kmaardei' yTHOLIU en PROTESTAftffi gUITENLAND Drie ministers-conferentie te Parijs? Obstructie in Amerikaanse Senaat Tildy treedt niet af Binnenland] Handelsovereenkomst met België en Luxemburg Olympischespelen niet in Amsterdam Nog geen nader antwoord van de Republiek 4e Jaargang No. 966 Uitgave N.V. Noordhollandse Pera 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel 3971 Alkmaar. DAGBLAD VOO» ALKMAAR SN OMGEVING Maandag 23 Juni 1947 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E. DB WINTER OFSCHOON de Sowjet-Russische regering momenteel nog niet beschikt over inlichtingen betreffende de aard en de voorwaarden voor een eventuele economische steun aan Europese landen door de V.S. en betreffen de de maatregelen, die door de Britse en Franse rege ringen tijdens de afgelopen besprekingen te Parijs wer- deh besproken, aanvaardt de Sowjet-Russische rgeering toch het voorstel van de Franse en Britse regeringen en stemt zij er in toe, deel te nemen aan een conferen tie van de drie ministers van Buitenlandse Zaken. De Sowjet-Russische regering is van mening, dat een dergelijke conferentie op Vrijdag 27 Juni te Parijs zou kunnen plaats vinden. DE speciale commissie voor Pa lestina van de V.N. heeft een verzoek om ten gunste van de drie ter dood veroordeelde Joodse verzetslieden, die betrokken waren bij de aanval op de gevangenis te Acre aan de secre taris-generaal der V.N. gezonden en deze verzocht, het verzoek aan de Britse regering te willen doorzen den. In een begeleidende nota aan de secretaris-generaal heeft de commis sie haar bezorgdheid uitgedrukt, dat de voltrekking der doodvonnissen in Palestina een ongunstige sfeer zal scheppen voor het vervullen van de taak, die de algeméne vergadering der V.N. aan de commissie heeft toe vertrouwd. Het verzoek om interventie is af komstig van de familieleden der tor dood veroordeelden. OFFICIEUS wordt gemeld, dat Ge neraal Eisenhower, chef van de Ge nerale Staf der V.S. van president Truman in principe goedkeuring heeft ontvangen om van 1 Januari a.s. af in de reservekader te worden ingedeeld, zoals Eisenhouwer zelf had verzocht. Van die datum af zal* Eisenhouwer president van de uni versiteit van Columbia zijn. De opvol ger van Eisenhower zal volgens het blad waarschijnlijk generaal Brad- ley zijn, die thans is belast met de belangen der oud-strgders.- VOOR heb eerst sedert 1935 is de Amerikaanse Senaat een gehele nacht lang in zitting bgeen geweest, en wel doordat democratische sena toren obstructie hebben gevoerd ter vertraging van de stemming over Truman's veto tegen de nieuwe ar beidswet. Senator Glen Taylor sprak acht uren en twintig minuten aan een stuk waarna het woord onmiddellijk werd ©vergenomen -door Claude Pepper. Deze vroeg afroe ping van de leden lrjst, ter controle ring van het quo tum. Verschillende senatoren moesten van huis gehaald worden om het quotum voltallig te maken. Doch onderwijl had se nator Kilgore de obstructie voort gezet. Senator Albert Tromas, een aanhanger van Truman zoü uit Ge- neve vertrokken zgn om ook aan het de' deel te nemen. De voorstan ders van Truman hopen door het voeren van deze obstructie de stem ming zo lang te vertragen, dat het land onderwgl de gelegenheid krijgt om op de radio-rede van de presi dent te reageren. ZOLTAN TILDY, president van Hongarije, heeft aan een correspon dent van Reuter verkla f d, <£at de gedachte aan aftreden nooit by hem of iemand uit zgn omgeving is opge komen. Hij begreep ten enenmale niet, hoe de geruchten over zgn af treden in de wereld gekomen waren. Tildy zeide verder, dat hij geen oordeel wilde vellen over de ex-mi nister-president Nagy en hem geen verrader wilde noemen. Tildy heeft de documenten, die tot de crisis heb ben geleid, niet gezien, voordat zij gepubliceerd werden. De aanklacht van Bela Kovacs tegen Nagy en an dere