T.B.C. een accuut gevaar Perfect toegepast S.5,S. NUUWS Veel jonge mensen het slachtoffer B.B.C. tot zwijgen gebracht Is 't de minister bekend, dat bezorgde de Boys verdiende 2-0 overwinning Aang,ï:.fp.ende l Dat de tuberculose gedurende en na de oorlog tot een dreigend ge vaar ls geworden, in, bet bijzonder voor onze jonge mensen, is na de gegevens. die we af en toe publiceerden, voor onze lezers geen geheim mper Ook weten ze, dat het de Alkmaarse Vereniging voor de T.B.C.- bestrijding die zich de afweer tegen dit kwaad teu doel stelt. Intussen hebben we de beschikking gekregen over een aantal cijfers, die zo welsprekend zijn, dat ze, bijna beter dan woorden, de omvang van het T.B.C.gevaar tot uitdrukking brengen. Om te beginnen hebben we de be dragen, die elk jaar aan de bestrij ding te koste zijn gelegd. In tien jaar zijn ze verzesvoudigd! Men oordele zelf: 193-5 f 14.500 1940 17.200.— 1941 17.900.— 1912 22.900.— 1945 49.000.— 1946 85.000.— De uitbreiding der ziekte De stijgende kosten waren het ge il KOMT TOCH OOK HEDEN AVOND IN DE MUZ1EKTULV. WAAR.... volg van een steeds toenemende aan- een zich steeds uitbreidend aantal ligdagen. Lighallen Ligdagen Patiënten 1936 33 2949 1940 33 3680 1941 28 2928 1942 35 3822 1915 97 10675 Sanatoria Alkm. pat. ligdagen 1936 1» 2257 1940 12 2698 1941 18 3465 1942 25 4406 1945 67 7112 Een rijk arbeidsveld. Deze lighallen met hun verplegend personeel, onderhoudskosten, ver strekking van maaltijden en andere uitgaven vormen met de sanatorium- en ziekenhuisverpleging echter niet de enige uitgaafposten van de Alk maarse Vereniging voor de T.B.C.- bestrijding. Daarnaast bestrijkt de werkzaam heid dezer even actieve als nuttige vereniging de volgende gebieden: Hidsbczock, dat m de regel plaats heeft door mevr. Gruters, de officiële enquettrice van 't Consultatiebureau. Ontsmetting van huizen van pa tiënten. Huurb«js]ag, waardoor gezinnen in de gelegenheid worden gesteld in be tere woningen te leven. Versterkende middelen, die worden Verstrekt aan patiënten. Autovervoer van patiënten van en naar de lighallen. Gezinsverpleging. Aan de vereni ging van naam wordt een sub sidie verleend. Verpleglngsartlkelen en Ugtenten. die worden verstrekt aan daarvoor in aanmerking komende patiënten. De resultaten. De resultaten die konden worden bereikt, zijn zeer opwelceknd. Zo werden in het jaar 1944 in totaal verpleegd 97 patiënten. Daarvan werden er 82 ontslagen, waarvan 74 genezen 2 naar ziekenhuizen 6 naar sanatoria. Intussen is de vereniging op hei ogenblik met bij machte haar taak ten volle te verrichten. Op de wacht lijst voor Sanatoria staan thans 40 patiënten, waarvoor geen plaatsing kan worden gevonden. In verband daarmee is thans begonnen met de bouw van een eigen sanatorium, be staande uit twee Zweedse barakken waarin plaats zal zijn voor 2 maaJ 18 patiënten. Het ziet er naar uit. dat, wanneer deze barakken zijn gereed gekomen, de T.B.C.-bestrijding te Alkmaar in volle omvang kan worden ter hand genomen. Over dit sanatorium zal dr. Vrijman de leiding krijgen. Evenwel, met de barakken alleen is men er niet Deze moeten een in ventaris hebben en voor de laatste is het geld nog niet gevonden. Vanwaar komen de gelden? De bronnen, waaruit de Vereniging kan putten, vormen te samen een vrij belangrijk lijstje. Ze worden gevormd door: 1 Donaties 2 Emmabloem-collecte 3 Subsidie Rijk 4. Subsidie Provincie 5 Bijdrage der N.H. Ver. tot be strijding der tuberculose 6. Subsidie Gemeente 7. Subsidie Witte Kruis 8. Bijdrage van Derden, o.a.: Herwonnen Levenslicht Gemeente Heiloo Raad van Arbeid Gele Kruis T.B.C.