Finse regering gevormd De nieuwe bonnen DUIZEND-MEREN-LAND [buitenlands överzicht] Engeland nationaliseert vervoer Geen wapenstilstand in Palestina? [binnenlands overzicht] De Willem Barendsz is weer terug Adv. Comrrr. Rechten van de mens Nieuwe haring voor de Koningin Ie Jaargang No. 938 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterham 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel 8971 Alkmaar. maarder Donderdag 22 Mei 1947 DirscUur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur! O. B. DB WINTER DAGBLAD YOOF AlK.'AA/.8 t» OIAC&V1UO Hst Engelse Labourbewind gaat stelselmatig voort op de weg naar rationalisatie van de belangrijkste sleutelbedrijven. Ondanks soms fel „verzet van de «kant van de Conservatieven konden toch reeds behoor lijke vorderingen worden gemaakt. Thans was in het Hogerhuis de na tionalisatie aan de orde van het vervoerswezen. in het Hogerhuis is de oppositie verre in de meerderheid. Toch aan vaardde het Huis bi principe de nationalisatievoorstellen van de re gering Attlec. door het betreffende wetsontwerp zonder stemming aan te nemen. Bij de detailbehandeling verwacht men echter wel een aantal - amendementen van Conservatieve zijde. Ministers gevraagd In verschillende landen staat men voor de oplossing van een kabinets crisis. Nu Nittl, de 79-jarige niet i3 geslaagd, pleegt president de Nicola overleg met de ruim tachtigjarige Orlando om tot een oplossing te ko men. De partijleiders zullen opnieuw worden geraadpleegd. De Finse regeringscrisis, die reeds geruime tijd duurde, is opgelost. De ©tule ploeg blijft aan het bewind. In Jépaci gaat de kabinetsvorming traag. Er is zelfs nog geen forma teur aangewezen. De liberalen stel len de eis, dat de socialisten hun linkervleugel afkappen. In Noordrijnland-Westfalen is de christendemocratische' burgemeester van Diisseldorf; Karl Arnold, belast met de vorming van een nieuwe re gering. Peron in actie De presidenten van Argentinië en Brazilië hebben elkaar op de grens van hun beide landen ontmoet. De Heren Peron en Dutra confereerden ©ver een gezamenlijk anti-communis tische actie. Wellicht zou ook Uru guay ln dit streven worden betrok ken. Men acht het zéker, dat de Joodse voorstellen van Mr. Seligman, na mens de Palestijnse verzetsorgani satie om te komen tot een wapen stilstand door Londen zullen worden afgewezen. Dollars Oom Sam! In Londen werd verklaard, dat de Engelse regering niet zou overgaan tot het aanvragen van een nieuwe Amerikaanse lening of voorstellen zou dóen Inzake de leen- en pacht wet. Een vriendelijk aanbod van de zijde van Amerika zou echten in wel willende overweging worden geno men. In goed Nederlands betekent dit, dat Engeland dus best wat Ame rikaanse dollars zou kunnen gebrui- ken, maar. niet voor bedelaar wil spelen. Sjoekow gezond In Moskou spreekt men de geruch- ten categorisch tegen, als zou maar schalk Sjoekow, de veroveraar van Berlijn, tot 15 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens samenzwe ring tegen de staat. De maarschalk zou nog nooit iets dergelijks ten Jaste zijn gelegd. Hij is momenteel militair commandant van Odessa. Dollarregen Hét Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft het voorstel van Truman aangenomen öm een bedrag van 350 mülioen dollar beschikbaar te stellen voer hulp aan het buiten land. v Naar Indies vrijheid Aitlee en de "onderkoning van In- dië Lord Mountbatten hebben de Britse parlementsoppositie in kennis gesteld van het plan voor de proce dure der machtsoverdracht in