leiders in het complot tegen, de staat had hij pas uit de couranten vernomen. Ook ihy door het kabi net -tg eraadpleegd over de tere k« van publicatie van het wit boek, dat over interventie van de V.S. en Engeland in Hongarije spreekt De president gaf uiting aan zgn volkomen vertrouwen in de toekomst van Hongarge als onafhankelgke staat en aan de hoop, dat de grote "mogendheden het binnenkort eens zullen worden over de toekomst van de kleine staten in Zuid-Oost-Europa DE Italiaanse constituerende verga dering heeft heden met een meerder heid van 43 stemmen een motie van vertrouwen in de regering"~van Alci- de de Gasperi, de christen-democri. tische premier, aangenomen. H.K.H. Prinses Juliana heeft als ere-voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis Vrijdag een bezoek gebracht aan „De Goudsberg" te Luntc- ren, waar op 20 en 21 Juni ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis een Landdag gehouden wordt. De Prinses arriveert op het terrein, luide toegejuicht door de aanwezigen. TEN Westen van het plaatsje Lee- mie in Nebraska (V.S.) heeft een tornado gewoed, die, naar men ver wacht, 50 personen het leven zal heb ben gekost De naburige plaats Cambridge werd door een vloed van hg ha 1% meter hoog overstroomd, waarbij minstens vier personen zyn verdron ken. In het zakenkwartier van de stad staan honderden huizen onder water. OP een persconferentie te Oslo heeft de Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse ..Zaken, Masaryk, ver klaard, dat, indien het plan-Mars hal Europese samenwerking bete kent, hy zonder énige reserve er voor is. „Zoü het echter de opzet hebben Europa te verdelen", zo zei- de Masaryk, „dan ben ik er tegen". Het Duitse nieuwsbureau in de Amerikaanse zone, Dena, verneemt dat Rusland voor October van dit jaar 100.000 Duitse krijgsgevangenen zal repatriëren. Eerder werd bericht, dat 216.878 Duitse krijgsgevangenen en ge- interneérde burgers sinds 27 Juni 1946 uit Rusland waren teruggekeerd. Het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Londen maakt bekend, dat Generaal Orsborn, -hoofd van het Leger des Heils, voor de derde keer zal huwen en wel met de oudste doch ter van Generaal Higgings van het Leger des Heils, Phillis Taylor. De Amerikaanse auteur Harry Scott, die 47 jaqr lang met zijn part ner Whaley, beide kleurlingen, is op getreden, is in een ziekenhuis te Lon den overleden. Scott woonde sedert 1909 in Engeland. ZO juist zgn wg allemaal geteld geworden. Dat is zo'n' gé- beurtenis ,die iedere 10 jaar wederkeer .1. Door de oorlogsna- righeid moest zg ditmaal echter ruim 7 jaar worden uitge steld. Buitendien heeft men de vraagtechniek verbetei'cl, zo dat men een juister inzicht kan verkrijgen. Het is begrgpelgk, dat velen met belangstelling de uitslag tegemoet zien. Deze zal ondertussen nog wel geruime tijd op zich laten wachten. Eenjtarwei, als het verwerken van deze ruim negen millioen gegevens, is niet in enige dagen te ver richten. Niet in de laatste plaats in Kerkelijke kri .gen is men be' nieuwd naar de komende cgfers. Ten eerste wil men gaarne weten hoever de onkerkelgkheid is voortgeschreden en daar naast, wat er in feite waar is van de suggestie, dat Nederland langzaam z^u verroomsen. Aan de hand van door prof. de Kruyt verzamelde cgfers, opgenomen in „Sociologisch Bulletin" kunnen wy echter reeds tot enig inzicht komen. Verontrust protestantisme Wg mogen gerust zeggen, dat er in protestantse kringen in ons land een onprettige stemming heerst tengevolge v:n het toene mende aantal rooms-katholieken en de daardoor groeiende macht van deze bevolkingsgroep. Dit leidt af en toe tot een duidelgke i afweermentaliteit, die licht kan. ontaarden in een dom- en verwer pelijk anti-papisme. Het is hier niet de plaats om ons bezig te houden met de theo logische-, kerkelgke en psycho logische kanten van