W.A. was slechts een sportclub Demoneneiland Ijsbond Hollands Noorderkwartier De taak van de schilderkunst Tribunaal t* Fantastische vertellingen van N.S.B.ers Toen de Bergenaar Cornelis Hou ten- ln 1941 van de ambachtssófiool kwam, was hy 17 jaar en de onder nemende jongeman begon zijn car rière het jaar daarop by de NSB, yan welke roemruchte organisatie hy Sympathiserend lid werd. De rest yolgde al gauw: van 1942 tot 1943 jvaa hy als brandweerman werkzaam yoor de Wehrjnacht, en by de NSKK deed hy een jaar als chauffeur diehst. Bovendien volgde hy in het laatste oorlogsjaar een militaire opleiding en Chauffeerde van Januari 1945 tot het •inde van de bezetting voor de T^ehr- jnacht. Natuuriyk antwoordde besch. toen Mr. Windhausen, voorzitter van <le tweede kamer van het tr'J maal hem gistermorgen vroeg, waarom hy niet ondergedoken was, dat hy daar de kans niet toe gezien had Na de bevrijding waren de obsta kels echter biykbaar minder groot. Hij speelde het n.1. klaar om weer naar Dultsland_terug te vluchten, toen hy in Nederland gedetineerd was en verrichtte toen in de Heimat Weer lustig chauffeursdiensten voor de Yankee'a In de zomer van 1Q46 Werd hy echter opnieuw gegrepen en verhuisde hij weer achter prikkel draad. Zo eindigde dit roemrucht be gonnen handlangersbestaan van deze jongeman. Het tribunaal zal over 2 weken beslissen of hy nog langer in het kamp Crailoo te Laren zal moe ten brommen of ïïTet. banketbakker alias rot- TENFUHRER Toen de oorlog uitbrak, werden de taartjes schaarser. Als banlcetbakker ondervond ook Johannga Creret uit Heiloo hiervan de narigheid. De bo terhammen werden dunner en Cheret ging naar iets anders uitzien'.* Hf greep zijn kans en werd op het vlieg veld „De Kooi" tewerk gesteld. De NSB-ers die daar werkten beinvloed den hem met hun propaganda en „daar ben ik ingetippeld", aldus be- «chuldigde. Ook de \VA en de NSKK lokten hem en Johannes ging van kwaad tot erger. Rottenfuhrer in Bel f[ic, Rusland, DuitslandDat was wat anders dan koek bakken! Toen echter in 1944 de invasie begon, be gon hy het hoe langer hoe benauw der te krijgen en trachtte hij uit'de strikken, waarin hy verward geraakt was, te komen, 't Ging echter min der gemakkelijk dan hy gedacht had en zelfs de verwondingen, die hy zich toebracht, mochten niet baten. In September werd de grond hem echter te heet onder de voeten en Johannes vluchtte. Het laatst oorlogsjaar dook hij opder by de familie Molenaar te Heiloo, terwyi de Feldgendarmerie hem voortdurend zocht. In December '44 werd hij gegrepen en door het Kriegsgerjfht tot 3 maanden veroor deeld. Toen hy zyn tyd uitgezeten had trok de avontuuriyke banket bakker opnieuw naar onze Oosterbu ren om daar de Nazi's van brood te voorzien. In zyn pleidooi wees Mr. H- Jon ker uit Den Helder op de slechte eco nomische toestand waarin C. by het uitbreken van de oorlog verkeerde en op de moeilijke omstandigheden waar onder zyn vrouw haar kinderen groot heeft moeten brengen tydens de oor log. Vooral met het oog op de ar moede, waarin het gezin van den on- vermogenden C. nog steeds te kam pen heeft, drong spr. op de uiterste clementie aan. Uitspraak over 14 da gen. „es war nur sport" „Waarom werd U commandant by de W.A.?" aldus Mr. Windhausen tot de Alkmaarder Johanne^ Jonker, ►die behalve deze beschuldiging ook het lidmaatschap van NAF en NSB en het verrichten van diensten als bouwvakarbeider in de O^kraine 'op zyn naam had staan. „De WA stond toch niet in een al te goede „reuk" by het Nederlandse volk?" „Och, toen in die tyd was het nog niet zo slim. De WA was hier in hoofdzaak sport".'