Indië. Deze plannen zullen 2 Juni a.s. in Delhi aan de Indische leider^ worden voorgelegd. Denationalisatie in China De premier van Chini, generaal Tsjang-Tsjoen heeft in een rede voor de Chinese volksraad verklaart, dat de economische toestand van het land niet bizonder gunstig genoemd kan worden. De import zal daarom i .Worden verminderd, de export zoveel mogelijk worden verhoogd. Staats bedrijven zullen aan particulieren Worden teruggegeven. China wil ver- De' onderkoning van Voor-Indië, Lord Louis Mountbatten, is vergezeld van zijn vrouw in Engeland aangekomen tot het voeren van besprekingen met de regering. der nauwe betrekkingen blijven on derhouden met zijn partners uit dé oorlog. Balkanperikelén De Joegoslaafse vertegenwoordi ger in, de Balkancommissie van de UNO heeft de Amerikaanse verte genwoordiger in die commissie be schuldigd van partijdigheid ten gun ste van Griekenland. Hij weet verder de moeilijkheden in Griekenland gro tendeels aan de aanwezigheid van Britse troepen. voor het tijdvak van 25 Mei tot en met 7 Juni 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KO 705 (serie D) D01 brood 800 gram brood D^-02 brood 400 gram brood D—01 boter 125 gram boter D02 boter 250 gram marga rine öf 200 gram vet D01 melk 4 liter melk D03, D—05 melk 7 liter melk D—01 vlees 100 gr. vlees D—02 vlees 300 gr. vlees D01 algemeen 200 gr. kaas D02 algemeen 1 ei D03 algemeen 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) D—04 algemeen 125 gr. koffie D05 algemeen 50 gr. thee D06 algemeen 100 gr. suiker werk D01 reserve 125 gra' marga rine of 100 gr. vet D03 reserve 1600 gr. brood D04 reserve 125 gr. marga rine of 100 gr. vet D06 reserve 800 gram brood D07 reserve 125 gr. boter D07 algemeen 120 gr. spijs olie (voorinlevering uiter lijk op 31 Mei a.s.) BONKAARTEN KD, KE 705 (serie D) D—11 brood 800 gr. brood D11 boter 250 gr. boter D12 boter 125 gram marga rine of 100 gr. vet D—13, D—15 melk 12 liter melk D11, D12 vlees 100 gram vlees D11 algemeen 100 gr. kaas D—12 algemeen' 1 ei D13 algemeen 100 gr. sui kerwerk D13 reserve 800 gr. brood D14 reserve 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst be reid) D16 reserve 600 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) of zelfrijzend bak meel D14 algemeen 120 gr. spijs olie (voorinlevering uiter lijk op 31 Mei a.s.) Bonkaarten MA, MB, MC, MD ME, MF, MG 706 (btfz. arbeid a.s. moeders cn zieken) (Serie D) D2J. brood 800 gr. brood D—21 boter 250 gr. boter D22 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet D21 melk 5 liter melk D21 vlees 300 gr. vlees D22 vlees 100 gr. vlees D21 kaas 200 gr. kaas D21 eieren 5 eieren Op 29 Mei zullen bonnen wor den aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. De bonnen D06 en D13 algemeén geven uitsluitend recht op 100 gr. suikerwerk n i e t op chocolade, suiker, Jam e.d. De niet-aangewezen bonnen van de serie C kunnen worden vernietigd. De bonnen D07 en D14 algemeen moeten uiterlijk op 31 Mei a.s. bi) een detaillist, die gewoon was spijsolie te verkopen, ingeleverd worden. Omtrent de aflevering zul len nog nadere .berichten vol- Rectificatie In ons hoofdartikel over Gods dienst en Wetenschap ln ons blad van gisteren zijn enige storende fou ten geslopen, die wij hierbij herstel len. De laatste vier zinnen van de 2e kolom moeten worden ingevoegd bo ven de laatste drie zinnen van de le kolom. De korte zinnetjes naast de ru brieksaanduiding „VANDAAG...