maarder »E HELD El DE ROVERS- i gÖITENLAND j Balkanrapport V.N. verschenen Ramadier behaalt de meerderheid Ernstige brand te Brussel Binnenland] Mild vonnis voor illegale werkers Jam blijft op de bon KORT 4e Jaargang No 968 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.0. Redactie Achterdam 20tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht teL 3971 Alkmaar. Woensdag 25 Juni 1947 Directeur TH. W. RETNDKRS Hoofdredacteur» O. E. DB WINTER OAOILAD VOO* ALKMAAR IN OMGEVINQ WOENSDAG is te Lake Succes het rapport gepubliceerd van de commissie van onderzoek in de Balkan der V.N., welk rapport door de meerderheid der leden van de commissie wordt gesteund. In de conclusie lezen w\j o.a., dat Joego-Slavië en, in mindere mate, Al banië en Bulgarije de guerillastrijders in Griekenland steunen. De commissie heeft de volgende aanbevelingen aan de Veiligheidsraad gedaan. 1. De Veiligheidsraad moet de vier betrokken regeringen aanbe velen zich te onthouden van acties, die spanning in de grensgebie den veroorzaken en van het aanmoedigen van dissidente groepen^ in eikaars landen; 2. De vier regeringen zouden vredesconventies moeten tekenen; 3* De Veiligheidsraad zou een kleine commissie of een enkele ge committeerde in de onrustige gebieden moeten aanstellen, die inci denten zou moeten rapporteren; 4. Vluchtelingen uit elk der vier landen dienen in kampen te wor den afgezonderd en niet In staat worden gesteld politieke of mili taire activiteit te ontplooien. Indien mogelijk moeten de kampen onder internationaal toezicht worden gesteld; 5. De Veiligheidsraad zal de betrokken regeringen moeten verzoe ken de uitvoerbaarheid van vrijwillige uitwisseling van minderhe den te onderzoeken. De Sowjet-Unie en Polen weigerden evenwel deze aanbevelingen te steunen, daar zij „de souvereine rechten van de 4 staten om hun onderlinge betrekkingen zelf te regelen beperken". DE Franse" Nationale Vergadering heeft met een meerderheid van on geveer 50 stemmen het bezuinigings- programma der regering goedge keurd. Hoewel de regering van Ra madier In deze dus gewonnen heeft, komt zij toch verzwakt uit de strijd te voorschijn. Waarnemers in de wandelgangen ge ven de regering Ramadier niet meer dan nog een paar weken te le ven. Hoewel dej adicalen 5 verte lt AM ADIE K genwoordigers in de regering hebben stemden 8 afgevaardigden der radi calen, onder wie de voormalige pre mier Daladier, tegen, 40 onthielden zich van stemming, 20 stemdeil yoor. Ook onder de onafhankelijke conser vatieven, met 2 ministers in het ka binet vertegenwoordigd, is de stem ming verdeeld. Men twijfelt er aan, of de regering de meerderheid zou hebben behaald, indien de communis ten gisteren geen demonstraties bui ten het parlement hadden gehouden en de conferentie der Grote Drie niet in zicht was. DINSDAGMIDDAG om ongeveer half vier is te Brussel in het gebouw van het Ministerie van Onderwijs, dat zich tegenover de achterkant van de Senaatsgebouwen bevindt, een hevige brand uitgebroken, waarbij volgens de eerste berichten 4 personen de dood vonden en vele gewond werden. Het vuur onstond in het bovenste gedeelte van de liftkoker en het trap penhuis van het gebouw blokkeerde de bovenste verdiepingen geheel, zo dat het daar aanwezige personeel niet meer in staat was te vluchten. