DE KRANT VAN PRESIDENT TRUMAN ONZE NATIONALE PLOEG IS NOG NIET SOLIDE Dagelijksche oplaag: één exemplaar Zwaar bewaakte kluis DE berichten die in de „C.I.G." Twee soorten moeders HET WERK GAAT DOOR.. Meer zwarte pieten buiten dan in gevangenis AMERIKA /\P 12 April 1945 werd Harry Truman aangewezen als opvolger van Franklin Delano Roosevelt, die juist was overleden. Na een schitterende politieke loopbaan bereiktè Truman de hoogste positie in Amerika. Maar op hetzelfde oogenblik verloor hij zijn individueele vrijheid. Want de waardig heid aan zijn nieuwe functie verbonden brengt mede, dat hij steeds en overal wordt geschaduwd door een steeds waakzaam politiecorps. Harry Truman houdt zich aan zijn vroegere gewoonten en is steeds vroeg op. Om klokslag acht uur komt hij zijn bureau binnen en neemt hij kennis van de eerste rapporten, welke dien dag zijn binnengekomen. Om kwart over acht komt zijn eerste secretaris binnen met het dagblad, dat voor hem persoonlijk wordt gedrukt. Truman verdiept zich daar onmiddellijk in. üe titel is reeds vreemd. Op een gewoon stuk papier staan drie letters: „C.I.G." en wat die letters beteekenen, weten alleen de ingewijden in het Witte Huis. Nog nooit is er een exemplaar van dit blad buiten het paleis gekomen. Men zou dus tevergeefs aan een kiosk vragen naar de „C.I.G.", die overigens slechts uit drie pagina's bestaat. De inhoud ervan zou stellig belangwekkend genoeg zijn, maar wordt strikt geheim gehouden en er zou gevoeglijk het volgende devies boven kunnen staan: „Hoe minder gelezen, hoe beter voor den Staat". De drukkerij is slechts aan drie personen bekend en deze zijn alle generaals I Chef-drukker is de luitenant-generaal Hoyt A^ndwberg. tijdens den oorlog hoofd van den Amerikaanschen Geheimen Dienst en neef van den bekepden Senator Vanderberg. Stellig is rij de eenige dagbladdirec teur, die tegelijkertijd generaal is in het actieve leger. Van beton en staal worden verwerkt, komen uit alle hoeken van de wereld van agenten der Intelligence Service en van diplomaten in den vreem de. Een derde bron zijn de Ame-1 rikaansche handelsfirma's in den vreemde. Dag aan dag stroomen de be richten op het redactiebureau bin nen en de codetelegrammen sta pelen zich op. Het is Hoyt Van derberg, die uit deze berichten een zorgvuldige keuze maakt en daartoe den loop der gebeurte nissen van dag tot dag moet vol gen. Aan den vooravond van de Japan- sche nederlaag arriveerde een bericht, afkomstig van een Amerikaansch agent te Tokio, dat het Japansdie moreel was gebroken en dat „het oogenblik daar was". Dit bericht kwam als „kop" in het blad van den president en daarna bleven de berichten binnenstroomen. Alle gebeurtenissen van de afgeloo- pen 24 uur worden in de kolommen van het blad vermeld en op Zaterdag morgen gaat het blad bovendien nog vergezeld van een weekoverzicht. In dit weekblad wordt (tan een kort re sumé gegeven op vijf pagina's met weglating van alles wat eenigszins kan worden gemist. President Truman mag zich er stellig op beroemen de best geïnformeerde man ter wereld te Zijn. Na het doorlezen bespreekt de pre sident den inhoud van de „C.I.G." met zijn adjudanten en raadgevers. Daar bij mag niemand anders tegenwoordig zijn dan de commandanten van leger en vloot, F.B I. en politie. Den geheelen voormiddag wordt in beslag genomen door de beraadslagin gen over de maatregelen die in ver band met diverse gebeurtenissen die nen te worden, genomen, doch dcz° hebben pas plaats, nadat da „C.I.G." zelf in veiligheid is gebrach1. Daar een gewoon vertrek hiertoe onvol doende leek, heeft het Federale Gou vernement na veel heen en weer pra ten, op aandringen van president Roor# sevelt besloten, eindelijk gevolg te geven aan het verzoek van president Hayes in /l774/"nTïT'een speciale kluis te bouwen. Het „National Archives Building" werd gebouwd. Een enor me zaal werd geheel getransformeerd en „airconditioned" om daarin de do cumenten op te