11 Voor de J^on+o die nadert! Zuid-Afrika heeft de primeur van QxjucLen $xmne4thatan meiden hacUi (bomiJt r op„ de redactie-tafel belandde een modeblad VOOR DE JEUGD Brief van Flap pepr-esenlalieve garderobes DE omvang van de garderobe der Engelsche Koninklijke familie werd zorgvuldig geheim gehouden, maar enkele dagen voor het vertrek naar Zuid-Afrika werd aan de pers een keur- collectie vertoond, onder strikte geheimhouding, om copiëeren te voorkomen. Want aan Zuid- Afrika, dat met zooveel spanning, met zooveel enthousiasme naar het Koninklijk bezoek uitkeek, kwam de primeur toe van deze representatieve garderobes, waarin de algemeene lijnen van de Engelsche voorjaarsmode waren belichaamd, die wat stoffen betreft, het beste en mooiste bevatten wat Engeland voortbrengt, waarin ook Zuid- Afrikaansche wol was verwerkt, en waarin struis- veeren een groote rol speelden, niet alleen op de hoeden van de Koningin, maar ook op haar meer gekleede namiddag-toiletten. De nieuwe Voorjaarsmode ^yEES gegroet volschoone Lentetijd!" Hoe schoon die w Kindercantate van Catharina van Rennes. Van den eersten tot den laatsten regel willen we haar klanken Uit jubelen, wanneer we door de straten van de stad [Wandelen. De zon zendt haar gouden stralen over de statige Patriciërshuizen aan de grachten, de oude geveltjes in de binnenstad blinken en kijken je vroolijker aan dan gisteren, toen uit een naargeestig, grauwe lucht nog witte ylokken neerdwarrelden. Fleurig en kleurrijk aan den buitenkant, met op het titelblad een alledaagsche naam. Als zoodanig niets bijzonders. En de eerste bladzijden van den inhoud vermochten even min de belangstelling van de redactie te wek ken. Doch toen, onverwacht, geschiedde het. Een zin: Nente-toiletten voor 19 47", de head line van twee pagina's, volgens de Vrouwen- 'praet-redactrice, snoezige modéllen, had een verrassende uitwerking op de verslaggevers. Enkele seconden later stoven zij de deur uit, de straat op. Op zoek naar de naderende Lente. Wélke hun ervaringen waren f Dat ver tellen zij hiernevens en wel zoodanig, dat er ongetwijfeld moed uit zult putten. Slechts één adviesZet na het lezen niet direct de kachel weg De menschen? De bankier, de fietsjongen, de kantoorbediende, de ver- keersagent, de telefoniste en de gasman? Precies als Uw verslaggever, hebben zy hun dikke winterjas uitgetrokken. Sommigen lieten zelfs hun demi thuis en wandelen nu op het Amsterdamsche Damrak in hun colbertje, Lnplaats van met diep in de kragen gedrukte hoofden en met den hoed in dé hand. Ginds gaat een dapper vrouwke. Géén wollen kousen, die haar beenen beschermen, maar een glanzende bruine huid Iaat zich brutaal, uitdagend zien. Tegen de winkelruit van een zaak, die haarden en fornuizen pleegt te verkoopen, posteert zjj zich. Het meiske keert den rug toe aan al die kunst matige verwarmingsmiddelen en koestert zich in het milde zonnetje, dat reeds sterk genoeg is om de'vqle gelaatskleur van het binnenhuis-leven te doen wijken voor de frissche gezonde natuur-teint proefje. Heerlijk geurend staan daar de begonia's,, de hyacinthen, de mimo sa's en lieflijke crocusjes in vollen bloei. Zooals zij straks in de open natuur zullen stralen en elkeen, die het zien en weten wil, doen begrijpen, dat het heerlijk is te leven in hun omgeving. Eenige honderden meters voorbij „Frankendael" wenkt het open veld. Grijze betonblokken-huizen liggen achter ons. Zij versperren niet het uitzicht over een vlakte, waaruit damp omhoog welt, de damp, die het wyken van de sneeuw en van den... ijsvorst