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het personeel van de op een na hoogste verdieping door mid del van ladders snel te redden, doch angstige ogenblikken beleefden de employé's van de allerhoogste ver dieping, toen bleek, dat de ladders, die hen uit de greep van het vuur moesten redden, te kort waren. Eerst nadat een magirusladder was aangerukt konen deze personen, die zich in de dakgoten hadden opgesteld en daar in de verstikkende rook het door de wind aangewakkerde vuur op zich toe zagen sluipen, gered worden. Toen de laatste employé de magirus ladder besteeg, was het vuur hem reeds tot op 20 meter genaderd. Het vuur wordt op het ogenblik van al le kanten bestreden. Tegen 5 uur schenen de brandweerlieden de brand wel meester te zijn; Het ministerie is geheel uitgebrand. De belenden^ drukkerij van de Belgische munt heeft men kunnen sparen. De brand is ontstaan in een kelder van het gebouw, waar films lagen opgesla gen. Nadat 2 ontploffingen geklonken hadden, heeft het vuör zich door het trappenhuis en de liftkoker aan de bovenste verdiepingen meegedeeld, waar het in het archief snel om zich heen greep. In het gebouw zjjn 300 employé's werkzaam. Minister Huysmans en StruyVe (Voorlichting en Justitie) waren spoedig op Je I plaats des onheils aanwezig. Het aantal doden is inmiddels tot zeven tien gestegen. PROFESSOR Ernst Reuter (sociaal democraat) is tot burgemeester van de stad Berlijn gekozen. De .Sowjet- Russische autoriteiten hebben zich Met man en macht wordt er gewerkt om de Amsterdamse haven, die door de Duitsers vernield werd, weer het oude aanzien te hergeven. Een over zicht van de werkzaamheden aan de Levantkade. verzet tegen de benoeming van Reu ter. Na het aftreden van dr. 04- trowski is het ambt 10 weken va cant geweest. Dr. Ostrowski werd in dertijd door zijn eigen partij, de so ciaal democratische, gedwongen af te treden, omdat hij met de socialisti sche eenheidspartij (S.E.D.) een ge zamenlijke actie wilde voeren inzake een hulpverleningsprogramma voor de winter. De partij der christen-de mocraten heeft zich eenstemmig ach ter de benoeming van Reuter ge schaard. Men acht het waarschijnlijk dat de Russen hun veto over de ver kiezing van deze sociaal-democraat zullen uitspreken. TE Parijs is men hard bezig met de voorbereidingen voor de conferentie van de Grote Drie, die Vrijdag be gint. De besprekingen zullen worden gehouden in de historische, rijk ge stoffeerde kamer van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. waar in Februari ook de vredesver dragen met Italië en de assatellieten werden ondertekend. Het is nog niet bekend, hoe lang de conferentie zal* duren, noch hoe de agenda zal zijn. DERTIG duizend mijnwerkers, een kwart van alle Franse mijnwerkers, zijn in staking, voornamelijk ter ver krijging van hogere rantsoenen. Er worden ook kleine financiële wijzi gingen geëist. 21.000 employé's van de Citroën- autofabriek in het gebied van Pa rijs hebben het werk geheel tot stil stand gebracht. De afdoening van de gewone zakentransacties wordt steeds moeilijker door de staking van bftnlt- employé's. welke thans reeds zeven dagen duurt. Te Marseille brak een vrijwel al- gemend staking van twee uur uit, als protest tegen de financiële plan nen der regering. VAN de vooroorlogse persorganen bezat het dagblad van de familie -Holdert „De Telegraaf" en het illustre aftreksel daar van „De Courant Het Nieuws van de Dag" een enigszins beruchte naam. De Holderts hadden van de vrije journalistiek een kranten-industrie gemaakt, waarbij het geld oppermachtig heerste. Voor Holdert gold volledig het gezegde uit de volks mond: „zo de wind waait, waait mijn jasje". De leden van de redactiestaf werden afgeschud, als-gele herfstbladen, als het Holdert behaagde een andere politieke koers te gaan zei len. En dat gebeurde nog al eens, want wie „zaken" wil doen, kan in de politiek niet bijster standvastig zijn. Bij voortduring maakte dit orgaan de Nederlandse pers, die een naam te ver liezen had, ten schande. De familie, die zichzelf respecteerde, wilde het vod niet in huis hebben. Het werd gelezen door die kleurloze massa, die later het ras der collaborateurs en land verraders zou opleveren. Heldendom UITERAARD is „De Telegraaf" tij