** aan de rechterkant staan in ver keerde volgorde. De eerste regel moet op de plaats van de vierde ko men. Het weer vandaag FRAAI VOORJAARSWEER In de kustprovincies aanvankelijk vril veel bewolking, die ln de loop van de dag oplost. In de overige provincies slechts weinig bewolking ln het gehele land droog weer met opnieuw Iets hogere temperatuur. Meest matige wind tassen Noord en Oost. WIJ mogen gerust vaststellen, dat er ln ons land een warme sympa thie aanwezig is voor de Finse Re publiek, het land van de duizend meren en de uitgestrekte donkere wouden. Het land waar een zware stilte een zeer eigen muziek en litteratuur deed geboren worden. Wie kent niet de geladen, zwaar moedige composities van Slbeliua en het nationale epos dc „Kaleva- la"? Het zijn culturele uitingen van de hoogste orde. oorlog met de Sowjet-Unle, mede ook door het verraad van de mos- coviet Kuusinen. Hitier verloor de strijd en de Finnen stonden figuur lijk ln hun hemd. Harde Vrede DE Finnen stonden voor een harde vrede. Zij incasseerden deze ech ter met een bewonderenswaardige verbetenheid. Een belangrijk ge biedsdeel (Petsamo en de laftd-eng* oriënteerd, bezet thans In het par lement een kart der zetels en ls even sterk als de socialistische- en de Boerenpartij. In de regering ne men de communisten hun plaats in; één hunner is premier. Deze rege ring staat voor een zeer zware taak. Toch kon er reeds belangrijk werk worden verzet. Het door de Duitsers vernielde Lapland werd al weer voor 60 procent herbouwd. Men zit met het omvangrijke pro bleem van de verdreven Karellërs, met het tewerkstellen van de vele gedemobiliseerde soldaten,-met een te van Karellë) moesten aan de 'gedesorganiseerde economie. Sowjet-Unle worden afgestaan. Geografische landen Een half mlllioen Finnen werden GEOGRAFISCH ligt Finland op de grens van twee werelden. Histo risch en ethnografisch behoort het land tot de Scandinavische cultuur gemeenschap. De invloeden echter uit de onmetelijke Russische ruim te hebben mede voor één deel de Finse geest bepaald. WiJ kunnen stellig niet spreken van 'n natuur lijke vriendschap tussen Finnen en Russen. De geschiedenis toont ons een voortdurende strijd om aan de Russische hegemonie te ontkomen. Moskou is er dan ook nimmer in geslaagd de Finnen te verrussen. Het Finse volk is sterk religieus en overwegend Luthers. Tragische beslissing DAT Finland in staat zou zijn buiten de laatste wereldoorlog te blijven viel haast niet te ver wachten. Het stond er voor party te kiezen tussen Berlijn en Mos kou. Democratisch in hart en nie ren stond men in wezen vijandig zowel tegenover het ene als het ander autoritaire regeringssysteem. De beslissing was geladen met tra giek. Men bezweek voor de druk van bet Derde Rijk en kwam in naar elders geëvacueerd. Tot 1952 moet een uiterst zware oorlogs schatting worden betaald van niet minder dan 300 mlllioen goud-dol lars in natura. Maar de Finnen zijn taai en wij kunnen er staat op ma ken, dat de verplichtingen nauw gezet zullen worden nagekomen. De moeilijkheden zijn enorm. In flatie bedreigt het land. De Finse mark bedraagt nog maar 1/10 van de vooroorlogse waarde. Er is een wanverhouding tussen lonen en prijzen. Problemen waarvan wy de zwaarte maar al te zeer begrij pen. De politieke toestand DE vele moeilijkheden hebben nog kortgeleden geleid tot een rege ringscrisis. De Boerenpartij weiger de verdere verantwoordelijkheid voor de regeringszaken te dragen. Ogenschijnlijk staat de democratie ongeschokt. De communistische party echter, voor de oorlog ver boden en uiteraard op Moskou ge- Hoopvol NIETTEMIN