Het vuur der vrijheid Het vliegveld verdwijnt Première van „Het wonder van het H. Bloed'' ,UemOneneiland GEORGE, twee dappere Amerikanen STADSNIEUWS Zeven jaar geëist voor verraad Kerkdiensten - RADIO Raadsvergadering Bergen W. de Vries gemeente-secretaris De raad kwam Dinsdagavond in openbare zitting byeen onder voorzit terschap van burgemeester Ds. Huy- gens. Na vaststelling der notulen kwam als eerste punt In behandeling de ontslagaanvrage van den heer G. Taapken ala gemeentesecretaris. Dit werd eervol met Ingang van 1 Mei 1947, verleend, onder dankbetuiging voor de in genoemde betrekkingen aan de gemeente bewezen diensten. Ter voorziening in de hierdoor ont stane vacature van gemeentesecreta ris werd benoemd de heer W. de Vries, hoofdcommies ter gemeente secretarie, waarnemend gemeente secretaris. Ter voorziening in de vacature van tweede ambtenaar van de burgerlij ke stand werd eveneens benoemd de heer W. de Vries. Na beëdiging van de nieuwe func tionaris deelde de voorzitter •ede. dat B. en W. de heer W. Scholten hadden benoemd tot hoofdcommies. Ter voorziening in de vacature van Regent van het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar, besloot de raad voor te dragen do heer J. A. Pesman, burgemeester van Koedijk. Kamp voorkomen! De voorzitter deelde mede, dat een groot gevaar voor Bergen was af gewend. Er hadden n.1. plannen be staan om het vliegveld belangrijk uit te breiden en in gebruik te nemen als oefenterrein voor de marine. De raad was onmiddellijk in gehei me zitting bijeengekomen en had in een motie zijn grote bezorgdheid voor de toekomst van Bergen geuit. Met deze moUe gewapend had de Burgemeester pogingen gedaan oni het gevaar af te wenden en... met succes: van de chef van de marine staf was bericht ingekomen dat de plannen niet zullen worden uitge voerd. Dr. Hemelrijk was de tolk van de raad door uiting te geven aan de grote voldoening over dit besluit. Tenslotte werd nog de gemeente begroting 1947 aangeboden. Interpellatie Den Das De heer Den Das stelde B. en W. enkele vragen inzake de gevoerde huisvestingspolitiek. Interpellant vr. of door de commissie voor de huis vesting vóór tot toewijzing van een somerwoning werd overgegaan, een deskundig onderzoek werd ingesteld en overleg werd gepleegd met het bouw- en woningtoezicht, of de nood zakelijke verbeteringen werden aan gebracht vóór de ingebruikneming, of er rekening werd gehouden met de gezinsgrootte en met de vermoedelij ke duur. De bouw van de nieuwe scmafoor aan de buitenhaven, van IJmulden vordert snel. De tüeuwe scmafoor wordt groter en «al meer comfort bieden aan de kustwacht, dan de oude Wethouder Brak kon op de gestel de vragen een bevestigend antwoord geven. Wat het z.g. smeerstation be treft, dat de heer Den Das geschikt achtte om in te richten voor een 3- tal woningen, deelde de voorzitter mede, dat dit gebouw waarschijnlijk zal worden verbouwd tot kleuter school. De openbare school heeft de eigen ruimte dringend nodig, zodat de kleuters op korte termijn elders onderdak moeten zoeken. De heer Swaag zag nog steeds wildvreemden in Bergen komen, ter wijl vele oud-Bergenaren tevergeefs wachten op terugkeer. Wildvreemden, aldus wethouder Brak, kunnen alleen door woningruil in Bergen komen. De heer Taapken gede coreerd. De heer Taapken, die inmiddels ter vergadering was gekomen, werd door den voorzitter hartelijk