Hel vuur der vrijheid Geen mogelijkheden meer voor Alkmaar en de V.V.V.? Steu n Wij geloven van wel en hier is een bescheiden plannetje Alkmaarders, let eens even op.... Hoe zullen zij zich organiseren Beschaving tëv De grote „maar" is een zaak voor de burgerij MAG V.V.V. „ALCMARIA" zich nog wel verheugen in die belangstelling van de burgerij van onze stad die haar rechtens toekomt? Het ledenverloop is weinig bemoedigend! Begonnen werd in 1897 met 337 leden ;thans bij een verdubbelde bevolking bedraagt dit aantal niet meer dan 250! Houdt men dit in het oog, dan moet men toch welhaast gaan geloven, dat onze V. V. V. „Alcmaria" enigszins aan bloedarmoede lijdt, om geen verder gaande diagnose te stellen In stille wateren? Maar: is heel het bewegen in <ie V.V.V. „Alcmaria" niet allengs gewor den een te traag ronddrijven op dc oude kurken, die eens met een jolige knal van de flessen sprongen, welke gevuld waren met de champagne van de bruisende levenslust, maar die thans mistroostig en een uitwat beschimmeld liggen te dobberen in stil water? Moet er niet eens wat nieuws ko men naast: kaasmarkttents, torenbe klimming, bezoeken aan zuivelfabrie ken en aan het rijk der 1000 eilanden, naast de motorraces ook. Wij schrijven deze regels met enige schroom neer, omdat met het stell-n van deze vraag zeer gemakkelijk veler tongen bewogen kunnen worden te zeggen: zie je wel, precies wat ik al tijd beweerd heb, d'r gaat veel te wei nig uit van het bestuur hé, ze doen maar niks Fn een dergelijk commentaar zou den wij niet wensen, omdat wij weten, dat er in de loop van de jaren óók initiatieven genomen zijn, die doodlie pen op het gebrek aan weerklank on der de inwoners van onze stad. Maar zijn er geen nieuwe mogelijkheden? Wij hebben zo het idee. dat er wel degelijk nieuwe mogelijk heden zijn, maar Over dat maar straks; onze constructie ve geest popelt om éérst de perspectieven aan te duiden. Is Alkmaar alleen Kaasstad? Wie ons volgen wil, moet met ons het inzicht delen, dat Alkmaar niet allèèn een centrum is van het platte land, maar met ons zijn blik richten op een ander aspect van Alkmaar's geografische tfgging: de stad achter de duinen, achter de zee, achter de badgasten.. ,,Homo Badiëns" Die badgasten. Een typisch slag men sen. In de regel onverbeterlijke opi;- misten ,die elk jaar verweken in mal se zomerse regenbuien, en elk jaar hun hoop weer vestigen op het volgende seizoen; mensen, die van 's morgens tot 's avonds hardnekkige pogingen in het werk stellen om te doen, alsof zij zich dol amuseren en van wie een enkeling er in slaagt, zijn teleurstellin gen te camoufleren. Deze mensen zijn het, die naast de genoegens van liet strandleven, snak ken naar amusement, in welke vorm ook- Wat biedt Alkmaar in dit op zicht anders dan de kaasmarkt, waar met kunst en vliegwerk weer enig le ven in is gepompt? En de badgasten, die door het oude kaasbedrijf worden aangelokt, zijn prompt om twaalf uur, weer naar hun verblijfplaats onderweg: In Alkmaar Is verder weinig te beleven. Men kan in twijfel trekken, of andce middelen om deze vreemdelingen tol ons te trekken, zullen baten. Maar dan vragen wij één ding: dacht u niet, dat de initiatiefnemers voor het oprichten van Butlinkampen, waartegen nu reeds, en terecht .heftig geprotesteerd wordt, zeker waren van hun zaak? Butlin-kampen zullen er komen, en zij zullen evenmin te klagen hebben over gebrek aan klandizie als de cafétaria's en broodjeswinkels in de steden of de Lunaparken in