Twaalf honderd doden in Texas-City Frans schip vloog de lucht in Bevin en Marshall gereed om te vertrekken Burgemeesters zuivering bevredigend Uitslag sportprijsvraag Koning Voetbal NIEUWE BONNEN 4e Jaargang No. 910 Ultg. n.v. Noordhollandse Pers '4ö Lo. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar lonaarder AQBLAD VOOR ALKMAAR EN OMCEVINQ Donderdag 17 April 1947 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER Oniploffingsramp in Amerika Texas-City (V.S.) is Woensdagmiddag in enkele uren van een welvaren de stad een puinhoop geworden. In liet havengebied vonden enorme explo sies plaats, tengevolge waarvan branden ontstonden, die gehele haven wijken in lichte laaie zette. Zelfs in Galverston sprongen de vensters door de enorme luchtdruk, die bU de ontploffingen werd verzet. Boven de stad verhief zich een rookkolom die volgens waarnemers op paddestoelvormige rookwolk van de atoombomontplofflng geleek. Het aantal doden wordt op ongeveer 1000 geschat. Duizenden personen gewond Amerikaanse geschiedenis is getrof fen. De eerste ontploffing De eerste ontploffing had plaats op het 7176-ton metende Franse Li- bertyschip „Grand Camp", hetwelk met kunstmeststoffen geladen in de héiven lag. Een chemische fabriek, welke aan de haven stond, is door deze eerste explosie ook ontploft. On middellijk werd de gehele fabriek welke een waarde vertegenwoordigde van millioenen dollars verwoest Na de ontploffing zou zich een gifti ge gas door de stad hebben verspreid. Door de autoriteiten is in elk geval om alle beschikbare gasmaskers ver zocht. De landelijke telefoonstaking dreig de de hulpverlening te belemmeren, doch de vakvereniging he~eft het on misbare personeel bevolen voor dit geval het werk op te nemen. Reuter meldt, dat stukken staal van de fabriek en het schip méér dan 23 k.m. weggeslingerd werden. Er was geen water beschikbaar, aldus dit bericht, om vele der bran den te blussen en uren na de ontplof fingen waren de straten nog gevuld met mensen, die als verdwaasd niet wisten waar te gaan. Het hoofd van politie te Houston, 50 km. van Texas- City, verklaarde na een telefoonge sprek met de politie der getroffen stad. dat het dodenaantal reeds 500 A 1000 zou bedragen. Door de kustwacht te New York werd bekend gemaakt, dat volgens ontvangen berichten, het getal der doden tussen 200 en 1000 ligt, terwyi 2000 8500 personen zouden zjjn ge wond. Zij voegde er aan toe, dat de ha veninstallaties te Texas City volko men zijn verwoest. De voorzitter van het Amerikaan se Rode Kruis Basil O'Connor, heeft onmiddeiyk 250.000 dollars voor hulp aan de getroffen stad beschikbaar gesteld. Vliegtuig neergestort Een vliegtuig, dat op het ogenblik van de ontploffing boven Texas-City vloog, werd door de luchtstoot ge troffen en stortte neer. De twee in zittenden kwamen om het leven. Hulpploegen konden door de felle branden de plaats van de ramp niet naderen. 50 Olietanks stonden in brand. De schok van de explosie werd ki lometers ver aan de kust van Texas gevoeld en in de stad Galveston bra ken ruiten van winkels en viel de kalk van de plafonds naar beneden Met speciale vliegtuigen zenden de Amerikaanse radiomaatschapp\jen verslaggevers en materiaal naar Texas City, dat volgens waarnemers door een der grootste rampen in de 5 minuten op de dood voor Een der ooggetuigen van de ramp is de vice-presldent van Texas City Terminal Railway Company", Sand- berg, die de „Grand Camp" vjjf mi nuten voor de ontploffing verlaten had. Sandberg, die ernstig aan het hoofd werd gewond, zeide te geloven, dat het schip munitie aan boord had want zelfs stenen gebouwen In het midden van de stad gingen tegen de grond. Nieuwe explosies Volgens berichten uit Galveston hebben in Texas City nog steeds nieuwe ontploffingen plaats, die door de branden worden veroorzaakt. Een Amerikaanse radio-reporter meldt, dat het er niet op lijkt, dat dë bran den op het ogenblik kunnen worden geblust Een andere verslaggever, die een vliegtocht boven de stad maakte, ver klaarde verrast te zyn door de gerin ge opwinding die