Het regeringsbeleid de windmolen waartegen de tuinders vechten? Alkmaarders naar de Olympische Spelen Schrijvende Lezers ,t Kan verkeren De heer Óoot is optimistisch gestemd /Tevreden, maarhet kan nog beter" Wat de heren M. Volkers en K. Boot Jr. gepresteerd hebben op de Internationale Keurturnwedstrijden te Hengelo, wijst niet alleen op een bui tengewone natuurlijke aanleg, maar evenzeer op een training die de punt jes op de i zet. Om oen „kgkje achter de schermen" te nemen zijn wij on langs eens binnengestapt in het oefen lokaal van De Halter in de School straat, waar de heer Boot Sr. zijn pupillen groot brengt. Wie zo, onverwachts en onaange kondigd, binnen komt stappen, zal zich al gauw verwonderd afvragen Of hier werkelijk de turners van De Halter aan het oefenen zijn voor al, als men weet, dat men de dames- en heren-eregraad voor zich heeft. v Maar als de heer Boot' opdracht geeft, een reeds ingestudeerde oefe ning uit te voeren, dan slaat de ver wondering al heel spoedig om in be wondering! En men realiseert zich, dat het gerecht dat in de kfuken klaar gemaakt wordt er heel wat voordeliger uitziet wanneer het kant en klaar op de dis geserveerd staat! Agenda Bioscopen: Harmonietheater Zoals de ouden zongen met MiCkey Rooney en Judy Garland, 8 uur, Zaterdags 7 uur en 2.30 matinee. Tot 14 jaar on der geleide. Victoria-theater En toen kwam Jo- nes met Cary Oooper, Loretta Young e-a. 8 uur. Zaterdags 7 en 9.30 uur; Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Woens dags 2.30 matinee. Cinema Americain: Gekke toeristen Abboth en Costello. 8 uur. Zater dagavond 7 en 9.30; Zondag 2, 4.30 7 en 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 Alkmaars Bioscooptheater: Hij is voor de bakker met George Formby 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Woens .dagmiddag 3 uur. Eretentoonstelling Graadt van Rog gen. Gemeente-museum. Dag. van 1012 en van 25 uur. Zondag (laatste dag) 25 uur. Zaterdagmiddag: Sportpark: mo torraces. SCHOOLREISJE ROCHDALESCHOOL De leerlingen van de Rochdale- echool van de 3e, 4e en 5e klas heb ben Dinsdag hun jaarlijks schoolreis- Je gemaakt en wel naar Amsterdam. Voor deze gebeurtenis hadden de kin deren het hele jaar een bedrag ge spaeril. De spoorwegen verleenden 'n prachtige medewerking. In Amster dam werd ,,Artis" bezocht en een bootreisje door grachten-en havens gemaakt naar Schiphol. De 6e '-'as zal met andere scholen nog een reisje naar Utrecht maken; de le en 2e naar Bergen. Gaarne vól- doe* wij aan het verzoek van talrijke ouders een ;woord van dank te bren gen aan de leerkrachten voor het onvermoeid werken en zorgen voor hun kroost. De Alkmaarse Kaasmarkt Vermoedelijk in verband met het uitzicht op enige export was de n,arkt zeer vlug. De prijs liep op tot f L5L In normale tijden doet zich omtrent deze periode de vraag voor opzet gelden. Daarvan is op *t ogenblik geen sprake, want de hoe veelheid, die voor opzet in aanmer king mag komen, wordt van over heidswege voorgeschreven en is zo gering, dat ze practisch wel kan wpr ien verwaarloosd. De kwaliteit was beter dan in de afgelopen weken. De periode van de stalmelk is achter de rug, terwijl kaas, die in de warmte is bereid en vervolgens koel weer krijgt, zich over het algemeen goed houdt. Intussen kregen we de indruk dat de prijzen nog al uiteen liepen. De goede kaas bracht op van 1.48 tot 1.51. Voor lagere prijzen ging echter ook nog al het een en ander weg. Deze goedkopere kaas zal wel kaas zijn, die zijn weg vindt naar het binnenland. Voor de consumptie In