Dr. Plesman over de K.LM. de plannen van 48ste Jaarbeurs geopend Wordt Prof. Romme Gouverneur- Generaal Grote uitbreiding: 5 maal week naar Amerika Goede finaniiële resultaten verwacht per Republikeinen weinig enthousiast Nieuwe Engelse begroting ingediend Korte staking bij Philips Twintig landen nemen er aan deel 4e Jaargang No. 908 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '45 l.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar maarder Woensdag 16 April 1947 Directeur: TH. W. REYNDER* Hoofdredacteur: G. B. DE WINTER .DAGBLAD VOOS ALKMAAR EN OMGEVING Dr. A. Plesman heeft in een pers conferentie een uiteenzetting gege ven over het zomerprogramma van de K.L.M. De Noordatlantische dienst, die nu drie maal per week gevlogen wordt, waarvan eenmaal met een doorver binding naar Curagao, zal met in gang van 20 April a.s. vgf maal ge vlogen worden, met eveneens een maal naar Curagao. De K.L.M. hoopt zelfs deze zomer tweemaal op Cu ragao te vliegen. De dienst op New York zal met Contellations onder houden worden, terwijl op de ltjn naar Curagao dDouglas DC 4 toestellen in gebruik zullen zgn. Ook de frequentie op de route naar Zuid-Amerika zal verhoogd worden. Thans wordt eenmaal per week ge vlogen, doch men hoopt dit spoedig tot tweemaal te kunnen uitbreiden. Doordat men nog niet tot over eenstemming kon komen met de Ar gentijnse autoriteiten eindigde de Z. Aemrikalgn voorlopig nog in Monte video, doch men hoopt zo spoedig mogeiyk tot Buenos Aires te kunnen doorvliegen. Een kleine uitbreiding ondergaat voorts het luchtnet in W. Indië, waar twee nieuwe verbindin gen onderhouden zullen worden en wel die tussen CuragaoCiudad, Tru- jilloPort au PrinceKingstonHa vanna en die tussen CuragaoAru baBarranquillaSan José. De iyn naar Zuid-Afrika, die tot voor kort eenmaal per maand gevlo gen werd, wordt thans eenmaal in de veertien dagen onderhouden. Met een verdere uitbreiding van deze dienst naar Johannesburg moet gewacht worden op de desbetreffende overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de Unie ven Zuid-Afri ka. Binnenlandse lijnen uitgebreid Op de Indië-lgn, waarop thans vijf maal per week wordt gevlogen, zul len in Juni zes diensten worden on derhouden, terwgl men dan tevens Constellations „in de vaart" hoopt te brengen, in de plaats van de thans nog voor deze dienst gebruikte „Sky masters". Het Europese luchtnet ziet er in grote lgnen hetzelfde uit, als dat van vorig jaar. Een nieuwe dienst is hier de lgn EindhovenAntwerpenLon den, terwijl ook de lijn Enschede— EindhovenBrussel voor het eerst op de K.L.M.-dienstregeling voorkomt Goed nieuws voor de vacantiegangeis is het instellen van de lgn Amster dam-MaastrichtLuxemburg, waar mede echter tevens ook de handel tussen het Groothertogdom en on3 land gediend zal zyn. Verbinding met Ierland Op 20 Mei zal de KLM haar oude lijn naar de Midlands voor het eerst sedert de oorlog weer in exploitatie nemen. Driemaal per week zullen de Vliegtuigen de verbinding tussen Schip Voedselpositie in Briis Amerikaanse zóne HAMBURG, 15 April dr. Harmann Dietrich, voorzitter van de voedsel en landbouwraad voor de Amerikaanse en Britse zones van Duitsland, heeft medegedeeld, dat hg zgn plan voor de Duitse voedselvoorziening uit eigen productie tot het volgende oogstjaar zou moeten uitstellen. Voor radio Stuttgart zeide dr. Die trich o.m.: „de voedselpositie is aan- merkeiyk gewgzigd als gevolg van de fusie tus§en de twee zones, in d.» *in, omdat de Britse zone geen voor Taden ingevoerde levensmiddelen had. Daardoor werd de laatste oogst in de Britse zones meer aangesproken dan in de Amerikaanse". hol en Manchester onderhouden. Deze lgn, waarvan dr. Plesman goede verwachtingen koestert, zal te vens worden doorgetrokken naar Dublin, waarmede de K.L.M. voor het eerst in haar