verkondigt. Groene plekken op de landerijen verraden evenveel. De komst van het voorjaar! Daarop wacht ook de Die- mer veehouder. Nu zit hij nog ln den stal onder z'n koelen. ,,Dat hindert niet", vertelt hij ons. ,,Als de vorst niet gekomen was, zou ik hier ook zitten. Toch ben ik dol-gelukklg, dat het weer eindelijk omgeslagen is. Voor de beesten. Want ziet U, met 't voer is het al niet te best en als het nog langer was blijven duren met die kou, zou er straks geen sprietje gras op het land staan. Maar nu heb ik goede hoop,, dat de koeien in April weer van stal kunnen. En dat is eigenlijk al laat genoeg". HET BESTE BEWIJST' „U bent even optimistisch als wif', vertél ik den boer^terwijl hij een goe. den buur aan een litertje bonlooze, volle melk helpt. Natuurlijk!" en de man-van-de-natuur voegt er aan toe: Nis de veulens op de wereld komen, kan je er van verzekerd zyn, dat het mooi weer wordt. Nou en op de boer derij hiernaast dat kan een k.m. ver der zijn! Red.) is gisteren 'n pracht van een merrie geboren. Man, wil je nog beter bewijs!" Dwalend door de stad behoeft uw reporter zich niet meer zoo eenzaam te gevoelen als een week geleden. Moest hij toen een half uur tippelen alvorens een medemensch te ontmoe ten (meestal nog een collega!), nu drukken de talloozen hem bijkans van het trottoir. Iedereen is naar het lijkt het huis ontvlucht en zoekt de zon op. Naast mjj loopt een man te mopperen op zyn café-houder. „Is dat nog een vent. Waar heeft ie z'n terrasstoeltjes gelaten. Ziet U ze? Met Augustus staan ze, moet je reke nen, buiten, als het te warm is om in de open lucht te zitten en je het liefst den schaduw opzoekt. Ik zal 't 'm wel eens vertellen!" Z'n metgezel moppert ook. Zoo te zien heeft deze warmer streken als woonplaats gehad en we hooren de bevestiging onmiddellijk als hy z'n gal uitspuwt op z'n vriend en op onsklimaat. „Man, stel je niet zoo aan", bijt hij hem toe. „Is dat nog weer. Vandaag moet je drie borst rokken leenen, morgen kan je ze weer terugbrengen om ze overmor gen weer te leen te vragen ET is nauweiyk te geloovcn na de weeën van den ellen- langen winter, die schier geen einde leek te vinden. En toch, het is waar, de Lente nadert, na dert snel! Koning Winter gaat eindelijk den strijd verliezen. Zijn opgehoopte sneeuwmassa's, pro ducten van dagenlange sneeuw jachten, slinken weg. In enkele uren tijdsZijn ijsschotsen, ook al hebben ze de dikte van een voet, worden weer water. Dit duurt langer en er zullen nog weken overheen gaan, eer we kunnen zeggen: wat is dat ijs toch snel verdwenen Echter, „de winter is (bijna) ver- ghangen". Lente-klanken klinken al om. Het wordt feest. In de harten der menschen, die juichen om de (komst van het zich meldende voor- Jaar. En in de natuur, de meest rechtvaardige en eerlijkste almanak der wereld Ziet slechts om U heen. Daar in 't zo inige hoekje van het park. Twee da en geleden heerschte Koning Win ter er-,nog in al zrjn grootheid. On- de de dikke, ondoordringbare witte vacht konden we slechts donkere zwarte aarde vermoeden. Nu zien we de werkelijkheid weer. Uit de:i modder schiet hier en daar reeds «e?isneeuwklokje op. Deze lente- ticden in optima forma richten zich feeds op, aan hun frisch groene steel tjes ontluiken fijn-witte kelkjes. Ja, Ze zyn nog schaarsch, maar hier gekit niet het aantal, wel het zjjn De kweekerrj van de Gemeente Amsterdam, „Frankendael", is de bron van al het schoons, dat straks de hoofdstedelijke parken en plant soenen zal sieren. In dien tuin der natuur aan den Middenweg waant men zich in een