ittokïdei' West-Java Indonesische los van Republiek? Belgisch elltal samengesteld Tornado vernietigt de stad Worth Vele doden en gewonden Dodenherdenking te Margaten Arabieren willen onafhankelijk Palestina Arrestaties van minderjarigen Handel met buitenland heeft vooroorlogs peil bereikt Het weer vandaag 4e Jaargang No. 921 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. Woensdag 30 April 1947 Directeur: TH. W. REYNDERB Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER DAG11AD VOO* ALKMAAR IN OMGEVING De Partai Ra'jat Pasoendan, welke zegt een milüoen leden te hebben, zal West-Java los van de Indonesische republiek verklaren en de zelf bestu rende staat Pasoendan (West-Java) proclameren, aldus bericht Reuter. Dit zal a.s. Zondag op een massa-vergadering geschieden, zo heeft de secretaris van de party dr. Doestomo medegedeeld. Do proclamatie zal worden uitgevaardigd door de leider der partij, Soe- ria Kartalegawa, die, naar men verwacht, eerste minister van de nieuwe staat zal z|jn. De namen van de leden van zyn te vormen kabinet zyn nog niet bekend. Hy verlangt, dat Pasoendan erkend wordt als een der sta ten van de voorgestelde Indonesische federatie. Moeilykheden verwacht. Dr. Soestomo zeide, dat hij een be roep zou doen op de welbekende In donesische republikeinen om op de mocratische wijze aan de wensen van de staat Soenda te voldoen en om bloedvergieten te voorkomen. Indien de republikeinen Soenda echter zou den aanvallen, zouden Soenda's eigen strijdkrachten zich verdedigen en zich natuurlijk tot de Nederlandse troepen om hulp wenden, zo ging hy voort. Hy' vreesde, dat er moeilykhe den zouden komen. Een van de plannen van de Soen- danese regering zou zijn de onderne mingen van buitenlanders in Soenda aan de rechtmatige eigenaars terug te geven. Uitbraak van Joodse verzetslieden mislukt Ongeveer dertig Joodse verzetslie den van de Irgoen Zwai Leoemi en de Stern groepen waren nog slechts en kele decimeters van de vryheid vter- wijderd toen hun poging om uit te breken uit de gevangenis te Jeruza lem werd ontdekt. De gevangenen hadden een tunnel gegraven naar de buitenwereld en daarby reeds de buitenmuur bereikt. Toen ontdekten de bewakers een man, die bezig was met graven, en dit leid de tot het mislukken der onderne ming. Naar verluidt hadden leden der Ha- ganah, de illegale Joodse verdediging3 organisatie, geweigerd zich by de an dere groepen aan te sluiten by hun uitbraakpoging. Proces tegen Schacht Radio Muenchen deelt mede, dat volgens twee getuigen in het proces tegen Hjalmar Schacht, Hitiers mi nister van financiën, deze geen deel had genomen aan de samenzwering tegen het leven van Hitier in Juli 2944. Schachts naam kwam niet voor op de Jyst van nieuwe ministers, wel ke door de samenzweerders was op gesteld. De nieuwe staat omvat de vyf voormalige Nederlandse residenties Bantam, Buitenzorg, Preanger, Che- ribon en Batavia en heeft een be volking van ongeveer 12.000.000 zie len. De vissersboten, die in de afgelopen winter danig van het Us te lijden hebben gehad worden opgeknapt en hersteld. Een kykje op een der scheepswerven te Enkhuizen. Op de achtergrond de „Drommedarls". Verenigde Siaien Begrafenis koning Christiaan He. stoffelyk overschot van koning Christiaan van Denemarken, die 21 April overleed, is te Kopenhagen ter aarde besteld. Binnen- en buitenlandse functiona rissen woonden de plechtigheid 6y. 100 man van de Britse marine liepen als ïyfwacht in het gevolg mee, daar de koning ook admiraal van de Brit se marine was. De Italiaanse chirurg