PRINS BERNHARD De interventie op de Balkan Radiorede Radio-Varia 4e Jaargang No. 882 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '45 Lo. Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Duizenden feliciiaiies ontvangen ier gelegenheid van geboorte van Prinses Marijke ltmaarder DAGBLAD VOOR ALKMfAR EN OMGEVING 1 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: O. E. DE WINTER De Amerikaanse jeugd heeft van haar xelf opgespaarde geld allerlei ar tikelen gekocht en deze in pakketjes gedaan. Deze pakketjes werden naar het Nederlandse Jeugd Rode Kruis gezonden. Patiëntjes van het Bronove ziekenhuis in den Haag waren de eersten, die deeze Amerikaanse cadeau tjes ten geschenke kregen. Marshalls taak in Moskou Prins Bernhard heeft Donderdag avond over beide zenders de volgen de toespraak gehouden: „Gaarne wil ik, mede namens mijn vrouw, een woord van hartelijke dank spreken tot allen, die bij dc geboorte van onze dochter blijk heb ben gegeven van hun medeleven en sympathie. Wij ontvingen zovele brieven en te legrammen met gelukwensen, dat het helaas ten enenmale onmogelijk was deze allen schriftelijk te beantwoor den. Daarom, maak ik gaarne van deze gelegenheid getyuik, om u te zeggen, hoezeer wjj getroffen waren door de vele blijken van belangstelling en de hartelijke gelukwensen, welke ons van zovele zijden bereikten. Men heeft blijkbaar begrepen, wat het ook voor ons betekende, dat na zovele jaren scheiding thans wederom een dochtertje op vaderlandse bodem het levenslicht aanschouwde. Een bijzonder woord van dank wil Het kleine leven HEBT U ook bemerkt, hoe akelig precies de berichten van de Biltse weerfabriek tegen woordig uitkomen? Vroeger moest je de methode gebrui ken, alles honderd procent te gengesteld te nemen om tot een dragelijk resultaat te ko men. Voorspelde de Bilt droog en mooi weer, dan deed je er goed aan je regenjas mee te nemen en je overschoenen naast je boterham in je ta3 te stoppen. Beloofden de weer- profeten van het K.N.M.I. ons op Zaterdagavond regen en wind. dan kon je de kinderen vroeg ln bed stoppen met de zalige belofte, dat ze Zondag morgen met moeder en vader een dagje naar zee of bos zou den gaan. En zo beschouwd kwamen de weerberichten toch uit Je moest ze alleen weten te lezen. TEGENWOORDIG echter heeft de Bilt het ons wat gemakke lijker gemaakt. Zij werken thans ln hun berichten met de „rechtuite" methode. Je neemt de weervoorspelling, zoals zij is, en het klopt in negen van de tien gevallen. En die be richten uit de Biltse-dreven vertellen ons nu al weken lang dat wij matige tot strenge vorst mogen verwachten. Ho ren wij eens een keer in de ra dio de opwekkende mededeling, dat de dooi nu toch eindelijk is gekomen, dan volgt steevast in de volgende uitzending reeds de domper op onze vreugde, als de nieuwslezer vertelt, dat er toch weer een matig vorstje kan worden verwacht. NU wil Thialf door dit alles niet ln pessimisme vervallen, maar hij heeft zich er toch op Ingesteld, dat deze vorstperio de tot begin Juli zal duren en dat w\j dan geleidelijk aan naar de winter zullen gaan. Het schijnt dat de Noordpool een beetje naar onze contreiën is afgezakt. Mijn vriend van Kleumen beweert, dat dit en gevolg is van de atoombom. Wie weet? In ieder geval kun nen wij dat geheimzinnige, en naar het schijnt gevaarlijke, dinT er gemakkelijk de schuld van geven. Gezien de standvas tigheid van het Nederlandse poolklimaat moet er echter wel een steekje los zijn aan die man, die met een van optimis me stralend gezicht bezig was, sijn zonnescherm aan het ko zijn te monteren. Dat is be paald een gevaarlijke dwaas. Ik