Actie bij Soerabaja Nederlandse troepen in offensief Brief van C.G/aan Sjahrir De ontploffing bij Westerveld Belangrijke verschuivingen in het klassement Bezoek aan guerillagebied 4e JaargangNo. 885 Uitg. n.v. Noordhollandse Fers '45 i.o. Bed. en Adm. Achterdam 20; tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar ltmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Dinsdag 18 Maart 1947 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER De Commissie-Generaal heeft, naar aanleiding van de mili taire* acties in het gebied van Soerabaja, het volgende schrij ven aan Sjahrir gericht: „Hierbij zien wij ons genoodzaakt Uwe Excellentie mede te delen, dat heden een begin van uit voering is gegeven aan het voornemen om met eigen Neder landse middelen de noodtoestand op te heffen, die als ge Vólg van de inundaties van de delta van Sidoardjo is ontstaan. Als eerste stap daartoe is Maandag morgen overgegaan tot de militaire bezetting vah de sluizen by Leng Kong en Mlirip. Door de inundaties in het deltagebied zelf, dat dienten gevolge byna geheel onbegaanbaar is geworden, heeft de militaire ope ratie zich over een wyder gebied dan de eigenlijke delta moeten uitstrek ken en is de bezetting van Modjo kerto noodzakelijk geworden. Het be hoeft geen betoog, dat wy betreuren dat het overleg, dat in deze aange legenheid gaande is geweest, niet op tijd tot afdoende en zichtbare resul taten heeft geleid. Na afloop van de militaire bezetting en na vaststel ling van de maatregelen welke door onze waterstaat-deskundigen zullen moeten worden genomen voor ophef fing van de noodtoestand, zy"n wij bereid In overleg te treden over de wijze, waarop in di^ gebied in sa menwerking met de organen van het Republikeinse bestuur regelmatige toestanden kunnen worden hersteld. Geen invloed langs militaire weg „Deze bereidwilligheid is een uit vloeisel van het feit, dat de Neder landse regering duldeiyk heeft uit gesproken dat zij niet langs militaire weg invloed wenst uit te oefenen op de ontwikkeling van de politieke ver houdingen in Indonesië. Indien zij 'zich gedwongen ziet tot een ook door haar betreurden actie als thans tot uitvoering is gekomen, dan kan zulks slechts ten doel hebben de opheffing van de noodtoestand, waardoor het leven van tallozen wordt bedreigd. Het kleine leven aLLES wat htlndel dryft, is in deze tyd van zwarte bedrijvig heid een beetje en soms een beetje erg in discrediet ge raakt. Wy hebben in het alge meen tegenwoordig onze leve ranciers niet hoog. Terwijl wy nauwelijks de eindjes aan el kaar kunnen knopen, is menig winkelier bezig aan de verbou wing van zijn zaak en laat hij ook op andere wijze merken, dat het hem naar den vleze gaat. Toch zijn wij in ons generaliserend oordeel niet he lemaal rechtvaardig. Er zijn ook in onze dagen nog zakenlui genoeg met een rein geweten. HET weekblad „Trouw" doet een verhaal, dat zich afspeelt in een kruidenierswinkeltje; zo'n klein zaakje in een achter af-straatje. Een jong moeder tje vraagt om een rol beschuit. Een schaars artikel in deze mais-bloem-tijd. De winkelier weet dan ook geen andere troost te brengen, dan de me dedeling, dat hy het gevraagde misschien „volgende week" zal kunnen leveren. Thuis echter heeft de moe der een zieke baby liggen, die op doktersadvies een beschuit- dieet moet hebben. De moeder kijkt somber en stamelt een paar onverstaanbare woorden. Dan loopt het winkeliertje naar achteren en komt terug met enige beschuiten. „Meer heb ik er niet!" zegt liet manneke. Blijkbaar heeft hy de huishoud .voorraad van zijn vrouw aan gesproken. DE moeder gaat tevreden naar haar zieke spruit. De kruide-' nier biykt glunderlachend door <*e ruit het straatje in. Hij