Het congres van P.v.d.A. Wjj willen geen dictatuur H Conferentie te Moskou geëindigd Ramp voor de kust van Zuid-Wales Partij heeft bestaansrecht bewezen, aldus Vorrink ET KLEINE LEVEN Weinig resultaten bereikt Franse doctoren staken Tanker lijdt schipbreuk Arbeidscontractanten verontrust Amerika en Rusland Het weer vandaag 4e Jaargang No. 911 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegr.acht tel. 3971 Alkmaar. ltmnnrder DAGBLAD VOO» ALKMAAR EN OMGEVINQ Vrijdag 25 April 1947 Directeur: TH. W. REYNDERfi Hoofdredacteur: O. E. DE WINTER Onder leiding van de party voorzit ter, de heer Koos Vorrink, open de de Party van de Arbeid haar eerste congres, dat Donderdag, Vrydag en Zaterdag in het gebouw Tivoli te Utrecht wordt ge houden. In zyn openingsrede herdacht de voorzitter allereerst de Stich ting van de P. v. d. A. Juist een jaar geleden. De stichting van do nieuwe party was een experiment, doch het élan In Christeiyke kringen bleek zeer groot te zyn. Er was na- tuuriyk oppositie maar de reactie daarop was, dat degenen, die gekozen hadden voor het democratisch socialisme, zich vaster aan een sloten. Daarmede Is de vraag, of het experiment als geslaagd mag worden beschouwd, bevestigend beantwoord, aldus spreker. Teleurstellende verkiezingen De heer Vorrink ging daarna in op de uitslag der verkiezingen, die enigszins hebben teleurgesteld door de drang der kiezers naar de oude politieke partyen. Toch zullen 150000 katholieken en een nog groter aantal gelovige protestanten hun stem op de P. v. d. A. hebben uitgebracht. Velen hebben echter gestemd op de communisten. Spreker verklaarde, dat de P. v. d. A. de principiële strgd tegen het communisme niet uit de weg zal gaan. Zonder al te veel geest drift, doch met groot besef van de verantwoordeiykheid is tot coalitie met de K.V.P. besloten. Vervolgens besprak de heer Vor rink het beleid van de P. v. d. A.- minis'ers, waarby hy uitvoerig stil stond bg het werk van de ministers Lieftinck en Jonkman. Hei Indisch beleid Door oud-minister Logeman werd «en referaat gehouden over de Indi sche kwestie. U kent zeker wel het oude spreekwoord, dat ons vertelt, dat wg om het goede te ont moeten, het goede eerst moeten doen Het is zo'n heeriyk men- selgk egoïstisch gezegde. Goed doen met een beloning. En om die beloning is het begonnen. Als je in de narigheid zit en je wilt, dat een ander je er uit trekt, dan besluit je eens een tijdje goed te gaan doen... Wie weet, werkt het als een boe merang en keert het goede, dat je doet met rente terug. ZO ongeveer zullen wy indertijd hebben gedacht, toen het grgze mannetje aan onze deur belde en om een kleinigheid vroeg. Het was een zielige stumper, de zeventig stellig gepasseerd. Hij kreeg een dubbeltje, tikte be leefd aan zijn vette petje en ging zijns weegs. Een week later echter trok hij weer aan de bel en maakte zijn prevelementje. Zijn somber ver haal werd opnieuw met een dub beitje beloond. En zo werd het „manneke", zoals de kinderen hem zyn gaan noemen, tot een vaste klant aan onze deur. Iedere Dinsdag op hetzelfde uur meldde hg zich. NU zijn vrouwen ook maar heel gewone en sterfeiyke we zens. En zo viel het, dat mijn lieftallige wederhelft enige we ken naar de ziekenkamer ver huisde. Mgn oudste dochter ont ving de instructie het „manne ke" Dinsdags aan te kondigen, dat moeder door ziekte ver hinderd was haar gave uit te reiken. Hy accepteerde brom mend de boodschap. INMIDDELS is myn ega her steld en werd het „mlnneke" Dinsdag weer het gebruikeiyke dubbeltje aangeboden. Maar de transactie vlotte ditmaal niet dadeiyk. Mgn dochter kwam tenminste binnen met de mede deling, dat het „manneke" der tig centen had te ontvangen, waarbij inbegrepen hetgeen hy de beide voorafgaande weken had moeten ontberen. Lezers, U moet het my verge ven, maar toe stamelde Ik met myn „Waarheidsvriend - „Pot