Verrader van Rens Rempt voor tribunaal Ned erlandse nota aan Washington en.Londen Hij wilde zijn horloge terug hebben NIEUWE BONNEN Terugleiding iransii-verkeer naar Nederlandse en Belgische havens REINALDA, 4e Jaargang No. <i81 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '45 l.o. Red. en Adm. Achterdara 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar Donderdag 13 Maari 1947 ma&fder [5 TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVINQ Op 18 Februari 1945 werd in het café „Dc Grot", aan de Laat te Alk maar gearresteerd de illegale werker Rens Rempt. De arrestatie had plaats door enkele landwachters op aanwijzing van „Iemand in burger". Die „iemand in burger" was de Alkmaarse koopman Theodorus Berger, die Woensdagmiddag voor de eerste kamer van het Alkmaars tribunaal verscheen. Het was de zwaarste zaak, die sedert de instelling van het Tribunaal behandeld werd; waarschijnlijk zal het tribunaal zich onbevoegd verklaren, zodat het geval binnenkort nogmaals voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam behandeld zal moeten worden. Verklaart tribunaal zich onbevoegd Behalve het verraden van Rempl waren Berjjer nog epkele ander pun ten ten laste gelegd. Zo was hij o.m. rijwielhersteller geweest by de in de Ambachtsschool gelegerde troepen van de Hermann Göring divisie, had hij wacht gelopen bij door de Duit sera gevorderde gebouwen, handel gedreven in boter, kaas, tabak en1 dergelijke schaarse artikelen met een/ feldwebel van het Duitse leger, en| met behulp van de landwacht huis zoekingen verricht naar tarwe en an dere levensmiddelen. Het waren echter niet deze punten van de tenlastelegging, die het zwaar tepunt van de zitting vormden. Een belangrijk deel van de tijd werd in beslag genomen met het onderzoek, hoe liet verraad zich had toegedrp gen. In .begin Januari 1945, vertelde de stiefzoon van Berger, Johannes B. Harms, dat hij door R$mpt in dc gelegenheid zou kunnen worden ge steld om onder te duiken en zodoen de te deserteren by de Kri^gsmarine, waarvoor h\j zich vrijwillig gemeld had. Volgens een schriftelijke verkla ring van dezen H., die helaas niet ter zitting was verschenen, werd Rempt reeds de volgende dag gear resteerd. Dit werd echter door Ber ger tegeng sproken, want de arre, tatie zou geschied zrjn naar aanlei ding van de overval op ziin woning, die half Januari plaats had en waar bij Rempt betrokken was. Deze over val gebeurde, toen hij niet thuis was en aanvankelijk wist hij niet wie daders waren. Half Februari vond Berger>waldus verklaarde hij voor het tribunaal, in zijn brievenbus een anoniem briefje, waarin stond dat Rens Rempt de overval gepleegd ha.- Berger waarschuwde toen de Feldgendarmgrie, die met hem naar de landwacht ging. Wat daar na gebeurde wordt door een twee tal getuigen eensluidend bevestigd De landwacht drong, door Berger vergezeld, het café „De Grot' aan de Laat binnen en arresteerde Rens Rempt. Berger verjpende zelfs zijn hulp bij het boeien. Rempt is ten gevolge van dit verraad op 10 Mrt. 1915 gefusilleerd Op de vraag van den president, mr. Officieren gearresteerd Drie Joegoslavische officieren, die gevlucht zouden zijn wegens „com munistische vervolging", zy'n te Nice gearresteerd, nadat zij heimelijk de Frans-Italiaanse grens overschreden hadden. Tegenover een correspondent van Reuter verklaarden zij, met 46 andece Joegoslavische officieren, o.w. twee generaals, de ItaliaansJoego slavische grens overschreden te heb ben. Een groep van dertig heeft zich naar Zuid-Amerika ingescheept en 16 anderen werden in Italië gearres teerd. In