Godsdienst en wetenschap g Suner schreef een boek Onveilig Amsterdam Wapenstilstand in Palestina? 100 millioen voor Nederland Er komt een P. C. Hooft-prijs Bijenkorfdirectie' op het matje 4e Jaargang No. 937 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie. Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. Woensdag 21 Mei 1947 Directeur r TH. W. RBYNDERA Hoofdredapteurj O. EL DB WINTER [BUITENLANDS OVERZICHT] De ex-minister van buitenlandse zaken .van Spanje, Serrano Suner, heeft een boek geschreven. Boeken schrijven schijnt een geliefde bezigheid te zijn van oud-, al of niet. mislukte, ministers. In dit werk deelt Suner mede dat Hitier en Ribbentrop er bij Franco op aan hebben gedrongen .om de Middellandse Zee af te sluiten. Ook wilde Hitier Duitse troepen door Spanje zenden en militaire bases op de Canarische eilanden vestigen. Maar Franco bleek zo pro-Engels te zjjn, dat hij in deze raken Hitier niet wilde helpen. Suner's boek, dat te Madrid uitkwam, trekt in Spanje zelf weinig belang stelling. Vluchtelingen De Oostenrijkse bevolking neemt met de dag toe. Duizenden Joden stro men n.L hét land binnen en de rege ring heeft dan ook besloten maatre gelen te nemen. Bij de geallieerde commissie zijn reeds stappen onder nomen om aan deze bevolkingstoena me een ein<T te maken. De vraag is alleen waarheen men de Joden zal zenden. Palestina raakt zo langzamer hand vol. Gaan ook de Joden dat inzien? Hardnekkige geruchten doen op het ogenblik de ronde in New-York en Londen dat de leiders der Joodse ver zetsorganisaties voorstellen tot een wapenstilstand hebben ingediend. Als een der voorwaarden vocrr deze even tuele "wapenstilstand zouden de Joden hebben geëist, dat de militaire recht banken worden afgeschaft. Nitti niet geslaagd Nitti, de leider der Italiaanse libcra- fen is er na dagenlange besprekin gen "met partijleidej-s niet in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen Deze mislukking heeft èen vererge ring van de politieke crisis in Italië ten gevolge. Vooral de kleine partij en hebben door hun starre houding hieraan schuld. Zij eisen dat Nitti hun economisch program zal aanvaarden als voorwaarde voor hun medewer king in rpf»onnc Griekse kwestie De Veiligheidsraad vergadert over de Griekse kwestie. Ondertussen gaan de Grieken gewoon door met èlkaar in de pan te hakken. Maar ook in de Veiligheidsraad is niet alles koek en ei. Albanië kan zich niet verenigen met het bestaan van een'door de Vei ligheidsraad. benoemde nevencommis sie voor controle op de Noordelijke grens. Deze commissie moet maar gauw naar Athene worden overge bracht. De Russen' zijn var de zelfde mening. Daarom spreken de Ameri kanen natuurlijk andere taal. Zij wen sen de commissie te laten waar ze nu is. Rumoer De Fransen houden wel van een beetje levep al is het leven in Frank rijk nu niet direct erg levendig. In de Franse, nationale vergadering ging het er gisteren weer rumoerig- toe. Casanova, die niets anders gemeen heeft met de bekende Casanova als de naam. noemde de beweging van De Gaulle eenverzetsorganisatie. Een rechts-afgevaardigde viel hem direct in de i-ede mgt de woorden: U spreekt met een-vreemd-aceent". Van zelfsprekend wenste Casanova niet voor vreemdeling te worden uitge maakt. Het scheelde dan ook "niet veel of hij had naar goede 'Corsicaanse ge woonte zijn tegenstander even van alle politieke zorgen afgeholpen. Ge lukkig echter kwam de voorzitter nog .tijd-'" tussen beide. De naive Italianen Italië wil lid worden van de Ver enigde Naties. Een verzoek daartoe hebben onze zuidelijke vrienden, le veranciers van muziek en macaroni reeds Ingediend. In het officiële do cument, dat