Moderne kippenfokkerij Het uiur der vrijheid In de kerk, die Alkmaars silhouetbeheerst RADIO Op hel bedrijf van den heer Zeeman Ie Sf. Maartensbrug Hoe we aan Paaseieren en Kerstbouten komen Door een luikje konden we een blik slaan onder de .kunstmoeder" en daar hokten ze bijeen, dicht samengedron gen, zich koesterend in do behagcly- kc warmte van do electrischo lampen: de honderden kuikens, die men elk zou kunnen aanzien voor een donzen balletje op fijne, ranke pootjes. Af en toe glipte er een naar buiten, pikte een paar korrels op, dronk even om dan weer ijlings to verdwijnen onder „moeders vleugelen". Ja, ze moeten zelf hun eten halen, zei onze gastheer, de heer D. Zeeman, die ons rondleidde. Wie dat niet kan, gaat ten onder. Want het is ons te doen om grote, sterke kippen. En hij vertelde ons, hoe hij zich op zijn fokstation toelegde op het kwe ken van het Noord-Hollandse blauwe ras, een kip, die tegelijkertijd leg- en vleeskip is. Enerzijds wordt daarom door middel van valnesten nauwkeu rig het aantal gelegde eieren gere gistreerd en wordt alleen verder ge fokt met de beste legsters, anderzijds worden van de kuikens de kleinsten doorlopend uitmpo- voor de *'*- Ziet U dat kleintj Bedrijvig trippelt centje naar buiten, dat merkbaar kleiner is dan de anderen. Het is reurig genoeg maar te klei-, Oud zal het tvu niet woiüen. V' bekijken het kleine ding, dat even druk pikt en dan haastig terug schiet onder het beschermende dak van de kunstmoeder. Hoeveel van die kuikens vallen er hier nu al uit'? Hier misschien een 2%%. Maar we blijven geregeld sorteren én als we geluk hebben, houden we aan het eind van het jaar een 700 dieren over, die geschikt ztjn om op hun beurt broedeieren te leveren. En hoe Is nu verder de gang van zaken met die diertjes? Ze blijven hier tot ze 8 10 we ken zijn. Dan gaan ze uit het opfok hok naar de jonge hennenhokken, waar ze blijven tot aan de leg. Ze zijn daar blootgesteld aan zon en wind en de besten belanden ten slot te in de leghokken. Ze leggen daar in valnesten, die om de 2 uur worden afgelopen en de eieren van iedere kip worden nauwkeurig genoteerd. Intussen ware» de pulletjes onder de kunstmoeder het eerste broedsel en we konden de jonge hennenhok ken, die nog niet bewoond waren, ge rust overslaan. Ons volgende bezoek was daarom aan een leghok, waar we kennis maakten met de Noord- Hollandse blauwen, grote forse kip pen, best in hun vlees en toch maar dat moesten we geloven pri ma leghoenen. Het ouderwetse broeden on der de kip: niets gedaan Ja, vertelde onze gastheer, in het voorjaar van 1945, toen er geen stroom was, hebben we het broeden nog eens op de ouderwetse, natuur lijke manier moeten doen. Er was geen stroom en het bedrijf moest doorgaan. Op twee rijen had ik 60 kippen aan het broeden gezet. Maar het is me slecht bevallen! 't V/as al tijd vechten, omdat ze op verkeerde nesten zaten en wie 't hardst kakelde die kreeg de meeste kuikens onder zich. Nee, de broedmachine bevalt heel wat beter. Die broedmachine gold ons volgen de bezoek. Een technische beschrij ving willen we onze lezers besparen. Maar toen we vroegen, wanneer die eieren nu uitkwamen, zei onze ge leider tot onze verrassing: Een deel is aan het uitkomen. Zo even, toen ik hem even open had de warme lucht van ca. 100 gr. F. sloeg ons daarbij in het gezicht hoorde ik ze aanpikken. Vanavond zullen er wel een deel zijn. De besten van