Federale grondwet voor Nederland en Indonesië Geen vertrouwen in democratie Linggadjati Engeland toont zich verheugd 4e Jaargang No 892 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '45 l.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar maaider Woensdag 26 Maart 1947 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Directeur: TH. W. REYNDER3 Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER Reuters diplomatieke correspondent sehryft: De ondertekening van Linggadjati, welke gisteren heeft plaats gehad, betekent een mijlpaal in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië en ln de ontwikkeling van Zuld-Oost-Azië als een geheel. In Londen, waar het gehele verloop van de Indonesische kwestie met bUzondere belangstelling Is gadegeslagen met het oog op de verantwoor delijkheid, die Britse troepen gedurende meer dan een jaar na het einde van de oorlog in dit gebied moesten dragen, wordt de ondertekening be schouwd als het einde van de eerste onderhandelingsfase. Men heeft te Londen geen illusies omtrent de weg, die nog afgelegd moet worden, voor dat algehele en stabiele constitutionele overeenstemming is bereikt. De overeenkomst van Linggadjati bepaalt het einddoel tot het bereiken waar van de Nederlandse en Indonesische delegaties, die door een gemeenschap- pelijk secretariaat verbonden zullen worden en die er in toegestemd heb ben zich in de laatste toevlucht te onderwerpen aan internationale arbitra ge, zich nu gebomden hebben te zullen streven. Uit de ondertekening biykt het vaste voornemen dat aan beide zij den bestaat om een federale grond wet voor Nederland en zijn bezittin gen overzee op te stellen en als zo danig wordt algemeen erkend, dat dit een belangrijke stap vooruit be tekent. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zeide in zijn commentaar op hetgeen bereikt is: „Wij begroeten de ondertekening van de overeenkomst met vreugde Wij hopen, dat de verscheidene mis verstanden, die gerezen zijn, nu tot het verleden behoren en dat de te kening het voorspel zal zijn van een lang en gelukkiger bondgenootschap tussen twee partners. Ongetwijfeld zal de tenuitvoerlegging van de over eenkomst aan beide zijden ten nutte strekken bij hun taak tot wederop bouw en zal zij moeten leiden tot herstel van de normale handel en de export uit Zuid-Oost-Azië, het geen aan Oost- en West beiden bui tengewoon ten goede zal komen. De Australische boycot In verband met de Nederlands-In donesische overeenkomst heeft dc secretaris van de Australische vak bond voor havenarbeiders, James Healy, verklaard, dat de boycot op Nederlandse" schepen, welke reeds achttien maanden van kracht is, zou worden opgeheven, onmiddellijk nadat de overeenkomst uiteindelijk zou zijn geratificeerd. „Ik heb met vreugde vernomen, dat de overeenkomst tus sen de Nederlanders en de Indone siërs, waarbij de Indonesische repu bliek erkend wordt, is ondertekend", aldus de heer Healy. Verschillende constitutie's De twee volgende stadia in de con- stitionele ontwikkeling van Neder- lands-Indië zijn: 1. het uitwerken van een constitutie voor de Verenigde Staten van Indonesië, omvattende de republiek (Java, Sumatra en Madoe- ra) Borneo en de Grote Oost; 2 De uitwerking van een constitutie voor de Nederlands-Indonesische Unie, wel ke het Koninkrijk der Nederlanden (Nederland, Suriname en Curagao) en de Verenigde Staten van Indonesië wanneer deze tot stand gekomen zal zijn, zal omvatten. Lid van de V.N. Wanneer het tweede stadium ten einde is, zullen de V. S. van Indone sië voor het lidmaatschap van de V. N. worden voorgedragen en daar- Twee eieren voor Pasen Voor Pasen zullen twee eieren per persoon beschikbaar worden gesteld. De bon ^zal reeds in de eerstvolgen de bonnenlijst bekend gemaakt wor den. Vliegveld Bergen -^ wordt opgeheven Voor de oorlog was Bergen in het bezit van een militair vliegveld, dat echter door de Duitsers volkomen werd verwoest. Gezien de hoge kos ten, die aan een eventueel herstel verbonden zijn, heeft men thans be sloten het vliegveld op te heffen. Ronde van N. Holland De Amsterdamse sportvereniging „De lange afstand tippelaars", die o.a. verleden jaar een non-stop wan deltocht Amsterdam-Leeuwarden or ganiseerde, heeft voor de komende paasdagen de tiende ronde van Nrd. Holland uitgeschreven. In totaal zal in 2^ dag een afstand van 185 km afgelegd moeten worden. Naast de hoge eisen