Ernstig ongeluk in de staatsmijn Ondertekening Palestijnse kwestie voor V.N. Tijd van vriendschap en samenwerking Brand in oude galerij 13 Doden Franse methode weer 4e Jaargang No 891 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '48 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar Dinsdag 25 Maart K rl kitiaaïder E DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: O. E. DE WINTER Maandagmorgen omstreeks 11.00 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken In een oude galertf var. laag 13 op 636 meter diepte in de Staatsmijn Hendrik. De brand breid de zich snel uit over een lengte van ongeveer 100 meter. Tengevolge van deze brand ontstond een geweldige rook-ontwikkeling, waardoor, naar men moet aannemen, een 12-tal mijn werkers, waaronder een opzichter bedwelmd is geraakt. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en gingen de reddingsploegen naar beneden. Men slaagde er in het stof felijk overschot van één man te vin den. Vermist worden dus nog 11 per sonen. Het reddings- en blussirigs- werk geschiedt onder leiding van be- drrjfsingenieur Op den Kamp en van Ir. Berding, ondergronds ingenieur, spoedig waren op de Hendrik aan wezig Dr. Groothof, president-direc teur der staatsmanen, Dr. Ross van Lennep, directeur der staatsmijnen, Ir. Wijffels, inspecteur-generaal van het staatstoezicht, en hoofdir. de Zee, allen van de veiligheidsdienst der Staatsmijnen. Ten aanzien van de 11 personen, die vermist zijijn, wordt medegedeeld, dat de hoop kan worden opgegeven, deze mensen nog levend naar boven te krijgen. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Gasontwikkeling wordt onwaar schijnlijk geacht, daar het ongeluk plaats vond in een oude galerij. De rookontwikkeling bemoeilijkte de op ruimingswerkzaamheden zeer. Pas laat in de namiddag was bekend wie de slachtoffers konden zijn. Op de mijn wordt normaal doorgewerkt. De middagdienst is gewoon aan 't werk gegaan; het gedeelte, waar de brand woedt, is afgesloten. Gisteravond laat is nog het stoffè- lijk overschot geborgen van de 54 jarige bankwerker Johannes Anto- nius Jacobs, omtrent wiens lot men ook in onzekerheid verkeerde, maar van wien niet vaststond, dat hij in de galerij was, toen de brand uitbrak. Het totaal aantal slachtoffers be draagt thans dertien. Dit is de tweede maal, dat de Staatsmijn Hendrik door een ernstig mijnongealuk wordt getroffen. De eerste maal geschiedde dit op Vrij dag 13 Juli 1928. Ook toen vonden 13 mijnwerkers de dood.Zoals bekend, werden er verleden jaar in de vroege morgen van 6 Juli op de staatsmijn Wilhelmina 8 mijnkerkers door een explosie in het ondergronds bedrijf gedood. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft men 5 lijken kun nen bergen. Gr. Brittannie - Rest van Europa Het elftal van „De rest van Europa" dat Zaterdag 10 Mei a.s. in Hampden park te Glasgouw uitkomt tegen de ploeg van Gr. Brittannie, zal gekozen worden uit de volgende vijftien spe lers: Doelverdedigers: O. Jensen (Dene marken) en J. Daru (Frankrjjk) Achterspelers: W. Steffen (Zwit serland), H. Nillson (Zweden) en P. Potersen (Denemarken) Mlddenspelers: J. Carey (Elre) Pa- rola (Italië) Ludl (Tsjecho-Slovakjje) en S. Joksch (Oostenrijk) Voorwaartscn: C. A. Prest (Dene marken) K. A. Hansen (Denemar ken) G. Nordahl (Zweden) G. Gren (Zweden) E. Melchior (Oostenrijk) en S. Wilkes (Nederland) De berichten uit Washington, vol gens welke de Verenigde Staten er bij Groot-Brittannie op aangedrongen zouden hebben nogmaals een onafhan kelijke poging te doen om de Pales tijnse kwestie tot een oplossing te brengen, alvorens haar aan de V. N. voor te leggen, zijn door een woord voerder van het ministerie van bui tenland i zaken te Londen tegenge sproken. De woordvoerder verklaar de, dat de besprekingen zowel via de Brjtse ambassade te Washington als door de Amerikaanse ambassade te Londen over de manier, waarop de kwestie voor de V. N. gebracht moet worden, nog steeds voortgang vinden „Ik geloof niet, dat wij over iets an ders denken dan de Palestijnse kwes tie tot een oplossing te brengen door