederlandsche regeering niet toestaat, dat de boeren, die naar Frankrijk willen emigreeren, hun vee en inventaris meenemen, staat de emi gratie naar dit land stop. Emigratie naar de Ver. Staten is mogelijk, mits men in dit land iemand vindt, die er borg voor staat dat de emigrant de eerste vijf jaar niet ten laste van den staat komt. Canada verlangt een bezit van 2000 Canadee- sche dollars, terwijl de Ned. regeering voor emigratie naar Canada 180 be schikbaar stelt. In 1947 mogen er ech ter maar 30 Ned. boeren met 2000 dol lar op zak naar Canada. Dit is een druppel op een gloeiende plaat. Volgens ir. Visser, die Australië heeft bezocht, bestaan er in dit lana voor den Nederlandschen boer goede bestaansmogelijkheden. Een bezwaar Is de antipathie van de vakvereenigingen tegen de Nederlanders. Volgens een regeeringsmededeeling gaan er binnen kort 100 jonge boeren naar dit land. Volgens den landbouwattaché in Buenos Aires, dr. Beekenkamp, liggen er voor de Nederlanders in Argen tinië talrijke kansen open. De Argen tijnen, die zich voor de vischvangst gaan interesseeren en dr. Beekenkamp over IJmuiden hoorden vertellen, stel den hem enthousiast voor „kunnen wij heel IJmuiden niet overnemen?" Het ministerie van sociale zaken heeft me degedeeld, dat er 300 a 400 Nederlan ders naar Argentinië zullen kunnen emigreeren. Zij krijgen ieder echter maar ƒ240 mee. Met klem heeft de Stichting Landbouwersemigratie ver zocht een royaler standpunt in te nemen. Ook voor.B r az ili is de belang stelling groeiende, vooral van Katho lieke zijde. Er moet van meet af aan een ac tieve emigratiepolitlek worden gevoerd, aldus mr. Biesheuvel, een politiek die zich ook richt op de groepsemigratie, waardoor in het nieuwe land direct een kolonie kan worden gevormd met een Nederlandschen veearts en Landbouw- consulent. Centrale Stichting Landbouwers emigratie heeft het plan om emigratie- scholen voor diverse landen op te rich ten, waardoor de emigranten op veel kunnen worden voorbereid. Tevens staat de oprichting van emigratie-ban ken, die de noodige credieten kannen verstrekken in het vooruitzicht. Het moet voorkomen worden, aldus mr. Biesheuvel, dat menschen met groote idealen naar een nieuw vaderland trek ken en platzak terugkeeren. Weerbericht Wisselend bewolkt Geldig tot Maandagavond Wisselend bewolkt met plaatse lijk eenige sneeuwbuien. Zwakke en veranderlijke wind. Op den dag ichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Op de boerderij van G. r. d. Linden aan het Kruispad te Brakel heeft een acht-jarige kos Het leven geschonken aan drie kalveren. De kalveren heb- ben een normaal gewicht en verkeeren, evenals de moeder, in een uitstekenden gezondheidstoestand. j}e Het Fransche 7.176 ton metende stoomschip „Greno- ble" is ter hoogte van Vlissingen op een mijn geloopen. Hoewel men de schade nog niet heeft kunnen vaststel len, wordt aangenomen, dat voor het schip geen direct gevaar bestaat. Een harmoniecorps in de omgeving van Almelo zou eenige nummertjes ten beste geven. Alles ging goed, doch één van de „bassen" bleek niet mee te kunnen komen. Hq staakte zqn spel een oogenblik. Tot ieders verbazing kwam uit de hoorn plotseling een hoog piepgeluid. De verbouwereerde muzi kant draaide zqn instrument open en onder groote hilariteit kwam er een muisje te voorschijn, datkennelijk eenige benauwde oogenblikken had be leefd! Volgens onbevestigde be richten uit Haifa hebben Britsche tor- pedojagers weer een schip met illegale Joodsche immigranten aangehouden langs de Palestijnsche kust. Naar ver luidt vervoert het schip 600 passa/- giers. s|c De regeeringen van Frankrjjk en Spanje hebben een overeenkomst gesloten, volgens welke aan beide zq- den van de grens geblokkeerde goe deren naar hun plaats van bestemming mogen worden vervoerd. Fawzi Kawkaji, die tqdons de Palestqnsche troebelen van 1936 tot 1939 leider der Arabische opstandelingen was, is met zqn Duitsche vrouw uit Parqs op het vliegveld van Lydda in Palestina aan gekomen. Kawkaji, die niet in het be zit was van een visum voor Palesti na, kon het vliegtuig niet verlaten en heeft zqn reis voortgezet met bestem ming Cairo. Daar mag hq slechts 48 uur vertoeven. Bq den landbouwer W. Anker te Oost-Kspelle hebben de duiven ondanks den strengen winter al in Januari hun nest gemaakt. Dezer dagen kwamen de jongen reeds uit het ei. df Thorez, de communistische vice- premier van Frankrijk, zei gisteren in een rede: „Het tragische is, dat wq minder kolen van buiten ontvangen, naarmate onze mijnwerkers meer pres- teeren'Sy

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1