350 H.A. heide verwoest Lening aan de Sowjet-Unie De Warspite verloren Vóór geleide economie De kemphaan Churchill Geen persoonlijke ongelukken "I Bemanning in veiligheid Complot tegen Auriol? Felle critiek op Labour Nieuwe bonnen Middel tot duurzame vrede Het weer vandaag 4e Jaargang No. 916 Uitgave N.V. Noordholiandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. ■naarder Donderdag 24 April 1947 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E.* DE WINTER -DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVINQ Enorme brand bij Leusden Een enorme brand, welke Woensdag omstreeks half drie ten Westen van de straatweg AmersfoortDoorn, op de Leusder- heide uitbrak, heeft 350 H.A. heidegrond in as gelegd. Dank zy 't krachtdadig ingrijpen van politie, brandweercorpsen uit Soest, Soesterberg en Amersfoort, de bosbrandweer van Woudenberg en 8000 militairen, die op het eerste alarm uit de diverse omlig gende kantonnementen naar de plaats van de brand werden ge dirigeerd, gelukte het binnen 21/2 de aanstormende vuurmas sa tot staan te brengen. Ooggetuigen verklaarden, dat zy over een front van l"/2 2 kilometer de loeiende vlammenzee, zich met grote snelheid in de richting van Amersfoort zagen bewegen. Aan de kanten van de wegen, wel ke het terrein van de brand doorsne den, werden wallen van aarde en zand opgeworpen en zo wist men lang zamerhand de loop van het vuur te stuiten. Aanvankelijk liepen de wo ningen aan de Amsterdamse straat weg onder de gemeente Amersfoort gevaar, doch dank zij het krachtda dig ingrijpen onder deskundige lei ding bleven zij voor het vuur ge spaard. Ook bij de militaire auto dump wist men tijdig het vuur mees ter te worden. Bij het blussen werd evenals destijds bij de heidebrand te Kootwijk, gebruik gemaakt van pant serwagens, die op de nog niet aan getaste stukken de heide plat reden. De hier en daar verspreid liggende lichte munitie, afkomstig van de Duitsers en Canadezen is tydens den brand ontploft. Gelukkig werd slechts een militair door wegspringende scherven aan zijn arm licht gewond. Geen douanerechten op Shannon Met ingang van Dinsdag is het Ierse vliegveld Shannon de eerste vlleghaven, waar geen douanerèchten op transitogaederen worden gehe ven. Onmiddellijk na het van kracht worden van deze bepaling heeft de vliegveldpolitie, die versterkt is, rond om het gehele vliegveld stellingen in genomen om smokkelarij te beletten. ET KLEINE LEVEN THIALF is al een heel oude baas. Hg heeft lange grijze gol vende haren, een puntsik en hangsnor en hjj draagt een dik- glazige bril. Als je hem zo ziet zou je zweren, dat hij fa milie van het oude-jaar is. De lezer kan zich daarom stellig voorstellen, dat Thialf zich gaarne verre houdt van alle mogelijke wereldse genoe gens. Hij is een heel bezadigd man, die graag van zijn rust geniet. AL bladerend in mijn kran tje werd mijn oog getroffen door een bericht over de bur gemeester van Winterswijk; U weet wel, dat aardige stadje in de Achterhoek van Gelderland. Die burgemeester, blijkbaar ook een zeer bezadigd man, had zich reeds vele malen ge-ergerd aan het moderne dansen en de vreselijke muzikale geluiden waarmede de mensen zich tot de moderne dans laten opzwe pen. En daarom raapte hij op een goede dag alle moed bijeen en vaardigde van de pui van zijn gemeentehuis het gebod uit, dat. aan zijn gemeentena ren voortaan de swing, mitsga ders de daarbij passende gelui den, kort en goed verbood. ZO zal dus Winterswijk ver stoken blijven van de frivole genoegens van