middel van de V. N. zeide hij. Men zou thans moeten beslissen, of de kwestie moet worden voorgelegd aan de algemene vergadering in Septem ber aanstaande, voor een speciaal in de komende weken daartoe bijeen te roe»--« "ïgemene vergadering of aller eerst voor een commissie-ad-hoc. Van bevoegde zijde verluidde, dat er geen bijzonder verband bestaat tussen het voorleggen van de Palestijnse kwes tie aan de V. N. en de terugkeer van Sir Alan Cunningham, de Britse hoge commissaris voor Palestina, naar Engeland. Door middel van de FTD, (Flo- rists Telegraph Delivery Association) kunnen amerikanen op „Memorial Day" bloemen doen leggen op de gra- van van hun gesneuvelde familiele den overal ter wereld, met uitzonde ring van enkele zeer afgelegen oor logskerkhoven. Uit van vooraanstaande personen der Romeinse Aristocratie ontvangen berichten blijkt, dat het gezichtsver mogen van de voormalige Italiaanse koningin Marie Jose tengevolge van overmatig bloedverlies bij een opera tie zeer heeft geleden. Voor algehele blindheid wordt egvreesd. -""1 De vroegere Franse minister van defensie Andre le Troquer, die in de eerste wereldoorlog een arm heeft ver loren, is tot een duel uitgedaagd door de advocaat Philomenko, die als ver dediger optreedt in het proces tegen de documentenvervalsers van de ge vangenis te Fresnes. Philomenko verklaarde, dat le Tro quer hem er van heeft beschuldigd in het vervalsingscomplot, dat ten doel had om Franse politici in discrediet te brengen, betrokken te zijn geweest. '.jtlaagse te Parijs. De Nederlandse wielrijder Schulte bekijkt, glun der uciiend de post, Noors schip op een mijn gelopen Maandagmiddag om 14.00 uur Is binnen zes dagen het derde stoom schip in successie bij Terschelling op een mijn gelopen. Ditmaal was het 't ongeveer 3000 ton metende Noorse stoomschip „Games", dat hier zijn ongeluk tegemoet ging. Op het ogen blik tracht de sleepboot „Stortemelk" van de rederij Doeksen, Terschelling, het schip binnen te slepen. Het maakt zwaar slagzij en veel water. Waar schijnlijk zal men pogen het schip In de Terschellingse haven binnen te brengen of op een ondiepe plaats aan de grond te zetten. De gehele bemanning bevindt zich thans in veiligheid, Radiografisch deel de men ons zo juist mede, dat men er zeer aan twijeflt, of men het schip kan behouden. In de haven van Terschel ling worden enkele boten met pompen uitgerust. Men wil n.l trachten het. schip door pompen drijvende te ho»^ 1 den. TER gelegenheid van de ondertekening van het ontwerp accoord van Llnggadjatl heeft Dr. van Mook een rede uitgesproken waaraan wij het 'volgende ontlenen: Watersnood in Engeland Tom Williams, minister van land bouw In Engeland heeft In het La gerhuis de overstromingen in het Fen district aan de Wash—baai (Oostkust van Engeland) „een ramp van de eer ste grootte, die ongetwijfeld dit jaar een zeer ernstige invloed op de voed selproductie in Engeland zal hebben „genoemd". Duizenden acres winter tarwe en duizenden tonnen aardap pels zfjn onder water gelopen. Ne derlandse deskundigen, ongeëvenaard in kennis aangaande het stuiten van watervloeden, aldus Williams, geven advies en leiding. Kort maar krachtig Een Fins zeilschipp is na een moei ïyke reis van 82 dagen uit de Oost zee te Kaapstad angekomen. Onder de twaalf passagiers bevinden zich Britse Cineasten, die aan boord een documentaire hebben vervaardigd. .De Britse reisvereniging deelt mede, dat de regering heeft verze kerd, geen wijziging te zullen bren gen in haar standpunt, dat buiten landers moeten worden aangemoe digd dit jaar een bezoek aan Enge land te brengen. 