WAARHEEN GAAT DE WERELD? Buitenland j Scherp Amerikaans protest tegen Russisch optreden in Hongarije Krijgt de V.N. een leger? II Binnenland] Acht jaar tegen Voute Sitdown staking bij Wilton werf Dreigend conflict in bouwbedrijf KORT KORT 4e Jaargang No 953 Uitgave N.V. Noordhollandse Pera 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. kmaarder DACHT. VOO» AIXMAAK EN OMGEVINQ Zaterdag 7 Juni 1947 Directeur: TH. W. RBYNDERS Hoofdredacteur! O. E. DE WINTER De Amerikaanse regering heeft een scherpe protcstnota opgesteld, bestemd voor de Russische commandant in Hongarye, waarin het op treden van de Russen aldaar een ernstige interventio .ln de interne aangelegenheden van Hongarye wordt genoemd. In de nota wordt voorgesteld de toestand aan een onderzoek door de drie bezettende mogendheden te onderwerpen. De Amerikanen z\jn van plan, zoals y.ij dan ook in de nota doen door s> hemeren, maatregelen te nemen, wanneer geen bevredigend antw oord wordt- ontvangen. Men ver wacht dat Amerika in dat geval de Hongaarse kwestie voor de V.N. zal brengen, zoals reeds door senator Van den Berg werd voor gesteld. ONDERTUSSEN neemt de onrust ln Hongarye toe. Een parlementaire zuiveringscommissie heeft documen ten gevonden, waaruit blijkt, dat verschillende Hongaarse politici en gezanten in het buitenland niet ge heel zuiver zyn. Zo wordt daardoor- de voormalige voorzitter van de Hon gaarse nationale vergadering, Var gas, gecompromitteerd. Vargas heeft echter de benen genomen en schijnt in Wenen te zijn ondergedoken. Een 30-tal Hongaarse leden van de ge heime politie zijn reeds te Wenen aangekomen om daar een onderzoek in te stellen. De Hongaarse legatie te Wenen heeft om bijzondere be scherming door de Oostenrijkse po- lit'e verzocht. Het Hongaarse leger staat, naar de laatste berichten luiden, sedert vier dagen onder rechtstreeks toe zicht van Russische officieren, die een strenge discipline handhaven. Geheime documenten, die plotseling worden ontdekt, geheime politie, die op jacht gaat naar vroegere staats lieden, wie herinnert zich niet deze methoden? Hitier c.s. waren er ex perts in. Vyf jaar is er gestreden om aan deze methoden een einde te ma ken. Maar heeft het wat uitgehaald? OOK in Burgarije is het niet aan te raden in de oppositie te gaan. Niko- la Petkov, leider der oppositionele boerenpartij, is gisteren gearresteerd, beschuldigd van het voorbereiden van een poging om met geweld van wa penen aan de macht te komen. Pet kov, wiens partij bij de verkiezingen van vorig jaar October 90 van de 99 oppositiezetels in het parlement be zette, werd gearresteerd, nadat de jiationale vergadering bij stemming had besloten zijn parlementaire on schendbaarheid op te heffen. HET bestuur vria de vakvereniging van Spoorwegarbeiders in Frankrijk heeft hei beroep van Ramadier om het werk te hervatten en de com- promisoplossing inzake Ionen te aan vaarden, van de hand gewezen. Het Franse kabinet kwam onmiddellijk na het bekend worden van de ver werping van het beroep van Raiya- dier in een noodvergadering bijeen Va§tegenwoordlgers van de militaire macht woonden de zitting bij. De regering is% bereid het requireren van alle spoorwegmateriaal te bevelen. Dit bevel kan worden gegeven krach tens een oorlogsmaatregel en bete kent dat alle arbeiders worden ge vorderd en aan gevangenisstraffen bloot staan, indien zij weigeren te werken. ALLE volken, met inbegrip van de Sowjet Unie, zullen iets van hun souvereinitcit moeten prijs geven in geval van controle op de atoomener gie .aldus verklaarde generaal Ms. Naugnton, Canadees vertegen woordiger in de commissie voor de atoomenergie der V.N. Hij zeide ver der niet te geloven, dat de commissie voor de atoomenergie overeenstem ming over een ontwerp-verdrag zal bereiken voor de zitting van de Alge mene Vergadering in September. „DEMONEN EILAND" Aan het einde vap Juni a.