Nederland herdenkt de gevallenen Aanslag op Palestijnse gevangenis Regering - zonder Communisten Massa meeting Pasoendan Sobere plechtigheden in het gehele land Keerpunt in Franse geschiedenis? Weinig geestdrift bij bevolking Moderne smokkelmethodes 4e Jaargang No 925 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 l.o. Redactie Achterdam 30 teL 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht, tel. 3971 Alkmaar. maarder Dinsdag 6 Mei 1947 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER DAGBLAD VOOt ALKMAAR IN OMGEVING Vele duizenden Amsterdammers hebben in een lange stille optocht Zaterdag vier fusilladeplaatsen van de hoofdstad bezocht om eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachte nis van de stad- en landgenoten, die voor de Duitse executiepeletons het leven moesten laten. Om 11,30 uur had de eerste stoet zich bij de Berlagebrug verzameld om op Rozenoord hen te herdenken, die daar vielen. In de middag kwamen duizenden bijeen aan de Nassaukade, waar de „stille tocht" begon, de massale zwij gende demonstratie, die getuigde hoezeer de nagedachtenis der gefu silleerde Nederlandse verzetslieden in de harten der Amsterdammers voort leeft. Bg de Bosboomtoussaint8traat stelden de burgemeester van Amster dam, Mr. Arn. j. 'd'Ailly, zich met 't college van wethouders aan het hoofd van de stoet en maakte- de gehele tocht mede. Bij de Spieghelschool en het Wetyingplantsoen defileerde de .optocht langs de gedenkplaatsen en overal wérden bloemen en kransen jicrgelegd. Op de fusllladeplaats in de Apollo- laan had zich een duizendkoppige me nigte ongesteld in afwachting, van de stoet, die even over vieren langzaam naderde. BH het spreekgestoelte, van' waar de burgemeester het woord voerde, stonden de-wethouders en de hoofdcommissaris van politie. Kol. H A. J. G Kaasjager. Ook militaire autoriteiten goveri van hun belang stelling- blijk. Na het uitspreken van een rede legd^ de burgemeester een krans van de stad Amsterdam. Als tweede.spre ker richtte de heer Th. van Dorp, voorzitter van de -bond van oud-B.S.- ers het woord tot-de menigte, die 't gesprokéne overil door luidsnrekérs kon volgen. De herdenking in de hoofdstad wm-d besloten met een byeenkomst In het concertgebouw, waar,alle oud-il legale organisaties vertegenwoordigd waren en sprekers van verschillende richtingen het woord voerden, Burge.- meester Mr. A. J. d'Ailly en zijn •echtgenote woonden de bijeenkomst bjj De sprekers waren dominee J. Over duin. gereformeerd predikant te Am sterdam. de minister van Sociale Za ken. W. Drees, het communistische 2de kamerlid Gerben Wagenaar, de RK. rector H. Drost uit Nijmegen en de heer L. H. Koning, voorzitter van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen. Rotterdam 1 De sfeer van de dodenherdenking maakte zich tegen het einde van Za terdagmiddag van Rotterdam mees ter, toep allengs overal de vlaggen halfstok werden gehesen en vele bur gers bewezen, hoe de herinnering aan hen die vielen levend was gebleven, door bij de granietèn kruisen, die op verschillende plaatsen in de stad zijn dpgericht waar zovele Rotterdam mers door de Duitse kogels vielen, r?n b'oemenhuld» neer te leggen. Omstreeks zeven uur had zich een •dichte menigte rond het stadhuis ge schaard. om de plechtige dodenher denking bij té wonen,-welke door een korte toespraak van het bordes af, door Mr. K. P. van der Mandele werd geopend. De rparinckapël speelde ver volgens het „Wilt heden nu treden" waaron pater N. Apeldoorn, als ille gaal werker bekend staand onder de naam „Victor" hen herdacht, die voor de verwezenlijking van het vrij heidsideaal alles gaven wat een mens kan en wil geven. Enkele honderden personen hebben *5ch op een spoorbaan te Liangh- Siang. 