de grote badpalatsen Alkmaar ,en in dé eerste plaats df VVV Alcmaria" kan o.i. hier een in: tiatief nemen, dat in meer dan een op zicht dat van de Butün-kampcn slaat Ligt hier niet onze kans? De verbindingen met de omringende badplaatcen zijn niet slecht en over dc goede wegen kan met name het autobusverkeer zonder bezwaar fre quenter gemaakt worden. „De cost gaet voor de baet uit" Niet alleen in Alkmaar, in geheel Nederiand behandelen de burgers de Verenigingen voor Vreemdelingen Verkeer maar zéér stiefmoederlijk. Dit blijkt we! uit de volgende interessante gegevens, die wij vonden in een boekje, aan het vreemdelingenverkeer gewijd. In 1934 gaf men uit in: (in millioenen guldens) Frankrijk 244; Duitsland 192; Zwitserland 90; Nederland 4 Per inwoner betekende dit in guldens resp: 5.8 2.9 22 0.5 Maar de uitgaven voor propaganda waren, per inwoner en in centen uitgedrukt, dan ook: 7 (Frankrijk);5 (Duitsland); 16 (Zwitserland); 1 (Nederland, één ct.!) Of, anders gezegd, wij gaven één cent uit en kregen 50 cent terug- De Zwitser gaf 16 cent uit en kreeg 22 gulden terug. Bartjes leert voorts nog ,dat de Zwitser 16 maal zoveel uitgaf als u en ik, maar 44 maal zoveel terug ontving. Nu houden wij op met rekenen, hi de hoop, dat Alkmaar's burgerij daar nog even mee doorgaat ener eens over nadenkt, of het niet voordelig zou zijn, lid te worden van de V. V. V. ..Alcmaria". aan de V.V.V. Dat ,wat wij in bovenstaand ar tikel betogen, n.1. dat het nood zakelijk is .dat de inwoners van onze stad meer, véél meer steun gaan geven aan de V.V.V. „Alc maria", heeft ook de heer D. G. G. Margadant als voorzitter van de vereniging in egn Zaterdag j.l. gehouden persconferentie naar voren gebracht. En vooral: nieuw bloed moeten wij hebben, jonge mensen, die wat aandur ven .aldus de heer Margadant. Om misverstand te voorkomen leggen wij er de nadruk op, dat het hierbij gaande artikel door ons vóór die dag geschreven is en dus geheel voor onze reke ning komt. Een ander belangrijk punt, dat de heer Margadant op de con ferentie onderstreepte, is, dat de kaasmarkt coute que coute voor Alkmaar behouden moet blijven- Door de stroom van propagan damateriaal, die door onze VVV de laatste 25 jaar vooral, over de gehele wereld is uitgestort, voor de buitenlander kaas Nederland: kaas uit Alkmaar, de eerste plaats moeten producenten begrijpen, dat het hier hun directe materiële belan gen geldt. Er is voor hun pro duct een enorme gratis reclame gemaakt. „Wie als buitenlander Nederland komt bezoeken, koimt naar Alkmaar", aldus de hte' Margadant .die voorts nog een korte schets van de geschiedenis van de VVV gaf, waarvan men de belangrijkste punten reeds <n ons artikel van Donderdag 'j.l. heeft kunnen lezen. Van belang, met het oog op nevenstaand ar tikel, is nog te weten, dat de heer Margadant volmondig t.x:- gaf ,dat er tot nog toe tè weiuig contact is geweest met de eigen bevolking van Alkmaar. ïstorr, is r kaas uit t Ikmaar. !n y i de kaas- dc moeite van het zien of horen waa»-d Is, dan zullen duizenden badgasten dt^ zomers zich ook de moeite getroosten, naar Alkmaar toe te komen. Wat zal er geboden kunnen worden? Wij stippen slechts aan: open lucht- concerten, historische spelen (wie in Haarlem het spel: de Vrijheid vlagt, dat werd opgevoerd bij het 700-jarig bestaan van de stad, gezien heeft, tal ons zonder meer begrijpen) gondel vaarten door de grachten; prima bios coopprogramma's; sportdemonstraties; waarom zouden wij meer noemen? Wie zijn