Zal ditmaal Kloosterboer zijn straf niet ontlopen? Helgoland werd verwoest Engeland daalt in de achting van de wereld Nog levenden in de Monsanto-fabriek Barre Jan" een gladde vogel Péron, de Argentijnse dictator, was zijn beschermer Vliegtuig verongelukt 48 uur onder 't puin Zwarte eieren De heer de Kort 4e Jaargang No. 912 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 l.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. Itmaarder DAGBLAD VOO» ALKMAAR EN OMGEVINQ Zaterdag 19 April 1941 Directeur TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur) O. E. Dft WINTER Pootaardappelen speelden een rol in vernietiging van schepen Het Is een gladde vogel, die „Barre Jan" uit Sint Pancras. Zo glad, dat tü, die zij" persoon en daden van meer nabij gadesloegen, meer verwon derd zijn over 't feit, dat hy weer gearresteerd is, dan over de fantastische wijze, waarop hij naar Argentinnië trachtte te ontkomen. Zo glad is Jan Kloosterboer, dat zij die hem kennen, zich thans reeds bezig houden met de vraag, wanneer en hoe hij wederom de dans zal ontspringen Weerzinwekkende en fantastische figuur Wie zich verdiept in het leven en de persoon van „Barre Jan" gevoelt ergernis, afschuw en bewondering. Voor de oorlog geraakte Klooster boer als pootaardappelenexporteur naar Zuid-Amerika reeds in een paar processen wegens 'oplichting verwik keld. Hij exporteerde ondeugdelijk goed en promoveerde met de hulp van v m paar nulletjes van tyd tot tijd op de exportformulieren een zen ding van 10 kg. tot een van 1000... De oorlog kwam. Van September 1939 tot Februari 1940 hield „Barre Jan" zich onledig met het doen tor pederen van geallieerde schepen. Men twijfelt er byna niet aan, of de ramp van de „Simon Bolivar" op zijn reke ning gezet kan worden. Na de Meidagen van 1940 lieten de Duitsers hun vriendje onmiddellijk vrij en er brak een gouden tyd aan voor „Barre Jan". Hy verdiende schatten met zwart handelen, om nauwkeuriger te zijn: vyf ton! maar werd in een diamanten-smokkelaffai- re door de Duitsers gearresteerd en na drie maanden Weer vrygelaten. In de Meidagen van 1945 werd hy gegrepen door de Nederlanders, kwam terecht in Scheveningen en zag kans van hier te ontvluchten, juist op het moment, dat men zyn zaak 11 Janua ri 1946 panklaar had... Het werd allengs stil rondom Jan Kloosterboer. Maar plotseling verryst r4ju figuur weer op in een feller en fantastischer licht dan ooit. Jan Kloosterboer, de collaborateur, op lichter, deviezensmokkelaar, zwart handelaar in goud en diamanten, spion en verrader, is gearresteerd in België, toen IijJ op het punt stond met een zelf uitgeruste en bemande mynenveger koers te zetten naar het Argentinië van Péron! Hoe zit het met de „Simon Bolivar?" Hoe zit het nu met de Simon Bo livar?" Er kwam indertijd een uit spraak van de Raad van Scheepvaart die luidde: de „Simon Bolivar" liep op 18 November 1939 by Duins op een myn. Is daarmee Kloosterboer van schuld vrijgepleit? Als wy het wel hebben, kwam de uitspraak van de Raad van Scheepvaart in oorlogs- tyd. Was het toen eigeniyk wel mo- gelyk een uitspraak te doen, gericht tegen de Duitsers? Misschien dat prof. ter Veerde, voorzitter van die Raad van Scheepvaart, hierover na- Vrydagavond is een Frans militair vliegtuig op een oefenvlucht by Aix- en-Province In Zuid-Frankrijk neer gestort. De piloot en twee andere le den der bemanning kwamen om het bleven. „GEEN BLOEMEN, GAARNE ZEEP" „Geen bloemen, gaarne zeep" zette een originele Venlose va der in de geboortcannonce