Volledige samenwerking is nodig loodlotsdag voor Helgoland Doodstraf geëist tegen S.D.-spionne „Pistool op de borst van Engeland wordt ontladen" Internationale tinconferentie Conferentie ie Moskou Doodstraf voor SD-handlangers Berlijn staakt 4? 'largang No. 907 Ultg. n.v. Noordhollandse Pers '451.0. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar maarder Dinsdag 15 April 1947 TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: O. E. DE WINTER DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMGEVING Mr' Dr. Jasper Economische Unie op ,,De Zandhoeve" besproken Van 1114 dezer heeft de volksho geschool „de Zandhoeve" tezamen met het comité voor BelgischNe derlandsLuxemburgse samenwer king te Bergen een bespreking ge houden over de economische unie tus sen de drie landen. Mr. dr. E. M. Jaspar, de Nederland se secretaris-generaal van de tolunie constateerde dat de regeringen der drie landen bezield zyn met den wil de unie werkelijk tot stand te bren gen. Het komt er echter op aan, ook tussen de volkeren dezer landen ^en sfeer van volledige en hartelijke sa menwerking te kweken. In het Bel gische volk bestaat deze reeds on dubbelzinnig. Ook wy Nederlanders moeten hiernaar streven en afrekenen met het te sterk levende superiori teitsgevoel. Over de sociale verhou dingen in de drie landen spraken mr. J. Veraart, secretaris van de stich ting voor den arbeid en dr. J. van Caeneghem, adjunct-commissaris ge neraal voor de bevordering van den arbeid te Brussel. De heren D. A. Winkelman en J. Kuiper van de N.V. Philips brachten in bespreking hun ervaringen met Belgische arbeiders en kantoorbe dienden in hun bedrijf. Heel vaak is De internationale handelsconferentie te Genéve Op de ochtendbijeenkomst van he den der internationale handelscon ferentie sprak o.m. de vertegen woordiger van de int. kamer van koophandel. Deze wees op het rap port van zijn organisatie, dat geba seerd is op de volgende 3 fundamen tele punten: 1. de verhoging van de levensstandaard en de totstandko ming van betere levensvoorwaarden kunnen slechts verkregen worden in dien een geleidelijke ontwikkeling van de internationale handel ont staat. 2. Een uitbreiding van de in ternationale handel is slechts moge lijk wanneer men aan de onderne mingen, welke zich op het gebied dei internationale betalingen en kapita len bewegen, de ontwikkeling moge lijk maakt op een veelzijdige basis. 3. De volledige uitbreiding van dc handel kan slechts verkregen wor den, wanneer men aan het vrye ini tiatief van elke handelaar de grootst mogelijke ruimte laat. De directeur van het bureau voor Internationale '"I van het Ame rikaanse minisi*....; van buitenlandse zaken, Wilcox, die ook het woord voerde, deelde mede, dat de president der Amerikaanse delegatie, Clayton, nog deze week in Genève wordt ver wacht. Wilc^jc herinnerde aan de door. de V.S. genomen maatregelen om tot het houden van deze conferen tie te komen verklaarde tenslotte, dat men van geen enkel land kan verlan gen, dat het concessies doet, zonder dat hiertegenover overeenkomstige concessies van anderen staan. Dit is dc basis, waarop de V. S. bereid zyn de besprekingen voort te zetten. Britse raketproeven Op een persconferentie te Londen, belegd door de Fairey Luchtvaartmy. Is medegedeeld dat het eerste Britse radiografisch bestuurde raket projec tiel een serie proefvluchten heeft doorgemaakt Het projectiel is in het geheim ontworpen. DIEPVRIES SNEEUWBALLEN* y Een vriendelijk voorjaarszon netje goot haar stralen ook Zondag over de lage landen aan de zee. Alles van de nog maar zo kort achter ons liggende winter schijnt verdwenen te zyn. Schijnbaar maar niet werkelijk! Te Bergen aan Zee genoten tientallen badgasten van zon, zee en wind en..