Belangrijke verklaring van Marshall Spanning in Griekenland spitst zich toe door nieuwe arrestaties KORT Binnenland j Republiek gaat Nederland leveren Besprekingen met Dr van Mook KORT 4e Jaargang No 985 Uitgave N.V. Noordhollandse Pera 19-15 l.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht teL 3971 Alkmaar. kiDsafdei* .DAGBLAD VOOS AL KM AAK IN OMGIVU1Q Dinsdag 15 Juli 1947 Directeur: TH. W. RBTNDBR* üoofdrfdAQteu,^ WINTER gUITENLAND i Ook het Congres besprak het plan Volgens inlichtingen uit regeringsbron zyn in de lacht van Zondag op Maandag f Athene elfhonderd personen gearresteerd, behorende tot „reserves" van de Elas, de linkse verzetsorganisatie uit de oor- lo tjjd. Verder wordt van regeringszijde gemeld, dat de Borozani- brug by Konltza, in de buurt waarvan volgens eerder bericht van ra dio Belgrado een n uw offensief var de guerillastryders was inge zet, ln de loop van de nacht weer in handen van regeringstroepen Is gekomen. Nadere berichten meldden, dat het aantal verrichte arres taties van 'Inks georiënteerde persone: in Griekenland een drieduizend beloopt, waarvan elfhonderd te Athene en ongeveer duizend in elk van dc voorsteden en de Pireaens. Verder zijn te Athene gistermorgen vroeg meer dan vijfhonderd personen, waaronder deskundigen van de telefoon-, eleatricltelts- en waterleidingsbedrijven. gearresteerd, on der verdenking" van plannen tot sabotage Grieks beroep op Veiligheidsraad Terwijl het in Griekenland danig rommelt, heeft de regering in verband met de „snelle verslechtering van de toestar.d op de Balkan" de Veilig- heidsi aad verzocht een beslissing te nemen in deze kwestie. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheids raad zegt de Griekse regering, dat „leidende personen van de Griekse com nn.mslische partij zich in Albanië en Joego Slavië bevinden met het doel een rebellenregering te vormen". Belasting verlagino in Amerika De Amerikaanse senaat heeft met 60 tegen 32 stemmen het wetsvoorstel aangenomen, dat voorziet in een ver laging van de inkomstenbelasting. Volgens een bericht van het Franse persbureau AFP staat het vrijwel vast, dat president Truman er zijn veto over uit zal spreken. Hij deed zoals be kend dit ook in Juni over een soort gelijk voorstel. Voor een overstem ming van zijn veto zijn 62 stemmen nodig, zodat de president een kansje heeft. Amerikanen naar huis Binnen 12 tot 18 maanden zullen de Amerikaanse troepen uit Duitsland, Japan en Korea worden teruggetrok ken en vervangen worden door po- litietroepen. De plannen hiertoe be vinden zich nog in een beginstadium, doch wel is bekend, dat de politietroe- pen in de bezette gebieden zullen blij ven tot de vredesverdragen zullen zijn opgesteld. r Atoombommen vernietiging Dt sub-commissie van de UNO gevormd door vertegenwoordigers van t'b.-na. Australië. Engeland en Rus land. heelt een be'angrijke overeen- sb-mmir-g bereikt Ir- een internatio nale conventie betreffende de atoom energie /.a1 -een bepaling worden op- gpcomeii. oat atoombommen al of nmPslgewerkt n>< eten worden ver- n .gd en de grondstoffen mogen sb-.-nts vod vredesdoeleinden worden gebankt Op een ander punt werd men het nief etvis. Dt vra^. wanneer de bom men moeten worden vernietigd, gaf e<y totaal verschn van mening. Rus land meende n 1., dat tot vernietiging moet worden ovei gt gaan, zodra de conventie is getekend terwijl Enge land v.:J wachten, tot. het controle- aj-pati-at <r een veigt\orderd stadium is gekomen De disruss»es zijn nu ver- da.Oijd Verklaring van Marshall M. shall heeft een rede gehouden. Waarin hij o.m. zei, dat Amerika op d- twjesprong staat wa'. betreft zijn betrekking