Veesmokkel in Brabant Spanje weer Monarchie? Uitwisseling van artisten Enkele reis België Tok, tok, tok.... alweer een ei! Europese eenheid Nieuwe koers van Franco Zal conferenfie te Moskou slagen? Geen gezantschap in Batavia latraarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR SN OMGEVING Dinsdag 1 April 1947 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: O. E. DE WINTER Waarom vleesranisoen verlaging voor onze ossenlappen en biefstuk (Van onzen specialen verslaggever). wee uurtjes lopen van Tilburg (U weet wel, waar textiel- tabrikanten zo goed werken) en een uur van België liggen de aardige dorpjjes Hilverenbeek en Diessen, sinds een maand meer dan ooit in de belangstelling van 's lands douaniers, sinds Joost—weet—hoe—lang met Raarle-Nassau, de veesmokkel- centra van Nederland" Iedere week gaan om en nabij de 700 stuks vee In een nachtelijk uur naar België; iedere week weer verdwijnt voor een half mitüoen gulden van onze kostelijke koetjes; iedere week wordt bet Nederlandse volk bijna 1 ',i mllll- oen vleesrantsoenen tekort gedaan en iedere volgende week kan de vleesrantsoenverlaging dus voor de deur staan. 3e Jaargang No 897 Ultg. n.v. Noordhollandse 1'ers '451.0. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar „Jao menier". vertelt ons een eer biedwaardige Hiivarenbeker. „het gaot mis finaol mis! Een maand geleden Medio Februari is het dus „mis" ge gaan, medio Februari is men een smok- kelbenle op het spoor gekomen, waardoor circa honderd personen ge arresteerd konden worden, terwijl bin- nenkot de arrestatie van o"Jï homlcd medeplichtigen te wachten staat. Er. werp zo'n Hiivarenbeker (overigens een nette kerel) niet tegen, at, als dit spel was doorgegaan, Nederland plotseling tot de conclusie zou zijn, dat er geen koetje meer was over geblevenWij hebhen gezwegen en geluisterd en zijn tot de conclusie gekomen, dat niet de Brabantse boe ren alleen de schuldigen zijn. De gang van zaken Er zijn Nederlanders, die inverbin- ding staan met veehouders in Fries land. die het „spul" beginnen. Het eerste obstacle is het vervoer van het vee over de grote rivieren; kosten circa 100.— per tocht. Vervolgens komt de grenspassage aan de beuri; kosten circa 60.per... koebees' Men begrijpt, aldus onze zegsman, dat het dan niet makkelijk valt de buit tijdens de „overtochten" af te staan. We begrijpen het, want we weten hoe de 'tegenwoordige beroepssmokkelaar bewapend is' met allerlei moordtuig, tot stens toe. Waar waren omstreeks de bevrijding makkelijker wapens te krijgen dan in de het eerst bevrijde provincies? Valt het dan te verwon deren, dat vooral de „zelf-kanters" zich, al of niet met een vooruitziende blik, van de nodige attributen voor zagen? Een man en zeker een smok kelaar, wordt driester in zijn optre den als hij zich veiliger voelt en wan neer de dubbele winst hem lokt. Want de „vee-overzetter" zal zich laten be talen in Belgisch geld, dat hij weer smokkelt naar Nederland teneinde «t hier met een zoet winstje te verkopen Reuter meldt nader, dat generaal Franoo Maandagavond heeft aange kondigd, dat aan het parlement een wetsontwerp zal worden voorgelegd, volgens hetwelk Spanje een katho lieke en sociale staat zal worden, in gericht als een koninkrijk, met hem zelf (Franco) als staashoofd. In hst wetsontwerp wordt tot uit drukking gebracht, dat generaal Franco zich ten allen tijde het recht voorbehoudt een persoon aan te wg- zen, die hem zal opvolgen. Het ontwerp voorziet in de instel ling van een „Raad van het konink rijk omvattende een twaalftal le den, en van een „Regentschapsraad" bes-aande uit drie leden van de „Raad van het koninkrijk". Franco besloot zgn rede aldus: „Nu wy een van de moeilgkste tg- den in de wereldgeschiedenis ach ter de rug, een helderen horizon voor ons en ons stelsel stevig ver ankerd hebben, dien ik een wets ontwerp in, waarbij de opvolging geregeld wordt. Dit ontwerp bete kent geen wijziging van onze poli tiek". Spanje en de V.N. Ju..k:üehe deskundigen van de or- garr