~ van sneeuw! Onder een betrekkelijk dunne zandlaag bleek nog een hoeveelheid sneeuw te liggen! In het heerlijke lentezonnetje gooiden In badpakken gestoken mensen met sneeuwballen! in de practyk gebleken, dat deze ar beiders veel meer konden presteren, dan zou kunnen blijken uit de resul taten van tests op hun schoolkennis. De heer J. Verbert, directeur van het rijksfonds voor verzekering tegen ziekte en invaliditeit te Brussel, gaf een uiteenzetting van de uitgebreide maatregelen, die in België na de be vrijding genomen zijn ter bevordering van de maatschappelijk zekerheid. De achterstand, die voor de oorlog in sommige opzichten daar bestond, is in een voorsprong veranderd. Dr. J. Horring, directeur van het land- bouw-economisch instituut te Den Haag, gaf een overzicht van de moei lijkheden die op het gebied van de landbouw bestaan, in verband met de nagestreefde samenwerking. Tenslot te hield prof. P. Ph. Jansen uit Delft een causerie met filmillustratie over de strijd, bij de droogmaking van Walcheren. Verdrag Irak - Transjordanië Heden is te Bagdad een verdrag van vriendschap en alliantie tussen Irak en Transjordanië getekend. Het verdrag voorziet in volledige samen werking in vredes- zowel als in oor logstijd en in handelsbetrekkingen over en weer. Het v^-drag is gesloten in het kader van het handvest der Arabische liga. Het heerlijk voorjaarzonnetje der laatste dagen heeft de crocussen tot bloei gebracht. Vriendin van Ans van Dijk voor het Bijzonder Gerechtshof w# Opnieuw is gistermiddag voor het bijzonder gerechtshof te A'sterdam de doodstraf geëist tegen een vrouw, ditmaal de 28-jarige Branca Simons uit Amsterdam, die als V-vrouw van de S.D. en als vriendin van de reeds ter dood veroordeelde Anna van Djjk bijna 1% jaar lang en wel van Mei 1943 af op geraffineerde wijze het vertrouwen van in nood verke rende joodse Nederlanders wist te winnen en daarvan zoals de ad vocaat-fiscaal gistermiddag in zijn requisitoir zeide een schandelijk misbruik heeft gemaakt. Met haar vriendin Ans v$p Dijk verzamelde zy gegevens over onder duikadressen van joden, liet zich bij arrestanten insluiten om van hen in- Vrijdag 18 April r' o Vrijdagmiddag om 13 uur zal, zoals gemeld, een einde worden gemaakt aan het bestaan van het Duitse eiland Helgoland als militaire basis. Van dit stukje rots, dat op 45 km. uit de duitse Noordzeekust ten Noord-westen van de mondeingen der rivieren Elbe en Wezer In de Noord ligt, vertelt de o overlevering, dat het in de llde eeuw ongeveer honderd maal zo groot was als thans en dat er toen op dit uitgestrekte eiland 9 kerspels waren gevest'gd. Druk bezochte badplaats. Thans is Helgoland nog slechts een stukje grond van 6.1 km2 dat zich tot een hoogte van 40 tot 60$ meter boven de zeespiegel verheft. Het is verdeeld in het ..Ober-" en het „Un- terland". Het Oberland bestaat uit een driehoekig blok rode bontzandsteen en rijst steil uit de omgevende gesteen ten op. Het Unferland neemt het Ooste lijk deel van het eiland in en is een vlak, zandig stukje grond van geringe uitgestrektheid. Hier bevindt zich het hadstrand en het Kurhaus, die Helgo land tot één van de drukst bezochte Noordzeebadplaatsen van Duitslari hebben gemaakt. Bewogen geschiedenis. Na vele lotgevallen kwam Helgoland in 1714 onder Deense souvereiniteit. Nadat Napoleon in 1807 het Continen. taal stelsel had afgekondigd werd Helgoland door de Engelsen bezet. Het werd nu voor de duur van de NaDO- leontische overheersing het centrum van de smokkelhandel van Engelse producten naar het Europese vaste land. Bij de vrede van Kiel in 1914 moest Denemarken het aan Engeland afstaan. In Juli 1890 kwam een verdrag tot stand, dat de naam HelgolandZanzi. barverdrag draagt en waarbij het pro tectoraat Zanzibar werd geruild tegen Helgoland. Het jaar daarop werd Helgoland bij het koninkrijk Pruisen gevoegd en in de daarop volgende jaren tot de eerste wereldoorlog omgesmeed tot het „pi stool op de borst van