dens de duitse bezetting van ons land tot de dag der bevrijding rus tig doorverschenen. Ook toen was er geld te verdienen. En waarom zouje dan zoveel eergevoel op brengen om je zaak te sluiten? Dus ga je rustig door en occupeer je ook nog met een paar andere o.n- den, als De Misthoorn" en „Die Deutsche Zeitung". Het spreekt er hter 'vanzelf, dat „De Telegraaf" bij de bevrijding het herversch.iren onmogelijk werd gemaakt. Het blad moest dit lot de len met zovele andere bladen, die de brede weg der collaboratie wa ren opgegaan. De leidinggevende figuren kwamen voor de zuivering en ontvingen fikse straffen. Bin nenkort zullen zij zich ook nog op andere Wijze te verantwoorden hebben. Vooraanstaande leden van (le redactie doken na de dmise capitulatie onder bij „Else/iers Weekblad", dat aan de Holdertaf- faire na verwant is. Het blijkt, echter, dat ons volk in de beoordeling van „De Telegraaf" vergist moet hebben. De redactie van dit voormalige blad heeft na melijk een boek doen verschijnen, waarin zij den volke vertelt, het ware heldendom te vertegenwoor digen. En als de Heren het zelf zeggen, wie zou dan durven tegen spreken? Niettemin, wij blijven het en nu meer dan öoit een ietwat si-, nistre geschiedenis vinden. Je moe^ tenslotte maar durven! En zo le zen wij van het bestaan van plan nen om in de gevel van het „Te legraaf'-gebouw een gedenksteen aa»> brengen voor het werk, dat de redactie en de directie van „De Telegraaf' in oorlogstijd hebben ge daan. Aan de kaak gesteld GELUKKIG lopen er in ons land nog mensen rond, die blijken niet helemaal krankzinnig te zijn. En zo ligt er thans voor ons een brochure van de hand van de hoofdredacteur van het weekblad „Vrij Nederland", de Heer H. M. van Randwijk, één van de voor mannen der illegaliteit, die op hef tige wijze dit vieze gedoe van „De Telegraaf'-redactie aan de kaak stelt. Wij nemen de vrijheid een en ander uit zijn boekje over te nemen. Het kan geen kwaad, dat ons volk verneemt, wat men twee jaren na de bevrijding in Neder land aan geschiedenisvervalsing aandurft. Hoe denken de heren van „De Telegraaf" over de illegale bladen? Wel, men leest in hun boek, dat de ondergrondse blaadjes in de oorlog dienden te worden be schouwd als ondernemingen van rovers die aasden op-het bestaan der bestaande bladen. Rovers dat zijn dus de mannen der illegali teit* die met „Goebbels uit de zelfde beker der gemeenschappe lijke passie dronken, waarin de Duitser na elke dronk genoeg in fectiesporen naliet om de anderen te vergiftigen". Ge ziet, die illegalen waren ro vers. En dan zijn natuurlijk de collaborateurs de helden. Geschied schrijving in het tweede jaai^ der bevrijding van het Duitse juk. Het is om er van te kokhalzen. Een schone ode En van het heldendom van deze „Telegraaf kongsi dicht Clinge Doorenbos het volgende schone „gedicht". Deze Telegraaf-redactie Houdt de vijand aan de praat En dat is de ware reden, Waarom er pro-duits in staat. Elke lezer die kon lezen, Ieder lid van elk gezin, Las met ogen op de regels, Met zijn hart er tussen in. 't Heeft aan veel redactieleden Heel wat narigheid gekost, Wanbegrip en moeilijkheden, Maar zij bleven op hun post. Inderdaad: zij bleven op hun post, likten ijverig de hielen van de Duitse overheerser en publi ceerden braaf het vuil, dat zijn propaganda het Nederlandse volk wilde opdringen. De Heer Holdert redde zijn zaak, drukte zijn kranten en wat de Duitsers hem yerder ten druk wil den aanbieden. Waarpm hij dat deed? Hij hield „het bedrijf aan als een herinnering, hoewel Jiij het allang had kunnen opdoeken". Dat ver klaarde een broer van de inmid dels overleden „oude" Holdert op 18 October 1946 voor de Perszui veringscommissie. En over het ne- venbedrijf van „Elsevier" was de verklaring, volgens dezfflfde broer: „Dat is geen strijdtoneel voor mij. Dat Elsevier interesseert mij verder niet. Als de Duitsers de persen willen weghalen, lijkt het mij het verstandigst, dat te voorkomen door voor hen te gaan drukken. Dan blijven de persen hier". Er is dus alle reden in het boek onder het portret van de Heer Holdert Sr. de zin te plaatsen: „Nooit heeft hij voor de vijand gecapituleerd". Subsidies En zo werkte het bedrijf verder, maaktè winsten en subsidieerde enige organen van de nieuwe orde. Het volgende lijstje is interessant: Winterhulp 16.000.