* „Weet u niets van de Jodenvervol gingen af?" „Dat was niet in myn ty'd". En er werd heldhaftig aan toegevoegd: „Als het hier zover gekomen was, had ik er vast nooit aan meegedaan." „Wat behelsde het NAF?" ver volgde Mr. Windhausen en de be schuldigde, die het tribunaal blijk baar voor imbecilen hield, legde ge duldig uit: „Het Nederlands- Arbeids Front". „En hoe kwam U er toe in de Oe- kraine voor de wehrmacht te gaan werken?" „Ik heb niet voor de wehrmacht gewerkt, 't Was voor het Rykscom- missariaat". Besch. 'verkeerde blijk baar in de mening, dat deze beide niets met elkaar uit te staan hebben en Mr. Windhausen merkte nuchter op: „Dat zou U zelfs den Rijkscom missaris niet wys hebben kunnen ma ken". Aan de beschuldiging, als zou Jon ker getracht hebben zyn collega Frank Jood te doen verklaren, hecht te Mr. Scholten, de raadsman, niet veel waarde. „We kunnen dit waar- schyniyk nar de rubriek van de rod delpraatjes verwyzen". Ook in deze zaak zal het Tribunaal over 14 dagen uitspraak doen. Uitspraken Tribunaal Andreas Hopman; ex-wethouder to Bergen: internering voor de tijd van 2 jaar, eindigend op 6 Mei 1947. Ont zetting uit de kiesrechten en het recht ambten te bekleden. Verbeurdverkla ring van f750. Pieter Plas: 3 jaar internering, ein digend op 10 Mei 1948. Ontzetting uit de kies- en ambtsrechten. Hendrikus Kwast: Internering 2 jaar, eindigend 26 Juli 1947. Ontzetting uit de kies- en ambtsrechten. Pieter M. Bakker: Nader onderzoek opgedragen aan mr. J. H. de Groot. Gerard C. Tuinstra: Gedeelte van beschuldiging vervallen verklaard. In ternering gelijk aan detentie, 28 Fe bruari vrij. Ontzetting uit de ambts- en kiesrechten. De dochter van de tamboer-majoor De Alkmaarse Operette- en Orkest vereniging zal onder leiding van den dirigent Joh. Gerritsen en met regie van den hee/ A. Govers op Zaterdag 8, Zondag 9 en Zaterdag 15 Maart in 't Gulden Vlies opvoeringen geven van Offenbach's operette De dochter van de Tamboer-majoor. De eerste uitvoering is uitverkocht. Voor de an dere avonden zijn nog slechts enkele kaarten verkrijgbaar bij C. de Grand, Waagplein, W. A. Pieters, Westerweg 94 en A. Govers, Karl Marxstraat 6. Er is bal na. Plaatsbespreking op dé dag der uitvoering van 10 tot 12 uur< aah de schouwburg. noordermarktbond Aangevoerd: 11000 kg rode kool f 17.50; 33700 kg gele kool f 15.50; 6200 kg Deense witte kool f 11.50; 3800 kg uien f 16; Drielingen f 16; Nep f 16.t-. Aan onze corres pondenten Wij delen onze correspondenten mede, dat wij nu er weer enige ruimte beschikbaar is voor berich ten uit de omgeving meer copy kunnen gebruiken dan tot dusver het geval was. Copy moet een dag tevoren, uiterlijk om vier uur des middags, in ons bezit zijn. Redactie Vrije Alkmaarder Volkszangavond Donderdag 27 Februari hield de Vereniging voor Volkszang haar zang avond in „Het Wapen van Heems kerk". Om even over acht opende de voorzitter M. Slabbekoorn de bijeen komst en heette