RUSLAND HET EEUWIGE RAADSEL gUITENLAND j Mieuwe voorstellen van Wallace Truman spreekt zijn veto uit Communisten melden over winningen in China Binnenland j Het blijft acht jaar voor Pieclc Doodstraf tegen Geessien Bleeker bevestigd Morgen advies van Commissie- generaal KORT maar krachtig Buitenland 4e Jaargang No 961 Uitg-ve N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. maaïder Dinsdag 17 Juni 1947 Directeur: TH. W. REYNDER6 Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER DAGBLAD VOOR ALKMAAR RN OMGEVING HLMtY WALLACE, de voormalige vice-president der V.S., heeft in een te Washington gehouden redevoering er by president Truman en Mars hall op aangedrongen om Stalin en Molotof op een conferentie te Berl\jn uit tc nodigen. Hij stelde dese conferentie voor als eerste stap in de rich ting van een politiek, die tot doel heeft om het bereiken van overeen komst tussen Amerika en de Sou jet-Unie voorrang te verlenen boven dc vredesregelingen met Duitsland en Oostenryk. Wallace spoorde de Amerikaanse regering aan om aan de V.N. een vol ledig verbod van internationale wapenhandel voor te stellen om de huidi ge breuk in de onderhandelingen over een overeenkomst inzake de atoom energie te heien. Verder riep hy de democratische party op om de leiding te nemen van een actie om de Amerikaansemunitie-industrieën te natio naliseren, zodat men geen voordeel kan hebben van het vervullen van zijn vaderlandse plicht om het land te verdedigen. Tenslotte dreigde Wal lace met de oprichting van een nieuwe party, indien de beide bestaande partijen voortgaan op de huidige weg, die tot oorlog en depressie leidt en met zelfmoord gelijk staat, ook al zou deze nieuwe partij het volgend jaar geen kans op succes hebben bij de presidentsverkiezingen. TRUMAN heeft zijn veto uitgespro- ]-~n over een wetsvoorstel, dat reeds door het congres is goedgekeurd. Het voorstel beoogde een belasting verlaging van 4 milliard dollar. Dit is eerste veto, dat Truman heeft li Tesproken over een maatregel, die door het door de Republikeinen be- h ""ste congres is goedgekeurd. Het o oogres zal het voorstel nogmaals b-handelen. Men twijfelt er echter ?~n. dat de Republikeinen in staat jn'len zijn zich te verzekeren van de tweederde meerderheid in beide ka mers, welke nodig is om het veto van T uman te niet te doen. Truman is c'-> eerste president in de geschiedenis d V.S., die zijn veto uitspreekt over c o wet voor belastingverlaging. F' hts eenmaal werd over een be- lfï'ingwct het veto uitgesproken, nl. dcor president Roosevelt in 1944. DE strijd in China gaat voort. De c nmunisten hebben weer overwin- r: ïgen behaald in de omgeving van Pcnghsien, aldus meldt de communis te che radio. Penghsien werd inge nomen, het is de tweede mijnstad Vfin China wegens de steenkolen en tjrrrmgnen. De communisten hebben a"e verbindingen tussen Peking en Tentsin in handen. tvï sociaal-democratische partij in f" na heeft er nogmaals bij de Chi nese regering op aangedrongen, dat di. regering zal trachten tot een ver gelijk te komen I t de communisten. D voorziter van deze partij, Carson Tsjang, meende er echter aan te moeten twijfelen of de communisten nu zg weer een paar overwinningen hebben behaald nog bereid zullen zijn over vrede te praten. FR worden op het ogenblik tc Brus sel besprekingen gevoerd tussen Bel gische en Franse delegaties over de vernieuwing van het handelsaccoord dat op 30 Juni a.s. zal vervallen. Verleden jaar vertegenwoordigde het handelsverkeer tussen beide landen 'n waarde van 32 milliard francs. De grootste moeilijkheid bij de bespre kingen vormt de onevenwichtigheid der betalingsbalans als gevolg van de 1 e talingen die door Frankrijk ge daan moeten worden uit hoofde van het grensverkeer en van het goede renvervoer naar Antwerpen. De Franse schuld aan België bedraagt thans reeds meer dan 1200 millioen Belgische francs. Boven dit bedrag dienen de betalingen in goud te ge schieden. DESZO SULYCK. de leider van de