(ieliiidskanoii doodde r De zet van Abd el Krim ftlMPgHBW I Esperanto en wetenschap Mohammedaanse humor: [Het wapen der toekomst! Supersonische trillingen; snel, geluidloos en grote dodelijke kracht (Van een bijzondere medewerker) DE macht van het geluidSinds eeuwen weet de mensheid, dat het mogeiyk moet e\jn met het geluid schade aan te richten, onherstelbaar schade veelal, ja er mee te doden. Er waren gevallen bekend van mensen, gestorven door het gelnid van si renes en klokken of die aan geheim zinnige ziekten bleken te lijden na het horen van geluiden op grote af stand. liet supersonische geluid. Ziellier 'n ontdekking van de laatste tijd, gro tendeels nog een mysterie, maar een mysterie dat grote mogelijkhe den. ten goede en kwade, inhoudt! Het is er altijd! \yiJ, aardse stervelingen, worden zonder er iets van te bemerken gebombardeerd door supergeluiden; maar wij trekken er ons niets van aan, omdat het supersonische geluid ons niet geconcentreerd bestookt. Kunstmatig opgewekt in een soort kanon het toestel dat een konijn op 100 meter afstand doodde vormt het een bundel trillingen, die een dodelijke kracht bezitten, gro ter dan welk wapen ook. Volgens mededelingen in „The Syd- ney Morning Herald" werkt het ge luidskanon, waarmede de geleerden de eerste proeven hebben genomen, met een eenvoudig kwartskrista!, dat in hevige trilling wordt gebracht ln een kleine ruimte. De trillingen kunnen het toestel slechts langs één opening de uitlaat verlaten. Wee het tere weefsel, dat op die manier „onder vuur" wordt geno men: het wordt ontwricht, verplet terd, zoals ook het proefkonijn. Zij die met het geluidskanon experimen teren weten echter, dat het als wa pen nog niet te gebruiken is. Het toestel is nog niet zo, dat men het verplaatsen kan, omdat er een ont zaglijke hoeveelheid energie vereist Wordt om de trillingen op te wekken Bovendien is er nog een moeilijkheid: het „onder vuur" nemen van het ene doel na het andere: het richten van de dodende bundel is nog niet opge lost. Of deze bezwaren onoverwinnelijk zijn? Voor de naar een werkelijke vrede snakkende mensheid is het te hopen. Helaas: de mens is zo knap, dat te vrezen valt, dat hij er in Blaagt het geluidskanon te ontwik kelen tot een wapen, dat net als de atoombom onrust blijft zaaien Kolibri en vleermuis WIE probeert door te dringen tot die kringen waarin het geheim van het geluidskanon geen geheim meer is, zal merken, dat men zich in diep stil zwijgen hult over dit nieuwe wapen, ondanks het feit, dat het bekend is, dat er onhoorbaar geluid bestaat Wij weten al lang, dat onze oren on gevoelig zijn voor geluiden, die zich voortplanten met meer dan 20.000 trillingen per seconde. Natuuronder zoekers kunnen U vertellen, dat een bepaald soort kolibri doorgaat met zingen, Jang nadat de hoogste noten die de mens kan horen, geregisteerd worden. Zij kunnen U ook verklap pen, dat de mens slechts het sjirpen van krekels tot een bepaalde hoogte waarneemt De rest ligt in de regio nen van het supersonische. Maar zij kunnen U nog meer vertel len: zij weten ook het geheim van de vleermuis, die in het donker kan vliegen, niet omdat hij ziet, maar omdat dit dier van de punt van zijn neus een bundel supersonisch geluid uitzendt, die weerkaatst tegen de hindernissen op zijn weg. Met zyn grote, trompetvormige oren vangt hy die weerkaatsingen op, wordt zo op obstakels geattendeerd en kiest, tot op een halve cm nauwkeurig, zijn weg De oorlogsschepen maken van dit principe gebruik om in water super sonische geluidsbundels uit te zenden ter opsporing van onderzeeërs. En men acht het zeker niet onmogelgk in de toekomst naderende raketpro jectielen hiermede te onderscheppen of bestuurbare projectielen de weg naar het doel te