de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom. Hjj deelde me de, dat deze avond nog enigsznis een feestelijk karakter zou dragen ,in ver band met de geboorte van prinses Ma rijke. Daarna werd het woord gegeven aan den leider, den heer A. ,Pot. Begonnen werd met het volkslied, daarna andere nationale liederen. In vlot tempo werd gezongen en er kwam weldra een gezellige stemmnig. Uit volle borst werd gezongen, solo .afge wisseld met koorzang en canons. Ook talrijke jongeren waren op deze avond aanwezig. Ongetwijfeld zal deze ouderwets ge zellige avond er toe bijgedragen heb ben, dat de opkomst volgende keer nog groter zal zijn dan deze avond. Tegen half elf sloot de voorzitter de ze geanimeerde volkszangavond. H De spannende geschiedenis van BlhL en GEORGE, twee dappere Amerika:-m Alkmaarse dames boeken sucessen SCHAATSWEDSTRIJDEN OP HET BRASEMERMEER. Woensdag werden op de Brasemer- meer hardrijderijen gehouden voor da mes en heren. Uit alle delen van het land waren deelneemsters en deelne mers gekomen, die ten aanschouwe van ruim vierduizend toeschouwers hun prestaties hebben geleverd. Twee Alkmaarse dames-cracks hebben aan deze wedstrijden meegedaan en wel mej. L. Rolff en mej. Strijbis. In de 1 km-wedslrijd voor damés kwam mej. Rolff als eerste uit de strijd in een tijd van 2 min. 14.4 sec. en mej. Strij bis werd tweede. Zij deed er 2 min. 16.3 sec. over. In de 5 km-wedstrijd werd mej. Rolff tweede in 12.18.6 min. met een verschil van 0.3 sec. op de winnares. Mej. Strijbis werd vierde in de 25 km-wedstrijd. Na afwezigheid van een jaar is Hr. Ms, „Jan van Galen" uit de tropen in Nederland teruggekeerd. De oorlogsbodem vaart de sluis te IJmuiden binnen. Anqfo P. EN NU... DE *LKMAARDERMEER op! Het was in 1942, dat de IJ. H. N. een tocht organiseerde rondom de Schermer en wel op 1 Maart van dat jaar. Een paar duizend schaatsen- ryders namen aan deze tocht deel, die wel een unicum mocht heten, om dat ze zo laat in het jaar gehouden werd. Maar ziet, het lijkt er op, of het record gebroken zal worden, want op Zondag 2 Maart a.s. zal de IJsbond opnieuw de liefhebbers oproepen naar Assendelft voor een 12-dorpen- en merentocht over een afstand van 65 km., een en ander ys en wedér dienende. Zy, die verleden week aan de Zaanse tocht deelnamen, weten, dat er toen een prachtige rit uitge stippeld was door de wondermooie, winterse Zaanstreek. Welnu, deze tweede tocht zal waarschijnlijk nog mooier worden, want thans niet al leen een gedeelte van de vonge route gereden, maar er is bovendien een geheel nieuw stuk ingevoegd, waar onder de Alkmaardermeer. Alle maatregelen zyn genomen, om deze tocht te doen slagen. Alleen de dooi kan spelbreker worden, maar verder niets. Het gehele parcours is verdeeld In drie trajecten, op elk waarvan een complete sneeuwploeg gereed staat, om de banen in orde te maken en te houden, ook dan, als het Zondagmorgen nog mocht sneeuwen. De start heeft plaats in hotel As senburg te Assendelft en vanaf het station KrommenieAssendelft is een intensieve busdienst ingelegd, om de rijders gemakkelijk naar de start te brengen. De wedstrydryders vertrekken om tien uur precies, de toerryders kun nen starten van half elf af. Het inleggeld bedraagt weer 2 gul den per persoon en voor leden IJ. H. N. en N.V.B.H.S. 1 gulden per per soon. