Hol vuur der vrijheid ftls de nieuwe bon uit is Textiel zonder punten NIEUWS Wat de veilingklok wijst In de Grote Kerk te Alkmaar „Een star met een staart" Op hei matje Na de bevrijding van ons land wer den, om de eerste kleding-nood te lenigen de z.g. SHAEFF-goèderen gedistribueerd, die zonder punten verkrijgbaar waren. In Mei 1916 was dit b.v. nog in Zeeland het geval, maar op de duur konden de winke liers daar het goed niet meer kwijt Vdn rijkswege werden de goederen daarop „omgelegd" naar de kop van Noord-Holland; de gezamenlijke win keliers van West-Zeeuws Vlaanderen zettpn een advertentie met het resul taat, dat ettelijke gegadigden kwa men opdagen. Onder hen bevond zich ook Johannes O. uit Wieringen, die tenslotte voor plm. 6 mille de eige naar werd van een grote partij cos- tuums. De Zeeuwse winkeliers raad den hem aan zich met de plaatselijke distributicdienst in verbinding te stellen, opdat hij de costuums ook zonder punten zou kunnen verkopen. Nog volkomen argeloos volgde O. deze raad op, maar toen begon de misèreTal van organisaties wer den in de verkoop gekend en O. meende dan ook volkomen te goeder trouw, dat hij verkopen kon. Hij zette een grote advertentie en tal van kooplustigen stroomden toe. De een of andere autoriteit ontdek te echter, dat textielverkoop zonder punten niet geoorloofd is en maakte de zaak bij de Justitie aanhangig, met het gevolg dat O. zich Woens dagmiddag voor de Bijzondere Politie rechter te Alkmaar te verantwoorden had wegens overtreding van de Tex tieldistributie-beschikking 43 I. Drie- getuigen met hele lange titels, die te kennen gaven, dat hun resp. eige naars voorname elementen waren in uit de Waard BURGERLIJKE STAND HEERHUGOWAARD Geboren: Ludgera C. M. d.v. M. Dekker en J. Beers; Johannes M. z. v. J. Oud huis en R. C. Visser; Petrus W. A. z. v. J. van der Gragt en C. M. Blok- dyk; Frederik C., z. v. A. Liefhebber en N. Zwakman; Engelina J. M., d. v? A. L. Vlaar en M. G. Klaver; Pe trus J., z. v. P. Eeken en J. P. M. Brantjes; Simon J., z. v. A. Smit en C. P. Berkhout; Anna Th., d. v. Th. de Jong en A. Zuurbier; Anna M., d. v. N. Bakker en J. M. Roozendaal Hans z. v. H. W. A. E. Bouma en A. F. Mienis; Johanna Cath., d. v. P. A. Zut en E. M. Bommer; Adrianus P., z. v. P. A. Zut en E. M. Bom mer; Henricus J. J., z. v. H. J. M. Jansen en W. A. Witte; Arie z. v. K. Modder en G. van Twisk; Hen- dricus P. J., z. v. G. P. J. Scholten en G. Groot; Cornelis M., z. v. S. Bak ker en A de Boorder; Jacobus J.. z. v. J. J. Baars en C. A. Portegijs; Jas per J., z. v. J. Komen en B. Stet: Adrianus J., z. v. J. Snoek en H. Ta- mis; Helena A.. d. v. J. Snoek en H. Tamis; Johanna M. Th., d. v. Th. Groot en B. G. Stoop; Mathilda P. M. d. v. A. de Boer en P. Th. M. Klin gen; Annie, d.v. A. Klomp en M. Bak ker; Jozef, z. v. J. Th. Karp en M Bos; Johannes J. G. A. z. v. S. J. Groot en M. Th. DuivesteynJohan na E. M., d. v. W. H. Pommerel en W. J. Venneker; Johanna M. W., d. v. J. de Groot en W. Dekker. Ondertrouwd: Jac. Wester en A. M. Borst; Corn. Meernof, Sybekarspel en A. Stuurman; Joh. Corn. Schou ten en A. E. Tesselaar; Fr. Boerhave en M. Bruin; Nic. Metselaar, Alk maar en M. A. Groenveld; P. C. Neef jes, Obdam en A. Wynker: Nic. Joh. Schouten en C. Koppes. Overleden: Dieuwertje J. Wuis, 66 Jaar, gehuwd met K. van Twisk; Frederik C. Liefhebber, 3 dagen. z. v. A. Liefhebber en N. Zwakman. Cornelis Wester 64 jaar, echtgenoot van Tr. Kuypers; Jan van Stralen. 