Conferentie te Moskou begonnen Moloiof voorzitter Ans van Dijk ter dood veroordeeld Stand van onze Veestapel Mededeling van de Directie Hulpverlening aan Oostenrijk 4e Jaargang No. 879 (Jitg. n.v. Noordhollandse Pers '45 l.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar ltmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITOAVE. STICHTINO. .DE V&IJ1 ALKMA ARDER* Dinsdag 10- Maart 1947 Th. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER Duitse bestuursraad eerste agendapunt Maandagmiddag is de eerste ver gadering van de ministers der Grote Vier om 3 uur (Ned. tyd) te Moskou begonnen. Molotof verwelkomde de delegaties en opende dc bijeenkomst met een kort woord. Bevin verzocht Molotof daarop de eerste vergadering te willen presideren. Deze voldeed aan liet verzoek en sprak de hoop uit, dat de andere ministers zich om beurten met het voorzitterschap wil den belasten. Molotof zeide, dat de vergadering zich geenszins voor een lichte taak geplaatst ziet, doch dat er een goede basis voor samenwerking bestaat. In de eerste plaats zyn er de historische besluiten van Jalta en Potsdam, ver der hebben de plaatsvervangers te Londen en de geallieerde bestuurs- -aad in Duitsland veel en nuttig werk rerricht door het nodige materiaal ve verzamelen en aanbevelingen op te stellen. De conferentie heeft de agenda goedgekeurd, zoals die in December tn New York is opgesteld. De zes p inten zullen in de destijds overeen gekomen volgorde worden behandeld, zedat de kwestie Oostenrijk 't laatst zal worden besproken. Men kwam voorts overeen, dat de plaatsvervangers morgen zullen pverleggen, op welke wijze het ver slag van de bestuursraad voor Duits land inzake de uitvoering van de overeenkomst van Potsdam, het best kan worden behandeld. Dit is n.1. het eerste punt van de agenda. De plaatsvervangers voor Oostenrijk zul len hun werk aan het ontwerp-ver- Het kleine leven WIJ luisteren wel eens (als wjj niets anders te doen hebben) naar het radioprogramma voor de Nederlandse strijdkrachten. Per slot van rekening wil je toch ook wel eens zo ongeveer weten waar je belastingcenten heen gaan. Zaterdagavond luis terden wij ook (een gedeelte van) het programma af. En waren juist op tyd om (zoals dat heet) „verbonden te wor den" met de C.A.D.I. club in Haarlem. Daar had men een aantal jongelieden waarschijnlijk met dames bijeengegaard, die op het ogenblik de Gealli eerde (daar hoort ons land ook bg) wapenrok dragen. Nu is het algemeen bekend, dat „onze jongens" - zoals dat zo mooi vaderlandslievend heet op gezette tgden een tame lijke portie cultuur voorgezet krijgen. En in de regel valt de kwaliteit van deze culturele uitspattingen nog wel mee Maar Zateru.igavond leek het er niet naar. Wij waren name lijk juist op tgd ora een z.g conferencie te horen. Deze meneer hield eerst een soort causerietjeconférence heet dat dan waarin hg met veel bravour aankondigde, dat hg een liedje zou gaan zingen. Nu hebben wy niets tegen een liedje en nog minder tegen een goede conférencier. Als het dan in 's hemels naam maar geestig is. En daar 'ontbrak het bij deze .artist" nu net precies helemaal aan. Hetgeen de verzamelde landsverdedigers niet belette om in een woest krijgsgehuil uit te barsten (hetgeen de ge ïmporteerde manier is om zijn goedkeuring te kennen te ge ven:) Wy hebben een (heimelijke) - traan v-eggepinkt, even ge zucht: „Quo Vadis" en met weemoed aan onze belasting centen gedacht. Arm leger!... Hiermede verblijven wij hoogachtend Ad. Int. drag voor dat land voortzetten. De ministers zelf zullen dagelijks verga deren. De vergadering, die om 18.40 u. pL tgd eindigde, besloot voorts op voor stel van Bevin tot de liquidatie van Pruisen. Agenda Op verzoek van Molotof besloot men, in principe de toestand in Chi na te zullen bespreken. Dit sluit aan op de beslissing van de Grote Drie tgdens de bijeenkomst te Moskou in Do.