600 vluchtelingen uit Palestina, Li banon en Oost-Afrika zijn ^er speci ale trein uit Rome naar Polen ver trokken. Kolonel Hardy^ held der Franse verzetsbeweging, die enkele maanden geleden werd gearresteerd, verdacht van verraad aan de Duitsers, maar in Januari 1947 wegens gebrek aan Be wijs werd vrijgelaten, is thans opnieuw te Parijs gearresteerd. Andre Crestois, oud-penningmeesfer van de beweging voor nationale be vrijding, is door de gerechtelijke po- liti ete Parijs gearresteerd, volgens de „Paris Presse" in verband met de kwestie Joanovici. Een Tsjechische delegatie is per vliegtuig uit Praag naar Boekarest vertrokken om het werven van Roe- menese arbeiders voor Tsjecho-sio- wakije te organiseren. Winnifred Wagner, weduwe van Richard Wagner's zoon Siegfried, zal binnenkort voor een zuiveringsrecht bank verschijnen. Zij was bevriend met Htiler.V^ Volgens een radioboodschap, welke te St. John's op New Found- land ontvangen werd, gelooft men de skymaster van de Amerikaanse luchtmacht, welke met 9 passagiers wordt vermist, te hebben gevonden Onder grote belangstelling werd te Amsterdam een „paarden-parade" ge houden. De oude brandspuit der brandweer, getrokken door twee forse schimmels, trok zeer de aandacht. Piblucatie- overeenkomsten De Britse minister van Staat Hector Moneil heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britse regering de ge hele overeenkomst van Jalta tussen Churchill, Rosevelt en Stalin en de tekst van de overeenkomst van Pots dam zal publiceren. Schermerhorn en van der Pol naar Nederland Van officiële zjjde wordt thans ver nomen, dat de ondertekening van het basis-accoord Dinsdagmiddag om half zes plaatselijke tyd In het palels „Rysw(jk" te Batavia plaats vindt. Gelukwensen Minister Jonkman heeft naar ANP verneemt de commissie-gene raal gelukgewenst met het resultaat en haar verzocht de heer Sjahrir te willen mededelen, dat wy met hem vertrouwen in het welslagen onzer samenwerking tot oplossing van de nijpende problemen van herstel en opbouw. Overleg met regering In de omgeving van de commissie - generaal acht men het practisch ze ker, dat Prof. Schermerhorn en de heer van Poll omstreeks half April voor korte tyd naar Nederland zullen komen teneinde met de Nederlandse i*egering over de vervanging van nN/W At commissaris-generaal de Boer en an dere aspeoten van de «iriiaMc tn overleg te treden. De opstand in Paraguay Volgens een legercommuniqué van de commandant der opstandelingen in Paraguay aan de Braziliaanse grens hebben de troepen der opstan delingen zich meester gemaakt van de steden Porto Desaguareno en Por to Laurel. De regeringstroepen zou den verliezen aan mensen en mate riaal geleden hebben. De communistische party in Bra zilië heeft bekend gemaakt, dat zy te Pontaparan een byeenkomst zal hou den om een fonds te stichten voor „de communisten in Paraguay". Te Asuncion beschouwt men de po sitie der regeringstroepen als critlck De troepen van de kolonel der opstan delingen Ramos zouden reeds ten Zui den van San Pedro naar Asuncion oprukken. Dr. van Mook: „De ceremonie.van hedenmiddag betekent het einde van een tyd- perk, waarin twee volkeren, die zich thans tot samenwerking hebben ver bonden, doch die door de oorlog ern stig van elkander gescheiden waren geraakt, de weg tot elkander hebben moeten terugvinden. De oorlog heeft een plotselinge afscheiding veroor zaakt, onze vyanden hebben driedub bele muren tussen ons opgetrokken. Beide volken werden van de vijje wereld geïsoleerd, beider volksleven werd krachtdadig onderdrukt Bovendien werd in dit land een ge hele bevolkingsgroep uitgeschakeld aan een opsluiting onderworpen, die iedere beschryving tart Zo is het ge beurd, dat vele zakeiyke en persoon lijke banden, welke tussen ons be stonden, plotseling ruw zyn stukge trokken en dat ieder volk zyn eigen baan moest vinden, totdat de over winning door de geallieerden zou zyn behaald. In die tyd zyn de grondsla gen voor Llnggadjatl gelegd maar ook voor de moeilijkheden en geva ren, die wy op de weg naar Llng gadjatl zouden hebben te overwinnen De geschiedenis na de 15de Augus tus heeft het ons niet gemakkeiyk gemaakt dit ogenblik te bereiken. Negentien maanden Toch moeten wy, terugziende op deze negentien maanden, tot de er kenning komen, dat zy niet uitslui tend uit tegenspoed en duisternis hebben bestaan. Door alles heen heeft van de aanvang af menige per sooniyke relatie tussen Nederlander en Indonesiër standgehouden. De wereld heeft in die tyd, ten dele als gevolg van eigen na-oor- 'Afgevaardigden van de Duitse vereniging