geschiedenis een ver binding met Ierland zal hebben. Nieuw is ook, dat het vliegtuig-van de lgn EindhovenLonden, welke da- geiyks gevlogen wordt, een tussen landing maakt in Antwerpen. Deze dienst zal op 27 Mei a.s. ingaan. Voorts zal op 16 Mei een verbin ding tussen Amsterdam en Glasgow geopend worden, die tweemaal per week gevlogen zal worden. De bestaande dagelijkse dienst op Praag zal verdubbeld worden. Voortaan zullen de toestellen twee maal per dag naar en van de Tsje chische hoofdstad vertrekken. Deze dienst zal, zoals reeds gebeurde, in samenwerking met de Tsjechoslo- waakse luchtvaartmaatschappy, dc C.S.A., onderhouden worden. Ook naar Lissabon Driemaal per week wordt van 9 Ju ni af de verbinding AmsterdamGe- nève-Rome eveneens een nieuwe iyn sinds de oorlog onderhouden, terwyi ook de lgn AmsterdamParfo'sLis sabon, die tot nu toe ook niet in de na-oorlogse dienstregeling van de K. L.M. was opgenomen, op een nader te bepalen datum zal ingaan. Voorts zal op 2 Juni a.s. de iyn AmsterdamZurichBarcelona ge opend worden. Uitbreiding van de „vloot" De K.L.M. kan een dergelgke uit breiding van het luchtnet aanpakken doordat verschillende nieuwe vlieg tuigen dit jaar in gebruik genomen zullen worden. Zo zullen aan de hui dige vloot 11 Constellations toege voegd worden, waarvan er vier in Ju li komen en de overige zeven in Sep tember en October. Tegen November zal de K.L.M. de beschikking hebben over zeven Douglas DC 6 toestellen terwyi voorts 12 Consolidated Con- vairs de K.L.M. vloot zullen verster ken. Ten aanzien van de financiële re sultaten had de president-directeur goede verwachtingen. Lukte het de K.L.M. voor het eerst in 1946 zonder subsidie het jaar door te komen, voor dit jaar rekent men op een zelfde gang van zaken. Voor de oorlog le verde de Indië-route circa 6 millioen gulden op, terwyi uit het Europese luchtnet eenzelfde bedrag werd ge haald. In 1946 bracht de Indië-route 28 millioen gulden op, terwgl over het gehele luchtnet 69 millioen aan passagekosten ontvangen werd. De verwachtingen voor dit jaar zyn: Binnenland: 2 millioen, Europa: 24 millioen, lange afstandsvluchten: 61 millioen, Curagao: 13 millioen. Deze Zaanse houtzaagmolen werd by de bevrydlng van Arnhem zwaar be schadigd. Men heeft de molen toen afgebroken en op een andere plaats opgebouwd met houtvyvers eromheen BATAVIA, 15 April In een inter view met het republikeinse persbu reau heeft Dinsdag de republikeinse minister van voorlichting, Moh Nat- sir, over de mogeiyke benoeming van prof. Romme tot Gouverneur-Gene raal het volgende gezegd: indien de ze berichten juist biyken, zal een grote vertraging in de vlotte verwe- zeniyking van Llnggadjati ontstaan Het is algemeen bekend, dat voor de Indonesiërs Romme beschouwd kan worden als de personificatie van de Nederlandse stroming, die niet ac- coord gaat met de werkelg'ke geest van Linggadjatl. Prof. Romme heeft by zyn recent bezoek aan Indonesië, waar hy de republiek en haar repre sentanten volkomen negeerde, geen verbetering van de door zyn beken de motie op de Indonesiërs te weeg Gevolgen van staking in Australië SYDNEY, 15 April De vroegere verbindingsofficier voor het Verre Oosten by het bureau van de Britse Hoge Commissaris in Australië, O. W. la Valette, heeft hedenavond me degedeeld, dat de boycott, die de Australische havenarbeiders op het laden van voor Nederlands-Indië be- Dit jaar nog een batig saldo LONDEN, 15 April De Engelse minister van financiën, Hugh Dalton heeft Dinsdagmiddag in het Lager huis de nieuwe begroting ingediend. De minister zeide o.m.: „de terug keer naar een evenwichtige begroting is zelfs sneller gegaan dan ik ver wachtte". Het tekort van het afgelopen jaar was slechts 569 millioen pond ster ling, hetgeen 157 millioen pond min der is dan verwacht werd. De ge raamde