die deze ver eniging aan haar deelnemers stelt, zijn nu ook de logiesmoeilijkheden gekomen, zodat men zich voorstelt slechts 30 wandelaars aan de tocht te laten meedoen. Maar dit dertigtal zal dan ook het puikje van de Nederlandse wandei- sportbeoefenaren zijn. Op 5 April wordt des middags om 1 uur gestart vanuit het stationskoffiehuis tegen over het centraal station te Amster dam. Dan gaat het via Purmerenö en Oosthuizen naar Hoorn, een af stand van 40 km. waar de nacht door gebracht zal worden. Op de eerste Paasdag gaat de tocht door West-Friesland. Enkhuizen, Bovenkarspel, Andijk en Medemblik zy'n de tussenliggende plaatsen, terwijl Hoorn weer het eind punt is. Deze afstand is in totaal 70 km. op de tweede Paasdag wordt de grootste afstand, 75 km afgelegd. Via Alkmaar, Castricum, Uitgeest en Zaandam zullen de deelnemers weer in de hoofdstad belanden. De tocht wordt gehouden onder reglemen ten van den N.H.W.B. »Saiu!.vmore" werpt 7.|jn jockey uit het ladel tijden» de Sandomi Open i> Chase, welke te SandownPark plaats vond. mee zal de taak om door een tijdige erkenning van de opkomst van het nationalisme in Azië de betrekkingen tussen Den Haag en Nederlands-Jn- dië aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden in de na-oorlogse wereld zijn beëindigd. De overeenkomst, die getekend is, geeft als tijdslimiet voor deze nadere uitwerking 1 Januari 1949. Het meest urgente grondprobleem, dat de on derhandelaars moeten oplossen, zul len de tegenstrijdige interpretaties vormen, welke door de beide regerin gen aan de overéénkomst worden ge geven. Waarschijnlijk de meest drin gende practische kwestie is het om streden eigendomsrecht op de plaat selijke rubberondernemingen, hetgeen voor de Nederlanders aanleiding is geweest de Javaanse kust te blokke ren, waardoor wrijving met de Brit se en Amerikaanse vrachtschepen is ontstaan. Of deze vraagstukken spoe dig kunnen worden opgelost, hangt af van de vraag, in hoeverre de sfeer van vertrouwen tussen de onderhan delaars kan worden gehandhaafd. Te Londen ziet men in de hernieuwing van de goodwill, die onmiddellijk aan de ondertekening is vooraf gegaan, zeer goede gronden voor optimisme. Het Zweedse voetbal' al „Malmü" zal spelen, arriveerde per K.L.M.- dat ln ons land enige wedstrijden vliegtuig op Schiphol. Telegram aan Mansholt 9 Het hoofdbestuur van de christelij ke boeren- en tuindersbond in Ne derland heeft een telegram gezonden aan de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening, waarin het hoofdbestuur zich verplicht acht met de meeste ernst te protesteren tegen de nu door de regering gevolg de loon— en prijspolitiek inzake land en tuinbouw, waarbij eenzijdig de prijzen van akkerbouwproducten en eieren werden verlaagd, terwijl ln het overig economisch leven schier geen spoor van verlaging is op te merken. In de Britse zóne De Britse opperbevelhebber ln Duitsland, maarschalk Sholto Douglas, heeft tydens een persconferentie verklaard, dat vele Duitsers ln de Brit se zóne nog steeds het nazisme de voorkeur geven boven de democratie H(j waarschuwde, dat rekening moest worden gehouden met het opduiken van nieuwe revolutlonnaire nazi- organisaties. „Na de afgelopen winter, tydens wélke in de Britse zóne een dieptepunt was bereikt, hebben de 20 millioen bewoners van de Britse zóne een algemeen gebrek aan vertrou wen ln de democratie aan den dag gelegd." koolproductie ten einde zyn, de ln- Nazisme leeft weer op Maarschalk Douglas had na ver schillende inspectie-reizen door de zóne de indruk gekregen, dat het mo rele peil der bevolking in het alge meen gedaald was. „De Duitsers", aldus Douglas. „zeg" gen, dat zij het onder Hitier beter hadden, dan nu onder de democratie. Er zullen stellig weer pogingen ge daan worden om een soort nazi-be weging in het leven te roepen. Ieder bericht over Duitsers, die van kou de omgekomen zijn, over stagnaties bij de voedselvoorziening, een ver slechtering van de toestand enz. wordt door de Duitse pers uitvoerig medegedeeld". Industrie moet weer op gang De toestand op industrieel gebied was slechter dan in de overeenkom stige periode van het vorig jaar. Men stond nu voor de moeilijkheid, de industrieën weer op gang te brengen zonder voldoende voorraden. Toch zag Maarschalk Douglas de toekomst niet donker in. Indien het weder be ter werd, zou de crisis in. de steen- Opheffing distributie in Afrika