Nederland zijn de hogere noterin gen van deze markt vrijwel onmoge lijk Het zal er dan - >k wel op neer komen, dat de afwijkende soorten voor het binnenland worden bestemd. Het bezoek was goed. Er waren veel vreemdelingen, doch het kwam ons voor, dat er minder vreemde ta- le- weiden gesproken dan een week geleden. De aanvoer was met 46.500 kg. de grootste van dit ja&r. A!kmaarse Boys spelen Ter rectificatie van ons aanvan kelijk bericht ,dat de Alkmaarse Boys a.s. Zondag om 7 uur tegen IVV /ouden spelen, delen wij ter Voorkoming van misverstand mede. dat deze wedstrijd begint om 2 u. 30 De wedstrijd* wordt gespeeld op hel Gem. Sportpark. „Nog slechts een regelmatige flinke training en we zien de ze heren nog als afgevaardig den voor de Olympische Spe len naar Londen vertrekken", zo luidde de voorspelling die wij van de Heer Boot, direc teur van De Halter, als ant woord kregen op onze vraag, wat h\j van de prestaties van M. Volkers en K. Boot Jr dacht. f Het kan nog beter Wij wachten het einde var^ het irainingsuur af om even de heer Boot „onder schot" te krijgen. „Was tevreden over de presta ties van Volkers en uw zoon?" „Zeker was ik tevreden, hoewel het natuurlijk altijd nog beter kan. Moup en Klaas waren resp.' 1 en 2 bij het paard volteren. Bovendien was Moup no. 1 bij paardsprong en Klaas 3 bij het hoogrek". „Was het verschil tussen de Belgen en Nederlanders groot?" „Groot direct niet, maar wel wa ren er enige opmerkelijke verschil len. In de eerste plaats zochten de Belgen het meer in krachtoefeningen terwijl de Nederlanders «pvielen door souplesse en zwaardere oefenstof. Bo vendien was de Belgische ploeg niet zo homogeen als de onze. Het ver schil tussen Defer (1) en Beumter (6) bedroeg by de Belgen ruim 12 punten, terwijl het verschil tussen G. J. C. Linde (1) en W. Verhoeckx (6) slechts 5 punten bedroeg. Ook de dames hou den zich uitstekend „Hoe staat het met de dames- keurploeg t.o.v. de andere landen?" „Over het algemeen Is men van oordeel dat onze dames keurploeg su perieur is aan 'dia van de overige landen.". „Denkt men er in de andere lan den ook zo over?" „Gezien de veranderingen to.v. de te verwerken stof voor de Olympische Spelen 1948, zou men zeggen van wel". Kortgeleden is er n.1. een confe rentie geweest tussen de vrouwelijke afgevaardigden van landen die op de' Olympische Spelen met een dames- keurploeg zullen uitkomen. Ondanks de protesten van de Nederlandse af gevaardigde zijn de voorgeschreven oefeningen dusdanig verlicht dat er van keurturnen eigenlijk geen spra ke meer is. Het hoogrek en paard zijn vervallen, evenals de vrije oefe ningen. Daarvoor zijn in de plaats gekomen de evenwichtsbalk en rhyt- mische oefeningen. Bovendien bestaat niet meer de mogelijkheid iets van je zelf te ge ven daar alles „verplicht werk" zal worden. Het gevolg van dit alles Is, dat er een- nieuwe selectie voor de dameskeurploeg zal plaats vinden. Onze dames, waarvan er tlïans 2 in de Nederlandse keurploeg zijn op genomen zullen hiermede dus reke ning dienen te houden. Dit was het laatste wat wij te ho ren kregen, want er moest hard worden gelopen om de laatste bus naar Bergen te pikken. MARKTBERICHTEN- l-acgcrtijk IS Jan! 191T. 24300 kg aardappelen: Eerstelingen f 5163; kleine f 3040; 170 bos peen f 38 Noordscharwoude 13 Juni 1947 700 kg vroege aardappelen f 44 f 56: kleine f 15—26 HEERHUGOWAARD De burge meester dezer gemeente zal op Dinsdag 17 Juni geen spreekuur houden. Het gewone spreekuur op Zaterdag 21 Juni ten raadhuize gaat door. IJK EN HERIJK Blijkens heV