het vraag stuk. Wg willen oifs bepalen tot de cijfers en de op grond daarvan te trekken conclusies. De cijfers van Kruyt zijn verkregen door middel van een enquete gehouden in de provincies Friesland en Nrd Holland boven het Y. Zy mogen dbs slechts nfet enige reserve op het gehele land worden toegepast. Wg geven deze waarschuwing, om dat inderdaad juist in deze pro vincies een verhevigde actie der rooms-katholieken valt te con stateren en men dus met enig recht van een tendens tot ver- roomsing zou mogen spreken. De cijfers Wat leren ons nu de cgfers? In de eerste plaats slaan wij de Pius-almanak op en vinden daar in 1943 een aantal van 3.648.620. r.k. op een bevolking van 9.121,525, dat is ongeveer 40 By de volkstelling van 1930 bedroeg dit percentage 36,42%. Tien jaar eerder 35,6%. Er zit dus propressiviteit in deze stg- ging; al zal de uitslag der laatste volkstelling nog moeten aanto nen, of het cyfer van de Pius- almanak juist is. Overigens heb ben wy geen reden daaraan te twyfelen. Wy zyn trouwens ook al weer vier jaar verder. Deze r.k. groei is in feite een vrij. recent verschgnsel. Tot 1909 ging het percentage regelmatig achteruit, zij het zeer geleidelijk, na 1909 begint de stgging maar in 1930 was nog ni t hrt percentage van honderd jaar eerder bereikt, terwijl in de tien daaraan vooraf gaande jaren zelfs weer een ge ringe daling intrad. Men moet deze percentages echter zien in verband met de sterk groeiende cgfc der onker- kelijken en 't sneller verminderde percentage protestanten Daardoor wordt de verhouding der cyfers 'n andere, dan deze reëeel uitdruk ken. Onkerkelijkheid en onvruchtbaardheid Het moet gezegd: de roomse gezinnen zijn overwegend vrucht baarder, dan de protestantse; ter- wgl deze laatste weer een groter kinderzegen kennen, dan wg in onkerkelijke gezinnen aantreffen Demografisch is het beeld der rooms-katholieken dus stellig gun stig. Niettemin beweegt ook by hen het geboortecyfer zich in da lende lgn; het geboorte-overschot geeft hier een bedrieglgk cgfer door de sterk verminderde zuige lingensterfte ten gevolge van de verbeterde hygiënische toestanden met name in Brabant en Limburg De cyfers van de volkstelling van 1930 geven cijfers, die een duideiyke taal spreken. Vinden wy in de categorie van 8039 jarigen een vrijwel gelijk percentage van 34; voor de groep van 0 tot 9 jaar lopen deze cgfers sterk uiteen, n. 1. protestanten 30 en rooms-katho liken 42%. Reeds op grond hier van kunnen wij concluderen, dat voorlopig het aantal r.k. van jaar tot jaar nog zal stygen. Wg zien dit ook in het percen tage leerlingen van het r.k. bg/ora der onderwgs, dat ultimo 1943 een percentage van 43.4 van het totaal uitmaakte, waarbij men nog in aanmerking dient te nemen, dat een zeker aantal leerlingen van roomse huize om verschillende re den een niet-r.k. school bezoekt. Wordt het r.k-cyfer gunstig be- invloed door het groter geboorte overschot, het protestantse cgfer ondervindt de weerslag van een veel sneller om zich heengrgpen- de kerkafval. Deze toch is bg de protestanten twee maal zo groot als bg de r.k. Bg de verhoudingscijfers tus sen protestanten en rooms-katho lieken speelt bekering van de ene formatie naar de andere nauwe- lijks een ról. Ook In deze is ons volk klaarblgkelijk sterk gehecht aan traditie. Meestal geven dan ook de gemengde huwelijken aan leiding tot bekering. Dat in dat geval de r.k. kerk overwegend de zielen oogst, vindt in de feiten geen steun. Het percentage onkerkelgken was in 1930 Opgelopen tot 14%. Thans ligt het ongctwgfeld een stuk hoger. In welke mate pro testanten en rooms-katholieken ieder tot dit percentage hebben bggedragen, valt moeilijk precies vast te stellen. De verhouding is echter zoals wij reeds vermeld den ongeveer als 2 1. De volkstelling van 1947 zal door een betere formulering van de vragen omtrent