bracht een klein offer. Zijn ge weten echter was rein, als de juist weggedooide sneeuw. Zó 2ün er ook! Wij zijn ons bewust van de beden kelijke zyden, die aan de toepassing van militair geweld als uiterste mid del, zelfs in gevallen als het onder havige, zijn verbonden, doch een zeer ernstige overweging van de gehele toestand heeft in dit geval er toe geleid deze bezwaren te aanvaarden" De commissie-generaal besluit met het vertrouwen uit te spreken: ,dat de opheldering van de politieke situ atie, zoals die in de bedoeling van onze beide delegaties ligt, in een nabije toekomst de samenwerking zodanig zal doen blijken, dat locale incidenten als de onderhavigen tot 't verleden zullen behoren". Brits-Nederlands handelsaccoord Aan het einde van Nederlands Britse handelsbesprekingen, die de vorige week in Londen zijn gehouden werd het volgende communiqué ver strekt, door beide partijen opgesteld: „Zoals in de verklaring na de re cente bijeenkomst in den Haag in het vooruitzicht werd gesteld werden de afgelopen week besprekingen her vat tussen vertegenwoordigers van de regeringen van het Verenigd Ko ninkrijk en Nederland over de ont wikkeling van handel en betalingen tussen het sterling- en het gulden- gebied. Overeenkomst werd bereikt waar bij Nederland later ln het jaar zo danige hoeveelheden naar het Ver enigd Koninkrijk zal zenden als kun nen worden gemist van de betrekke lijk kleine overschotten aan kaas, ge condenseerde melk, eieren en bacon welke beschikbaar zijn. Deze zendin gen zullen de schaarste' in deze ar tikelen in het Verenigd Koninkrijk niet belangrijk kunnen verlichten, maar ze vertegenwoordigen een nut tig begin voor het herstel van Ne derland in zijn oude positie op de markt van het Verenigd Koninkrijk. Martin Behrman vrijgegeven v Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, aldus meldt het Franse pers bureau Agence France, dat de Martin Behrman toestemming zou krijgen de haven van Batavia, met zyn lading te verlaten. De correspondent van A.R.P. bericht verder, dat het be richt evenwel niet is bevestigd. Mr. J. E. van Hoogstraten, direc teur van het Nederlands-Indisch de partement van Economische Zaken, heeft bekend gemaakt, dat de lading van het Amerikaanse 7.176 ton me tende vrachtschip „Martin Behrman" dat kortelings door een Nederlandse torpedobootjager is aangehouden en naar Batavia is opgebracht, door de Nederlands-Indische regering Is op geëist voor de export. Mr. van Hoogstraten zeide, dat door experts reeds was vastgesteld, dat de lading van genoemd schip afkomstig was van ondernemingen en voornamelijk eigendom was van Brit se ondernemers. De lading bestond uit rubber, sui ker, sisal, en kina. Het is mogelijk, dat de suiker voor plaatselijke dis tributie zal worden gebruikt. De an dere producten zullen zo verwacht men waarschijnlijk in Nederlandse en in andere Amerikaanse schepen naar Nederland en de Verenigde Sta ten worden verscheept. De zaak van de „Martin Behrman" staat nog ln het middelpunt van do belangstelling. Gewapende Nederlandse mariniers aan boord van het Ame rikaanse schip, dat onder gelelde van de Nederlandse torpedojager „Kor- tenaer" naar Batavia werd gebracht. Commissie-generaal gemachtigd ontwerp-accoord te tekenen De Nederlandse regering heeft volgens bericht uit betrouwbare bronnen te Batavia - de commissie-generaal gemachtigd de over eenkomst voor een „Verenigde Staten van Indonesië" en de Neder lands-Indonesische Unie, welke te Llnggadjati is geparafeerd ln No vember 1946, te tekenen. De geciteerde bronnen hebben verklaard, dat de Nederlandse rege ring voldaan is door de jongste gedachtenwisseling met Soetan Sjahrir. Vernomen wordt, dat de commissieleden het