PANORAMA-BEHANGSELS MutoMtun Wordt het belangrijkste metaal NOG SLECHTS TOT 31 MEI alle werkdagen, ook 's Zaterdags, van 10-5 uur, 's avonds van u.30-10 uur DE TENTOONSTELLING VAN OUD-FRANSE 1 In de zalen van Rath Doodeheefver, Prinsengracht 730-736 - Amsterdam TOEGANG VRIJ Suriname doet de grondstof (bauxiet) practisch cadeau aan de Ver. Staten... In 1936 haalden de„ Amerikanen 221000 ton bauxiet uit Suriname. In 1943 steeg de productie van de Amerikaanse bauxiet-mijnen in Suriname tot 1.662.766 ton. De baoxiet-schatten van Suriname, voorzover ze geëxploreerd zijn, worden op een waarde van 6 müllard dollar geschat ONDERPLOEGEN EN GROEN. .MAAIEN Telers, die na de Mel-inventarLsatle 1947 overgaan tot het onderploegen en/of groenmaalen van granen, groene erwten, schokkers, capucijners, grauwe erwten, etambonen, koolzaad of blauw- maanzaad, moeten de plaatselijke bu reauhouder hiervan schriftelijk mede deling doen. Na er officieel bekend gemaakt is, .dat aluminium-vaatwerk zonder bonnen of toewijzing verkrijgbaar is, blijkt er (in het bijzonder bij jonge Heden, die trouwplannen hebben) een grote weetgierigheid te bestaan ten opzichte van alu minium. Wij vertellen in bijgaand artikel een en ander uit de geschie denis van het aluminium. Dit jon ge, lichte metaal heeft een reeks van bewogen lotgevallen achter de rug. Thans echter schijnt het op weg te zijn. om het belangrijk ste metaal te worden dat de meris- heid dient. Red. TlfEN mag aannemen, dat*de mensheid aan de vooravond staat van het aluminium-tijdperk. Eerst was er het stenen tijdperk. Toen kwam, be trekkelijk kort, een bronzen tijdperk, waarna het ijzeren tijdperk, dat nu al eei 25 éeuwen tot In onze dagen voortduurt Thans echter zijn er vele telkenen, die er op wijzen dat het ijzeren tijdperk ten einde spoedt en dat he zal worden opgevolgd door het aluminium-tijdperk. Dit klinkt misschien m'-ider vreemd als men bedenkt dat onze aardkorst ongeveer driemaal zo rijk is aan aluminium als aan ijzer. Zilver uit klei N JJET is hoogst merkwaardig te be denken, dat men een mensenleef tijd geleden nog nauwelijks wist dat er zoiets als aluminium bestond. De naam aluminium is afgeleid-' van aluin en "daar bestaat het ook gedeeltelijk uit. in 1855 op de wereldtentoonstel ling te Parijs werd het aluminium voor tyei éérst aan het publiek getoond. Men ito.inde het kleizilver. Aanvankelijk had men namelijk gedacht, dat men met een soort van zilver te maken «had, want daar leek het bedriegelijk veel op. Alleen was gewoon zilver Viermaal io zwaar. Temidden van kalkrotsen ligt in de Ibuiirt van Arles en niet ver van Mar- peilleeen klein dorpje, Les Baux. Het (telt maar een driehonderd inwoners en is dus eigenlijk een gehucht Maar an 1821 vond de Franse scheikundige Paul Berthier hier een bijzonder soort leem,, dat hij eerst voor versteende rode klei aanzag, maar die een ver weefde steensoort bleek te Zijn. Hij noemde deze steensoort „bauxite", af- gt'naar de vindplaats. Later bleek de iide steensoort op vele plaatsen .van de wereld, en met name vooral in S-uriname, gevonden te worden. Ook ontdlkte men dat bauxite of bauxiet een merkwaardig metaalach tig karakter had. Duitser Friedrich Wöhler en de Ei i.sman Humprey Davy wisten re. (jat er eèn nieuw metaal in die merkwaardige rode kleibrokken