—; N. S. B. voor uniformen voor de W.A 25 duizend gulden; aan de secretaris generaal van de N.S.B. 65 mille; Vrijwilligerslegioen Nederland van generaal Seyffart 10 mille. En daarmede is het lijstje nog lang niet uitgeput U zult i^t met ons eens zijn, dit alles stinkt! In een volgend artikel zullen wij U nog het een en ander over het heldendom van „De Tele graaf' vertellen. Als „door Goeb bels besmette rovers" hebben wij namelijk ook déze taak te ver vullen. DEWI. Uitspraak in „Vrij Neder!and"-zaak HET bijzonder gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de verraadzaak „Vrij Nederland". Het heeft de 40-jarige J. O. M. Beenen, die lid was van de N.S.B. en van de Wach und Schutz dienst, als hoofdschuldige van het verraad, dat zulke catastropha- le gevolgen voor bijna 40 inwoners van Haarlem heeft gehad, tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld met ontzetting uit de openbare rechten en de kiesrechten voor het leven, maar met het recht op beroep in cassatie. Aan Beenen, die verleden jaar reeds wegens het verraden van de Verzekeringsagent Bronkhorst uit Haarlem tot 7 jaar is veroordeeld, is dus in het geheel reeds 27 Jaar gevangenis straf opgelegd. De procureur-fiscaal had 14 dagen geleden tegen B. 15 jaar geëist. De vriendin van B. de 34-jarige Augusta Th. Kappelhof, een' dienstbode uit Haarlem, tegen wie voor het ver strekken van inlichtingen over de verspreiding van „VrjJ Neder land" aan Beenen, 8 jaar was geëist, werd door het hof veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en - ont zetting uit de kies- en openbare rechten voor het leven. Het hof had bÖ het bepalen van deze straf als verzachtende omstandig heid in aanmerking genomen, dat z(| geheel onder de Invloed stond van Beenen. DE twee voormalige medewerkers van het illegale blad, die ten gevolge van B's verraad in handen der Duit sers vielen en aan wie ten laste was gelegd, dat zij de op lijsten vermelde Haarlemmers, die abonné van het blad waren, niet hadden gewaar schuwd, kregen veel lichtere straffen dan die waren geëist. Jan Lohman. (eis 2Yz jaar) werd een voorwaar delijke straf van 6 maanden opge legd, zijn broer Tom (eis 5 jaar) een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 jaar. Belden moeten zich onder toezicht stellen van de stichting po litieke delinquenten. Het hof heeft er in belangrijke mate rekeping mede gehouden, dat Jan zijn vader bij diens illegale werkzaamheden heeft bijge staan en Tom in een netelige positie verkeerde, toen hij de Duitsers In lichtingen verschafte. De laatste ver dachte uit deze zaak, de 33-jarlgc Haarlemse meubelmaker E. Moor hof, die reeds twee jaar in een Duits concentratiekamp heeft doorgebracht en tegen wie wegens het onder dwang aan de Duitsers verstrekken van het adres der fam. Lohman 1 jaar voorwaardelijk, geëist was werd veroordeeld tot 3 maanden voorwaar delijk, omdat het hof niet twijfelde aan zijn trouw aan vaderland en volk. Alle drie veroordeelden kregen het recht op beroep in cassatie. DINSDAGNACHT omstreeks .2.15 uur ontdekte een surveillerende agent van-politie een man op het Jozef Is- raëlsplein te den Haag, die zich daar verdacht ophield. Toen hij ge vraagd werd, wat hij daar deed, ant woordde