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Alkmaar Zondag 2 Maart, Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), in gebouw „Waakt en Bidt", 9.30 en 5.30 uur, cand. K. J. Dijkema van Ten Boer (Gr.). Voorbereiding H.A. Stompetoren 10 uur, ds. De Jong. Oterleek Zie Stompetoren. Z. Schermer Geen dienst. Schèrmerhorn 7 uur, ds. De Jong. DISTRIBUT1EDIENST. Voor het afhalen van distributie bescheiden voor de 5e en 6e periode is op Maandag 3 Maart de Ietter G. aan de beurt. HEILOO bond voor staatspen- sioenering De afd. Heiloo van bovengenoemde bond legt een grote activiteit aan de dag. Het ledental is in korten tyd ge stegen tot bijna 300 leden. Dezer dagen is een definitief be stuur gekozen, bestaande uit de he ren A. Gfeeuw, voorzitter, P. A. Hol- tes, secretaris Kerklaan 9, D. Brou wer, penningmeester, P. Zwaag 2de - voorzitter en B. Eckhof, commissaris -Om meer bekendheid te geven aan het streven van de vereniging, voor iedereen een onbezorgde oude dag. organiseert zij een propaganda-avond op Woensdag 19 Maart. Hieraan zul len medewerken het muziekensemble o.l.v. J. Smit en als spreker Drs. Ne- derhorst, 113 der 2e Kamer. spreekuur wethouders Wethouder Leesberg is a.s. Maan dag verhinderd, spreekuur te houden. uitreiking schoenenbonnen Zy die in aanmerking komen voor een schoenenbon moeten die afhalen op het distributiekantoor aan de Wil- lebrordusweg. De letters M t/m P Maandag 3 Maart, Q t/m t Woens dag 5 Maart en u t/m Z op Vrydag 7 Maart. uitreiking bonkaarten De uitreiking van de bonkaarten heeft plaats in „De Rustende Jager" van 9-12 uur en van 1-3 uur. De let ters G t/m I Maandag 3 Maart, J t/m D op DDinsdag 4 Maart, M t/m Q op Woensdag 5 Maart, R t/m t op Donderdag 6 Maart en de letters u- t/m Z op Vrydag 7 Maart. Naast de 2e Distibrutie stamkaart is overleg ging van de Ingebruik zynde bon kaart noodzakeiyk. „de ontwikkelingsgeschie denis van de aarde" Maandag 3 Maart vervolgt de heer Kohnert zyn serie lezingen voor het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling, over bovenstaand onderwerp. Plaats van samenkomst „De Rusten de Jager" aanvang 8 uur. raadpleging gemeente begroting Het Gemeentebestuur van Heiloo maakt bekend, dat voor belangstel lenden ter inzage is ter secretarie, 't ontwerp van de begroting der ge meente en die van het Grondbedryf over 1947. Ingezonden (Buiten verantwoqrdelijkh -vn: 4e redactie) Geachte Redactie Gaarne zou ik naar aanleiding van Het verslag van de Gemeenteraad van Heiloo een paar opmerkingen maken. 1 Ik had mijn schilmachine net a!s andere groenteboeren verhuurd aan d~e Centrale Keuken. Ofschoon mijn appa raat tevens voorzien was van een koolschaaf ontving ik dezelfde huur prijs. Die vergoeding werd ook in an dere gemeenten betaald. Daar de in strumenten te zwaar belast werden in de C. K. liepen we natir- ";k het ri sico ze na afloop van het gebruik nog geruimen tijd te moeten missen voor reparatie. Dit is ook inderdaad het ge val geweest. 