provinciaal blad nr. 34 van 1946 is de ijk en herijk voor deze gemeente vastgesteld op 25 Augustus a.s. Naar men ons mede deelde is als lokaal daarvoor aan gewezen de noordelijke zaal van het raadhuis (bene den ingang). KERMIS IN DE 8WAN De stroom van kermisexploitanten die een plaatsje trachten t krijgen op de beschikbare terreinen, over treft dit jaar verre die van vorige jaren. Blijkbaar denkt men dat In deze laaggelegen polder vele resten van verdwenen goudvoorraden zijn aangeslibd. Blauw-Wit kampioen Door een wel wat onverwachte overwinning (31) op de Volewije kers is BlauwrWit kampioen gewor den van district n. In het eivolle Ajax-stadion deed zich nog een on geval voor, dat gelukkig wondergoed afkwam. Een muurtje stortte in on der de druk van de toeschouwers en 20 personen maakten een buiteling naar beneden. Niemand werd echter ernstig gekwetst. De laatste dag vroeg 2 slachtoffers Gedeelte van het strand was behoorlijk afgezet. EGMOND AAN ZEE Dinsdagmid dag, de laatste dag, dat er met springmiddelen mocht worden ge werkt, zijn, zoals men weet, tenge volge van de werkzaamheden aan de bunker op het strand te Egmond aan Zee twee kinderen ernstig ge wond. Het strand was behoorlijk af gezet Deze kinderen bevonden zich echter niet op het strand, doch op tot heden onverklaarbare wijze zijn enkele brokstukken van het beton nen monster in de richting van het dorp geslingerd. De politie stelt een onderzoek in, hoe dit mogelijk was. want de werkzaamheden met spring ladingen zijn reeds enkele weken aan de gang, omdat er met kleine ladin gen moet worden gewerkt Steeds hadden de ontploffingen plaats in de richting van de zee. Een kind werd min het rechter been getroffen, het andere werd aan het achterhoofd gewond. Beide zijn naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd; een is er overleden. Zoals wU reeds meldden, staan nu de werkzaamheden met springmidde len stop en thans wordt er met man en macht gewerkt om de resten, die in de nabijheid liggen, op te ruimen. De rust is op het strand terugge keerd en de bezoekers kunnen weer ongestoord genieten van Zon, Zee en Zand. BURGERLIJKE STAND EGMOND AAN ZEE Geboorten: Gerrit Willem, zoon van K. Krab en- H. Wensink; Jacotf, zoon van J. Zwart en J. Visser; Trijntje, Johan- na, dochter van J. Visser en E. Broek; Johannes, zoon van P. de Vrij en T. de Graaf f; Ronny Antoni- a, dochter van M. Gul en A. Groen Divera Maria, dochèer van A. Schuit en M. Trerduin: Catharina Maria, dochter van A. de Waard en C. Abbo: Johannes, Gerardus, zoon van J. J. Wittebrood en'D. J. Zentveld. Ondertrouwd: D. Dekker en E. A. Ekkelboom, A. Stam en M. A. de Groot, D. van Dam en T. Visser, W Eisenbe^ger en J. Wjjker, E. Grave- maker en A. N. Wijker, J. Krab en G. Zwart ,J. Baltus en E .A. J. Dekker. Getrouwd: W. Glas en M. J. Gul, R. Krab en J. M. Zwart, K. Zwart en M. Visser, J. de Rooij yen A. Zwart. D. van Dam en T. Visser, D< Dekker en E. A. Ekkelboom. Overleden: G. Dekker, oud 33 ,im SLAG OM ARNHEM" HEILOO Woensdagavond draai de in „De Rustende Jager" de film „De slag om Arnhem", waarvoor grote belangstelling bestond. Naast het journaal werd een uit stekende film over de strijd in Joe- go Slavië gegeven. Het leven van het partisanen-leger en het prachtige werk van de geallieerde luchtmacht bij de evacuaties van gewonden per moest bewonderd worden. VOLKSHUISVESTING HEILOO Naar wij vernemen be staan er plannen by de Ver. voor Volkshuisvesting om 12 arbeiderswo ningen te bouwen. Wy juichen dit voornemen van harte toe daar cr grote behoefte is