voor meneer!" THIALF Hy wees er op, dat de overeenkomst een werkschema is waaraan beide partyen beloven zich te houden. Aan de uitgangspunten en doeleinden van een federatief statenverbond mag niet worden getornd, Nederland zal moeten medewerken tot de oprich ting van een souvereine staat, vrye- ïyk verenigd tot een unie. Die sa menwerking sterker willen maken dan een vrgwillige, breekt haar af. Linggadjati is de akte van vryheid voor Indonesië en tevens een akte van samenwerking. Beide partyen moeten aan de uitwerking hiervan stipt de hand houden. In een resolutie bracht het congres vervolgens de vreugde over het be reikte resultaat in Indonesië tot uiting. Een tweede resolutie verlang de een juistere voorlichting van de troepen in Indonesië. Rede van Min. Vos Op de avondzitting van de eerste dag besprak minister Ir. H. Vos de sociaal-democratische toestand, daar bij opmerkend dat dit juist gebeur de nadat des morgens minister Lief tinck de nota aanbood aan de Sta ten Generaal waarin de cyfers over onze deviezen-positie. Daaruit biykt, dat in de twee jaren der bevryding een bclangryk herstel heeft plaats gevonden, dat enige geruststelling kan geven over het werk dat is ver richt. Met behulp van de invoer is de nationale productie aanmerkeiyk verbeterd en bedroeg in het laatste kwartaal van 1946 ongeveer 89 pro cent van de productie van 1938. Onze economische politiek heeft ge- steuid op de invoer van goederen, die wg nodig hebben voor onze op bouw. Wy hebben hiervoor grote le- Engelse koninklijke familie huiswaarts De Britse Koninklgke Familie heeft zich aan boord van het slagschip Vanguard begeven en Zuid-Afrika verlaten, waar zy een tournee ge maakt heeft van 16.000 km. Voor -het vertrek werd te Kaap stad een staatsdiner gehouden, ty- dens hetwelk generaal Smuts, de eerste minister van Zuid-Afrika, zei- de, dat de volken van alle rassen en elke huidskleur door het Konink- ïyk tournee met ontroering en geest drift vervuld waren. Voordat zy het stadhuis verliet, verscheen de Konink- ïyke Familie voor de laatste maal op het balkon, waaronder een geweldige menigte zich verzameld had. Frans broodrantsoen verlaagd In een noodzitting van het Franse kabinet is besloten het gemiddelde broodrantsoen van 300 op 250 gram per dag te brengen. ningen moeten sluiten en ook kun nen sluiten. Minister Vos verklaarde de poli tiek die gevoerd is, geheel voor zyn rekening te nemen. Niet alleen is van belang de vraag „hoe staan we er voor?" doch ook, „hoe komen we er uit?" Vier wegen Spreker ziet nu wegen open welke leiden naar een gezondmaking van onze nationale economie: le het lenen van nieuwe bedragen; 2e de likwida- tle van het Nederlandse bezit in het buitenland; 3e vermindering van de uitgaven; 4e verhoging van produc ten en uitvoer. De belastingwetgeving Ook op het terrein van de belasting wetgeving zyn stappen gezet die lei den tot een betere verdeling van het nationale inkomen. Bij <fe oproep tot opvoering van de arbeidsproductivi teit is het noodzakeiyk dat de arbei ders een rechtmatig aandeel krygen in de richting en de leiding van het productie apparaat. De socialisatie van een deel van het bedryfsleven be tekent een doordringen van de socia le principes in de grondslagen van de maatschappy. Nieuwe bijeenkomst in November De Moskouse radio deelde op 24 April mee, dat de avond van die dag om 19.35 Moskouse tyd de conferentie der vier ministers van buitenlandse zaken zou eindigen. Reeds eerder was een door StaUn te geven afscheidsdiner aange kondigd, waarby de tien voornaamste leden van elke delegatlo zouden aanzitten. Op 2 Mei zullen 300.000 Franse doktoren gedurende 24 uur een ad ministratieve staking houden als protest tegen de, naar hun mening, onvoldoende toewgzing van auto's Deze staking houdt slechts in, dat de doktoren op die dag zullen weigeren attesten te tekenen. De