er schtfnt te heer sen. Hg schreef dit toe aan de toe stand van verdoving waarin de inwo ners door de ontzettende schok zyn geraakt Intussen wordt op ieder, die nog twee handen en twe<- benen heeft, een beroep gedaan om te helpen. In de gehele stad ls geen raam meer heel en in het havengebied staat niets meer overeind. Een aan de dood ontsnapte vertelt Doordat de telefoonverbindingen met de brandende stad verbroken zfln is het moeiigk de Juiste toedracht der feiten te weten te komen, doch uit de stroom van tegenstrijdige berich ten kan men het volgende beeld van het ontstaan der ramp construeren: Het 7000 ton metende Libertyschip „Grand Camp", dat in do haven van Texas City een lading ammonium-ni traat (kunstmest) innam, bleek plot seling in brand te staan. Toen maatregelen om het vuur meester te worden faalden, aldus de ooggetuige Sandberg, werd begon nen het schip uit de haven te slepen. Vóór het schip echter geheel naar bulten kon worden gebracht, had de eerste verschrikkelijke ontploffing plaats, welke zich by wyze van ket tingreactie in een serie ontploffingen voortzette tot de gebouwen van de „Monsanto Chemical Company" be- Zeven inzenders waaronder twee dames! behaalden voor onze eerste sportprijsvraag het hoogste aantal punten, n.L 14. Zy hadden allen zes van de negen (GVAV-Be Qulclc werd niet gespeeld) uitsla gen juist geraden, zodat het lot de beslissing moest brengen. De eerste pr\js Tien gulden werd gewonnen door den heer G. van Musscher, Kennemerstraatweg 62B te Alkmaar. De tweede prijs (een boekwerk naar keuze) was voor den heer N. H. Bart, Stationswegl88 te Alkmaar en de derde pr(js (eveneens een boekwerk naar keuze) voor mej. L. Teeling, Vischersstraat 24 te Beverwijk. We hebben nog een verzoek aan de vele inzenders. Wilt U op lossingen zoveel mogeiyk per briefkaart inzenden aan de sportre dactie van dit blad, hetgeen voor Zaterdagavond 10 uur moet ge schieden. Als uitslag vermelden: 20, 02 of 11 en dus niet de juiste uitslag in doelpunten, zoals enkelen deden. Een ramp, die tot de ernstig ste uit de geschiedenis van Amerika wordt feerekend, heeft de havenstad Tëxas City (V.S.) getroffen. Een explosie, die plaats had op het met nitraat geladen Franse schip „Grand Camp" leidde tot ontzettende branden en nieuwe ontploffin gen, waarby o.m. de Monsanto- fabriek, waar chemische pre paraten worden vervaardigd, in vlammen opging. Een giftige damp verbreidde zich over de stad. Vele gebouwen zjjn ver woest. Volgens sommige berich ten zou zelfs de gehele stad in puin liggen. De berichten zyn mede verward door het feit, dat de telefoonverbindingen met Texas City verbroken zyn. reikt werden, welke op hun beurt In de lucht vlogen. Snelle hulp Nauwkeurige berichten over het aantal gewonden en doden kunnen voorlopig nog niet worden verwacht. Het hoofd van politie in Texas City verklaarde, dat het op geen enkele wyze mogeiyk is het aantal slacht offers te schatten. Op het moment van de explosie waren evenwel hon derden mensen in de haven aan het werk. Woensdagavond zyn hulpploegen van het Rode Kruis, die speciaal voor het hulpverlenen by rampen zyn ge oefend, per vliegtuig van Washing ton naar Texas City vertrokken. Te vens worden noodvoorraden mor- phine en bloedplasma met de grootste spoed naar de plaats van de ramp vervoerd. Bgna de gehele politiemacht van Houston is naar Texas-City overge bracht om aldaar hulp te verlenen. Een verslaggever van de „Columbla Broadcasting" verklaarde, dat een schip, geladen met 8 10.U00 vaten olie door de kracht van de explosie in zyn geheel uit het water wera gelicht en een 100-tal meters land inwaarts werd geslingerd. Nader wordt nog gemeld, dat de Monsanto fabriek 90 meter van de „Grand Camp" verwfderd was toen de ontplofing plaats had. Laatste berichten Reddingsbrigades die in T- ^s City hulp verlenen melden dat reeds 500 ïyken werden geborgen. Officieel wordt nu 't aantal doden op 1200 ge schat en dat der gewonden op 1600. De materiele schade loopt in de mil lioenen. Moskou conferentie Robert Magidoff, verslaggever van de