BEVIN DOET PALESTIJNSCHE KWESTIE UIT DE DOEKEN Verontwaardiging in Amerika URK DRINKT WATER UIT DE HAVEN..., Engeland en Voor-Indië Dagblad voor Alkmaar en omgeving üitgavo iT.V. Noordhollandse Pers 1945 Lo. Red. en Adm. Aohterdam 20, teL 2274 Adv. Langeetraat 15, tel. 8971, Alkmaar Dir.Th. W. Reynder» Hoofdred. G. E. de Winter Scherpe verwijten aan het adres van Truman btij N het Engeteche Lagerhui» heeft Bevin gisteren verklaard, dat de loop der gebeurtenissen de Britsche regeering er toe gebracht had, het besluit nemen, het Palestijnsche vraagstuk voor de Yer. Naties te brengen. Hij irklaarde, dat het mandaat tegenstrijdige beloften bevat: een Nationaal Tehuis oor de Joden èn bescherming van de rechten en de positie der Arabieren. De atste 28 Jaar hebben volgens Bevin beweren, dat het toelaten van duizenden jjnigranten in Palestina, conflicten en ongeregeldheden met zich mee brengt. Ter. Naties moeten van drie mogelijkheden er één kiezen: dé eisch van de Joden inwilligen dat Palestina een JooOsche staat moet wordani I, de eisch van de Arabieren inwilligen, dat het een 'Arabische staat moet worden met waarborgen voor de Joden, of de belangen van belde gemeenschappen zoo aorgvuldig mogelijk in «ven wicht brengen en beschermen in een Palestijnsche staat. Bevin legde er den nadruk op, dat Engeland als mandataris niet de lh«ld heeft te beslissen, welke van deze drie mogelijkheden de basis ll vormen voor de toekomstige organisatie van Palestina, maar dat een leder, I met dit vraagstuk in aanraking komt, steeds weer uiteindelijk niet de rmtog van een Joodschen staat kan aanbevelen. Toch wil Bevin een oplossing toden omdat het vraagstuk een van de wonde plekken in het Midden-Oosten dat tot grootere moeilijkheden zou kunnen leiden, indien het niet wordt pgtlort, Bevin'e woorden werden enkele malen met applaus begroet, bijv. toen hij lide, dat Engeland meer voor de Joden had kunnen doen, indien men niet irbitterd was geworden door druk van Amerikaansche zijde en onmiddellijk 1|ot toelating van 100.000 Joden te besluiten. Bevin voegde e'r aan toe, dat hij «<11 misnoegen tegen Amerika wil verwekken en dat hij natuurlijk naar beste 'est vrmogen soo goed mogelijke betrekkingen met de Ver. Staten heeft bevor- •acl »rd, maar dat hfl graag had gezien, dat de Ver. Staten beseften, dat Engeland »ew ca mandaabmogendheid te en de verantwoordelijkheid draagt. Bevin fcgde ten deze, bijzonderen nadruk op een bepaalde episode uit de geschiedenis de Palestijnsche kwestie, die volgens hem niet alleen Engeland, .maar de gebcele wereld behoort té weten. Toen de toestand er na de besprekingen met Ffckele Joodsche leiders te Londen wat hoopvoller uitzag, hoorde hij den dag en a si|n terugkeer naar de Palestijnsche vredesconferentie, dat Truman een titttwe verklaring over de toelating Tan 100.000 Joden zou afleggen. Den jj11 folgenden dag bracht hij daarom een bezoek aan Byrnes, den Amerikaanseken am ntel9ter van Buitenlandsehe Zaken, maar zijn verzoek om de verklaring te iten inhouden werd niet ingewilligd, waardoor de te Londen bereikte resul- _it«n nietig werden. Di Nadat Bevin enkele In het verleden verworpen voorstellen de revue had pa seeren, zelde hij plotseling: „Er Is nog wel een kans op vergelijk, de belanghebbenden van hun zuiver persoonlijk standpunt willen af wijken zonder zloh tot de Ver. Naties te wenden. Ik ben bereid het te probeeren". ,Jtaka£tfai" Ëj Radio Er wordt hier veel