van slachtoffers der Nazi vervolging hebben te Muenchen het besluit genomen de vorming van mi nisterie voor de vrede te verzoeken in plaats van een ministerie van de fensie. zy waren voorts van mening dat een eventuele Duitse delegatie voor Moskou moet bestaan uit perso nen, die onder Duitse delegatie voor Moskou moet bestaan ui tpersonen, die oder de Nazls aan politieke ver volging hebben blootgestaan. Louis Saillant, secr. generaal van de wereldbond van vakverenigingen, zal Woensdag met zyn medewerkers uit Hoklo vertrekken voor een rond reis door Japan en Korea. Saillant is Vrydag in gezelschap van Ernest Bell, secretaris van de Internationale afdeling van het Britse congres van vakverenigingen, te Tokio aangeko men. logse zorgen, 't geval Indonesië met geduld en sympathie aangezien en de gelegenheid tot overleg en een vreedzame overeenkomst steeds open gehouden. Vrienden uit tal van lan den hebben ons btygestaan en slechts in enkele gevallen is het proces van tot elkander komen door inmenging van vyandige of onverantwoordeiyke groepen en personen bemoeiiykt Nu Is het dan zo ver, dat niet al leen twee regeringen maar Inder daad twee volkeren de eerste grond slag hebben gelegd voor een geza menlijk verder gaan als geiyken, die voor elkander meer kunnen beteke nen, naarmate z(| dieper van de mo gelijkheid van dit samengaan over tuigd geraken. De tyd van twist en onderhande ling is voorby, de tyd van vriend schap en samenwerking is aangebro ken. Wy zullen nog moeite hebben ln de eerste dagen onze plaats in de nieuwe toestand en onze gedragsiyn te bepalen. Laat ons echter de moed hebben het werk stevig aan te vat ten, met opgewektheid en zonder vooropgezet wantrouwen of gecste- iyk voorbehoud. De lange en moeiiyke maanden tussen Linggadjatle en vandaag heb ben een zware wissel getrokken op ons geduld en onze geestdrift. Het langdurige naspel van de oorlog heeft ontmoediging en bitterheid gebracht Wy moeten dit alles overwinnen. Laat ons juist daarom vandaag de splnnewebben om ons wegslaan en met overtuiging en vertrouwen het werk van de vrede beginnen." Bij de bezetting van Modjokerto nabij Soerabaja door de Nederlandse troe pen bleek, dat de nood der bevolking, welke ontstaan was door de Inunda ties, die door de republikeinen verooraakt waren, zeer groot was. Duizendste schip te Rotterdam Er zit groei In het scheepvaartver keer over Rotterdam. Zondag is het duizendste schip sinds 1 Januari van dit jaar te Rotterdam aangekomen, n.L het 7921 brt grote Nederlandse S.S. „Roepat" (het vroegere rege ringsschip „Drenthe") In verhouding tot het jaar 1946 betekent dit reeds een winst van veer tien dagen. Toen n.L liep eerst op 7 April de Engelse motorschoener .Goldfinch" als duizendste schip bin nen. In aanmerking genomen, dat de Rotterdamse haven voor de tweede wereldoorlog ja&riyks bezocht werd door ruim 15000 zeeschepen, kan thans geconstateerd worden, dat er op het ogebllk in byna drie maanden een aantal schepen binnenkomt, dat voor de oorlog in een maand binnen kwam. G maskerde mannen hebben in het centrum van Tel Aviv een bank van naar schatting 20.000 pond sterling beroofd. Dagelijkse Tuinkalender By normale weersgesteldheid zou den moestuinen reeds in de winter maanden of in Maart gespit zyn. De tuinen zouden reeds zyn bemest en verschillende groenten zouden reeds zyn gezaaid. Nadat de vorst uit de grond zal zyn verdwenen kan einde- ïyk met het spitten een aanvang wor den gemaakt. Men spitte echter niet als de grond nog kletsnat ls. Laat het overtollig water eerst wegzakken of wegvloeien. De eerste groenten zul len in vele tuinen pas in April kun- n worden gezaaid. Doch dit is ook nog tydig genoeg. Wanneer het een mooie lente wordt en de grond door de zonnewarmte wordt gekoesterd zullen de eerste groenten reeds wel dra worden geoogst. S. Lantinga Het van vandaag MINDER ZACHT Aanvankeiyk nog krachtige, later weer afnemende wind tussen West en Noord-West, zwaar bewolkt met enkele buien. Later flinke opklarin gen. Aanmerkeiyk minder %acm-

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1