bergen. De muren werden met beton en staal gepantserd en speciale inrichtingen zorgen, dat elk begin van brand onmiddellijk wordt ontdekt. Ook legen diefstal heeft men de noodige voorzorgen ge troffen: zoodra een niet-ingewijde de deur probeert te openen, beginnen de vijf wachtposten-sirenes te loeien. Rookt niet, drinkt graag Als Truman wat op zijn verhaal wil komen, verlaat hij Washington en gaat hij bij vrienden logeeren. Soms on derneemt hij een uitstapje naar den een of anderen uithoek van Missouri, zijn geboorteland, waar hij zich dan bezig houdt met wandelen en vis- schen. Hij heeft een jong uiterlijk be waard en zegt wel eens gekschecrend: >.dat hij zijn uniform van 1914-1918 nog wel aan zou kunnen, als de knoo- pen er maar vast genoeg worden aan gezet!" Hij rookt, niet en verfoeit rookende Vrouwen. Daarentegen is hij gek op «en pokerspelletje en drinkt daarbij President Truman heeft vorige week een besluit genomen dat, hoe men er ook over moge oor- deelen, van historische beteekenis is. Met de opzienbarende hulpver leening aan Griekenland en Türkije liet hij, in de huidige sfeer van wantrouwen en achterdocht, de Sowjet-Unie de tanden zien. Met dien krassen maatregel zette hij alle restanten van de Monroeleer definitief overboord en plaatste hij de internationale politiek, met voor bijgaan van den Veiligheidsraad, openlijk in den strijd der machts- en krachtsverhoudingen. De we reld van 1947, althans de leiding der kampioenen, heeft van de twee opeenvolgende bloedbaden nog niet veel geleerd. Hoe het ook zij, Truman, tot dusver levend in den schaduw van zijn grooten en on- vergetelijken voorganger Roose velt, heeft van zich doen spreken. In nevenstaand exclusief artikel brengen wij dezen staatsman na der tot het lezende publiek. Redactie graag een goed glas whiskey. Maar op het moment dat hij het Witte Huis ging bewonen, werd hij de éérste burger der U.S.A. en kon hij de po litie niet meer van zich afschudden. Een speciale brigade is belast met de beveiliging van al zijn gangen: de Secret Service, wier chef, F^yik Wil- son, 59 jaar oud is. Diens taak be staat hoofdzakelijk in het samen met den president bestudeeren van de we gen, die deze op zijn tochten zal nemen. Binnen het Witte Huis wordt een grondig onderzoek gedaan naar de identiteit van de bezoekers en wan trouwt men iemand, dan wordt deze gefouilleerd. Hetzelfde geldt voor de familieleden van Truman. Ook de gangen van een zekere dame, die niemand onder een ande ren naam kent dan die van Bess, maar die in werkelijkheid mevrouw Tru man is, zijn aan een voortdurende contróle onderworpen; de romantische wandelingetjes van de erfgename eveneens en haar aanbidders worden aan een kruisverhoor onderworpen. 'Wf De S.S. van 1901 De veiligheidsdienst werd ingesteld in September 1901, na den moord op president Mac Kinley. Sindsdien kon geen president het Witte Huis meer verlaten zonder escorte. De leden van de S.S. zijn beroepspolitieman nen, meestal in burger en goed ge traind in de diverse verdedigingsspor- ten. Al naar omstandigheden gaan zij voor den president uit. Zij volgen hem en houden het opdringende publiek op een afstand, steeds op hun hoede tegen een verdachte beweging. Want a! gaan de politieke hartstochten in Amerika niet zoo hoog, dat men zijn toevlucht zal nemen tot moord, de een of andere fanaticus zou er altijd kun nen zijn. In Mei 1933 immers ont snapte Roosevelt nog maar juist aan den dood, toen een krankzinnige, ge naamd Giuseppe Zangara, een maga zijn uit een lichte mitrailleur bout portant op hem leegschoot, terwijl Roosevelt een tentoonstelling in Miami opende. De burgemeester van Chica- go, Cermak, werd het slachtoffer van dezen aanslag. Daarna zijn de geheime veiligheids maatregelen nog verscherpt en het aantal der agenten verdubbeld. De meest populaire van deze politieman nen van den president was stellig wel kolonel Edmunt Starlïng, de onaf scheidelijke besohérmengei van