Prof. Po- toschnig, opereerde één dezer dagen een 20-jarige jonge man, die door een schot in het hart was getroffen, in een recordtijd van acht minuten. De internationale filmwerk te Salzburg is gesloten met het draaien van de Engelse kleurenfilm „Hendrik V", welke een groot applaus ontving. Naar het Rode Kruis te St. Louis Dinsdagavond heeft medegedeeld, heeft een tornado Dinsdagmiddag de stad Worth in Missouri getroffen. Twintig personen werden gedood en honderd anderen gewond. De telefo niste van het naburige Gentry meldde dat een tornado Worth weggevaagd had. De telefoniste te Worth was ge dood op haar post. Men beschikte niet onmiddellyk over een schatting over het aantal gewonen, doch naar ver luidt zyn alle gebouwen in het stadje vernield, waaronder ook het school gebouw. Latere inlichtingen melden dat de kinderen, die zich in het school gebouw bevonden, gewaarschuwd wa ren dat de orkaan op komst was, en dat zy daarop in veiligheid waren ge bracht. Worth heeft een inwonertal van 200. De directeur van de telefoonmaat schappij van de nabygelegen plaats Grant City was op weg naar Worth, toen hy de storm over Worth zag gaan. De slachtoffers zyn naar Grant Cit overgebracht, terwyi de overle venden poogden verwonde personen Elfde congres gymnastiek-verband Sokol Het Tsjechoslowaakse gymnastiek verbond Sokol zal in 1948 haar elfde congres houden, waaraan door uit stekende buitenlandse gymnasten meegewerkt zal worden en dat, te oordelen naar de voorbereidingen één der grootste gymnastiek-manifesta- ties zal worden, die ooit hebben plaats gevonden. Reeds nu wordt geoefend door 300.000 personen, onder leiding van 20.000 ervaren sportslieden. De deelnemers zullen in een speci ale congresstad wonen, terwyi voor de gasten 250.000 plaatsen in het Masaryk-stadion gereserveerd wor den. De begroting 6. 500.000 pond ster ling wordt door de leden byeenge- bracht. Hoewel de Duitsers probeerden, deze organisatie en haar invloed te vernietigen, zal dit congres tonen, dat het tegendeel bereikt werd. Het burger comité Margraten voor de U.S. militaire begraafplaats te Margraten organiseert verschillende herdenkingsplechtigheden op het ge allieerden-kerkhof te Margraten per 2 Mei a.s. Van 's avonds zes uur af zullen in Margraten overal de vlaggen half stok waaien, waarna om half acht 'n zogenaamde „stille tocht" wordt ge- organsieerd van het Kerkplein naar de Amerikaanse begraafplaats, alle autoriteiten uit de omtrek deelnemen. Deze .stille tocht" kent rang noch stand: alleen de rechtstreeks nabe staanden der gevallenen en de ver tegenwoordigers van bevriende mo gendheden zullen een byzondere plaats aan het hoofd van deze stoet hrygen, waarin vlag noch vaandel meegaat. Om acht uur precies zal op de Amerikaanse begraafplaats een vol komen stilte van twee minuten in acht genomen worden. Er zullen ge toespraken gehouden wordcfi. Na de twee minuten-stilte zullen het gemeente-bestuur en het burgercomité kransen op de officiële huldeplaatsen leggen, terwyl alle deelnemers aan de stoet in de gele genheid zyn bloemen op de graven te leggen. Bernhard Keilerman heeft de laat ste hand gelegd aan zijn in nazityd begonnen roman „Totentanz". Hier in wordt het verzet van een kleine groep tegen de Hitlerterreur gete kend. uit de puinhopen graven. De telefoon directeur zeide, dat de storm het spoorwegstation, het dorpshotel en al le andere zakengebouwen ln Worth weggevaagd had. Al de woonhuizen werden eveneens geteisterd, behalve enkele aan de rand der stad. Russische stappen bij Chinese regering Russise stappen