Onder de Schijnwerper Onbevredigende wedstrijd tegen de Belgen „Oranje" in veilige haven Hoe het ongeluk gebeurde 3e laargang No 901 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '45 l.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar mamder DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMGEVING Dinsdag 8 April 1947 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Oranje-achterhoede stond Belgische overwinning in de weg Nog maar zelden zulten de duizenden voetbalenthousiasten na afloop van een wedstrijd tegen de Belgen zo onbevredigd naar huis zijn gegaan als op 2e Paasdag 1947. Onbevredigd, omdat het spel vrflwel geen ogen blik op internationaal peil kwam, onbevredigd ook omdat de Holland België-sfeer tydens b^jna de gehele stryd zoek was. De harde wind maak te goed spel uiterst moeilijk, maar geen der beide elftallen slaagde er ook maar een ogenblik in zich boven de middelmaat te verheffen. En dat zegt toch wel iets, wanneer men aanneemt, dat in het Olympisch stadion de twee en twintig beste spelers uit beide landen binnen de lijnen kwa men. Neen, Nederland is na de oorlog nog steeds ongeslagen gebleven tegen onze Zuiderburen, maar een hoopvol perspectief bood deze kleine overwinning geenszins. Bergman scoort tweemaal Sensationeel begin door koppen redding te brengen. De snel naar binnengekomen Bergman had vrijwel geen t\jd nodig om de bal onder controle te krijgen en schoot hard en laag in. Holland had de lei ding na 7 minuten spelen! De eerste tien minuten waren ener verend genoeg om iets goeds te mo gen verwachten. Decleyn, de Belgi sche captain, had de toss gewonnen en verkoos met de enigszins dwars over het veld staande wind mee te spelen. Reeds na enkel minuten kreeg Wilkes een kansje na een vrije schop van De Vroedt, en uitstekend kopwerk van Roozen. Het schot ging langs en tussen enkele Belgische uit vallen door kwam Nederland gevaar lijk terug. Lakenberg schoot éénmaal na fraai aangeven van Stroker hoog in, maar vond Daenen op z'n post. Toch zouden de Oranjehemden suc ces boeken. Wilkes haalde ver van achter de bal op, Roozen was Vermeulen juist Iets te snel af en plaatste de bal naar den vrijstaanden Lakenberg. De NEC man slingerde zich langs twee Belgi sche spelers en trok vanaf de out-lljn de bal hard voor doel, zonder dat de opspringende Belgen er in slaagden Nauwelijks waren de toeschouwers uitgepraat over dit doelpunt of de stand werd gelijk en merkwaardig genoeg geschiedde dat op vrijwel de zelfde manier. Coppens had na een keurig staaltje kopwerk Lemberechts de kans gege ven op het doel af te rennen, toen deze echter onmiddellijk een schuine pass voor het doel langs gaf, die door geen enkele Hollander bereikt kon worden, maar de handige Thlrifayt op z'n plaats vond. De Belgische linksbuiten benutte de opgelegde kans op precies dezelfde wijze als zijn collega Bergman het drie minu ten eerder had gedaan. Wel spannend, niet fraai Na deze twee doelpunten was het nog niet gedaan met de sensatie. Enkele minuten later trok Wilkes er alleen tussen uit en vuurde van een 30-tal meters een enorm hard schot af, dat echter juist-over ging. Het spel ging snel op en neer, waar bij het opviel, dat de Nederlandse achterhoede moeilijk wegwerkte. Na 4 minuten ontstond dan ook de eerste corner, welke echter over werd ge kopt. Nederland zocht het in deze periode door robuust spel, recht cp het Belgische doel aan, maar telkens weer stuitten de Oranje-aanvallen op de hechte Belgische verdediging. Kraak kon z'n vorm tonen