a:ie der V.N. hebben verklaard, En dan zijn daar de Belgen zelf, die via stroomannen op de Bosse en zeifs op de Rotterdamse veemarkt koeien kopen deze in kleine boerderijen langs de grens in „depot" houden om ter gelegentijd de sprong telaten laten wagen. Mag dat dan? Nee natuurlijk niet, het mag niet! Maar wat kan men er aan doen als even buiten de z.g. grensstrook boe ren wonen, die geen veeboekjes nodig hebben, die dus het ilelgale vee dood kalm in hun stallen laten staan tol het beslissene moment voor de „over zet" gekomen is? En hoe staat het dan met de con trole? Is er dan nergerts een lek? Eén lek? De Brabanders zijn er zeker van, dat het niet aleen lekt in hun provin cie wat de veecontrole betreft, maar dat he sroom in het Noorden, En zij wijzen op een uitspraak van den heer C. Burger, voorzitter van de landelijke vakgroep „Slagerij Neder land", die heeft gezegd, at 50 de helft! van onze varkens de zwar te markt opgaat; zij zijn er van over- Het Prinselijk gezin in Zwitserland Na aankomst van het vliegtuig van Prinses Juliana op het vliegveld van Chateauneuf hebben H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard met Prinses Margriet zich naar Sion (Sitten) begeven, waar zy gezamen- lgk de maaltgd gebruikten. Maandagmorgen om 13.45 zgn zy per trein naar Zermatt vertrokken. Het vliegtuig, dat Prinses Juliana van Nederland naar Zwitserland heeft gebracht, heeft tegen 12.30 uur het vliegveld van Chateauneuf verla ten om via Geneve naar Nederland terug te keren. dat de voorgestelde restauratie van het Spaansche koningschap ogen- schijnlijk geen reden is om te gelo ven, dat de V.N. haar houding je gens Spanje zullen veranderen. In de algemene vergadering van December j.1. werd besloten, dat zo lang het „regiem van Franco" in Spanje zou worden gehandhaafd, Spanje niet tot enig lichaam der V.N. zou worden toegelaten. De Spaanse kwestie staat technisch beschouwd nog steeds op de agenda en zal ongetwgfeld in de Veiligheidsraad of in de Algemene Vergadering ter sprake worden ge bracht. Demobilisatie oorlogsvrijwilligers De verschenen legerorder no 93 bevat een ministeriele beschikking, waarin, in afwachting van de defini tieve demobilisatieregeling voor de L de overzeese gebiedsdelen verbiy- vende troepen, thans reeds maatre gelen zyn vastgesteld voor hen, die voor verder verblgf in de overzeese gebiedsdelen ongeschikt worden be vonden of om redenen, buiten het dienstverband gelegen, van verdere dienst aldaar worden vrygesteld. tuigd, dat talloze Friese boeren even veel schuld treft door het leveren van vee aan Belgen en aan smokkelaars, als deze laatste zelf. In ieder geval: het rot in Ne derland! Niet alleen de stroopfa- bricage, de textiellevering en de veesmokkelarijer zijn nog talloze andere objecten, die de aandacht vragen, omdat zij den kleinen man zelfs geen confectlepakje, geen onsje stroop en geen stukjje vlees overlaten. Er moet hardhandig ingegrepen worden: niet alleen in de Hilva- renbeekse monstersmokkelaffairc, maar ook in andere zaken, die de volksgezondheid treffen op de meest gevoelige plek: de armoede. Wij staan voor e Tolunie; hier in Brabant knipoogt men leep als men het over de Benelux heeft. „De Belgen hebben altijd vee en vooral ons vee nodig, Tolunie of niet"'. Maar is er dan geen regeling een meer of min der doet er niets toe te maken, op dat dit voor het Nederlanse volk zo fnuikene euvel niet kan worden op geheven? Of is de Tolunie zoals Brabantse en Hollandse veesmokke laars verwachten een nog schoner gelegenheid om ons vleesrantsoen naar het nulpunt te drijven? De voedselsituatie in Duitsland Dr. Konrad Adenauer, voorzitter Van de Christelgk Democratische Unie in de Britse zóne van Duitsland heeft op 'n persconferentie te Keulen verklaard, dat ondanks dringende verzoeken van de bevoegde Duitse aan de Engelse autoriteiten niet op tyd graanreserves zyn gevormd. YU- gens dr. Adenauer heeft men niet voldoende gebruik gemaakt van de Nederlandse havens en de waterwe gen van den Rgn om het