2., Om aan mijn bezwaar tegemoet te komen hebben de gemeenteambte naren mij de toezegging gedaan, dat eventuele reparatiekosten voor reke ning van de gemeente kwamen. In het_ volste vertrouwen hierop heb ik mijn gehavende machnie naar de fabriek gezonden ter reparatie. Geen ogenblik heb ik er aan gedacht ,dat het ge meentebestuur het gegeven woord niet gestand zou doen. De practijk le ert me, dat B. en W. met 50 pCt. willen volstaan, sommige leden van de Raad trekken zich blijkbaar nergens wat van aan. Gelukkig was er nog een min derheid, die het oude spreekwoord: Een man een man, een woord een woord, nog huldigt. Het is mij echter een schrale troost de tekorten van onzg. beruch.te C. K., waaraan ik part noch deel heb, mede te mogen dekken. Met dank voor. de verleende ruimte. Hoogachtend, ^C. RELK. KOEDIJK Bi: ;::khjke stand over februari Geboren: Johanna, Margaretha Catharina, dochter van C. Jongejan en A. Bakker; Geertruida Luberta, dochter van J. Th. Raad en H. Sna- renberg; Theunis, zoon- van D. Vis ser en R. Weidema; Gerda dochter van C. Stuffers en A. Barsingerhorn Jan zoon van J. de Waal en A. Ak kerman. Getrouwd: Jan Klein en Geertrui- da de Haan, beiden wonende alhier Overleden: Pieter Mulder, oud 38 jaar echtgenoot van Grietje Nap: Alida Raat oud 4 maanden, dochter van Jan Raat en Geesje Fijnheer. burgerlijke stand alkmaar Geboren: Paul P. J., z. v. Bernard P. C. Timmermans en C. G. A. van Lin. Ondertrouwd: Leonardus W. Burge ring en Ellsabeth T. Hazeveld; Hu- bertus J. Smit en Geertruida Stafec- ki; Jan Leutscher en Maria Roskapi Pieter A. Swier en Lena J. de Kor- ver; Lourentius A. Res en Alida C. M. M. Lohman; Cornelis G. Wilbrink en Maria C. A. Ilbrink; Gerbrand N. Kroon en Louise G. T. te Kloese: Meinardus L. Winder en Catharina Kieft. Gehuwd: Johannes Groen en Eliza- beth Moorman. Jan de Leeuw over: De uitwassen der hedendaagse schilderkunst geen reden tot pessimisme Watis schilderkunst? Is het spel, waarop berust het, hoe intstaat het, beeft het een doel? Ik wil trachten op al deze vragen een antwoord te geven. Eén ding staat echter vooraf vast, n.1. dat de schilderkunst een belangrijke by- dragc kop en moet leveren tot de vooruitgang der mensheid. Daartoe Is hot echter nodig dat do kunstenaar zich begeeft onder het volk en fcich niet opsluit in zyn z.g. „Ivoren toren". Dat was de kom van de lezing van <flen bekenden Noordhollandsc schil der Jan de Leeuw, welke onder aus piciën van dè*C.P.N. „De Waarheid" kfd. Bergen in een op smaakvolle Jvyze, met een keurcollectic van di- vorse schilderstukken, tekeningen, houtsneden, versierde zaal van het „Oranje Hotel" te Bergen gister avond werd gehouden. De lezing werd voorafgegaan door .een openingswoord van den heer Broersma, voorzitter van de C.P.N., aldaarT waarin deze betoogde, dat de c.P.N. „De Waarheid" en de socia listen in het algemeen, zich de be vordering van goede kunst voor het volk ten doel stelden. Om dit te be reiken is het noodzakeiyk dat het den kunstenaar mogeiyk wordt-, ge maakt, zich te ontplooien. Hierna kwam de heer de I^eeuw aan het woord. Allereerst herdacht spreker de beide onlangs overleden steunpilaren der Bergense schilders, Pieter Boendermaker en Dirk Klomp. Pieter Boendermaker, de commer ciële Dirk Klomp, de Geesteiyke vader van de „kunstenaars-kolonie" welke Bergen in de wereld een gro- to naam heeft gegeven, aldus spre ker, zyn niet meer. Zij hebben ons echter hun erfenis achtergelaten, n.1. hun grote liefde voor de schilder kunst, over te nemen en