de man, dat hij „een luchtje schepte". Gevraagd waar hy woonde, gaf de man ten antwoord, dat hy in Delft thuishoorde. Aangezien hy geen papieren by zich had, bracht de agent hem over naar het bureau. Gekomen ter hoogte van de Floris Grypstraat hoek van Hogenhoucklaan, werd de agent door de man plotseling met 'n dolk aangevallen. De agenttrok hierop zyn dienstpistool om zich te verdedigen. Daar de man na somma tie, naar de agent bleef steken, los te deze enige schoten, die de man in de buikstreek troffen. Hy overleed ter plaatse. In de onmiddeliyke na- bgheid van het slachtbffer, welks identiteit nog niet vaststaat, wegens het ontbreken van papieren, werden een dolk en een stalen frais gevonden welke voorwerpen in beslag genomen zyn. DE' geruchten, dat jam en stroop op korte termen zonder distributiebe scheiden vry zou kunnen worden verkocht, missen elke grond. De mi nister van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening heeft wegens de consequenties, aan het zgn. .Vryge- ven" van deze producten verbonden, zyn standpunt niet kunnen wijzigen. HEDENMIDDAG omstreeks 18 uur uur kwamen twee vliegtuigen op het vliegveld Iepenburg met elkaar in botsing. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. DE Beriynse correspondent van het ANP verneemt, dat de onderhande lingen over levering van Nederlandse groenten aan Duitsland niet tot een resultaat zouden hebben geleld. Naar wy van bevoegde zyde aan gaande de onderhandelingen over de groentelevering aan Duitsland nader vernemen, acht men het niet onmo gelijk, dat het bericht van de Beriyn se correspondent van het ANP waar in hy er melding van maakt, dat de onderhandelingen geen resultaat zou den hebben gehad, betrekking heeft op moeiiykheden, die zich zeer kort geleden hebben voorgedaan. Deze zyn inmiddels weer opgelost. Men achtte het van genoemde zyde zeer onwaarschyniyk, dat d'. onderhande lingen geen resultaat zouden hebben gehad, omdat de Nederlandse onder handelaars juist wederom naar Bcr- iyn zyn vertrokken. maar krachtig De Zwitserse bondspresident Et ter heeft een internationaal spoor wegcongres geopend. 35 landen, 150 spoorwegdirecties, 11 Internationale spoorwegmaatschappyen en een ver tegenwoordiger van de V.N. nemen deel aan het congres. In de Britse zone van Duitsland en de Britse sector van Bcriyn zijn in de maand Mei 3230 Duitsers van hun functies ontheven wegens vroe gere betrekkingen met de nazi's. In totaal zijn van het begin der bezet ting af 324.603 Duitsers uit hun func ties verwyderd. De Britse controle-commissie heeft medegedeeld, dat de BritsAmeri kaanse zone van Duitsland in de vol gende drie maanden goederen ter waarde van 83.800.000 mark uit de Franse zone zal ontvangen, volgens een overeenkomst, welke de vorige week door Duitse vertegenwoordi gers werd ondertekend. In hetzelfde tydvak zal de Franse zone in totaal voor 77.500.000 mark aan goederen ontvangen. Havenarbeiders te Marseille heb ben op 24 Juni twee uur gestaakt uit protest tegen de voorgestelde bezui nigingsmaatregelen der regering. Generaal Franco heeft zich uit Madrid per vliegtuig naar Barcelona begeven om een afscheidsbanket ter ere van mevrouw Peron, echtgenote van de Argentynse president, die Woensdag naar Rome vertrekt, by te wonen. Dit zou de eerste keer zyn, dat Franco sinds de burgeroorlog van een vliegtuig gebruik maakt. Gc- wooniyk reist hy per auto. De Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde heeft de Van der Hoogt- prijs voor 1945—1946 toegekend aan Bertus Voeten, voor diens oorlogs dagboek „Doortocht". Bertus Voeten in zijn werkkamer. Het weer vandaag WARM Zonnig warm weer met matige wind tussen Zuid en Oost, Later In het Zuiden van ons land kan* op onweer

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1