de kerkeiyke gezindte waarschynlijk een zui verder beeld geven. Enige bemerkingen Wg herhalen, dat het onze taak niet mag zgn aan deze cyfers sub jectieve conclusies te verbinden. Wy hebben getracht ons zo ob jectief mogelijk aan het weerge ven van de cijfers te houden. Op grond van de demografische cgfers menen wy wel als onze verwachting te mogen uitspreken, dat de r.k. groei zeker nog enige tientallen jaren zal aanhouden. Wanneer het stabilisatiepunt zal worden bereikt is intussen van meer factoren afhankelgk. WóAr is tenslotte ook, dat het kerkelijk medeleven bg de r.k.-be volkingsgroep ongetwijfeld veel sterker is, dan by de protestantse kerkgroepen. Met name bij de Hervormde kerk laat werkelg- ke belangstelling zeer veel te wen sen over. Wat hiervan de oorzaak is. biy- ve hier onbesproken. Wy wijzen slechts op het feit, dat het aan tal r.k.-geesteiyken een veelvoud is van dat van de overige kerk genootschappen. DEWI DE onderhandelingen, die sinds enige tgd te Brussel tussen een Belgisch Luxemburgse en een Nederlandse delegatie worden gevoerd, hebben geleid t'jt een accoord, dat een geldigheidsduur van 2 Jaar heeft en voorziet in een wederzijdse ruil van goederen en diensten ten bedrage van 18 mil- liard Belgische francs. Het zal met terugwerkende kracht vanaf 1 Juni 1947 in werking treden. Het accoord werd op 21 Juni 1947 op het ministerie van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel te Brussel geparafeerd. Op basis van de grondslagen, welke gedurende de jongste bijeenkomst te Brussel van de ministers der drie landen zUn gelegd, wordt hel h;i !s- verkeer tussen België, Luxemburg en Nederland door het nieuwe accoord aanzieniyk verruimd. De Belgisch—Luxemburgse export zal goederen om vatten welke voor de economische wederopbouw van Nederland onmis baar zijn zoals: staal, cement, ^{bouwmaterialen en vensterglas. Voorts zul len chemische en pharmaceutische producten, textlelstoffen en manufactu ren alsmede o.m. metallurgische en electro-technische producten. Mi-ra- fische materialen, papier en papierproducten, keramische en glasprodncten, rubber- en leerartikelen en producten van de Belgische Congo door België en Luxemburg naar Nederland worden geëxporteerd. Nederland za? m. aan België en iLuxemburg leveren: land- en tuinbouwzaden. pootaardanne- len, fok- en mestvee, kaas, chemische producten, cokes, kleurstoffen en vernissen, textielproducten, machines, electrische en electrotechnische appa raten, keramische producten alsmede producten van de overzeese gebieds delen. De tekning van ht geparafeerde accoord zal binnen enkele "en plaats vinden. DE gemeente Amsterdam en het Ne derlands Olympisch Cortfité hebben beide, respectievelijk aan de stad Hel sinki en aan het Finse Olympisch Co mité een telegram gezonden, waarin zij hun gelukwensen aanbieden, met het feit dat de keuze op Helsinki is gevallen en het vertrouwen uitspre ken dat de Olympische Spelen in 1952, in alle opzichten een succes zullen worden. De Olympische Winterspelen 1952 zijn aan Oslo toegewezen. DE eerste groep van vrijgegeven Nederlandse schepen heeft Berlijn verlaten. Deze groepbestaat uit der tien schepen, die uit de haven Span- dau zullen vertrekken en daar uitge leide worden gedaan door ^Generaal Huender, hoofd "van de Nederlandse missie. In de loop van de volgende week zullen nog tien schepen de reis naar Nederland aanvangen, terwijl de overige veertien in de eerste helft van Juli zullen afvaren. SEDERT 15 Juni J.l. is zoals bekend een rechtstreeks tarief van kracht ge worden voor het vervoer van bepaal de goederen tussen de Nederlandse havens en Bazel. Hoewel de corres pondent van het A.N.P. bij informa tie" van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel werd verzekerd, dat de belangen van de haven Antwerpen in generlei op zicht geschaad zouden worden, blijkt de