de besten. He, konden we dat niet afwach- een merkje aan de vleugel met een door het bedrijfschap te de Bilt gere gistreerd nummer. Het aanbrengen van die merken is het werk van de vrouw, zei onze geleider. De basis van een productie ve klppenhoudery. Hiermee besloten we ons bezoek. We hadden een kijkje genomen in een bedrijf, dat tot taak heeft te zor gen, dat onze klppenhoudery zich straks kan meten met die uit alle landen ter wereld. De tyd van het di lettantisme Is ook hier voorby. Wil len we kunnen meekomen, dan moe ten onze kippen veel en grote eieren ten. Maar wel lieten we ons nog to nen, hoe de eieren van de beste kip pen ook In de broedmachine reeds ge scheiden worden gehouden. Ze liggen in traliekistjes, die men met grote muizenvallen zou kunnen vergelijken en die maken, dat de kuikens zich na het uitkomen niet door de andere kunnen begeven. Deze laatste zijn voor de vermeerderingsbedrijven, de zorgvuldig afgescheiden gehoudene vormen de hoop en de toekomst van het fokbedrrjf. Ze hebben de beste stamboom: kuikens met .blauw kip- penbloed. Zodra de diertjes uit de broedma chine komen, worden ze voorzien van produceren, moeten ze zelf goede slachtdieren zyn. Voor dit alles zorgt het moderne fokbedrljf. Onder aanwending v. veel moeite en zorg wordt hier het aller beste geteeld, wat mogeiyk Is en dit allerbeste is juist goed genoeg om te worden afgeleverd aan de vermeer deringsbedrijven ten einde uiteinde lijk te belanden bij onze pluimvee houders. (De stilte en de duif De man, die het glas-in-lood in de ramen zet, had my gevraagd „straks even by hem te komen, daarginds op die steiger". Het gebaar, waarmee hy in de ruimte wees, was juist non chalant genoeg om bij mij de verden king op te laten komen, dat hij die man-van-de-krant wel graag eens een paar halsbrekende toeren zou zien maken. Ik gun een ander z*n plei- ziertje en stemde toe. ,,'t Valt wel mee" dacht ik, toen ik met haastige tred de eerste trap beklom, want de houten treden waren zeker zo, breed als die van de trap bij my thuis. Ik nam zelfs niet de moeite om met een hand de leuning vast te houden en ik piekerde, of die misschien gemaakt was voor het geval dat de ouden van dagen de kerk eens var. uit de hoogte wilden bekijken. De tweede trap was even royaal gebouwd; de derde deed nlot in betrouwbaarheid onder en. daar stond ik dan, op een breed plan kier, de kerk beneden mij diep, boven mij nog altijd hoog. Waar was nu de man die ik zocht? Ginds ver tussen de recht-opgaan- de steuningen van 't stelgerhout ont waarde ik het slappe hoedje van de venster-inzetter en mijn voeten wil den reeds een beweging maken om hun haastige loop te vervolgen - toen werd ik gegrepen door de Stilte. De Stilte was plotseling vlak naast my, voor me, achter me, boven en onder my. Zy zoemde zachtkens aan myn oren en ik bleef staan om te luiste ren naar wat ze my te zeggen had. zy dwong my hiertoe, want zy wist myn hoofd licht te maken als een schieiyk gedronken glas koppige wyn. 