Joego-Slavië zouden, aldus de drie Joegoslavische officieren, christenen door de politie in het oog gehouden worden en niet-communis- ten geen betrekking kunnen kragen. Aanslagen in Palestina Joodse verzetslieden hebben met mortieren en automatische wapenen een aanval gedaan op een Syrisch Weeshuis te Jeruzalem, dat als ka zerne voor Britse troepen was inge richt. Zjj hebben zich verder door middel van gebruik van explosieven een doorgang gemaakt in de muur van het gebouw, Een Brits soldaat werd gedood en zes anderen gewond. A. Schenkeveld, hoe hjj hiertoe ge komen was, antwoordde Berger, dat hy dacht op die manier zyn horloge, dat by de overval meegenomen was, terug te krygen. Tot slot las de vorzitter het straf register van den besch. voor, dat verre van blanco bleek te zyn. Over veertien dagen wordt de uitspraak gedaan, die waarschyniyk hierin zal bestaan, dat het tribunaal zich onbe voegd verklaart. Een vorderings-complot De rooftochten, die Berger even eens had verricht, had hij niet alleen gedaan. Voor dezelfde feiten stonden n.1. ook nog terecht de Alkmaarse groentehandelaar Abraham Wolvers en de chauffeur Jacob de Vries. Deze laatste had slechts een bescheiden rol gespeeld en alleen maar chauf feursdiensten verricht. Het gezel schap trok er n.1. onder leiding van den Alkmaarsen vishandelaar Mak kes met een vrachtwagen op uit, haalde appels uit de Betuwe, vorder de by boeren in Groot-Schermer var kens, deed by een veehouder in Eg- mond Binnen huiszoeking naar tarwe Wolvers nam by het laatste slacht offer" zelfs nog een damesfiets mee, „omdat die van m'n vrouw ook ge stolen was" De Vries kon tegenover deze wan daden ook nog een goede daad stel len. Als chauffeur in dienst van het militair op uit gestuurd auto's te militair op uit gestuurd auto's te vorderen. Zo kwam hy ook by den Alkmaarder Teerhuis, die den Duit ser wist om te kopen, echter op die voorwaarde, dat T. een ander slacht offer moest noemen. T. noemde toen de naam van M^chielse, doch De Vries, de by het gesprek tegenwoor dig was, kón M. nog juist waarschu wen. Tevens had de V. nog kans gezien, iemand, die door de Duitsers was gearresteerd te bevrijden. Al deze feiten waren voor het tri bunaal aanleiding onmiddeliyk von nis te w\jzen. De Vries werd veroor deeld tot internering voor de tyd reeds in detentie doorgebracht, zo dat hy direct in vryheid werd ge steld. In de zaak tegen .Wolvers werd de uitspraak bepaald over veertien dagen. 65-2 brood 65-1 boter 65-2 boter De officiële bonneulUst voor 't tyd vak van 16 t/m 29 Maart luidt als volgt: Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 708 (Strook 8) 65-1 brood 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram marga rine of 100 gr. vet 65-8 boter 250 gram marga rine of 200 gr. vet 66-1 melk 4 liter melk 65-2, 65-8 melk 7 liter melk 65-1 vlees 100 gram vlees 65-2 vlees 400 gram vlees 65-1 alg. 200 gram kaas 65-d reserve 1600 gram brood 65-e reserve 200 gram kaas 65-k reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 708 (Strook 8) 66-1 brood 800 gram brood 66-1 boter 250 gram boter 66-2 boter 125 gram marga rine of 100 gr. vet 66-2, 66-8 melk 12 liter melk 66-1, 66-2 vlees 100 gr. vlees 66-1 alg. 100 gram kaas 66-r reserve 800 gram brood 66-u reserve 500 gram ryst of kindermeel (uit rUst bereid) of kinderbiscuits 66-s reserve 1000 gram sinaas appelen (voor-In levering) 66-v reserve 1500 gr. sinaas appelen (voor-In levering) BONKAARTEN MA, MB, MC. MD, ME, MF, MG 704 (str. 8) 65-4 brood 800 gram brood 65-4 boter 250 gram boter 65-4 margarine 250 gr. mar garine of 200 gr. vet 65-4 melk 5 liter melk 65-4 kaas 200 gram kaas 65-4 vlees 300 gram vlees 85-5 vlees 100 gram vlees 65-4 eieren 5 eieren. Op 20 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 14 Mrt. worden gebruikt met uitzon dering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 17 Maart mag worden gekocht. De bonnen 66-s reserve en 66-v reserve voor sinaasappe- len moeten ulteriyk op 19 Mrt. worden Ingeleverd by een de taillist in groenten en/of fruit. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen wor den vernietigd. Na de oorlog is een overgroot d t ivan het voor het natuuriyk achter land van de Nederlandse en Belgische»; bestemde verkeer door de bez< "*ngsau' eiten over Hamburg en Bremen en Embden ..eleid, het geen voor Nederlandse en Belgische regeringen aanleiding is geweest in gczameniyk overleg een nota tot het State Departement en het Foreign Office te richten. Aan deze nota ontlenen wy het volgende: De Nederlandse regering, in over leg met de Belgische regering, heeft de eer de uitnodiging te aanvaarden om met de bevoegde Engelse en Ame rikaanse autoriteiten besprekingen te voeren op een door deze autoriteiten nader aan te geven tyd en plaats over het probleem betreffende het herleiden naar de Nederlandse en Belgische havens van het transito- verkeer met bestémming het natuurlijke achterland van de havens in alle gevallen waarin de Britse en Amerikaanse autoriteiten niet op de hoogte van de geografische en econo mische factoren, dit verkeer hebben doen afleiden naar de Noord-Duitse havens ten koste van de West-Euro- pese havens. In het belang van een terugleiding van het bedoelde verkeer naar de N d erlandse en Belgische havens, is jle Nederlandse, regering bereid haar begrip voor dit inzicht van de Brit se en Amerikaanse autoriteiten te tonen en mede te werkeü tot een op lossing van het probleem op de vol gende basis: 1. Het gehele bovengenoemde verkeer zal door de Britse en Amerikaanse autoriteiten weer over Nederlandsen België worden geleid. 2. De Nederlandse regering verklaart zich bereid de daadwerkelijke grotere kosten in vreemde vvluta, die voor de Amerikaanse en Britse regeringen zouden kunnen voortvloeien uit de Verongelukte Dakota s gevonden Te Rome is officieel bekend ge maakt, dat de ïyken van 12 der 13 inzittenden van het Britse Dakota- toestel, dat verleden week opr het eiland Ischia is neergestort, gevon den zyn. Het wrak van de Dakota werd Zaterdagavond j.L. door een Italiaanse herder op de berg Epomeo op 550 meter hoogtegpangetroffen. herleiding van het verkeer bedoeld onder 1. te betalen. Het bedrag van deze grotere valuta-kosten, zowel als de richtiynen voor de terugbetaling daarvan, zullen worden vastgesteld in een nadere overeenkomst. 3. Ten minste 50.000 ton per maand van het bovenbedoelde verkeer zal door de Britse en Amerikaanse auto riteiten geleid worden over Nederland se havens en tenminste 50.000 ton per maand over Belgische havens. Ten aanzien van het verkeer boven de 100.000 ton per maand is de keus tussen Nederlandse en Belgische ha vens vry. De Nederlandse regering drukt haar hoop uit, dat een gelegenheid wordt geschapen over deze belangry- ke punten van gedachten te wisse len. Naar aanleiding hiervan bestaat de mogelijkheid dat, binnen afzien- baren tyd, tussen de bevoegde auto- rietiten van de betrokken landen, be sprekingen zullen plaatsvinden over de herleiding van het verkeer over de West-Europese havens, terwyi het niet onmogeiyk is, dat daarby ande re kwesties, als daar zyn by het ver keer binnen Duitsland, zullen wor den behandeld. Dakota