van zyn zoon. Teken des tyds of een nieuwe styi In de traditionele feestgcbrulkcn Wanneer de resultaten op dit verzoek even groot zyn als dat in de regel met bloemen het geval Is, dan I» dit ongetwijfeld DE methode. dere gegevens zal kunnen verstrek ken. Een eigen zender I Hoe het zy, onomstoteiyk staat vast, dat Jan Kloosterboer hele vreemde geallieerde schepen naar de kelder heeft gejaagd. Kloosterboer beschikte, naar wy nu vernemen, over een radiozendstation en stond voort durend in verbinding met Funcke- Hamburg. Hy gebruikte zyn pootaardappels als middel om achter de vertrektij den van schepen te komen. Men stuur de hem bericht van de verzending van zyn goederen en zodoende kwamen de meest waardevolle gege vens omtrent de afvaart der sche pen in handen van de Duitsers. Gratis Maar het eigenaardige is wel, dat deze verrader voor niets werkte. Hij wilde er geen cent voor hebben en heeft er geen cent voor gekregen deed dit lugubere werk omdat hy de overtuiging had, dat een Duitse ne derlaag voor Nederland een ramp zou betekenen! Het raadsel van zijn ontsnapping Hoe is het Jan Kloosterboer toch gelukt uit de Scheveningse gevange nis te ontsnappen? Wie daar wel eens een bezoek heeft gebracht, weet hoe streng de bewaking ls. Maar Kloosterboer behoefde noch portiers of bewakers, noch zware ge grendelde deuren en yzeren hekken te passeren. Hy kreeg eenvoudig keukendienst. De 89 goudstukken, die hy genaaid had in de kleding, waar mede hy daar kwam, bleken later even spoorloos verdwenen te zyn als hun oorspronkelyke bezitter. Gunstige uitzondering Heeft de Nederlandse recherche het er verder by laten zitten Wy be- twyfelen of er yverig gespeurd is. Naar wy menen te weten had Kloos terboer een woning in Den Haag en een in Rotterdam en reisde bovendien vry veel. Het moest juist de Alk- maarse P.R.A., Afdeling Collaboratie onder J. Ober zyn, die in yverig speu ren tal van waardevolle gegevens verzamelde. Zo bleek o.m., dat de ge hele familie van Jan Kloosterboer visa voor Argentinië had aange vraagd en gekregen! Iets, dat geen andere sterveling in Nederland gelukken zal. Maar Jan heeft niet voor niets zyn financieel machtige broer, Herman, in Argentinië en niet voor niets wist deze invloed uit te oefenen op den Argentynsen presi dent-dictator, Juan Péron. Péron decreteerde Juan Péron gaf zyn consul-gene raal ln Nederland opdracht om de fa milie Kloosterboer niet alleen ter wille te zijn, maar zelfs ln alle mo gelijke omstandigheden haar te slsteren! Het schynt, dat deze consul generaal overigens hiertegen bezwa ren had, wat voor hem pleit, maar de visa kwamen. Een vraag, die by ons ryst is: wist de Nederlandse le gatie ln Argentinië van deze dingen niets af? Was zy ln geen enkel op zicht op de hoogte van de activiteit van de Kloosterboeren, daarginds en hier, byv. van de correspondentie, die zU wisselden? Raszuiver Het geval heeft bedenkelyke kan ten. Kloosterboer, de vriend der na zi's, wordt biykbaar beschermd tegen de Nederlandse staat door Péron die (14 October 1946) zyn „vryheidsor- de" uitreikte aan Franco, handlanger der nazi's. Een vermakelyke noot is, dat Pé ron heeft gedecreteerd, dat imigra- tie voor Europeanen uitgesloten is. Hy wilde slechts mensen hebben, die „onaangetast zyn door de oorlogsel lende". Heeft hy daarom met de Kloosterboeren een uitzondering ge maakt, of pasten zy in het keuze schema van de beste rastypes?" want de Argentynse imigratie moet „beheerst worden door het principe van de rassensuperioriteit", aldus