't Was alsof zy my iets ophief, want ik voelde nauwelijks nog de druk van myn voeten op het hout van het plankier. En een ondeelbaar ogenblik had ik de vreemde en sterke ge waarwording, öat ik ook vroeger al eens daar was geweest, in het mid den van de kerk, even ver van de vloer als van het dak maar het hout van de steigers en het hout van de plank waarop ik stond, kwam my tegeiykertyd overbodig en onbekend vobr. Ik voelde, waar de Stilte vandaan kwam. zy kwam op geruisloze voe ten van al de steen rondom. De steen van de grauwe tegelvloeren, diep daar beneden, de steen van de verre ongenaakbare wanden; de goede, ver weerde steen van de schragende zul len van het Inwendige van heel dit massale bouwsel van zwijgende steen kwam de Stilte, in zacht-drui- sende golven. En ik bemerkte dan, dat er toch het geklop was van hamers en bei tels, het schuifelen van mensenvoe ten, onduideiyk verwaaiende echo's van stemmen al deze geluiden, zyz stoorden niet, maar smolten Ineen met het eigen vertrouwde wezen van de Stilte. Een duif die boven, hoog op het glad-houten orgel zat, sloeg plots haar vleugels uit om zich een ogen blik to laten wiegen op de cadans van de zwijgende stem en de zingende arbeid. Toen streek zij weer neer en vouwde haar vleugels samen maar ik had gezien, hoe zy ze een seconde boven haar hield hooggestrekt als een paar blanke handen, tot gebed gehe ven. Stierenkeuring HEERHUGOWAARD Woensdag middag had te Heerhugowaard, na bij café De Hengstman, de jaariykse stierenkeuring plaats. Goedgekeurd voor NRS werden 2- Jarlge stieren: Oudhuis Henk, A. Oudhuls, Heerhugowaard; Kapertje's Frans, N. Beers, H. H. Waard; Bont- Je's Constantyn, C. van Stralen, HH Waard; Frans van Haukeshoef, M. Spaan, Heerhugowaard; Kuiper's Frans A 17, R. Appel, Veenhulzen H. H. Waard; Frans A 18, N. J. Blauw, Berkmeer, Heerhugowaard. Éénjarige stieren: Maartje's Frans A. Bos, H H Waard; Frans van Maartje, A. Kuiper, Veenhulzen; Cor- rie's Frans, D. Appel, Veenhulzen; Geertje's Frans, J. van Stralen, Heer Hugowaard Melnoutjes Adema, N. Beers, Heerhugowaard Nieuwe aanplantingen HEERHUGOWAARD Onder lei ding van personeel der Ned. Heldemij. zyn een tiental personen bezig aan het Noordeiyk gedeelte Middenweg de gaten te graven voor de nieuwe wegenbeplanting. De te plaatsen hoo rnen komen op merkbaar grotere af stand van elkaar dan de vroegere iepen, die 5 M uit elkaar stonden. Schrijvende lezers (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur, Niet wetende of onderstaande ln aanmerking komt voor plaatsing, wil ik u toch iets schryven. Want ik walg; van de berechting in Nederland, zoals deze (de berechting van dr. jSchut) in uw krant van Zaterdag 29 Maart 1947 wordt beschreven. Daarin wordt geschreven dat dr. Schut alles gedaan heeft in het belang van zijn patiën ten en dat de meeste afkeuringen uit Allernaar kwamen. Maar dan toch wel niet van dr. Schut! Want wy hadden een zoon, die lang niet sterk was en dit door bewyzen van de huisdokter kon staven. Maar dr. Schut keurde hem goed voor Duits land! „Verandering van lucht zou hem goed doen!" Maar drie en een halve maand later is onze Jongen, na steeds ziek te zijn geweest in Duits land overleden, wy noemen dr. Schut de moordenaar van ons kind! By voorbaat myn dank. Een moeder Wat de veilingklok wijst l De weck van 24 tot en met 29 Maart kenmerkto zich aan de Lange- dykcr veilingen door niet al to grote aanvoeren. Deze week was de laatste van de maximumpryzenregcling, die in Februari j.1. was ingevoerd. De prijzen worden in het vervolg weer wekelijks vastgesteld, zodat do volgende week wel weer 'n verhoging te zien zal geven. In de afgelopen week beperkte de aanvoer zich hoofdzakelyk tot do gelo kool, die voor export moest worden afgeleverd. Zoals wy de vorige weck schreven moest in deze week zestig wagons