vermist Een Dakota-vliegtulg, dat heden morgen voor de dageiykse vlucht naar Mandoeng van het vliegveld Kemajoran opsteeg, ls ter plaatse niet aangekomen. Het toestel wordt voorlopig als vermist beschouwd. Buiten de twee leden van de beman" ning vervoert de Dakota 24 passa giers. Er was by vertrek voor vier uur benzine ingenomen, hoewel de vlucht gewooniyk een half uur duurt De namen van de Inzittenden kunnen nog niet worden gepubliceerd. De meest uitvoerige luchtverkenningen worden uitgevoerd om de plaats van noodlanding vast te stellen. Uitreiking Schoenenbon Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de dlstrlbut(ediensten van 17 Maart a.s. af op nader be kend te "maken dagen aan hen wier stamkaartnummer eindigt op 1, 8, 4, of 0, voor zover zij sedert 1 April van het vorig Jaar geen schoenenbon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel hebben ontvangen, een schoe nenbon naar keuze van de aanvrager zullen verstrekken. De tweede distri butiestamkaart met bybehorend in legvel moet overlegd worden. De bonnen 612 en 614 zullen van het Inlegvel verwyderd worden. Voorts zal na bovenvermelde da tum aan kinderen geboren in de maand Maart van een der jaren 1932 tot en met 1946 een schoenenbon wor den verstrekt van de soort en maat welke overeenkomt met leeftyd en geslacht van het kind. Van het inleg vel, hetwelk met de TD moet worden overgelegd zal bon 604 worden ver wyderd. De tweede „kolen-Zondag" is een groot succes geworden. Ruim 35.000 ton steenkool werd door de mynwerkers naar boven gebracht. Onmiddel iyk na aankomst der kolentrelnen zyn de kolenhandelaren met man en macht begonnen met het lossen. ANP P Commissaris der Koningin in Utrecht By Koninkiyk besluit van 8 Maart is met Ingang van 20 Maart de beer M. A. Reinalda benoemd tot commis saris der Koningin ln de provincie Utrecht met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Haar lem, onder dankbetuiging voor de goede diensten, in deze functie bewe- DE heer M. A. Reinalda, thans bur gemeester van Haarlem ls voorzitter van de eerste-kamerfractle van de Party van de Arbeid. Hy iavde eerste sociaal-democraat, die tot de functie van commissaris der Koningin be noemd is. Hy is 2? Juni 1888 geboren te Haarlem. Als jongste bediende trad hy in dienst der uitgeversfirma H. K. Tjeenk Willink aldaar. Reeds ln '09 trad hy toe tot SDAP. Na in 1917 gekozen te zyn in de Haar lemse gemeenteraad volgde in 1923 zyn benoeming tot wethouder. Ook nam hy zitting In de Provinciale Staten van Noordholland. Na een kort^onderbreking werd hy opnieuw wethouder ln 1935 en hy bleef dit tot 1941. In de SDAP en ook ln de uitgeverswereld heeft de heer Rei nalda vele functies bekleed. Hy is nog president-commissaris van de uit geversmaatschappy Tjeenk Willink. WEER SPAAKI De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Paal Henrl Spaak, heeft de opdracht ont- vangen een nieuwe regering te vormen en hy zal heden be sprekingen beginnen. Zaroebin naar Moskou Zaroebin, Sowjet-ambaasadeur te Londen, is naar Moskou vertrokken in verband met de conferentie der vier ministers, aldus wordt van de zyde der Sowjet ambassade medege deeld. Ter dood veroordeeld HET Byzonder Gerechtshof te Am* sterdam heeft de verraadster An van Dyk ter dood veroordeeld, zonder haar het recht van cassatie toe Ut kennen. Om een executie te ontgaarig kan zy dus nog slechts op gratie ho« pen. Er wordt door deze uitspraak ongetwyfeld „recht gedaan". De schuld, die deze, vrouw op zich heeft geladen is cnortn. Niet minder don 68 gevallen van verraad van Joodse medeburgers konden