critiek op de radio-programma's gegeven. Nu is het ook verbazend moei- J lijk het iedereen naar den zin te maken. Er zijn nu eenmaal men sehen, die met het grootste ge noegen de leden van de Ramblers, de Skymasters of hoe die typisch Nederlandsche bands nog meer mogen heeten, met een gedempte trompet de hersens zouden in slaan. Ook zijn er lieden, die de Unvollendete van Beethoven een oerver velende mop vinden en reeds bij het hooren van het woord „opus" het op een loopen zetten. Dan is er nog de cate- gorie, die alles volkomen waarde- loos vindt en die uitsluitend een radiotoestel bezit, omdat dit de genoegdoening schenkt iemand straffeloos af te zetten of den nek om to draaien. En last but not least het restant, dat de radio laat drenzen van 's morgens vroeg tot '8 avonds laat, omdat - het geld er voor is betaald en het anders zoo vreemd stil in huis is. Al deze menschen te vriend te houden is natuurlijk onmogelijk, maar laten de menschen van de radio gerust zijn, ook in andere landen is het lang geen koek en ei. In Engeland zijn er zelfs ln het Lagerhuis vragen gesteld. De BB.C. had het leelijk te ver duren. Een vrouwelijke Schotsche afgevaardigde ging dè humo risten niet zuinig te lijf, omdat hun moppen over de Schotten niet zuiver waren. Nu is „niet zuinig" te lijf gaan in Schotland iets zeer ongehoords. Men' kan er dus van op aan, dat deze juffrouw wel op de B.B.C. was gebeten. Een tweede afgevaardigde be schuldigde den omroep ervan, dat deze aan een Bing Crosby-com- plex leed, welke ziekte hij ver geleek met drankmisbruik. Vol gens mijn bescheiden meening gaat deze vergelijking alleen op in die gevallen, dat sterke drank misselijk maakt. Opwekkend heeft Bing Crosby op mij ten minste nog nooit gewerkt. Er waren tenslotte nog afgevaar digden, die de programma's van de B.B.C. zedeloos(of dom vin den. Zoover zijn wij hier in Neder land nog niet, ofschoon ik bij mijzelf wel eens heb gedacht: het is maar goed, dat de afge vaardigden van de Tweede Ka mer het te druk hebben om naar de radio te luisteren. Criticaster DE rede van Bevin is min of meer een knuppel in het politieke koender- bok. Congreskringen te "Washington hebben den aanval op de Ver. Staten met verbazing vernomen. John Mac- eormack, de democratische „whip" in het Huis van Afgevaardigden, is van meening, dat „indiscreet" nog een ge matigd epitheton is voot deze verkla ring van Bevin. In een telegram aan het "Witte Huis dringt de Amerikaansche Liga voor een vrij Palestina cr by president Truman op aan een krachtig protest bij de Britsche regeering in te dienen tegen de verklaring van Bevin, welke een „grovo beleediging is aan U en de Ver. Staten." Emmanuel Ccllcr, democratisch lid van het Amerikaansche Congres en een van de sterkste voorstanders van het. Zionisme, heeft in Jict pro-Zionis tische blad „Now York Post" reeds heftige critiek op de verklaring in het Lagerhuis geleverd. Celler noemt Be vin's woorden een schandelijken aan val op de Ver. Staten, omdat dezen op uitnoodiging van de Labourrogee- ring tezamen met Engeland een om1 rzoek inzake Palestina zijn begon nen. Nadat ieder lid van de Engelsch- Amerikaansche commissie van onder zoek zich eens had verklaard met Truman's voorstel om 100.000 Joden in Palestina toe te laten, weigerig Bevin deze aanbeveling te aanvaarden, al dus Celler. Uitkeering ineens aan gepensionneerden In de gistermiddag gehouden verga dering van de Eerste Kamer is het