volgens een verklaring van Santiago Peralta, Pérons minister voor imi gratie en kolonisatie. Maar hoe dan ook: „Barre Jan" zit weer! Churchill in de oppositie Wallace een crypto-communist Churchill keerde zich tegen de ambtenarenlast, welke eerder een po sitieve belemmering is dan bydraagt tot het nationaal herstel. De politiek tegenover de Sowjet-Unle moet er een zyn van eervolle vriendschap door kracht Het mag er geen zyn van laf kalmeren door zwakheid. Wat de buitenlandse politiek betreft moet absoluut duideiyk worden gemaakt dat niet zal worden toegestaan, dat er een wig wordt gedreven tussen Engeland en de V. S. Wlnston Churchill, leider der oppo sitie ln Engeland, heeft tydens een grote vergadering van de loge van de Prlmroso Legue de meer dan zes tig jaar geleden door de conservatieve party gestichte bond ter nagedachte nis van lord Beaconsfield (Disraëli) de Britse Laubourregering heftig be- crltiseerd. „Ons land wordt naar de afgrond gedreven en ons imperium versnip perd en verkwist Wy dalen snel in de achting der wereld. Een Ieder is zich bewust van de naderende crisis in onze financiële en economische za ken. De socialistische regering leeft op de Amerikaanse steun en ver kwist met lichtzinnige snelheid deze lening, hetgeen alleen zou kunnen worden gerechtvaardigd als middel om onze na-oorlogse industrie met nieuw materiaal uit te rusten" Een druk op de knop: Met een enorme ontploffing zyn gistermiddag precies te 12 uur Ned. tyd de militaire versterkingen van Helgoland verwoest Daarmede heeft Helgoland precies op dezelfde dag, waarop het twee Jaar geleden door een zware luchtaanval werd getroffen, opgehouden als ellandves- ting te bestaan. Als bij een aloomproef Ongeveer 6700 ton munitie en ontplofbare stoffen in de onderaard se gangen en ruimten veroorzaak ten de grootste ontploffing die Eu ropa ooit heeft meegemaakt. Door een enkele druk op een knop bracht lieutenant-commander Frances Mil- dred van de Britse vloot, die zich aan boord van het Britse kabelschip Lasso bevond, de ontploffing te weeg. Tegelykertyd werd de ont ploffing ook teweeg gebracht door de torpedojager Bleasdale, doormid del van draadloze telegrafie. Welke uitwerking de ontploffingen precies hebben gehad, zal men op zyn vroegst Zondag te weten kunnen komen, omdat het eiland pas dan betreden mag worden. Zondag zullen experts van de Britse vloot de eer sten zyn, die dan een overzicht van de resultaten krygen. Vestingwerken vernield Commander Colver, die de gehele actie heeft voorbereid, verklaarde, dat de zuiver militaire installaties, zoals de batteryen, de onderaardse tunnels en de duikbootkazemat, in elk geval volledig vernield zullen zyn, omdat daar vooral de ontplof bare stoffen waren opgestapeld. In welke mate het eiland zelf echter heeft geleden, kan men slechts gis sen. Een ander Brits marine-officier verklaarde, dat het niet aan te ne men is, dat het eiland uiteengereten zou zyn. Waarschyniyk hebben de Noord- en de Zuidwestpunt van het eilar..: het meeste geleden. Een verslaggever van de Deutse Presse dienst, die zich op een schip ongeveer 9 zeemyi van Helgoland bevond, meldt dat het sein tot ont ploffing in de gebotste spanning werd afgewacht. Het hysen van een signaalvlag gaf dit sein. Enige se conden later deed een onbeschry- feiyke ontploffing de lucht trillen, waarna het geluld der explosie zich dof en rommelend over de zee voort plantte. Als Bikini..... Het geluid van de ontploffing der Duitse versterkingswerken op Hel goland is