heb een zekere Inrichting op het gïval opmerkzaam ge waakt. Thialf. ik richten tot de estafettelopers en motorrijders, die zich de moeite heb ben getroost, om, ondanks de felle koude de gelukwensen van dikwijls zeer ver afgelegen plaatsen aan ons over te brengen. Meer dan 5.000 telegrammen wer den gedurende de eerste dagen na de geboorte op Soestdijk bezorgd en het aantal brieven is nog groter. Daar onder bevinden zich brieven en te legrammen van autoriteiten, vereni gingen, instellingen, kerkelijke auto riteiten, particulieren, vrienden en kennissen en vele anderen, zowel hier te lande als in de overzeese ge biedsdelen in Oost en West, ook van Nederlanders in het buitenland en op zee. De inhoud van al deze brieven en telegramen geeft een treffend beeld van tle wtjze, waarop zovelen hebben willen delen in onze grote vreugde. Bekenden en onbekenden, jong en oud, hebben ons dit zonder onder scheid, ieder op de hen eigpi wflze, willen tonen. Hun allen moge ik hier uit ons bei der naam onze zeer hartelijke dank betuigen. Indien alle goede wensen, welke door de schrijvers werden ge uit, in vervulling mochten gaan, dan is voor onze jongste dochter zeker een prachtige toekomst weggelegd. U kunt er van verzekerd z\jn, dat alle sympathiebetuigingen en alle geschenken en bloemen, waarmede u ons op deze dag hebt willen ver- bladen, voor ons een blijvende en kostbare herinnering zullen zyn aan de geboortedag van onze jongste dochter, die het uitstekend maakt en een biy middelpunt ln ons gezin vormt". Voor-lndië en het Empire Officiële kringen te Canberra ge ven toe, dat dr. Herbert Evatt, mi nister van Buitenlandse Zaken, in on derhandelingen verwikkeld is, die ten doel hebben Voor-lndië binnen het Britse Empire te houden. Evatt heeft verschillende bespre kingen gevoerd met Sir Raghoenath Barajpe, de Voor-Indische hoge com missaris in Australië. Z$jn gezichts punten zyn aan Pandit Nehroe, vice- president van de voorlopige Voor-In dische regering medegedeeld. Pandit Nehroe zou in deze kwestie „veel belang" stellen. Australië zou van mening zijn, dat indien Groot-Brit- tannië zich uit Voor-lndië en het gebied van de Stille Oceaan terug trekt, Australië een grotere taak moet aanvaarden. Deze taak zou met Voor-lndië gedeeld kunnen worden, indien Voor-lndië binnen het Empire zou blijven. De reactie van Nehroe op het voorstel van Evatt tot open hartige discussies over „aangelegen heden van wederzijds belang" zou gunstig geweest zijn. Evatt zou heb ben gezinspeeld op industriële steun aan Voor-lndië en de noodzaak van een Australisch-Voor-Indisch leider schap in het hele gebied van Zuld- Oost-Azië. De Linggadjati- notulen De rechter-commissarls te A'dam Mr. J. Wiarda, heeft, in een strafzaak tegen een onbekende dader, den heer H. A. Lunshof heden als getuige ge dagvaard en hem gevraagd de naam te noemen van degene, die hem de geheime notulen van Linggadjatl heeft verstrekt. De heer Lunshof heeft geweigerd dit te doen, zich be roepende op het bestaande beroeps geheim van de journalist. De rechter commissaris deelde hierop mede, dat hij dit beroepsgeheim als niet be staand beschouwde en er wellicht te gen de heer Lunshof of een strafver volging zal wordën Ingesteld, of tot zijn gijzeling zal worden overge gaan. Oorlogsgevaar? Volgens Amerikaanse functionaris sen te Washington zal generaal Mars hall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, als gevolg van Truman's rede, nu „de grote taaie hebben, Stalin ervan te overtuigen, dat: Het voortzetten van de Russisëluv buitenlandse politiek van infiltratie en ondermijning van vrije maatschap pijen, grenzende