fantasie aan het werk zet, kan zelf aanvullen- En nu de grote „Maar" Maar en nu komt de grote maar: er is geen schijn van kans, dat tï iets bereikt kan worden, als de vereniging, die in deze aangewezen is om het baanbrekende werk te verrichten, niet sterker gesteund wordt door Alkmaars burgers. Laten met name de midden stand, „de neringdoenden", de hotel houders en café-eigenaren begrijpen, welke kansen hier liggen. Laten zij zorgen, dat van de V.V.V. initiatief uit kan gaan door haar de midde len te verschaffen ,die nodig zijn om Alkmaar te maken tot een amusements centrum aan de Noordzeekust, dat een aantrekkelijker beter en meer hoog staand vermaak kan bieden dan But linkampen ooit zullen vermogen. Zesdaagse te Par(js. De Neder landse wielrenner Boeyen In gesprek met zijn verzorger tijdens een der rustpozen. Weinig animo voor de „Nezivo" De ..Nesivo" is een oorlogsorganisatie. Destijds zijn tal van vereni gingen voor ziekenhuisverplcging tot tot deze instelling toegetreden. Wel iswaar geschiedde dit niet onder directe dwang van den bezetter, maar toen hadden de betreffende verenigingtw heel sterk de indruk gekregen, dat het met hun zelfstandigheid spoedig gedaan zou zijn, indien ze weigerden zich bij de „Nesivo aan te sluiten. uitmakend van de „Nesivo", had Za terdagmiddag andere verenigingen ge organiseerd in dit lichaam, opgeroepen tot 'n vergadering in t' Gulden Vlies te Alkmaar, ten einde gezamenlijk te overleggen of niet het ogenblik was ge komen om zich af te scheiden. Aan deze uitnodiging hadden gevolg ge geven dè verenigingen te St. Maartens. brug, Dirkshorn, Oudkarspel, Noord- Scharwoude en Purmerend. Aanwezig waren voorts twee heren van de „Nesivo", onder wie de heer Rijs uit Warmenhuizen. De vergade ring had hiertegen geen bezwaar en er werd besloten, dat zij volle gele genheid zouden hebben de belangen van „Nesivo" te bepleiten. In zijn openingswoord gaf de voor zitter, de heer Zwart uit Noord-Zijpe, een beknopt overzicht over de bespre kingen, welke een week te voren in Alkmaar waren gehouden en waarover we reeds een verslag brachten. Federatie of „Nesivo". Beter dan individueel uit te treden achtte de voorzitter een algemene vergadering van de leden van de „Ne sivo" welke tot ontbinding doen be sluiten, omdat dan de kas van de „Ne sivo" zou worden verdeeld. Oin zulk een vergadering bijeen te roepen, was het aantal aanwezige verenigin gen weliswaar te gering, doch men zou eventueel hulp kunnen zoeken in Overijsel. De voorzitter hoopte echter, dat de „Nesivo" zelf een vergade ring zou uitschrijven. Er volgde een levendige discussie, waarin o.a. tot uitdrukking kwam, dat aansluiting bij een gewestelijke federa tie alleen te verkiezen was boven het lidmaatschap van de „Nesivo", in dien de verenigingen een eigen kas konden behouden. Er werd verder vastgesteld, dat de Commissaris var. het Ziekenhuisfondswezep voor wat het Noorden van NoOrd-Hoüaiid be treft, slechts zou willen onderhandelen met één organisatie en dat het dus in feite ging om: of een federatie of Ne sivo. En ten slotte was men het eens over de wenselijkheid de uittreding uit de „Nesivo" op te schorten, tot dat men precies wist, wat er in Noord. Holland ging gebeuren. Daartoe dien de te worden afgewacht tot welk le- sultaat de commissie zou komen, dw een week geleden was ingesteld en die de mogelijkheid van een Noorn- hollandse federatie onder ogen zal zien. De „Nesivo" heeft het zwaar te verduren. De heer Rijs deelde mede, dat ie