vergemakkelijken. Andere toepassingen MAAR er zit voor de mensheid ook een andere kant aan deze zaak. Reeds thans acht men het mogelijk door het gebruik van supersonische tril lingen, dank zij het geweldige door dringingsvermogen, het mes in de handen van chirurgen te vervangen. Voorts zal men, bij het maken van emulsies olie met water b.v. een vat gevuld met deze stoffen al leen maar in een bundel supersoni sche trillingen behoeven te plaatsen om vermenging mogelijk te maken. Men zal nieuwe wijn in een oogwenk het bouquet van oude, kostbare soor ten kunnen verlenen, in wasserijen zal men, in plaats van de kleren te wassen, proberen het vuil er uit te schudden. Het supersonische trillin gen kan men thans reeds de gering ste fout in staal ontdekken, zelfs wanneer het om stalen „muren" gaat van zes meter dik. De Britse spoor wegen maken er nu al gebruik van voor het keuren van assen. Een onbekend gebied: de geleerden gaan voort met hun experimenten, ontrukken de natuur het ene geheim na het andere. Nauwelijks zijn we van de atoombom bekomen of men fluistert al weer over de geweldige kracht van nieuwe wapens. Arbeiders, werkzaam in fabrieken voor straalbuismotoren, klagen over apathie over slaperigheid. De su personische trillingen, waaraan zij Ergens over een weide met groen gras flitste iets. By wjj- ze van spreken dan, want nie mand zag of hoorde wat omdat dat onbekende geen vorm en geen substantie had. En toch, toch doodde het: snel, ge luidloos en met een verschrik kelijke kracht. De geleerden, die aanwezig ge weest waren, die het konijntje op een afstand van 100 meter door het drukken op een knop zagen doden, knikten tevreden: het geluidskanon, het wapen dat na de atoombom ontwik keld wordt en dat met niets en niemand ontziende kracht, ge bundelde supersonische trillin gen uitzendt, had zijn bruik baarheid bewezen! .J zijn blootgesteld .schijnen te waar schuwen om niet op deze weg door te gaan. Deskundigen verzekeren dat een van de toekomstige mogelijkheden de zer trillingen is het opwekken van krankzinnigheid. Een konijntje stierf toen een bundel trillingen het trof, betaalde zijn tol aan de drang der geleerden om de mogelijkheden van een geluidskanon te onderzoeken. Moge de wetenschap, gespecialiseerd in het zoeken naar oorlogswapenen, vreselijker in hun uitwerking dan de mensheid anno 19391945 reeds moest aanschouwen, daarmede aan het eind van haar latijn zyn geko men! Wie lust kersenNa gedane arbeid is het goedkersen eten. De mannen steken er een sigaretje bij op. Het Instituut P.B.N.A. het Ned. Technicum Arnhem publiceerde in haar correspondentieblad Polytech niek No. 469, een artikel over Espe ranlo en zond in verband daarmede, een verklaring ter ondertekening aan haar cursisten. Naar aanleiding hiervan beantwoord de redactie 'n aantal vragen; waaron der de volgende: „Kan mogelijk En gels als wereldtaal dienen?" De redac tie antwoordt hierop o.a. „dat een po ging om een bestaande landstaal als wereldtaal te laten dienen, nooit zal slagen, althans niet langs vreedzame weg. Ook de Engelsen geloven niet in deze oplossing, gezien het merkwaar- a' 'f* ■•••AijA Negen super-forten van het 340ste eskader der Amerikaanse luchtstrijd krachten arriveerden in Engeland op een goodwill-tocht. Zij werden ver welkomd door de chef van de staf der Engelse luchtstrijdkrachten Lord Tedder, en andere hooggeplaatste personen. De machines vliegend over het Engelse landschap. Het slaperige Westen lacht als een boer met kiespijn Als het waar is, dat sportiviteit een bü uitstek Wesl-Europese eigen schap is, laten we dan eerlijk bekennen, dat dc oude Riff-Kabyl Abd el Krim er een duchtig beroep op doet. De zet, die hij uitgehaald heeft, door op 7.jjn dooie gemak het schip, dat hem van