de moderne dans Geen paar zal meer mogen swingen. Geen slappe benen zullen meer over de gladde vloer mogen zwieren. Ik vind het maar een reuze overwin ning. Jammer, dat mijn vriend van Kleumen mijn genoegdoe ning niet deelt en meent, dat wjj nu spoedig op grote schaal een zwarte swing zullen bele ven. Het kon net zo rustig worden. Nog even de swing i|it- gebannen en in de wereld heerst de rust van het paradijs. Zelfs in Apeldoorn kon men de ge weldige rookmassa waarnemen. Toen men om vijf uur de brand meester was, zorgde de natuur voor het nablussen en werden de hier en daar nog smeulende heipollen door een fiks regenbuitje gedoofd. Het prinselijk jacht „Piet Hein" is uit zijn winterverblijf te voorschijn gehaald en wordt ln- en uitwendig opgeknapt Brits slagschip gestrand Het 23.000 ton metende slagschip Warspite, de „Grand Old Lady van de Britse marine, is by Cuddan Point, Cornwall, «-aan de grond gelopen. Het schip was op weg naar de Clyde (Schotland), waar het gesloopt zal worden. Ofschoon de wind zeer sterk is, is de burgerbemanning van het sclilp, dat ontdaan Is van z(jn bewa pening aan boord gebleven. Ondanks het opkomende getjj, dat in deze tijd van het jaar zeer hoog is, gelooft men niet, dat het schip vlot zal raken. De stuurman van de reddingsboot verklaarde, dat de boeg van de War spite onder water lag en het schip voor zover hij kon zien, volslagen een wrak is en niet meer zal kunnen va ren. De stuurman voegde aan zijn verklaring toe, dat de gehele beman ning van de Warspite zonder letsel aan land kon worden gebracht. Later is de gehele burgerbeman ning van de Warspite inderdaad met een reddingsboot van boord gehaald. Marshall te Moskou Marshall (V.S.) heeft voorgesteld om, indien de Grote Vier voor de volgende bijeenkomst der V.N. geen overeenstemming over het Oostenrijk se verdrag bereiken, de gehele kwes tie volger» erttkei 14 van het HKtkO.- vest der V,N. naar de algemene ver gadering der V.N. in September aan staande te verwijzen. Molotof (S. U.) zal Marshall ant woorden. Men verwacht dat dit de laatste bijeenkomst van de Moskouse zitting van de raad van ministers van buitenlandse zaken zal zijn. Werkgevers in de P.v.d.A. Een aantal werkgevers, lid van de „Partij van de Arbeid", is bijeen ge weest, om zich te beraden over de geleide economie en de moraal in de ondernemerswereld. Aan het eind van de bijeenkomst werden met algemene stemmen twee resoluties aangeno men. In de eerste resolutie, hande lende over de geleide economie, lezen wjj o.a.: Geleide economie De werkgeversgroep in de „Partij van de Arbeid" ziet deze tijd als een overgang van een vrije ongebonden economie, waarin het directe belang van het eigen bedrijf overheerst, naar een tijd van geleide economie, waarin het algemeen belang richtsnoer van het handelen zal zijn. Indien de betekenis van de grote overgang, welke de samenleving door maakt, niet intijds door de leiders van het arbeidsproces wordt ingezien, zal daardoor tot schade van de samenle ving hun gezag worden ondermijnd. Zulk gezag, steunende op inzicht en verantwoordelijkheidsgevoel, kan ook in een socialistische maatschappij niet worden gemist. Voor de gevaren van de bureau cratie en voor de noodzaak van een zo ruim mogelijke zelfwerkzaamheid van het georganiseerde bedrijfsleven, heeft de werkgeversgroep in de P. v. d. A." een open oog. Zij spreekt haar vertrouwen uit in de algemene richt lijnen van de economische politiek van de P, v. d. A. Opvoering arbeidsproductiviteit De tweede resolutie