aan de Russische in vloedssfeer, door de V.S. met alle hun ter beschikking staande hulp middelen zal worden tegengestreefd en dat de V.S. de aldus bedreigde landen financieel en materieel zullen bijstaan. De Sowjet-Unie door eerlijke en onpartijdige onderhandelingen een harmonieus machtsevenwicht tot stand kan brengen, waardoor vrede en veiligheid in de wereld bewaard kunnen blijven". Het vredesverdrag met Duitsland zou derhalve naar de mening van genoemde functionarissen niet Mars- hall's eerste taak in Moskou zijn. De democratische senator Pat Maccaran verklaarde: „Als wij ons Hetog van Alva mag Spanje niet verlaten Een correspondent van de Times te Madrid meldt, dat de vroegere Spaanse ambassadeur in Groot-Brit- tannië, de Hertog van Alva, van de Spaanse autoriteiten geen visum voor Portugal heeft gekregen. Het doel van de voorgenomen reis van de Her tog, aldus de correspondent, was te Estoril een onderhoud te hebben met de Spaanse troonpretendent Don Juan. Van officiële Spaanse zijde wordt echter verklaard, dat de Her tog een vrijmetselaar is, die contact onderhoudt met een groep Republi keinse ballingen onder leiding van Llopis, teneinde een komplot tegen de staat voor te bereiden. met Griekenland en Turkse gaan be moeien, betekent dit uiteindelijk oor log". De republikeinse senator Taft zeide: „Het hangt van de omstandig heden af, of onze interventie in Grie kenland een oorlog met Rusland min of meer waarschijnlijk zal maken." Amerikaanse Troepen naar Griekenland? Volgens mededeling van een offi ciële Griekse woordvoerder moet Truman's verzoek, om Amerikaans militair en civiel personeel naar Griekenland te zenden, worden op gevat als omvattende het eventueel zenden van Amerikaanse troepen naar Griekenland. De toekomst van de Britse militaire en politieke mis sies ln Griekenland zou een onder werp van nadere regeling tussen Groot-Brittannië en de V.S. uitma ken. Revolutie in Paraguay De Uruguayse Kamt van Afge vaardigden heeft in een boodschap aan de regering van Paraguay ver zocht, geen open steden, die bezet zijn door de opstandelingen, te bom barderen. De vermiste Dakota De Dakota op weg naar Bandoeng wordt nog steeds vermist Aan boord bevonden zich een In donesische passagier, negen Chinese passagiers en de volgende Europea nen: De piloot, sergeant-majoor B. H. A. Engels, de 2de piloot, sergeant H. Heyr, de volgende passagiers: Me**:. S. J. B. Hartstra, Mevr. Ph. R. de Graaf, Mevr. L. Sussoy en baby; Mevr. J. A. Cochrane, Mej. F. Eis- singer, Mej. J. W. Oosterbroek; Mej. A. C. van Dalen en de heren Ch. J. M. Rottier,, W. L. V. Guldenaar; W. F. Bertling, W. R. van der Meer, A. Harting en P. van Egmond. De Polen in Groot-Brittannië De Times bericht, dat een aantal voormalige Poolse soldaten in Groot- Brittannië, die geweigerd hebben tot het herscholingskorps in Groot-Brit tannië toe te treden, te emigreren of naar Polen terug te keren naar Os- nabrueck In de Britse zone van Duitsland is gezonden. Zij moeten verder voor zichzelf zorgen. Volgens de Times zijn er meer dan 15.000 Polen in Groot-Brittannië, die niet tot een besluit konden komen. 