door de BBC uitgezonden. Volgens een ooggetuige, die voor de BBC een reportage gaf, werd het eiland na de explosie aan het ge zichtsveld onttrokken. „Het ia de By een voortduren van het huidige systeem zal het niet lang duren of het Engelse volk zal van honger om komen of afhankciyk van de liefda digheid van het kapitalistische Ame rika voortleven. Churchill critiseerde vervolgens de begroting. Deze is het evenwicht van 300 miliard pond sterling aan buiten sporige uitgaven en 300 mllliard pond aan belastingen, die het land ver lammen. Churchill noemde Henry Wallace, voormalig vice-president der V. S. een Crypto-communist. Zondag zal men in de venen op het terrein der gemeente Sartlez-Spa een gedenkteken onthullen ter nage dachtenis van de Amerikaanse vlie gers, die tydens het offensief van von Rundstedt in België zyn gesneuveld. grootste rookkolom, die ik ooit ge zien heb", aldus de waarnemer. „Zo dra de ontplofbare stoffen tot ont branden waren gebracht, stegen ont- zagiyke walmende rookkolommen tot wolkenkrabberachtige hoogte op. On- mlddeliyk daarop zag men twee ge weldige wolken in paddestoelvorm als by de atoomproef op de Bikini- atoll-eilanden. Zes minuten na de ontploffing was de wolk meer dan 2400 meter hoog en 1600 lang en breed.* Helgoland bestaat nog Nadat de rookwolken van de ex plosie waren opgetrokken, kon men, zoals tevoren, de contouren van het rotseiland Helgoland wederom waar nemen. Het eiland schynt dus, voor zover dit op een afstand te zien ls, als geheel de scliok doorstaan te hebben. De explosie is een minuut en veer tig seconden daarna door de seismo- grafen te Parys opgetekend. De seis mograaf te De Bilt registreerde een zeer zwakke trilling, welke ruim een minuut duurde, en wel 53 seconden na de ontploffing. De ramp te Texas-City Volgens onbevestigde persberichten heeft men In de smeulende ruines van de reusachtige Monsanto fabriek te Texas City, die by de ontplof fingsramp ln de lucht vloog, nog levende personen aangetroffen, die 48 uur In het puin gevangen hebben gezeten. Reeds eerder waren brandweerlie den in asbestpakken behoedzaam de ruines van de chemische fabriek bin nengedrongen, waar zy zioh een weg baanden over verwrongen dwarsbal ken en massa's puin. Vrgdag zyn 25 ïyken ln de nog smeulende resten gevonden. Plaatse- iyke autoriteiten zyn ervan overtuigd dat vele ïyken onder puinhopen ver borgen liggen. De Monsanto-fabriek geraakte Woensdagmorgen na de explosie aan boord van de Grand Camp in brand en vloog daarna de lucht in. Vrijdag is, zoals men reeds vrees de, de wind van richting veranderd, waardoor de rook 280 km. landin waarts gedreven wordt Zuid-Afrikaans vliegtuig neergestort Een Ventura van de Zuid-Afrikaan se luchtmacht, aldus wordt uit Khar toem gemeld is 60 km. ten Zuidwesten van Khartoem neergestort, waarby alle inzittenden 11 passagiers en 'n bemanning van 4 koppen om 't leven zijn gekomen. 10-Mei herdenking Tydens de 10-MeI herdenking, die de Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen in bezettingstyd op de erebegraafplaats in Overveen zal organiseren, zal de minister van justitie, mr. J. H. van Maarscvccn, namens de regering een herdenkings rede uitspreken. Namens de ex-poli tieke gevangenen in bezettingstyd zal mr. B. W. Stomps het woord voeren. Aan deze plechtigheid kan ook nog worden deelgenomen door niet-leden van deze vereniging. Deze kunnen zich daartoe melden by de secreta ris, den heer K. J. van Kampen. Marnixstraat 44, Haarlem. Internationale postzegelbeurs