worden afgeleverd aan da Engelse bezettingstroepen in Duits land. De gewenste kwantums zyn af geleverd. De uitbetalingsprys van f 15.50, die tot en met Maandag gold, zal ook in de komende weken worden uitgekeerd. Aan de prijzen op de veiling was wel te merken, dat het aanbod van peen en bieten niet alt'.' l overeen komstig de vraag was. De noteringen waren wel eens lager dan de vast gestelde maximumpryzen, een bewtys. dat do consumenten niet zo erg graag zyn naar dit product. De uien konden zich vrywel hand haven op de maximumprijs van f 16 per 100 kg. Enkele partytjes brach ten iets minder op, maar dat lag meestal aan de kwaliteit. RATTENBESTRIJDING IN GEESTMER AMBACHT - Op initiatief van de veilingen te Broek op Langedijk, Noordscha#*" de en Warmenhuizcn ,is 'n commi-, e ingesteld, die de bestrijding der ten in het Geestmer Ambacht met kracht ter hand zal nemen. Hiertoe zal op Woensdag 0 April ir. geheel het Geestmer Ambacht - gif worden uitgelegd. Om echter het resultaat zo groot mogelijk te doen zijn, doet de com missie een beroep op alle bewoners van het Geestmer Ambacht. Zij toch kunnen weten waar ratten veelvuldig voorkomen. Indien ze hiervan kenris geven bij de plaatselijke tuinbouwer, enigingen, dan zal aan die plaatsen speciale aandacht worden geschonken. UITZENDINGEN WOENSDAG 9 APRIL 1947 HILVERSUM I, 301 meter; Nieuws 7, 8, 13^ 18, 20 en 23 uur; 7,15 Och tendgymnastiek; 7,30 Gr. pi., 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Morgenwyding; 10.20 Onze Keuken; 10.35 Tenor en plano; 11.00 non-stop programma; 11.45 Familieberichten; 12.00 Marsen en walsen; 12,35 Sextet; 13.15 Voor het platteland; 13.20 Accordeon-or kest; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Ka mermuziek; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Ziekenbezoek; 16.15 Voor de Jeugd; 17.15 Gr. pL „Uit Z. Ame rika"; 171.30 Volksherstel; 17.35 Kwartet; 18.20 Gr. pL; 18.30 N d. Strydkrachten; 19.00 Ontwerp b i- selprogr. PVDA; 19.15 Pianc ;j; 19.30 Ons leven en ons geloof; 1 5 Lezen in de btybel; 20.15 Radio Philh Orkest; 21.25 Joods Paasprogram- ma; 22.00 The Ramblers; 2.30 RVU; 23.15 Op vleug'lcn van muziek; 23.25 Attentia! HILVERSUM II, 415 meter; Nieuws 7. 8, 14, 19, 20 cn 22 uur; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gr. pl.7.45 Woord voor de dag; 8.30 Ochtend- concert; 9.00 Ziekenbezoek; 9.50 Trio; 10.30 Morgendienst; 11.00 Concertge bouworkest; 11.45 Bond van Geref. Jeugdorg; 12.00 Harmonie-orkest; 12.15 Mandolinata; 13.15 Zang. 13.45 Sextet; 14.30 Gladiolen; 14.50 Or kest cn zang van Paul Robcsonf 15.50 Strijkkwartet; 16.20 Zangklas- sc; 61.45 Voor de jeugd; 17.30 Ac cordeon-band; 17.45 Ryk over zee; 188.00 Staf muziek; 18.45 Land- en tuinbouw; 19.15 Departement; 19.30 Eng. les van bcg.; 20.05 Strykorkest 20.25 Orgel; 20.40 Vcrv. 20.05; 21.00 Christendom en cultuur ln Ned.21.30 NCRV-koor; 22.30 gr. 22.45 Avondoverdenklng 23.00 Concert. Naar hei Engels van CL Al RE ROBINSON 28) Bess had Sir Gilcs beloofd, dat Sfjn zuster op de hoogte zou brengen, van de gebeurtenissen van die nacht; daarom liep zij vlug na~r huis en gaf order, dat Zwaluw gezadeld werd. Ze besloot twee knechten mee te laten lijden; zij was benieuwd of Schout Gorlng mannen gestuurd had om de kloof te doorzoeken en wilde er in ieder geval doorheen rijden. Maar het *Pas niet raadzaam alleen te gaan, voor het geval, dat Juan Garcia zich nog in het