sprookjeswereld. De pracht in de lanen, nog met sneeuw bedekt, doet denken aan een vergeten rijk, dat in ademlooze stilte wacht op het wondere gebeuren in de natuur. Ver boven het aardsche gedruisch rijzen de iepen, de populieren en lin den omhoog. Hun takken zijn bedekt met het rijp van den morgen, herin nering aan een vórstigen nacht, waarin de dampen van den dag op nieuw tot ijs werden. Straks zullen ze weer leven in al hun glorie, die \*ersteende gestalten van vandaag, zullen de bloesems weer rijpen en de takken weer doorzakken onder den last van hun zwaren vracht aan groene blaren. BLOEMEN ONTWAKEN! Jong leven, de tuin der Amstelstad heeft het reeds aanschouwd en be- leefd. Nog voordat de >orst de we reld in zijn ijzigen greep klemde. Dank zij de tooverhazelaar. Haar gele bloempjes sprongen open; hun vreugde over het ontwaken was ech ter van korten duurDoch op hieuw zijn ze nu ontloken. Enkele uren zon waren voldoende voor de taaie hazelaar om haar kelkjes door (het fijne laagje ijzel te wringen. Tot de nacht kwam met de straf voor km bezonnen daden Met ongeduld verbeidt het bloemen leven het oogenblik, waarop 't zich ln zijn vollén luister aan de mensch- heid kan toonen. De knopjes van de potoneaster schijnen zich al te ope- hen, zoo scherp Is hun teekening in Ihet glanzend wit. De gele Konoelje, de schijnhazelaar met heur fijne klok- yormige bloempjes, de els met de donzige katjes, zij wachten op het pnel naderende oogenblik van ont sluiten Het is niet moeilijk zich in te den hen, hoe het er straks buiten zal uit- plen, als men in de kassen van „Frankendael" geniet van het voor- waar de sneeuw gesmolten is, bloeit reeds een enkel sneeuw klokje „LENTE-PARADE" Weg, bij deze ontevredenen van daan. „Zoek de Lente" is onze op dracht en we vinden haar. Op de bul letins van een bioscoop, die in voor- jaarskleuren vertellen, dat Deanne Durbin hier morgen de Lente-parade' zal Inluiden. We weten het reeds: zij zal de lente in Weenen vertegenwoor digen, die daar elk jaar, vroeg of laat,, weerkomt, precies zooals in Hol land. Met groenende grasvelden vol popperige schaapjes en kalfjes Wat is dat daar? Nog steeds étala ges met bobsleetjes en té groote en té kleine schaatsen? Met dikke wol len mantels? Waarom nog geen tuin- sproelers, schoonmaakartikelen en tuinameublementjes De reclame chef van het warenhuis stelt ons ge rust: „Meneer, we staan klaar met de Voorjaarsétalages. Kijk, daar liggen de attributen". In de hoeken der ka mers staan en op de bureaux liggen alle mogelijke en onmogelijke be schilderde of uitgesneden stukken karton. Den achtergrond zullen zij vormen voor de artikelen van het seizoen, dat nieuw, jong leven komt brengen in een nog rustelooze we reld Hunkeren naar de zachte tempera turen het dagelyksch proefje der middaguren smaakt naar meer! doet elkeen. Ook de bouwboer en de bollenkweeker. Hebben de poot-aard appelen zich goed gehouden? Zijn de bollen niet bevroren? Beide partijen verbeiden met spanning het moment, waarop zy hun vermoedens aan de werkelijkheid ktmnen testen. De man uit de bollenstreek is nooit optimis tisch. Nu zeker niet. Met een somber gezicht loopt hij over de hard-bevro- ren velden. En wijsgeerlg merkt hij 2Ë .De vorst zit diep. Het ziet er let rooskleurig uit. 