©. zal ons huidige stripverhaal ..Demoneneiland" in druk verschUnen. Het wordt een keurig boekje van 32 pa gina's* in het formaat 19y2 x 27. De prys Is buitengewoon laag gehouden en bedraagt SLECHTS VIJFTIG CENTS. VVy vertrouwen, dat de lezers dc7,e uitgave met vreugde zul len begroeten. IJden kan het boekje reeds thans bestellen en wel per briefkaart aan de admi nistratie van ons blad. Hen haaste zich, wan de oplage is beperkt J Ook in de eViligheidsraad ziet het er niet naar uit dat men overeen stemming zal bereiken inzake de kwestie van het internationale leger dat aan de UNO ter beschikking zou worden gesteld. De Vflf Groten zijn het lang niet eens. Rusland beweert, dat de strijdkrachten der V.N. ge- atationneerd dienen te zijn binnen de grenzen van het land, waartoe zij behoren. De andere Groten willen deze sÜ^jdkrachten (die er overigens nog niet zijn en waarschijnlijk nooit zullen komen maar het is wel leuk er enkele jaren over te praten alsof ze er toch al zijn) op bepaal de bases onderbrengen en een wer- kelyk leger vormen, dat geheel on af hankelyk van de nationale Jegers staat. WAT mert met de verplaatste perso nen moet beginnen ls een probleem, dat de UNO maar niet kan oplossen. Het lijkt wel of tfe wereld overbe volkt is. Amerika zal zeer waar- schgnlyk een wetsontwerp voor im migratie van 100.000 verplaatste per sonen aannemen. Indien dit wetsont werp niet wordt aanvaard, zo ver klaarde de onderstaatssecretaris van buitenlandse zaken der V.S., Hill- drlng, zullen de* verplaatste personen met geweld gerepatrieerd dienen te worden of wel blijvend^ in kampen gehouden moeten worden. Veevoeder voor. de winter. Overal is men thans bezig met hel ensileren van gras voor het vee. Het vers gemaaide gras wordt in grote betonnen silo's opgeslagen en biyft daarin uitstekend geconserveerd. WJj, to^en IS „De Nieuwe Eeuw" geeft de Utrechtse indologische prof. Gerret- son nog steeds zijn critiek op Lihg- gadjati ten beste. Ook in het laatste no. van dit weekblad doet hy weer hevige aanvallen op de regeringspo- litiek. Toch wijst Gerretson hier met felheid de gedachte af, dat er een koloniale oorlog zou moeten worden gevoerd om de ondernemersbelangen te beveiligen: „wy ontkennen zeker niet, dat de ondernemers recht hebben om hunne ondernemingen terug te krij gen. Maar wij willen niet, dat voor dat recht een druppel bloeds vloeie Trouwens is het financieel belang van deze teruggave veel geringer dan men waant: de aandeelhouders zullen in de komende jaren niet op dividenden kunnen rekenen. Indien de Nederlanders naar hun onder nemingen terugkeren, dw grotendeels geschieden in hef be lang van de inheemse bevolking; het is onze overtuiging, dat Java en Sumatra zonder de opbrengst der Westerse ondernemingen hun budget onmogeiyk sluitend kunnen maken. Maar ons volk zou zich ten stellig ste verzetten tegen een oorlog om die ondernemingen. Voor de rechtsbescherming van de onderdanen van 't Koninkryk over zee heeft het grootste en gezond ste deel van de Nederlandse natie zyn goed en bloed veil; maar voor het ondernemersbelang, hoe reëel en rechtmatig ook, geen man en geen eent." Prof. Gerretson zal ons echter wel willen toegeven, dat in Indonesië de nationale- en de ondernemersbelan gen maar al te vaak hand in* hand gingen. Waaraan moeten wy ons ver trouwen ontlenen, dat dit thans an ders is? Buitendien: wij wensen geen oorlog met de Indonesiër. Dat zou Laar onze stellige overtuiging ons land in ieder opzicht naar de onder gane leiden. HET wereldbeeld van onze dagen is allerminst hoopgevend voor een schone toekomst voor de mensheid, constateerden wij in ons eerste artikel. Het is een verscheurd wereldbeeld dat talloze gevaarlijke tendenties in zich bergt. Het is dis harmonieus