Hongaarse Vrijheidspartg, die Hon garije verleden week een politiestaat noemde, heeft verklaard niet meer in bet opei baar te zullen spreken voor dat de minister van binnenlandse zaken zijn houding en die van de communistische politie zal hebben bepaald t.o.v. de organisatie en de bijeenkomsten van de Vrijheidspartij, Gisteren is het op een bijeenkomst van de Vrijheidsparty te Szeged tot botsingen gekomen. Leden van d< partij werden met rotte eieren be kogeld. Ook andere wapens, o.a. stoelen en banken kwamen er aan te pas. Toen de politie ten tonele ver scheen was er van de zaal en het meubilair niet veel meer heel. 13 der belangrijkste banken van Hongarije, zo wordt bekend gemaakt, zullen onmiddellijk overgaan aan commissarissen. De 3 voornaamste ban.en van Boedapest zullen worden toegewezen aan 3 commissarissen, die resp. door de communistische, de socialistische en de kleine boeren partij zullen worden benoemd. In Augustus zullen de banken genatio naliseerd worden. lUii Icttytn.... NOG kort geleden wezen wij in een hoofdartikel op de slechte bezoldiging van het personeel bij ons Middelbaar- en gymnasiaal onderwijs. In de „N. Eeuw" geeft de hoofdredacteur Ge- rard Knuvelder over hetzelfde on derwerp een hoofdartikel, waarbij wij ons gaarne geheel aansluiten. Wij ci- De jaarlijkse plechtigheid van „trooping of the colour" op de verjaardag van de Engelse koning werd ook bijgewoond door Prinses Elizabeth en de hertog van Cloucester, een broer van de Koning. Op de foto zien we Ko ning George, kroonprinses Elizabeth en de hertog van Cloucester teren hierbij het slot van Knuvel- ders artikel: „Valt het onder deze omstandighe den te verwonderen, dat op 205 mid delbare scholen 182 vacatures waren, 500 vacatures waren opgevuld met onbevoegde docenten, 73 gepen- sionneerden en 66 Indische verlof gangers les geven? Valt het te ver wonderen, dat op die 205 scholen de laatste tijd 75 docenten aan de haal zijn gegaan om een andere werkkring te aanvaarden? Valt het te verwonderen, dat men er niet meer aan denkt een taak bij het onderwijs te gaan vervullen, als an dere wegen openstaan, met name in de technische vakken? Dit alles ligt voor de hand. mèt de consequentie, dat het middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs, en t.z.t. het hoger niet meer in staat zullen zijn behoorlijk onderlegde krachten af te leveren, de laboratoria zullen leeglopen en over de hole linie van 't maatschappelijk leven moet wor den volstaan met half-ontwikkel- den. Nederlands welvaart in de we reld hangt echter voor <een deel af van de geperfectionneerde producten. Deze perfectie zal ver dwijnen met de débacle die ons mid delbaar onderwijs te wachten staat, indien een financiële politiek gecon tinueerd wordt, die het ambt van leraar onaantrekkelijk maakt. Hoe eervol dit ambt zij, de mens leeft niet van de eer alleen...." Laatste nieuws De Amerikaanse onderminister van arbeid, John Gibson, heeft order ont vangen van de minister, de staking, welke thans zevenhonderd schepen heeft vastgelegd, snel tot een oplos sing te brengen. Hij heeft opnieuw vertegenwoordi gers van reders en zeelleden voor 'n conferentie uitgenodigd. Joseph Cur- ran, de voorzitter van de vakvereni ging van zeelieden, heeft verklaard, dat de staking, welke Zondagnacht door hem ls geproclameerd, zich zal uitbreiden, wanneer aan de eisen van de vakvereniging betreffende arbeidS contracten neit tegemoet gekomen zou worden, en dan binnen enkele dagen een 1150 schepen zou treffen. LATEN wij voorop stellen, dat wij allerminst geloven, dat de wereld opnieuw aan de vooravond van een oorlog staat Wat dit betreft scharen wij ons in het gezelschap van Trygve Lie, de secretaris-generaal van de U.N.O., die er zo juist nog van gewaagde een oorlog thans voor onmogelijk te houden. En wij zijn het met hem eens, dat een aanhoudend spreken over oor- logsmogelijkheden psychologisch verkeerd is en de kans op oor log eerder doet toe- dan afnemen. In het laatst