70 jaar, echtgenoot van E. Blokdijk Anna de Goede. 71 jaar, echtgenote van S. Stet; Cornelis M. Bakker. 11 dagen, z. v. S. Bakker en A. de Boor der. het ambtelyk apparaat, waren opge roepen en zij schermden met circu laires, verordeningen, beschikkingen, beslissingen en besluiten, dat het een lieve lust was. Tenslotte kon nie mand meer uit de zaak wijs worden en de Officier van Justitie, mr. Vel- linga zeide terecht, dat het voor on- ingewijden zeer duister was en waar- schynlyk voor ingewijden ,ook; een ontboezeming, die de getuigen met hun hele lange titels zich deemoedig lieten aanleunen. De politierechter, mr. v. d. Wall Bake kon weinig an ders doen, dan meegaan met het re quisitoir van de officier en de verd. vrij spreken. Het vonnis werd van zelfsprekend in dank geaccepteerd. MEN NO GRONDSMA VOOR DE RADIO Theater Plezier zal Dinsdag a.s. de 50ste Bonte Trein na de oorlog ver zorgen, een jubileum dus, In deze trein zal Menno Grondsma enkele zangers imiteren, die hy het eerst bracht op de 8-October-revue te Alk maar. Door zijn werkzaamheden en lessen by de bekende zangpaedagoog prof. L. Runge zal hij 25 April a.s. Alkmaar voor goed verlaten om zich te gaan vestigen in Amsterdam. De leden van het UNO politionele corps krijgen ook grondig onderricht in de bestrijding van branden, zodat de nieuw op te richten gebouwen van het UNO-hoofdkwartier te Lake Success onder permanente bescherming zullen staan. Drie leden van het bewakingscorps in hun uitrusting van brandweer man op een der brandspuiten. Maximumprijzen gele e" rode kool vrijwel gelijk Voorzover de weersomstandigheden het toelaten, zijn de Langedijker tuin bouwers met man en macht bezig hun akkers in gereedheid te brengen voor de nieuwe oogst. Te Broek op Lange- dijk, het land van de vroege aard appelen, verrijzen al weer heel wat van de bekende rieten hekken, die de nacht vorsten en de koude winden uit het noorden moeten tegenhouden. Ver scheidene akkers zijn reeds omgespit en beplant met Schotse Muizen. Aan de veilingen is weinig opwin dends te constateren. De prijzen zijn .in het begin van de vorige week ver hoogd. Zij zullen, zolang er nog kool aan de veilingen komt, wel steeds we. kelijks omhoog gaan met de gebruike lijke bewaarvergoeding. Ten aanzien van de stapelgroenten behoeft men. voorzover het de blad groenten betreft, weinig bevreesd te zijn, dat ze niet tegen de maximum prijs zullen worden afgenomen. Met VRIJSTELLING HEERHUGOWAARD Aan M. Dekker, Schapenweg in deze gemeen te is wegens persoonlijke onmisbaar heid, voorgoed vrijstelling van den militairen dienst verleend. OOIEVAAR ACTIEF HEERHUGOWAARD De ooievaar heeft gedurende de Paasdagen bij niet minder dan 5 inwoners dezer gemeen te een bezoek afgelegd. HERNIEUWD BEGIN HEERHUGOWAARD De zuster- kring ODITH der N.H. Gemeente, die wegens de onbegaanbare wegen tijde lijk de samenkomsten had gestaakt is Woensdagmiddag weder voor het eerst in dit jaar bijeen gekomen. OP DE LADDER HEERHUGOWAARD Aan den heer K. ^JComen, ambtenaar ter se cretarie in deze gemeente, is wegens zeer bijzondere redenen door de mi nister van Onderwqs toestemming verleend zonder voorafgaand staats examen de lessen der gem. Universi teit te Amsterdam bij te wonen. OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN HEERHUGOWAARD Op tweeden Paasdag is in de ouderdom van 91 jaren overleden, Mejuffrouw Marijtje Smit, "de oudste inwoonster onzer ge meente. de overige artikelen is het niet zo ze ker. Peen