toegespro ken. Spreker memoreerde, hoe de heer Taapken op 26-jari^ï leeftijd secretaris geworden, zich in de der tig jaren buitengewoon verdienstelijk had gemaakt. Als huldeblijk werd de scheidende functionaris de zilveren medaille van de gemeente aangeboden De heer Taapken zeide, met zeer gemengde gevoelens afscheid te ne men van de werkkring, die hem zo veel vreugde had gegeven en bracht dank aan allen, met wie hy korter of langer tijd had mogen samenwer ken. BERGEN GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Aaan het Bureau van Politie werden in de week 1622 Maart de volgende gevonden voorwerpen gedeponeerd: portemonnnie met inhoud en 2 inleg vellen, een brilglas, padvindersflmt, 2 rijksdalders cn 2 guldens, een ïips- sleutel, een stofbril. Als verloren werden opgegeven: een overschoen, een schapenwollen want, een bril, een broche met rozet, een nieuwe blauwe overal, een arm band,-horloge, eenportemonnaie en e?n paar handschoenen. Geslaagde entree PREMIERE VAN „HET WONDER VAN HET H. BLOED TE BERGEN BERGEN In het fraai gerestau reerde gebouw St. Jan aan de Dorps straat woonden Zondagavond velen de première brj van „Het Wonder van het Heilig Bloed te Bergen". Dit muziekspel, bestaande uit één proloog en drie bedryven, is door J. Morée bewerkt naar historische ge gevens uit het jaar 1421, werd uit gevoerd door het „Vocaal Ensemble" van het R.K. Meisjeskoor te Bergen, dat versterkt was met enige heren toneelspelers. 'n Goed geslaagde poging Dit mirakelspel mag een goed ge slaagde poging genoemd worden om de herinnering levendig te maken aan een voor vroeger tijd hoogstbe- langrijk gebeuren. Eén ding hadden we echter graag anders gezien, dat wasde sa menstelling van 't programma. Voor de pauze werden nl. een achttal min of meer alledaagse liedjes ten ge hore gebracht; onder leiding van di rigent Molenaar weliswaar heel ver dienstelijk gezongen, maarvorm de dit een passende Inleiding tot een mirakelspel Een ernstiger genre, Gregoriaanse gezangen bijv., zou het ongetwijfeld veel beter gedaan hebben. Een zwijgende film Het stuk zelf ontvouwde zich aan ons oog als een zwijgende film, waar bij de tekst van de verschillende his torische gebeurtenissen in chronie- kentaal werd gezegd door een Bene«- dlctljner monnik (G. Stockmann). Alleen aan het slot van het derde bedrijf werd hierop een uitzondering gemaakt. De muzikale omlijsting Dc door Cor Molenaar gecompo neerde muzikale omlijsting (door mevrouw Morée-Dol op de vleugel- vertolkt) voldeed zeer goed. Toch deden de pianoklanken, be houdens het geslaagde geluidseffect in de donder- en bliksemscène, bij bepaalde episodes wel wat nuchter aan. Een betere opstelling (niet in de zaal) of een ander instrument, een orgel bijvoorbeeld, zou In sommige taferelen meer vruchten hebben af geworpen. Maar men mocht ook niet alles verwachten in deze betrekkelijk klei ne ruimte. Ongetwijfeld hadden Jaap Min en Karei Colnot, de ontwerpers der décors, meer rekening kunnen hou den met het nog bestaande kerkje, waarin men zich met enige fantasie het koorinterieur makkelijk kan te rugdenken wanneer niet ook voor hen de beperkte ruimte belemmerend werkte. Het kerkinterieur als tweede dé cor had meer uitsluitend artistieke pretentie. In de „gebrandschilderde" ramen hadden de jonge kunstenaars hun gaven ten volle ontplooid. Een opvoering in het Openlucht theater, waartoe