N.B.C., heeft Woensdag per radio uit Moskou gemeld, dat, naar hem ter ore was gekomen, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Marshall, en Bevin, zyn Britse colle ga, Woensdagmorgen een bespreking gehad zouden hebben naar aanleiding van MarshalTs bezoek aan Stalin, Dinsdagavond op het Kremlln afge legd. Het voornaamste onderwerp van de bespreking op het Kremlln, aldus Magidoff, was waarschyniyk het viermogendhedenverdrag terzake van Duitsland, waaromtrent de ministers van buitenlandse zaken niet tot over eenstemming konden komen. Er van afgezien of het falen der ministers om een verdrag op te stellen van invloed is geweest op de BritsSowjet-Rus- sische besprekingen over herziening van het alliantie-verdrag, aldus Ma gidoff, een feit is het, dat die bespre kingen tot stilstand zyn gekomen. Volgens Britse bronnen is het nu aan Wisjlnsky om eventueel een vol gende bespreking te arangeren. Er schynt weinig mogeiykheid te bestaan, dat er voor het einde van de conferentie een verdrag tot stand zal komen, daar Bevin en zyn gehele Bomaanslag op Engels ministerie In Dover House, een in het Engels ministerie van Koloniën gevestigde afdeling, waar vooral economische aangelegenheden van Palestina wor den behandeld, is een imt de hand gemaakte bom gevonden, voordat de ze tot ontploffing kwam. Er zyn aan- wyzingen dat de lont wel is aange stoken, maar niet verder gebrand heeft. De bom was in bruin papier gewikkeld, zodat het geheel het ulter- ïyk had van een pakje. De bom was van een dergeiyk kaliber, dat by ex plosie waarschyniyk het gehele ge bouw de lucht zou zyn ingevlogen, en werd door een waker, die de ronde deed, ontdekt. De mogeiykheid be staat, dat de bom werd gelegd als protest tegen de executie van Dov Gruner. Griek vermoord Het Griekse nieuwsbureau meldt, dat Christos Contopoelos. leider van het Griekse vakverbond, door politie ke tegenstanders naar beweerd wordt door communisten vermoord is. delegatie voorbereidingen treffen om aanstaande Dinsdag per trein uit Moskou te vertrekken. Marshall en de andere Amerikaanse afgevaardig den treffen voorbereidingen voor een vertrek terzelfder tyd per vliegtuig Vliegtuig maakt noodlanding Woensdagochtend is een Auster- verkennnigsvliegtuig van een artille- rieverkenningsafdeling beoosten de weg BuitenzorgBatavia in moeiiyk- heden geraakt, waarop de bestuur der een noodlanding gemaakt heeft. Het toestel landde by Peutjang, even ten Oosten van Tjilingsir. De beide Inzittenden, de vaandrig-vlieger dc Vlet en de soldaat van Kempen van de luchtstrydkrachten, kwamen onge deerd In aanraking met de T.R.I die heeft toegezegd hen morgen aan de Nederlanders over te geven. Het toestel is geheel vernield. Klederdrachten ontmoeten elkaar. 70 Zwitsers, gekleed In nationaal cos- tuum. brachten een bezoek aan Marken. De man uit de Alpen met *Un Alpenhoorn trok grote belangstelling. Voor het tydvak van 20 April Lm. S Mei 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAART KA, KB, KC 705 (serie A) A-02 algemeen 500 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram chocolade of suikerwerk. A-03 Algemeen 250 gram zach te zeep. BOONKAARTEN KD, KE 705 (serie A) A-12, A-13 Algemeen 250 gr suiker, boterhamstrooisel, ei.*., of -500 gram jan% stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. A-14 Algemeen 250 gram zach te zeep A-17 reserve 250 gram zachte zeep. BON KAAKTEN MA, MD 70a (Byz. Arbeid, a-s. Moeders) (serie A) A-21 Suiker 250 gram suiker botcrhamstrooisel enz. o 1 500 gram jam, stroop enz of 250 gram chocolade suikerwerk. TABAKSKAAKTKN enz. Q QB. QC 703 69-1 Tabak 3 rantsoenen ta baksartlkclen 69-2, 09-8 Tabak 2 rantsoenen tabakNurtlkeicn 69-1 Versnaperingen 200 grari. chocolade en/of suiker werk of 20' gram suiker boterhamstrooisel enz o. 400 gram jam, stroop enz. 69-3 Versnaperingen 100 gram chocolade oc cf- werk of 100 grain suiker botorhamstrooisei enz. ot 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrydafr 18 Aprl worden gebruikt. KORT maar krachtig De vluchten ter opsporing van üc 9 vermiste