en bieten bijvoorbeeld zijn zo langzamerhand op de minimumprijs terecht gekomen, wel een bewijs, c'at de vraag naar dit artikel niet groter is dan het aanbod. De uien zijn voor het grootste ge deelte tegen de maximumprijs van f 16 van de hand gegaan. Enkele partijtjes, die niet zo mooi waren konden het niet verder brengen dan f 14 per 100 kg, doch dit waren uitzonderingsgevallen. De kleinere sorteringen, drielingen en nep worden tegen het einde "van de week iets goedkoper. Het aanbod van witlof was nog niet groot. De prijs kon zich handhaven op de maximumprijzen: f45 voor de eer ste soort en f31.50 voor de tweede soort.. „De laatste eer" In memoriam C. Delver SCHOORL De begrafenisvereniging „De laatste eer" hield onder voorzit terschap van den heer R. Wognum haar jaarvergadering in De Rustende Jager. In zijn openingswoord, wijdde de voorzitter gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van den heer C. Delver. De vereniging zal dit bestuurslid, dat groot was in het kleine missen. Den heer IJ. Minkema, die wegens ziekte helaas had moeten bedanken als voor loper, werd een spoedig en algeheel herstel toegewenst. De voorzitter zag de toekomst niet erg rooskleurig in: er schijnen allerlei voorschriften op komst te zijn. Om krachtiger te staan, wor den stappen gedaan om te komen tot oprichting van een bond over heel Ne derland. De heer Rover werd aangesteld tot voorloper en de heer W. Wognum De metselaar Misschien is 't niet zo veel bijzonders, maar elke dag overkomt 't je toch ook niet: ik heb vandaag iemand ontmoet, die plezier heeft in zijn werk. 't Was een eenvoudige man in een grijsbestoven werkpak. Hij zat midden in een grote ruimte, een ruimte, zo groot, dat hij ondanks het mastbos van opgaand steigerhout en de honderden balken en planken waarmee de stenen vloer bezaaid lag, leeg scheen te zijn. Aandachtig gebogen over een brokje steen, dat hij voorzichtig met een ha mer en beitel beklopte, zo zat hij daar, en men zou geneigd zijn om hem voor bij te lopen, achteloos .omdat hij Éven zeer een détail leek van zijn omgeving als het stukje tufsteen, dat hij bewerk te, slechts een onbeduidend onderdeel was van het grote boograam, dat ge restaureerd moest worden. Wij liepen hem niet voorbij en wcldra waren w ijgeboeid door zijn vertellen. Hij sprak van technische détails waar van wij geen verstand hebben: van montans en traceringen, van wegge- kanten en dagkanten, maar door zijn woorden klonk de liefde voor zijn vak, voor het materiaal, dat hij vormde, voor het het werk, dat zijn scheppende hand vomde. Tien jaar al was hij ,.in de restauratie" en het was professor Odé geweest, die hem had gemaakt t"t méér dan een gewoon metselaar, tot méér dan een arbeider van d.eze mo derne lijd, waain de haast en het jach ten de liefde voor het werk vermoordt. Hij was een werker geworden, die be grijpt wat hij doet. die oog heeft voor het geheel ,maar ook voor het détail, dat het geheel vormt. Daarom kon hij minutenlang spreken over een stukie kapiteel, dat, als het eenmaal op zijn plaats aangebracht is, zo hoog boven de hoofden der mensen uitsteekt, dat vervangen door den heer A. Duinmeyer Het ledental bedroeg 960. De rekening van den penningmeester sloot in ont vangsten en uitgaven met 2368.94- Het saldo, dat op 1 Januari 1946 nog f 1197.27 bedroeg, was geslonken tot f518.88. een achteruitgang dus van f 678.39. De bestuursverkiezing had tot r°- sultaat dat de aftredende leden, de heren R. Wognum en Fr. Mosk, we den herkozen en dat in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Delver, werd voorzien door de verkiezing van den heer A. Selhorst. 