naar New-York'ls ge bracht. zegt de Italiaanse regering o-a. „de Italiaanse regering beseft tenvolle dat de organisatie' der V.N., die uitgaat van het beginsel van •ouvereine gelijkheid van jü haar 'eden, het beste werktuig is voor het handhaven van de Internationale krede". Men kan uit deze .woorden wel zien dat de Italianen tot nu toe de bijeenkomsten van de V.N. niet be woonden. Hulpverlening Enkele dagen geleden is een Ame rikaanse commissie, die een nogal mi litair karakter had, naar Turkije ver trokken. Gisteren is eenzelfde gezel schap naar Athene afgereisd. De com missie bestaat uit 7 leden. Zij zullen in Griekenland een onderzoek instel len naar betgeen Griekenland op mi litair gebied nodig heeft. Wij vermoe den dat dit land wel ^een en ander kan gebruiken om voorlopig even het binnenlandse oorlogje voort te zetten. 100 millioen Het Franse persbureau AFP-heeft uit betrouwbare bron te Londen ver nomen, dat de internationale -bank van wederopbouw binnenkort een le ning van 100 millioen dollar aan Ne derland zal toekennen. De Fransen zelf hebben reeds-250 millioen dollar gekregen en gunnen eeri ander nu ook wel wat. Holland Michigan De Amerikaanse jeugd schrijft op stellen over de Nederlandse invloed op de Amerikaanse beschaving. 700 van deze producten kwamen té Hol land Michigan binnen. De Nederland se gezant zal, tezamen met enkele Amerikanen, deze kunststukken be oordelen. De schrijvers van de zes beste opstellen zullen in Juli per K.L.M. als gasten der Nederlandse re gering. Nederland bezoeken. Z.KJL Prins Bernhard heeft in scjjn functie van inspecteur-generaal der zeemacht een bezoek gebracht aan Den Helc\er. De Prins Inspecteert de erewacht. Rechts naast hem Kapt. ter Zee I. W. Beynlerse, commandant van Willemsoord. WJij, labelt... EEN van de best geredigeerde weekbladen is ongetwijfeld het onder redactie van prof. dr. J. EL C. Creyghton S. J. verschijnende blad „De -Linie". Het blad zeilt evenwei een reactionnaire koers, die stellig de onze niet is. Zo geeft het in het laatste verschenen no. de vermaar de prof. H. L. Grondijs de gelegen heid zijn Franco-stokpaardje te be rijden. Men kent deze scribent uit de tijd van de Spaanse burgeroor log. Hij blijkt nog steeds dezelfde aanbHSÜer van de Madrileense dic tator te zgn. ïn zijn lang artikel schrijft Grondijs o.a. de volgende fraaie ontboezeming. „De Spaanse republiek was on machtig, ja. poogde niet de ze-t kerheid van het levenonzer priesters en de integriteit van ons kerkelijk leven te, waarborgen, zij stond onder de sindsdien zo ruimschoots gerechtvaardigde verdenking, de onnoemelijk© stelselmatig gepleegde moorden te hebben gebillijkt en ongestraft gelaten. Daarom Nhad elke Span jaard het recht en de verplich ting om zich tegen haar te ver zetten". Weet de geleerde schrijver nu waarlik geen betere hlstorieschrij- ving te plegen? Is het hem onbe kend hoe vele zeer vele priès- ters üit overtuiging stonden en staan aan de zijde van de demo cratische volksrepubliek? Kent hij niet de gruwelijke avondpartijen bardementen van de vliegende le gioenen van wijlen de heren Hitier en Mussolini? Weet hij niet dat Franco-Spanjeheden één kolossale gevangenis is, waar terreur beest achtig huishoudt? De heer Grondijs moge Franco en zijn regime verde digen en verheerlijken, hij doet goed het christendom niet ln deze dis cussie te betrekken. Voor het ove rige leze-hU Maritain en Brouwer en worde wijs. Historie-vervalsing is het laatste waarop onze geplaagde mensheid zit te wachten. KORT maar krachtig Buitenland De havenarbeiders van Algiers zijn een staking van 24 uur begonnen. De bezetting van Duitsland kost Engeland in het financiële jaar 1946- '47 ongeveer 84 millioen pond. Een oorlog gewonnen te hebben valt niet mee. In de Britse zone in Duitsland is nog voedsel voor twee weken. De Griekse regering is bereid op nieuw amnestie te verlenen aan guerillastrijders die zich overgeven. Robert Lovett is öfficlëel als op volger van Dean Acheson benoemd. 