is men hoopvol ge stemd. Men werkt naarstig om de moeilijkheden van het ogenblik 'te boven te komen. De distributie moet nog onverzwakt worden ge handhaafd; woningnood maakt sa menwonen noodzakelijk. Maar men is vast van wil om met volle zei len naar betere tyden te gaan. De sociale positie van de arbeiders kan ondanks alle remmende fac- torett voortdurend worden ver beterd. Verschillende bedrijfstakken zijn genationaliseerd. Een staats commissie bestudeert de socialisa tie van het economisch leven. Ten opzichte vkn de Russen is de ver houding wederkerig correct, maar koel. Men heeft voldoende realiteJts zin om te beseffen, dat men een groot volk als nabuur heeft, waar van men juist een oorlog verloren heeft. Maar de blik blijft evenzeer naar het Westen gericht, in het bijzonder naar Scandinavië. Tussen Oost en West gelegen worstelen de Finnen moedig en hard-werkend om hun zelfstandigheid. Wy volgen hun stryd met sympathieke belang stelling. DEWI Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Minister van Buitenlandse Zakem heeft Woensdag de door hem ingestelde Commisie van advies in zake de rechten van de mens officieel geïnstalleerd. De minister wil, dat dit vraagstuk internationaal geregeld zal worden en hij zeide het gewenst te achten, dat in de verschillende landen nationale commissies worden opgericht In het bijzonder scheen Baron van Boetzelaer het begrepen te hebben op de opstelling van een zogenaamd „international bill of rights". De voorzitter*der commissie, de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland^ Mr. L. A. Kesper, sprak na zijn installatie ook een rode uit en wees hierin op het uitgebreide arbeidsveld van de com missie. Mr. Kesper verklaarde, dat de commissie ln snel tempo zal wer ken en dat zij zich bij haar streven naar een ideélo oplossing zal stellen op reële basis van het politiek mogelijke. Laten wij hopen, dat de commissie de wereld een beetje.beter kan naken! In Echt in de buurt van Maastricht kwam cocaine en morfin» over de grens. Er werd een Nederlander ge arresteerd, die een tamelijke hoeveel heid van dit goedje in bezit bleek te hebben want de waarde beliep zeker 15 tot 20 duizend gulden. Van Echt naar Enschede. Woensdag werden daar zes smokkelaars gevat en men verwacht, dat er nog wel meer ver doolde schapen over de douane-brug zullen komen. De heren brachten auto's en onderdelen over de grens en zij deden dit op groots opgezette wijze. Zij kleden zich in geallieerde unifor men, spraken uitsluitend Engels en hebben hetruim een jaar lang vol gehouden. Men verwacht, dat er nog wel meer aan het 'licht zal komen. Gemengd zwemmen in Breda De gemeenteraad van Breda heeft een besluit genomen, dat mogelijker wijs een revolutie in de stad tengevol ge kan hebben: Na een zeer uitvoeri-r ge discussie heeft men besloten, dat sportverenigingen, indien zij een ver doek tot B. en W. richten, in clubver band* gemengd zullen mogen zwem men. Het is een zeer bélangrijk prin cipieel besluit en het werd genomen met 18 stemmen voor en 16 stemmen tegen. Edele Brabant Were dl! Films over ons land De buitenlandse belangstellingen 1 doen en .laten van ons land en van onze burgers is tegenwoordig vrij he vig. Ook in Engeland, dat zich toch' al niet onbetuigd liet, doet weer eens een duit in het zakje. De Engelse film maatschappij Eagle Lion, gaat een aantal korte filmpjes maken. Het wor den documentaires en men is er nogal enthousiast over. Wij persoonlijk wei felen nog een beetje. Henriette Roland Holst spreekt een