Réunion naar Zuid- F rank rijk vervoerde (van een onaangenaam naar een aangenaam balling- oord) te verlaten, net precies waar hij het liefste wilde zyn, moet men kunnen waerderen, al moet men daarnaast direct erkennen, dat die zet, vooral In deze tijd, enorme go/aren met zich brengt. Naast sportiviteit kenmerkt „Het Westen" zich meermalen door een argeloosheid en een laksheid, die vaak onvergeeflijk zijn. Engeland ondervond dat tot zijn schande en schade, toen een groepje brutale Duitse parachutisten Mussolini van zijn gevangenisbergtop konden weg halen en naar Noord-Italië brengen; Van oudsher heeft de Nederlandse vlag op de Ryn gewapperd. Ondanks het huidige geringe handels- en scheepvaartverkeer met Duitsland wap pert nog altijd op verscheidene plaatsen langs de Rijn de Nederlandse vlag, nl. in de kleine gemeenschappen van Nederlandse varensgezellen. Nabij Dusseldorp is men thans bezig met het lichten van het Rotterdam se schip „Henriette" en andere Nederlandse schepen met behulp van drie dryvende bokken. 700 Nederlandse schepen werden reeds geborgen cn 118 staan nog op het programma. Een belangrijke aanvulling van onze geschonden Rynvloot. en later toen de groot-moefti van Jeruzalem, de gevaarlijke Amin cl Hoesscini, spoorloos kon verdwijnen om weer op te duiken als een on schuldige uitgewekene in het paleis van de jonge Egyptische koning Fa- roek, waar de gastvrijheid hem ver plichtte zich stil te houden en nim mer meer aan politiek te doen In diezelfde vleugel van hetzelfde paleis bij dezelfde koning Faroek zit thans het oude Riff-Kabylenopper- hoofd Abd el Krim: samen lachen zij de Engelse en de Franse goedgelo vigheid en de westerse kortzichtig heid uit en ze denken er niet aan braaf en stil in een hoek te wachten op het einde aller dingen; goed ge voed, uitgerust en van alle commu nicatiemiddelen voorzien hervatten ze en vervolgen zg Juin rusteloze mo hammedaanse actie, de een ter on dermijning van alles wat er voor Pa lestina wordt klaargestoomd, de an der ter bevrijding van islamietisch Noord-West-Afrika. De overwinnaar Annal van Het is ergerlijk gezien van wes terse belangenpolitiek uit, zonder moderne ethiek dat Engelsen en Fransen vaak zo kort van memorie willen zijn. Want welk een moeite heeft men dertig, vijfentwintig jaar geleden met Abd el Krim gehad! De Spanjaarden konden hem er niet on der krijgen, met geen geweld; aan hun nederlagen demonstreerde de kleine primitieve hoofdman uit de hete, onherbergzame bergen, hoe zwak Spanje In die dagen was. Hij, en hij alleen wist gedaan te krijgen, dat de Spaanse konrng Xm en Pri mo de Rivera zich lieten prikkelen tot een grootscheepse actie ter on derwerping van het Riff, maar Abd el Krim hakte zoveel Spanjaarden ln de pan, dat 's konings positie voor goed ondermgnd bleef. De Spanjaarden moesten zegevie ren, anders liep de positie der Fran sen in het woelige nabije Marokko gevaar, anders zouden het onbetrouw bare Algiers en het 'schijnbaar-inge slapen Tunis ook weer pacificatie acties noodzakelijk doen worden. Daarom sprong de „grote Marianne" dc vernederde Spanjaard bij en na een moeizame veldtocht van zeer ve len met al de hulpmiddelen van die dagen tegen één, die over niet veel meer dan zijn vuisten beschikte, werd het resultaat bereikt, dat Abd el Krim het hoofd in dc schoot legde. Als een lam liet hg zich naar Réunion vervoeren. Lyrische Franse reisver slaggevers spraken er in hun versla gen van, „dat de vlam van het Riff- verzet voorgoed was geblust. Abd el Krim hangt in een hoek, heeft last van rheuma; zijn meegenomen vrou wen vervelen hem; het ls hem alles teveel; dik en vadsig verkwijnt hij; de zwarte hoofdman der kale, hete bergen, is binnenkort niet meer!" Zin voor humor Daarom mocht hg na