tot de volken van de oude wereld. Zonder Rusland met name te noemen zei Marshall, dat de V.S. deze vo'keren economisch hulp moeten b'den of toezien, dat zij zich ver wijderen van de democratische be ginselen. Dat was lus een vrij scher pe opmerking, die onder de huidige omstandigheden te denken geeft. Voorts zei de minister, dat hij u -e, dat Amerika aanstonds on bevooroordeeld de economische plan nen van de Paryse conferentie zal bezien. De conferentie, aldus Mars hall, is veelbelovend ingezet, doch de --merikaanse houding zal al dan niet C^, n' door de oorlog geteis terde naties van Europa in de armen a?' communisme worden gedre- en. Dat /as een dus nog scherper en ten slotte verklaarde hij: „wy zpn bezig met een nauwkeurige be- etaaering van de consequenties, die erschillende mogeiyke oplossingen bezien uit het gezichtspunt der be langen van de V.S., kunnen hebben." He» Congres spreekt Ook in het Amerikaanse congres is Marshalls plan ter sprake geko men. Senator Vandenberg verklaar de, dat het —geenszins onmogelyk is, dat het cor ?s eerst weer in de herfst byeen zal komen en dan een wetsontwerp te behandelen krygt betreffende de toelating van onge veer 400.000 verplaatr - personen tot de V.S. Een latere bericht zegt, dat - hoewel Europa misschien wat onge duldig en critisch zal worden het voorstel van de Parijse conferentie uiteindeüjk niet voor November in het congres behandeld zal worden. De mogeiykheid van een speciale zitting is niet geheel uitgesloten, doch men neemt niet aan, dat de Europese /oorstellen eerder gereed zullen zijn voor een definitieve afhandeling. Drie republikcise leden van het congres risten de economische isola tie van de landen, die niet aan de Paryse conferentie deelnemen, ter wijl een afgevaardigde uit Illinois zelfs zover ging er op aan te drin gen de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie te verbreken en het land te isoleren, tot het wel be reid is zich aan te sluiten bij de .merikaanse plannen, Tass over de conferentie De Parijse correspondent van het Sowjet-Russische nieuwsbureau Tass ericht, dat, ofscho' de organisato- tei van de confer'" s te Parys „po gen de indruk te wekken, dat alles in eensgezindheid verliep", de woord voerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken „gedwongen was toe te geven, dat de bijeenkomst enigs-in.-, onenig was". De poging van de Brits-Franse organisatoren De Paryse conferentie ter bespreking van het Marshall-plan. Een over zicht in de Al van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs tij dens de openingszitting ter bespreking van de Europese economische coöperatie. Afgevaardigden van 16 landen waren op de conferentie aan wezig. om de taak van het comité van sa menwerking in handen van een klei ne groep van vertrouwde agenten te houden, aldus de Tass-correspon- dent. heeft geheel gefaald". Kunstmatige meteoren Volgens een Amerikaans geleerde, Firtz Swick, kunnen thans, met be hulp van een nieuw explosief, dat „penolite" is geheten, kunstmatige meteoren worden gelanceerd en wel tot op voldoende afstand om hen tuiten bereik van de aantrekkings kracht der aarde te voeren. Deze kunstmatige meteoren zullen ge bruikt worden voor onderzoekingen op het gebied van planetaire projec tielen. Het penolite was tot nog toe een militair geheim. BUITENLAND maar krachtig De berichten over een uitnodiging van Koningin Elisabeth aan"*Mw Pt?