kreupelbos verscholen hield. Bess had er geen flauw idee van, dat Juan, toen hy het schot afvuurde, absoluut niet wist, dat zij er by was geweest Evenals Sir Gites, hield ze hem voor slechter dan hy was. Het geluld van de paardehoeven verbrak de stilte van het moerasland. Een man te paard kwam uit de kloof rijden, Bess herkende hem; het' was luitenant Beloe, de rechterhand van Schout Gorlng, die Kapitein Stone geholpen had, de mannetjes tilt de buurt af te richten. De luitenant nam zyn hoed af en groette Mistress Bess Carew eerbie dig. Bent u bezig de kloof af te zoeken vroeg zy, toen ze zyn groet beant woord had. Ja, Mistress Carew. Een dozyn mannen zyn bezig alle struiken te doorzoeken, maar er is nergens Iets te vinden. De Schout is zelf met een troep gewapenden naar Stonehall ge gaan, maar Garcia zal wel niet zo gek zijn, in zijn eigen huis te biyven; hij weet natuurlijk heel goed, dat hy daar gezocht zal worden. Het lykt my ook onwaarschyniyk hy 2al al wel myien ver weg zijn in de richting, waar hij vandaan is ge komen. Er zyn overal boodschappers naar toe gestuurd om hem de weg af te snyden; gelukkig heeft hij ten Zuiden van Plymouth niet veel vrienden. De luitenant had nauwelijks deze woorden gesproken, of een der man nen gaf een schreeuw en beduidde, dat hy iets van belang gevonden had. Bess galoppeerde naar de plaats, waar de man stond, Beloe naast zich. Hij kwam hun al tegemoet; hij hield een soort dolk in do hoogte zonder schede. Beloe nam het wapc.i van hem aan en overhandigde het aan Mistress Bess. Zy keek er naar met een nieuwsgierige verbystering had het doel getroffen, dan zou Sir Giles zeker niet meer in leven zyn! Hoofdstuk XVI 'N VREEMDE GESTALTE Toen Anne Treluce van de toren- land liet wyden, had ze gedacht, dat er geen levend wezen te bekennen vieL Maar opeens had ze iets zien bewegen, heel ver weg, in de richting van Stone Hall. Het zou een moe- rasponnie hebben kunnen zyn, die wegge draafd was. Maar to*n ze een poosje scherp gekeken had, Kwam ze tot de overtuiging, dat het een man was, die meer kroop dan dat hy liep, klaarblijkelyk om zo weinig mogeiyk de aandacht te trekken, wat hem dank zij het heuvelachtige terrein ook gelukte. Want als Mistress Anne van een lager gelegen plaats over het moe rasland gekeken had, zou ze die een zame gestalte niet hebben kunnen zien; door een van de heuvelruggen zou hy verborgen zyn gebleven. Een schaduw kwam w- het ge zicht van het meisje; i imzin- nlg gevoel van onrust kwam in haar hart Zij kon de oorzaak ervan niet trans af haar ogen over het moeras- ontdekken; het moest vrouweiyk in stinct zyn, dat niet van de feiten en wetenschap uitgaat. Toen, ineens, viel er een lichtschemering door d» beschuttende duisternis, juist op dat gedeelte van het moerasland en het was alsof een vinger uitgestoken werd, die naar de bewegende gestalte wees. En toen wist Anne het. Dat was do verklaring van haar voorge voel, van dié inncriyke onrust Het scheen ongcloofiyk, dat het Juan Garcia was, die in do vroege ochtendschemering op handen en voeten naar zyn eigen huls toeliep. Het was een roekeloze onderneming een geweldig waagstuk van de man, die de Koningin In haar palels had gepoogd te vermoorden en daar bijna in geslaagd was cn ternauwernood aan kerker en doodstraf ontsnapt was. Het getuigde van een byna rede loze onverschrokkenheid. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3