't Wordt een slechte tijd voor dedeviezen!" Eind April: BLOEMBOLLEN-KERMIS Maar ook hier is men klaar voor een goed jaar. De plannen zijn geba seerd op een druk bezoek uit bin nen- en buitenland. De voor den oorlog zoo populaire rondvaarten langs de bloeiende vel den zullen weer gemaakt kuimen worden., de streek-kaarten voor de mooiste punten langs de velden gaan weer in druk. En als speciale attrac tie brengt Hillegom van 26 April tot en met 5 Mei een groot Lunapark. Dat wil zeggen overacht weken. Een misrekening? Waarom? Steken de crocusjes vandaag den .dag, al niet nieuwsgierig hun kopjes boven het vaalwordende winterkleed uit? Zandvoort. De duizenden zijn er reeds en bevolken de stranden. Zon der broodjes, zonder koekjes, zon derbadpak. Hun aandacht is ook nu gericht op de Noordzee, echter omdat zij toegevroren is. Een impo- neerende ijsvlakte bewonderen zij daar, waar zy straks In het zilte nat zullen duikelen! Straks? Ja! Want de Lente is ln aantocht. Zy komt met rassche schreden op ons af en wy verheugen ons en zyn klaar haar te ontvangen. Met klaroengeschal en jubelzang, met feestelyke étalages en drooge stra ten, met luchtige toiletjes en ge stoomde colbertjes. Met het nieuwe, jonge leven, dat de Voorjaarskonin gin ons zelve zal brengen. Wees gegroet volschoone Lentetijd! .zal de Lente ons op het terras brengen! Be* jste Vriendjes ën Vriendinnetjes, Vorige week zat ik me, naast de warme kachel, zo'n beetje te verve len. soezend als een oude, suffe hond. Taó, het oranje katje, dat intussen al een k&ter geworden is, deed erg poessles-achtig. Het sneeuwde name lijk en dat scheen hy erg grappig te vinden. In de vensterbank zittend probeerde hy elk sneeuwvlokje na te kyken, totdat het op straat neer kwam. Hy bewoog zijn kop maar op en neer, tot hy vergat, dat-ie voor een ruit zat, zyn neus hard stootte en kop over snor de vlucht nam! Wat was het toch warm en stil in de kamer. Mijn ogen vielen weer dicht en ik zou net weer in slaap vallen: daar hoorde ik eensklaps Keessie voor de deur: „Blaf blaf, Flap, kom erby, we gaan Noordpooltje spelen Ha, Noordpool, ja dat leek me wel iets. Eigenlijk beter voor een jonge hond dan zo'n warme kachel. Hele maal vergetend, me eerst uit te rek ken. hipte ik vlug de deur uit, die op eenkiertje bleef staan. De honden club was gauw compleet en daar ging het in één ren naar het voetbal veld, dat wel op de Noordpool leek. D^t was een heerlykheid. Eén zetje met m'n achterpoten, hoepla een bui teling over m'n neus, net zo vaak, tot de sufheid uit m'n kop en de kachel- warmte uit m'n jas verdwenen waren. De boom aan de ingang zat vol spreeuwen, die geen woord zeiden. Het leek wel of ze als grote elzeprop- pen op de takken vastgeplakt waren. Maar aan de Noordpool staan geen bomen, die moesten we maar weg denken. Onderweg was er een vreemde hond bygekomen, die al vlug de leiding nam en, zo raar, we vonden 't allemaal vanzelfsprekend. Ik kende hem van. snuit, had 'm wel eens in de buurt gezien; asbakken omgooien en auto's narennen, daar scheen hy al tijd veel plezier in te hebben. We rol den en renden door de sneeuw en za ten op commando van „de nieuwe" een stelletje wilde eenden achterna. „Op de pinguin-jacht, honden", riep hy. „Jy weet er niks van", waagde ik te blaffen, „aan de Noordpool zyn niet eens pinguïns." „Jh hebt nog ge lijk ook, jij. Flapoor", blafte hy har- telyk terug en stelde voor, dan maar Zuidpooltje te spelen. Best. De reis van 20.000 km. sloegen we maar helemaal over. Het veld was toen Zuidpool en de „pinguïns" vlogen klapwiekend de lucht in. „Dan op de walvisjacht", kefte Terry, die zeker net de krant had gelezen. Maar we zagen niets wat voor walvis kon die nen en per slot is dat ook geen hon densport. Keessie bood aan, als ys- beer op te treden. Dat idee werd met geblaf begroet. Kees rende weg en wij zouden hem vangen. Maar