-fondsen van het N.V.V. Ned. Centr. Ver. Werkliedenfonds R.V.B. Marine Sanatorium-fonds en andere. Onder bijdragen van derden worden ook opgenomen de ontvangsten van familieleden van patiënten, die er niet zelden prijs op stellen hun dank- ORPIIFXS EN DE POSTHAR- MON1E EEN GROOT CON CERT GEVEN TEN BATE VAN.... baarheid tot uitdrukking te brengen. 9 Loterij 10 Bijdrage gemeente 11 Sinds 1942: de bijdrage uit het Ziekenfonds voor verplicht ver zekerden. We twijfelen er niet aan of ook onze lezers znllen het himne willen bijdragen tot een vlotte gang van zaken bij deze vereniging, welke zo ontzettend veel doet om aan mensen die ten dele met recht als oorlogs slachtoffers zfln te beschouwen, le venskracht en levensvreugde terug te geven. En daarom zuilen zeer velen zich opmaken om op de avond van de 14e Juli de uitvoering in de Mnziektuin mee te maken. Bedenk, lezer: deze avond moet slagen! Gijzelf echter zyt degene, die be schikt over het resultaat. Komt ge, dan hebt ge alles gedaan, wat in Uw vermogen ligt om er iets goeds van te maken. Ter voorkoming van lekkage wordt van tüd tot tyd het dak van de Rid derzaal te Den Haag nagezien en waar nodig, gerepareerd. Leidekkers bezig met b;t aanbrengen van nieuwe bedekkingen. XFB P. D-day in Heiloo Rechercheurs sloegen goede slag! Met de regelmatigheid van een unrwerk worden door de Economi sche Recherche zwart-handel-centra- les opgerold. Na de textiel-baronnen en de margarine-magnaten van voor heen, was bet dit keer een grossier- derjj in zwarte bakkerswaren, die door do Economische Recherche uit Velsen in Heiloo en Alkmaar werd achterhaald en die zich blijkens een in grote letters op het kasboek aan gebracht opschrift BB.C. noemde. Daarmee werd hier niet bedoeld de bekende Britse omroep, die in de moeilijke oorlogsdagen zo dikwijls uitkomst bracht, doch met een tikje luguber aandoend sarcasme luidde het hier: Blanck Business Company (Zwarte-handel Maatschappij). Deze maatschappij, waarvan de centrale was gevestigd in het rustige Heiloo en die bij het handelsregister wel on bekend zal zijn, zette grote hoe veelheden bonnen en toewijzingen om voor allerlei mogelijke confituren, artikelen, suiker, olie, couverturen, enz. Van hoe grote omvang de trans acties waren moge blijken uit het feit, dat posten van tienduizenden guldens werden omgezet De promotor van deze zonderlinge DE BESTRIJDING VAN DB r toA' T.B.C. B.B.C., de financier, was een zekere heer Scheltos uit Alkmaar, enig fir mant van de fa. Koeten, die deze transacties waarlijk niet nodig had. Hij behoorde tot degenen, voor wie geld werkt als zeewaten: hoe meer men er van drinkt hoe meer dorst men krijgt Thans heeft hij gelegen heid om over zijn zonden na te den ken. En wij vermoeden, dat zijn poging Raadsvergadering Heiloo Slapende commissies Onze lezers zullen zich herinne ren, hoe de vorige raadsvergade ring eindigde in een wat vreemd aandoende gemoedsstemming. Verschillende leden gaven uit drukking aan hun verwondering over het feit, dat zy die malle rondvraag, waarvan altijd zoveel druk gebruik werd gemaakt, maar steeds op de agenda hadden ge duld. Van die bevlieging, welke