-- ron om Engeland te bezoeken zijrr tegengesproken. Leden van de Japanse regering zouden betrokken zijn by de verber ging van een schat ter waarde van 2Vs millioen dollar, aldus heeft een liberaal parlementslid onthuld. In Charleroi heeft een zware brand gewoed in een telefooncentra le. De verdieping, waar de belang- rykste instrumenten geborgen wa ren, is totaal verbrand. Men zal zich nu met een hulpcentrale twee maan den moeten behelpen. De Egyptische aanklacht tegen Engeland zal vermoedelyk Donder dag of Vrijdag door de Veiligheids raad in behandeling worden geno men. Mw. Lupescu, zoals bekend enke le weken geleden gehuwd met ex- koni: g Carol van Roemenië, is vol gens de artsen geheel buiten ge vaar. Op haar trouwdag was zy zwaar ziek en had men alle hoop reeds opgegeven. Het theerantsoen in Engeland zal tengevolge van stakingen in Cal- cutta en Colombo worden verlaagd van 10 tot 8 ounces (225 gram) per maand. Een Frans lynvliegtuig van de dienst ParijsAlgiers geraakte by de landing te Vichy in brand. Gevol gen: een dode en 18 zwaar gewonden Volgens het officiële Griekse persbureau zijn de regeringstroepen by Konitza tot de aanval overgegaan en de commandant van het garnizoen heeft verklaard, dat hy thans vol doende troepen heeft om de situatie het hoofd te bieden. De Britse kranten worden klei ner. Per dag mogen zy 4 pag. ge bruiken of moeten door inkrimping van de oplage papier bezuinigen. Ruim een millioen ponJ sterling aan dollars wordt hierdoor bezuinigd. In Palestina is rond Nathanje de staat van beleg afgekondigd. Hier waren 2 Britse sergeants ontvoerd. Zij zyn nog steeds niet terecht en vanmorgen begonnen grote razzia's binnen het gebied, waar 10.000 tot 14.000 Joden wonen. De Franse ambtenaren zullen voor lopig niet staken. Een besluit om on derhandelingen met de regering voort te zetten is met 28 tegen 24 stemmen en 8 onthoudingen aangenomen. Volgens een bericht van Reuter zijn 13 leden van de Hongaarse vrij heidspartij opgepakt. Zij zouden tij dens een partij-bij eenkomst te Boe dapest een vechtpartij hebben ver oorzaak! en „anti-democratische ver klaringen'' hebben afgelegd. De aanvragen voor lidmaatschap, ingediend door Albanië, Mongolië, Transjordanië, Eire en Portugal, zul len volgende week door de V. N. op nieuw in overweging worden geno men. Vorig jaar werden deze aanvra gen door de Veiligheidsraad afgewe zen. HET VRAAGSTUK van dc politieke delinkwenten houdt nog steeds vele gemoederen bezig. In vele opzichten plaatst het ons voor problemen, waarvan de oplossing verre van gemakkelijk is. Wy gaan thans niet nakaarten, of de berechting inder tijd naar maatstaven van recht en billijkheid is gebeurd. Er blijken in dit opzicht verschillende stromingen in ons volk te bestaan, die variëren van hen, die iedere straf nog te gering vinden, tot hen, die over de gehele lei maar de spons zouden willen halen. Eén en ander houdt niet in de laatste plaats verband met de houding, die men zelf in de jaren der bezetting heeft weten te vinden; de maté waarin men door het leed der bezetting is geknauwd en de visie, die men heeft op recht en gerechtigheid. Wel is zeker, dat tussen de voormalige N.S.B.-ers en de rest van ons volk een diepe kloof gaapt, die niet gemak- kelijk gedicht zal worden. Maar een volk, dat in zyn boezem een dergelyke verscheurdheid kent, is een geschonden volk. Dit weten heeft velen beziggehouden, wier blik meer in de toekomst vertoefde, dan in het verleden. De belijdenis der 25 EEN KANSELBOODSCHAP Zondag j.L in de Nederlandse kerken afgelezen doet ons zien, dat men ook achter het prikkel draad der gevangenkampen zoekt naar de weg terug naar het volk. Vyf en twintig vooraanstaande N.S.B.