Belgische prins-regent zal ln gezelschap van de minister van ko loniën, Wigny, eind Juni of begin Ju li een tournee van twee maanden door de Belgische Kongo maken. Tgdens de slotbgeenkomst ant woordde Molotof op de verklaring die Marshall de dag tevoren had afge legd over het viermogendhedenver- drag voor ontwapening van Duits land en over het verdrag voor Oos- tenryk. De Sowjetamendementen, zo zei hy, betekenen geen verwerping van het beginsel van zo'n verdrag, maar vormen een correctie op het Amerikaanse ontwerp. Marshali's voorstel om de Oosten rijkse kwestie naar de algemene ver gadering der V. N. te verwyzen, wees Molotof als „absoluut ongegrond" van de hand. By de bespreking van de kwestie der vermindering van be zettingstroepen in Duitsland stelde Molotof zich op het standpunt, dat de Sowjet-Unie 200.000 man in dat land zou mogen hebben tegen Engeland en de V.S. samen hetzelfde aantal. De Sowjet-Unie is n.L het enige der drie landen, dat door de Duitsers bezet is geweest De by eenkomst eindigde met de dankbetuigingen der bezoekende mi nisters Jegens de Sowjet-Unie, die hun gastvryheld heeft verleend. Voorjjat Marshall zich naar het af scheidsdiner begaf, uitte hy zyn te leurstelling over de gang van zaken. Overeenstemming aangaande het vier mogendhedenverdrag was niet be reikt en een verdrag voor Oostenryk was niet tot stand gekomen. Mars hall die voor Dinsdag een verklaring zal afleggen, beschouwt de conferen tie van Moskou als een eerste ronde. Hij meent, dat men een behooriyke kans heeft binnen redeiyke tyd een oplossing voor de geschillen te vin den. De ministers hebben besloten in No verber opnieuw byeen te komen, dit maal te Londen. De speciale commis sie voor Oostenryk vergadert op 1 Mei a.s. te Weenen. Bemanning in de golven omgekomen Voor de kust van Zuld-Walcs heeft Woensdagavond het voormalig Llberty-schlp „Santampa" (7.129 ton), schipbreuk geleden. Po gingen om de bemanning te redden mislukten door de sterke wind, die de kracht had van een orkaan. Het schip brak, spoedig nadat het tegen de kust was gelopen ln drieën. Geen teken van leven Donderdagmorgen vroeg konden reddingsploegen het wrak by eb be reiken, maar zy namen geen enkel te ken van leven waar. De gehele be manning, welke naar men gelooft 42 koppen telde, is in de golven omge komen. Verscheidene ïyken zyn reeds aangespoeld. Ook reddingsboot vergaan Later heeft men, langszy van de olie-tanker, de reddingsboot uit Mum- bles omgekeerd in het water gevon den. De achtkoppige bemanning van de reddingsboot wordt vermist. De boot had tot tweemaal toe gepoogd om de uit 42 koppen bestaande be manning van het tankschip ter hulp te komen. Tot nog toe zyn slechts vier ïyken mannen van de San tampa aangespoeld, bedekt met Verklaring van de Gaulle Afwijzing van een-partijen-stelsel Tgdens een persconferentie ver klaarde generaal de Gaulle, dat het niet in zyn bedoeling ligt door het Instellen van zyn „Vergadering van het Franse volk" een eenpartyen stel sel in Frankryk ingang te doen vin den, doch slechts het Franse volk „een vrye en algemene stem te doen hebben in de Franse regering". Gevraagd naar zyn plannen in de toekomst voor zyn beweging zei de de generaal, dat hy zonder overhaast te willen handelen. „Eerst vragen wy, wie ons wil hel pen". Ten aanzien van de verhouding tot de andere partyen zeide de Gaulle, dat zyn beweging de experimenten die ln voorgaande jaren met enkele par tyen te zien waren gegeven niet wil de herhalen. „Een enkele party" vroeg hy, „dat is belacheiyk. Wy wil len geen dictatuur maar een demo cratie van het Franse volk, dat stemt met een vry en algemeen stem recht". De Gaulle verklaarde voorts dat hy niet verbaasd was door de „doctrinaire rede" van Truman voor het congres. Hy zeide, dat hyzelf te Strassbourg in dezelfde geest gespro ken had om nameiyk de rechten van de natie en