standpunt van do Nederlandse regering nog niet ter bennis van Sjahrir hebben ge bracht, die heden naar Djogjakarta is vertrokken. Onderzoek geeft geen resultaat Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing in de duinen achter het crematorium te, Westerveld, waar Zondag avond een munitiebunker de lucht in is gevlogen, tengevolge waarvan grote glasschade ln de omgeving is aangericht, heeft tot dusverre nog weinig resultaat opgeleverd. Militairen vau de opruimings- en bergingsdlenst hebben Maandagmorgen in samenwerking met leden der Konlnkiyke Marechaussee nog maals zonder resultaat het terrein naar een eventueel slacht offer afgezocht. Op de plaats waar Zondag nog de grote bunker stond, is geen stukje beton meer over. Een diepe trechter in de aarde levert het bewijs van de De beste Ned. schaatsenrijders Nu het nationale en internationale schaatsenrijdersseizoen achter de rug is, biykt bij het opmaken van de balans, dat de resultaten van onze vertegenwoordigers ln het buitenland zo goed zyn geweest, dat belang rijke verschuivingen In het klassement der tien beste Nederlandse ryders van alle tyden plaats vonden. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de tyden in Nederland gemaakt niet van invloed zyn geweest, aangezien het nu eenmaal vast staat, dat in het buitenland door betere weersomstandighe den, ysconditie enz. snellere tyden worden genoteerd. Op de 500 meter werd de beste tyd van dit seizoen door Herman Buyen gemaakt en wel te Lilleham- mer, in Maart, met 45.3 sec., waar mede hy zyn persoonlijke prestatie welke op 46.6 sec. stond, aanzieniyk verbeterde. Op de 1500 meter was Jan Langedyk de snelste met 2 min. 23.6 sec, wederom te Lillehammer gemaakt De Nederlandse kampioen was ook veruit de beste Nederlandse ryder op de 5000 meter, welke hy ln hetzelfde stadje aflegde in 8 min. 31.9 sec, een tyd, welke slechts 0.2 sec. lag boven de beste wereldpres tatie van dit seizoen van de Zweed Goethe Hedlund. En tenslotte is het Kees Broekman geweest, die de snel ste op de 10.000 meter was, n.1. 7 min. 43.8 sec. Buyen heeft ook op de 5000 en 10.000 meter zyn persooniyke pres taties verbeterd. Zo reed hy de 5000 meter ln 8 min. 45.9 sec. (vorige tyd 8 min. 53.4 sec), en ook de 10.000 meters moest er aan geloven met 18 min. 28.1 sec. (oude tyd 18 min. 0.32 sec.). Hy heeft in het klassement der Ne derlandse ryders een plaats gekregen boven Jaap Eden. Dit klassement ziet er als volgt uit: Achtereenvolgens worden genoemd de 500, 1500; 5000 en 10.000 meter met als achterste kolom het klasse ment: L Langedyk 45 2.20.2 8.28.5 17.28.2 194.99 8. Van der Scheer 44.3 2.18.9 8.34.6 18.04.9 196.30 3. Helden 46.4 2.23.2 8.19.2 17.49.1 197.51 4. Koops 46 2.20.7 8.39.8 17.59.4 198.85 5. Broekman 46.8 1.27.2 8.41.5 17.43.8 201.20 6. Dijkstra 45.8 2.24.8 8.47.2 18.12.2 201.40 7. Buyen 45.3 2.24.7 8.45.9 18.28.1 201.52 8. Jaap Eden 48.4 2.25.4 8.37.6 17.56.0 202.43 9. Keyzer 47.2 2.27.2 8.46.0 18.21.0 203.91 10. Hooftman 44.9 2.27.8 9.16.7 19.08.6 207.27 President Truman heeft het con gres voorgesteld een militaire gou verneur van de Amerikaanse zóne ln Duitsland, luitenant-generaal Lucius D. Clay, tot generaal te bevorderen. Ttjdens het derde kwartaal van 1946 zyn ln België 6.276 verkeerson gevallen voorgekomen. 5.387 onge vallen waren het gevolg van aanry- dingen. Hlerby werden 1573 personen gedood. kracht der explosie. In antwoord op een desbetreffen de vraag antwoordde luitenant-kolo nel W. C. Maas, chef-staf eerste mi litaire afdeling te Amsterdam, een A-N.P.