enige tjjd ver huizen. En ook toen gedroeg deze rasechte Noord-Afrikaanse muzelman zich, zoals de zonen van Mohammed zich hebben te gedragen in gevan genschap: lijdelijk, apatisch, de be- dig groot aantal Engelsen, dat Espe rantist is. De oplossing zal alleen een kunst matige taal kunnen brengen. Esperan to is een eenvoudige taal en boven dien bereikt men met Esperanto be woners uit elk land, dit is van geen der landstalen ooit te verwachten. De redactie deelt tevens mede, dat P.B.NA binnenkort een cursus in Es peranto zal geven voor beginners be staande uit 25 lessen. De K.L.M. gebruikt Esperanto bij haar informatiedienst. Zij zendt aan al haar buitenlandse bureau's propa ganda teksten gesteld in Esperanto,, met verzoek deze teksten door Espe rantisten te laten vertalen in de lands taal en ze daarna te publiceren in de landelijke bladen. De K.L.M. volgt hiermede het voorbeeld o.a. van de Lyonse internationale jaarbeurs, welks chef voor de propaganda de hr. Lewin, reeds jaren langs deze manier van propaganda in het buitenland in praktijk heeft gebracht. wakers op een dwaalspoor brengend. De echte Arabier slaapt echter, in gevangenschap, nooit in. Iedere mi nuut van de dag en van de nacht houdt hij zich gereed zijn tijgersprong te doen. Eindeloos geduld heeft de profeet hem geleerd te koesteren en als hij een waarachtig voorbeeld voor de zijnen wil zgn, heeft hij dat ge duld. Bovendien kennen de echte Arabier en Arabierengenoot de on schatbare waarde van de humor: een heldenverhaal zonder humor is geen goed verhaal; een heldendaad blijft van mond tot mond gaan, als de echte v<rtkshumor het de moeite van vertellen waard maakt. Daarom is Amin el Hoesseini, de groot-moefti in retraite in weerwil van zgn raadselachtige onbetrouwbaarheden, toch een held, omdat hij de „giaurs" (de Christenhonden) er zo kostelijk heeft tussengenomen. Daarom wordt koning Faroek steeds meer held (en steeds meer een waarachtig candi- daat voor het in de laatste twintig jaren onvervuld gebleven khalifaat- schap), omdat hij kwasi-machteloos toch zijn huis en hof ter beschikking stelt van de politieke Tylen Uilen spiegel der muzelmaanse wereld. En ook Abd el Krim heeft door kalm van boord te gaan en bij Fa roek naar binnen te wandelen en thans guitige vraaggesprekken toe te staan héél Noord-Afrika mee, want het is een voorval waar echt- mohammedaans om te lachen ls, d.w.z. „monkelend, met velo knip< oogjes, en met zachte vergenoegde keelgeluiden". Er wordt wat gebrouwen Plotseling hééft ny geen rheuma meer. De weelde van het schone landhuis met de 42 vertrekken heeft niets aantrekkelijks meer voor hem. Zgn vrouwen zijn mee uitgestapt en heus niet op haar eentje doorge reisd. Het gehele Franse reisplan is in de war en Abd el Krim is in weer wil van zijn 67 jaren fris als een kemphaan. Hij belooft Frankrijk bui tengewoon veel last te bezorgen. Ea wie doet er wat aan? Niemand. De dagen van het verbreken van politie ke betrekkingen of van een eenvou dige casu bolli, omdat een van de twee partijen beledigd of bij de neus genomen is, zijn voorbij. Het Westen berust er in met enig gemeesmuil en gepruttel en berekent alleen „wat het allemaal weer kosten zal". Ondertussen zwelt de machtsposi tie dor mohammedanen aan de Oude Wereldzee buitengewoon, en aange zien zg het Westen menige kunst hebben afgekeken en bovendien vóór alles vrijheidslievende mohammeda nen zijn, kan men nog heel wat ver wachten. Een naam is nog steeds niet ge noemd: Franco. Juist Fran^ van Abd el Krim redivivug de meeste last hebben. En aangezien iedereen Franco wel iets onaange naams gunt, waardoor zijn positie zwakker wordt, zit er nog een ka.it aan de zaak, die èn Parijs èn Lon den tamelijk rustig houdt, nv-ar Caïro des te actiever