wetsontwerp tot toekenning van een uitkeering in eens aan gepensionneer den zonder bespreking of stemming aangenomen. ONS SNELLE LEGER We leven tegenwoordig in een tempo-periode. lederen dag lezen we over nieuwe snelheidsrecords, hetzij per vliegtuig, auto, fiets of schaats en steeds worden er nog nieuwe uitvindingen gedaan om nog sneller te kunnen gaan. Dat deze ren- en vliegmanie even wel nog niet "tot alle instanties is doorgedrongen bleek dezer dagen. Want wie schetst de groote verba zing van een militair officier hier in onze omgeving, toen hij Zaterdag j.1. een officieele order van de mili taire legerleiding ontving, hoe er ge handeld moest worden bij de ge boorte van een Prinselijke baby. Het is ons niet bekend of de mili taire instanties ^loor de langdurige koude misschien ingevroren zijn, maar wel is het zeker dat de ooie vaar vijf dagen sneller bleek te zijn dan ons ultra-moderne leger. BARON VAN TUYLL SPREEKT RECHT Mishandelingen In gevangenissen v Volgens baron van Tuvll yan Se- rooskerken uit Alkmaar, lid' van het Hof te Rastadt, nebben van 10i13 Februari 1947 dertien personeelsleden van de gevangenis te Rottenburg aan de Neckar terecht ^fttaan wegens het plegen van oorlogsmisdrijven. In dat gesticht zijn zeer veel personen tenge volge van ondervoeding, zwaren ar beid in steengroeven en mishandeling overleden, o.a. vijf Nederlanders, ^.w.: Weersverwachting, geftfig tot Woensdagavond Overdag om het vriespunt In den nacht en vroegen ochtend op verschillende plaatsen nevel of mist en 6trenge yorst. Overdag hier en laar overdrijvende wolkenbanken, overigens nog vrij zonnig weer met tot om het vriespunt oploopénde tem peratuur, vrijwel overal droog. Wei nig wind. Voor het eerst sedert 300 jaar werden te Halfweg hardrijderijen met sleden met warmbloedige paarden gehouden. Leendert Rupke, geb. 26 Aug. 1908, Gerrit Hartsuiker, geb. 19 Juli 1920, Petrus Thoonsen, geb. 9 Mei 1919, Arie Kuijper, geb. 30 Aug. 1909 en Leendert Takkenbos, geb. 6 Oct. 1909. Tachtig getuigen werden gehoord. Een ziekenverpleger werd ter dood veroor deeld, de directeur kreeg 15 jaar dwangarbeid, een arts 3 jaar gevange nisstraf, 3 bewakers 10 jaar dwangar beid, 2 bewakers 7 jaar dwangarbeid en 1 bewaker 18 maanden gevangenis straf. Vijf verdachten werden Vrij ge-, sproken. Thans is voor hetzelfde Hof een pro ces begonnen tegen 20 verdachten, on der wie de Nederlander Hendricus Pe trus van der Veer, geb. Je O u d k a r- spel 6 Sept. 1919. In dit proces zullen 128 getuigen worden gehoord. K Februaristaking herdacht Bij den rouwmast Manschappen van de voormalige B.S. hadden gisteren de wacht be trokken bij den zwart omfloersten mast, die midden op het gehavende Waterlooplein te Amsterdam was opgericht Dit plein was vol gestroomd met de Amsterdammers, die zes jaar geleden voor het eerst een openlijk appel aan den verzets- geest van ons volk deden. Weer ver drongen zich voor de vensters van de huizen de hoofden van Joden, doch ditmaal niet schuw weggescho len achter de gordijntjes, in grenzen- looze angst voor de gelaarsde gestal ten, die de strater^ onveilig maakten. Nu herdachten de Amsterdammers, Zaankanters en vele anderen de Fe bruaristaking. Na de redevoeringen legden vertegenwoordigers van vele vereenigingen en instellingen kran sen aan den voet van den rouwmast OH, DIE WINTER Enorm ijsveld in Noordzee bij Zandvoort JTEN NIEUW probleem voor Noordhollanders in dezen bar- reu winter: de