na een misser van Möhring, die aanvanke lijk het juiste spel tegen den beweeg lijken en vaak fors spelenden Decleyn niet kon vinden. Toch scheen het of Holland de lei ding zou nemen, toen in de 9e minuut Wilkes geheel vrfl de bal voor z'n voeten kreeg tijdens een adembene mende doelworsteling. Keihard schoot hij in, maar tot aller verwondering stuitte de bal het veld weer in via het hoofd van een vallenden Belgi schen achterspeler, die de reeds ge slagen Daenen op deze wijze meer dan voortreffelijk verving! Nog geen volle minuut later was het Kraak, die min of meer geluk kig erger wist te voorkommen. Thlri fayt nam de tweede Belgische cor ner dermate „draaierig" dat geen der Hollanders er vat op kon krij gen. De harde kopbal van Decleyn werd door Kraak half weggewerkt- met het gevolg dat een doelworste ling ontstond, waarbij Thirifayt even gewond raakte. Na al deze sensa ties was het met goed spel echter voor een groot deel gedaan. Tot de rust ging het vry gelijk op, de Bel gen gesteund door de wind iets ster ker, maar met gevaarlijke Neder- xandse uitvallen. Duidelijk kwam uit dat het nieuwe systeem de Oranje hemden aanvankelijk niet geheel lag en in de achterhoede rammelde het Kapitein I. Bakker, gezagvoerder van de Oranje, heeft het verhaal dat zijn schip 'T!«iens de storm in de Golf van Biscaye door een defect aan de stuurinrichting in ongunstige positie zou zijn gekomen, naar het rijk der fabelen verwezen. Het schip voer tijdens tie storm op koers, doch op een gegeven moment was de afwijking door weersomstan digheden zo groot, dat de gezagvoer der besloot bij te draaien. Tijdens het bijdraaien kreeg men dwarszeeën, waardoor de Oranje enige ogenblik ken uit het roer liep. Het schip maak te hierbij enige malen slagzij die Mhmaal op 30 graden werd geregis treerd, dus niet op 42, zoals passa giers beweerden. 30 Graden slagzij is voor een schip als de Oranje niet gevaarlijk. Dergelijke slagzij is na tuurlijk onaangenaam, aldus kapitein Bakker. „Ik heb ook een paar builen en blauwe plekken opgelopen. Het ongeluk ln de Golf van Biscaye liep met het bijdraaien samen. D© stewardess, mej. Broer, liep over de arhterwell met een blad eten. Dit was het personeel van het schip ten strengste verbod,n. Zij moest een dek lager binnendoor lopen, maar het oversteken van de achterwell was om een omweg te vermijden natuurlijk Aantrekkelijk. Mej. Broer en degenen die haar ter hulp kwamen, zijn over bet schot van de achterwell wegge sleurd, terwyl het schip slagzij maak te. Van zoeken kon geen sprake zijn. Toen het schip lag bijgedraaid, wa ren zeker vijf minuten verlopen. Hei water spoot in grote stofregens bo ven de zee. Men kon geen twee scheepslengten voor zich uit zien. De schade aan boord is vrij groot. Veel glas, aardewerk en meubilair brak. De vleugel is in de muziekzaal van s»jn poten gerukt. Niemand kon zien op het gladde parket staande hou den. De passagiers hebben wel wat fo de knijp gezeten en velen liepen bulten of schrammen op". Van le vensgevaar was echter geen sprake" 2e vervolgde kapitein Bakker. „Het *ware weer in de Golf van Biscaye was niets buitengewoons. Ik heb wel erger meegemaakt in de 36 jaren, die ik vaar. Er zijn in die tijd wel eens gewonden voorgekomen, doch onge vallen met dodelijke afloop heb ik nog nooit meegemaakt. Het ongeluk, dat 4 mensenlevens kostte moet dus aan een samenloop van omstandighe den worden geweten. Mijnwerkers in Amerika staken weer De Amerikaanse minister van bin nenlandse zaken, Julius A. Krug, heeft het