't Is vol in de sigaren winkel, want de nieulve bon is uit. Aan het kleine, maar al tijd vloeiende welletje van het mooie weer, dat lang zo koud niet meer is, ont spruit een gesprek, dat zich weldra beweegt om het urgente vraagstuk van de tabak. Maar ook over de problematische rant soenverhoging! Het breidt zich uit ais een olie-vlek over andere aanverwante distributie perikelen en overigens over zo ongeveer alles, waarmee men het uit principe niet eens kan zijn. Er zijn telkens andere solisten in het koor van stemmen, dat in zacht ge kanker murmelt op de achtergrond. Solist A: Nou? Heb 'k geen gelijk gehad? We hebben flink extra deze maand! Winkelier: O ja? Hoe kom je daar zo bij? Solist. B: Nou, dat weet jij toch zeker ook wel? 't Stond in de krant: deze maand tien rantsoenen extra. Winkelier: Je zult 't wel niet goed gelezen hebben, want anders hadden ze -ons toch wel extra be voorraad. Solist C (onder zacht- murmelende bijval van de achtergrond): 't Lijkt wel of je niet meer verkopen wil!. Winkelier: Toch wel. Zou je denken, dat >vij van die 13% met dat schijntje tabak rijk wor den? Hoe meer extra, hoe liever, man. A: 't Stond er toch ir, hoor. Tien rantsoenen. B: Tien rantsoenen ex tra. C-: Welnee, niet extra. Tien rantsoenen alles bij mekaar natuurlijk!! Winkelier: Oooo wat je zegt. En had je dan de ze maand geen tien rant soenen? B (zeer teleurgesteld): Hadden we nou óók tien rantsoenen?! Waarom zetten ze 't dan met een grote kop in de krant, als 't niks extra's geeft? A en C: Wat een flau we kulWe zijn weer blij gemaakt met een dooie mus. Die verr kranten ook als die maar iets te kloddere heb- be(instemmende ge luiden van de achter grond). B: Dus we krijge hele maal niks extra Winkelier: Nou, dat moeten we nog rustig afwachten. Wie weet, mis schien met Pinkster, een rantsoentje. Solist D: 't Is de moeite Let maar eens op mijn woorden, we krijgen eer der nog minder dan meer. ...A: Och ga weg, man. Laat jc niks wijsmaken. D'r is toch zeker allang tabak genoeg. D: Maar niet voor ons. We krijge minder devie- ze, da's ook minder rook- werk. B: Minder devieze? £n waar komen' dan al die grote luxe auto's van daan? Deviezen zat. maar alleen voor de grote he ren. C.: Die auto's? Die zijn toch zeker voor de dok toren. A, B, D en koor op de achtergrond: Ha, ha, da's een goeie mop. Voor de doktore! (Ook C lacht van harte mee). B: Wees nou niet zo fitterig, mense. Iedereen ken toch niet op z'n bene lopen Stel nou, dat je textielfabrikant was, waar moest je dan met je zwar te centen heen? Dan nam je toch ook een paar van die aardige wagentjes? A: Dat ze daar in Den Haag nou geen stokje voor steke. Daar prate ze maar. Kakele en geen eie. re. (instemmende geluiden van de achtergrond) C: Wat je zegt!! Geen eiere? We hebbe d'r met Pase twee gehad! (De achtergrond meesmuilt) D: Daarvoor hebbe we dan ook eerdaags wat vlees minc'er en boter (Aanzwellend gemurmel) B:En de koffie en thee verdwijnt weer spoorloos. (Gefluit) A: Hebbe ze daarvoor nou Lingadjati getekend? (Er valt een stilte. De achtergrond denkt blijk baar-diep na) A, B, C en D: „Nou adi". „Ik stap ook maar weer op". „Tot de volgen de week, op de nieuwe bon." De winkelschel rinkelt, de achtergrond schuift naar voren om geholpen te worden en een nieuw gesprek ontluikt. (Vrij bewerkt naar