Hofmeyer, de minister van finan ciën der Unie van Zuid-Afrika, heeft medegedeeld, dat de voedselpositie voldoende verbeterd is om rantsoe nering voor de consumenten overbo dig te maken. De regering heeft der halve besloten het systeem van bon nen en kaarten voor levensmiddelen en Me registratie van consumenten af te schaffen. Demonstatie te Wuppertal Een menigte van 40.000 mensen heeft vandaag voor het hoofdkwar tier van het Britse militaire bestuur in Wuppertal gedemonstreerd. Uit protest tegen de broodschaarste, die thans een week duurt, hebben plaat- seiyke vakorganisaties een algeme ne staking afgekondigd. Met spandoeken, waarop tegen „honger" geprotesteerd werd, trok ken de betogers door de straten al vorens zy demonstreerden by het hoofdkwartier. dustrie weer op gang komen en he volk aan het werk, zodat het minder gelegenheid zou hebben naar propa ganda te luisteren. Voor de Britse belastingsbetaler zouden de lasten dit jaar nog niet verlicht worden. Er was echter in twee jaar tyds veel tot stand gebracht De bezettingsautori teiten hoopten het dageiykse voe- dingspeil ter waarde van 1.550 calo rieën te handhaven. Er werden bespre kingen gevoerd over een verdere ver zachting van de geldende verordenin gen t.a.v. de omgang tussen de bezet tingstroepen en de bevolking. KORT maar KRACHTIG Piloten, die boven het door over stromingen geteisterde gebied van de Leneden-Weichsel hebben gevlo gen, komen met ontstellende berich ten terug. Het water ryst nog steeds Hele gezinnen dryven doelloos rond ln benarde positie "samengedrongen op grote ysschotsen. De regering heeft een speciale commissie inge steld voor de leiding van het hulp- verleningswerk en een bedrag ter waarde van twee en een half milli oen gulden ter beschikking gesteld voor de slachtoffers van de waters nood. De toch reeds critieke behui zingstoestand te Warchau wordt nog verergerd door het binnenkomen van de vluchtelingen uit de getroffen ge bieden. Een 25-tal verschillende dagbladen maakte gisteren melding van Arturo Toscani'%. 80sten verjaardag. De couranten geven een gedetailleerd verslag van zyn artisti~ke loopbaan en onderstrepen zyn dappere houding tegenover het fascisme en de reactie. Het hoogste dividend, dat ooit door een voetbal-pool is uitgekeerd, nameiyk 61.456 pand, is deze week ten deel gevallen aan een zekere Ed- ward Gross, autobus-bestuurder ln Aberdeen. Hij had meegedaan aan de Llttlewood's penny Pointspool, en alle uitslagen goed geraden. Te Jeruzalem is een proces begon nen tegen vier Joden, Mie beschuldigd worden van medeplichtigheid aan het opblazen van een station te Jeruza lem op 30 October j.1. Zondag 29 April zal in het Eeuw- feestpaleis te Brussel door de Bel gische kamer van kunstambachten en folkloristische kunst een congres dag worden gehouden. Evenzo spreekt het hoofdbestuur zyn ernstige bezorgdheid uit over het te voeren veehoudery- en tuinbouw- politlek. Jonge schilders exposeren Dertien jeugdige Nederlandse schil ders en beeldhouwers, voornameiyk uit Bergen en Amsterdam, houden van 29 Maart tot 26 April as. in kunsthandel de Boer te Amsterdam een voorjaarstentoonstelling van hun werken, die op Zaterdagmiddag 29 Maart door den heer Jelle Troelstra wordt geopend. Meer massagraven in Waalsdorper duinen Door de dienst identificatie en ber ging zyn in de Waldorperduinen by 's-Gravenhage opnieuw enkele mas sagraven ontdekt. Reeds zyn verschil lende doden geborgen. De opgravin gen die onder leiding staan van het hoofd der dienst identificatie en ber ging, luitenant kolonel A. W. de Ruyter van ^tevenick en kapitein dr. Ruychaver, vinden voortgang. Nederland leent tarwe uit Op verzoek van de Franse rege ring heeft Nederland deze maand 4000 ton tarwe aan Frankryk ge leend, dat daaraan dringend behoefte had voor zaaidoeleinden. De interna tionale noodvoedselraad (I.E.F.C.) die de graantoewyzingen aan de im porterende landen regelt, heeft Ne derland de garantie gegeven, dat de ze lening in April afgelost zal worden met een zelfde hoeveelheid tarwe. Bernard Baruch (links), voormalig gedelegeerde der commissie voor de atoom energie der U.N.O., feliciteert zzijn broeder Herman B. Baruch na diens beëdiging tot gezant der Ver. Staten In Nederland, welke plechtig heid te Washington plaats vond. Alleen margarine In de periode van 2 tot 15 Maart ls ln het totale vetrantsoen 125 gram margarine vervangen door eenzelfde