van het volk om zichzelf te regeren, veilig te stellen. teer en olie. Ofschoon de Santampa niet verder dan een driehonderd me ter verwyderd was, kon men van de kust af er niet in slagen hulp te bie den. Pas na het teruglopen van het gety kon men een onderzoek aan boord Instellen, doch slechts zeer vluchtig, daar het wrak gevaariyk helde. Kort maar krachtig Het Weense volksgerechtshof heeft dr. Kurt Schuschnlgg, voorma lig Oostenryks kanselier, die door de nazi's gevangen gezet werd, telegra fisch verzocht naar Oostenryk terug te keren om getuigenis af te leggen in het proces tegen dr. Guldo Schmidt, voormalig minister van buitenlandse zaken in het kabinet Schuschnigg, die wegens hoogver raad terechtstaat. Schuschnigg houdt momenteel lezingen in de V. S. Een Tsjcchoslowaakse parlcmen taire delegatie onder leiding van de voorzitter van de Nationale Vergade ring is per vliegtuig te Londen aan gekomen. Zy was voor een bezoek aan Engeland uitgenodigd door de speaker van het Lagerhuis en zal tot 8 Mei in Engeland verbiyven. Tydens een congres van Duitse vakverenigingen le Bielefeld in de Britse zone is besloten een Duits ver bond van vakverenigingen op te rich ten. Men neemt aan, dat de Duitse vakverenigingen in de Amerikaanse zone zich hlerby zullen aansluiten. Te Bologne is „het goudenboek" dat op een plein was tentoon^/steld en namen bevatte van verzetslieden, die hun leven voor de bevryding van Italië hebben gegeven, door onbe kenden verbrand. Onmiddeliyk werd een klopjacht op fascisten begonnen, waarby een fascist zwaar gewond werd. De Amerikaanse bond van ac teurs heeft het „Nationale Theatre" te Washington doen weten, dat zyn leden na 31 Mei van het volgende jaar niet meer in het theater zullen mogen optreden, wanneer dit negers de toegang biyft verbieden. Men houde rekening met deze 100.000 mensen Te Amsterdam vergaderde de Al gemene Bond van Arbeidscontractan ten in overheids- en semi-overheids dienst. De heren A. v. d. Windt en P. Rietveld bespraken de moeiiyk- heden welke in deze kringen heer- Sprekers wezen er o.a. op, dat ach ter de schermen met kracht maatre gelen worden voorbereid tegen de by- na 100.000 arbeidscontlactanten. Be grotingen moeten, kosten was het kost, kloppend worden gemaakt, en het gaat er naar uitzien, dat een gedeelte van het gelag dan ook be- Het weer in Mei en Juni De afdeling klimatologie van het K.N.M.L te de BUt deelt als ver wachting voor do maa:.d Mei mede, dat de gemiddelde neerslag ongeveer normaal zal zyn. Over de tempera tuur valt niets met voldoende waar- schyniykheld te zeggen. Voor de maand Juni wordt ver wacht, dat de gemiddelde tempera tuur boven normaal zal zyn. De ge middelde neerslag beneden normaal. taal zal moeten worden door een bc langryk aantal arbeidscontractanten, Men meent de ambtenaren zonder meer te kunnen uitschakelen, zonder zich van de voor ons hier aan vast zittende gevolgen rekenschap te ge ven", zeide spreker. Het is thans de hoogste tyd, dat het ambteltlk appa raat tot behooriyke proporties wordt teruggebracht, maar dan moet de kern van vast en zg. tydeiyk perso neel worden aangevuld uit de groep arbeidscontractanten, waarvan er zyn die over een ervaring van 5 tot 20 dienstjaren beschikken. Deze mensen worden nu echter bedreigd met mas saontslag op een termyn van enke le weken, zonder een wachtgeldrege ling. By overiyden krygen de nabe staanden slechts twee weken salaris uitbetaald, een afvloeiing van over tollige reserve n/vv^aïr^Nk, maar dit mag er met loc icideu, dat de tienduizenden die dan vry zullen ko men, als loondumpingsobjecten wor den gebruikt, aldus spreker. Er is een sterke afname van het ambtenaren corps, een aanvulling uit de groep ar- beidacontractanten ia dus wel ge wenst. Het is de bedoeling van den ABAC, het ambtciyk apparaat naar de eis des tyds gezond te maken. HET kan niemand ontgaan, dat