even deed denken aan zelfveroordeling, hadden B en W een dankbaar ge bruik gemaakt: zij stelden een aantal wijzigingen in het regle ment van orde voor, waarbij de leden werden verblijd met het recht om vragen te mogen stellen en interpellaties te mogen hou den. Daarnaast ontbrak de rond- Een merkwaardig monument is het Mount Rushmorc Gedenkteken in dc Blank Hllls in Zuid Dakoto in de Ver. Staten; het bestaat uit de 70 voet grote beeltenissen van de presidenten: Washington, Lincoln, Jeffer- son en Theodore Roosevelt, door wyien Gutzon Borglun, de beroemde OQClllOUWer, in de rots van de berg Rushmorc uitgehouwen. vraag dit keer bij. voorbaat op de agenda. Met een ernstig gezicht lieten de heren al deze heerlijkhe den over zich komen. Het leek als of een luilekkerland zich voor hen opende. Alleen de heer Schuit be hield zyn positieven en vond dat met de clausule, waarbij werd be paald, dat over de vragen zomin als over het daarop gegeven ant woord, besprekingen zouden mo gen worden gevoerd, de leden er toch wel heel kaal afkwamen. De burgemeester deed een po ging om de kwaliteiten van het cadeautje, dat B en W de raad had den toegedacht, extra uit te laten komen. Over zeer belangrijke aangelegen heden kon men immers interpel leren en wat die vragen betreft, ook ln de Kamer werd er nooit over ge sproken; U kent ze toch wel uit de krant: Is het de minister be kend enz. Maar de heer Schuit liet zich door die parlementsallures niet vangen; hij handhaafde zijn bezwaar. Toen de burgemeester zei, verder over de ze zaak niet scherp te hebben nage dacht en de zinsnede te hebben overge nomen uit andere reglementen van orde, repliceerde de heer Scliuit on deugend: Reglementen van orde uit hogere regionen? Intussen kreeg hjj steun van de heer Bosma en het eind was, dat de alinea werd geschrapt. Eigenlijk bleef het dan een soort rondvraag, meende de burgemeester, maar de raad wilde het voorlopig toch maar zo proberen. 'n Pluim voor de burgemeester. Tot onderwijzer aan de gemeente lijke ULO-school werd met algeme ne stemmen benoemd de heer H. Oets uit Amsterdam. En de burge meester maakte van de gelegenheid gebruik om te verklaren, dat hij het hoofd dier school in de vorige ver gadering ten onrechte enigszins in het zonnetje had gezet. Deze had correct gehandeld en daar het altijd prettig aandoet, wanneer iemand om de door de fiscus van hem opge ëiste bedragen op slinkse wijze terug te verdienen, wel schipbreuk zal hebben geleden. Het spoor gevonden. De manier, waarop de mij. tegen de lamp liep is vrij vermakelijk, al zullen de uitvinders van de humoris tische naam B.B.C. de humor van hun échec wel nauwelijks kunnen waarderen. Het ging zo: de Econ. Recherche had de lucht gekregen en bracht een bezoek aan een zekere Kalf in Hei loo, die echter niet thuis was. De heren vertrokken met de boodschap, dat zij later terug zouden komen. De vrouw van Kalf spiedde onraad en was er op uit een tas, waarin de boekhouding van de B.B.C. zich be vond. te laten verdwijnen. Zij g&f die daarom mee aan de boekhouder, die even later ophet toneel ver scheen, doch had er niet op gerekend dat rechercheurs hun Pappenheimers kenden en een controle-post hadden achtergelaten. Deze volgde de man met de tas en sloeg toe, toen deze zijn woning wilde betreden. De vangst bleek beter, dan men had mogen hopen: in de tas bevond zich de complete boekhouding