inkomsten voor 194748 op de huidige basis der belasting zyn 3.420.000 pond sterling, de geraamde uitgaven 3.181.000 pond, hetgeen een batig saldo van 248 millioen pond be tekent. „Dit jaar moeten wg niet alleen de begroting in evenwicht brengen Wij zullen een goed saldo hebben" Dit begrotingsoverschot is een dui delijk teken van onze binnenlandse financiële kracht, waarvan de gehele wereld kennis moet nemen, aldus Dal ton. „Wg rekenen op een aanzien- lgke verlaging van de uitgaven in het volgend jaar", aldus Dalton. Hy raam Wereld recordpoging 3x100 meter wisselslag dames Naar wij vernemen zal een Neder landse dames-zwemploeg op 28 Apr. te Arnhem tydens wedstrgden van de Arnhemse zwemclub, een poging doen het wereldrecord op de 3 maal 100 meter wisselslag estafette, hetwelk op het ogenblik op naam staat van de zwemsters Irene Koster-van Feg- gelen, Nel van Vliet en Hannie Ter- meulen met een tyd van 3 min. 46.3 sec, gevestigd te Amsterdam op 14 December van het vorig jaar, te verbeteren. De ploeg zal eerst op 26 April definitief worden aangewezen, aangezien op die dag door „het IJ" te Amsterdam internationale wed strgden worden georganiseerd en dan ook het nummer 100 meter rugslag voor dames op het programma staat. Er zal dan moeten worden uitge maakt of Greetje Galliard dan wel Irene Koster-van Feggelen de snel ste is. Iri ieder geval zal Nel van Vliet als schoolslagzwemster te Arn hem uitkomen en Hannie Termeulen als laatste op de borstcrawL Technische moeiiykheden verhinde ren een poging van deze zelfde ploeg om het wereldrecord op de 3 maai 100 yards wisselslag, dat op naam van Denemarken staat met 3 min. 26.6 sec. te verbeteren. de de totale subsidie voor het levens onderhoud dit jaar op 425 millioen pond. Dalton verklaarde voorts, dat het begrotingsoverschot niet - voldoende ia voor een grootscheepse verlaging der belastingen. De deflatie vormt thans niet meer het onmiddellgk ge vaar. Het onmiddeliyk gevaar Is, dat de inflatie te ver doorgaat en door de verschillende controlemaatregelen die wg hebben ingesteld, heenbreekt. „Wg moeten exporteren~óf wy zul len sterven". In de maanden, die voor ons liggen, moet de import op de ex port worden afgestemd. De import moet streng worden beperkt, hoe on aangenaam dat ook ifc. De aftrek van de belasting op verdiende inkomsten zal van een achtste tot een zesde worden verhoogd, aldus Dalton. Maandagmiddag hebben by de n.v. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven een 1200-tal arbeiders het werk neergelegd in verband met het feit, dat vyf Mei als een collectieve snipperdag (losse vacantiedag) be schouwd moest worden, een overheids maatregel, voorgesteld door het col lege van rgksberaiddelaars in over eenstemming met de stichting van de arbeid. Dinsdagmorgen zyn een 1000- tal stakers weer aan het werk ge gaan, terwyi de laatste tweehonderd achterbiyvers in de loop van de och tend eveneens het werk hervatten. Geschil tussen Frankrijk en Bulgarije bijgelegd PARIJS, 15 April Het diplomatiek geschil tussen Frankryk en Bulgarye dat ontstond door het verplicht in wisselen van bankbiljetten door de buitenlandse missles te Sofia, waar- by de Franse gezant een ruwe be handeling van de zyde der Bulgaarse soldaten zou hebben ondervonden, is thans geregeld, aldus wordt door het Franse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. stemde schepen hebben gelegd, aan Australië meer dan 60 millioen pond gekost heeft. In de laatste 12 maan den, aldus verklaarde hy, zyn onmid deliyk na. de instelling van de boycott orders voor een waarde van 16 mli- loien pond geannuleerd en nog eens orders voor een waarde van 40 mil lioen pond in de eerste zes maanden daarna. La Valette verklaarde ten slotte dat voorts nog 40 millioen aan orders naar Amerika en Engeland was gegaan omdat de