Wil- son. Deze nam deel aan de beroem de vischuitstapjes van president Har ding, at van de afschuwelijke sand wiches met mosterd van president Coolidge en stierf heel rustig m zijn bed in Augustus 1944, zonder ooit in de noodzakelijkheid te hebben ver keerd het leven van een zijner mees ters te verdedigen. Zoo levert het leven In Washing ton, de hoofdstad der Vereenigde Staten, twee aspecten op. Het eene is plezierig en geanimeerd, zooals het publiek dit kent en het andere is geheel gevuld met geduldig en 11 achter de coulissen verrichte werk zaamheden door hen, die belast zijn met het handhaven van de orde en het bewaren der staats geheimen. (Copyright UNO - Nadruk verboden) Eerste kievietsei gevonden Gistermorgen omstreeks negen uur is op de Haart onder de gemeente Aalten (Geld.) het (voor zoover be kend) eerste kievitsei gevonden. De gelukkige vinders, twee jongens van omstreeks 17 jaar, t.w. A. H. Dam mers en G. J. Hilbelink, deden van deze vondst aanagifte bij het ge meentebestuur van Aalten. Dit heeft het ei inmiddels aan H.M., de Ko ningin aangeboden. x Dezer dagen berichtte Reuter, dat een Amerikaansche moeder haar twee kinderen naar haar man had gestuurd, die officier is bij de bezettingstroepen in Duitschland, met de boodschap: „Ik heb er twee jaar op gepast, nou is het jouw beurt er twee jaar op te passen". Ja, je hebt moeders en moeders. Zonder hart en mét hart. Ook in Amerika. Het was in de dagen der groote worsteling, dat een paar millioen Ame rikaansche Moeders haar zonen de wereld zagen intrekken, niet zoozeer om fortuin te maken, als wel dat kost bare kleinood de Vrijheid te hel pen veroveren. De risico's waren groot bij dat ge weldige avontuur. De Moeders wis ten dat zóó goed, dat haar leven in die jaren werd beheerscht door de ge dachte: Zullen wij onze jongens ooit terug zien? Toen kwam de dag dat de Amerikaansche zonen voet aan wal zetten op de kusten van het romanti sche Normandië. D-day was aangebro ken. Maar van Normandië tot het hart van Berlijn was een moeizame weg. Duizenden en nog eens duizen den Moeders hebben tevergeefs ge wacht op de terugkomst van haar zo nen. Eens gaan al die Moeders, de eene in werkelijkheid, de andere slechts in gedachte, naar het Morgen land, óm te knielen op een der ein- delooze met bloed doordrenkte mas sagraven, want onder een dier talloo- ze kruisen slaapt ook haar jongen. En weer zal dat martelende ver langen, naar den klank van die dier bare stem, naar zijn lach, als een niet te stillen pijn haar ziel doordringen. Die jongen, waarop al haar liefde, al haar hoop en al haar verwachtingen waren gevestigd. Het werk gaat door bU 't gele licht der lampen Van houwer, sleeper, onder in dc mijn. Een stilte viel in 't binnenst' van de aarde, Toen dertien in getal er niet meer mochten zijn. Het werk gaat door. De liften brengen mannen Diep naar beneê ln duizelenden val. En boven bloeit de Lente fleurig open. De mannen zijn niet meerde dertien in getal.. Voorloopig Ned.-elftalMalmS 3-0 Buitenspelers waren zwak. Van Bun en Mlthring debuteerden niet slecht (Van onzen sportredacteur). J)E laatste wapenschouw van ons voetbalarsenaal voor den grooten str(jd tegen onze Zuiderburen op den Tweeden Paaschdag, die gisteren in het FeUenoord-stadlon te Rotterdam Is gehouden, zal velen in hun overtuiging hebben versterkt, dat onze nationale ploeg op 7 April voor ecu moeilijke taak staat. In den strijd van het voorloopig Ned. Elftal te gen Malmö, die door de onzen met 30 werd gewonnen, werd n-1. be wezen, dat ons spel nog niet uit het moeras is getrokken, waarin het in den loop der jaren is geraakt, al konden w(j met voldoening constateeren, dat de T.