hoeveelheid boter voor de houders van een A, B, of C-kaart. Dit gebeur de In verband met de moeiiykheden ln de margarine-industrie, welke een gevolg waren van de door vorst ge stremde aanvoer van grondstoffen. In de periode van 1826 April zal ter compensatie 125 gram boter ln het vetrantsoen voor de betrokken groepen vervangen worden door een zelfde hoeveelheid margarine. Het weer vandaag WEER HOGERE TEMPERATUREN Toenemende wind tusen Zuid-West en Zuid en toenemende bewolking met later plaatseiyk enige regen. Overdag hogere temperaturen dan gisteren. Einde van de eerste ronde NA vele barensweeën is dan ten* slotte de overeenkomst van Lingga djati door de delegaties van het Ko- ningryk der Nederlanden en de Re publiek Indonesië getekend. W *n- neer wy ooit in de geschiedenis van ons koninkryk hebben kunnen spre ken van een historisch ogenblik, dan moeten wy dit toch zeker op dit ogenblik doen. De dag van gisteren is van geschiedenisbepalende bete kenis. ER is in ons land op felle wyze storm gelopen tegen de thans ge te* kende overeenkomst. Dat is niet steeds op verheven manier gebeurd. Men kan zelfs ronduit verklaren, dat men in demagogische middelen de perken der oirbaarheid soms verre te buiten ging. Men deinsde er niet voor terug vuil te werpen nar de man nen, die in dit moeiiyke ogenblik de moed hadden naar een oplossing te zoeken en voor deze arbeid te verant- woordeiykheid op zich te nemen. Men was ook gespeend van ieder reali teitsbesef; wilde een verleden kramp achtig vasthouden, dat reeds lang door üe feiten was achterhaald en waarvoor men geen morele rechtvaar diging vermocht aan te geven. MET de tekening van Linggadjati is de koloniale fase nu ook de jure af gesloten. In feite was dit reeds se dert het einde van de Japanse be zetting het geval. Terwyi in de gees ten der Oost-aziatische volkeren het streven om tot zelfstandige lotsbe- paling te komen reeds vele jaren tot ontwikkeling rypte. Deze bewust wording van eigen kracht en eigen roeping viel niet te stuiten. Ook in Indonesië niet. Het getuigde daarom van wysheid, dat onze regering be sloot met de gerechtvaardigde ver langens van de Indonesiërs rekening te houden en hun zelfstandigheid in het beheren van de eigen huishouding te verlenen. Daarby kwam het feit van de Repoebllek Indonesia, die op Java en Sumatra de feiteiyke macht tot zich had getrokken. Ook echter in de Malmo-gebléden moest men het zelfstandigheidsstreven honore- AAN de andere kant viel echter niet te ontkennen, dat Indonesië en Ne derland door vele culturele-en mate riële banden met elkander verbonden zyn. Banden, die niet zonder scha de kunnen worden verbroken. Ook van Indonesische zyde wordt dit zeer beslist niet voorbijgezien. Men wil daar zelfstandig over eigen lot beslissen; maar men wil ook uit vrye wil komen tot een hechte samenwerking met de Nederlanders. Een verlangen, dat omgekeerd ook by ons volk leeft. Uit deze wil is Linggadjati geboren. Uit deze wil zal dra het Koningryk een nleuyre en naar wy hopen stabiele gedaante krygen. LINGGADJATI is een myipaal. Er is reden tot voldoening over het bereik te. 't Moge ons aansporen om met de zelfde energie op de ingeslagen weg voort te gaan. Wy kunnen ook dankbaar zyn, dat de oplossing met vreedzame middelen tot stand kon worden gebracht Ieder die man, zoon of verloofde ln Indone sië heeft, zal de waarde daarvan ten volle beseffen. Wy hebben het recht van de tegen standers van gisteren te verlangen* dat zy zich by het voldongen feit zul len neerleggen en ook hun krachten zullen inspannen voor de opbouw van het Koninkryk, zo hier, als aan het andere einde van de wereld. Er valt nog veel werk te verrich ten. Maar de eerste ronde Is gewon nen. DEWI Dagelijkse tuinkalender By de- aanschaffing van bloel- heesters houde men vooral ook reke ning met de zware afmeting, welkö sommige kunnen bereiken. Een Gou denregen en een Meidoorn zyn ln de zomer een sieraad voor de tuin, doch kunnen wel meer dan 8 meter hoog worden. Daarom behoren zo ln een klein voortuintje niet thuis. Ook de bekende Japanse Kers of CherrybloiM som, de Sering, de Malus of Slerap* pel, de Boerenjasmyn en de gewond Sneeuwbal kunnen tot zeer zware heesters uitgroeien. Ze bloeien zcaï ryk cn verdienen alle aanbcvelingg doch vragen de nodige ruimte om zich op zyn mooist te kunnen ont wikkelen. 8. Lantlnga.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1