heeft de vol gende tekst: „De werkgeversgroep in de P. v. d. A. spreekt als haar mening uit, dat, wil met vrucht een opvoering van de arbeidsproductiviteit van de werknemers worden verlangd, de werkgevers zelf met de daad zullen moeten getuigen van hun bereidheid mede te werken tot het vestigen van een goede moraal in het zakenleven, tot een openhartige samenwerking met de arbeiders in de onderneming en dat zij voorts de overheid loyaal zullen moeten steunen bij haar moei lijke taak tot herstel van het econo misch leven ook indien dat van hen offers vergt." Naar aanleiding van het feit, dat dertig veertig van de tweehonderd gasten, die Zondag J.l. hebben aan gezeten aan een diner, door de bur gemeester van Dakar ter ere van 't bezoek van de Franse president, Vin cent Auriol, gegeven, ziek zijn ge worden, zijn in Frankrijk en elders berichten verschenen over een poging tot vergiftiging van de deelnemers aan het diner. Auriol heeft op een persconferentie te Dakar thans het bestaan van een dergelijk complot ontkend. Geen politieke ambities De Britse minister van Oorlog ge durende de jaren van de strijd tegen de as-mogendheden, Wlnston Chur chill, heeft in een rede het beleid der Labour-regering gecritiseerd, waarbij hij allereerst betoogde, dat die rege ring tegen de Joden vocht om Pa lestina aan de Arabieren uit te le veren. Groot-Brittannië was in de achting van de Sowjet-Unie en de V.S. ge daald. Hij, Winston Churchill, had zijn invloed aangewend om de Ame rikaanse lening aan Engeland in or de' te krijgen en nu werd het geld voor een groot deel besteed voor films en tabak. „Hoe ontsnappen we aan de moei lijkheden, als de Amerikaanse lening geëindigd is?" riep de spreker uit. Churchill zeide vervolgens, dat En geland het machtige Indische impe rium heeft weggeworpen en dat het een fout is geweest de periode voor de 'militaire dienst van achttien op twaalf maanden te brengen. Churchill, die twee-en-zeventlg jaar oud is, verzekerde: „Ik heb geen po litieke ambities. Ik ben slechts in de politiek gebleven om mijn plicht te doen r mijn land te helpen" President Truman heeft de on- deministers van buitenlandse zaken, William Clayton, benoemd tot verte genwoordiger van de V. S. bij de economische commissie der V. N. voor Europa. voor het tijdvak van 27 April t/m 10 Mei 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAART KA, KB, KC 705 (serie B) b-01 brood: 800 gram brood b-02 brood: 400 gram brood b-01 boter: 125 gram boter b-02 boter: 125 gram marga rine of 100 gram vet b-03 boter: 250 gram marga rine of 200 gram vet b-01 melk: 4 liter melk b-03, b-05 melk: 7 liter melk b-01 vlees: 100 gram vlees b-02 vlees: 300 gram vlees b-01 algemeen: 200 gram kaas b-02 algemeen: 1 el b-03 algemeen: 100 gram bloem 'fr»«rond bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) b-04 algemeen: 125 gr. koffie b-05 algemeen: 50 gram thee b-06 algemeen: 250 gram was- poeder plus 250 gram soda b-03 reserve: 1600 gram brood b-06 reserve: 800 gram brood BONKAART KD, KE 705 (serie B) b-11 brood: 800 gram brood b-11 boter: 250 gram boter b-12 boter: 125 gram marga rine of 100 gram vet b-13, b-15 melk: 12 liter melk b-11, b-12 vlees: 100 gram vlees b-11 algemeen: 100 gram kaas b-12 algemeen: 1 el b-13 algemeen: 250 gram was- poeder plus 250 gram soda b-13 reserve: 800 gram brood b-14 reserve: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) b-16 reserve: 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) of zelfrij zend bakmeel BONKAART