dankwoord ter gelegenheid van haar ere-promotie aan de Universiteit van Amsterdam. De Walvissen zijn binnen Gisteren is de Willem Barendsz ein delijk na zeven maanden weer in de thuishaven teruggekeerd. Een en an der tot voldoening en gerustheid van reders en aandeelhouders, want de buit schijnt mee te vallen. Amsterdam heeft er een feestelijke gebeurtenis van gemaakt toen het schip onder* de rook van de stad kwam. De „Honte- stroom" van de rederij Koppe voer de walvisboot tegemoet en aan boord van eerstgenoemd schip bevond zich de complete Amsterdamse politie Stafmu- zlek. Het is dus een min of meer grootse ontvangst geworden. Half Amsterdam was uitgelopen en om één uur kwam het schip, gesleept door de sleepboten „Churchill" en „Roosevelt" achterliet Centraal Station langs waar men wel over de hoofden lopen kon. En nu maar weer wachten op de volgende reis. Koninginneharing De nieuwe haring is ln feite eigen lijk al enige dagen niet nieuw meer, maar er is verschil tussen haring en haring (al is het dan nieuwe). Wat nu eigenlijk dé goede haring is, zal Me Koningin kunnen proeven. Gisteren beeft een deputatie van de haringha ven Vlaardingen twee vaatjes lichtge- zouten haring aan H.M. de Koningin aangeboden. De vaatjes waren op tra ditionele wijze oranje geschilderd en zy bevatten vijftig stuks van het kers verse zeebanket. Er was een certifi caat bij, hetgeen verklaarde, dat deze beestjes inderdaad het praedlcaat „Koninginneharing" waard waren. Smokkelarijen aan onze grenzen De regering schijnt ontdekt te heb ben wat iedere Nederlander reeds lang wist. n.1., dat er aan de Belgisch- Nederlandse grens nogal wat deviezen weggesmokkeld werden (en nog wor den). De regering heeft er nu een mid del op gevonden (of tx^et een goed middel is betwijfelen wij) en wil weer het visumstelsel invoeren De Belgische regering is het daar niet mee eens en geeft 'goede raad. De Belgen menen, dat het afgeven van deviezen-borderellen, die iedere reizi ger zal moeten hebben, doelmatiger Is. Wij zyn het met de Belgische rege ring eens. Er wordt overigens steeds meer smokkelarij aan het licht 'gebracht UUj, leugen. IN, i»Vrye Geluiden" het omroep* orgaan van de Vryz. Prot Radld Omroep lazen wy in een artikel van ds. E. D. Spelberg: „Met de woorden vi-coactus en deze dan nog meest afgekort tot v.c., betuigde men in oude da* gen instemming met maatrege* len, waarmede men het feiteiyk nauweiyks eens kon zyn. Zo gaat het ons! Hieronder wor* den de leden van de V.P.R.O. ter Algemene Vergadering opgeroe pen op de tweede Zaterdag van Juni. Men weet: wy hadden het gaarne anders gewild en wel zó dat het eigen verenigingsleven der omroeporganisaties ware op- gegaan in een groter, ruimer, Indrukwekkender en schoner'ge heel". Zy zyn een beetje zuur deze woor den van de voormalige directeur van „Radio Nederland in Overgangs* tyd". Er is sinds de bevrijding een hevige en naar onze mening ver derfelijke stryd om de radio ge* voerd. In die stryd heeft de Heer Spelberg zyn rol gespeeld. De na tionale omroepers hebben de stryd verloren. Zy leggen zich daar ech ter niet by neer. Dat is ongetwijfeld hun goed recht, dat geen zuinig mens hun zal betwisten. Dat men eohter als omroepvereniging en deel hebbend aan do huidige omroep- constellatie telkens van zyn afwij kende gezindheid biyk geeft, achten wy minder Juist, wy geloven niet, dat ds. Spelberg en vela van zyn mede V.P.R.O.-bestuurdera de Vryz. ProL zaak een goede dienst bewyzen

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1