vereniging der expediteurs van Antwerpen hieromtrent niettemin een protesttelegram aan van Acker, Bel gisch minister van verkeersWezen, te hebben gezonden, van de volgendein- houd: „de .entente des agents transi- taires du traffic suisse', die efti sectie is van onze vereniging, verzet zich met kracht tegen het toepassen van het rechtstreeks tarief tussen de Ne derlandse zeehavens en Bazal. Daar deze maatregel als gevolg van de la gere behandelingskosten in de Neder landse havens, een dodelijke concur rentie voor Antwerpen met zich zal brengen wat de transitohandel op Zwitserland betreft. Wij verzoeken u tussenbeide te komen om terug te ke ren tot de „status quo ante". HET republikeinse dagblad „Merde- ke" schrijft dat de radiorede van Sjahrir opnieuw het Indonesische ver langen om tot een vredelievende op lossing van het Indonesische vraagstuk te komen, kenschetst. Het Indonesi sche volk zal niet aarzelen de strijd voort te zetten, totdat de koloniale kluisters zün afgeworpen. „Ra jat" meent, dat het standpunt van de Indo nesiërs veel gezonder is dan het stand punt. dat door de Nederlandse reac tionairen gekoesterd en gpvoed wordt. Het is nu aan de Nederlanders om bewijzen te levéren die de gevoe lens van wederzijds wantrouwen zul len doen verdwijnen. Na de bespreking ten huize van Sjahrir keerde een gedeelte van het republikeinse gezelschap naar Djogja terug om verslag uit te brengen, al dus verklaarde Mr. Amir Sjarifoeddin tegenover Aneta. ^,Het is morf'Uk.dat zij weer naar Batavia terugkomen". Hij merkte op, dat de besluiten, die tgdens de vergadering bij Sjahrir zijn genomen, bindend zullen zijn, doch hij deelde niet mede. welke besluiten dit waren. Andere berichten méldden dat de Indonesische kabinetsleden en par tijleiders, die te Batavia in vergade ring bijeen zijn geweest, niet tot over eenstemming zijn gekomen omtrent de formulering van het antwoord op de Nëderlandse voorstellen. Een voltallige zitting van het Re publikeinse kabinet is voor Dinsdag bepaald. HET Kamerlid Frans Goedhart is met een speciale opdracht van het hoofdbestuur van de Partij van Arbeid in Indonesië gearriveerd. De heer Goedhart zal aan de socia listische Indonesische partijen (nartal sosialis, partai boeroeh en soc. ieugd- beweging) namens de Partij van de Arbeid een brief overhandigen van haar voorzitter Koos Vorrink. Zaterdagmorgen omstreeks half tien is onder Gemert een vliegtuig van de RAF neergestort en totaal vernield. Het toestel maakte deel uit van een formatie van 6 vliegtuigen en vloog van Engeland naar een Duits vlieg veld. De vgf andere toestellen zyn na het ongeval op het vlieveld Wel schap by Eindhoven geland. Staffj sergeant Peter Hickson kon aan de hand van zyn papieren geïdentifi ceerd worden. Naar Aneta uit zeer betrouw bare bron vernam,, is de fusie tus sen de KLM en de KNTLM thans een feit geworden. Dr. Plesman zal naar aanleiding hiervan dezer dagen te Batavia een verklaring afleggen. Tegen de oud-doelverdediger van het Ned. Elftal, Gé jus van der Meu- len, werd voor 't Bijzonder Gerechts hof t^ Amsterdam Zaterdag 12 jaar geëist. De thans 44-jarige kinderarts legde zyn verklaringen slechts aar zelend af. Hij had zich in 1940 in September by d* N.S.B. aange sloten en in 1941 was hy als keu ringsdokter verbonden aan het ar beidsbureau te Haarlem. In 1942 gaf hy zich op voor het vryw. legioen Nederland. Het weer vandaag VRIJ KOEL Voor het Noorden van het land matige nu en dan vrij krachtige wind uit Noordeiyke richtingen. Meest zwakke bewolking met plaatseiyk enige regen. Vry koel. Voor het ove rige gedeelte van het land zwake tot matige wind uit Noordeiyke ricn- ting. Wisselende bewolking me* aan- vankeiyk hier en daar nog een regen buitje. Later afnemende bewoiKuig. Weinig verandering in temperatuur

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1