en leeft onder de voortdurende bedreiging van de vernietigende uitwerking van een komende oorlog, waar in het atoomwapen triomfen zal vieren. Maar de mensheid in doodsangst zit verlamd neer en doet niets of vlucht in de roes van het moderne zinnengenot, de dreunende rythmen van de „jazz" en het zinnelijke geschuifel van de danszaal. „Da wereld een dansfeest", zoals de schrijver Arthur van Schen- del, het uitsprak. Is er dan geen uitkomst uit de impasse Misschien nog wel, maar dan zullen wy bereid moeten zyn de dingen radicaal anders aan te pakken. Dan zullen wy moeten weten, dat ons nog maar weinig -tijd gelaten is. Dan zullen wy ook moeten beseffen, dat democratie nog iets anders is, dan een min of meer geslaagde verkiezingsstryd en een daar op gebouwd parlementair systeem. Einde van het nationalisme IEDER nationalisme moet in 'zijn consequentie leiden tot een aan- bidding van de eigen natie, van het eigen volk. Daarmede plaatst men dan tegelijkertijd het eigen volk tegenover andere volkeren Men heeft het met dit nationalis tisch systeem reeds vele tientallen eeuwen geprobeerd. Het is bij al le goede en minder goede bedoelingen steeds uitgelopen op voortdurend vreseüjker wordende oorlogen. Daarom is het ten hoog- ste tijd, dat wy het nationalisme dit ons denken en bovenal uit ons handelen wegbannen. Wy dienen te beseffen, dat overal ter wereld mensen leven, die het zelf de doel nastreven, n.1. een klein beetje levensgeluk, hoe zy dit ver der ook omschrijven willen. Wat de wereld niet langer kan ontberen, is een wereldbestuur, dat de grote problemen met een wereldomvattende visie weet op te lossen. Aan dat wereld-bestuur dienen de nationale regeringen, als lagere organen, ondergeschikt te wordep gemaakt. En deze leu ze van wereld-bestuur mag niet zijn een brok demagogie van en kele politieke nieuwlichters. Het moet ons duidelijk zijn, dat wij dat wereld-bestuur binnen de tijd van enkele jaren in de practijk hebben te verwezeniyken, wil de mens heid inderdaad nog toekomst hebben. Wy prediken geen angst, maar willen het toch een ieder In scherpen, dat een derde wereld oorlog verwoestingen zal brengen waarby die van de beide vorige nog maar kinderspel waren. De materiële-, morele- en economi sche ontwrichting zal dan zó groot zijn, dat niet meer'op her stel zal mogen worden gehoopt. Nog buiten beschouwing gelaten de millioenen slachtoffers, militai ren en vooral burgers, die een on- tydige en vreselyke dood zullen sterven. Speciale rechtvaardigheid DAARNAAST zullen wy in die wereld-gemeenschap voor ieder mens sociale rechtvaardigheid hebben te verwerkelyken. De mens mag niet langer uitbuitingsobject zyn van anderen. Het goede van deze aarde moet allen ten goede komen. Een ieder moet geiyke democratische rechten bezitten. Niet enkel in politiek, maar niet minder in economisch- en sociaal opzicht. Maar dan zal er ook hard moeten worden gepro duceerd om allen een maximum welvaart te verzekeren. Het zal by de productie niet langer om winst mogen gaan, maar om behoefte bevrediging. Durft de wereld het aan met vetgemeenschappelyking van de productie, met sociale- en econo mische democratie, dan zullen de massale en schadeiyke werksta kingen tot het verleden behoren. Dan zal de sociale strijd niet lan ger machtsstryd zyn, maar een op recht gebaseerde zekerheid. Bezinning op wat verbindt IJINNEN de naties, die hun be- perkte, grotendeels administra tieve- en culturele taak biyven behouden, zal men meer dan men dit tegenwoordig doet, moeten zoeken naar wat verbindt. Er zal een einde moeten komen aan een heilloze partystryd. By alle ver schil van Inzicht, uiting van men- selyke adeldom, zal men toch meer dan tot nu toe moeten be seffen, dat ieder slechts een be perkt waarheidsbezit heeft, en dat wy allen dé waarheid slechts ten