50 km ten zuidwesten van Pe king. neergevlijd om het vertrek van «en goederentrein met meel. dat door te UNRRA naar het gebied van J 'nrrhsiang, gezonden was, nu voor rcicringstroepen aan het front be- wui jn. te beletten. Margraten Ook de geallieerde militairen, die het offer van hun leven brachten voor onze vrijheid zijn Zaterdag her dacht. Te Margraten, waar het grote Amerikaanse kerkhof ligt, droeg de ze herdenking een zeer sober karak ter, omdat de eigenlijke grote herden kingsdag voor de Amerikanen valt op „Memorial-Day" 30 Mei. Wieringen Op een hoog punt van Wieringen aan het begin van de korte afslui- dijk, van welk punt men het gehele voormalige eiland kan overzien, werd Zaterdag een gedenkteken onthuld voor de Wieringer' slachtoffers van verzet' en. oorlog. Een lange rij deputaties van tal rijke plaatselijke' verenigingen mar cheerde met vaandels naar het mo nument, rondom welke zichnabe staanden, autoriteiten en belangstel lenden hadden verzameld. Woeste Hoeve Ook bij de „Woeste Hoeve" heeft Nederland zijn doden geëerd. De plechtigheid aldaar kreeg een bizon der karakter door de aanwezighèid van H.M. de Koningin, die een ge denkrede uitsprak. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin werd op Woeste Hoeve, op de plaats waar 117 mensen werden gefusilleerd voor de aanslag op Rauter, een herdenkingsplechtigheid gehouden: De vorstin tijdens het uitspreken van Haar rede. In de Ridderzaal Vanwege de „commissie nationale herdenking 19401945" werd een herdenkingsbijeenkomst in de Ridder zaal gehouden, die werd bijgewoond door H.K.H. Prinses Juliana en Z.K. H. Prins Bernhard. Andere plaatsen Ook in vele andere plaatsen van ons land vonden Zaterdag sobere plchtigheden plaats, die het bewijs leverden dat Nederlar.d zijn gevalle nen voor de vrijhéid niet vergeten is. In Zaandam werd een „stille tocht" gehouden, in Assen hield de Konink lijke landmacht 'n herdenkingsplech tigheid. In Haarlem was het de oude St. Bav.o kerk waarin duizenden sa menkwamen om de mensen van het verzet te herdenken. JÏh Een overzicht van de Waalsdorper vlakte, waar op indrakwékkende wijze door tienduizenden de helden van het verzet geëerd werden. NFB P 251 Gevangenen ontsnapt, 14 doden Britse soldaten en polltiemanschap- pen in geheel Palestina Zijn gealar meerd voor een klopjacht op twee honderd-achtentwintig Joodse ep' Ara bische gevangenen, pndefr wie onge veer tachtig Joodse verzetslieden, die Zondagavond ontsnapt zijn uit de ge vangenis te Acre in Noord-Palestlna, daartoe in staat gesteld door een aan slag van de Irgoen Zwai Leoeml. De Britse soldaten hebben order ontvan gen zonder waarschuwing te schieten op elk voertuig, dat een bevel tot stoppen niet opvolgt. Door gat in de muur De aanslag werd uitgevoerd door KORT maar krachtig Bjj een spoorwegongeluk ten N. van Brisbane zijn minstens 4 perso nen omgekomen en werden meer dan 60 gewond. Aan Heinrich Mann, de thans ln Amerika wonende Duitse schrijver en winnaar van de Nobelprijs voor lite ratuur, is ter gelegenheid van ztjn 76e verjaardag door de Beriynse uni versiteit het eredoctoraat aangebo den. De staat Rijnland-Palts in de Franse zone van Duitsland heeft ter gelegenheid van de opening van Marx' geboortehuis als museum, postzegels met zijn beeltenis uitge geven. Joodse verzetslieden, die in een jeep en een militaire vrachtauto kwamen aanrijden en voorzien waren van ge weren, mortieren en springstoffen.'Zij bezetten het gebóuw van een Turks bad, dat aan een dèr gevangenismu ren grensdé, en veroorzaakten door een ontploffing een gat in de gevan- geflismuur, waardoor', de gevangenen konden ontsnappen. Tegelijkertijd werd een aanval met mortieren ge daan op een kazerne van de zesde Britse Luchtlandingsdivisie ten Noor den van Acre en werden Britse man schappen bij Haifa in een hinderlaag gelokt. Wegen en bruggen in de om trek van de gevangenis waren tevoren ondermijnd. Officieel is medegedeeld, dat van de 550 gevangenen ér 251 wisten te ont snappen, namelijk 120 Joden en 131 Arabieren. Bij deze verzetslieden zijn in totaal dertien Joden' en een Arabier om het leven gekomen, terwijl zeven Jo den gewond werden en Vijf Britse sol daten en cên Britse