dere vereniging, welke individueel uit. trad, destijds aan de „Nesivo" afge dragen reserve terug ontving. Er ontspon zich vervolgens een de bat tussen de vergadering en de bei de uitgenodigden van de „Nesivo" waaruit bleek, dat de ontstemming te gen de „Nesiyo" zeer groot is. We me- Lezers schrijven Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik onderstaand in Uw blad geplaatst. Mijn aandacht werd getroffen, door een stukje over „Be schaving", ondergetekend door Haha in Uw blad van Vrijdag j.l. Deze zin speelde op dat manneke in Brussel, dat bevorderd was tot doctor-honaria causa. Volgens mijn opvatting moet men dit nemen als een grap. Maar ik werd meer getroffen door de uitdruk king van die persoon, die gezegd zou hebben: „Wij zijn te „beschaafd". Wij ZOMERSE FEESTWEEK VAN DE V.V.V. De V.V-V. „Alcmaria" is van pLan, naar haar voorz-, de heer Mayadant meedeelde, deze zomer een feestweek te organiseren om de actie, de kaas markt te behouden, te stimuleren. Na dere bijzonderheden zullen t.z.t. wor den vermeld. meten terug naar dc tijd van krotten, kroegen en klompen. Maar zijn dit nu drie dingen die bij elkaar passen? Helaas, zijn we met de moderne be schaving de krotten en de kroegen niet kwijt. Maar de klompen? Die pas sen toch niet bij krotten en kroegen en volgens U ook niet bij „beschaving". Maar ik, als eenvoudig veeehouder, loop zelf zes dagen per week op kolm- pen ,dus behoor ook volgens U tot de minder .beschaafden". Maar naar mijn mening is bescha ving niet het uiterlijke, maar het inner lijke wat er in een men omgaat. U mijnheer de redacteur bij voor baat mijn dank. Hoogachtend, P. C. G. Hage. St Maartensbrug. Zijpe. Naschrift Ha Ha. We hebben hier weinig meer aan toe te voegen. Inzender is liet blijkbaar geheel met mij eens, uitgezonderd de clausuel „krotten, kroegen en klom pen." Doch deze alliteratie is door liern te persoonlijk opgevat. De man, die mij deze woorden toevoegde, was als boerenai beider naar een kleine plaats nen te mogen zeggen, dat de beide ne ren ten slotte min of meer verslagen waren en we geloven niet, dat ze dc toekomst voor hun organisatie nog met veel vertrouwen tegemoet zagen. De vereniging Noord-Zijpe werd daarop aangewezen om een lid te be noemen in de commissie van onder?- k, waarin een week te voren een plaats was opengehouden, ten einde daarin door deze vergadering te laten voor zien. Hierop sluiting. KOEDIJK CAFl KANAA1.ZICHT VERKOCHT Het bekende café Kanaalzicht te Rustenburg ia door den heer Smit verkocht aan den heer Bakker te Uithoorn. In het voorjaar van 1946 kocht de heer Smit deze zaak van den .heer J. Kok. Het café staat'ook bekend by tal van sportvissers. Koedjjk gekommen en daar zuivelberelde ge worden. nl de beginnen (40 jaar terug) kwam deze arbeider met zijn kameraden op klompen naar het bédrijf. Naar gelang de sociale toestanden verbeterden (leees „Het klompenbataljon" van P. J. Troelstra) werden de klompen schoenen, omdat schoenen nu eenmaal een betere voetdekking zijn dan klom pen De meningen hierover kunnen ech ter verdeeld zijn en hierbij denk ik aan mijn eigen door klompen misvormde voeten). Natuurlijk zijn klompen voor sommige personen, o.m. vech rs, zuivelbereiders, landbouwers, stoke/s, zo niet onmisbaar, dan toch moemik te vervangen. Deze personen (de arm- stcn) leipen vóór de sociale verbete ringen ook des Zondags (indien ze niet moesten arbeiden 11 Kcwongen op klompen. Dit is "--te-te-d. Inzender zh' 4 me' mii eens zijn ,dat hij hei met