verzoek van Lewis, de voor zitter der Amerikaanse mijnwerkers- bond, om alle Amerikaanse kolenmij nen (2566) op twee na te sluiten, ten einde een onderzoek in te stellen naar de veiligheidsmaatregelen, afge wezen. Het gevolg daarvan is geweest, dat 400.000 Amerikaanse mijnwer kers die Maandagmorgen hun werk hervat zouden hebben na de week rust ter herdenking van de slachtof fers van de ramp in Centralia niet op hun werk zijn verschenen. Staking te Essen ten einde Talrijke mijnwerkers hebbena een algemene staking van 24 uur Zaterdagmorgen het werk hervat. De arbeid in de mijnen begint langza merhand weer het normale verloop te hebben. Men overweegt om enkele op het ogenblik verlaten schachten in bedrijf te stellen om het door de sta king veroorzaakte kolenverlies in te halen. In totaal'' verschenen circa 250.000 man. Functionarissen van de organisa ties voor toezicht op de steenkool industrie in Noord-Duitsland toonden zich verbaasd over de grote opkomst van mijnwerkers, daar op Paas-Za- terdag gewoonlijk velen wegblijven. Zij hadden een opkomst van 5070 procent verwacht Een nieuwe lente een nieuwe hoed. Niemand zal durven ontkennen, dat deze hoed van zwarte kant uiterma te chique en flatteus Is. Pa/ar over uitzending van Ned. troepen Het republiekeinse persbureau An- tara meldt, dat het Tweede Kamer lid Palar op een persconferentie te Djokja het uitzenden van Neder landse troepen naar Indonesië heeft afgekeurd. Hg sprak de hoop uit, dat deze kwestie ten spoedigste door de Nederlandse regering opnieuw zou worden bezien, daar zij anders moei lijkheden betreffende de uitwerking van de overeenkomst van Linggad jati zou veroorzaken. Teraardebestelling van koning George De Atheensc bevolking vulde Zon dagmorgen reeds in de vroegte de straten van de stad, waar de begra fenisstoet van den overleden koning George zou passeren op weg naar Tatol, waar het stoffelijk overschot zal worden bjjgezet in het familie mausoleum. De weg was afgezet door troepen, de klokken luidden en de straatlantaarns waren omfloerst met zwarte crêpe. Voor de stoet zich op weg begaf had aartsbisschop Damas- kinos in tegenwoordigheid van de nieuwe koning Paul en zijn gemalin een rouwdienst geleld in de kathe draal. dan ook geducht Möhring, af en toe verdienstelijk ingrijpend, verrekende zich nog al eens op de wind en en kele ballen zeilden dan ook langs hem heen. Gelukkig konden onze bei de backs steeds erger voorkomen en in laatste instantie was het Kraak, die door tijdig uitlopen opruiming hield. Over en weer deden zich en kele kansen voor, hoewel het /.ïeren- deel der aanvallen terstond werd af gebroken door slecht plaatsen, voor al van Nederlandse zijde. Thirifayt miste na 34 minuten spelen een ge makkelijke kans, toen hy de bal op dezelfde wijze kreeg toegespeeld als by het scoren van de gelgkmaker. Een Belgisch doelpunt werd terecht afgekeurd wegens hands van Chaves doch Nedeilind zou voor rust de laatste en vermoedelijk de beste kans krygen. Wilkes was in de 44e minuut weer ouderwets doorgebroken en hy liet het deze keer aan» Roozen over voor de afwerking te zorgen. De Haarlemmer faalde echter en z'n slappe schot kon gemakkeiyk door Daenen gestopt worden. Na de rust Hadden de Belgen in de eerste helft vyf corners geforceerd, de Oranjemannen brachten het tot geen enkele. Doch na 4 minuten werd al iets van deze achterstand ingelopen, maar Lakenberg schoot de bal ln de hulptribune achter het doel. Gesteund door de harde wind waren de Hol landers iets in de aanval, maar ove