authentieke gege vens). niemand er meer van ziet dan een uit stekend randje en wat schaduw. Maar zó en zó moest het gehouwen wor den, deze gebogen lijn met kracht en sierlijkheid, dat vlakje niet precies haaks, maar iets schuinweg daarop, dit randje niet zó gebeiteld, maar zo. Want, is het niet goed, dan stoort het détail in het geheel, dan valt het streep je schaduw te diep of te vlak en de harmonie is verstoord. „Wij hadden 't altijd geleerd 't doen met een haakje, zo geschaafd en zui ver glad maar dat kan niet bij dit werk, dat handwerk moet zijn zoa!s van vroeger". Zoals van vroeger ja, sterk doet ons dit werk denken aan de middel eeuwen en deze rustige, blijmoedige arbeider aan de onbekende mr"»«Ws van die diepreligieuse tijd, toen iedc»s handwerk een levenswerk was. Ome Jaap in de bloemejles SCHOORL - De dilettantenclub „Ons genoegen" kwam in De Rustend» Jager met een vrolijk spel „Over twaalf dagen tegen middernacht", voor Nederland bewerkt door GorardN Niolen. Het tableau de la troupe? Een hereboer, een hulsknecht, een huishoudster en een huis vol gasten, een aangetrouwde neef met vrouw en dochter, een paar studenten, een schilderes, een rentenier. De wereld is een speeltoneel, sprak Vondel, ac oude vader, elk speelt zyn rol en krygt zijn deel. Met een kleine va riant was dat ook In dit spel het ge val. Het publiek, dat de zaal tot het laatste plaatsje vulde, genoot van dit vroiyke spel en uitte ztfn waar dering met een hartelfjk applaus. De genoegelyke avond werd besloten me", een dansje op de tonen van de Ste- vonistenband. „Ome Jaap" Kuyper ge huldigd. m In de pauze werd de heer Jb. Kuy per gehuldigd, Ome Jaap, die er van zyn achttiende jaar af steeds een bij zonder genoegen in vond om in de huid van een ander te kruipen. Heel wat rollen heeft hg vervuld in de 25 jaren, dat hy deel uitmaakt van „Ons genoegen". We behoeven slechts te herinneren aan zjjn optreden in De Kribbebyter, Wespennest, In pyama. De Distel e.a. om zjjn veelzijdigheid, zyn bruikbaarheid in verschillende rollen te illustreren. Er werden heel wat waarderende woorden gericht tot de jubilaris, die vergezeld gingen van bloemstukken en rokertjes. Urenlang werd dc voet van een grote schoorsteen op de terreinen der Hol- iand-Amerikaiyn te Rotterdam met mokers bewerkt, totdat het gevaarte neerstortte en precies op de bere kende plaats uiteensloeg. Op deze plaats worden de oude loodsen afge broken en zullen nieuwe verrijzen. Naai hel Engels van CLAIRE ROBINSON su Nadat zij lange tijd zwijgend had den toegekeken hoe het schip zijn weg vond uit de nauwe opening van Ennys Grove in de bewogen wateren Van het Kanaal, zei Kapitein Stone: En vertel me nu eens op wat voor avontuur we uitgaan; je ver geet, dat ik nog niets weet. - Ügo José heeft de brutaliteit gehad met zijn schip vannacht in Lodman's Bay te komen. Wel alle duivels! En dan te be denken, dat we er nog geen drie myi van afzaten. Hoe ben je het gewaar geworden Wacht eventjes; er is nog meer Juan Garcia is naar de baai gereden; blijkbaar volgens afspraak. Hy had waarschijnlijk een boodschap van groot belang voor José. Juan Garcia! Dat is bar. Het betekent niet veel goeds voor Enge land, als ilie twee kerels elkaar ont moeten. Maar het zyn dappere man nen, dat moet ik tot hun eer zeg gen! Dat Ugo zyn schip in een ha ven van Cornwall durft brengen en dat Juan Garcia een voet in Enge land durft zetten, waar hy, als hij gesnapt wordt, aan de eerste de bes te boom wordt