cmbtenaar licht gewond. Volgens herziene officiële cijfers waren by de ontsnapping 185 Ara bieren en 45 Joden betrokken. Het hoofdkwartier van politie te Jeruza lem en functionarissen der gevange nis blijken niet nauwkeurig te kun nen vaststellen, hoeveel gevangenen zich binnen de muren bevonden, toen de uitbreekpoging slaagde. KORT maar krachtig Atheense bladen melden, dat een afdeling van 800 man uit Joego-Slavië het dorpje Kastenoesa, nabij de Joe goslavische grens is binnengedron gen, 50 inwoners werden gedood en een 50 huizen in brand gestoken. Vee werd door de indringers weggevoerd. De Amerikaanse ambassadeur, te Moskou, generaal Bedell Smith, is per vliegtuig te Washington aangeko men, waar hij twee dagen zal verblij ven voor besprekingen met functio narissen van de geschiedkundige diensten van het departement van oorlog en buitenlandse zaken, die be zig zijn aan de beschrijving van de wereldgebeurtenissen der laatste ja ren. Volgens Sokolowski, de Poolse on derminister van voedselvoorziening, komt Polen 180.000 ton broodgraan tekort. Theoretische is het dagelijkse broodrantsoen der Polen 300 gram, in werkelijkheid iets meer dan de helft. Kabinetscrisis in Frankrijk De georganiseerde Franse coalitie-regering van Paul Ramadier zou bijeenkomen om besprekingen te houden over de taak, het land te regeren niet alleen zonder deelneming van de Commu nisten. doch zelfs naar alle waarschijnlijkheid onder hun actieve oppositie. De vijf Communistische leden van de regering dien den Zondag hun ontslag in. nadat ter bijeenkomst van het kabt net besloten was de president van de republiek te verzoeken de Communistische leden van de regering te doen vervangen, gezien het tegenstemmen door de Communisten in de Nationale Vergadering ten aanzien van handhaving van het loonpeil, als door de regering voorgesteld. (De Communisten hebben 174 vertegenwoordigers in de Nationale Vergadering en RR In 1e Raad .van Republiek). Ook de uitvoerende raad van het algemeen verbond van vakverenigin gen. dat in grote mate onder Com munistische invloed staat, zou bijeen komen. Op deze vergadering zal mis schien besloten worden tot een actie, welke aanzienlijke moeilijkheden in de weg zal.leggen aan elke regering, welke een zuiver deflationistische po litiek wil volgen. President Auriol heeft. Zondagavond een decreet getekend, waarbij Delbos tot waarnemend minister van nationa le verdediging wordt benoemd, Lacos- te tot waarnemend minister -van ar beid en Moch tot waarnemend mi nister van wederopbouw, terwijl de speciale opdracht, waarmede de Cóm- minlstische vice-premier Maurlce Tho- rez- belast was, is toevertrouwd aan de andere vice-premfer,- Henri Teit- gen. Ramadiers regering van Socialisten, Communisten, MRP en Radicalen werd gevormd op 21 Januari jongst leden, De jongste regeringscrisis is uitge- Voor de massa-meeting van de Pasoendan-beweging, Waarop de on afhankelijkheids-proclamatie zou worden voorgelezen, waren Zondag morgen voor de Kaboepaten, terwijl op een podium het hoofdbestuur van de Partal Rakjat Pasoendan liad plaats genomen, 5000 personen sa mengestroomd. Talrjjke Nederlandse vlaggen en verscheidene vaandels met de Soedanese kleuren, groen-wit, waren uitgestoken. In totaal voerden veertien sprekers het woord, fieltend voor een spoedige totstandkoming van een staat Pasoendan met ver werping van een politieke status der Soendaianden onder republikeins ge zag. De meeste redevoeringen wekten geen opvallend grote geestdrift. Ook niet het voorlezen van de proclamatie De Nederlandse waarnemers, die de massa-bijeenkomst van de Pasoendan Zes mannen, die onder leiding ston den van een, voormalig Brits, onder zeeboot-officier, hebben voqr het ge recht te Wareham bekend schuldig te ztjn aan smokkelen van goederen uit Frankrijk naar Engeland. Drie leden van de bende, in marine-uni formen, hadden een Franse zaken man te Cherbourg een order opge dragen voor levering van een party sterke drank voor het