reeds plannen zijn, zou een en ander meer tot zyn recht doen komen. Het stuk behoeft dan echter enige uitbreiding. Poldervergadering HENSBROEK. Maandagmiddag kwam het polderbestuur van Hensbroek onder voorzitterschap van den heer D, Wit Sz. in openbare vergadering bijeen. Voorzitter deelde mede, dat na rijp overleg het dag. bestuur gemeend had, water in de polder te moeten laten en weer uitmalen, tijdens de laatste tijd van de vorst, zulks met het oog op de precaire positie van de visstand. Van de zijde der ingelanden waren hiertegen verschillende klachten bin nengekomen. Het geduld ten einde. Van den heer W. Zwagerman was een vereoek ingekomen om een vaste dam in het door hem gepachte wei land te mogen leggen. Aanvrager had tweemaal een houten brug gelegd, die tweemaal ook gestolen was. Het ver zoek werd ingewilligd tot wederop zegging toe. Watersnood. Het polderbestuur had een aanbod gekregen voor hulpbemaling, die ech ter was afgewezen. Besloten werd met de polder Ob- dam in overleg te treden, om zodra daar het normale peil zal zijn bereikt het water via de sluis in de polder te kunnen spuien. Ter bevordering van natuurschoon werd goedgevonden dat het bestuur zich tot de gemeenteraad zal richten, om gezamenlijk bij het Hoogheem raadschap te bewerken, dat op open plekken langs de dorpsweg, door het Hoogheemraadschap bomen gephnt zullen worden. Besloten werd twee nieuwe sluisdeu ren aan te laten brengen. Pl:lDe spannende geschiedenis van BILL en DE RANDERS' Het elftal van „De Randers" is voor Zondag 30 Maart samengesteld uit de heren S. Blom, C. v. Sol, G. Temming, G. v. Berkum, Th. Schot, H. Bakker, R. Bakker, J. Stroet, v.d. Kley, P. Teigeler en A. Jansen. DRANKWET Ingekomen is een verzoek van Mw. A. S. Henning-Egbergen te Alkmaar om een vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein, uit sluitend voor gebruik elders dan ter plaatse, voor welke de vergunning geldt, n.1. perceel Boterstraat 16. PADVINDERS DEMONSTRATIE De padvindersgroep ,,'t Oude Hoen" hield Woensdagavond een demonstra tie ijl ,Het Wapen van Heemskerk" waarvoor veel belangstelling bestond Welpen en verkenners hebben hun beste beentje voor gezet om het pu bliek iets van het mooie werk van de padvinders te laten zien. Dit kwam goed tot uiting in het EHBO werk en het pionieren. De verkenner Piet Dokter zorgde er voor, dat de toeschouwers zich tus sen de bedryven in niet verveelden, wat hem wel toevertrouwd was. Oud-hopman Ringers sloot de avond met een korte uiteenzetting over het doel van het padvinders- werk. Hij deed een dringend beroep op jonge mensen om zich' als leider aan te melden, waarna allen staande het Wilhelmus zongen. ZONDAGSDIENSTEN ALKMAAR. Zondag 30 Maart 1947 „Apotheek Wanna Ritsevoort", Rit- sevoQtJ^ó. TE HAASTIGE SPOED Een dame stapte (later, bleek dat zij uit Amsterdam kwam) wat ge haast uit een der autobussen van de Naco. Zy wilde namelyk de trein nog halen maar haastige spoed bekwam- haar slecht. Zy kwam namelijk te vallen en bl,eef bewusteloos liggen. Na een paar uur kwam zij bij en kon toen per auto naar haar woning in Amsterdam vervoerd worden. CLANDESTIENE WINKELIERS Tegen een aantal winkeliers in de stad is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de vestigingswet Kleinbedrijf. v EEN VERGISSING Er stond voor een klomjjenwinkel in de Huigbrouwerstraat een aan\ fietsen. Op een bepaald