rigen veranderde het spelbeeld niet. Ryvers was bepaald ongelukkig en gaf tot driemaal verkeerd af. Ook Roozen kreeg geen kans tegen den stug verdedigenden Vermeulen, die hem geen ogenblik vry spel gaf. Eerst na ongeveer 10 minuten kreeg Daenen de eerste gevaariyke bal te verwerken, als Lakenberg een ge vaariyke boogbal voor doel plaatste die door de wind afdreef. Even later ontliep Roozen zyn schaduw La kenberg treuzelt teveel en ook deze kans gaat verloren. In de 14e minuut beleven we vrijwel hetzelfde, met dit ^verschil, dat de NEC-er Roozen de 1 kans teruggeeft. De lange Haarlem mer slaagde er echter niet in de pass te bereiken en schoot naast. Nederland neemt op nieuw de leiding! Tot de 20e minuut gebeurt er niets enerverends en de wederzijdse, vry ongevaarlijke aanvallen leveren geen kansen op. Dan is het plotseling Wil kes, die z'n grote klasse toont. Ver voor de middenlijn krijgt de zwarte Rotterdammer de bal te pak ken en een van z'n bekende rushes naar. het vyandeiyke doel volgt. Twee drie Belgen zitten hem op z'n hielen, een schynbeweglng brengt de bal voor de rechtervoet, een vergeefse uitval van twee Belgische spelers en een lange pass vindt Bergman pre cies op de goede plaats: slechts Dae nen kan het gevaar nog voorkomen. Hy slaagde niet, want enkele korte passen bracht de Amsterdammer de juiste positie en hoog en hard ver dwijnt de bal voor de tweede maal ln het Belgische doel. Nederland heeft opnieuw de leiding genomen. Nederland biyft aanvallen en eerst nu komt het publiek eindelgk wat los. Ryvers krggt na een duwde- monstratie van Roozen met Vermeu len een kansje, maar mist jammeriyk. Nadat Kraak onder een omhoog dry- vende voorzet van Thirifayt heeft doorgegrepen, krygen de Belgen na 24 minuten de eerste corner na de hervatting en dat was het sein voor de Belgen om de aanval in te zetten. Chaves rent na een misverstand ln ons rechterverdedlgingsblok onge hinderd op Kraak af, maar de Storm vogel weet met z'n voet het gevaar gedeeltelijk te bezweren. Bepaald ge luk heeft hy, wanneer Chaves de te rugspringende bal juist in zyn han den kopt! Toch is het de Nederlandse voor hoede, die opluchting brengt. Daenen had nogal wat moeite met een hard schot van Bergman en wanneer even later een buitengewoon hard schot van Ryvers niet was afgesprongen op Roozen's rug, was hy vermoedeiyk voor de 3e keer gepasseerd geweest. Nederland vecht om de voorsprong te bewaren, de Belgen echter zetten met nog 10 minuten te spelen op nieuw het offensief in, ingeluid door een 3-tal corners van linksbuiten Thi rifayt, Dan ontkomt Nederland toch aan de geiykmaker. Lemberechts de snel le rechtsbuiten krUgt na een fantasti sche misser van Kraak de bal vry op de outiyn, z'n voorzet Juist over Kraak heen kwam bU Decleyn te recht, die met een kalm boogballetj© het vomiis voltrekt. Dat meende een leder ln het Stadion, behalve scheids rechter Tibaldi, die tot grote veront waardiging van al wat Belgisch was Nederland een vrije schop toekende, ver buiten het strafschopgebiedPre cies op de plaats, waar Decleyn Möh ring had gevloerd.... Zeven minuten voor tyd krygen de Belgen een vry'c schop op de rand van het strafschopgebied. Het beken de muurtje was oorzaak, dat de bal naast doel terecht kwam en dat was voor de Oranjehemden het teken nog even aan te pakken. Een corner van Bergman wordt met veel moeite weggewerkt, enkele Belgische aanvallen stranden op Möhring en aanvoerder van der Lin den en het laatste gevaar, een cor ner van de Belgen vindt het einde op het