dele kennen. Om de absolute waarheid, die wy allen zoeken, gaat het tenslotte. Maar dan is het niet oirbaar, dat wy elkan der verketteren omdat ons zoeken naar waarheid tot verschillende levens- en wereldbeschouwingen leidde. In diepe verdraagzaamheid hebben wy elkanders beweegrede nen te eerbiedigen. Elk fanatisme dient ons vreemd te zyn. Eigen inzicht verdedigend en verdiepend hebben wij tegelijk overtuigd te zyn van het goed recht van an- derer inzicht Leven zonder angst KUNNEN wy die ene ongedeel de wereldorde zonder dreigende atoombomcatastrofe; die sociale rechtvaardigheid, zonder vernieti gende machtsstryd die bewust wording van de band, die alle mensen bindt, bereiken, dan zal de mens opnieuw een leven zon- der angst deelachtig worden. Dan zal er weer vreugde kunnen zijn in hoofden en harten van die ontel- baren, die nu met het zorgenvol le leven geen 'raad meer weten. Dan zal er geen massale vlucht in de roes meer behoeven te zyn. Dan zal de mens zich waariyk vry kunnen voelen. Dan zal ook de de- mecratie als een schone bloem kunnen openblóeien. Als wy ons de vraag stellen waarheen gaat deze wereld, dan hebben wy ons bewust te zyn, dat wij géén naar de hierboven ge schetste toekomst of naar de on dergang. Een andere keuze ls er niet. DEWL GISTEREN heeft het bijzonder gerechtshof te Amsterdam de zaak tegen de oud-burgemeester van de hoofdstad, E. J. Voute, opnieuw behandeld. Talloze getuigen a charge belichtten de houding van de burgemeester gedurende de bezetting en het heeft niet mogen baten dat de verdediging ook getuigen a decharge naar deze tweede zit ting had gebracht. Zo trad nu o.a. Krimlnalrat Lages als zodanig voor de balie ,dlc verklaarde dat het „evacueren" van Joden steeds op Duits bevel geschiedde en dat Voute „ln tal van gevallen" had geprotesteerd tegen Duitse maatregelen. De verdediger van Voute, mr. A. W. IJjrmmell, meende dat er geen strafbare feiten waren gepleegd door de verdachte. „Nog steeds heb Ik", aldus de verde diger", geen materieel strafbaar feit kunnen vinden tegen Voute. De wyze waarop hy zRn ambt heeft uitgeoefend ls goed geweest". Dat de procureur fiseaal aan het bUzonder hof, mr. N. J. G. Sikkei, een geheel andere mening is toegedaan bHJkt uit de els, die bjj deze twee de zitting werd uitgesproken, n.1. een gevangenisstraf van 8 jaar. Op 25 April werd door mr. Sikkel 5 jaar geëist. De uitspraak is be paald op 20 Juni a.s. des morgens om 9.30 ntir ONGEVEER 6000 man by de Wilton- Feyenoord-werf te Schiedam Is een sitdown-staking begonnen. De oor zaak ls, dat enkele dagen geleden de directie aankondigde dat gisteren het toegezegde winstaandeel, over 79 werkuren lopend, zou worden uitbe taald, doch gisterenavond werd aan geplakt, dat van de uitbetaling niets kon komen, omdat het college van Ryksbemiddelaars nog geen toestem ming tot uitbetaling had verleend Er hebben besprekingen plaats tussen de fabrlekskern en de directie. Aan de stakers is aangeraden het werk te hervatten. SJAHRIR heeft een persconferentie gehouden te Djogja, waarby hy over de nota der Nederlandse rege ring o.a. zelde, dat deze in haar ge heel onaanvaardbaar is maar dat wel vele afzonder! yke punten accep tabel moeten worden geacht. De Re publikeinse nota zal volgens Sjahrir Vrydag gereed komen. De tegenvoor stellen, zyn gebaseerd op Lingga- djatl. De financiële en economische problemen zullen volgens Sjharir ge makkelijk te regelen zyn, wanneer er een nationale regering zal zyn ge vormd. DE Australische vakverenigingen hebben naar aanleiding van de ver zoeken der Nederlandse en Indonesi sche regeringen besloten mee te werken aan de verscheping van goe deren, die In de Australische havens liggen opgeslagen en bestemd zyn voor de Indonesische bevolking. De vakvereniging spreekt de verwach ting uit, dat de medewerking