gaan wij de moede volkeren geloven, dat oorlog onvermijdelijk is. Toch is het noodzakelijk beide ogen wijd open te hebben en de wer kelijkheid van thans met haar vele spanningen ernstig te obser veren. Want nog altijd is het waar, dat een gewaarschuwd mens voor twee geldt. De grote tegenstelling DE wereld van het ogenblik wordt in de eerste plaats beheerst door de spanning tussen Amerika en Rusland. Laten wij ons realiseren, dat hier tegenstellingen liggen, die een groot gevaar in zich bergen. Wie de na-oorlogse conferenties heeft gevolgd, weet, dat deze de één na de ander in feite zijn mis lukt omdat beide grote voormalige partners het niet eens konden worden. De recente ontwikkeling in Centraal- en Zuid-Oost Europa heeft de bestaande controverse op nieuw duidelijk aan het licht ge bracht. Vroeg Truman niet onmid dellijk opheldering over de achter grond van het jongste Russische in grijpen in Hongarije? En liet Mos kou niet even prompt een „dat gaat je niets aan" horen? De sfinx Rusland VELEN zullen zich ongetwijfeld de vraag stellen: wat bezield die Rus sen toch? Is Stalin werkelijk van kwade wil en van zins de wereld opnieuw in lichter laaie te zetten? Zo simpel is naar onze mening de zaak niet. Dat de Russische houding evenwel voor velen onbe grijpelijk is, is al even waar. Dat dit het bestaande wantrouwen steeds nieuw voedsel geeft, valt niet te loochenen. Wat beweegt nu de Russen? Vóór alles staat vast, dat Stalin en zijn politieke vrienden stellig heel goed weten, wat zij willen. De lei der van de Russische politiek is, naar onze opvatting, de grootste staatsman, die de wereld thans be zit. Het is juist een gevaar, dat de ze staatsman geen tegenstanders van hetzelfde formaat heeft. Eén ding weet Stalin heel zeker, n.1. dat zijn land in vrijwel ieder opzicht bij Amerika en de andere Westerse mogendheden ten achter staat. Daaraan kunnen zelfs geen demagogische redevoeringen-voor binnenlands-gebruik iets verande ren. Dit inzicht in eigen onvolko menheid leidt tot twee belangrijke gevolgen, n.1. isolatie en wantrou wen ten opzichte van het Westen en een voortdurend opzwepen van de binnenlandse krachtsinspan ningen. Moeilijke toestand ER is ongetwijfeld door het bolsje wistisch bewind in de bijna dertig jaar van zijn bestaan enorm veel tot stand gebracht. Onder het Czarenregiem was de achterlijkheid van het grote Russische rijk spreek woordelijk. Sedert is veel veran derd. Voor het Russische volk wer den nieuwe perspectieven geopend. Dit alles ging echter ten koste van enorm leed. De stelling, wie niet vóór ons is, is tegen ons betekende hier de likwidatie van vele milli- oenen. die ontijdig stierven aan een nekschot of omkwamen in de barre vlakten van Siberië. De historie der Sowjet-Unie is inderdaad op bloed gebouwd. Door de oorlog tegen Duitsland is de Sowjet-Unie zeer verzwakt. Het heeft vele aderlatingen moeten on dergaan. Heel het enorme gebied tussen de grens van Polen en de lijn Leningrad—MoskouKauka- sus werd door de duitsers vernield. De aarde verschroeide tot een troosteloze vlakte. De bevolking heeft hier ontzettende offers moe ten brengen. Naast de lange lijst van vele millioenen gesneuvelde soldaten kunnen wü waarschijnlijk evenveel burgers, vrouwen en kin deren, plaatsen. En dit, terwijl de Amerikaanse partner, economisch en ten opzich te van het mensen-potentieel on vergelijkbaar minder heeft geleden. Hier ligt één der kernpunten van de huidige tegenstelling tussen Moskou en Washington. Uiterste inspanning HET volk van de Sowjet-Unie zal nog vele jaren zijn uiterste krach ten moeten inspannen om de terug slag door de laatste oorlog onge daan te maken. En dan is men daarnaast nog vast van wille het industrieel apparaat in omvang en kwaliteit minstens gelijk te maken aan dat van de Verenigde Staten. Aan deze doeleinden offeren de leiders van de §owjet-Unie alles op. Om de hiervoor noodzakelijke uiterste krachtsinspanning te ver krijgen wordt het volk in de waan gebracht, dat