verder te dragen. Wat is schilderkunst De schilderkunst laat zich, even als alle andere vormen van kunst, nog niet door de wetenschap ontle den. Spreker spreekt echter als zyn overtuiging uit, dat dit een kwestie van voortschryden (Ier wetenschap, dus van tyd, is. Indien we aannemen, dat alles een doel heeft, dan is dit ook zo met de vaak onbegrepen, schilderkunst. Spr. is van mening dat het een natuurwet is, dat zeer veel dingen tegenstrydig zelfs negatief doet zyn. Uit de botsingen die hierdoor ont staan tussen de individuen, ontstaat echter uiteindelijk iets' dat construc tief is. Men moet de schilderkunst in dit verband dan ook zien als een weg bereider, als iets dat, meestal in goe de zin, zyn tyd vooruit is. Het is niet gemakkelijk dit pionierschap te beredeneren, maar voorbeelden zijn er te over. Neem byvoorbeeld Vin cent van £Jogh, deze maakte met verf een wereld zichtbaar, welke des tyds niet begrepen werd. Thans be oordeelt men hem anders. Zo zal het naar myn mening ook met Picasso zijn, aldus de Leeuw. De hedendaagse „ver warring". Men spreekt tegenwoordig over de verwarring in de schilderkunst. Ik kan echter de grote verscheidenheid van werk niet als een verwarring zien, integendeel, het is een verry- king van ons kunstleven en zyn pers pectieven. De geschiedenis zal dan ook de pessimisten die thans menen dat het fout gaat met de schilder kunst, in het ongelijk stellen. De we reld staat niet stil, niet uit politiek, niet uit wetenschappeiyk, maar ook niet uit kunstzinnig oogpunt bezien. Daarom moet men ook open oog hebben voor hetgeen Piqasso pres teert, Picasso, de hedendaagse her vormer van het bestaande, Picasso, de revolutionnair, heeft ook 'zyn taak, zoals we die allemaal hebben,. De methode van werken van de schilders onderling is wel zeer ver schillend, dit is echter juist de - want gezamenlijk kunnen wy op de ze wy'ze de vooruitgang bevorderen, mits wij ons deel weten van de mas sa. Het is alles een groeiproces, op komst groei bloei overgang of sterven. Deze iyn hebben wy te aanvaarden. Spreker eindigde zyn betoog met te wyzen op de nood zaak, mede te bouwen aan de Scho ne Tempel der schilderkunst, die nooit schoon genoeg zal kunnen zyn, om de vooruitgang op de beste wy- ze mede te helpen bevorderen. Tydens de pauze liet den heer de Leeuw de aanwezigen zien, hoe men een schildery kan maken, door een klein stilleven te schilderen, hetgeen na de pauze een interessante discus sie opleverde tussen een collega, de heer Carpentier, en den heer Leeuw. De heer Carpentier was n.1. van me ning dat het geen schilderkunst was wat door de Leeuw tydens de pau ze was gedaan. De Leeuw legde er echter de nadruk pp niet bedoeld te hebben een schilderstuk te maken, maar slechts de aanwezigen enige in- dx-uk te geven van het schilderen zelf. Ook anderen mengden zich in de discussie en hier werd nu een prac- tisch voorbeeld gegeven, hoe bot singen tot verheldering der Inzich ten kunnen leiden. Hierna liet de heer de Leeuv een aantal van de geëxposeerde wc ken de revue passeren. Een ltykje op de vissershaven van Vlisslngen, war de vissersvaartuigen wachten, om woer uit te kunnen varen. Voorlopig worden zo echter nog vastgehouden door het anp p

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2