aan de maar krachtig Buitenland Churchill zal een operatie moeten ondergaan. De operatie is niet van belangryke aard. Men neemt aan dat Engeland be zwaren zal maken tegen het lid maatschap van Bulgarye der V.N. Te Buenos Aires gaan geruchten, dat de nationalistische party bin nen 24 uur zal worden ontbonden. - De bevoorrading van de Britse zóne in Duitsland heeft Engeland tot 31 Maart 1947 toe reeds 47 millioen pond sterling gekost. Volgens Heinrich Luebke, minis ter van voedselvoorziening in de provincie Nord-Ryn-Westfalen zal Duitsland economisch volko men ineenstorten wanneer niet meer voedsel wordt ingevoerd. Vyf personen, van wie 4 Grieken of Joegoslaven van Griekse oor sprong staan te Belgrado terecht onder beschuldiging van spion- nage. - Joseph Raseta, afgevaardigde van Madagaskar in de Franse nationale vergadering is gearres teerd, beschuldigd van het in ge vaar brengen van de binnenlandse veiligheid. - De nalatenschap van president Roosevelt bedraagt 1.943.885 dol lar. - De bestuurscommissie van het wereldverbond van vakverenigin gen is heden te Praag bijeenge komen. - Te Huil is de jaarhjkse visserij conferentie van de i/ernatlonaie transportarbeldersfcderatie b<» gonnen. Ook Nederland ia verte genwoordigd. verscheping van deze goederen naai Indonesië zal bydragen tot het spoe dig tot stand komen van een situa tie .welke de handel tussen Austra lië en Indonesië zal mogeiyk maken ER dreigt een conflict ln het bouw- bedryf zo deelt men ons van bevoeg de zyde mede. Sinds Juni 1946 is de bedryfsunie in het bouwbedryf bezig te komen tot afsluiting van collec tieve arbeidsovereenkomsten. Nt moeizame onderhandelingen werd tenslotte in Januari van dit jaar met de betreffende werkgeversorganisa tie overeenstemming bereikt Het col lege van Ryksbemiddelaars mcend© echter aan de overeengekomen uur loonsverhoging zyn toestemming niet te kunnen geven. Tot dusver ls echter een definitieve regeling ach terwege gebleven. De bedrijfsunia zal zich dan ook genoodzaakt zien, mocht er niet spoedig een bevredi gende oplossing gevonden worden, om de der haar noodzakelyk geacht© maatregelen te nemen om haar dool te bereiken. maar krachtig Binnenland De voorzitter van het Neder lands Olympisch comité It. koL C. F. Pahud de Mortanges heeft tezamen met de chef de mission Lotsy en mr. van den Houten »>cn kort bezoek gebracht aan Londen tot het voeren van besprekingen .inzake de Nederlandse deelne- "mlng aan de Olympische spelen in 1948. De KLM heeft heden een vracht- dienst geopend op New York. Éen Skymaster zal eenmaal per week tussen Amsterdam en New York vliegen. Twentse PTT ambtenaren zyn een actie begonnen ter verbetering van hun positie. Tegen Rosman, vertrouwensman van de burgemeester van Rotter dam, MUller, heeft de advocaat fiscaal van het Byzonder Gerechts hof te Rotterdam de doodstraf geëist Een groep van 16 Deense ver pleegsters bezoekt Rotterdam. Een roeiboot is op het Twenteka naal omgeslagen. Twee arbeiders kwamen daarby om het leven. Nadat H.M. de Koningin afwy- zend op het gratieverzoek van de burgemeester van Velsen in be- zettingstyd, Tjeerd van der Wei de, die door het Byzonder Ge rechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld was, is het vonnis Vrydagmoi~en voltm1*'*-- Van der Weide was een n. type, die niet alleen zyn standplaats, maar ook andere delen van onze provincie terroriseerde. De LUVA verloting heeft het vol gende resultaat opgeleverd: De hoofdprys ter waarde van f 6000 viel op 25562. De tweede prys is voor de eigenaar van no. 05154 tenvyi de derde prys op no. 87016 terecht is gekomen. Het weer vandaaq Gelrtf'.HIJk .r Zulfrt™«t Tf'ïtd draaiende en afzwakken-* WV*> Af nemende bewolking. Overwegend drqve, vveeiy Enige stygjng van te ra* peraiuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1