-pmber 1945 om de democratische o kkeling van een verenigd China aaa te moedigen. Marshall verzocht het op de agen da plaatsen van de kwestie van de beperking der geallieerde bezettlnga-. troepen in geheel Europa, zoals reeds voorgesteld door Byrnes te N. York Molotof vroeg 24 uur uitstel. Mar shall zal morgen definitief antwoord geven omtrent China. Het voorstel van Bevin, dat het rapport der financiële commissie voor Triest op de agenda zou worden ge plaatst en werd aangenomen. V.S. en Griekenland President Truman zal Woensdag om 18 uur (Ned. tyd) in een gemeen- schappeiyke vergadering van de bei de hulzen van het Amerikaanse Con gres een verklaring over de Griekse kwestie afleggen. Dertien leiders van beide partyen van het Congres zyn in. een gespan nen atmosfeer, welke herinnerde aan een grote crisis tyden» de oorlog, in het Witte Huis bijeengekomen om President Trumans besluit te verne men ten aanzien van de door de VS te volgen politiek jegens Grieken land in verband met de wens van Engeland om van haar economische en militaire verplichtingen in Grie kenland ontslagen te worden en ten aanzien van de mogelijkheid, dat de VS de Britse verplichtingen in Grie kenland en in andere gebieden van de wereld overnemen. Marshall over Viermogendhedenverdrag George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Moskou aan Amerikaanse journalisten verklaard, dat hy het streven van James Byrnes, zijn voorganger, naar een Vier-Mogend- hedenverdrag voor 40 jaar, zal voort zetten in overeenstemming met de door Byrnes gedane aanbevelingen. Zij bracht tientallen joden aan Eerste vrouw, die mei haar leven moet boeten hCr Voor het eerst ^n de geschiedenis heeft een Nederlandse rechtbank een vrouw ter dood veroordeeldT Het is de 42-jarige Joodse vrouw Ans van Dijk .van Amsterdam, over wie he denmorgen door het Bijzonder Hof te Amsterdam conform de eis het doodvonnis is uitgesproken. Het recht van cassatie werd haar niet verleend Deze beruchte SD spionne, die in 1M3 en 1944 als z.g. „V-vrouw" van ere SD-rechercheur Schaap minstens 68 Joodse Nederlanders heeft verra den, hoorde het vonnis zonder uiter lijke tekenen van bewogenheid aan. In het vonnis was opgenomen, dat van een geestelijke afwijking by ver dachte niets is gebleken. Met koel overleg en welbewuste berekening heeft zy haar slachtoffers aan de SD. uitgeleverd, hetgeen in felle te genspraak is met haar bewering, dat zg uit angst voor de dreigementen van Schaap zou hebben gehandeld. Bovendien liet zy zich geregeld voor haar verraad betalen. „De gepleegde misdryven worden door het Hof", aldus Mr..Xubbers, „van hoogst ernstige aard geacht Zy heeft zich volkomen in 'dienst gesteld de SD by de deportatie der weerloze joden. Zy heeft daarby getoond elk begrip te missen voor haar mede burgers". „Het Hof acht dan ook de zwaar ste straf, ook al betreft het een vrouw, niet slechts verantwoord, doch uit een oogpunt van verplich ting tegenover menseiyke bescha ving, absoluut noodakeiyk", zo zeide Mr. Lubber» tenslotte, „en het veroordeelt Ans van Dyk dien tengevolge tot de doodstraf met Prins Marcantonlo Colonna, as sistent by de Heilige Stoel en alge meen beschouwd als leider van de Romeinse adel, is in de leeftyd van 66 jaar te Rome overleden. Vyftig procent