by Chinese regering Volgens berichten van radio Mos kou hebben de Chinese autoriteiten In de havenstad Tsingtao particuliere gebouwen gevorderd om nieuwe Ame rikaanse troepen onder te brengen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Russische Ambassade in China ter zake stappen by de Chinese regering heeft gedaan. Van Russische zyde wordt opgemerkt, dat Tsingtao een Amerikaanse marinebasis Is gewor den, waar practisch alleen Ameri kaanse schepen toegang hebben. Franco - Spanje Britse jeugd-organisaties demonstreren Een woordvoerder van het Spa&tï* se ministerie van buitenlandse zaken heeft een tegenspraak geleverd van berichten, dat een Spaanse rechtbank negen personen beneden 21 jaar ter dood had veroordeeld. De woordvoerder verklaarde, dat negen personen tussen 17 en 40 jaar, onder wie twee vrouwen, binnen en kele weken terecht zouden staan be schuldigd van het plaatsen van een bom in een levensmiddelenwinkel. De verminderde aansprakeiykheid ein digt volgens het Spaanse recht op 16-jarige leeftyd. Dinsdagavond hebben leden van Britse jeugdorganisaties voor de Vergeefse reis De Zuid-Afrikaanse speelster mra" Bobbie Heine Miller, die voor eigen rekening naar Engeland gekomen is om aan verschillende tennlswedstry- den o.m. te Bournemouth en Wim- bledon deel te nemen, heeft de reis tevergeefs gemaakt. Het geval wil namelyk, dat haar vliegtuig te Khar toem een noodlanding maakte, waar door zy niet alleen vrywel al haar bezittingen verloor, doch tevens zo'n schok kreeg, dat zy op medisch ad vies geruime tyd niet spelen mag. Nieuw kabinet in Sleeswijk-Holstein De sociaal-democraat Hermann Luedemann, voormalig vice-premler en minister van binnenlandse zaken, heeft een nieuw kabinet gevormd in Sleeswyk-Holstein. Dit is door de Britse gouverneur der provincie goedgekeurd. Het nieuwe kabinet bestaat slechts uit zes per sonen, alle sociaal-democraten. Lue demann is premier en minister van binnenlandse zaken. Vuurwerk op 14 Mei te Scheveningen 3:t eerste vuurwerk dit jaar te Scheveningen, dat op 14 Mei zal wor den afgestoken ter gelegenheid van het congres van de „International Fe- deratlon of Agriculture Producers" omvat enkele speciale stukken ter ere van de congresgangers. O.a. staat een mechanisch nummer op het pro gramma, voorstellende een boerin met karnvat in gekleurde diamantllchten, geflankeerd door staven goudenregen en vuurbloemen. De slotdecoratie be staat uit een aardbol met de letters „LF.A.P." met daarboven een boeren vrouw, die met uitgebreide armen korenvelden van Amerika en Europa omvat. Spaanse ambassade te Londen gede monstreerd tegen de aanstaande te rechtstelling wegens activiteit tegen de regering van Franco van 4 jeug dige Spanjaarden. Een delegatie, die de Spaanse zaak gelastigde wenste te zien, werd door de politie aangeraden terug te ko men, daar de zaakgelastigde niet aanwezig was. De delegatie besloot daarop zich tot het Lagerhuis te wenden. De commissie van orde van de speciale algemene vergadering van de Verenigde Naties, die de agenda van de Assemblee voorbereidt, begon Dinsdag de debatten met een rede van de Voor-Indische gedelegeerde Asaf Ali, die sir Alexander Cadogan de vraag stelde, of Engeland bereid is de aanbevelingen van de V.N. In zake Palestina te aanvaarden. Cadogan zeide in zyn antwoord, dat men niet van Engeland kan ver wachten, dat het goed en bloed waagt om de aanbevelingen uit te voeren zonder steun van anderen. Hy zeide echter toe, in een verklaring voor de Assemblee het Britse stand punt volledig uit te zetten. By de