aan goede arbei derswoningen, vooral Juist nu zoveel woningen in het bijzonder die van middelmatige grootte, dubbel be woond worden. DE PRIJSWINNAARS van ons Pinksterraadsel int het grote aantal oplossingen van het Pinksterraadsel hebben wij tenslotte de prijswinnaars uitge zocht. De onderstaande personen zijn de gelukkigen: J. Doornbos, Bergen. R. A. Rutgers, Hoorn. C. Xauta, Alkmaar. G. Re nipt, Schagen. Het bedrag van de prijzen 10,-) is reeds per postwissel overgemaakt BURGERLIJKE STAND HEILOO (Van 6 t.m. 11 Juni 1947). Geboren: Coraelis Wilhelmus Maria, zv S. Kops en M. Zonneveld; Marga- retha Johanna, dv J. Schouten en C. M. Sander; Catharina Petronella He- 'lena, dv W. C. van Schooten en M. de Jong. Overl.: Sikke Altena, 81 J.; Willem Johannes Hoedjes, 43 j. On- dertrj J. Bakker, 37 j. en J. Nieuwen- huis, 36 j, beiden te Heiloo. Getr.: C. A. Bos en E. Klaasse; W. Wielenga en T. de Vries. ALKMAARSE EXPORTVEILING II Juni. Andijvie 1241; Postelein 2848; Rabarber 314; Spitskool 22; Peulen 121145; Doppers 82; Asperges 68—171; alles per 100 kg.; Uien 8—18; per 100 bos; Stelen 18—24; Sperciebo- nen 184—198; per 100 kg; Bloemkool IA 70—84. I 50-65, H 20—40 per 100 stuks; Aardbeien 360520 p. slof; Worteltjes 38—52; Radijs 10—12; Sel derie 3—8; Selie 8—12; per 100 bos; Sla 418 per 100 krop. De vroege aardappel Ontevredenheid over de nieuwe regeling HOORN Donderdagmiddag kwam in hotel Sopar te Hoorn de kring van Veilingsverenigin- gen in Westfriesland in Alge mene vergadering bijeen. De aan wezige vertegenwoordigers van de veilingsverenigingen staken in deze vergadering hun onte vredenheid over de nieuwe rege ling, die enige dagen geleden t.ar. v. de vroege aardappel is tót stand gekomen, niet onder stoelen of banken. In het algemeen kwam het hierop neer, dat men van mening is, dat de tuinder wordt opgeofferd aan de belan gen van de consument. De ver gadering nam dan ook het besluit een kleine commissie te benoe men, welke zal trachten via de standsorganisaties en de Stich ting van de Landbouw alsnog verbetering in deze regeling te krijgen. De les van bet verleden Voorzitter de Boer uit Grootebroek opende de discussies by de bespre king van de vraagstukken die op het ogenblik betreffende de afzet der producten, vooral van de vroege aard appelen aan de orde zyn, met te wij zen op de resultaten in het verleden en wel die van verleden jaar, toen het ook niet rooskleurig was. De te genactie toen ingezet lukte. De prij zen van de pootaardappelen waren verleden jaar goed en dat ls thans wederom het geval. De regeling ech ter, die enige dagen geleden tot stand is gekomen door samenwerking tus sen de Akkerbouwcentrale en het bedryfsschap voor groente en fruit, heeft lang geen bevrediging geschon ken. Voorzitter had in den Haag ge vraagd hoe de regeling tot stand was gekomen. Men had hem verteld, dat vele landen trek in ons product heb ben. Daarom vond spr. het heel raar dat de tuinders het niet nemen. De f 10.is vastgesteld. De tuinders nemen het niet. De heer de Wys uit" Obdam zei, dat de tuinders het niet nemen. De prys is lang niet voldoende. De mi nister doet met de tuinders wat hjj wil en trekt zich van de organisaties niets aan. Gaarne zou spr. horen wat Franse componisten; 17.00 De Wig- Lowe zingt; 18.15 Joum. weekover zicht; 183p Buffalo Bill 26; 19.20 Vau deville-orkest; 20.20 Wie weet hoe de ze plaat heet?; 20.30 Pater de Greeve Lichtbaken; 21.00 „Negen heit de klok", vrolijk programma; 22.00 Mu zikale tombola, verzoekprogr.; de voorzitter van plan was te doen. De