Burgemeester Ara J. d'Ailly open de Vrydagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam een internationale post zegelbeurs waaraan postzegelhande laren uit Frankryk, B<*gië en Zwe den deelnemen. Daar er echter een In- en uitvoerverbod -an postzegels bestaat konden de buitenlanders geen zegels meebrengen en zullen zy even min gekochte zegels naar hun landen kunnen meenemen. Eventuele trans acties zullen via de Nederlandse Bank lopen. Een belangryke dag voor Putten. Te Putten werd de eerste steen gelegd voor het eerst to bouwen huls. Een groot gedeelte van het benodigde geld werd door een vereniging uit Heem stede beschikbaar gesteld. De eerste steen, waarin zich een oorkonde be vond, werd door mevrouw Hoogen- dijk Ingemetseld De burgemeester van Texas City heeft verklaard, dat men de mcesta branden niet meester is. Zyn plaats vervanger achtte het gevaar voor verdere grotere branden zeer gering. Naar schatting zyn tot nu toe 650 ïyken gevonden. Functionarissen van de kustwacht te Galveston, 24 km. van Texas-Ci« ty zyn een onderzoek begonnen naaf de oorzaak van de explosie op de Grand Camp. By een controle op de schipbrug te Deventer hielden ambtenaren van de CCD een vrachtauto aan, die ruim 26000 eieren en 19 kg. boter clan destien bleek te vervoeren. Deze goe deren waren voor de zwarte handel bestemd, In de verzendformulieren, die het eierentransport mesten dek ken, was geknoeid teneinde deze zwarte transactie mogeiyk te maken. Dierentuin in Valkenburg Waarschyniyk begin Mei, zal bo ven aan de zg. Couberg te Valken burg een dierentuin geopend worden, welke een rykdom van exotische en wilde dieren zal bevatten. Olifanten, leeuwen, beren, panters, maar ook apen, wasbeertjes en vele andere Afrikaanse en Australische dieren zullen er te zien zyn. Alkmaars nieuwe raadslid De heer P. J. de Kort, opvolger van het overleden raadslid, den heer N. Andriesma, is 57 jaar oud. Hy werd te Vught geboren en bezocht o.m. de Koninkiyke School van Nut tige en Beeldende Kunsten. Hy kwam als opzichter van de Restauratie van Grote Kerk in 1923 naar Alkmaar, vestigde zich vier jaar later als ar chitect, bouwde verschillende scholen en restaureerde meer dan één kerk. De heer de Kort heeft reeds eerder deel uitgemaakt van de raad: in '3tt werd hy voor de RKSP ln dit li chaam gekozen. Kort maar krachtig Het hoofdkwartier van de jeugd organisatie der Palestynse Arabieren, Futuwa, te Jaffa is door een ontplof fing gedeelteiyk verwoest. Naar verwachting zullen onge veer 1500 afgevaardigden van alls christeiyke landen een wereldconfe rentie der chrlsteiyke Jeugd bywonen. Deze wordt van 22 tot 31 Juli te Os lo gehouden. Een Britse handelsdelegatie ls naar Moskou vertrokken om de weg te bereiden voor het sluiten van een handelsovereenkomst. De Franse mynwerkers hebben er in toegestemd, dat hun vacantie dit jaar van 18 tot 12 dagen wordt ver minderd om de verlaging der produc tie tydens de vacantieperiode te voor komen, aldus meldt ,Le Populaire". Te Paroa aan de Noord west grens van Voor-Indlë zyn 53 hulzen en 43 winkels afgebrand. Dit is het gevolg van de ongeregeldheden in deze streek. Het weer vandaag VRIJ HOGE TEMPERATUREN Na een vry koude ochtend weer flinke styging van tempe ratuur. Tydeiyk wat toenemen de bewolking, doch byna overal droog weer. In het uiterste Zuiden van het land bestaat echter ln de namiddag kans op enkele ver- sprclde buien. Zwakke tot ma tige wind, overwegend i Oost en Zuid.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1