7000 Amerikaanse studenten en le raren zullen dit jaar Europa bezoeken. Te Rio de Janeiro moesten gisteren de lantaarns midden op de dag wor den aangestoken. De zon was volledig verduisterd. Binnenland De familie Ragetli te Zaandam ïs in het bezit van een wonderkip. Het dier heeft een ei gelegd van 118 gram Te Den Haag overleed in de leef tijd van 75 jaar- Jhr. Mr. C. Feith, voormalig secrethris-generaal van het Departement van O.K. en W. Op de Westerschelde is het En gelse stoomschip „Dewsburry" aan de grond gelopen. De Noord-atlantische dienst van de KLM bestaat een jaar. bedreigt- ons slechts de ondergang Een aan niets gebonden wetenschap leidt ons ten verderven TUSSEN het A.R. dagbladen wetenschap ieder hun .eigen weg kl: .Trouw" en de Christelijk Histori-gingen. Het materialistisch denken Nieuwe gebondenheid sche „Nederlander" is een belang- der vorige eeuw bevrijdde de we- -OPNIEUW staat de mensheid voor wekkende discussie gaande over het tenschap van de kluisters van een da keuze. Aan de uitslag van onze onderwerp „christelijke wetenschap", beperkende kerkleer en kerkelijke keuze ls onze toekomst gebonden. De zaak is belangrijk genoeg om ér opvattingen. De wetenschap ging Het materialistisch denken moest te- ook in onze kranten enige aandacht voortaan eigen wegen en zij zag dat kort schieten omdat het niet wilde aan te besteden. als een triomf. geloven ln een bezielde wereld. Er ls Het vraagstuk is al heel oud en er De eerlijkhèid gebied te erkennen, daarom een nieuw zoeken merkbaar zyn al vele woorden over gevallen, dat door deze onbelemmerde vrijheid naar de verhouding tussen gods- Naar wij vrezen zal er wel nooit de wetenschap een ongekende vlucht dienst en wetenschap, wy kunnen een afdoend en allen bevredigend nam. niet zeggen, dat wy de oplossing antwoord op gevonden worden. reeds kunnen aanwyzen. Het geheel Daarvoor is het christendom een te Heimwee naar religie vertoont veeleer een chaotisch beeld, verdeelde grootheid. Men kan in HET negentiende eeuwse materi- Naar een dogmatische middeleeuw- feite moeiiyk spreken van hét chris- werkte lan£zaam <3oor naar se Inkluistering willen wy stellig niet tendom, maar eerder van velerlei beneden en leidde tot een massale terug d6 mens léefde in die dagen christendom. Wat voor de Rooms- ontkerking en ontkerstening. In de. ongetwijfeld dichter by God. zyn Katholiek geldt, doet dit nog niet Intellectuele bovenlaag echter godsvoorstelling echter was al te voor de Oosters-orthodoxe." En de vooral w erse Intelligentia menseiyk en vaak min of meer cari- kloof tussen de opvattingen van het SToddc echter langzaam, maar niet gatureeL Ook de opvattingen van een rechtzinnig- en vrijeinnig. reforma-min(ier hevig, een heimwee naar neo-kathölicisme en neo-calvinisme torisch christendom lijkt vaak zeer nieuwe religieuze bezinning, naar een 0 gg^ antwoord geven op diep. ^eujve fundering in een beleven van de teKemménte vraag. een hoger eenheid tussen alle dingen. Materialistische levensvisie Steeds sterker werd het besef, dat En toch zal al onze wetenschap NU willen wij geenszins ontken- de „vrye" wetenschap onmogelijk in slechts zin krijgen tegen de ach- nen, dat ia-wetenschappelijke krin- zich-zelf doel zou kunnen zyn. Dat tergrond van een waarachtig Gods gen een materialistische levensvisie zij slechts middel was tot hoger