Aet positieve zekerheid worden vastgesteld. Het is echter waarzchyniyk, dat dit aantal belangryk hoger ligt. Al dit verraad werd gepleegd door deze vrouw, zelf van Joodse bloede, in dienst van de S.D.. EN tochwy huiveren by de ge dachte, dat er straks wellicht een vrouw voor het vuurpeloton zal moe ten verschynen. Dat zou de eerste maal zyn in de geschiedenis van het Nederlandse recht. In deze uitspraak over een vrouw staat het probleem van de doodstraf opnieuw in volle schrilheid voor ons. Te schriller omdat het hier juist een vrouw betref^. Hier stond een Joodse vrouw voor haar rechters. Wy kennen haar en haar geval niet anders, dan uit de verslagen, die onder onze ogen kwa men. Daarin staat: „met koel over leg en welbewuste berekening heeft zy haar slachtoffers aan de S.D. over geleverd hetgeen in felle tegenspraak is met haar bewering, dat zy uit angst voor dreigementen zou hebben gehandeld". Kyk, dergeiyke motive ringen overtuigen ons nu allerminst; ook niet de mededeling, dat zy zich voor haar verraad liet betalen. IEDER onzer kan zich nog heel goed herinneren, wat het zeggen wilde ln de jaren van de Duitse bezetting om Jood te zyn. Dat betekende, dat men iedere dag kon verwachten te wor den opgepakt om naar de gaskamers in Polen te worden gebracht. Dat betekende ook, dat deze mensen wer den verteerd door een angst, die geen uur week. Ten overstaan van al de ze dreigingen is door velen een wa re heldenmoed betoond. Er waren mannen en vrouwen, die de beul steeds weer wisten te ontsnappen door dan hier, dan daar zich schuil te houden. Anderen waren minder gelukkig en werden opgepakt en weggevoerd. Bedreiging en mishan deling kondên hen er echter niet toe brengen medeburgers te verraden. Zy wisten welk lot hen te wachten stond en zwegen nochtans. Dit hel dendom vonden wy onder Joden en niet-Joden. En wy kunnen er nooit genoeg eerbied voor hebben. AAN de andere kant mc|;en wy naar myn mening aan niemand de eis stel len, dat hy zich als een held zal ge dragen. Er zyn nu eenmaal sterken en zwakken. En het aantal zwakken ls waarschyniyk een veelvoud van dat der sterken. Zo kwam deze Ans van Dyk in aanraking met de S.D. Er was nog één middel om de eigen dood te ontkomen. Verraad! Het aan brengen van medemensen. De vrouw bezzweek. Tientallen gingen door haar toedoen de dood ln. Thans spre ken har rechters het ten dode schul dig over haar uit. Wy hebben geen behoefte haar daden te vergoeiyken. Dat zyn ze niet Nu niet en nooit niet Wy wil len echter wel begrypen. En als wy begrypen, dan moeten wy vaststellen dat wy haar misdaden gaan delgen door een nieuwe misdaad. EN zo is dit pleidooi voor deze schul dlge vrouw, geworden tot een plei dooi tegen de doodstraf, die op dit ogenblik in Nederland weer by her» haling* wordt uitgesproken. Nu In onze mannenmaatschappy een vrouw tot de dood wordt veroordeeld, spie ken de argumenten tégen misschien desto sterker. Wy, die het leven tot de hoogste waarden rekenen, verla gen ons zelf, als wy om welke reden dan ook, beslissen over het leven van anderen. En dit nog wel ln naam van het Recht Hoe eerder de doodstrafmogeiyk- held weer uit ons recht wordt ge schrapt, hoe eerder wy ons land weer als een rechtstaat zullen zien; hoe eerder wy weer in de verworvenhe den van onze Westerse cultuur zul len kunn geloven. DEWI Hei weer van vandaag Geleideiyk verder toenemende Z.* Oosteiyke wind, zwaarbewolkt met sneeuw of regen. P »ing van tem peratuur, ln het Zo"" Tiet land tot boven nul, ln het Noorden tot om het vriespunt

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1