drinkwatervoor ziening opUrk baart groote zorg. By de in het ijs gehakte gaten ten behoeve van de brandweer is het den geheelen dag druk met menschen, die het niet erg zindelyke havenwater opschep pen voor huishoudelijk ge bruik Over de uitdeeling der Ameri kaansche levensmiddelenpakketten zijn al heel wat tongen in beweging gebracht op het eiland. Het valt voor den burgemeester, die zich door zijn echtgenoote en nog enkele dames laat bijstaan, dan ook niet mee, de 135 pakketten te verdeelen, daar er ruim 800 gezinnen op Urk zijn, die allemaal in aanmerking hoopten te komen. Gisteren streek te Urk een vlieg tuig van de luchtstrijdkrachten op het weiland neer, om een zes dagen Ijsvelden voor de Nederlandsche kust. Tengevolge van de langdurige vorst over geheel Europa zijn ln de Noordzee voor de Nederlandsche kust groote ijsvelden ontstaan. Een overzicht, gemaakt vanaf de pier te IJmoiden. oude baby te halen, die naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Landing en start verliepen vlot. De Noordzee, die Zondag bij Kat wijk nog slechts een dikke brei was van doordrenkte sneeuw, bevroren schuim en kleine stukjes ijs, waarin groote schotsen, is dichtgevroren. Het ijs reikt tot zoover men zien kan. Bg Zandvoort dryft een ys- veld van ongeveer 8 km lengte en 1 km breedte naar de kust. Waarnemers schatten de hoogte van het ijs boven het ri'aterop,- pervlak 4 a 5 m. DE ZON WAS WEL STERK Maar de vorst won het glansrijk „Wat dooit 't lekkerzei gistermiddag iedereen tegen iedereen. Eilaci.Ten onrechte wekte het fraaie zonnige weer den indruk dat de vorstperiode nn toch wel een einde had genomen. Op dergelijke stralende win- tersche dagen begint de temperatuur echter voor zonsondergang al weer snel te dalen en om acht nut waren bijna alle stations van De Bilt alweer be neden -5, terwijl in Eindhoven al -10 werd gemeten bij een dikke mist. In de luchtdrukverdeeling is nog steeds geen essentieele wijziging ge komen. Over Scandinavië begint zich weer een nieuw hoogedrukgebied te vormen, terwijl een restant van een oude Oceaan.depressie in Portugal de barometers opnieuw doet dalen Het vorstgebied reikt nu weer tot aan de Pyreneëen en in het gebied van Maas, Rijn, Moezel en Main bomt ook overdag de temperatuur vrijwel ner gens boven nul, zoodat na den kort- stondlgen hevigen dooi van enkele da gen daar ter plaatse, nu geen nieuw smeltwater meer wordt afgevoerd. Ond&nks alles Ondanks maandenlange koude Ondanks sneeuw van meters dik, Ondanks olifanten-ijsvloer, Ondanks snert met kluif in blik, Ondanks winterhiel en teenen, Ondanks stijf bevroren kraan, Ondanks kachelkou- misèfe, Ondanks sneeuw op zon en maan, Ondanks alles..komt de lente. Schuchter nog.... en over tijd, Maar het zonnetje wordt warmer En het voert een feilen strijd Tegen bloemen in de ruiten, Tegen sneeuw, soms huizenhoog, Tegen ij zei, die de boomen Naar de witte aarde boog. Eenmaal zal de vorst verdwijnen, Eenmaal loopt de kraan wel weer, Stroomt het water door de kamers En formeert een gletschermeer Op den zolder, in den kelder Als het straks weer dooien gaat, Da's 't seintje, dat de Lente Voor de deur te wachten staat. Eenmaal zal de vorst verdwijnen. Strakjes trekken wij naar t strand Door een wereld, dan herschapen. In een heerlijk bloemenland. JAN HOTTENTOT Arbeidsovereenkomst De Stichting voor den Landbouw1 heeft het algemeen gedeelte (z.g.n. man telcontract) van de collectieve arbeids overeenkomst voor