heer de Boer was van mening, dat de prijzen van de pootaardappe len zodanig waren dat zij wel inge kuild zullen worden. In verband met de primeurs van vroege aardappelen is er vryheid van prys, maar daar de regering zich genoodzaakt ziet de loon- en prijsstop te handhaven wordt ook de tuinbouw daarby be trokken. Spr. liet in het midden of dit wel de juiste manier was en kon onmogeiyk zeggen, welke stappen of maatregelen genomen moeten wor den. Wie liet gelag betalen moet. De .heer Visser uit HoogkarspcJ vroeg zich af of de tuinbouw het ge lag van de loon- en prijsstop betalen moet Straks zal er een groot per centage van tuinder zyn dié geld nodig hebben en dan poters moeten verkopen. Hy wil gaarne een actie steunen. De grond- en polderlasten en ook de lonen worden hoger, aldus spr. De regering wil met de prijzen omlaag, maar ziet hierin dat de tuin der weer het loodje zal leggen. De heer Jonker uit Grootebroek kon de regeling niet» bevredigen. Volgens hem waren mensen uit de praktjjk niet om advies gevraagd. De minister zou adviseurs hebben, maar daar was niet veel van gebleken. De heer Nyssen, voorzitter van de provinciale commissie gaf vervol gens een overzicht van dc algemene situatie. Wat betreft de prijzen is het directoraat voor de prijzen de re gering waarvoor de minister slechts de verantwoordelijkheid heeft. Daar is dan ook met geen drie paarden door te breken. Overigens wist spr. niet veel licht op de zaak te werpen. Evenmin als de volgende leden die nog eenmaal het woord voerden. Tenslotte werd besloten een com missie van drie te benoemen welke zich in verbinding zal stellen met de tiandsorganisaties en de stichting van Landbouw om te zien of er als- OPEN BRIEF AAN DE HEER P. H. VAN DEN BERG Mjjnheer de redacteur, De mensen gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Verraad en elkander dwarszitten is het hoofdoel van de na-ooriogse mens, Juist omdat Piet niet kan hebben dat Jan 2 gulden meer verdient, terwyi zijn buurman die tydens de oorlog toch heus met de moffen heulde weer een fyn baan tje heeft gekregen en op de koop toe nog zwarte sigaretten aan de man brengt! Ja, die NSB-ers hebben het zo slecht nog niet, ze hebben het 5 jaar goed gehad en inplaats van dat zy op de pijnbank liggen of aan een touwtje hangen, zitten zij toch maar weer lekker bij hun liefje thuis, Ja het is verschrikkeiyk, mijn zoon moet naar Indië en die knul van myn fas cistenbuurman kan rustig thuis biy- ven en weet je wat die schooier gis teren tegen me zei? „De tijd staat niet stil", alsof hy zeggen wil „wacht meer, straks komt onze Fllhrer weer terug en dan..." N Maar laat lk niet te lang stilstaan bij deze onbenullige feiten maar een kort antwoord geven aan iemand die het zonnetje niet in het water kan 2ien schijnen, alleen maar omdat mis schien zijn bulk byna tekort komt. Ja, heer van den Berg, bent u tydens de oorlog werkelijk zo eérlyk ge weest, dat er dan de nodige onzlr over geïnterneerden, die een hall pondje chocolade meekrijgen naar hun kamp, geschreven wordt Juist, zij hebben straf verdiend, maar bedrink nu eens dat wtj geen Duitsers zijn en mocht u soms zelf in een kamp gelogeerd hebben dan moet u het voorbeeld geven en tonen dat u democraat bent Maar aan uw schrijven merk ik, dat u hoogstens datgene goedkeurt wat in uw eigen voordeel zal zijn en op de verjaar dagen van het Oranjehuis de Vader landse kleuren zal dragen. U ver dient zeker wel goed en ook zal u geen schuld hebben staan, terwijl er duizenden in ons landje zyn die nu nog méér ellende, ja en zelfs