blonde hoofd van den Ensche- deër, gevolgd door een laatste aan val van Nederland. Het eindsignaal was voor de Hollanders een ware ver lossing: Nederland na de oorlog nog niet door de Belgen geklopt! Spel en spelers. We zullen verder kort zyn. Reeds direct hebben we gezegd, dat deze 3e interlandwedstryd te gen de Rode Duivels een zeer middelmatige ontmoeting is ge worden. Was één van de beide ploegen normaal op dreef ge weest, dan was het ongetwyfeld een stryd geworden, die met een flink verschil in doelpunten zou hebben aangegeven, dat de an dere party zeer onbevredigend gespeeld had. Zo was het nu niet er waren twee middelmatige elf tallen aan het werk en een ge- ïyk spel zou de krachtsverhou ding juist getekend hebben. Nederland heeft deze wedstrijd voor het eerst met een stopperspll gespeeld. Een drastische wQziging! Was het, omdat beide elftallen het zelfde systeem speelden, dat het een teleurstellende wedstrijd Is gewor den? Naar onze mening niet. En wc menen dan ook, dat de toekomstige wedstrijden van onze ploeg dit zullen bewijzen! Kraak was weer uitstekend op dreef, enkele traditionele misgrepen daargelaten. Van der Linden voor het eerst captain was vooral na rust een rots in de branding, een rus tige, zeker ingrgpende back, die het S.S.S. consequent toepaste. Zijn part ner van Bun kwam na een aarzelend begin eveneens goed los en ons ver trouwen In deze achterhoede, is ze ker niet beschaamd geworden. Spil Möhring was het, naar wien de groot ste belangstelling uitging! Hij heeft het goed gedaan en we zijn er vry- wel zeker van, dat de sympathieke Enschedeër voorlopig niet gepasseerd zal worden. Stroker, voor tallozen 'n vraag, is een vraag gebleven. Naar onze smaak was hy het, die zich het minst goed by het nieuwe systeem aanpaste, daardoor zfn medespelers vooral voor rust voor een moei- lgke opgave zette. De Vroedt was ruim voldoende en hy had een ruim aandeel In de overwinning. En onze voorhoede? Bergman de veel gesmade scoorde twee maal en kan op een zeer goede wed- stryd terugzien. Actief als hy was, was hy een voortdurend gevaar voor de Belgische verdediging. Ryvers was natuurïyk ook actief, Individueel vaak handig, maar een groot 'speler Is de Zuiderling niet. Hy verdiende z'n plaats door de wyze, waarop hy dan hier, dan daar opdook, en er zo toe medewerkte, dat de hechte achter hoede van onze gasten nogal eens stuk gespeeld kon worden. Roozen scoorde weer niet! En toch zouden we niet graag bewerr dat een an der het beter had geda Vermeulen is een „klever" eerste klas en geluk had de Haarlemmer niet. Over Wilkes behoeven we weinig te zeggen. Hy viel ongetwgfeld minder oj) dan in voorgaande wedstrijden, hetgeen o.l. voor een niet gering deel te wytcn was aan z- bewaking. Dat hy er toch ln slaagde de grondslag te leg gen voor twee doelpunten pleit voor zyn grote klasse. En Lakenberg? Een handige spe ler, een Ijverige speler, een doorzet ter met nóg enkele andere goede ca paciteiten! Maar... geen buitenspe ler. Daarvoor mist de NEC-er het maatgevoel van een Wels. Daarvoor heeft HU niet het geduld en het Juis te Inzicht van een Bergman, die juist op tijd zich zo weet op te stellen, dat een pass een doelpunt betekent. Jam mer voor deze prettige voetballer, die hoogstwaarschijnlijk voorlopig zal le ven ln de schaduw van Roozen en Wilkes.... HARDE TIJDEN Maar we komen er door Wy Nederlanders zUn een wonder lijk volkje. Wanneer alles betrekke lijk voor de wind gaat, wanneer er eigenlgk geen aanleiding is om zich ergens zorgen over te