doel, geloof.' Zollen wy moeten weten dat heeft oyerheerst. En dat dit stand- nml. een doorgronden van het onme- alle gebeuren, alle arbeid, slechts punt reeds geheel zou zijn overwon- teiyke levensgebeu Het komt er nen durven wy stellig niet beweren, ren en een vervol- Aan de andere kant echter hebben making van het wij geen behoefte hierover te scham- menseiyk leven. De- zin heeft in het lich van een hoge re doelgerichtheid. peren. Meer dan duizend jaar was ontdekking van de in de atoom- op aan, dat de grootsten van het vrywel het gehele wetenschappeiyk kracht gelegen mogeiykheden heeft thans levend mensengeslacht ons denken zeer nauw verbonden met de ons te sterker doen beseffen, dat de een uitweg zullen weten te wfzen godsdienst; kenden wy overwegend mens in zyn wetenschappelijk denken uit een verderfeiyk materialisme klooster-wetenschap. Er zijn in die en arbeid voor een keuze staat. Op naar een nieuwe synthese, verre Middeleeuwen belangrijke re-de materlalistlsche-a-religleuze weg Ons geloof in de mogeiykheld sultaten geboekt Maar de vrye we- tenschappeiyke ontwikkeling werd daarvan rechtvaardigt onze optimis- heid maar zeer ten dele. Het zou ingeperkt door een starre gebonden- tische toekomstvisie, tot in de 19e eeuw duren eer de held aan kerkeiyke dogmata. Dé Re- breuk volledig werd en godsdienst formatie doorbrak deze gebonden* DEWL BINNENLANDS OVERZICHT 'in vooroorlogse jaren hebben wy vaak te klagen gehad over de belangstelling, of liever het gebrek aan be langstelling, van de overheid voor de kunst en de kun stenaar. Slechts enkele gemeentebesturen, zoals dat van de gemeente Amsterdam, vormden hierop een uit* zondering. .Na de oorlog is er ten aanzien van de kunst ook ln Den Haag een frissere wind gaan waaien, als is na het optreden van niinlster Gielen zo nu en dan een voor zichtig pogen te constateren om de weg terug te be treden. De P. C. Hooft-herdenkingen hebben minister Gielen echter een aanleiding geschonken te besluiten tot het instellen van een P. C. Hooftprys. Deze zal jaarlijks worden toegekend voor het beste Nederlandse proza werk, gedicht, toneelstuk of essay. Donker Amsterdam Amsterdam gaat steeds meer Chi- cago-achtige allures vertonen. Kon den wy in ons overzicht van gisteren een overval vermelden. Thans staat er weer een op het programma. En wel van zeer bizondere aard. Drie dames waren genoegiyk een avond op het Rembrandtplein met „een man van buiten" aan de zwier geweest De avond werd besloten met een „planmatige" aanval op de porte feuille van de man. De dames wer den later door de politie aangehou den. Van de inhoud der portefeuille, zynde ruim 800 gulden, kon slechts f 220.worden achterhaald. Verder deed de politie van de hoofdstad een inval ln een speelhol ln de P. C. Hooftstraat. Veertien klanten van de roulette mochten op <Je celbrits overnachten. Do bank' houder zag zijn winst in beslag ge nomen. Naar wy van betrouwbare zyde vernemen zullen de ministers Beel en Jonkman Donderdag per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Duels gaan verder Door technische tegenslagen zullen de Spoorwegen er niet in slagen de electrificatie van 't baanvak Utrecht Eindhoven, reeds voor 'Pinksterep gereed te hebben. De vecht- en drang duels zullen in Utrecht dus nog enige tyd worden geprolongeerd. Te Rotterdam komt hat honderdste repatrieringsschip uit Indonesië in ons land aan. Het zal het s.s. Sloter- dyk zyn, 'dat a.s. Dinsdag wordt ver wacht. Er zijn 900 thuisvaarders aan boord. Geen losbandigheid In een persconferentie heeft gene raal Kruis verklaard, dat het moreel van de Nederlandse troepen overzee buitengewoon goed is. Generaal Kruis had met enige