-C. op den goeden weg is met de vorming van een vaste kern/ die zich reeds deed gelden in onze achterhoede en in het binnentrio. WILKES DE STER VAN HET VELD QVER de achterhoede behoeven wij ons geen zorgen te maken. Kraak is nog steeds een doelman van klasse, al kon hij dat gisteren slechts enkele malen bewijzen. Van der Linden vertolkte een goede par tij. De nieuweling Van Bun speelde lang niet onverdienstelijk. Hij viel niet op, maar zijn werk was goed. Hij had bovendien het nadeel, dat de rechtshalfplaats, die voor de rust door Spierenburg en na de hervat ting door Slroker van Ajax werd ingenomen, zwak was bezet. De En- schedeër Möhring kan als een aan winst worden beschouwd. De routine ontbreekt hem nog, maar o.i. zou hij zeker de kans verdienen in de na tionale ploeg te worden gekozen. De Vroet liet weer tal van technische staaltjes zien en was beter, dan we hem in eenige internationale wed strijden zagen. In de voorhoede was Wilkes de ster van het veld. Meer dan eens bewees de Rotterdammer onze grootste troef te zijn, in wien ons land een waardige vertegen woordiger zou hebben in de conti nentale ploeg. Vooral de manier, waarop hij het eerste doelpunt maakte was heel mooi. Roozen was zeer actief en een voortdurend ge vaar voor de Malmö-verdedigers. Ook over Rijvers kunnen we te vreden zijn, al zagen wij liever, dat hij het niet te veel in virtuositeit zocht met den bal. Dat remt nog te veel het tempo van de voorhoede. De buitenspelers waren niet best. Drager nam teveel een afwachtende houding aan. Het spel van Bergman mist© elk verrassend element. La- kenberg, die na de rust voor Drager meespeelde, werkte hard, maar zijn spel was toch niet van dien aard, dat de keuze-commissie haar speurders- Verlaging prijs van eendeneieren Het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren heeft in de „Prijzenveror- dening Eendeneieren 1947", welke afgekondigd is in het Voedselvoor zieningsblad van 24 Maart, de prij zen van de eendeneieren opnieuw vastgesteld. Voor eieren van de gewichtsklasse 1 en 2 zijn de maxi mumprijzen respectievel.: af pluim veehouder per 100 stuks f 11.en f 10.bij levering door een verza melaar aan een handelaar per 100 stuks f 1110 en f 10.10; bij levering door een handelaar aan een grossier per 100 stuks f 11.45 en f 10.45; bij levering door een grossier aan een detaillist en/of de industrie per 100 stuks f 11.93 en f 10.93. De detaillist mag aan den consu ment per stuk resp. 13 en 12 cent in rekening brengen. Voor tweede soort eendeneieren en uitval zijn de prijzen voor beide ge wichtsklassen f 1.p. 100 stuks on derscheidenlijk 1 cent per stuk lager dan de bovengenoemde prijzen. De „Prijzenverordening Eenden eieren 1947" treedt ln werking op 31 Maart 1947; de prijzen bij levering door een pluimveehouder aan een verzamelaar en door een verzame laar aan een handelaar gelden reeds op 24 Maart 1947. De vóór 24 Maart ingezamelde eieren mag de verzame laar op dien datum nog tegen oude prijzen verkoopen en afleveren. In bijzondere gevallen kan dit met toe stemming van het bedrijfschap ge schieden tot 26 Maar t!947. OP ZOEK- NAAR DIKKEN HEER Dat Tante Pos zeer accuraat werkt, is algemeen be kend. Ook deze week bleek dit weer, toen een kaart uit Dedems- vaart kwam met het adres: „Firma in speel-automaten. Voor heen dikke heer. Misschien nu nog. Landsmeer". De post bracht dit schrijven prompt aan het goede adres, hoe wel bedoelde persoon reeds eeni- gen tijd niet meer hier woonach tig is. j?R stonden Vrijdagmiddag weer eenige bekende figuren voor don ccono- mischcn rechter te Amsterdam. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes, zooals men die langs de straat ontmoet. Menschen, die maling hebben aan heropbouw van Nederland. Menschen met zwarte zielen, zwarto/handen ea zwarten handel: „sigaretten! J. W. Voigt, metaalbewerker van de Hortensiastraat in Amsterdam-Noord kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een jaar proeftijd en 15 boete, Em. Klarenbeck uit de Bittcrzoetstraat een maand met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en G. J. Gotjé, fabrieksarbeider van den Texclweg, drie weken gevangenisstraf. „Het zijn er maar weinigen van de duizendenzei do rechter, „die hier