maken, dan slaan we aan het „kankeren". Dat kankeren zit ons in het bloed. Toen echter de Duitsers hier hun schrikbewind uitoefenden werd er veel gescholden, maar weinig gemop perd. Zonder kans op groot materieel voordeel en toch zonder morren na men onze illegalen de grootste risi co's, werd het zwaarste werk verzet Hoe kan dat? Het is altgd onverstandig voor een bepaald verschgnsel één oorzaak te willen aanwgzen. In onze samenge stelde maatschappy werken altyd tal van factoren samen. Maar toch ge loven we, dat de broederlijke eensge zindheid, welke de verzetstyd ken merkte, voor een goed deel voort sproot uit de gedachte, die velen be zielde: het moest! Daarnaast werden de materiële voordelen betrekkciyk eerlgk verdeeld: de leiders kregen niet alles en de anderen nauweiyks iets. Ieder ontving zyn portie. En ten slotte ook: mensen in moeilijk heden sluiten zich gemakkeiyker hecht aanéén dan mensenr die het goed hebben. Na de oorlog kregen we een pe riode, waarin Nederland boven zgn stand leefde. We importeerden veel meer dan we exporteerden, onze Staatsbegroting vertoonde een enorm tekort. Dat kon niet anders. Ons on dervoede volk moest op krachten ko men, veel moest van de grond af worden herbouwd. Het was juist ge zien van onze regering zich op het standpunt te plaatsen, dat hiervoor mocht worden geleend. Evenwel, eenmaal zou hieraan een eind moeten komen. En, zodra het ogenblik van bezuinigen zou zyn In geluid, was te verwachten, dat ons volk tot de teleurstellende ontdekking zou komen, dat het levenspeil, waar aan het zich na de bezetting zo ge makkeiyk had gewend, niet te hand haven was. Zover zijn we thans. De regering moet drastisch bezui nigen op de begroting, onze Invoer moet worden beperkt. Dit betekent verlaging van ons levenspeil, toene mende armoede. We zullen ons het gebruik van allerlei goede dingen moeten ontzeggen. Laten we, evenals in de bezetting» tyd, beseffen, dat het moet, dat het de nood is, die dwingt. Laten we de tanden op elkaar klemmen en begry- pen, dat we de nood te boven komen door soberheid en arbeid. Kankeren heeft geen zin. De wer- keiykheid laat zich daardoor niet veranderen. Of er Inderdaad niet gekankerd zal worden? Het is de regering, die dit voor een goed deel in haar hand heeft. Indien ze iedere werker een redeiyk deel geeft van het weinige, dat er is, zal ze het hare er toe bydragen om on ze samenleving te bevruchten met de broederiyke gezindheid, met de sterke geest van de verzetstyd. We weten, dat onze regering het met deze dingen ernstig meent Onder uiterst moeiiyke omstandigheden en voortdurend tegengewerkt door de reactie, die als een kolossale poliep overal h««r vertakkingen heeft, wist ze grui erbeterinj er aai* te bren gen. Dat de toestand nog niet Ideaal is, weet ze vermoedeiyk zelf het beat, Maar ze doet wat ze kan en daarom verdient ze vertrouwen. Laten we ons gelukkig pryzen met de gedachte, dat we in deze hache- ïyke tyden een krachtig bewind heb ben en laat arbeidend Nederland dit nog sterker maken door zich er ala één man achter te plaatsen. Moge de nood ook nu ten gevolge hebben, dat onze werkers zich hcch* ter aanéén binden dan ooit het ge val is geweest Ieders devies zy: aanpakken, want myn prestatie kan de doorslag ge ven! Moge de regering er voor zorgen dat een tekort aan koffie, tabak; textiel of wat ook, geen gebrek be tekent voor enkelen, doch voor al len. Wordt hiernaar gehandeld, dan ko men we iedere nood te boven. Eriks

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1