maaiden* "J Nogmaals de Indonesische kwestie Engeland moet buikriem aansnoeren Italië heelt weer een regering Rumoer rond Petain KORT Nieuwe bonnen Binnen: and Amerika verricht een daad 262^ millioen dollar kwijt gescholden Crediet voor wegherstel in Noord-Holland? KORT maar krachtig Binnenland 4" laargang No. 94ó Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. DAQBLAD VOOR ALKMAAR IN OMGEVINS Donderdag 29 Mei 1941 Directeur: TH. W. RByNDERS Hoofdredacteur: Q. E. DE WINTER Rk I Buitenland De Franse communisten vertonen zich hevig ver bolgen naar aanleiding van een publicatie van het dagblad „De Monde", dat publiceerde, dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Mars hall ten gunste van Pétain zou hebben geïnter venieerd. De „1'Humanite" schrijft: „wanneer de Amerikaanse autoriteiten etain met consideratie willen bejegenen, dan doen zij dit in de hoop, van hem gebruik te zullen kunnen makenWij niet accepteren, dat het geweten van ons land wordt opgeofferd aan Amerikaanse berekeningen". Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde later mede, dat Mars hall te Parijs slechts heeft gesproken over de Franse belangen en de wereldvrede. De zaak Pe tain was niet aan de orde geweest. Labourcongres te Margate Op het Labourcongres te Margrate «prak minister Herbert Morrison als inleiding op een debat over de tewerk stelling en de economische ordening. Hij vergeleek de economische orde van Groot-Brittannië en de Sowjet- Unie. Hij merkte o.a. op: „Wij beiden moeten vandaag de buikriem wat in snoeren teneinde onze krachten te verzamelen voor het bereiken van een hogere levensstandaard in de toe komst". l^Torrison vroeg vervolgens aan de werkgevers meer te doen dan te mopperen over de noodzaak van de regeringsmaatregelen tot ordening van het economische leven. Bedrijfsleiders en technici dienen zich op de eerste plaats dienaren van de gemeenschap te voelen. De middenstanders zullen deelgenoot zijn in het grote sociale streven dat door'Labour is begonnen, wanneer zij slechts geduld en begrip tonen. Heftig laakte Morrison de lui aards, die parasiteren op de maat schappij. Tenslotte waarschuwde hij voor een drieledig gevaar: energiege brek. het te snel willen bereiken van het doel en een tekortschietend ver antwoordelijkheidsgevoel bij het werk. Nieuw kabinet de Gasperi De Italiaanse formateur. Alcide de Gasperi, leider van de Christelijk-De- mocraten heeft opnieuw een kabinet gevormd, nadat zijn voorgangers Nit- ti en Orlando, als formateurs niet wa ren geslaagd. Dit betekent het einde van een zeventiendaagse kabinetscri sis in Italië. Von Papen mishandeld Von Papen, die na zijn veroordeling 51 een werkkamp is opgesloten is dooi een voormalige SS-man in de waszaal van het kaïrtv aangevallen cn tegen de grond geslagen bee "gevallen b!»cf zijn aanvaller von nog enige tijd met schor oen bewerken. Tenslotte zagen andere gedetineeiden kans de vroegere kanselier te ontzet ten. In ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Italië en zijn koloniën Italië heeft, naar een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, de grote Vier op de hoogte gesteld van het Italiaanse voornemen, Itali aanse functionarissen naar elk der voormalige Italiaanse koloniën te stu ren voor het verstrekken van bewijs materiaal aan een delegatie der grote Vier, die deze zomer waarschijnlijk genoemde gebieden zal inspecteren. Het stond volgens de woordvoerder nog niet vast, of Italië waarnemers zou afvaardigen voor de conferentie der grote Vier te Londen, nadat de delegatie der vier mogendheden van haar inspectie-reis zou zijn terugge keerd. Afgevaardigden der grote Vier zul len naar