van de B.B.C. Iedere bon, Iedere toewijzing was daarin verantwoord tot op de laatste cent met nauwkeurige ver melding van kopers en verkopers. Het was waarlijk 'n rijke slag, die de recherceurs hadden geslagen en honderden zakenmensen uit heel Nrd. Holland voornamelijk bakkers zullen de komende dagen wel met angst en vrezen tegemoet zien. Men zou zich afvragen, waarom deze boekhouding zo in de puntjes was verzorgd. Het antwoord ls ech ter betrekkelijk voor de handliggend; de financier S. uit Alkmaar ver trouwde K. uit Heiloo niet langer dan zolang hij hem zag. Het was een dief en diefjesmaat. 8. stak zijn geld in de affaire en kreeg daarvoor de helft van de winst. Maar h(j wilde kunnen controleren, hoe groot die winst was. Intussen zou het kunnen zijn, dat in de komende dagen, taartjes zon der bon in Nrd. Holland minder ge makkelijk te krijgen zullen zijn. DIVERSE ATTRACTIES. EEN VERLOTING EN EEN GROOT BAL NA zjjn eigen tekortkomingen erkend, verdient de burgemeester voor deze toelichting een woord van hulde. Slapende commissies. Met de commissies gaat het in Heiloo als in zovele gemeenten: ze voeren hun bestaan in vergetelheid. Eers was het de heer Marjolee, die zich er by de wijziging van de kin dertoeslagregeling, welke overigens discussie uitlokte, over beklaagde, dat de commissie voor het georga niseerd overleg er niet in was ge kend. En later had de heer Kraakman gelegenheid om practisch aan te to nen, hoe nuttig het soms kan zyn de commissies wat meer in de gemeen telijke aangelegenheden te betrek ken. Hoewel er geen rondvraag meer was, mocht hij toch nog even in formeren of B. en W. succes hadden gehad met zyn opmerkingen uit de vorige vergadering in verband met de aannemingssom van de I^eder- landsc Basalt My. Inderdaad had den B en W f 2000.af weten te kragen van het oorspronkelijk be drag van f 16000.Waarop de heer Kraakman zeer ad rem opmerkte: De commissie voor Openbare Wer ken is er niet in gekend. De prac- tjjk heeft dus geleerd, dat dit ver keerd is geweest. De raad, die in de vorige vergade ringen soms zo spraakzaam bleek, was dit keer uiterst volgzaam en na ongeveer een half uur' konden de heren naar huls gaan. Maar er was ook geen rondvraag geweest Kinheim's gevaarlijke voorhoede werd lamgelegd In een wedstrijd, die een totaal ander verloop had dan die van vorige week op het Alkmaarse Sportpark, heeft Alkm. Boy» op zeer verdiende wijze revanche ge nomen voor de flinke 30 neder laag en in'deze laatste, beslissen de wedstrijd zich onbetwist dé sterkste getoond. Het Boys-elftal was reeds Zaterdag naar Haarlem vertrokken, waar de spelers hun intrek namen in Hotel de Leeu werik. Men bleef hier gezellig bij een, er werd een kijkje genomen op het fraaie, voor de Boys niet onbekend terrein van R.C.H. toen het elftal Zondagavond tus sen de lijnen kwam, kon men In geen geval zegg i, dat de menta le voorbereiding verwaarloosd was In het elftal van vorige week wa ren drie spelers vervangen, waar voor nu Slikker, De Ley en Gouds blom meespeelden. De opstelling was daardoor als volgt: Doel: Kramer Achter: Slikker en Krul Midden: Bart, Appel, De Ley Voor: Goudsblom, Brouwer, Untied A. Indri, Admiraal De wedstrijd. Zoals gezegd: het spelbeeld was totaal anders dan vorige week. Wa ren het toen de geel-zwarten, die voortdurend een aanzienlijk veld- overwicht forceerden, nu kwamen zij er practisch