opgehangen, dat is geen kleinigheid. Maar je hebt me nog niet verteld, hoe Je daar op de Manor bericht van hebt gekregen. Mistress Carew kwam met het bericht naar de Manor ryden. Het schynt, dat zo nog niet naar bed was toen ze een ruiter het bergpad hoor de passeren, dat langs hun huis loopt, jy kent die weg niet zo goed als zy en ik, maar je herinnert je misschien dat het een levensgevaarlyk pad is, eigeniyk volkomen onbegaanbaar voor iemand, die het niet uitstekend kent. Mistress Bess kreeg direct arg waan, want ze had een schip opge merkt, klaarblykeiyk niet van En gels maaksel, dat in de namiddag in de buurt van de klip was aangeko men. Toen is ze er op uitgetrokken en is getuige geweest van de gehei me ontmoeting, die, als zy niet zo verbazend op haar qui vive was ge weest, zou hebben plaats gehad zon der dat er een haan naar had ge kraaid. Toen ze thuis kwam heeft ze direct haar merrie laten zadelen en is naar de Manor gereden om me te waarschuwen. Stone zei niets, ofschoon hy net zo goed wist als Sir Giles en Bess zelf, dat Ennys Cove meer In haar route had gelegen dan Dunloe Manor. Dat zwygen goed Is had de kapitein al geleerd. Maar hy begreep drom mels goed waarom Bess met haar boodschap het eerst naar zyn vriend Treluce was gedaan; hij had de laat ste maanden zelf gevoelens leren ken nen, die zijn hart in een soort slag veld hadden veranderd! Het enige was hy zei was: Met een paar minuten komen wy by de monding van Lodman's Bay Als José er nog is, zit hy als een rat in de val; is hy er al van door, dan zullen we hem in volle zee moe ten zoeken. Hoofdstuk XIX VERVOLGING De „Flower of Cornwall" kon be- trekkeiyk gemakkelijk by de mond van Lodman's Bay komen, wind en gety waren gunstig. Het was niet nodig de nauwe baai binnen te zei len, ze zagen direct, dat de Paolo er niet meer was. De „Flower of Cornwall" verwij derde zich snel uit de buurt van de klippen en zeilde naar de open zee. Hoog op de rots zagen ze de mu ren van Beacon Court en het boven ste gedeelte van het huls. De rotsen verdwenen spoedig uit het gezicht ze waren nu midden in het Kanaal. Dc wind helpt ons niet langer, begon Sir Treluce Dan zal hy José ook niet hel pen. Dat is waar; als het vanmor gen maar wat helderder was ge weest, dan zoiVen we zyn zeilen al lang gezien hebben. Het land werd zo nu en dan be schenen door de zon, maar de zee was helemaal met mist bedekt en die om hulde de „Flower of Cornwall" als met een wade. Hoeveel uren voorsprong heeft José op ons, denk je? vroeg Chris topher Stone, nadat hy tevergeefs do horizon afgezocht had naar het kaperschip. Op zyn hoogst twee uur, zei Sir Giles; en de „Flower of Cornwall" kan byna twee knopen afleggen te gen de Paolo één. Ja, dat is prachtig, als we in dezelfde richting zeilen, maar niet, als hy een andere weg neemt! Ik twyfel geen ogenblik, hoe de zaak in elkaar zit, zei Treluce; het is duideiyk, dat Juan Garcia met een of andere boodschap of verzoek gekomen is voor den Hertog van Me dina Sidonia. Wy weten niet zeker ot de Hertog Corunna de Golf van Bis- caye al verlaten heeft, maar ik voor my ben er van overtuigd, dat het zo is en dat José dat weet. Als de vloot van den koning van Spanje nog dit Jaar komt, kan het ook niet lang meer duren. Dan is er óók nog het leger van den Hertog van Parma In Duinkerken. Iedere week, die werkeloos voorby gaat, maakt 't ontevredener en het gaat steeds meer kosten.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3