den akker, en wek debouw en de veehouderij voor het contractjaar 19471948 opgesteld. Een der belangrijkste wijzigingen tegenover het jaar 19461947 is wel, dat de in de e 1 i g der arbeiders in geschool den, geoefenden en ongeschoolden beeft plaats gemaakt 7oor de todeeling ln vakarbeiders en ongeschoolden (voor de gediplomeerden te een toeslagregeling opgenomen). De normale arbeidstijd in de vee houderij is voor het jaar vastgesteld op 3200 uren. De maximum arbeidstijd te verminderd van 32S0 op 3240 uren. Ten aanzien van het regenverlet te be. paald, dat aan losse arbeiders, die lan ger dan vier weken in dienst zijn, het loon moet worden doorbetaald. Aan ar beiders. die in accoord werken, behoeft het loon" niet te worden doorbetaald. De zes vacantiedagen zijn uitgebreid met vier z.g.n. snipperdagen. De waarde van de vacantiebon is vast gesteld op 3 maal het uurloon. T. Bakker administrateur van de afd. Noordholland Naar wij vernemen is op korten termijn de benoeming te verwachten van den heer T. Bakker uit Oost- zaan als administrateur van de af- deeling Noordholland van den K.N. V.B. NOORSCHE TANKER GESTRAND Het Noorsche tankschip „Vildkat", dat met olie op weg was van Per nis naar Amsterdam, is gisteren tij dens de dikke mist op 3 mijl ten Noordwesten van IJmuiden, dus on der Wijk aan Zee, aan den grond geloopen. De sleepboot „Stentor" van het bureau Wijsmüller is derwaarts vertrokken en heeft getracht de lankboot vlot te sleepen. De eerste pogingen zijn echter niet met suc ces bekroond, hoewel de tanker reeds in een gunstiger richting is gedraaid. Vandaag zal de „Stentor" bij hoog water een nieuwe poging in het werk stellen. STEENEN TIJDPERK... De steenen, welke de Duitschers bij millioenen hebben gebruikt voor den aanleg van vele kilometers weg door hei en wildernis bij het 'vlieg veld Deelen, zijn niet veilig geweest voor hen, die om bouwmaterialen verlegen waren of daar in de afge legen heide plotseling een nieuwe bron voor zwarten handel ont dekten. Vele honderdduizenden steenen zijn geroofd. Reeds zijn 25 personen geverbaliseerd en dat zijn heusch niet de kruimeldieven, die met een paar honderd klinkers genoegen namen, maar de „groote jongens". 3e Jaargang 306 - 287 Wat de overeenkomst van Llng* gadjati is voor ons land, is de regee- ringsverklaring inzake zelfstandigheid van Voor-Indië voor de Engelschen. Het Hoogerhuis heeft zich hiermee gis-* teren beziggehouden. De oppositie acht te een dergelijk beleid bij monde van Viscount Templewood gevaarlijk voor den vrede en de welvaart in Voor-In dië. Spr. zeide, dat de oppositie bereid was de overdracht van de macht te bespoedigen mits de overdracht da delijk zou geschieden, gebaseerd zou zijn op een solide overeenkomst en ten volle rekening zou houden met de Britsche verplichtingen. Hij noemde de regeeringsverklaringen een „onvoor waardelijke overgave ten koste van velen, wien wij sinds eeuwen plechtige beloften hebben gedaan". Lord Lawrence,die deel heeft uit gemaakt van de kabinetsmissie naar Voor-Indië bestreed dit. De regeering heeft een datum voor het overdragen van de macht vastgesteld om haar op rechtheid te toonen en de Indische par tijen te wijzen op de dringende nood zaak oplossingen voor hun tegenstel ling te vinden. De meeste conservatieve sprekers warea van meening, dat de vaststelling van een datum geen eenheid tusschen de Hindoes en Mohammedanen zou bewerkstelligen. Het debat wordt vandaag