-ers van verschillende con fessie hebben gemeenschappelyk een schulderkenning aan het Ne derlandse volk voorgelegd, zy zeggen o.a. „Een tragische ver warring van eigen gedachten- goed en vreemde totalitaire ideo logieën, maakten ons blind voor de huiveringwekkende konse- kwenties, waartoe deze moesten leiden, hoezeer dringende en on dubbelzinnige stemmen waar schuwden, dat deze ideologieën in stryd waren met de beginselen van het ChristendomBesef van onze schuld, bovenal jegens God, de Allerhoogste, voor Wiens oordeel wy allen moeten buigen, doet ons bidden vragen, dat Hy ons moge vergeven, ons volk moge bewaren voor blijvende haat en ons en onze lotgenoten voor een verbittering, die ons de weg naar de verzoening zou ver sperren". 000 Men kan voor deze duideiyke schuldbeiydenis slechts dankbaar zyn. Men zal moeten toegeven, dat zy getuigt van een diep in zicht in eigen foutief handelen. Het is een eerste uitgestoken hand, die ons uit die vreemde wereld vair het kamp wordt toe gestoken. Wanneer er nog iets van de christelyke barmhartigheid in ons leeft, en zonder dat kan de ge rechtigheid ontaarden in een koud formalisme, dan zullen wij deze uitgestoken hand grypen en het vijf en twintig-voudige mea culpa aanvaarden. Het is hierby niet zonder zin, dat het juist een aantal vooréAnstaanden uit de voormalige N.S.B. zyn, die tot deze daad kwamen. Hün schuld is ontwijfelbaar veel groter, dan van de kleine meelopertjes. Een andere vraag is of ons voV: de belydenis van deze man nen zal aanvaarden. Eerlyk ge zegd, geloven wy, dat de tyd daar voor nog niet ryp is. De gesla gen wonden zyn daarvoor by ve len r.og té vers. De verklaring AAN DE schuldbelydenis is door de ondertekenaars een ver klaring toegevoegd, waarin zy het -olk pogen duidelijk te ma ken, dat zy zichzelf geen land verraders vinden. Met deze verklaring verkleinen zy ongetwijfeld de geesteiyke winist, die zy met hun beiydenls boekten. Want elke poging tot verklaring van de foutieve hou ding vermindert de „echtheid" van de belydenis van schuld. Het ware beter geweest, als de Heren hadden verklaard, „inder daad wy waren landverraders". Nu krygt de verklaring niet het karakter van een schulder kenning, maar van een veront schuldiging. En daaraan hebben wij minder dan ooit behoefte. Niettemin wij némen dankbaar nota van belijdenis en verkla ring. Blyft slechts de vraag of wy in practische zin een stap verder zyn gekomen. En dat zien wy nog niet. DEWI. Bakkers zijn slechile spreken: voorbarige berichten over de broodprijs Vice-} emier Setiadjlt is Zondagmorgen in Batavia aangekomen en verklaarde .bepaalde gedachten te hebben" over de ge7anicniyke gen darmerie waarover hy met de ministers Ganl en Tamzil wenste te spreken. Over zyn bezoek aan Oost-Java was Setiadjlt optimistisch, hoewel hij niet verheelde dat er nog moeiiykheden waren te ovenvin nen by het doen beëindigen van de vyandeiykheden. In Nederlandse kringen verklaarde men tegenover neta, dat dc berichten over een Engels aanbod om behulpzaam te zyn b(j de oprichting van een neu trale commissie voor do vestiging van de veiligheid ln het binnen land, vooralsnog te verward waren, om daaruit gevolgtrekkingen te kunnen maken. Zondagavond laat is in Batavia hot bericht ontvan gen, dat Sjarifoeddin voor besprekingen naar Batavia zou gaan, waar over officieel echter nog niets gezegd kon worden. Officieus heeft men vernomen, dat de gezamenlijke gendarme 'e het voornaamste punt van bespreking zal uitmaken. Republiek gaat leveren De republikeinse minister van economische zaken, dr. A. K. Ganl. heeft heden officieel-bekend gemaakt dat de republikeinse regering over eenkomsten heeft afgesloten met de Nederlandse regering en andere we derpartijen, waarby goederen zullen worden uitgewisseld. Door de republiek zal 7000 ton rijst van Java geleverd worden in ruil voor