laat zijn, daar in de vleugel van het paleis. En ook de grote centrale moham medaanse universiteit, waar de hele islamietische wereld in de leer gaat, straalt: de keer der tjjden is geko men!; eindelijk laat men de groten voelen, dat de kleintjes hun positie ven nog goed bij elkaar hebben. De Islam lacht En niet zoals een boer die kiespijn heeft: dat is voor het Westen weg gelegd. Jaartallen Temidden van zijn vrienden Jjan de Riff-Kabyl, die eens droomde van 'n sultanaat over Marokko de volgende herinneringen ophalen: Hoe hij in 1919 zijn verzet begon, omdat hy zich beledigd voelde door een Spaans officier hoe hg in 1921 bij Anual de Span jaarden de eerste nederlaag toe bracht; hoe hy 20.000 hidalgo's ln het. zand deed bijten en generaal Silvestre tot zelfmoord dwong: hoe een man als Lyautox door zgn toedoen met pensioen moest gaan; hoe Pétain, thans zelf een gevan gene op het Isle d'Yeu, hem op de knieën kreeg, nadat Abd el Krim's ruiters gemaraudeerd hadden tot on der de muren van Fez: hoe de wereld in 1926 dacht, dat het voorgoed uit moest zijn met Abd el Krim. Thans is net 21 jaar later. Met een Australisch schip, de Ka- tomba, keerde de balling van Ré union terug, waar hij geen k mocht lezen en waar hij geen rauw mocht horen. Hij had het stoffelijk overschot van zijn moeder bij zich, twee levende vrouwen en elf levende kinderen. Doel van de reis was Vüle- neuve Loubet, bij Cannes. of bij Niee, al naar men wil. Maar vreemd: in Port Said stond een Pullman klaar, die hem naar Cairo bracht, hem en al dc zijnen en al zijn bagage. En tegelijk vertrok er uit Alexandrië een kruiser, de Emira Fawzia, om de hongersnood in Tunis te lenigen met graan. Geen gewoon vrachtschip, neen een Egyp tische kruiser. Voor de Fransen om uit hun vel te springen, want nu wordt de mohammedaanse humor toch wel wat al te grimmig Kinderen en kinderen zijn twee; er zijn nog tal van moeders, die dit niet inzien en zichzelf inprenten, dat alle kinderen gelijk zijn, zodat haar kind, als het anders doet dan de ba- bics in de buurt, zeker iets abnor maals heeft! Natuurlyk deugt deze opvatting niet; alle mensen zijn evenmin ge lijk; waarom wil men dan dc babies over een kam scheren? Er zijn peuters, die zodra ze wak ker worden, zielsgelukkig liggen te kyken naar de dingen direct onder hun bereik: het beestje aan de wieg. de rammelaar, de wuivende boom tak, het wolkje in de lucht; andere daarentegen vinden het nodig om zodra ze wakker worden op hun wen ken te worden bediend en aangezien zc honger hebben, roepen zjj op hun manier: „Aanneme, Jan!" dat w'1 zeggen: ze krijsen tot Moeder er gek van wordt en toegeeft! Dit laatste nu blijkt nu. de aan gewezen manier te zgn. Baby moet niet de indruk kragen; als ik maar een grote mond opzet, krijg ik myn zin. Want dan kon er wel eens een kiem gelegd worden voor een zeer heerszuchtig optreden. Evenmin is het juist om het kind maar te laten schreeuwen onder het motief: „Ik wil hem niet verwennen" Want al dat gehuil is niet gezond en als hg dan tenslotte zgn eten of drinken krijgt ls hij zo over zjjn ze nuwen heen, dat zijn trek er door bedorven is, en dat werkt natuurlijk schadelijk op zijn spijsvertering. De beste oplossing ligt in het midden: wees het kind voor; vervul zyn wen sen voor dat hij ze kenbaar^heeft gemaakt. Geef hem zUn voed#l zo dra hy ontwaakt en houd aan die gewoonte vast. Sommige moeders zeggen: „Ik heb het nu net zo druk baby moet maar even wachten". Dat Lj fout. Baby moet leven ln re gelmaat en nooit hoeven te wach ten; Uw werk, Uw bezigheden moe ten zich regelen naar de uren van het kind; op die wijze komt er ook bij hem een soort regelmaat, die zyn ganse gestel ten goede komt.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3