MA, MB, MC, MD, ME, MG 705 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie B) b-21 brood: 800 gram brood b-21 boter: 250 gram boter b-22 boter: 250 gram marga rine of 200 gram vet b-21 melk: 5 liter melk b-21 vlees: 300 gram vlees b-22 vlees: 100 gram vlees b-21 kaas: 200 gram kaas b-21 eieren: 5 eieren. Op 1 Mei zullen bonnen wor den aangewezen voor suiker, versnaperingen, cacao en tabak Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 25 April a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met Ingang van Maandag 28 April a.s. mag worden gekocht Op de bonnen b-06, en b-13 ls 250 gram was poeder bene vens 250 gr. soda verkrijgbaar. De NIET-aangewezen bonnen van de serie A kunnen worden vernietigd. Wallace pleit voor De vroegere vice president der V.S., Henry Wallace, die te Parijs is aangekomen, heeft voor de Franse radio gepleit voor een „niet-politieke" Amerikaanse lening aan de Sowjet Unie door middel van de V. N. Wallace noemde een dergelijke daad het beste middel om een duurzame vrede te bewaren. Onze voetbal prijsvraag Onze tweede opgave is mogelijk een nog groter succes gewor den dan de eerste en ook deze keer zal het weer veel werk geven alle inzendingen te verwerken. Hieronder de derde opgave, die al evenmin gemakkelijk zal blijken te zijn: 1. Sparta—'t Gooi 6. Jullana—PSV 2. Blauw WitNeptunus 7. KennemersHVC 8. AGOVV—Go Ahcad 8. WFC—Alkm. Boys 4. BWNO AD 9. DEMTerrasvogels 5. YecndamBe Quick 10. SchagenHollandla Wij wijzen er nog eens op, dat verwachte uitslagen Ingevuld moeten worden door de cijfer» 2-0, 0-2 of 1-1. De eerste prijs bedraagt 10 GULDEN de 2e en 3e prijswinnaars ontvangen elk een boek ter waarde van 5.Aan deze sportprijsvraag is tevens een competitie ver bonden. Degene, die na 8 opgaven het hoogste aantal punten heeft behaald ontvangt 100 GULDEN Inzendingen dienen vóór Zaterdagavond 10 uur ontvangen te zijn door de Sportredactie van dit blad, zoveel mogelijk per briefkaart. Wallace wees op de ellende, die ten gevolge van de grote droogten in verschillende delen van de Sowjet Unie heerst en die dit land zouden noodzaken zware herstelbetalingen uit de lopende Duitse productie te eisen, hetgeen weer ellende in Duits land zou veroorzaken en hierdoor on rust in Europa. Politieke vrede mogelijk? Wallace gaf als zjjn overtuiging te kennen, dat Sowjet-communisme, westelijk socialisme en democratisch kapitalisme evengoed als ae verschil lende godsdiensten in vrede met el kaar kunnen leven en hij besloot zijn rede met te zeggen, dat de wereld handel en onderlinge welwillendheid behoeft. Reuter's speciale correspondent seinde nog uit Parijs, dat de Franse communisten, naar verwacht wordt, het bezoek van Wallace als het uit gangspunt willen gebruiken voor een nieuwe campagne tegen Truman's bui tenlandse politiek en die van de Brit se Labourregering. Wallace brengt zijn bezoek aan Frankrijk op uitnodiging van een aan tal Franse partijleiders, onder wie al le leiders der regeringspartijen. B(J zijn aankomst op het vliegveld Le Bourget werd Wallace echter uitslui tend verwelkomd door leiders der communistische party, die in grote getale waren gekomen. Het congres van de Partij v. d. Arbeid DONDERDAG 1* to Utrecht een drie- daags congres begonnen van de Party van de Arbeid. Vertegenwoordigers van deze party uit alle delen van ons land zullen tezamen komen om mot elkander te bespreken de wederwaar digheden van de party in haar één jarig bestaan, de huidige politieke si tuatie en do perspectieven van de nabye- cn