Australische handelaren hun goederen niet aan Nederlands-Indië konden leveren. KORT maar krachtig China en Denemarken hebben een verdrag geratificeerd, waarby de Deense extraterritoriale rechten in China worden opgeheven. Men neemt aan, dat er binnen kort diplomatieke betrekkingen tus sen het Vaticaan en Canada zullen worden aangeknoopt Als ambassa deur van het Vaticaan wordt de aartsbisschop van Toronto, kardinaal James Mc. Guigan genoemd. Een vroegere sergeant van de Britse Koninkiyke Luchtmacht Augus tin Preucil, is door een volksrecht bank te Praag ter dood veroordeeld wegens het verraden van zyn redders en het prys geven van militaire ge- helmen aan de Duitsers. Fernand de Brinon, die geduren de de Duitse bezetting van Frankryk ambassadeur vanwege de regering te Vichy is geweest, is naby Parys ge ëxecuteerd. Het vonnis Is voltrokken met de kogel. ONDER grote belangstelling, vooral uit kringen van handel en industrie, Is gisteren de 48ste jaarbeurs ln Utrecht geopend. Duizenden uit Neder land en ook uit buitenland waren naar de Dom stad gekomen om by deze belangryke gebeurtenis tegenwoordig te zyn. OVEREENKOMSTIG de traditie ontving het algemeen bestuur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, een dag voor de opening de vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandse pers. Nauweiyks kan men na een be zoek aan gebouwen en terreinen met woorden de unieke prestatie vermelden, welke door alle werkers, van hoog en laag, Is verricht ten einde de jaarbeurs toch op tyd klaar te krygen, na de lange barre winter, die het niet mogeiyk maakte, om de beurs zoals was vastgesteld van 11 tot 20 Maart J.L te houden. Wekenlang is door de technische dienst der jaarbeurs dag en nacht gewerkt, om de ontstane achterstand ln te halen. Economische situatie DOOR de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. J. Milius werd op een persconferentie een diepgaand over zicht gegeven, omtrent de economi sche situatie van Nederland, die ln hoge mate zyn weerspiegeling vindt in de jaarbeurs. Ondanks schaarste aan grondstoffen, moeiiykheden met de personeelsvoorziening, en gerin gere arbeidsproductiviteit heeft de Nederlandse industrie en nyverheid met de vele uiteenlopende producten, welke op de voorjaarsbeurs zyn ge ëxporteerd, wederom een bewys van grote vitaliteit en vindingrykheid ge geven. Zonder overdryving kan men in de voorjaarsbeurs een beeld terug vinden van de gestadig economische ontwikkeling, welke sedert de bevry- ding van Nederland te aanschouwen valt: een beeld van herstel, wederop bouw en vernieuwing. Internationaal handelsverkeer IN*zyn toespraak belichte mr. Millius uitvoerig de positie van ons land ln het Internationale handelsverkeer, waarby hy het collectieve optreden van exporteurs als een dringende noodzaak bepleitte. Reeds zyn andere landen ons in dit opzicht voorgegaan. Een markt moet nu eenmaal ver overd worden, hetgeen in de huidige tyd een overboord werpen van verou derde opvattingen vereist. Door de wyzigingen van de internationale structuur aldus mr. Milius die oppervlakte van 33.815 M2 is deze ken van een verdere uitbreiding van de oppervlakte en het aantal deelne mers. Met 2514 deelnemers en een nen de Nederlandse ondernemers nieuwe wegen te vinden, teneinde zich op de buitenlandse exportmark ten te kunnen handhaven. 2514 deelnemers WAT de beurs zelf betreft, hier kon de heer Millius wederom gewag ma- beurs de grootste, welke tot dusverre ooit is gehouden. Van het aantal deel nemers komen 1380 uit Nederland en 1134 uit het buitenland, verdeeld over 19 landen. Engeland en Schotland staan met 268 deelnemers boven aan de ïyst Dan volgen de T'er. Staten met 2001, Zwitserland met 148, Bel gië met 147, Frankryk met 137, en Tsjecho-Slowakye met 118 deelne mers. Als gevolg van een herziening van de groepsindeling in afwachting van de zo dringend nodige totstand koming van ter plaatse nieuwe ge bouwen moest de groep techniek afzonderiyk als een geheel aan de Croeselaan worden ondergebracht Dit nieuwe terrein zal voortaan voor de technische jaarbeurs diens* Hoen. Machines, motoren, industr.