honger hpbben dan tydens de oorlog. Of eet u soms alle dagen wittebrood? Mis schien wel!, maar ik denk niet als- dat u chocolade in huis heeft, nu dan raad ik u aan om by Ringers op de Noorderkade werk te gaan vragen zodat dan uw snoeplust of laat ik maar zeggen de wanguyst bevredigd is! Ik hoop u niet beledigd te hebben doch wel op het normale spoor te hebben gebracht, want dat is ten slotte myn doel zowel voor uw per soon als degenen, die in de oorlog de zyde van Duitsland hebben gekozen, omdat hun armoede heviger was dan hun wysheid. Bedenk toch mijnheer dat uw artikel erg zottig was en u beter had kunnen schrijven hoe het toch kwain, dat we in ons bevrijd Holland geen normaal brood, maar kippenvoer te eten krijgen, ja, by sommige bakkers de kwaliteit nog lager is, dan tydens de Duitse be zetting. Op zo'n vraag had ik u ook kunnen antwoorden en inderdaad iet ALS RHEUMATISCHE PIJNEN U HET LEVEN VERGALLEN dan is het hoog tijd een Krcrsclien- kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoe dig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloed zuiverende organen. Die doen dan uw bloed weer krachtiger circuleren, on zuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afge voerd en zo neemt Kruschen de oor zaak weg van die slopende rheumati- sche pijn. Weifel niet langer; begin uw kuur dadelijk. Uw apotheker en drogist hebben Kruschen Salts voor radig. (Ingez. mededeling) H.H. PENSIONHOUDERS IN BERGEN Het is een goede Nederlandse gewoonte om. Indien men ver schil van mening heeft, met open vizier te st rijden. Me» moet elkaar dan recht, in de ogen kunnen zien. Daarom verzoeken wj) d< brief <Ld. 12 dezer aan de Di recteur van „De VrUe Alk maarder", ondertekend dooi „Enige Pensionhouders", zich aan ons adres bekend te ma ken, opdat wU gezamenlfk de- >.c zaak tot een goed einde brengen._. Dagbl. „De Vrije Alkmaarder" nog verbeteringen kunnen worden aangebracht. Deze commissie zal be staan uit de heren de Boer, L&ngè- dtjk, de Wijs, Obdam en de Boer. Grootebrook. Overige punten Overigens bevatte de vergadering de normale agendapunten, waaru't wy aanstippen, dat cr een batig sal do was van f 133.01. Voorts dat de contributie voor 1947 op f 10.per milllocn omzet over 1916 werd vast gesteld. De vacan tl e regeling zal aan de veilingen zelf worden overgelaten. Dc heer Bobeldyk werd als bestuurs lid herkozen. Een geanimeerde rond vraag besloot de vergadering. wat vriendeiyker dan nu. Wal la ozu wel beloofd door de Londense rege ring? Byna alles is niet uitgekomen net als datgene waar u op hamert, nameiyk de handlangers van de na- zie's. De heren van de brandkast die onzuiver geleefd hebben, hebben het nu weer reuze, tcrwyi Jan Boezeroen het loodje moest leggen. Neen, de kromme spyker is nog krom en juist dat maakt ons, en daar bedoel lk het overgrote deel van ons volk mee, erg onverschillig ten aanzien van de be loofde NSB-afrekening. Alleen aan de belasting kunnen we merken, dat Jan met dc pet in een kamp zit op gesloten, maar lk denk niet dat het chocoladerantsoen in gevaar wordt gebracht door deze geinterneerdert Wij krygen allen teveel waar we In werken, dat is logisch; Jan krijgt zeep omdat hy op de zeepfabnek werkt; Henk en Janus werken in de melk: dus eten alle dagem pap, en zo kan ik rustig doorgaan met het op noemen van begunstigdo werkjes. Daarom, meneer van den Berg, be zint voor je begint, net leven is zo mooi voor hen, die niet in dc knoei zitten, maar het blijft voor de kamp bewoner, die tydens dc oorlog NSB- ertje is geweest een moeiiykc toe