65.000 Polen hebben het herscholingskorps en 19.600 emigratie of repatriëring verkozen. Meer dan 26.000 Polen zijn nog niet voor de keus gesteld, aldus de Times. Dodekanesos aan Griekenland De Griekse minister van Justitie, Alexandrei's heeft medegedeeld, dat de vereniging van de Dodekanesos met Griekenland op 31 Maart zal plaats hebben, ofschoon de gebeurte nis officieel pas na de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag zal worden gevierd. Toch Gassatie voor Ans van Dijk Naar wfl vernemen heeft de proc. fiscaal by het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam van de minister van Justitie opdracht gekregen cassatie aan te tekenen tegen het vonnis, dat dit Bijzonder Gerechtshof uitgespro ken heeft tegen de Jodenverraadster Ans van Djjk. Zo men zich herinnert veroordeelde dit college deze vrouw op 10 Maart J.l. tot de doodstraf, waarby ln de sententie uitdrukkelijk was opgenomen, dat haar het recht tot beroep ln cassatie niet werd ver leend. held ln de lucht in de internationale luchtvaart; het bevorderen in het algemeen van de ontwikkeling van alle aspecten van de internationale burger-luchtvaart. Deze organisatie is een eerste stap in de goede richting. Einddoel moet zijn volledige internationalisatie van het luchtverkeer. Hpngaarse Ministers Afgetreden Na een vergadering van de party van kleine boeren, waarop minister president Ferenz Nagy het woord had gevoerd, «iJn drie leden der par ty als minister afgetreden. Dit zijn Bognar, Voorlichting, Bartha, Defen sie, en Rast, Financiën. Zy biyven lid van de party. De ver gadering uitte haar volledige ver trouwen in de plannen van Nagy voor een nieuwe coalitieregering. ONDER bovenstaand opschrift tref-i fen wy in het dagblad „De Nieuwe Nederlander", dat wy overigens al* tyd met genoegen lézen, een uitvoe« rig hoofdartikel aan over het radio* bestel. De schryver van het artikel biykt niet erg ingenomen met d« huidige situatie ln Hilversum en biykt nog altyd te wedden op het paard van dc „nationale" omroep. Dat is zyn goed recht. Dat hy daar voor echter verschillende dinge.i t-«ii beetje scheef trekt, valt minder te waarderen. DE hoofdartikelschryver van „Do Nieuwe Nederlander" rieemt als uit- gm.gspunt voor zyn betoog een s(u«c van Dr. E D. Spelberg in het ma. ad- blnd „Keerpunt". Dezo voorma ige directeur van „Radio Nederland ln de Overgangstyd" trekt in zyn eois- tel een vergeiyklng tussen „het na tionale opbouwwerk van Utrecht (de Spoorwegen) dat in het buitenland bewondering afdwingt en het onna- tionale-afbraak-werk van Hilversum waar de omroepverenigingen elke verbetering hebben weten te verhin de, en." Deze vergeiyking nu ïykt ons in niet geringe mate mank te gaan. De Spoorwegen toch vormen een in stituut tot bevrediging van mate riele belangen van ons volk, door de radio echter worden zeer geesteiyke goederen onder ons volk uitgedra gen. Het verschil tussen deze twee grootheden en dus hun onvergelijk baarheid, ïykt ons nog al evident WIJ bewonderen het werk van do Spoorwegen en zien hier zeer stellig een taak, die uitsluitend in het col- lectler nationale behooriyk kan wor- d<-n vervuld. Daarom stellen wy van ganser harte de Spoorwegen tot voor beeld voor de toekomstige organisa tie van ons bedryfsleven. Men kan Ons in de nationalisatie van het ie- conomisch leven, als voorportaal van de socialisatie, moeiiyk te ver gaan. MEN zou echter een grove fout be gaan, als men zou pogen ook het geestesleven min of meer te natio naliseren. Zo gebonden als de stol is, zo ongebonden is het wezen voa de geest Daarom is het streven van onze naoorlogse voorstanderd van een „nationale" omroep zo uiter mate gevaariyk. By de geesteiyke differentiatie van ons volk, rui mej van leder volk, kan ten dergelijke „nationale" omroep nooit een afsple* geling bieden van de geesteiyke rjjH dommen, die in een volk voorhan den zyn. Moet een dergeiyk strc-^n altyd lelden tot een grootste genv^a (feler, tot een kunstmatige eenm M. Aan dat euvel zyn ook de buitenland se omroepen niet ontkomen, de 3. B-C. Incluis. ZOALS de pers, als het goed is, '-«-n getrouwe afspiegeling moet geven van