het „Vaderland van de arbeider" onmiddellijk door een vijandige kapitalistische wereld wordt bedreigd. Een kapitalistische wereld waarvan Amerika het sym bool is. Sprak Stalin zelf niet van de onvermijdelijke strijd op leven en dood tussen het proletariaat en het van zijn boeien losgeslagen ka pitalisme? En zo worden de Russen beheerst door vrees. Een zo pacifistisch volk als het Russische staat nu eenmaal in hart en nieren vijandig tegen over de gedachte aan oorlog. Geen oorlogsstreven DAAROM geloven wij niet, dat de Sowjet-Unie naar oorlog streeft. Alle dwaze bokkensprongen sedert de bevrijding zijn slechts voortge komen uit wantrouwen en uit de wil het grote Russische land tegen agressie te beschermen. Dat alles begrijpende, kunnen wij ons toch allerminst accoord verklaren met de Russische inmenging in Mid den- en Zuid-Oost Europese zaken. Voor de daar wonende volkeren be tekent dit een wel buitengewoon zwaar lot. En voor de wereldvrede kunnen wij hier niets anders zien dan een misschien ongewilde maar toch voortdurende bedreiging .Heel de Russische politiek wordt beheerst door deze twee factoren: vrees en wantrouwen. Dat het Westen hieraan nooit voedsel zou hebben gegeven, durven wij niet beweren. Dat wij de houding der Russen bewonderen, kunnen wij evenmin verklaren. Daarvoor zijn hun methoden tè dreigend! Dat West-Europa op zijn hoede zij' DEWI Voor de By*. Raad van Cassatie stond gisteren de wlnterhulpman Pieck terecht. De president en verschillende raadsheren onderwierpen Pieck op enige punten aan een zeer scherp verhoor. Er volgde een pleidooi, dat enkele uren duurde, van mr. Telders. die wilde aantonen, dat de voor malige directeur van Winterhulp niet het oogmerk heeft gehad de vijand te helpen. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie con cludeerde echter tot verwerping van het beroep van Pieck. HU vorderde bevestiging van het vonnis van het BUzonder Gerechtshof te Den Haag: acht jaar gevangenisstraf met aftrek van de tjjd in voorarrest doorge bracht. De BUzondere Raad van Cassatie zal op 14 Juli uitspraak doen. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft eveneens behandeld de zaak te gen Geesien Bleeker uit Delfzijl tegen wie.'t Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden wegens verraad van een groot aantal illegale werkers de doodstraf had geëist. De Bijzondere Raad heeft het vonnis van 't Bijzonder Gerechts hof bevestigd. Dit is de eerste maal In Nederland, dat een doodstraf, uitgesproken tegen een vrouw, door de Bijzondere Raad van Cassatie is bevestigd. De verdedigster van requirante. me vrouw mr. R. C. Broekhuijzen, zal re visie van dit vonnis vragen. De Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft aan de correspondent van Reuter medegedeeld, dat België, Nederland en Luxemburg het eens zijn geworden over een gemeenschap pelijke politiek in verband met Mar shali's beroep inzake economische sa menwerking in Europa. De drie rege ringen hebben een nota ontworpen, aan de vooravond van de vorming van de economische unie „Benelux" - welke nota aan de minister van Buitenlandse Zaken der V.S. zal wor den overgemaakt. Van welingelichte zgde wordt ver nomen, dat het advies van de com missie-generaal morgen ter kennis van de Nederlandse regering zal worden gebracht Aan de Republi keinse regering zal mededeling wor den gedaan over het standpunt van de oommissie-generaal ten aanzien van het Republikeinse antwoord. Men mag aannemen, dat in deze mededeling zal worden verwezen naar de laatste alinea van de Nederlandse nota, waarin gezegd wordt „mocht dit antwoord afwijzend of onbevre digend zgn, dan ziet de commissie- generaal tot haar leedwezen geen mogelijkheid de besprekiv/;en voort te zetten en zal zy de vraag, wat verder moet gebeuren, voorleggen aan de Nederlandse regering. In Indonesië stond gisteren de re solutie van de Party van de Arbeid in het centrum der belangstelling. Socialistisch georiënteerde zegslie den verklaarden, dat