komst omdat hij door het heden ver keerd beoordeeld is, met een blyvende haat over zijn medemensen in het hart. Neen, daar moest een eind aan komen en ook uw oni. t iiillige schrij ven kan eerder slechter dan goede verstandhoudingen onder hen te weeg brengen. Maar zolang er geen recht gesproken is over de werkelij ke oorlogsmisdadigers in ons land, neen, zolang blyft er verdeeldheid onder ons allen, en gaat dat niet ver anderen, dan zie ik de toekomst zeer, ja zeer donker in, en zal de uitbar sting vroeg of laat komen. U beleefd dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend, J. G. Roos, Oudegracht 5 Naschrift redactie, We plaatsen het bovenstaande gaarne. Niet omdat we het er mee eens zijn of omdat het zo kort is, maar omdat uit dit ingezonden stuk zo duidelyk do mentaliteit spreekt van dat de*l der Nederlanders, dat gedurende de bezettingsjaren het ei gen volk in de rug viel en daarvan dus verraad pleegde, dat van dolle Dinsdag; tot de bevrijding in razende angst verkeerde over het kostbare eigen hachje, maar dat nu langza merhand weer danig praatjes begint te krijgen. Deze mensen durven zich beroe pen op niets meer en niets minder dan de democratie, waarmee zc in de moffentyd de draak plachten te steken en ze vergeten, dat, wanneer geen fatsoenlyk gezelschap maar het nazi-gespuis over hun zonden had te oordelen, de meesten uit hun verra- dersgroep werkelyk op dc pijnbank zouden liggen of aan een touwtje zouden hangen. Ziedaar het verschil tussen demo cratische Nederlanders en Hitier- boeven. De .tegenwoordige kampbewoners hebben het niet prettig."Maar flat Is ook de bedoeling. En dank zy onze democratie i weer, worden de gede tineerden niet gesard en getreiterd, gepynigd en vermoord, geiyk des- tyds de Duitse beulen, geassisteerd door op bloed en kwellery beluste verraders, plachten te doen. Werke lyk, de gedetineerden van vandaag leven in een paradys, vergeleken bö de hel der Duitse moordcentrales. De democratie vertoont, wanneer het er op aankomt, soms één grote fout: ze is niet hard genoeg jegens hen. die haar naar het leven staan. De heer van den Berg wees op een verkeerde toestand. Alle hate- ïykheden, welke inzender van het bo venstaande uitspuit, kunnen daar niets aan veranderen. Tenslotte nog een enkel woord ten aanzien van dc gal, welke wordt uit gespuwd over onze regering. Inzen der blijkt geen oog te hebben voor het goede. We zouden «eggen: hy is er tegen uit principe. Dat was een kenmerkende eigenschap van alles, wat zich eenmaal nazi noemde en ieder weet, dat met dit soort men sen niet te redeneren viel. Op do dwaasheden die gedebiteerd worden, gaan we daarom niet ln. Het doet ons genoegen te lezen, dat Inzender aan zyn belastingbriefje biykbaar be speurt, dat het onze regering ernst is in haar streven om orde te schep pen ln de chaotische bende, die hier door vijanden en verraders is aan ge richt en we zouden willen besluitei met een vraag. Inzender zegt: „zolang cr geen recht is gesproken over de werke- lyke oorlogsmisdadigers, zal er ver deeldheid biyven onder ons allen". We zouden er prijs op stellen te weten, wie deze werkeiyke misdadi gers dan wel zyn. Inzender kent ze blijkbaar. We verzoeken hem ons daarvan mededeling te doen en we geven hem de verzekering, dat we er ter dege werk van zullen maken. Helaas vrezen we, dat we wal nooit een antwoord zullen ontvangen. Want we geloven, dat inzender leen maar dikke woorden gebruikt zonder inhoud. „Dazen" noemt men dat in dè volksmond

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3