Engeland, een vesting met een belangrijke dulkboot- havttt, van waaruit de Engelse ver bindingen overzee ernstig zouden wor. den bedreigd. Ingevolge de bepalingen van het verdrag van Versailles werd de ves ting in 1919 ontdaan van alle militaire installaties. De hermilitairisering van het Derde Rijk maakte van Helgoland opnieuw een militair steunpunt van de eerste rang. Vrijdag, als alle militaire instal laties van Helgoland vernietigd zullen worden, zal het ..pistool" wederom ont laden zijn. De nieuwe salarisiege- ling voor onderwijzers Donderdag 17 April a.s. zal dr. J. H. Wesscling, raadsadviseur bjj het ministerie van O. en W. van 20 tot 20.15 uur over beide zenders enige mededelingen doen over de nieuwe sa larisregeling voor onderwijzers. De internationale tinconferentie Ja heden in de gebouwen van het pro vinciaal bestuur geopend. Van Belgi sche zijde nemen er o.m. aan deel: de heer P. Wigny, minister van kolo niën, die de openingsrede heeft uitge sproken. Heyse en Gilsoul, directeur- generaal, resp. directeur van het mi nisterie van koloniën, Spreutels en R. Lion, directeur resp. attaché by het ministerie van buitenlandse han del. Groot-Brlttannië is o.m. vertegen woordigd door de heren G. Hactaer en W. Fox van het ministerie of Sup- ply en D. Capl&in van den bond of Trade. Onder de landen, die behalve de genoemde aan de conferentie deel nemen, komen voor: de V. S., Frank rijk, Nederland en Canada. In 1946 ls in Nederland een inter nationale tinconferentie bijeen geko men, waaraan slechts de V. S.-, Gr.- Brittannië, Frankrijk en Nederland deelnamen. De voornaamste punten op de agenda van de huidige confe rentie zijn: de algemene vraagstuk ken in verband met de tinproductie en met de regeling van de handel in tin- Het laatste accoord werd geslo ten voor de jaren 1937 tot 1941. De internationale conferentie zal tot Vrijdag duren. lichtingen te verkrijgen en verschaf te alle gegevens die haar op deze wijze ter ore kwamen, aan de S.D.-re- chercheur Pietér_Schaap. Hoeveel joodse Nederlanders door haar toe doen gedeporteerd zijn naar Duits land en Polen is niet meer na te gaan, maar dat zij de dood van talrijke Nederlanders op haar geweten heeft, staat vast. „Zij heeft zoveel levens ten ver- derve gevoerd, dat zij zelf geen recht meer heeft om te blijven leven" zo besloot mr. M. H.^Gelinck zijn re quisitoir, waarna hij "de doodstraf re- quireerde. Plechtige vlagoverdracht te Den Helder Gistermorgen werd op het voor plein van het Koninklijk Instituut der Koninklijke Marine te Den Helder de eerste Nederlandse vlag, die op be vrijd Europees gebied werd geplant, aan dit Instituut overgedragen. De ze vlag werd met de „Marnix van St. Aldegonde" door de toenmalige gezagvoerder kapitein Hettema mee gevoerd en by de landing van de ge allieerden aan luitenant-commandant M. V. Redshaw meegegeven teneinde deze op de Zuidkust van Sicilië te planten. Zij was bovendien de eerste geallieerde vlag die op bevrijd Ne derlands gebied in Europa werd ge plant Het was schout-bij-nacht J. A. Gauw, die ln een toespraak tot de in opleiding zijnde adelborsten de ge schiedenis van deze vlag uiteenzette en haar tevens aan het Koninklijk Instituut overhandigde. Aanwezig waren o.m. de burgemeester van Den Helder de heer Ritmeester, de direc teuren van de maatschappij „Neder land", vice-admiraal b.d. Quant, als mede comandanten van verschillende marine -inrichtingen. Een succes ot mislukking? Howard Smith, C.B.S.