spoorweg net in de Britse zóne te ontlasten. Tito over buitenlandse politiek In de Joego-Slaafse Nationale Ver gadering gaf Tito een uitgebreid ex posé over de buitenlandse politiek. De herstelbetalingen van Italië aan Joego-Slavië zyn maar „een symbo lische som" in verhouding tot de wer- keiyke schade, die is aangebracht, al dus Tito. Van Duitsland heeft Joego- Slavië nog pas 12% van de verschul digde herstelbetalingen ontvangen. Met betrekking tot de Oostenrykse herstelbetalingen riep Tito uit: „In dien bepaalde geallieerden willen af zien van herstelbetalingen, laten zy dit dan voor eigen rekening en niet van Joego-Slavië doen". De vriend schap voor de Sowjet-Unie vormt voor niemands onafhankeiykheld een bedreiging. Deze vriendschap is ook begrypeiyk, „omdat wy van de zyde der Sowjet-Unie altyd woorden van vrede horen, terwyi de Westerse mo gendheden slechts over atoombom men en oorlogsdreiging spreken". Over algemene zaken sprekend zei- de Tito, dat er onderscheid kan wor den gemaakt tussen twee fronten: dat der oorlogsverwekkers de VS Engeland en Frankryk en der vol keren, die vrede wensen, de Sowjet- Unie, Joego-Savië en andere Slavi sche landen. Op het vliegveld .Ypenburg is Za terdag het nieuwe gebouw van de Nationale Luchtvaartschool officiëel geopend, Links de heer Heymans, rechts de voorzitter der Nat. Luchtvaartschool, de heer Kolff. In verband met de huidige schaarste aan deviezen hebben verscheidene be zoekers van bioscopen en andere amusementsgelegenheden zich wel eens met bezorgdheid afgevraagd, of het onder de gegeven penibele om standigheden wel economisch verant woord was door het engageren van buitenlandse amusementsartlsten een offer in deviezen te brengen, dat naar alle irschyniykheid effic "ntei haa kunnen worden a&ngewend. Blijkbaar is het bezwaariyke van de bestaande toestand ook door de betrokken be windslieden gevoeld, want op 24 Mrt. j.L is door de Nederlandse Bank een nieuwe deviezenregeling voor buiten landse amusëmentsartisten getroffen, die de bestaande bezwaren hoopt te ondervangen. Voortbouwend op de Wet tot re geling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen 16 Mei 1934, St. blad 257) is thans besloten tot de invoering van een zogenaamd „alge meen deviezen-contingent" voor bui tenlandse amusements-artisten en -musici op basis van een ruil trans actie. Volgens deze regeling nu wor den geen deviezen meer opgeofferd zonder de zekerheid, dat ze weer te ruggewonnen worden. Een voorbeeld Een voorbeeld moge bovenstaande verduideiyken. Laat ons zeggen, dat Behalve de reeds aangewezen bon voor twee eieren, zal deze week in de bonnenlgst nog een bon voor één ei worden bekendgemaakt. De afleve ring van dit derde „Paasei" zal ech ter enige tyd vergen. De aanvoer van eieren is nameiyk niet zo, dat afle vering van drie eieren voor alle leef- tydsgroepen nog deze week mag wor den verwacht. In het algemeen is de kans, dat op de tweede nog aan te wyzen bon voor Pasen geleverd wordt niet groot. De Haagse stadhuisbouw In verband met het feit, dat oud burgemeester de Monchy Maandag morgen op het Alexanderveld de eer ste spade in de grond stak voor het nieuwe stadhuis, waait de vlag van de St. Jacobstoren en van het stad huis aan de Groenmarkt. er door de Nederlandse Bank voor Zwitserland een aantal deviezen ter waarde van 20.000 Zwitserse francs beschikbaar wordt gesteld, waarvoor twintig Zwitserse amusementsartls ten in Nederland een engagement krijgen voor het met 20.000 Zwitser se francs in Nederlandse valuta cor responderende bedrag, dan krygt daarna geen enkele andere Zwitserse amusementsartist vergunning voor geld in Nederland op te treden, al- vorenS Nederlandse amusementsar tlsten in Zwitserland een geiykwaar- dig bedrag met hun engagementen hebben teruggewonnen. Wanneer men dus in onze amuse mentsgelegenheden buitenlandse ar- tlsten ziet optreden, behoeft men zich niet ongerust te maken over het ver meende feit, dat onze kostbare de- vlezen aan frivoliteit verslingerd worden. In feite