verdere toekomst. Daar naast zullen zy zich bezinnen op de inhoud van eigen beginselen, op do vaststelling van 't program der party. DOOR vriend en vyand wordt erkend, dat de Party van de Arbeid een be langrijke plaats In ons volksleven be zet. Door niemand ook wordt ont kend, dat deze party in niet geringe mate de tegenwoordige politieke koers in ons land bepaalt. Men moge zich daarover verheugen of niet! En speciaal ten aanzien van de Indlë- politiek van de Party van de Arbeid is de waardering en do verheugenis L velen maar zeer matig. Waarby men gaarne over het hoofd ziet, dat de zaken in Oost-Azië hun eigen loop nemen en dat wy met vreugde of bitterheid er slechts voor hebben te zorgen niet achter de feiten aan te lopen. Het nageslacht zal ons eens naar onze realiteitszin in het huidige tijdsbestek waarderen. ZOALS meer dan vyftig jaar het de- mocratisch-socialisme in ons land door de SDAP werd gedragen, vindt het thans zyn weerslag in de Party van de Arbeid. Toch is er tussen de oude- en de nieuwe party een wezen- ïyk verschil. De SDAP was beperkter, wyi dogmatischer. Zy was gebonden aan een verleden, dat voor velen een belemmering was zich in haar Kle deren te scharen. Een verlenen, ir- in aan de ene kant te zeer nuw» .1 en het accent viel op het proletariscne, en aan de andere kant allerlei tra dities en leuzen het toestromen van mannen en vrouwen van katholieke- of orthodox-protestantse huize ver hinderden. IN de Party van de Arbeid vond het democratisch-sociali8me een iw tehuis. Een tehuis, dat vele va-uv..#- de plekjes miste, maar dat door *ijn moderner inrichting meerderen tot binnentreden zou noden. Niet geheel ten onrechte mocht men spreken van een „doorbraak". Een doorbraak van de oude anti-these tussen z.g. chris- teiyke- en paganistische partyen. Va le nieuwe figuren brachten nieuw bloed in de beweging van het de- mocratisch-socialisme. Het oude ver bod van het Episcopaat ten aanzien van de SDAP werd by het optre den van de PvdA niet hernaald. De belangstelling in protestantse kring, met name in de Ned. Herv. Kerk, voor de PvdA was groot. Vol ver trouwen ging men de toekomst tege moet. DE verkiezingen van het vorig jaar brachten ongetwyfeld een teleurstel ling voor de nieuwe party. Wel leerde de uitslag, dat de doorbraak was ge slaagd, maar niettemin moest men zich met een tweede plaats na de KVP vergenoegen. Deze situatie leid de tot het kabinet Beel, dat de ploeg van Schermerhorn kwam aflossen. Omdat deze op realiteitszin is opge bouwd, is de homogeniteit van dit kabinet steviger, dan vele dwarsky- kers wel eens willen beweren. On danks de zeer moeiiyke omstandighe den waarin ons land verkeert, is er door dit vooruitstrevende kabinet toch reeds veel belangryk werk ver richt. Arbeid, die mede het stempel van de Party van de Arbeid draagt. ER valt in ons land en in de wereld nog ontzettend veel werk te doen eer een betere maatschappeiyke orde zal zyn bereikt. By dat werk kunnen wy de krachtige stroming van het demo- cratisch-socialisme niet missen. Daar om gaat het congres van de PvdA en de daar te nemen besluiten ons allen aan. DEWI De Joegoslavische regering la tot overeenstemming gekomen over een industrieel vyfjarenplan, dat do volgende week aan de nationale ver* gadcrlng zal worden voorgelegd. HARDE WIND Acnvankeiyk stormachtige, in da loop van de dag iets in kracht afne mende wind ,tussen Zuid West en West Wisselende bewolking met en kele buien, iets lagere temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1