van de Deense aardappelvoorraden is door de vorst beschadigd. ontzetting uit alle openbare rech ten voor de tyd van het leven. Het Hof acht geen termen aanwezig haar het recht van cassatie te ver- Onmlddeliyk daarop werd de ver dachte door de parketwacht weg gevoerd. zy la de eerste Nederlandse vrouw, die tot de doodstraf is veroordeeld. Weliswaar Is reeds eerder de dood straf tegen vrouweiyke verdachten geëist, maar nog nimmer was het doodvonnis tot heden conform de eis uitgesproken. Te Batavia werd door luitenant-generaal Spoor het vaandel met de ver sierselen der Militaire Willemsprde uitgereikt aan genoraal-majoor Klen- gen, voor de oorlog commandant van het wapen der Kon. Mll. Luchtvaart De Belgische Koningskwestie „Wy hebben een Koning, die zich onmogeiyk heeft gemaakt. Deze Ko ning bevindt zich in het buitenland door de wil van de Belgische Socia listische party en hy zal daar biy- ven", aldus de heer Max Buset, voor zitter van de Belgische Socialistische Party, tydens een redevoering welke hy te Charleroi uitsprak. De heer Buset behandelde ook de betrekkin gen tussen de Belgische Socialisti sche Party en de Katholieke Volks party. Hy legde er de nadruk op, dat niet uit het oog verloren dient te worden dat Leopold Hl, verant- woordeiyk is voor het tot stand ko men van een linkse regering. „Van daag is onze mening te zynen opzich te nog geenazzins gewyzigd", zo betoogde hy „en wy zullen ons nooit een kat in de zak laten verkopen". Grote Zonnevlek Naar het K.N.M.I. mededeelt, is momenteel op de zon een buitenge woon grote zonnevlek aanwezig. Men kan deze vlek gemakkeiyk met het blote oog zien, wanneer de zonne straling door nevels of dunne wol kenflarden verzwakt is. By onbe wolkte hemel moet men het oog beschermen met een zwart stuk glas of film. De vlek heeft een doorsnede van ongeveer een tiende gedeelte van de zonneéchyf. Dit komt overeen met meer dan 100.000 km2. Het zal nog een week duren voor de vlek door de wenteling van de zonnebol achter de Weateiyke zonarand is verdwenen. Rundvee Varkens Schapen Hoenders Eenden 2442.515 1185.780 10.388.558 355.425 Dec. 1943 1988.957 845.691 996 2201.834 86301 Dec. 1945 2182.202 980.600 407.614 3077.976 40.220 2222.355 1062.828 339.828 7478.357 157.644 Nieuws in het kort De Japanse luitenant-generaal Hisao Tani, die verantwoordeiyk ge steld is voor het wangedrag van zyn troepen in Nanking in 1937, toen een veertigduizend Chinezen om het le ven kwam, is ter dood veroordeeld. De Belgise minister van Buiten landse Zaken, Spaak, is na een ver- biyf van vyf dagen te Praag, waar hy een culturele overeenkomst met Tsjecho-Slowakye heeft getekend, te Brussel teruggekeerd. De Verenigde Staten zullen twee luxe-schepen laten bouwen, die groter snelheid hebben dan de Queen Eliza- beth of de Queen Mary. Een delegatie van de Opperste Sowjet der USSR heeft Moskou ver laten op weg naar Engeland, waar zy een bezoek zal brengen op uitnodi ging van het Engelse lagerhuis. In de overgangstyd tot de volledige consolidatie van onze Naamloze Vennootschap bestaat de redactionele leiding van onze bladen uit: Y O. E. DE WINTER I O. W. M. WILLEMS, A. ERIKS, 4 2 N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. T Directie: 2 On der de dienst brak brand uit op het hoofdaltaar van de St. Dona- tiuskerk te Milaan. Persooniyke on gevallen deden zich niet voor. De schade wordt geraamd op 8 millloen lire. Nationale Spaarraad By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet strekkende tot instelling van een Nationale Spaar- dag en het uitgeven van ryksspaar- brieven. De