behandeling van het verzoek van de Arabische staten om bespre king der onafhankeiykheidskwestie voor Palestina drong de Egyptische gedelegeerde aan op het opheffen van het mandaat aan Engeland en het on afhankelijk verklaren van het land. Johnson, de Amerikaanse gedelegeer de, verklaarde zich tegen het verzoek der Arabische staten, en was van mening, dat de speciale Assemblee aanbevelingen behoorde op te stellen, Petroleum Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat op de onderstaande bonnen der petroleumkaarten voor kookdoeleinden en verlichting gedu rende de maand Mei 1947 de daarach ter vermelde hoeveelheden petroleum verkyrygbaar zullen zyn. Maarten UA 611: bon A 25 tot en met A 28: vier liter per bon. Kaarten UB 611: bon B 13 en B 14 vier liter per bon. Kaarten UC 611: bon C 07 vier liter per bon. Kaarten UD 611: bon D 12 twee liter per bon. Verjaardag Prinses Juliana Vandaag viert H.K.H. Prinses Juliana haar 38ste verjaardag. Reeds hedenochtend bereikten vele gelukwensen uit het gehe le land het Paleis Soestdyk. die door de gewone Assemblee ln Sep tember konden worden behandeld. Syrië verklaarde echter, dat de kwes tie geen uitstel kan ïyden. Zowel de Syrische als de Egyptische gedele geerde achtten het toelaten van ver tegenwoordigers der Joden in stryd met het handvest der V.N. Allo Ara bische afgevaardigden drongen uiter aard aan op het verlenen van onaf- hankeiykhcid aan Palestina. De Amerikaanse gedelegeerde kwam hierop terug, en zeide dat naar de mening van Amerika afwyzen van de Arabische resoluties onafhankciyk held voor Palestina als uiteindeiyke oplossing van het probleem niet af- wyst. KORT maar krachtig In rat volg enue drie weken zuTTe»> russen 7 en 8.000 verplaatste personen uit de Britse zóne van Duitsland naar Engeland worden overgebracht om daar te werken. Uit kampen in de Britse zöne van Duitsland zullen Vrydag a.s. 850 ver plaatste personen naar Brazilië ver trekken. Op 1 Mei a.8. zal het 25 jaar -- le den zyn dat de Belgisch-Luxem: irg- se Unie van kracht is geworden. Pierre Foucret, oud-directeur van de vermaarde Moulin Rouge te Pa- rys is wegens economische collabora tie met de Duitsers gearresteerd. Prof. J. Bestor van de Haroard University heeft onlangs in het Ma- zelspeortobservatorium in Zuid-Afri- ka een nieuwe komeet in het sterren beeld „De Stier" ontdekt, welke zich in Zuldeiyko richting tussen do ster Alpha van „De Stier" en „Het Zui derkruis" bewoog. Binnen vyf weken zal in Engeland een raket worden afgevuurd, waar mee men door geluidsbarrière hoopt heen te breken. Het Franse militaire bestuur heeft een decreet uit gevaardigd, volgens hetwelk aan de Duitsers in de Fran se zóne facultatief lessen in het Frans zullen worden gegeven. De gemeenteraad van Bordeaux heeft afwyzend beschikt op een ver zoek van generaal de Gaulle om voor een op 15 Mei te houden rede van het gemeenteiyk stadion gebruik te maken. Oosi-lndonesië In een rede voor het Oost-Indonesische parlement, is de minister van binnenlandse zaken Ide Anak Agoeng Ode Agocng begonnen met uiteen te zetten hoe de directeur van het departement van binnenlands bestuur uitvoerend orgaan is van de door de lultenant-gouverneur-generaal aange geven politiek, terwyi de ministers daarentegen, met de president, zelf verantwoordelijk zyn voor de door hen gevoerde politiek. De minister deel de mede, dat encadrcring van het ministerie van binnenlandse zaken in een zeer vergevorderd stadium Is en by de beëindiging van de parlement» zitting nagenoeg voltooid zal zUn. Gebrek aan personeel