-verslag-gever, dat de mogeiyk held van zelfontbranding der in de bunker aanwezige trotyl niet uitge sloten mag worden geacht. De bun ker was n.l. van een zware afgeslo ten deur voorzien, waarvan het slot een half uur vóór de ontploffing door een bewakingspatrouille van twee man was gecontroleerd. Het ïykt dus onwaarschyniyk, dat kinderen of bur gers kans zouden hebben gezien de bunker binnen te komen. Intussen zyn de twee bewakers aan een wisse dood ontsnapt, doordat zy zich na hun bezoek om 5 uur aan de bunker, om half zes ten tyde van de ontplof fing op ruim 1 k.m. afstand daarvan bevonden. Dat de bewaking van de bunkers zou zyn opgeheven sprak Overste Maas tegen. De bewakingspatrouille staaft dit. Wel bevonden zich vroeger om het verboden terrein bewakings posten, die er nu niet meer zyn. Strijd in Paraguay Naar te Buenos Aires verluidt, hebben gemaskerde en gewapende lieden een inval gedaan in do kan toren van de Amerikaanse Union OH Company te Asunclon. De radio-zen der der maatschappy werd meegeno men. Kort daarna riep „de stem der overwinning" een radiostation te Concepcion, om, dat de inval was uitgevoerd door „soldaten der vry- heid" aanhangers van de revolu tie, die een week geleden door Pa- raguayese militairen te Concepcion werd ontketend. De buitgemaakte ra diozender zou spoedig benut kunnen worden om het volk van Paraguay op de hoogte te houden van de vorde ringen der revolutie. Italië en de conferentie te Moskou Graaf Carlo Sforza, minister van buitenlandse zaken in Italië, heeft in een telegram aan de vier ministers van buitenlandse zaken te Moskou opnieuw uiting gegeven aan de wens van Italië om zyn mening over het Duitse vraagstuk naar voren te bren gen. Volgens Sforza heeft Italië, dat bereid is zyn~bydrage te leveren om de wereld te vrywaren voor 'n nieu we Duitse aanval, veel belang by de regeling van het Duitse vraagstuk met het oog op zyn belangryke han delsbetrekkingen met Duitsland. Hy voegde er aan toe, dat Italië meer prys stelt op het deelnemen aan het werk der speciale commissies dan op een officiële uitnodiging voor de eind conferentie. De reis van de Balkancommissie Het bezoek van de Balkancommis sie van onderzoek der V.N. aan het gebied van de Griekse guerilla is een fiasco geworden. Reeds eerder werd gemeld, dat generaal Markoa niet ls verschenen. Dit leidde tot een openiyke schelding tussen de door de Amerikaanse afgevaardigde gelelde groep van onderzoek en de Slavische afgevaardigden met de Sowjet-Unie aan het hoofd. Tydens twee storm achtige vergaderingen ln het hoofd kwartier der guerillastryders in het dorpje Castanofiton, op ruim 20 km. afstand van de Albanese grens te midden der sneeuwbergen gelegen, kwamen de afgevaardigden van En geland, de V.S., Australië, België, Frankryk, Brazilië en Syrië tegen over de Sowjet-Unlo en Polen te staan en besloten niet langer op ge neraal Markos te wachten. Toen de muilezelkaravaan met de meerder heid der afgevaardigden tenslotte vertrok, bleven de Sowjet-Russlsche en Poolse afgevaardigden nog op de leider guerillastryders wachten. Meer dan 200 Poolse soldaten van generaal Anders' leger zullen in de komende weken naar Argentinië emigreren. Naar wordt aangenomen, heeft Argentinië 5000 immlgratieviaa beschikbaar gesteld. Ongeveer 100.000 werklieden van „United States Rubber Company" en de „Good Year", „Goodrich" en „Fl- restonc" maatschappyen zullen vol gende week Maandag in staking gaan, indln hun eisen om hoger loon niet worden ingewilligd. Prijzencontrftle en prijzencommissies DE SCHAARSTE aan goederen, die tegenwoordig heerst en daarnaast de vrjj grote omvang van de geldcircir latle, zouden zonder ingrijpen van de overheid tot sterke prysverhogingen leiden. Toge pryzen maken vaak er» hoging van het loon noodzakciyk; waarvan andermaan een nieuwe prys- styging het gevolg zou zyn. Dit werkt inflatie in