verwacht wordt over enke le weken te Londen beraadslagen over de toekomst van het Italiaanse imperium. Japanse vulkaan werkt Een van 's werelds grootste vulka nen, de berg Aso op het Japanse eiland Kioesjoe, is voor het eerst se dert veertien jaren tot uitbarsting ge komen. Er schijnt geen gevaar te be staan en van verlies aan mensenlevens is niets gemeld. maar krachtig Buitenland - Manos, hoofredacteur van het blad der Griekse Communistische partij, is te Athene wegens hoogverraad tot 2 jaar gevangenisstraf veroor deeld. - Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffingsramp te Texas City op 16 April j.L zou volgens de Amerikaanse kustwacht niets positiefs aan het licht gebracht hebben. - De Paus zal Maandagmorgen te 9.45 voor Radio Vaticana een rede uitspreken. - De Syrische minister van defensie heeft bevel gegeven de grensbewa king te versterken, daar berichten zijn binnengekomen, dat Joodse verzetslieden in de buurt van de SyrischPalestijnse grens worden opgeleid. - Arbeiders van de Dunlopfabrieken VOOR HET TIJDVAK VAN 1 TOT EN MET 14 JUNI 1947. Bonkaart KA, KB, KC 705 (Serie D)) D-08 Algemeen 500 gram sui ker, boterhamstrooisel, of 1000 gram jam, stroop, enz. of 500 gram chocolade of suikerwerk D-02, D-05, D-08 Reserve 250 gram zachte zeep D-02, D-04, D-06 melk 1 el Bonkaart KD, KE 705 (Serie D) D-15, D-16 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooi sel of 500 gram jam, stroop, enz. D-17 Algemeen 1 ei D-18 Algemeen 250 gram zachte zeep D-17 Reserve 90 gram Deense toiletzeep (vóór-inleve ring). D-18 Reserve 250 gram zachte zeep. Bonkaart MA, MD 70/1 (bUz. arbeid, a.s. moeders, serie D): D-21 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB. QC 703: 75-1 tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen 75-2, 75-3, tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen 75-1 versnaperingen 200 gram chocolade of suiker werk of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel of 400 gram jam, stroop enz. 75-3 versnaperingen 100 gram chocolade of suikerwerk of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel of 200 gram jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Mei wor den gebruikt. De bonnen D-17 Reserve moe ten uiterlijk op Juni a.s. bij een detaillist worden ingele verd. De aflevering zal zo spoe dig mogelijk plaats vinden. In verband met het feit, dat van de D-strook op de KA-, K B- en KC-kaarten alle bonnen „Algemeen" zijn aangewezen, moest voor de aanwijzing van de bonnen voor zachte zeep ge bruik gemaakt worden van de resterende Reserve-bonnen, ter wijl de niet gebruikte melkbon ditmaal is geldig verklaard voor één eL Ter tegemoetkoming aan de handelaren kan echter worden toegestaan, dat de bonnen voor zachte zeep niet op afzonderlijke opplakvellen worden geplakt; hetzelfde geldt eveneens voor de handelaren in eieren t.a.v. de bonnen D-02, D04, D-06 melk en D-17 Algemeen voor één cl. te Montlucon hebben besloten een langzaamaanstaking te beginnen. - Admiraal Thierry d'Argenlieu, de voormalige Franse Hoge Commis saris in Indochina, is benoemd tot Inspecteur-Generaal van de Fran se vlootstrijdkrachten en tot Vfcw President van de Opperste Mari- neraad. - De Griekse verzetslieden hebben geconcentreerde aanvallen ingezet tegen verschillende steden en dor pen in Macedonië. - Te Richsquare in Noord-Carolina zijn zeven blanken gearresteerd on der beschuldiging van mensenroof, in verband met het uit de gevan genis halen van een neger. God- win Bush, die men klaarblijkelijk had willen lynchen. De Sowjet-Unie wil grote passa giers- en vrachtschepen in dienst stellen op de Pool-zeeën, aldus meldt Tass. HOEWEL wij nog altjjd over