moment stono er een fiets minder voor het raam dan enige minuten voordien. Men zou dus hieruit kunnen concluderen, dat de eigenaar er op gestapt en wegge reden was. Dit was echter niet het geval en dus denkt nu de politie, dat niet de eigenaar maar een onbevoeg de de fiets (waarschijnlijk abusieve lijk) heeft meegenomen. De „vergisser" wordt verzocht zich even op het politiebureau te willen melden teneinde de fiets terug te kunnen geven. Sweelinck kwariei* De Alltm. Kamermuziek Ver. heeft ons een avond van het allerhoogste kunstgenot verschaft door het Swee linck kwartet voor ons te laten op treden. Dit ensemble, dat bestaat uit de heren Loec. Biloen, le viool, Frits Waterman, 2e viool, Jaap Raphaël, alt en Johan Vogtschmidt, cello, is er één van de eerste rang, dat zich met de allerbeste op dit gebied kan meten. Men geeft zich dadelijk na het eerste accoord zonder bedenken over aan de stroom van muziek, die over ons komt en men weet niet, wat men het meest bewonderen moet: de prachtige homogene klank, het zui ver op elkaar reageren de" feilloos zekere inzetten, of de mooie toon van elk instrument op zichzelf. In het kwartet van Haydn viel vooral het nobele spel van de eerste violist op, die daarin uiteraard een zeer voorname rol heeft (wij noemen o.a. het le en 4e deel), die echter nooit teveel domineert.. In Mozart genoten wij van het verrukkelijk lichte spel, het van el kaar overnemen van de melodie door 'cïe verschillende stemmen. Tot slot hoorden we een kwartet van Borodine, romantische, warmbloe dige muziek, niet modern, die mee slepend werd uitgevoerd en waarin e) ke speler de gelegenheid kreeg te to nen, welk een meester hy is op zyn instrument. Hierbij denken wij aan de ontroerend mooi gespeelde Not- turno. Het talrijke publiek was merkbaar onder de indruk e« wij hopen het Sweelinck kwartet hier nog vaak te mogen horen. -••N. Trada Uit de tempel van Themis Ac Het was een zielige figuur, deze 58- jarige Alkmaarder J. Jongejan, die Woensdag voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam verscheen. Een eenvoudige boerenarbeider die zich door de NSBer Köhlbrugge, toen maals directeur van (Ie luchtbescher ming te Alkmaar als een willoos werktuig had laten gebruiken. In het lokaal van de luchtbescherming cir culeerden illegale blaadjes, die door K. Bosker verspreid werden. Köhl brugge verzocht toen Jongejan eens te proberen een dergelijk blaadje te pakken te krygen, hetgeen J. deed. K. gaf het pamflet echter door aan de politie met het gevolg dat Bosker gearresteerd werd. Bij een inval in het verblijf werd W. de Moei gearres teerd, die ook illegale geschriften bij zich had. Bosker kreeg 4 en de Moei 5 maanden gevangenisstraf. „Ik dacht niet, dat Köhlbrugge het pamflet door zou geven" verklaarde Jongejan. De Procureur-Fiscaal, mr. Köhne achtte deze daad echter zwaar der dan dienstname bij den vijand en eiste 7 jaar gevangenisstraf, waarvan 4 jaar RWI met ontzetting uit alle rechten. Mr. H. Schoeten verzocht na een kort pleidooi de meest mogelijke clementie. Over 14 dagen zal het hof uitspraak doen. ZONDAG 30 MAART 1947 ALKMAAR. Ger. Kerk t,an. 31 KO) 9.30 uur en 5.30 uur ds. F. Boon stra van Leens in „Waakt en Bidt". Doopsgezinde gem. 10 uur ds. A. J. v. d. Sluis, Doopsbediening. Baptisten gem. 30.15 uur dienst in de Nieuwe Doelen. Ned. Herv. gem. Grote Kerk 10 uur ds. Dikboom (bev. lidmaten