niet aan te pas en de goed stuwende middenlinie van de Boys oefende steeds een stevige druk uit naar voren, zonder daarbij het stopperspilsysteem ook maar enigs zins te verwaarlozen. eZker 30 van de 45 minuten waren nu voor de geblokten, die weliswaar geen groot voetbal lieten zien en b.v. het spel te weinig over de vleugels lelden, maar die toch door hun opportunis tische spel er in slaagden talloze sup porters het nodige vertrouwen te schenken en wat belangrijker was: rust in de eigen gelederen brach ten. In het algemeen speelden de ze nuwen de 22 spelers danig parten, hetgeen voornamelijk tot uiting kwam in de voorhoeden, die e vrijwel niet toe kwamen gevaarlyke momenten voor het vyandelyke doel te schep pen. Het goede verdedigen van de Kinheim-verdediging belette de Boys hun veldoverwicht ln doelpunten om te zetten en zo kwam de rust dan ook met blanke stand. De Boys nemen de leiding;. Het begin van de 2e helft was waar lijk sensationeel. Direct zaten de ge- blokten voor het doel van Druyven en het gevolg daarvan was een doel- worsteling, die de Boys een doelpunt zou opleveren. Goudsbloem kreeg na veel geharrewar de bal voor z'n voe ten en de Boys-rechtsbuiten aar"^1-' geen moment om deze unieke ivUr waar te nemen! Zo hadden de Boys dus onverwacht de leiding, maar het gevolg was, dat de geel-zwarten fel van zich af begonnen te bijten en inderdaad het spel wisten te verplaat sen. Even zag het er donker u<t voor de Alkmaarders, die totaal in de ver dediging werden gedrongen. Geluk kig bleek de verdediging in staat de zware druk op te vangen en met Kra mer en Appel die ln deze periode wonderen verrichtten werd het ge vaar bezworen. Telkens en tekens weer zetten zij de snelle schotvaardige Kinheim-midvoor schaakmat en reeds na 10 minuten keerde het getij. Lang zaam maar zeker werden de aanval len van Kinheim minder gevaarlijk, langzaam maar zeker ook werkte de Boys-ploeg zich los uit de dreigende omsingeling. Het spelbeeld verander de en gedurende de volgende 25 mi nuten was er opnieuw van een veld overwicht van de Boys sprake. Er deden zich verschillende kansen vooi doch eerst 10 minuten voor tijd viel de beslissing. Indri forceerde een snelle doorbraak en het resultaat was een goed doelpunt, waardoor de Boys reeds vrijwel zeker waren van het behoud van het tweedeklasseschap. De Alkmaarders namen in de laatste 10 minuten da. ouk geen enkel risico en rustig stelden zij tegen de nT^nre aanvallen van Kinheim een welover wogen tactiek van verdedigen. In de stand kwam dan ook geen wijzi ging meer en een dolgelukkig Boys team had de hulde van de vele sup- porters in ontvangst te nemen, toen de rustig leidende scK"' het einde had aangekondigd. Kramer. Appel. Untied. Brouwer en Bart vormden deze keer een hechte, prima spelende kern in de Boysploeg. waar omheen de overige spelers een degelijke wedstrijd speelden Bij Kin heim waren midvoor, spil en rechts back de uitblinkers, terwijl de in Alkmaar zo gevaarlijke buitenspelers ditmaal er eenvoudig niet aan te pas kwamen. Het- stopperspilsysteem klop te als een bus, zodat zü volkomen lamgelegd werden en dat was in deze laatste wedstrijd voor de geblokten een zeer belangrijk winstpunt! De barrebier was vleden week toch zo verlegen op de non, nel mense, dat rooide d'r op. Hai heb zo maar de hele eivend zo'n beetje staan te kankeren. Ut spul kwam zo an de gang: D'r was een vreemde snoes haan. We konne die kirrel gien van allen. Dat hei je teugenswoordig nag al derus. De vecanties beginne weer zo'n beetje en den atroike d'r overal mense neer, die je nooit eerder zier. hewwe. En deuze was nag al praat ziek anloit, dat ut duurde niet lang of hai vertelde dat ut bai ons maar een armetierig zoodje was. Hai was in ut kefee weest en hai had deer gieniens gnap ete kent. En toe ver- telle, dat in de plaas weer hai van daan kwam van alles te kroigen was. En de barrebier vraagt met z'n stomme gezich wat den. En die kirrel an ut oplepelen. En hai begon met paling. En hai wou veerder gaan. maar toe vroeg Klaas wat-ie den deed voor de kost. Want as je teu- genwoordig paling ete wulle, den mag je wel tot een apart soort volk hore, want gnappe normale mense kenne gien paling meer betale. En deer knipougde die vent zo'n beetje teugen ons en teugen de bar rebier in ut bezonder en hai kneep z'n ougkes half dicht en toe zoidie zo: „Een beetje handele DE TOEGANGSPRIJS IS SLECHTS l.5t. U KUNT NIET WEGBLIJVEN, WANT.... UIT DE SKEERWINKEL No toe wiste wal al genog, want dat was vezelf zwarte handel. En toe most je ut gezicht van de barre bier zien hewwe. Hai heb toch oJ zo'n verlegen hekel an die zwarte handelare! Hai wier zo wit as een doek en wal hielde onze tone krom. Maar die kirrel had ok wat in de gate en voor ut lilluk worre kon: smeerde-ie-um. En toe kwam de beerdskraper los. „Moet je nou nag wat, „brieste-ie. Paling eet zo'n gabber. En wat al niet meer. En je moet maar rekene van alle dage een biefstuk ln ut ien of are dure resterant. En do rest navenant. Van alles ut beste en ut duurste. En werke? Houw maar op. En den nag zo'n beetje gemeen knipouge, net of-le zegge wul Lap ik um dat nou niet verlegen flink Nei mense wat is ut toch nag rommeltje in de wereld. Nou hewwe ze de paling vrai geven, want er was niet genog om te verdelen. En skreve zc d'r bai, ut was immers toch gien volksvoedseL Nei ut is mooi. Gien volksvoedseL No, dat r je de koekoek. As je nou d'r g.,. over prakkezere, den ia ut om ra zend te worren. Want as paling den oigeluk güen volksvoedsel is, wat la ut den wel? Zeker een lekker happic voor die lui, die op de ien of are menler wat meer verdiene as tachtig persent van ut Nederlandse volk. Vraag maar niet hoe ze d'r an komme. En nou geve ze de paling vrai. Den Henne de mense met sente deer d'r loif dik in ete. En in de reste- rants kenne ze alle dage vlols kroige. No ja. d'r benne nou den een paar vloisloze dage invoerd, maar skreve ze d'r bai, den was d'r op zokke dage nag wel gebakken tong of skellevts of kabbeljouw, dus de dames en here konne evengoed d'r loif nag wel vol kroige. Maar je begrolpc toch zeker wel, dat je een peerdje-skoit-geld hewwe moe te om dat te betalen. Want as je ut ln ut gnappe verdiene, den leit je ut wel om paling te koupen van twei en een kwart ut pond. Of ge- roukte van vier, voif gulden. Nei, ut zit goed fout. De mense met geld worre weer skromcluk bevoorrecht. En den dat smoesle van gien volks voedsel, dat kenne ze van moin hille- maal kedo kroige. Ze hadde slcrolve moete: Paling is voesel voor de „be tere" stande. Den hadde zc cerluk weest." „De peerde, die de haver verdiene kroige ze niet altoid", zoi Klaas wols- gerig. Figaro. EEN PRACHTIGE AVOND VOOR EEN GOED DOEL!

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3