-commenta- tor, heeft in een uitzending van ra dio Moskou medegedeeld, dat val- gens kringen aldaar demogelijkheid bestaat, dat de volgende 48 uren er over zullen beslissen of de conferen tie een mislukking of succes zal wor den. „De grote vier zijn van plan tij dens hun volgende bijeenkomst een besluit te nemen, ten aanzien vanrhet vredesverdrag met Oostenrijk. Indien zjj dit doen, zal men in het laatste en beslissende stadium zijn". De algemene impasse, waarin de conferentie is geraakt, kan misschien worden doorbroken indien Marshall en Molotof een oplossing kunnen vinden voor de eisen der Sowjet-Unie ten aanzien van de herstelbetalingen door de Westelijke zones van Duits land aldus de commentator. Nieuwsbladen ln Duits land. De speciale commissie van de con ferentie te Moskou, welke een lijst heeft opgesteld van de punten van overeenkomst en van meningsverschil in het rapport van de geallieerde be stuursraad voor Duitsland, ls heden in een vergadering onder leiding van maarschalk Sokolowskl, tot overeen stemming gekomen omtrent de datum van liquidatie der Duitse oorlogs-in- lustrie van de eerste categorie, en Amsterdam passeerde de 800.000 inwoners, maar wist het niet! Doordat de verwerking van de zeer vele gegevens zoveel tijd vraagt, ont dekte het Amsterdamse statistisch bureau eerst gisteren dat op 7 Fe bruari j.1. het inwonerstal van de hoofdstad de 800.000 bereikte met de inschrijving van de die dag geboren Maria, Cornelia Geer kin g. Terstond na het bekend worden van dit feit begaf wethouder B. S. Polak zich naar de ouders van de 800.000e en bood hun namens het ge meentebestuur van de hoofdstad een spaarbankboekje aan waarin het stadsbestuur een bedrag had doen tegoedschrijven, dat op de 18e verjaar dag van Maria Cornelia tot haar be schikking komt. De toestand in China Volgens Chinese persberichten uit Nanking hebben Chinese regerings troepen .oprukkend van de grens van de provincie Sjensi en Nigsia, ten noord-Westen van Jenan Tsjingtien ingenomen, de laatste stad in het N. Westen van de provincie Sjensi, die de communisten ln handen hadden. De communisten trekken zich Noord waarts terug ln de provincie Soejjan. Zware gevechten vinden plaats in Zuid-Sjansl, waar de communisten naar verluidt de aanval hebben ge opend op verschillende steden aan de spoorlijn TatoengPoetsjof. Voor de Groninger kamer van het bijzondere gerechtshof te Leeuwarden stonden gistermorgen een tweetal S. D.-handlangers terecht, t.w. de 30- jarige tekenaar J. Kruyer uit Gro ningen en de 46-jarige P. Kuiper, ca féhouder uit Warfum. Tezamen met de leider van het „Silbertannecom- mando" trokken beide verdachten naar het plaatsje Bedum met de op dracht drie personen dood te schie ten als represaille voor de moord op de beruchte S.D.-er Keyzer, onder wie de directeur van de meelfabriek te Bedum. Geen van deze drie per sonen was echter thuis. Het tweetal besloot toen naar de boerderij van de heer J. Wieringa te Bedum te gaan. Zij poogden binnen te dringen door het vernielen van een ruit en her haalde malen werd naar binnen ge schoten, waardoor de heer Wieringa De derby op Zaterdag 7 Juni vastgesteld Hoewel men de laatste dagen de hoop gekoesterd had, dat de Derby, zoals, de oorlogsjaren uitgezonderd, steeds geschied ls sinds de instel ling van deze ren ln 1780,'op de eer ste Woensdag ln Juni verreden zou kunnen worden, ls thans van rege ringswege meegedeeld dat de Derby op Zaterdag 7 Juni gehouden moet worden, op dezelfde dag dat de eer ste toetswedstryd tussen Engeland en Zuid-Afrika te Nottlngham a vangt ernstig gewond werd. Voorts hebben zjj de onderwijzer te Middelstum den heer Heys, die als zeer anti-Duits bekend stond, vermoord. Verdachte Kuiper maakte tevens deel uit van een represaillegroep, die opereerde in Friesland en is schuldig bevonden aan doodslag op de veehou der Rinkema te Rottum. De advocaat-fiscaal Jhr. mr. van der Wyck eiste tegen beide verdach ten de doodstraf. Beloning voor repatrieerende D.P.'s Generaal Lucius Clay, Amerikaans militair gouverneur ln Duitsland, heeft bekend gemaakt, dat alle ver plaatste personen in de Amerikaanse zone van Duitsland, die onderdanen zyn van een land, dat lid is van de V. N. boven Het normale rantsoen 60 dagen extra