voorkomen en de straffffh zullen zwaar zijn!" Zoo volgden er meer. De mccsten kregen onmiddellijk do boeien om. Een vrouw of mcisjo op de publieke tribune verborg dan oven hot gezicht in de handen en barstte in snikken uit. Nog geen uur later passeerden wjj den Ncuwendyk. Eén zwarte symphonio van stemmen, hoog en laag: „Engelscho", „Allo merken, meneer!" „Siga retten! talenten voor de vleugelspelers voor honderd procent beloond zag. De Zweden combineerden vaak voor treffelijk, maar waren zeer onpro ductief. Do verdediging was het sterkste deel van de ploeg. Over het spelverloop kunnen we kort zijn. Aanvankelijk ging hei spel gelijk op, maar na een kwartier na men onze landgenooten het initiatief. Toch duurde het nog bijna een half uur, alvorens Wilkes voor het eerste doelpunt zorgde. Hij passeerde vier tegenstanders en schoot toen on houdbaar voor Winqvist in (1—0). Het tweede doelpunt, dat eenige mi nuten later door Roozen werd ge maakt, was eveneens van goed ge halte. Geheel onverwacht dook de Haarlemmer op bij een voorzet van Drager en plaatste den ba! handig langs den uitgeloopen d-- - .i het net. Bij de Zweden wer« c toen vervangen door Eek, die zich echter in de tweede helft ook weer liet vervangen. De tweede helft begon met eenige fraaie staaltjes voetbal van Wilkes. Bferst bood hij Lakenberg een pracht kans, die deze onbenut liet, maar Rijvers deed het eenige minuten la ter beter, toen hij een pass van Wil kes op goede wijze uitbuitte (30). In het resteerendc deel van den wed strijd kregen de Nederlanders nog eenige goede kansen, ook i4! f n kregen nog tweemaal de gele- i oen doelpunt te maken, maar de ..—»a bij het scorebord kon rustig blijven genieten van het fraaie voorjaars weer, dat vele duizenden naar het Feijenoord-stadion had gelokt. „Jtskeltjei" Loonsverhooging Er kunnen van die kleine ge beurtenissen zijn, die je zoo kun nen frappeeren. Zoo ben ik nu aan de weet gekomen, dat dc ge meenteraad van Graft bij voor keur op Maandagmorgen verga dert. Zoo hebben de vroede vade ren deze week in den prillen mor gen van den eersten werkdag de koeien, dc koeien gelaten en zijn naar de raadzaal gesneld om de belangen van Grafts burgerij te behartigen. Er was een lijvige agenda af to werken en het ge wichtigste punt was wel, de 10°/o loonsverhooging voor het ge- meentepcrsoneel. De uiterst sieve en progressieve heer r"1- delkoop achtte deze verhoo« uur voor sommige gemeente-ambte naren niet voldoende en stelde voor dezen menschen50 pCt. meer te geven. De uitdrukking: „Er voer een schok door de raad zaal", geeft de reactie van de af gevaardigden wel heel erg arm zalig weer. De vordering van al het vee had niet meer opschud ding kunnen veroorzaken. „Ja zeker", beweerde de heer Mid delkoop, „den man, wiens zenu wen danig hebben te lijden door het opwindendste beroep aller be roepen, do klokopwinder, komt die 50°/# zeker toe. Hij verdient nu f 35.— per Jaar en daar moet hij lederen dag de klok voor op winden. Hij eischt nu een gulden per dag en indien hij zijn zin niet krijgt, zal hij zich wenden tot het bestuur van den Bond van Werkers ln het Klokkenopwln- dersbedrijf, af deeling Graft, dat de actie van den protestant zeker zal steunen. „Mijne hceren", zoo besloot spreker zijn hartstochtelijk „J'ac- cuse", „wij zullen moeten toege ven. Omdat in de eerste plaats de man het recht aan zijn zijde heeft, tweedens omdat wij ter wille van den wederopbouw iede re staking moeten vermijden en ten derde omdat, als de staking een feit zou worden, wij de klok door een bal gehakt zouden moe ten laten opwinden. Hetgeen een eeuwige schande voor ons dorp zou beteekenen". De zaak is aangehouden en zal binnenkort weer worden voorge leid. De raad ls in drie gedeelten gesplitst. In niks, 10*/o en 50*/t. Net de Tweede Kamer. Een naakt Llng- gadjati, een hinkend Linggad- Jatl en het aangeklcede Llnggad- jati. Criticastee

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3