slechts weinig gegevens be schikken, kunnen wij, geloof ik, wel vaststellen, dat de Indo nesische kwestie zich op het ogenblik snel naar een crisis ontwikkelt. De reis van de ministers Beel en Jonkman schijnt in zoverre verduidelijking in de situatie te hebben gebracht, dat men van Nederlandse zijde, meende te moeten overgaan tot een in ultimatieve termen gestelde nota, aan de Republiek Het ultimatieve karakter van de nota blijkt het sterkst uit het vierde punt, waarin wij de'eis lezen van herstel van orde en recht in geheel Indië, óók in het gebied, waar de Repu bliek de facto is erkend: Dit klinkt meer dreigend dan be moedigend. Nota overhandigd besluit nemen, dat kan beslissen WIJ moeten ook thans ons nieuws OTer oorloE oE ™de- w?st he' deze weer grotendeels putten uit de blijk concrete Nederlandse eisen af, dan baar beter geïnformeerde buiten- kan mt 1 de de onderhan- landse persbureaus. Zo weet het dingen voor lange ti,d versperd achten. Amerikaanse persbureau Ass. Press te berichten, dat Dinsdag j.1. door Wij verhelen niet, dat wij ons dr. van Mook aan Soetan Sjahrir door deze ontwikkeling niet prettig een nota werd overhandigd, waarin «estemd v°elenj dat °nrUf'l ons hart. Van de andere kant is het het definitieve Nederlandse stand- punt ten aanzien van verschillende echter duidelijk, dat het gesprek niet ad inflnitum kan worden voort hangende kwesties in de onderhan delingen met de Republiek nader gezet. Daarmede zijn nóch de In- VrC. Hr donesische-, nóch de Nederlandse wordt uiteengezet. Deze voorstellen Mo„ _o1 - belangen gediend. Naar verluidt zal luiden: 1. vorming van een interim- s,.hHr regering, waarin ook vertegenwoor digers van de niet Republikeinse gebieden zijn opgenomen; 2. vast stelling van een universele valuta; 3. onmiddellijke verscheping van rijst uit de Republiek naar andere delen van Indonesië waar hongers nood heerst of dreigt; 4. vestiging van we ten orde in geheel Indonesië een Nederlandse delegatie Sjahrir naar Djokjakarta vergezellen om Soekarno en Hatta te overtuigen van de noodzaak de Nederlandse voorstellen te aanvaarden. Onder voor de Republiekeinse gebieden zo nodig met de hulp van de Ne-tussen zjjn er uit Republikeinse derlanders; 5. gemeenschappelijke kringen stemmen vernomen, die al- controle op in- en uitvoer. thans enig optimisme rechtvaardi- Men kan moeilijk ontkennen, dat gen. Zo zou de republikeinse minls- deze concrete punten iets aan dui- ter van Defensie Sjarifoedin hebben delijkheid te wensen overlaten. Zij verklaard: „er is niet veel verschil vorderen van de leiders der Repu- tussen dit plan en ons eigen plan", bliek op korte termen een uitspraak Juist op dit ogenblik kan de me< die beslissend kan ztfn voor de toe- ning van de Republikeinse defensie- komstige verhouding tussen de Re- minister betekenisvol zjjn. publiek, de Verenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Ne- Qe yjjf punten derlanden In zfln nieuwe gedaante. DE verhoudlng van de regering van Soekarno'-i Republiek tot de rege- Moeilijke beslissing ringen van de z.g. Malinogebieden ONGETWIJFELD staat deze het is zeker niet al te best, Soekarno ia Republikeinse kabinet voor een zeer nog altijd overtuigd voorstander moeilijke beslissing. Zij moet een van een ongedeelde republiek, die de gehele archipel moet omvatten. Aanvaarding van het eerste punt, het vormen van een gemengde in terimregering,' die ook vertegen woordigers van deze Malinogebie den moet omvatten, betekent voor de Republiek Indonesia een volle dig opgeven van het unitaristisch standpunt. Een besluit, dat men ongetwijfeld niet gemakkelijk en slechts met tegenzin zal nemen. Overigens staat vast, dat