Binnen afzienbare tyd zullen de moeilijkheden in verband met gebrek aan ervaren personeel voor de leiden de functies zijn opgelost, daar de mi nister zich niet zal laten binden door knellende bepalingen op het gebied van de opleidingseisen. Aan capabele Indonesische ambtenaren zullen func ties worden gegeven in de hoop, dat zy binnen korte tyd voldoende de partementale kennis en ervaring A/l- len hebben opgedaan om zelf lei dende functies te kunnen bekleden. Democratisering De minister maakte voorts zyn plannen bekend inzake de toepassing op korten termyn van de bestuurs organisatie in engere zin en de vol tooiing van de zelfbesturen te Gowa en Bone. Doch een eerste els tot de vervulling daartoe is, verantwoorde- ïykheidsbesef by de functionarissen, van het zelfbestuur terwyi tevens moet worden vastgesteld, ln welke mate democratisering uitvoerbaar kan zyn. Financiën De minister van financiën, de heer M. Hamelink gaf hierna een over zicht van de financiën van de nieuwe staat De minister legde er de nadruK op, dat Oost-Indonesië in wezen ge zond is, omdat de handel met het bui tenland, die het vooroorlogse peil heeft bereikt in evenwicht is en de uitgaven van het land uit de inkom sten voldoende kunnen worden be streden. Hy drong erop aan in eisen bescheiden te zyn en mede te werken aan de verhoging van d-j credietwaar dlgheid van de staat, daardoor de gelegenheid scheppende een voorzich tig financieel beleid te voeren. De minister deelde mede, dat hy voor dit jaar onmogeiyk een behooriyke be groting kon voorleggen. De eerste be groting die t.z.t zal worden voorge legd, zal bindend zyn voor de rege ring en dient sluitend te zyn. Canadees vliegtuig vermist Een vliegtuig van de Trans-Cana- nian Airlines met 12 passagiers en een drie koppen tellende bemanning aan boord wordt boven het eiland Vancouver vermist. Drie minuten voor de landingstyd bestond nog con tact. België - Holland Het Belgische elftal, dat Zondag aanstaande te Antwerpen tegen Ne derland in het veld treedt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen (Tilleur), achter: Aernoudts (Berchem) en Pannayo (Tilleur). Midden: Puttaert (Union St. Gilloise), Vercammen (Lyra) en Debuck (Eendracht). Voor: Lembe- rechts (Mcchelen), Coppens (Mechc- len), Decleyn (Mechelen), Anoul (Luik) en Thirifait (Charleroi). Re serves: Meert (Anderlecht), Van Bo ven (Beerschot), Henriet (Charleroi) en van Vaerenbcrg (Namen). In de plaats van Vermeulen is dus thans de, eveneens als stopper optre dende spil Vercammen opgesteld, ter- wyi Chaves, die de laatste tyd uit vorm is, is vervangen door Anoul, die in de laatste competitie-wedstryden biyk heeft gegeven een plaats in het Belgische elftal waard te zijn. Scheidsrechter zal zyn de Engels man Wlltshire, dezelfde die j.L Zater dag de cup-final leidde. Naar wij vernemen is de spil van EDO, Schyvenaur, doro Ac keuze- commissie van den KNVB uitgeno digd, om als reserve op te treden voor de wedstryd BelgiëNederland Verder zal, naar alle waarschyniyk- held, van der Linden, die dezer da gen als ziek gemeld werd, zyn plaats als achtcrspelcr in de Nederlandse ploeg wel kunnen Innemen. Consumentencrediet Naar wy vernemen, hebben de mi nisters van financiën en sociale zaken besloten voor byzondere gevallen de mogciykbeld te overwegen, gegadig den alsnog in de gelegenheid te stellen om consumentencrediet aan te T "n Harde, geleideiyk van Zuld-Wea. naar Noord-West ruimende wind. WIS selend bewolkt met enkele lichte r» genbuien. Koud.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1