het tussen de regeringen van de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie niet zo heel erg botert. Er worden wederzyds felle en scherpe woorden gewisseld. Maar al te vaak bitst men elkander enkel een kort man heftle iMn»" toe. Het heel geval schync zo net eerste gezicht soms vry dreigend. Laat ik dadeiyk voorop stellen, dal ik de Amerikaans-Russische contro versen allerminst zo ernstig zie, als velen dat tegenwoordig doen. Nog minder, dat ik de oorsprong van de moeiiykheden uitsluitend of voorna- meiyk in Moskou zou willen zoeken. Dat zou op een gevaarlijke kortzich tigheid duiden; een blind zyn voor do werkeiyke gevaren, die in de macht van Wallstreet schuilen. LATEN wy een ogenblik do verhou ding RuslandAmerika bezien los van de actuele politieke gebeurtenis sen. Er zyn in het beeld van deze beide landen verschillende trefpunten aan te wyzen; er zyn ook ïynen die zeer ver uit elkander wyken. Dat hebben wy als realiteit nuchter te aanvaarden. Beide wereldmachten die alle andere machten verre in de schaduw stellen streven naar 'n zo ver mo- geiyk doorgevoerde industrialisatie; beiden liggen in een soort materia listische aanbidding voor de Ucn- niek. Beider technisch kunnen is niet gering, al ïykt ons het Amerikaanse superieur. In beide landen ook zien wg een ontwikkeling naar monster' ondernemingen. In Amerika ln han den van machtige trusts, die in vele opzichten het economische, maar nok het politieke leven beheersen. in Rusland rechtstreeks, in handen van de staat. AMERIKA geeft ons het beeld te zien van een super-kapitalisme, hoe wel ook daar het industrieel bczii in vry groto mate „naamloos" is ge worden en de oude kapitalistische on dernemer is vervangen door de „ma nager", als hoogste ambtenaar der onderneming. Maar de kapitalistische tendens is er niet zwakker, hoogstens wat geraffineerder door gewoi n. Vandaar het hevige verzet tegen ea ten slotte de likwidatie van Koose- velts New-Deal-politiek, die de libe- rale ondernemersvryheid wilde inper ken en het onmiddeliyke welzyn van de volksmassa wilde dienen. IN Rusland zien wy een staatsbeheer van de productiemiddelen. Do nuttig* heid voor het algemeen staat op de voorgrond. Het winstprincipe heeft zyn geldigheid verloren. Of wy dit systeem staats-kapitalisme of staats socialisme moeten noemen, mogen economische theoretici uitmaken. Waar het om gaat, is dat dit Indus trieel productie-systeem diametraal staat tegenover dat van Amerika. In Amerika heerst materiële onge bondenheid en geesteiyke vryheid, al kan men op het laatste gerede critiek uitbrengen. In Rusland treffen wy een zeer sterke materiële gebondenheid aan met een geesteiyke onvryheld, al kan men de betrekkeiykheld hiervan eveneens gemakkoiyk volhouden. BEIDE grootmachten zouden elkan der kunnen vinden ln de synthese van een grootst mogeiyke materiële ge bondenheid, gepaard aan een volko men geesteiyke vryheid. Daartoe kan misschien West-Europa, met Enge* land ln de voorhoede, de weg wyzen. Al zien wy ook hier nog geen dulde- ïyk beeld. Maar afgezien daarvan hangt van de overeenstemming tus sen Amerika en Rusland de toekomst van de vrede af. En die overeenstem* ming kan worden bereikt, ook zonder een onmiddeliyke synthese van beider indeeënwereld als men maar voldoen de realiteitsbesef bezit om te bescuen dat de wereld met zekerheid groeit naar een ondeelbare eenheid. En bo ven dat alles uit gaat het vertrou wen, dat men in elkander toont te hebben. DEWI Nota van Lieftinck verschenen De minister van Financiën heeft by de Tweede Kamer een uitvoerig# nota ingediend over de moeiiyke de- viezenpositie vai. jas land. OPNIEUW TOENEMENDE WIND Geleidelik nur Zuid krimpende ea weer aanwakkerende wind. Toenemen de bewolking me» enige regen Ne koude ochtend lete hogere tempera tuur overdag.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1