deze eis geheel blijft binnen de grenzen van het tfccoord van Linggadjati. De eis van een universele valuta vloeit voort uit de in punt I ge noemde eis tot de vorming van een federale regering. Deze eis zal bij aanvaarding van deze federale re geringsvorm, naar onze mening, minder bezwaren van Republikeinse zijde uitlokken. Zij zal echter moe ten worden vervuld om internatio naal de economische positie van In donesië erkend te krijgen en om In donesië zijn plaats te verschaffen op de wereldmarkt. Het is te ho pen dat de regering van de Repu bliek het belang van deze eis zal inzien. De Indonesiërs klagen dikwijls, en ten dele terecht, over de Neder landse blokkade van de Republi keinse kusten. Aan de andere kant staat, dat hun exportembargo naar andere Indonesische gebieden niet minder te laken is. Door ruime rijst verschepingen naar de hongergebie- den zullen de Republikeinen hun so lidariteit met geheel Indonesië kun nen bevestigen. Hét tere punt in de Nederlandse eisen is ongetwijfeld de eis tot ves tiging van gezag en orde, desnoods met de hulp van de Nederlanders. De aanvaarding van deze eis zal voor de jonge Republiek stellig een bittere pil betekenen. Het Is begrij pelijk, dat juist ten aanzien van dit punt bij de Republiek veel wantrou wen zal heersen. Wantrouwen, dat gezien de actie van Gerbrandy c.s., niet geheel onverklaarbaar is. Wij gaan dagen van historische betekenis tegemoet. Wij mogen slechts hopen, dat in Djokja, Ba tavia en Den Haag voldoende goede wil, gepaard aan realiteitsbesef heerst, om de tegenstellingen tot een juiste- en vreedzame oplossing te brengen. DEWI Te Washington werd Woensdag door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall en de Ne derlandse ambassadeur Loudon een overeenkomst ge tekend, waarin de schulden en vorderingen, die gedu rende de oorlog en onmiddellijk daarna zijn ontstaan, definitief worden geregeld. De Amerikaanse hulpverlening beliep een bedrag van 330 millioen dollar. Tengevolge van de welwillende houding van de Amerikanen is dit bedrag thans terug gebracht tot 67% millioen dollar..Het grootste deel van |de schuld is Nederland dus kwijtgescholden. Het reste- rende bedrag1 kan op zeer voordelige voorwaarden JLIEFTINCK worden voldaan, n.1. over een periode van 30 jaar te beginnen in 1951. In een radiorede heeft minister Lieftinck de dank van 't Nederlandse volk voor deze edelmoedige regeling aan het Amerikaanse volk en de Ameri kaanse regering overgebracht. Comm. Gen. terug De leden van de Comm. Generaal, de Heren Schermerhorn en v. Pol zijn Woensdagnamiddag per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Ter begroe ting waren o.m. aanwezig de Heren Logeman, Kiveron, Vorrink, Goed hart en van de Goes van Naters. De Heer Schermerhorn merkte op, dat de berichten van buitenlandse pers- bureaux over de aan de Indonesiërs overhandigde nota maar ten dele juist waren. De eis tot instelling van een federale regering berust inder daad op waarheid. Handel Russische zóne Naar wij van betrouwbare zijde vernemen hebben de onderhandelin gen tussen Nederland en de Russi sche zóne van Duitsland geleid tot de parafering van een handelsover eenkomst, die 1 Juni van kracht zal worden. Nederland zal o.a. superfos faat en haring leveren, waarvoor wij o.a. kali terug zullen ontvangen. Havenstaking ten einde Na een bijeenkomst van de sta kende havenarbeiders te Rotterdam werd op advies van het EVC-bestuur besloten het werk te hervatten. De voorzitter de Heer v. d. Berg deel de mede, dat er nog wel andere mid delen zijn om het doel van de EVC t^ bereiken. Reeds eerder was uit de vergadering de suggestie naar voren gekomen, een