de nieuwe ging zo in 't spel op, dat-ie Keessie in z'n nek vel beet, toen h.j hem te pakken kreeg. Kees werd prompt nijdig en ruziede dat dit geen manier van doen was. „Ha. die ijsberen-Kees, hij lust geen kippenvlees," zongen we. Het sloeg op niets, maar het was fijn zo hard te blaffen in de yie lucht en 't klonk beslist vrolyk. Kees' zwarte oogjes rolden opeens naar links. „Een vos, een vos", gilde hy. En Inderdaad, daar bewoog iets langs het bevroren riet. iets met een vossekieur. We renden haar de sloot kant en o, wat was ik biy, dat ik voorop liep. De honden wilden zich tegeiyk op de vos storten, maar ik kon het ze gelukkig nèt beletten, want hy heette ditmaal geen Reinaert. maar: Ta< En waar was Keessie nu? Kijk daar lag hij midden in het veld met zyn poten in de lucht en kwispelen dat hij deed Die schalk. Tao had een voorstel: „Ik wil heus wel voor vos spelen. Als jullie me een klein eindje voorsprong geven, wed ik, dat jullie me niet eens te pakken krygen!" en al miauwde hij, we konden hem best verstaan. „Wa- wa-woef", lachten we, vyf honden, die niet één kat kunnen vangen? Om te staartk rullen! Tao kreeg zyn tien meter voor sprong en we startten op een blaf van de zwarte hond, die klonk als een pistoolschot. Na een paar sprongen begon Tao al aardig terrein te verlie zen. De grote hond snelde met de kop langs de sneeuw, zoals dat hoort. Zyn neus kwam al dichter by het staart- puntje. toendl de spreeuwen vlo gen met veel gekwetter ült de boom en Tao zat erin. En wy konden allen maar zitten, kyken en blaffen, omdat we de kunst van het boompjeskllmmen niet ver staan. Het wordt hoog tijd. dat we ons daar eens ln oefenen! Een frisse sneeuwpoot van jullie FLAP. JEUGDFESTTVAL IN PRAAG. Van 20 Juli tot 17 Augustus a.s. wordt in Praag, onder auspiciën van de Wereld Federatie van Democra tische Jeugd, een grootsch festival georganiseerd. Aan dit festival zullen naast 200.000 Tsjechische jongeren naar schatting 750.000 jonge mannen en vrouwen uit de geheele wereld deelnemen. Het Algemeen Nederlandsch Jeugd- verbond heeft thans het initiatief genomen om een nationale delegatie naar dit festival af te vaardigen, die daar een week zal verblyven. DE ENGELSCËE KONINKLIJKE FAMILIE OP REIS EN 4 fDoor WIM PINCHIN—WAGEMAKER) Norman Hartnell verzorgde de garderobe van de Koningin en het grootste deel van die der heide prin sessen, maar voor de laatsten ont wierpen ook Molyneux en Miss Avis Ford, die al begon haar kleeren te maken toen Elisabeth en Margaret pas uit de kruippakjes kwamen. Wat stijl betreft herkent men overal de typische kenmerken van de nieuwe voorjaarsmode: driekwart mouw, veel wit piqué, draperie voor avond- en gekleede namiddag japonnen, potloodslanke rokken of plooien van verschil lende soorten voor overdag, voor 's avonds slanke rok met of zon der sleep in crêpe of satijn, heel wijd van tulle of kant, stijf-uit staande satynen crinolines, de laatste dikwijls met „afgezakte schouders" al of niet gepaard aan laag ingezette pof- of bal- lonmouwen. VOOR DE KONINGIN: Oesterkleurig satijn In de collectie van Norman Hart nell herkent men onmlddeliyk de voorliefde van de Koningin voor zachte kleuren. Ntet alleen de zacht „Vol verwach ting klopt ons hart.Ge durende de strenge koude- periode van Januari en Februari was het prettig en goed iets te hebben om met spanning en be langstelling naar uit te zien. In Nederland was dat het afwachten van DE Blijde Gebeurtenis; in En geland lach niet, o man de vraag wdt de koningin, wdt de twee prinsessen zouden dragen op haar bezoek