zat. Maar het bleek moeilijk het er uit te halen. Dit lukte tenslotte aan. de Fransman H. E. Saint Claire Deville [(18181881), die hierbij de financi ële steun had van keizer Napoleon !IT, die de hoop had met het nieuwe me taal de Franse staatsfinanciën, die irt .een deplorable toestand waren, weer .Wat op te kalefateren. Het brok alu minium, dat Deville op de wereldten toonstelling exposeerde, wekte alge mene 'bewondering. Maar het was bijna zo duur als goud, want het kostte 1500,per kilo (goud kostte In die tijd 1648,— per k.g.). Saint Welkom „Willem Barendsz" .Welkom, vette vissenvanger ,Vol van vaten vette traan. Mannen, zie de mensen wuiven Die daar langs het water staan. Weikom binnen, Willem Barendsz, Man -d'r. is op je gewacht, Op baleinen, op een. speklap, Op de vitaminekracht, Die je uit de Poolzèe viste In de stank en in de kou. Maandenlang van .huis en wachtend Of zo'n walvis komen zou. Ja. d'r is wel weer gekankerd, Toen je in de ijszee zat, Of je werk voor grote heren Financiële waarde had. Wantj nietwaar, het was een gokje, Toen je op die kille dag In November zesenveertig Voor de reis, reisvaardig lag. Maar je bent er, dat is-hoofdzaak En ik heb zo juist gehoord: Alles is, ondanks de tranen Op de Barendsz wel aan boord. Kom dus binnen, walvisjager 'Aan de kaai van Amsterdam, Waar vandaag wel niet 't geldschlp, Maar de vetpot binnenkwam! J. HOTTENTOT. Claire Deville ging hard aan het werk en na tien jaar van moeizaam werken bleek hij in staat aluminium te leve ren voor 60.per, kilo. Daarbij bleef het niet Voor de eerste wereld oorlog was de prijs reeds to; 1.50 per k.g. teruggebracht. UITVINDER STIERF 'IN ARMOEDE JJIT grote succes was vooral te dan ken aan Charles Marfin Hall, een jonge Amerikaan uit Ohio, de eigenlijke grondlegger van de alumi- nium-industrie. Hij kwam uit een arm gezin en had geen wetenschappe'ijke of technische scholing gehad. Maar hij was een scherpzinnig man, die ple zier had in experimenten. Zo ontdekte hij op 23 Maart 1886 hoe langs elec- trolytische weg zuivere aluminium uit bauxiet te halen, waardoor de pro ductiekosten aanmerkelijk daaldem Hij kon aanvankelijk niemand vinden, die zich voor zijn uitvinding interes seerde, totdat hij de steun kreeg -van een rijke familie Mellon uit Pittsburg, waardoor hij in staat werd gestelleen fabriek te stichten. In November 1888 produceerde de fabriek reeds 25 kilo aluminium per dag, dat tegen 25 dol lar per kilo op de markt werd ge bracht. Dit fabriekje werd het begin van de latere machtige Aluminium Company of America, een con cern dat zijn weerga in de wereld niet kent. Dit \yerd een onderne ming, waarin honderden millioe- nen dollars werden geïnvesteerd en verdiend. Maar Charles Martin Hall werd op zij geschoven, hij nam geen prominente plaats in het bedrijf in, dat hij had gesticht en hij trpk er zelfs geen noémens- waardige voordelen van. Nog in. de volle kracht van zijn leven trok hij zJch terug om in een klein plaatsje in Florida te.gaan wonen. Daar stierf hij in behoeftige om standigheden op 51-jarige leeftijd in 1914. Maar in het Carnegie- museum toont men de bezoekers met trots het Q^chtige stand beeld van Charles Martin Hall dat geheel uit aluminium werd gego ten dqor de beeldhouwer Mo- retti VOOR HET WEGHALEN VERKRIJGBAAR DANK zij de uitvinding