de geesteiyke rykdommen van een volk ln door de onderscheiden geesteiyke stromln- i zelf gecre- eerde organen, zo zullen ook in de radio deze geestelijke stromingen zelfstandig aan het woord moeten komen. Die gcesteiyke sfromirn echter leven ook ln een eigen gees telijke sfeer, een eigen geesteiyK klimaat, om met Schermerhorn te spreken. Daarom zal Iedere stro* ming haar woord in een eigen entou rage willen brengen. In dit licht be* zien vervullen de principiële omroep-1 verenigingen wel degeiyk een func tie. Men kan er hoogstens over twis ten of de tegenwoordige omroepver enigingen een getrouwe afspiegeling laten zien van de ln ons volk aanwya* bare geesteiyke onderscheidingen. Maar dat is geen kwestie van princl* pe. DEWI RECTIFICATIE In het hoofdartikel „Ter dood ver oordeeld" van gisteren Btaat In df tweede alinea, dat Ans van Dyk dc eerste vrouw zou zyn in de geschie denis van de Nederlandse recht, die ter dood werd veroordeeld. Men leze: het moderne Nederland se recht Hef weer van vandaag AANVANKELIJK NOG FLINKE DOOI Aanvankelijk: zwaarbewolkt met nu en dan regen en hier cn daal mist. Flinke dooi en weinig wind. La ter op de dag: weer daling van tem peratuur tot om het vriespn" Noordeiyke richtingen omlopende ca tydeiyk aanwakkerende wind. Plaat* seiyk enkele regen- of sneeuwbuien. De a.s. Volkstelling- Voor de a.s. volkstelling zullen al leen in Amsterdam 8500 tellers no dig zyn. Uit de Ryks- en gemeente diensten kan dit aantal niet gerecru- teerd worden, zodat een beroep zal worden gedaan op de patlcullere in stellingen met een groot administra tief personeel. Amerika krijgt bases op de Philippijnen Vrydag zullen te Manilla vier af zonderlijke verdragen tussen de VS en de Philippynen worden getekend. Zo wordt van bevoegde zyde verno men. Zy betreffen militaire bases, militaire bystand, uitlevering en de consultaire dienst. Naar verluidt, krygt Amerika 23 van de 70 gevraagde bases. Ini. Luchfvaariorganisaiie in werking Eerste stap in de goede richting Op 4 April a.s. zal de Conventie voor de Internationale Burger-Lucht vaart in werking treden, waardoor een belangryke myipaal in de geschie denis van de Internationale burgerluchtvaart wordt bereikt. Met het deponeren van het vereiste aantal ratificaties door 28 naties zal een permanente Internationale organisatie voor de burger-luchtvaart onder de UNO in het leven worden geroepen, welke In de plaats treedt van de voorlopige internationale organisatie voor de burger-luchtvaart, welke In Juni 1945 werd geschapen. In November 1944 werd te Chicago door vertegenwoordigers van 54 naties een schema voor de wereld burgerluchtvaart opgesteld. De doelstellingen van de nieuwe organisatie zullen zyn: Het verzekeren van een veilige en ordelijke groei van de internationale burger-luchtvaart over de gehele we reld; het bevorderen van de kennis voor het ontwerpen van vliegtuigen alsmede het gebruik hiervan voor vreedzaam doel; het bevorderen van de ontwikkeling van luchtiynen, vlieg velden en luchtvaartfaciliteiten voor de internationale burger-luchtvaart; het tegemoet komen aan de behoef ten van de volkeren der wereld aan veilig, regelmatig, efficiënt en econo misch luchtvervoer; het voorkomen van economische verspilling door on redelijke concurrentie; waarborging dat de rechten van de contracterende staten ten volle worden geëerbiedigd en dat elke contracterende staat een eeriyke gelegenheid wordt geboden Internationale luchtiynen te exploi teren; het voorkomen van discrimi natie tussen de contracterende sta- I ten; het bevorderen van de veilig-

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1