Britse slag schip Vanguard, dat de koninklijke familie naar Zuid-Afrlka zou bren gen. De bestelde party werd onder toezicht van de Franse douane aan boord van een barkas gebracht. Ter hoogte van Dorsetshire kwam een landingsvaartuig langszy, waarin de smokkelwaar werd overgeladen en naar de Engelse kust getranspor teerd om daar aan land gebracht te worden op een strandgedeeltc, dat nog niet van mynen was gezuiverd. Een andere maalkreeg de Franse zakenman opdracht voor levering van een party sterke drank, zogenaamd voor het Britse slagschip Colossus. De Britse douane legde zich, toen men hicht gekregen had van hét aan de kust komen van een landingsvaar tuig. in hinderlaag en slaagde er ten slotte in de smokkelaars op heter daad by het vervoer landinwaarts der smokkelgoederen te betrappen te Bandocng hebben meegemaakt, .achtten het een minder verrassend feit, dat de kenneiyke geestdrift voor de Pasoendan-beweging hierby wei nig tot uiting is gekomen. Dat dit niet gebeurde, is merkwaardig indien men in aanmerking neemt, dat dé Soendanees een spontaner ên uit bundiger karakter bezit dan de Ja vaan. Piebisciel Officiële Nederlandse kringen ie Batavia zijn nog niet bereid besliste uitspraken over'hun indrukken uit JBandoéng te doen. Aan de principiële opvatting der Nederlandse.autoritei ten, welke dezer dagen is geformu leerd, wordt niets toegevoegd. Betreffende de suggestie van de Pasoendan, om onder toezicht yan de Nederlandse autoriteiten en in samenwerking met de V. N. een ple bisciet te doen houden, verklaarde een bevoegde bron aan Aneta, dat hierover nog niets 'kan worden ge zegd, aangezien dit afhankciyk is van het reglement tot uitwerking van artikel 4 van Linggadjati, welke aangelegenheid door de commissie- generaal en de Indonesische delega tie nog niet is afgewikkeld. broken naar aanleiding van de steun der Communisten voor de staking van ruim twintigduizend arbeiders Her Renault-fabrieken. die hoger loon eisen. Ramadier heeft herhaalden»'- «e kénnen gegeven, dat verdere loonsver hogingen de economische toestand vbn het land ernstig In gevaar zouden brengen. De positie van de Franse Socialis ten moet als voorlopig beschouwd worden in afwaehting van de speciale bijeenkomst van de Nationale Raad van hun partij, waarop de kwestie van Socialistische deelneming aan de regering zonder Communisten ter sprake zal komen. Het besluit van de Socialistische afgevaardigden en de executleyo der Socialistische partij tot uitsluiting van de Communisten, heeft niet automatisch de officiële instemming van de partij als geheel. Dft Is de eerste maal, dat van So cialistische-zijde bereidheid is getoond tot regeren zonder Communisten. Wanneer deze houding bevestigd wordt, zal dit een keerpunt In de ge schiedenis vnn Frnr.' rj|v n-^kenen. EFN WITTF. RAAF Kenners v^n het vogelleven zullen het stellig weten en heel wat ongeïntcresseerden wellicht ook dat raven in ons land zo langzamerhand tot de zeldzame vogels gaan beho ren. Slechts zeer sporadisch werden de raven de laatste la ren hier gezien e:i een broed plaats behoort sinds lapg tot 't verleden. Onder deze zwarte raven 's nu echter een ..witte raaf' op getreden! In het hoogs.te puntje van de Ouddorper kerktoren heeft n zwarte! raaf haar domici lie gekozen en zij l« iiverfTt aan het broeden 1 Zal dit Weer een begin' zijn van vestiging van deze zeldzame dieren in ons land? Hoe het ook zij - een „witte raaf' Is bét stellig WEERBERICHT In het uiterste Noorden van het land tijdelijk nog krachtige, in het overige gedeelte van het land zwak ke tot matige wind, overwegend tus sen Oost en Zuid. Zwaar bewolkt, met opklaringen en hier en daar ochtendmist. Later weer plaatseiyk enige regen of enkele regenbuien, voornameiyk In het Zuld-WestcHJk gedeelte van het land. Weinig ver andering van temperatuur Het Nedcrlaris eiltai. na' «n net stadion te Antwerpen een 2-1 over» winning op de Belgen behaalde

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1