honderden sol daten gesproken tydens zyn tournee door Indonesië en stelde zich voor zich met de verwanten van dezer jon- gena in verbinding jfe stellen. Vele militairen gaven dè wens te kennen voor goed in Indonesië te biyven. De verhalen over morele losbandigheid, verwaarlozing van religieuse plichten enz. waren volgens de generaal schroméiyk overdreven. Een vrouwenschip Van Rotterdam vertrok het éeb. Si- bajak naar Indonesië met een zeer bizondere lading en wel ruim acht honderd vrouwen en kinderen. Deze gezinnen gaan naar hun echtgeno ten en vaders terug en herstellen hiermede een sinds mr unden verbro ken gezinsverband. Er waren ook 'n aantal MARVA'S aan boord. naar Zwitserland De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen stelt binnenkort een aantal boerendochters in de gelegen heid een bezoek te brengen aan 7. seriand. De meisjes zullen voor tu.c maanden worden ondergebracht op een Zwitserse boerdery en daar me de moeten arbeiden. Omeekeerd komt een aantal Zwitserse schonen onze Nederlandse boerdery-inventarissen verfraaien. De KLM breidt haar activiteit nog steeds uit. Dinsdag wérd met enig officieel vertoon de luchtiyn van Am sterdam naar Manchester en Dublin geopend. Zeer binnenkort zal er een dienst worden ingesteld naar Frank fort. En zy die nog nooit hebben ge vlogen, kunnen tegen de prys van een tientje iedere Zondagmiddag een rondvlucht boven Amsterdam maken. Maatregelen tegen luehtziekte zyn geftoraen. Per K.L.M.-toestel werden drie ton aardbeien van Schiphol naar Londen gebracht zy brengen deviezen op, maar wy hebben letteriyk het naky- ken. De aap uit de mouw Door de uitgeversmaatschappij El sevier te Amsterdam worden pogin- gen in het werk gesteld de drukke ry- outillage van De Telegraaf ter be schikking te krygen. De erven Hol- dert zouden niet onsympathiek te genover dit plan staan. Wy vertrou wen, dat de staat In deze zaak nog wel een woordje zal mee spreken. De directie van De Byenkorf moet in verband met een groot aantal prysopdryvingen zich verantwoorden voor de tuchtrechter. Niet minder dan 1290 artikelen waren by een controle te hoog geprfsd. Vergane glorie Voor het Gooise Tribunaal stond terecht mej. Bongertman, voormalig hoofdstewardess van de KLL.M. zy was de enige overlevende van do ramp met de lijster in December 1936 te Londen. Tydens de Duitse bezetting had zy al te sterke NSB- sympathieën en daarvan o.a. in een boek en verschillende artikelen laten biyken. De beschuldigde verweerde zich niet en bleek in het kamp tot keer te zyn gekomen, zy verzocht clementie in verband met een rug- gemergaandoening, restant van de vliegramp. Indonesië meldt: De Madoerezen van Madóera en Oost-Java vertonen separatistische neigingen. Zy scharen zich achter het nationalistisch streven, maar willen hun houding ten opzichte van do Repoebliek nader in beraad houden. Omtrent de omvang van deze sepa ratistische beweging is ons niets be kend. Langs verschillende demarcatieiyn nen op West-Java en in de Straat Soenda hebben zich incidenten voor gedaan. Het SOBSI-Congres nam een re solutie aan, waarin wordt verzocht de vitale industrieën te nationaliseren Zolang de vryheld van de vakbewe ging niet wordt bedreigd zal de vel* ligheid van* de buitenlandse onder nemingen worden gegarandeerd. Soekarno en Hatta zyn een reis door West-Java begonnen. Verte genwoordigers van N.V.V. en E.V.C. maken de reis mede. Het weer vandaag WEINIG VERANDERING In de vroege ochtend plaatselijk nevel, later overdag licht tot half be wolkt Droog weer. Langzaam nas* Oostelijke richting ruimende wind* Enige verdere styging van tempera tuur

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1