-bcuoaigü- heden, technische electro-techniek, bouwmaterialen, wegenbouw- en transportmiddelen zyn aldaar tot nieuwe hallen zullen zyn gebouwd ondergebracht De gebouwen aan het Vredenburg zyn uitsluitend bestemd voor de groe pen van gebruikers en verbruikers. gebrachte indruk gegeven. Natslr be sloot met de verklaring, dat het geen verwondering behoeft te wekken, wanneer aan Indonesische zyde de vraag ryst of een mogelyke benoe- ming van prof. Romme niet een her haling zal veroorzaken van het ge beuren op de Hoge Veluwe en de tra gedie rondom de ondertekening van Linggadjatl. Reeds sporen van wantrouwen Republikeinse politieke kringen hebben zich tegenover Aneta met be trekking tot de eventuele benoeming van prof. Romme niet door een uit spraak willen binden, zolang de be richten ln het stadium van geruch ten zijn. Wel geloofden zy, dat aan deze geruchten wel enige betekenis kan worden toegekend en dat, indien deze bewaarheid worden, de kans geenszins denkbeeldig is, dat dit een terugslag zal geven op de atmosfeer waarin verwacht kan worden, dat de besprekingen gevoerd zullen worden. Vooral in het binnenlgpd zullen er tengevolge van deze benoeming stem men opgaan, die tot grote behoed zaamheid jegens de politieke koers van Nederland aansporen. Opnieuw onzekerheid Dat prof. Romme tenslotte accootd is gegaan met de beslissing van de Nederlandse regering inzake de on dertekening, achtte men een element dat niet alle optimisme uitsluit. Niet temin kan men niet voetstoots ver geten, dat Romme's nam verbonden is aan de motie, waardoor dc beslis sing aanzieniyk belemmerd is. indien de veronderstelling van de N.R.C., dat dr. van Mook aan zou biyven als Lt. G. G., belast met de leiding van de zaken van het algemeen bestuur, een feit zou worden, zou dit de re actie op de benoeming van prof. Rom me minder scherp kunnen maken De zegslieden konden zich met voorstellen, dat dr. van Mook be reid zou zyn aan te blgven, indien er diepgaande principiële rers^h'i'en be staan tu n zyn inzichten eu die van prof. Romme. Zij betreurden het ten slotte, dat er door de berichten uit Nederland opnieuw elementen van on zekerheid ln de situatie zyn gebracht. Rudolf Höss opgehangen WARSCHAU, IS April Dc voor- malige commandant van het vroege re concentratiekamp Auschwitzs, Ru- dolf Hoess, is Dinsdagmorgen te Auscfr- opgehangen. Frankryk heeft ter internationa le conferentie van regeringsdeskundi gen voor het reizen het Invoeren van een internationale reispas ter sprake gebracht. In Oost-Zwitserland heeft een aardbeving plaats gehad omstreeks 22.30 (Ned. tyd) op 14 April. Het weer vandaag IETS HOGERE TEMPERATUUR Plaatsclgk ochtend mist, overigens ln byna 't gehele land vry zonnig droog weer met, iets hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Dagelijkse iuinkalender By de bcstryding van allerlei schadeiyke insecten, larven en rupsen zyn verschillende vogels een trouwe bondgenoot. Dit zyn vooral de kleine zangvo gels, zoals mezen en andere. Uit onderzoekingen is gebleken dat deze zich o.a. voeden met rupsen, vlinders, plantenlulzen, muggen, vliegen enz. De ïysters en spreeuwen, die wel eens schadeiyk kunnen zyn, vernie tigen ln bepaalde tyden van het jaar ook nog zeer veel larven en insecten. Beschermt dus de vogels. Laat ze ongestoord hun eitjes uitbroeden. De padden en kikvorsen, die soms in uw uitsluitend met dleriyk voedsel uitsluitend met dleryk voedsel en zyn ook zeer nuttig. S. Lantlnga

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1