Nationale Spaarraad zal tot taak hebben, het sparen zoveel mogeiyk te bevorderen. Steenkool uit Duitsland Naar vernomen wordt, zal de ex port van steenkool uit het Ruhrge- bled en de Britse zóne van Duits land geleldeiyk weer worden ver hoogd. In April zal het quotum met 50.000 ton en in Mei nogmaals met 160.000 ton worden verhoogd. De verdeling van de verhoging onder de verschillende Importerende landen ia geen aangelegenheid van de Britse of Brits-Amerikaanse autoriteiten tn Duitsland, doch zoals tot dusver van de Europese steenkoolorganisatie, die van de voorgenomen verhogin gen op de hoogte is gesteld. Amelands Wel en weya Zondagmiddag hebben negen Ame landers een vyf-jarig patientje uit Buuren met hersenvliesontsteking, per brancard over de Waddenzee naar Holwerd gedragen, vanwaar het per ziekenauto naar het R.K.- ziekenhuls te Leeuwarden is over gebracht. Het was een zeer zware tocht van drie uur en de mannen moesten herhaaldeiyk tot over hun enkels door de dikke sneeuwbry bag geren. Hoewel het vliegveld by Hel ium vandaag door 200 vrywilligers sneeuwvry was gemaakt, kwam er geen vliegtuig, daar een ongunstige wind het starten van Leeuwarden onmogeiyk maakte. Twee weken zit de bevolking zonder post, maar zy laten ondanks alles de moed niet zak ken, Dinsdag werd op het landings terreinen te Ballum een wedstryd met arresleden gehouden. Amerikaans protest in den Haag Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ameri kaanse zaakgelastigde te Den Haag, Webb Benton, opdracht gegeven per- sooniyk by het Nederlandse Ministe rie van Buitenlandse Zaken een schrifteiyk protest in te dienen tegen de op 29 Januari 1947 door de Nederlands-Indische regering geno men maatregelen tot beperking van de handel. Voorts is medegedeeld, dat de Amerikaanse ambassade te Dpn Haag geïnstrueerd is onmiddel- ïyk stappen te ondernemen in de zaak van de Martin Behrmann. Voorstel van Hoover Ex-president Herbert Hoover heeft aanbevolen een bedrag van 155 mil- lioetT dollars ter beschikking van Ooatenryk te stellen. Het bedrag zal door de Verenigde Naties moeten wor den opgebracht met het doel Oos tenrijk in de komende 15 maanden van voedsel, medicamenten en land bouwmachines te voorzien. Hoover gaf als zyn mening te kennen, dat het land tegen 1950 zichzelf zal kun nen bedruipen, als het van de -druk der bezetting is bevryd. Eigeniyk zou 't 'n bedrag van 248 millioen dol lar zyn, doch met het oog op het te kort overal in de wereld heeft Hoover zyn aanbeveling verlaagd. Hoover was verder van mening, dat een volledig gebruik der econo mische hulpbronnen in Oostenryk van eenheid in het geallieerde be stuur. Hy schreef de slechte toestand toe aan de Russen ,die op grote schaal vruchtbare landeryen en fa brieken gevorderd hebben. Verbinding met Zuiden hersteld De A.N.W.R deelt mede, dat de schipbrug by Hedel, 11 Maart weer in gebruik is genomen. De schipbrug by Vlanen zal 12 Maart in de loop van de dag weer voor het verkeer worden opengesteld. Hier mede is dan de rechtstreekse verbin ding Utrecht-Den Bosch, die ge durende vele weken gestremd is ge wordt belemmerd door het ontbrekehweest, weer volledig hersteld. Moeilijkheden in de K.V.P WIJ hebben steeds gepleit voor een stelsel van politieke onderscheidin gen, niet op grond van dc confessie» maar op basis van het maatschappe- lgk inzicht. Het is namelgk zo, dat mensen van geiyke confessie kunnen komen tot een zeer uiteenlopende maatschappelgke overtuiging. Met de stichting van de Party van de Ar- beid werd verleden jaar een poging gedaan om de Nederlandse politiek een