van Charles Martin Hall en van een gelijktijdig, en onafhankelijk van Hall door de Fransman Heroult gevonden methode, kon'men met behulp van de in 1880 uitgevonden electrische dynamo, een geheel nieuwe metaalindustrie ontwik kelen. Het aluminium is thans, zoals ieder weet, een der belangrijkste me talen, dat gelegeerd niet andere me talen, op duizenderlei wijze dienstbaar wordt gemaakt. Het is driemaal zo licht als staal of koper en het wordt niet alleen voor vaatwerk en instru menten, voor de electrotechniek en voor bijzondere machine-onderdelen gebruikt, maar het is voor de auto mobiel- en voor de vliegtuigindustrie onmisbaar geworden. In Amerika bouwt men tegenwoordig hele hulzen van aluminium. Als de atoom-energie dienstbaar zal kunnen worden ge maakt aan de behoeften der mens heid, zal het aluminium ongetwijfeld hierbij nog een belangrijke rol worden toebedeeld. Voor ons Nederlanders, die dankbaar zijn, dat er thans in rml voor onze schaarse deviezen uit Amerika aluml- nimum-goederen worden Ingevoerd, Is het lichtelijk pijnlijk te lezen wat ir O. M. de Munnlk in zijn boek „Suriname, het rijke ertsland" meedeelt. Suriname bezit inderdaad enorme voorraden bauxiet, de grondstof waaruit alumi nium wordt vervaardigd. De handige Amerikanen halen het daar weg, de kortzichtige Hollanders hebben hen daartoe in staat gesteld. Ze het maar voor het opscheppen. Men kan zeggen dat de rijke Amerikanen het via het noodlijdende Suriname ca deau krijgen, want de uitvoer-premie van 12V2 cent per ton, is gelijk aan niemendal. De Amerikanen hebben een contract tot 1981! Thans wordt meer dan 60% van de Amer&aanse behoefte aan bauxiet door Suriname geleverd... NIEUWE KOLF- KAMPIOENEN KROMMENIE. De driedaagse kolt- wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Noordholland, gehouden in de sociëteit „Ons Ge noegen", zijn weer achter de rug. De kolvers uit de kop van Noordholland staken met kop en schouders boven de Zaankanters uit. Alleen in de derde klasse ging een Zaankanter met de eer strijken. De uitslagen waren aldus: lo klas: 1. A. Berkhout, Zuid Scharwoude 148 pnt.;.2. D. de Smeth, Bovenkarspel 145 pnt.; 3. P. Mole naar, Zuid Scharwoude 143 pnt. Hoogste le en 2e serie C. J. Kleef, Groote Broek 102 pnt. I Hoogste serie J. Schenk, Barsin- .erhorn 54 pnt. 2e klas: 1. J. de Leeuw, St. Maar- ensbrug 139 pnt.; 2. P. Kossen, St. Maartensbrug 139 pnt.; 3. C. Plak- man, Oudkarspel 138 pnt. Hoogste le en 2e serie P. Bergen, Noord Scharwoude 86 pnt. Hoogste serie M. J. Ridder, Koog aan de Zaan 51 pnt. 3e klas: 1. P. Bolding, Wormerveer 130 pnt.; 2. A. Rentenaar, Barsinger- horn 127 pnt.; 3. K. Jes, Noord Scharwoude 118 pnt. Hoogste le eti 2e serie, J. Groot, Binnen vrij zaad, 82 -pnt. Hoor «V» serie. A. v. d. Veer, Noord Scharv. £L^nt. De elvenpriji i werd g -ff uoor J. Schoorl van Barsingerhorn met 4 elven. VAL VAN TWINTIG METER EN ONGEDEERD De leidekker J. Bredero uit Utrecht viel van het dak van de Ned. Herv. Kerk te Elburg, een hoogte van ruim 20 m, op straat. Wonder boven wonder liep hij slechts enige schaafwonden op. Het ongeluk is geschied doordat de dakstoel brak, waarop de loopplanken lagen. Een collega van Bredero kon op het laatste ogenblik een touw grijpen en zich op deze wijze redden.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3