schaal-collecte diaconie) Kapelkerk 10 uur ds. Den Oudsten (bev. lidma ten, schaalcollecte diaconie) Kapel- kerk 5 uur ds. Wesseldijk Rem. Ger. gem. 10.30 uur ds. Rappold, bev. lid maten. Ev. Luth. gem. 10 uur ds. P. C. Roodenburg (extra collecte bev. lidmaten). Ned. Herv. Gem. AKERSLOOT 10 uur ds. A. v. Santen (bev. lidmaten, extra coll. kerk voogdij.) ST, PANCRAS - ds. C. G. Wie- gers 3.30 uur ds. Wiegers. HEERHUGOWAARD 7' uur ds. C. G. Wiegers. BERGEN 10 uur ds. Bierman. KOEDIJK 2 uur ds. Bierman. EGMOND AAN ZEE Oud Kath. Kerk 8 en 10 uur dienst, 7 uur lof met meditatie. 10 uur ds. Roohol. UITZENDINGEN ZATERDAG 29 MAART 1947 Hilversum I, 301.5 meter Nieuws 7, 8, 19,20 en 23 uur 7.15 Och tendgymnastiek 7.45 Gramofoon 9.05 Ochtendconcert 9.45 Gramo foon 11.00 De zonnebloem 11.45 Familieberichten 12.03 Orkest 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten 13.30 Dansorkest 13.45 Toneel en film 14.15 Eng. les 15.00 Voor de jongeren 15.15 Jonge kunste naars 15.45 KRO kiosk 16.00 Componisten portretten 16.30 Het Gregoriaans 17.00 De Wigwam 18.00 Piano-duo 18.15 Journalis tiek weekoverzicht 18.30 Voor de Nd. Strijdkrachten 19.15 Muzikale Tombola 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland 20.15 Wie weet hoe deze plaat heet? 20.30 Lichtba ken 21.00 Morgen is het Zondag 22.00 Cabaret 22.40 Passie gedichten 22.45 Avondgebed 23.20 Concert. Hilvermus II, 415.5 meter Nieuws 7, 8, 13, 18,20 en 23 uur 7.15 Och- tydgymnastiek 7.30 Gramofoon 10.00 Morgenwijding 10.20 Het portret 10.35 Piano recital 11.00 Voor de arbeiders in de continu bediij ven 12.00 Gramofoon 12.35 Or kest 13.45 Attentia 14.15 Sport 14.30 Radio philh. orkest 15.30 Van Boek tot boek 16.10 Gesch. der walvisvaart 16.25 The Ram- blers 17.00 Artistieke staalkaart 17.30 Om en nabij de twintig 18.15 Attentia 18.45 Is de aarde overbevolkt 19.00 Vioool en piano 19.30 Voor de rijpere peugd 19.45 Bijbelvertelling 20.15 Staf- muziek 20.45 „Dodenhuis" 21.15 Oké 22.30 Socialistisch commen taar 22 Negerzang 23.15 Hobby-hoek 23.30 Nachtvoorstel ling. Naai hei Engels van CLAIRE ROBINSON Xt) Slr Gi'"s nam ztjn zweep In de lin kerhand en met zfln rechter pakte hy de trens van do teugel. <fie Bess bleef vasthouden. Terwyi h(j AJax aanzette, ging htf naast Zwaluw rij den en trok zacht aan ile teugel om haar te kalmeren. Met een ruk stond Zwaluw opeens stil, alsof zy geen adem meer In de longen had. Bess en Treluce schrokken herig cn de berst verloor het evenwicht, vloog over de kop van Zwaluw en kwam aa:r kant van het pad neer. Slr Gilcs moest voor alles zorgen, dat de paarden niet wegliepen, maar hy was bevreesd, dat Mistress Bess gewond zou zyn. Zodra hy do dieren gekalmeerd had, sprong hy uit het zadel, hield beide teugels vast en ren de naar de plaats, waar Bess neer gevallen was. Toen hy by haar kwam, zat zy al weer overeind; ze had de teugel direct los gelaten, toen ze op de grond terecht kwam. Wat dom van me! riep ze uit. Ik had geen idee, dat Zwaluw zo iets zou doen; zy heeft m(j zo verrast. Maar ik leef nog, zei ze een beetje hulpeloos. Ze ontroerde 'hem, omdat hy haar nooit zwak gezien had. Bent u niet gewond? O, neen! Helemaal niet. Een paar schrammen en een beetje geschrok ken, anders niet. Goddank! zei hy met een tedere klank in zyn stem. Ik heb nog nooit zo in angst gezeten. Bess probeerde op te staan, maar ze wankelde; de