langzaam-aan-actie té ontketenen. De reders hadden te kennen gegeven, dat de arbeiders, die het werk hervatten weer in het be zit zouden worden gesteld van hun havenboekje. Herstel wegen Noord- Holland Gedurende de bezettingstijd was het door schaarste q,an materialen bijna onmogelijk geworden aan een goed onderhoud der wegen de hand- te houden. Bovendien zijn door veel vuldig verkeer met zware militaire wagens de wegen zwaar op de proef gesteld. De rijwielpaden zijn op vele plaatsen ernstig beschadigd, vooral door de schuilplaatsen tegen lucht- gevaar. Na de bevrijding heeft de Prov. Waterstaat terstond de verbetering der wegen ter hand genomen, maar het blijkt noodzakelijk op vele plaat sen bijzondere voorzieningen te tref fen. Door de Prov. Waterstaat is een overzicht samengesteld met de begroting van de werken, die voor zover de materiaalpositie dit toelaat in 1947 zouden moeten worden uitgevoerd. Het bedrag van de begroting beloopt zowel voor de voorzieningen aan de rijbanen als voor de voorzieningen aan de rijwiel paden ieder rond 600.000 gulden, zo dat in totaal 1.200.000 gulden nodig is. Dit bedrag wordt thans door Ge- duputeerde Staten aan de Provin ciale Staten gevraagd. Er zal een geldlening voor gesloten worden, %f te lossen in vijf jaar. Over Indonesië Een Nederlandse militaire woord voerder heeft, om ongeregeldheden tussen de Republiek on de Pasoendan te voorkomen .verklaard, dat op verscheidene punten, waar moeilijk heden te verwachten zijn, Nederland se wachten zijn geplaatst Er zijn op 24 Mei posten geplaatst bij het krachtstation te Depok, op 25 Mei bij de onderneming Kaumpandak en op diezelfde dag ook bij verschillen de spoorwegstations. De maatrege len zijn slechts genomen, hangende verdere beslissingen van de regering te Batavia Een Madoerees, die kortgeleden van Madocra naar Soerabaja is overgestoken en zich aldaar In krin gen bewogen heeft van de door de Madoerezen onlangs opgerichte ver eniging tot afscheiding van de Repu bliek, Is gisteren door dr. van Mook ontvangen. Het moderamen der Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft aan de predikanten verzocht om in de Godsdienstoefeningen van Zondag 1 Juni a.s. in het bijzonder in de voor bede aandacht te willen geven aan Indonesië in verband met de moei lijke situatie, waarin deze gebieds delen verkeren. Het toneelgezelschap Comedla zal op 6 Juni a.s. per Skymaster naar Indonesië vertrekken. Te Utrecht is de constituerende ver gadering gehouden van de sticht- ting „Protestants Interkerkelijk Thuisfront". Van 23 tot 28 Juni a.s. zal in Bra bant een rattenbestrijdingsweek worden gehouden. In Twente zal deze zomer een proef worden genomen met een „regenkanon", waarmede kunstma tig regen kan worden opgewekt. Drie van de vier onderzese tele foonkabels van ons land naar En geland zijn thans weer aangesloten In het erecomité voor de Czaar Peterfeesten te Zaandam van 18 tot 24 Augustus hebben o.a. zitting ge nomen de Sowjet-Ambassadeur en de Minister van Buitenlandse Za ken. Te Amsterdam werd een interna tionaal psycho-analistisch congres gehouden. Prins Bernhard kreeg per vlieg tuig als geschenk van een Deense kaashandelaar een kistje Deense kaas toegezonden. Door de Koningin is gratie ver leend aan de tot de doodstraf ver oordeelde P. M. C. A. America. Woensdag is de twaalfde Neder landse volkstelling begonnen. Het weer vandaag ZEER WARM Overdag over het algemeen zonnig weer met temperatuur oplopend tot zeer hoge waarden. In de namiddag kans op enkele verspreide onweers buien, voornamelijk in het Zuiden van het land. Meest matige wind tus sen Oost en Zuid-

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1