aan Zuid-Afrika. Fig. 5. blauwe tinten, die men vooral met haar smaak associëert (Wedgwood, pervanche, mist. aquamarijn, en voor deze zeereis ook marine-blauw), maar tevens abrikoos, theeroos-geel, cy clamen, topaas, een enkel bloemen- patroontje; een namiddag „Reception dress" van wit chiffon met strulsvee- ren-garneering (en by passende struis- veeren-hoed), een wit satijnen „Gran de Robe" voor dien avond, een zwart tullen diner-japon met Chantilly- en Valenciennes-kant, voor overdag een simpel katoenen ensemble met bolero in een (overigens zeer apart) zwart/ wit ruitpatroon. En... oesterkleurig satyn voor een crinoline gala-toilet, geborduurd met roodkoper en met parels gegarneerd met antieken kant langs de lage ovale halsiy'n. waardige achtergrond voor de „lnslgnia" van de Order of the Garter. VOOR PRINSES ELISABETH: Groen in diverse tinten Voor prinses Elisabeth gebruikte Hartnell veel groen in verschillende tinten, voor prinses Margaret over weegt rose. maar beiden dragen ook veel wit eri blauw. Fig. 4 toont een eenvoudig namiddag-japonnetje voor prinses Margaret van zacht-rose Zui4-A*rikaansch« wollen stof, met oprygsels en twee zakken, afgezet met wit piqué. Een groen ensemble valt op voor prinses Elisabeth: lange mantel van Afrikaansche wol met ronde revers en halvemaanvormige zakken, waaronder groen crêpe jurk met appliqué óf mantelpak met plooi rok en groen crêpe blouse. Hierbij een groen vilthoedje met witte bloempjes. Prinses Margaret's en semble in zacht rose had een getail- leerden langen mantel over crêpe jurk of costume mét klokrok en bolero-jasje en rose crêpe blouse. Voor het verblyf op de boot was er voor beiden een wit pakje met kope ren knoopen met matrozenmuts en een witte of een donkerblauwe blouse. Maar by de avondjaponnen komt het verschil in leef tijd (en uiterlijk) tot uiting in stijl én snit en mate riaal. Voor prin ses Elisabeth een azaleakleu- rige zyden tulle „bouffarit" avondjapon met verticaal gerim pelde paneelen; een van geel groene tafzyde, feheel gebor- uurd met oud gouden motie ven, met laag décolletté, laag ingezette mou wen en een sleep; een diner ensemble van witte crêpe met aquamarynen. borduursel, Jasje met mouw, ruimte van vo ren en sleep van achteren, (fig. 2) VOOR PRINSES MARGARET: Een sprookjesjurk! Voor het zestien-jarige zusje een zomeravond-japon van wit organza geborduurd met witte bloemmotief- jes en paneelen met vetergaatjea waardoor porcelein-blauwe lintjes zya geregen. En een driedeelig ensemble bestaande uit lange avondmantel, diner japon en robe-de-style: de eerste van zilverlamé met de hand beschil derd met dicht-opeenstaande bloem pjes in rose, blauw, geel, lila. de tweede met een ïyfje van hetze;'-.o lamé, een lange rok van rose crepe met lichtblauwe zoom en ceintuur. En de „Robe de style", een wolk van witte tulle met de hand geborduurd met bloesnèn-motiefles van glanzende pailletten in dezelfde kleuren als de bloempjes van het lamé, bootvormlge hals. pofmouwtjes met drie vleugel- vormig lngevouwon plooien <fle Een sprookjeejurk, een Jurk ..aar de Zuid-Afrikaansche zestienjarigen van zullen droom en, en die de Zuld- Afrikaansche mama's wel tot nama ken zal inspireeren Het Noorsche motortankschip Vildkat", dat Dinsdagavond voor de kust van Wak aan Zes op h« strand liep, is vanmorgen om half acht door de sleepbooten „Stentor" van bureao Wijsmuller en de „Maas van L. Smit en Co.'s Internationalen bleepdien* vlot gesleept. Het schip is hehou»® in XJmuiden binnengeloopen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3