gaat daardoor geen cent ons land uit en het is zelfs van essentieel belang voor de Neder landse amusementsartlsten, dat zy door deze nieuwe toepassing van contingentering der amusements kunst in staat gesteld worden buiten onze landsgrenzen op te treden, het geen gezien het kleine debiet daar binnen van niet te onderschatten be tekenis voor hen genoemd mag wor den. VAN 12 tot en met 15 April a.s. zal te Amsterdam een congres worden gehouden van de „Union curopéenne des fédéralistes", de vereniging van Europese federalisten, welke alle be wegingen omvat, die naar Europese eenheid streven. Afgevaardigden van vele Europese landen zullen geduren de enkele dagen de talloze problemen behandelen, waarvoor de Europese maatschappy zich na deze tweede we reldoorlog gesteld vindt. Het spreekt wel vanzelf, dat evenals officieel te Moskou, ook hier het Duitse vraag stuk als een der belangrykste pun ten op de agenda voorkomt. Dc Euro* pese beweging, die streeft naar de vorming van een Europese federatie, is van oordeel dat een Europese soli dariteit absoluut essentieel is om het uiteenvallen van de wereld in twee antagonistische blokken tegen te gaan en zodoende een onmisbare by- drage vormt tot een betere wereld orde. DE belangstelling, die er in Enge land bestaat voor een Europese een heid is enkele maanden geleden wel gebleken, toen Churchlll zyn vereni ging oprichtte, welke eveneens streeft naar Europese samenwerking op po litiek terrein. Dat ook Labour niet achter biyft, bewyst het feit, dat ruim twintig Labour parlementsle den naar Amsterdam zullen kow.cu om het congres als waarnemers by te wonen. Engeland voelt zich deel van Europa. Minder duideiyk is de situa tie in Oost-Europa. Hier neemt de Russische invloed toe, de invloed van het Westen verdwynt. Dc Oost-Euro- pese landen oriënteren' zich op poli tiek en economisch gebied op het dicht bijzy'nde Rusland. Waar nu moet men de grenzen zten van een eventuele Europese federatie? De toekomstige ontwikkeling der inter nationale verhoudingen zal ons een antwoord geven op deze vraag. Op het ogenblik is er van Europa niet veel meer overgebleven dan enkele uitgemergelde westerse landen, die zelfs gezameniyk niet veel meer in de wereldpolitiek hebben In te bren gen. HET is een verheugend verschgnsei, dat ook nlet-officiële personen trach ten een oplossing te vinden, die een einde zal maken aan de Internationa le chaos. Verheugend en noodzakc- ïyk, waar de regeringen steeds heb ben gefaald de radicale stap te doen n.1. de begrenzing der nationale sou- vereiniteit te aanvaarden als een conditio sine qua non voor een biy- vende vrede. Men kan nu van mening zyn, dat een Europese federatie al leen het probleem oorlog of vrede niet oplost of zelfs dat een Europese eenheid als nieuwe machtsfactor in de wereld een groter bedreiging vormt voor de vrede dan voorheen. Zelfs dan echter moet men het stre ven van de Europese federalisten waarderen, daar zij in leder g«*val met een oplossing komen wade regeringen geen uitweg meer zien. Het uitelndeiyk doel,' dat ook do Europese federalisten voor ogen heb ben is wereldfederatie. Of zy dat doel langs de juiste weg benaderen, of zy zich voldoende realiseren, dat wy le ven in een nieuw tydperk, dat der losgebroken atoomenergie, daaraan -menen wy te moet twyfelen. Dit nieuwe tydperk vraagt radicale en snellere veranderingen in do wereld orde, dan een Europese federatie. Hot tempo van vandaag laat ons wellicht niet de tyd om langs zo geleideiyke weg als een Europese eenheid te ko men tot een wereldfederatie. W. Dagelijkse tuinkalender In de moestuin kunnen than, ook zomerwortelen, radys en zomer bieten worden gezaaid. Wortelen vragen een voedzame, losse, fya verkruimelde grond. Om het lich te wortelenzaad geiykmutiger te. kunnen uitstrooien, pleegt men, 't te voren wel met wat vo J zand te vermengen. De lekkerste radys groeit in zandige gronden. Men moet ze echter niet met ver se mest bemesten. Om te voor komen, dat ze te dicht staan, worden de plantjes