in zijn hoofd zal halen op klompen het Concertgebouw te betreden. Reeds Diogenes wees op de door inzender in e laatste alinea zeer terecht gedane opmerking, „be schaving is in het innerlijke, maar liet in het uiterlijke", doch het zou werke lijk een sociale terugzeting zijn, indien icdetreen a's Diogenes handelde. «Ha Ha Waarom werd de vis- otter neergeknuppeld? Naar aanleiding van het bericht -n de courant van Woensdag 19 Maart J.l., waarin mededeling gedaan werd van de moord op de visotter wil ik gaarne namens enige vcldbiologen en natuuronderzoekers verder hierop in gaan- Zoals men weet is de visotter, zij hij dan geen geziene gast bij de vis sers. een niet alledaagse verschijning in onze plassen, om nog maar niet je spreken van een zeer zeldzaam 7 :- dier, dat vooral de laatste jaren tiet zwaar te verduren heeft gehad. In ons land leefden vroeger talrijke visotters, die doordat ze grote schade aan de visstand aanrichtten vogelvrij werden verklaard: ja er werd zelfs een pre mie uitgeloofd aan degene, die er «f.i wist te verschalken. Toen brak v.v>r onze otter de zwarte tijd aan en liet heeft maar een haartje gescheeld of hij zou in ons land even snel van net toneel verdwenen zijn als de reu7.cn- valk in het Noorden.. Was het nu strikte noodzaak, dat deze otter (in Noord-Holland zijn ze heel zeldzaam) gedood werd of was er geen andere manier om het dier te verwijderen? Een mogelijkheid is, dat de heer V. het dier gedood heeft uit onwetend heid en uit angst, dat het dier schade in zijn hoenderhok zou aanrichten, maar dan raden wc hem aan in't ver volg zijn hok goed te sluiten, opdat niet meer otters het slachtoffer wpr- den. Het is voor ons natuurvrienden alleen maar jammer, dat dit drama zich heeft afgespeeld. Onder dankzegging voor de gebo den plaatsruimte, J. Boersma Jr. Naar hei Engels van CLAIRE ROBINSON 21 Ze waren nu het laagste gedeelte van de kloof door, begonnen weer te stijgen en konden al weer iets van de lucht zien. Zwaluw begon een beetje aan de teugel te trekken, toen ze voorbij het diepste gedeelte van de rotskloof varen. Mistress Bess liét de teugel Jets vieren en de merrie begon haar passen te versnellen; Ajax volgde het voorbeeld, zodat beiden in lichte draf verder r-ïden. Opeens schrokken zij op een schot klonk door de stilte van de kloof. Een kogel, die uit het kreupelhout kwam, juist waar de weg begon te stijgen, vloog rakelings over Zwa»»w's kop en raakte het puntje van haar oor. De merrie ging op haar achterste poten staan en stortte bijna achter over. Door grote tegenwoordigheid van geest rn een schitterende uiting van rijkunst, voorkwam Mistress Bess een catastrophe. Maar Zwaluw had zjjn voorpoten nauwelijks op de grond, of ze zette het op een galop, waarover haar berijdster geen heer schappij meer had. Ajax was ook geschrokken en be gon te steigeren; daarnag^s.npeerje hij ook weg, totdat hij oor aan oor bg Zwaluw was. Toen Sir Gilcs bijna boven op de heuvel was, vloog er met kracht iets langs hem heen, dat neerviel In de berm aan d- overkant v-n de weg Dit verschrikte Ajax nog meer. Hij vloog de helling op en galoppeerde woest het pad af, dat het moerasland in tweeën splitste. Treluce hoorde 't gestamp van de merrie achter zich, maar was niet in staat zijn paard te laten stilstaan en hulp te verlenen. Hij had al zijn kracht nodig om het die- op het kronkelende pad te hou den en te verhoeden, dat het volko men op hol zou slaan. Het eerste ge lukte hem vrijwel, of het tweede ook