grond leek haar zo ver, dat zy een ogenblik haar ogen dicht deed. Hy sloeg zyn arm om het middel, van 't meisje en ze was dankbaar, dat zy haar hoofd even tegen zyn schouder kon leggen. Haar oren suis den; zy was duizelig en had het ge voel, of ze het bewustzyn zou verlie zen. De paarden lieten hun koppen han gen, vermoeid door de wilde rit, hun lichamen waren met schuim en zweet bedekt. Bess noch Sir Giles wisten, hoelang ze daar zo stonden, maar ze voelden beiden, dat deze ogenblikken tot de schoonste van hun leven behoorden. De hoed, die Bess op had, hing ach ter op haar losgewaaid haar, dat in donkere weelde over haar schouders neerhing. Hy bukte zich en drukte zijn lippen op haar voorhoofd, nog eens en nog eens. zy weerde hem niet af; zy scheen zich ternauwernood bewust wat er gebeurde; er was nog steeds een dof, leeg gevoel in haar hoofd. Bess, je bent het liefste, wat ik op de wereld bezit. Zy antwoordde niet, maar een sid dering zeide hem, dat wat hy gezegd had tot haar was doorgedrongen. Wy zullen een andere keer verder praten. Hij streelde haar, alsof ze 'n ang- stik kind was, met een onuitsprekelij ke tederheid, die ze zich later her innerde, al wist zij niet meer wat er precies gebeurd was. Dank u, zei ze na een lange stilte Ze ademde diep en vond eindeiyk haar zelfbeheersing weer terug. Ik ben weer klaar, zei ze, wy heb ben niet veel tyd meer te verliezen. Treluce had werkeiyk een moment zyn belangryke boodschap vergeten; gedurende de gevaarlyke ogenblik ken van hun rit en daarna, toen Bess hoofd op zijn schouder lag, had hy even in een andere wereld geleefd. Hoofdstuk XIV OP DUNLOE MANOR Anne Treluce zou pas enige uren later ontwaken, maar ze bewoog zich onrustig in haar slaap. Geluiden moe ten tot haar doorgedrongen zyn, die haar in haar slaap hadden meege deeld, dat er beneden iets byzonders aan de hand was. Anne had een lange, lage kamer onder het dak, in een zyvleugel van de Manor. De ramen keken naar twee kanten uit over moerasland; het huis zelf lag noug en men had van uit de bovenvensters een schitterend uitzicht over de gehele omtrek. Het enige huis dat zichtbaar was, lag ge deeltelijk verscholen achter een groep bomen en behoorde aan Juan Garcia. Aan deze zyde van de Manor was de zee niet te zien, maar boven Anne's kamer was een torentje, waar men met een soort ladder in kon komen, die in een gangetje naast Anne's ka mer uitkwam. Het was oorspronkelyk gebouwd als uitkijktoren en men had er zowel aan land- als aan zeezyde een heel ver uitzicht. Iedere morgen, voor ze naar bene den ging, beklom Anne de ladder. Zij kon op de torentrans de masten van de „Flower of Cornwall" en de „De- fiance" zien en ze vond het heerlijk om alleen en ongestoord van dat uitzicht te genieten. Hoewel hy het haar nooit gezegd had, wist Anne toch wel, dat Kapitein Christopher Stone, de dappere soldaat, die door de Konigin naar het Westen gezon den was, de vriend van haar broer, die zyn leven gewaagd höd om het zijne te rectd» -• wi iets anders voor haar voelde dan alleen vriendschap. Zij warden samen aan boord van de „Flower of Cornwall" geweest, toen het schip uit Londen zeilde en met weer en wind te kampen had gehad op zyn weg naar Dover, toen het door de stormen tegengehouden was en enige malen de kans had gelopen schipbreuk te ïyden ln het Kanaal. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2