leden der bemanning van de Noorse vrachtboot Bepa.aela, wel ke in het Noordeiyk deel van de At lantische Oceaan is gezonken, naar verluidt doordat de lading spoorweg wagons de zyden van het schip ge broken heeft, zyn gestaakt. Truman heeft Warren Austin. permanent Amerikaans gedelegeerde by de V.N. tot vertegenwoordiger der V.S. by de speciale zitting der alge mene vergadering inzake Palestina benoemd. De nationale vakvereniging van Amerikaanse arbeiders in het tele- foonbedryf heeft het voorstel tot re geringsbemiddeling verworpen. Mr. A. Schenkeveld: „Een onderdeel in de zuivering is er", aldus mr. A. Schenkeveld, voor zitter van de Aikmaarse Ver. van Oud Illegale Werkers in een Dinsdag j.1. gehouden vergadering, waarover wy niet ontevreden kunnen zyn. Dat la de burgemeesterzuivering. De des betreffende commissie heeft in Noord Holland 84 .goede", d.w.z. niet by de NSB of andere nationaal-socialisti sche organisaties aangesloten burge meesters behandeld. Van deze 84 zyn er in totaal 18 (23 procent!) ontsla gen; 24 anderen kregen een afkeu ring of berisping van de minister van binnenlandse zaken. Men kan er be zwaren tegen hebben dat dit laatste binnenskamers geschiedde maar het feit biyft, dat tegen precies de helft van het totaal aantal burge meesters in Noord-Holland een maat regel ls getroffen! Contrast Overigens zyn de vele grieven, zo bracht spreker In zyn betoog naar voren, over zuivering en berechting en de behandeling van de nabestaan den onzer gevallenen gerechtvaar digd. Vyftlen April 1947 moest het worden, voordat we in de bladen konden lezen dat een pensioenrege ling voor de nabestaanden van do ge- valen illegale werkers in een wets ontwerp vervat ls. Internationaal congres van plattelandsvrouwen Van 8 tot 13 September a.s. zal de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in Amsterdam een interna tionaal congres organiseren, waar af gevaardigden van 34 landen tezamen zullen komen. Vooral in Amerika en Engeland bestaat voor dit congres grote belangstelling. De deelname van 150 Amerikaanse vrouwen staat reeds vast en de animo voor het con gres In Engeland ls zo groot, dat we gens de beperkte accomodatle In Am sterdam aan alle aanvragen voor deelname niet zal kunnen worden voldaan. H. M. de Koningin heeft be richt, dat zy als beschermvrou—var dit congres zal optradnn De Italiaanse wetgevende verga dering heeft artikel 21 der nieuwe constitutie aangenomen, inhoudende dat de doodstraf alleen nog maar in oorlogstyd in geval van staat van beleg kan worden opgelegd. Erlch Isselhorst, voormalig hoofd van de Sicherheispolizei in de E'™-v die door een Brits tribunaal ter aood veroordeeld ls heeft tydens het tran sport in een vrachtwagen naar de ge vangenis Zaterdagavond weten te ont snappen. Igor Groezenko. de beambte van de Sowjet-Rusalsehc ambassade te Ottawa, wiens verklaringen verleden laar leidden tot het onderzoek inzake Russische splonnage in Canada, is Brits onderdaan geworden. Prinses Ellzabeth van Engeland heeft by haar vertrek met de Konlnk- lyke familie naar Mafeklng ter gele genheid van haar 21e vcrlaardag een ch-que van 10.000 pond sterling van de bevolking van Zuld-Rhodesla ont vangen. Het geld zal worden ge bruikt voor de uitwisseling van Rho- deslsche en Britse jeugd om kennis en begrip der beide landen weder- zyds te vergroten. Tydens de eerste 2 weken van het Regeringsoffensief tegen de Griekse guerillatroepen zyn aan de zyde der guerlllastryders 337 personen gedood, 31 gewond. 132 gevangen genomen en 71 gedeserteerd. Het Griekse leger verloor 16 manschappen. 42 Griekse soldaten werden gewond. Het weer vandaag NOG WEINIG VERANDERING ln do ochtend piuatseiyk nevel of mist. Later byna overal weer doorbrekende zon, maar in de loop van de middag van hei Westen uit wat toenemende bewolking. Overwegend droog weer. Over het algemeen wel nlg wind, ln *bet Zuid-Oosten van het land in de uamiddug hoge temperatuur voor de m*) tan bet jm*r. Overigens wei nig verat» tg vat» f-' npe^- tui'

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1