voortgezet. STUDIEBEURZEN Personen met een buitengewoner! aanleg voor studie, die niet in staat kunnen worden geacht hun studiekos ten te betalen en die gedurende een cursus 1947/48 voor een rijksstudie toelage (renteloos voorschot) ter tege moetkoming in die kosten in aanmer king wenschen te komen, kunnen zich voor 15 Maart per gezegeld adres tot het ministerie van O.K. en W. (bureau voor rijksstudietoelagen) wenden, Ook zij, die thans nog geen eindexamen H.B.S. of gymnasium hebben afgelegd, doch met 1 September 1947 een beurs wenschen voor de studie aan de uni versiteit of hoogeschool kunnen hun request indienen. Hetzelfde geldt voor personen," die ln aanmerking wenschen te komen voor een rijksstudietoelage van max. ƒ300 Voor opleiding tot on derwijzeres). Ongeveer zestig kilbmetor ten Westen van Tokio is gistermorgen een trein ontspoord. 176 personen werden gedood en 800 gewond, jjc Gistermorgen ver trok vain Schiphol het K.L.M.-toestel 812' onder gezagvoerder Rijkhof om 6.50 uur naar Batavia. Deze vlucht is de 280ste retourvlucht Amsterdam—Ba' tavia sinds 10 November 1945. De in Weenen geboren chansonniers Grcta Keiler, die thans de Amerikaansche nationaliteit bezit, zal van 14.21 Maart in Tuschinskl te Amsterdam optreden en van 4-11 April in het Arena-theater te Rotterdam. Prof. Eomme is gis termorgen per Skymaster uit Batavia naar Nederland vertrokken. Ter ge legenheid van de geboorte van prinses Marijke stroomden in het postkantoor- tje te Soestdijk de telegrammen binnen. Nu de grootste drukte voorbij is, kan gezegd worden, dat ongeveer zes dui zend telegrammen uit binnen, en bui tenland naar Paleis Soestdijk werden verzonden. Het laatste contingent officieren en manschappen van de Brit sche strijdkrachten in Noorwegen zal op 8 Maart naar Engeland Tertrekken- Tijdens een korfbalwedstrijd re La Fayette in Indiana stortte een tribüne met 4500 personen ineen. Volgens de eerste berichten werd slechts één hun ner gedood. Voor het eerst in de ge- echiedenis Is een auto over het ijs van de Zandkreck van Noord, naar Zuid- Beveland gereden. Het voorbeeld is gevolgd door de bodediensten, die thans de vrachtgoederen in Jeeps over het ijs vervoeren, nadat gedurende dria weken geen vervoer mogelijk was ge weest. De leerlingen der Gerard Adriaan van Swieten Tuinbouwschool te Prederiksoord vertrekken heden naar de staatsmijnen om aan de kolenslag deel te nemen. De Tüburgscbe po litie vond in een antogarage een vracht auto met een aantal leege groentpnlsis- ten. De onderste kisten, zes in getal, bleken Belgische shag te Bevatten* Vrachtauto en shag werden in beslag ge nomen. De Australische regeering is overeengekomen de inkomstenbelas ting met 23% te verlagen en de langste inkomens geheel van belasting vrij te steden. Over eenige maanden zal de bekende Nederlandsche acteur Edpnrd Verkade zijn veertig-jarig tooneel-jubi- leum vieren. Het Witte Iluis heeft een bericht, vermoedelijk afkomstig van radio Luxemburg, dat een aanslag zou zijn gepleegd op president Truman, „volkomen ongegrond" genoemd. In de Philipsfabriek te Zwolle z\ju de werkzaamheden voor de montage van scheerappnraten begonnen, jje President Truman's pers.secretarte, Charles Ross, heeft de berichten, dat James Byrues, voormalig minister van Buitenlandsehe Zaken der Ver. Staten tot ambassadeur ln Groot-Brittannië zou worden be noemd, ontkend noch tegengesproken.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1