de resolutie op gevat moet worden als een laatste ernstige waarschuwing aan de repu bliek inzake de houding van de Par ty van de Arbeid. Indien onverhoopt dit laatste beroep aan Repyblikeinse zijde niet begrepen zou worden en van Nederlandse zijde tot uiterste middelen zou moeten worden overge gaan, verklaarde een contactpersoon van de party te Batavia, dat de par- tyraad in deze resolutie te kennen geeft, dat zy zich vooralsnog zeker niet afzijdig wil plaatsen van de po litieke koers van de Nederlandse re gering. De bg de E.V.C. aangesloten Am sterdamse havenarbeiders, werkzaam in de verschillende samenwerkende havenbedryven. die gisteren in sta king gingen, zyn in vergadering by- eengekomen en hebben het besluit genomen hun actie voort te zetten in ieder geval tot heden. Vandaag zullen zy opnieuw vergaderen en hun standpunt bepalen. Er hebben zich in de havens geen ongeregeldheden voor gedaan. Het werk gaat gedeeltelijk verder. Na de evacuatie van de burgerbe volking van Tiel hebben de Duitsers het stadje leeggeplunderd. Een groot gedeelte van de buit bleek echter nog in Nederland te zijn, vooral in de Noordelgke provincies. Het is aan de opsporingsdienst met veel moeite en inspanning gelukt een belangryk deel van de gestolen goederen, ef fecten en geld te achterhalen. Voor een waarde van ruim 21 millioen werd weer naar Tiel teruggebracht. De politie te Tiel maakt thans een begin met het terug betalen van de achterhaalde gelden aan de gedu peerden. In het stadje Macon in Middcn- Frankrgk wordt thans gezocht naar een maniak ,een moderne Borgia", die naar men gc'o verantwoordelgk is voor de »r giftiging van veertig personen gedurende de laatste vier jaren. De Moefti van Jeruzalem, Haj Amin el Hoessein, heeft in m!c moskeën in Palestina ter gele* genheid van een Arabische fcr w» dag een boodschap laten voorle zen, waarin erop aan wordt ge- drongeh, dat alle Palestijnse Ara bieren zich in de huidige omstan digheden zullen aaneensluiten. In alle steden van Syrië is twee uur gestaakt, ten teken van soli dariteit met de Arabieren in Pa lestina, die staken als demonstra tie tegen de commissie van onder zoek der V.N. Prof. J. Capart, directeur van Je Egyptologische stichting „Konin gin Elisabeth" en ere-conserva'ot van de Konlnkiyke musea voo- kunst en geschiedenis, is op 70 jarige leeftgd te Brussel overle den. Het bestuur van de internationale arbeidersorganisatie heeft beslo ten de volgende byeenkomst van de maritieme commissie van de organisatie te laten plaats vinden in December a.s. te Genève. Een zeldzame vyftiende eeuwse „Lobkowitz" bijbel, ter waarde van 50.000 guVn, welke door de duitsers uit de archieven te Brno was gestolen, is teruggevonden en naar Brno teruggebracht Een Amerikaans legervliegtuig van het type C 47 is kort na de start van het vliegveld Godman by Fort Kentucky neergestort en ln brand geraakt 20 personen raakten licht gewond. Binnenland De politie heeft vier personen aangehouden in verband met een in Maart 1947 te Amstelveen ge pleegde diefstal. De brug by Heusden over de Berg se Maas is thans voor alle ver keer opengesteld. Op 5 Juli zal de negende interna tionale Schelde-beker-zwemwed- stryd gehouden worden. De deel nemers zullen van Breskens naar Vlissingen zwemmen. Aangezien er slechts 12 jollen beschikbaar zyn om de zwemmers te vergezel len, kunnen aan deze wedstryd niet meer dan 12 personen deel nemen. - Dr. Da Costa Gomez, vertegen woordiger in Nederland van CuraQao is per vliegtuig naar Cu- ragao vertrokken om advies uit te brengen inzake het ontwerp wij ziging van de staatregcling. - Puls, de beruchte Amsterdamse verhuizer, is door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld. Het weer vandaag Na heldere nacht met welng wind, overdag tot matig toenemende w>.d tussen Zuid-West en Zuid. Gedeeltelijk bewolkt vooral in de hogere niveaux. Overwegend droog weer. Iets hogere temperatuur dan gisteren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1