ander aanzien te geven en de oude anti-these tc doorbreken. In deze party vindt men vogels van di verse pluimage tesamen, verenigd op basis van een vooruitstrevende, in socialistische richting strevende politiek. Men treft er aan mannen en vrouwen van'katholieke iiu.ze, ortho dox en vryzinnig-protcstanten, joods godsdienstigen, humanisten en a-re ligieuzen. En die allen zyn verenigd niet in één levens- en wereldbeschou wing, want die is er niet. maar wé) door één politieke wil onze m«m. schappy nieuwe vorm te - het P. v. d. A. experiment in Rum opzicht zou zijn geslaagd, valt op dit ogenblik moeilgk vol te houden. Ons volk bleek bg. zyn politieke wilsvor ming nog Btevig verankerd in de oude anti-these-ideologie. DIT feit erkennend -- zy hot zonder vreugde kon men het in politici» als een positieve factor beschouwen, dat in de grote katholieke party, de K.V.P., het progressieve element over heerste. Hierdoor was het mogetyk een vooruitstrevende re,.- mg mt stand te brengen vah m;..i f. i. uit tie ze party, tesamen met vertegenwoor digers van de Party van de Arbeid. Nederland kreeg in deze combinatie een vooruitstrevende regc-ig, zoals het voordien nog nooit bezat, al had men een breder basis kunnen denken in een loyale samenwerking met de communisten, die toch aJtgd 111% van dc bevolking vertegenwoordigen en die by alle bezwaren van me tho diek een eeriyk stuk progressivi teit uitdragen. DE grote betekenis van het samen gaan van K.V.P. en P. v. d. A. bhek niet in de laatste plaats by het vast stellen van de officiële gedragslijn in zake de oplossing van het Indonesi sche vraagstuk. Het was mogeiyk tot een voorlopige overeenkomst met de Reploeblik Indonesia te kom;-n, die het beste deed hopen voor de toe komstige samenwerking tussen de delen van het Koninkryk, dat op hech ter basis zou wor der geconsolideerd. Dat de Indonesiërs thanj minder ge neigd zyn Linegad:-ti te bekrachti gen, mag men Mie. in de laatste plaats verwyten aan de reactionnaire kringen in ons land, die met een mi nimum aan ingetogenheid storm lie pen tegen wat door de Commissie Generaal na moeizame arbeid was tot stand gebracht. De namen van Ger— o rauw.,, Gerritsen, '«ttcr c.s. hebben in dit verbahd de taaiste maasden een minder aangename klank gekre gen. ERGER echter is, dat deze reactie thans in de K.V.P. heeft geleid tot een zeer openiyk conflict, waarby de Heren Wel ter en Rajetto met hun aanhang rebelleren tegen het eigen bestuur. Qlt heeft de spanning bin nen deze party ln een crltlek sta dium gebracht. Een spanning, die juist nu, tot de meest onaangename gevolgen kan leiden. Wy moge slechts nopen, dat de leiding van de K.V.P. er in zal slagen de opstand te bezweren. Dat zU de party ook verder in vooruitstrevende richting zal weten te koersen. In het andere geval ziet het er voor de toekomstige politieke ontwikkeling in ons land somber uit. DEWI CHAMPETIER TKKAAKDE- BE8TELD Augustus Champetter de Ribes, voorheen voorzitter van de Raad der Franse Republiek, e» r^"",nrdafr op 65-jarigen leeftyd overicucu, ui Maandag ter aarde besteld. Vincent Auriol, president der Republiek, en andere vooraanstaande politieke en militaire persooniykheden waren hier by tegenwoordig. Champetier de Ri bes was indertyd eerste Franse aan klager te Neurenberg. Het weer vandaag Styging van temperatuur Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw of regen, temperatuur oplo pend tot om het vriespunt met later plaatseiyk lichte dooi. Matige, tyde- lijk krachtige, wind tussen Oost en Zuid.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1