gelukken zou, betwijfelde hfj eerst ernstig. Nog nooit had Sir Giles zulke span nende momenten doorleefd. Mistress Bess' leven was in gevaar; zij was misschien gewond door de kogel, die uit het kreupelhout was afgevuurd; in ieder geval was de merrie op hol, die haar berijdster tegen wil en dank meevoerde. Het leek nu wel een wed loop tussen beide dieren. Wat Bess voor hem betekende, was ineens tot Sir Giles doorgedron gen toen zij samen in de hall van de Manor hadden gestaan, een half uur geleden; in deze angstige ogenbJikke werd hij er zich nog sterker van be wust. Treluce wist, dat er maar één man was, die het s - .gevuurd en dat voorwerp geworpen k».. hebben. Hij wist nog niet, wat het was en het had hem niet geraakt, maar het had zijn paard op hol doen slaan. De aanvaller, die diep in de struiken ver scholen had gelegen, moest Juan Garcia gew st zijn. De man, (Ue niet geschuwd had, het leven van de Ko ningin te bedreigen, had er ook niet voor teruggedeinsd, Mistress Qaraw, die hy van zjjn jongensjaren af ge kend had en aan wier familie hij_^n zijn broer zeel verplicht waren, laf hartig uit 'n hinderlaag aan te vallen. En toch deed Sir Giles de man on recht, door zo bitter over hem te uertken. Toen Juan zich, dood-op, in het dichtst van de struiken neergegooid had, was hij onmiddellijk in slaap ge vallen. De reactie na die lange uren in het zadel bleef niet uit, de gevol gen van dc hevige spanning angst van de laatste maanden deden zich gelden. Door hoefgetrappel was hij echter weer wakker geworden uit een die pen, Ioodzwaren slaap. Hij had de paarden niet horen aankomen omdat het zacthe gras alle gelu, .dempt had en de ruiters waren reeds vlak by Garcia's schuilplaats, voor hy zich ervan bewust werd waar het geluid vandaan kwam. Plotseling was hy klaar-wakker en herinnerde zich het verdwgnen van Alba en de veronder stelling van José, dat het paard wel gebruikt zou zyn om zyn vyanden te waarschuwen. Dit was dan zeker het resultaat. De ene ruiter, overwoog Juan, was de man, die Sir Giles Tre luce gewaarschuwd had eh do andere moest de eigenaar van Dunloc Manor zelf zgn. Door de duisternis in de kloof kon hy niet zien, dat de tweede persoon een vrouw was, had hy het tydig ontdekt hy zou op de man gevuurd hebben en haar hebben gespaard. Maar dc gedachte aan Bess Carew kwam niet bij hem op. Het pistool, dat hy in de zak van zyn mantel tot vuren gereed had, had alleen de paarden dol gemaakt en geen van de beide ruiter geraakt. Daarop had Garcia met alle kracht zijn dolk geworpen in de richting waar Sir Giles heen gereden was. Maar Ook dit wapen miste; de rui ters galoppeerden door. Hy was nu zonder wapens; naar alle waarschyn- ïykhcid zou een van de twee ruiters wel terugkomen om de aanvaller te zoeken; misschien zou hy wel eerst hulp gaan halen; de andere zou wel naar de Flower of Cornwall doorry- den om José te dien verhinderen zya boodschap over te brengen. Garcia liep naar de andere zyde van den weg en bracht een half uur door met het zoeken naar zyn verloren dolk; maar het struikgewas was zo dicht, dat zulk een klein wapen moei- lijk terug te vinden was. De hele tyd door luisterde hy, of nog niet een van de ruiters terug kwam; maar alles bleef stil. De een zaamheid van de kloof viel weer op hem neer. Die schuilplaats moest b{J verlaten. Garcia sloop weg naar het moerasland In de richting van zijn huls en liet de dolk liggen waar b«1 was. (Wordt vervo'*

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3