de hand, die bepaalde be- volkingsgroepen, zoals kleine pen sioentrekkers in een zeer 'ongunstig# positie zou brengen. Bovendien: als onze pryzen in vergeiyking met die van andere landen niet laag liggen, komt onze positie als concurrent op de wereldmarkt in gevaar. Het voor komen van inflatie is daarom het voornaamste doel van het ingrepen van do overheid het T^hied van de pryzen. o INFLATIE betekent e<| goede tyd voor handige sjacheraars en zwart# handelaren, maar armoede en ellen de voor het werkende deel der be volking. D^.prysbchecrs'1 heeft ten doel deze ramp te voork. »n or aan mee te werken dat de levens standaard van de lagere inkomens klassen zo hoog mogeiyk is. Dit ta het doel der prysbeheersing, cn dat dient clndelyk tot het publiek door te dringen, want een der belangrHk- ste moeilykheden, die het Di* raat-Generaal van de Pryzen onoei- vindt by het ten uitvoer leggen van de pryspolitiek, is de geringe mede werking van het publiek, in welks belang deze politiek wordt gevoerd. Men is desnoods bereid te vechten voor een loonsverhoging van enkele guldens per week, maar betaalt zon der enig protest te hogo pryzen. DE prijscontrole dienst om de poli tiek van de regering op het gebied van de prijzen tot uitvoering te bren gen. De prijsvorming maakt de voor schriften, waarin de prijzen worden vastgesteld. Met het geven van de voorschriften alleen worden de pry zen echter niet beheerst; daartoe is het nodig dat de voorschriften ook worden nageleefd: hier ligt de taak van de controledienst. De controledienst moet by zyn sys tematisch optreden afgaan op gege vens, die door een soort van recher che verkregen worden. Effectiever kan worden opgetreden als het pu bliek ln zyn eigen belang aan het vragen van redeiyke pryzen meewerken door zelf te weigeren pry zen te betalen, die kennelyk het ge- oorloofdo te boven gaan en door op daarvoor bestemde plaatsen zyn ge rechtvaardigd, maar dan ook volledi ge klachten naar voren te brengen. Het publiek daartoe opvoeden zou men de morele taak van de plaatse lijke prijzen-commlssie kunnen noe men. BU DE plaatsciyke prijzencommis sies zullen tal van klachten binnen komen. Hoe meer vertrouwen het pu bliek in de commissies stelt, hoe snel ler dit aantal zal toenemen. Tal van moeilykheden doen zich by dit werk voor. Daar ls byv. do moeilijkheid om te weten te komen, wat nu de juiste prys van een bepaald artikel eigen- ïyk is- De commissies dienen zich tenslotte alleen te bemoeien met ar tikelen, die nodig zyn voor het le vensonderhoud, de huishouding en 't dageiyks gebruik. De taak van de comlssies zou te omvangrijk worden als men zich byv. ook ging be moeien met bontmantels en dure res taurants; waarmede men tyd zot verspillen die nuttiger besteed kan worden. Dagelijkse Tuinkalender Tengevolge van de langdurige win ter ls er in de aanplanting van aller lei boom- en heestergewassen, vast# planten enz. een grote vertraging ontstaan. De aanphffiting van dez# siergewassen kan echter nog zeer goed in April geschieden. Doordat déze planten door de lage tempera tuur thans beduidend later zullen ont spruiten kunnen ze in dit geval ook wel iets later worden geplant. Na dat de vorst tenslotte uit de grond is verdwenen, biyve men ook nl#t Ion ger met aanplanting wachtou. Ho# eerder ze dan geplant worden, des t« beter zullen de gewassen dan de ach terstand aan groei gaan Inhalen. 8. I.antinga Het weer van vandaag MINDER WIND Gclcideiyk weer toenemende bewol king met later plaatseiyk regen. Af nemende, doch later weer toenemen de wind, overwegend tussen Zuid ea Oost. In de nacht Iets kouder. Over dag ongeveer zelfde temperatuur al# vandaag.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1