rantsoen zullen krij gen, indien zy bereid zyn zich te la ten repatriëren. Volgens Clay be draagt het tfttaal aantal verplaatste personen in de Amerikaanse zone 530.00, onder wie 53.000 Polen uit de Oekraïne, 153.000 *Joden en 103.000 personen uit de Baltisehe landen. Clay legde er de nadruk op, dat de repatriëring vrijwillig zal biyven, doch dat noch de Amerikaanse bevol king, noch Internationale organisa ties met zekerheid hun medewerking kunnen beloven, indien zy verkiezen in de Amerikaanse zone te biyven. over de verspreiding van nieuwsbla den in Duitsland. Wat betreft de li quidatie der oorlogs-industrle van de eerste categorie (nameiyk die, wel ke speciaal voor oorlogsdoeleinden is ingericht) werd 30 Juni 1948 als uiter ste termyn gesteld. Ingevolge de over eenstemming op het andere punt be staat de mogeiykheid, dat onmiddel- iyk een vrye verspreiding van nieuws bladen en berichten in alle vier be zettingszones van Duitsland begint. Omtrent dit laatste bestaat geen vol komen duideiykheid. Aangezien dit punt echter niet in verband staat met enige onopgeloste kwestie, neemt men aan, dat het genomen besluit thans onmiddeliyk naar de bestuurs raad te Beriyn doorgezonden kan worden teneinde terstond in praktijk te worden gebracht. Dertigduizend Duitse arbeiders hebben gisteren een symbolische sta king van tien minuten gehouden uit protest tegen de „zuivering" van een voormalig directeur van het Siemens concern. Men had verwacht, dat een half millloen arbeiders aan deze pro teststaking deelgenomen zou hebben. De stakers behoorden voornameiyk tot de vakvereniging der arbeiders in de metaal-industrie, van welker be stuur het Initiatief tot de staking was uitgegaan. In de Siemens-fabriek zelf staakten nog geen vierhonderd van de achtduizend arbeiders, aldus wordt van officiële zijde gemeld. De staking vond hoofdzakelijk plaats in de Sowjet-Russische sector van Ber iyn. Circus Mikinie Sirassburger weer reisklaar Het Nederlandse circus Mikkenle Strassburger, dat vorige week twee maal door de storm een tent verloor, is thans weer reisklaar en zal Zater dag a.8. volgens het vastgestelde plan zjjn première te Almelo geven. Alleen de voorstellingen te Arnhem moesten afgelast worden. Deze zullen echter later worden ingehaald. Karei Strassburger heeft zich dank zy de welwillendheid van een zyner collega's in Frankrijk van een nieuwe grote tweemaster kunnen voorzien. Deze is reeds te Hilversum aangekomen. Dank zy de medewer king van leveranciers konden ook het houtwerk en andere vernielde on derdelen volkomen vernieuwd worden. Minuut stilte aan boord Oranje Op 7-Un reis naar Batavf Vreikte het M.s. „Oranje" Zon..a;, -rgen ln de Golf van Blscaye de plaats waar 10 dagen tevoren 4 leden van de be manning door een noodlottige samen loop van omstandigheden het leven verloren. Daar stopte het schip. Er werd een minuut stilte ln acht genomen en kransen en bloemstukken van fami lie, van de directie der My. „Neder land" en van de bemanning werden ln zee geworpen. Het weer vandaag Licht tot zwaar bewolkt. Overdag enkele regenbuien, vooral In het Wes ten en Zuiden van het land. Iets la gere temperatuur. Dagelijkse luinkalender De bekende veelkleurige Viool tjes of Viola tricolor, <Jie thans kunnen worden geplant, houden van een vochtige grond en groeien en bloeien zowel in de volle zon als ln de lichte scha duw. Indien men de grond goed vochtig houdt en men steeds do uitgebloeide bloemen ver- wydert, kunnen ze tot diep ln de zomer biyven doorbloeien. Ze kunnen zowel ln perken, borders als ln rotstulnen wor den geplant Wanneer de grond te droog wordt i* meestal spoedig met de bloei afgelopen. Een zeer bekend viooltje ls ook nog de Viola cornuta, een vaste plant, die de gehele zomer voortreffeiyke snybloe- men voortbrengt 8. Lantinga.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1