naderhand op 4 a 5 centimeter uitgedund. De bekende ronde zomerbleten, die thans worden gezaaid, kun nen in Juni of begin Juli worden geoogst Men dunt ze tilt op 12 a 15 centimeter. S. Lantinga Het weer vandaag Weinig wind uit Noord-Oostciyk# richtingen. In de ochtend nevelig, overdag opklarend; kans op regen. Generaal Franco heeft volgens radio-Madrid Maandagavond aan gekondigd, dat Spanje tot koninkryk uitgeroepen zal worden. Franco zal staatshoofd zijn en er zal een regentschapsraad worden ingesteld, al dus de radio. Komende dagen misschien beslissend Volgens den radiocommentator van de National Broadcasting Corpora tion te Moskou zal op de volgende byeenkomsten van de ministers van buitenlandse zaken te Moskou biy- ken, of de conferentie te Moskou een succes of een mislukking wordt. Er zijn reeds voorzichtig toespelingen ge maakt, dat spoedig aan den dag zal treden, welke concessies men weder- zgds wil doen om een mogelijke mis lukking van de conferentie te voor komen. Volgens den commentator heeft de Zaterdag door de raad van ministers opgerichte speciale commissie ter be studering van een aaxital onderwer pen van het rapport der coördinatie commissie hedenmorgen belangrgke resultaten geboekt t.a.v. het onder werp zuivering. De Engelse gaven toe, dat aan de Duitsers meer verant- woordeiykheid moet worden gege ven. De commissie kwam overeen, dat er een stelsel van uniforme wet geving moet worden- ontworpen. Haar voorstellen zyn naar een commissie voor de ontwerpen verwezen, die de richtiynen op schrift zal stellen van de eerste tastbare positieve resulta ten der conferentie. Over democrati sering en verkiezingen kon de spe ciale commissie nog geen overeen stemming bereiken. Zij hoopt spoedig met haar werkzaamheden klaar te komen. uit Moscou de volgende boodschap aan de Nederlandse regering gericht „Ik ben verheugd te vernemen, dat de ontwerpovereenkomst van Ling- gadjati is ondertekend. Zoals u weet, heb ik persooniyk de gehele loop der onderhandelingen met grote belang stelling gevolgd en ben ik van ge voelen, dat de vriendschappeiyke geest, waarin de moeiiykheden zyn opgelost, en die de gehele wereld ten voorbeeld kan worden gesteld, groot vertrouwen in de twee partyen waar borgt en een belangrgke bgdrage vormt tot de vrede in het Oosten." De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken heeft namens de Ne derlandse regering, onder betuiging van zyn erkenteiykheid, de ontvangst van het telegram van Bevin beves tigd. Nieuwe deviezenregeling voor buitenlandse amusements-artisten Attlee over de Indonesische kweslie Indonesië een economisch belang De labour-afgevaardigde voor Bex- ley, E. Aubramall, heeft in het La gerhuis aan minister-president Att- lee gevraagd, welke diplomatieke of andere contacten zullen worden ge legd met de Indonesische Republiek, nu de overeenkomst tussen de Indo nesische Republiek en Nederland is getekend. In zyn antwoord verklaarde Attlee het volgende: „Men hoopt, dat de thans bereikte overeenkomst de weg zal effenen voor een nieuw tydperk van vrede en welvaart, welke niet al leen Indonesië, maar de gehele we reld ten voordeel zal strekken. Zyn Majesteits regering is voornemens de Indonesische Republiek in dezelfde mate de facto te erkennen als door de Nederlanders is geschied en ons contact met de Republiek zal voor lopig worden uitgeoefend door de consul-generaal te Batavia. Sir Walter Fletcher, conservatief afgevaardigde voor Bury, vroeg daarop Attlee of hy in overweging wilde nemen zo spoedig mogeiyk amb tenaren met kennis van de economi sche situatie aan het consulaat-ge neraal toe te voegen, opdat 'n stroom van goederen zo spoedig mogeiyk naar en uit Java en Sumatra kon vloeien. Attlee antwoordde: „Met ge noegen zal ik myn volle aandacht aan dit voorstel schenken, ik meen, dat wy allen het economische belang van deze eilanden erkennen". Boodschap van Bevin De Britse minister van Buitenland se Zaken, Ernest Bevin. heeft van

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 5