tweederde deel van de Neder landse goederen, welke in Australi sche havens liggen opgeslagen, zoals textiel, en landbouwwerktuigen. De leveranties zullen geschieden in de periode van Juli 1947 tot Juni 1948. De rijst zal verscheept worden in de havens van Banjoewangi en Pro- bolinggo, die een capaciteit bezitten van duizend ton per week. De le veranties zullen op h^t einde van deze maand aanvangen. Nederland zal meststoffen, varkens en vergif stoffen leveren vanuit Soerabaja in ruil voor mais en suiker uit de re publiek. Voorts zullen de Nederland-' ders mijnwerktuigen leveren in ruil foor kolen uit de Tandjoeng-Enim- mjjn naby Palembang op republi keins gebied. De republiek zal on dernemingsproducten uit het gebied van Soekaboemi leveren in ruil voor medicamenten, textiel en zoutevis van Nederlandse zyde. De republiek levert vee uit Madoera en tabak uit Probolinggo in ruil voor textiel. De tabak is bestemd voor de British- American Tobacco Co te Soerabaja. Deze overeenkomst is volgens de verklaring van de republikeinse mi nister in de maanden Maart ën April Naar een oplossing? Sjarifoeddin is Maandagmorgen uit Djokja met een extra trein In Batavia aangekomen. Hij begaf zich direct naar de ambtswoning van Ga nl. Gistermiddag zou hy samen met Setiadjit een onderhoud met dr. van Mook hebben op het paleis. "Tamzil, vice-minister van buiten landse zaken, heeft tegenover Antara het republikeins persbureau, ver klaard, dat de komst van Setiadjit en Sjarifoeddin in Batavia in de poli tieke ontwikkeling zeer nodig werd geacht. Republikeinse politieke krin gen verklaarden, dat zy vertrouw den, dat het vraagstuk van de gen darmerie zou kunnen worden opge lost. Met de vier concessies, door de republiek gedaan, heeft zij haar good will getoond. Indien de Nederlan ders wegens de kwestie van de gen darmerie oorlog willen voeren, zul len z'j geen enkele hulp van het bui tenland kunnen verwachten, omdat de republiek met de gedane conces sies de internationale sympathie heeft versterkt Ganl verklaarde geen officieel bericht van Britse zj1de ont vangen te hebben ten aanzien van een bemiddelingsvoorstel Inzake de kwestie van de gendarmerie. Periodebonnen brandstoffen Met ingang van heden geven de bonnen der kaarten WA 707 ge merkt met „le, 2e, 3e, 4e, 5e of 6e periode", elk recht op het kopen van een eenheid vaste brandstoffen en de bonnen der kaarten WB 707, ge merkt met „le, 2e, 3e, 4e, 5e of 0e periode", elk recht op het kopen van vyf eenheden vaste brandstoffen. Deze bonnen biyven tot nader aan kondiging geldig. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de kaarten WA 707 en WB 707 zyn of zullen worden uit gereikt aan de kleinverbruikers der groepen B, C, en D (kantoren, werk plaatsen enz.) wier rantsoen voor 1947-1948 tenminste 12 eenheden be draagt. Boze bakkers De bakkers gaan er lang niet accoord mee, dat de regering de broodpry- zen wil verlagen. In Den Haag hield de Ned. Bakkery Stichting een ver gadering. waarin werd geoordeeld, dat de bekendmakingen als zou in de steden de broodprys met 2 ct kunnen worden verlaagd, alle afkeu ring verdient. Hiermee is by het pu- pliek een verkeerde indruk gewekt, temeer daar de minister nog geen definitieve besluiten had ge nomen. In géén geval willen de bak kers er van af stappen, dat de prys- basis veranderd wordt. De groot broodprijs moet berekend zyn naar de kostprys van grootbrood en niet naar die van klein- (luxe broodjes enz.) en grootbrood tezamen, waar by de bakkers, die alleen groot brood bakken ernstig benadeeld worden. J. J. C. Krev er Duivc .1U .rd winnaar der amateurs tijdens ae wed strijden om het wielerkampioenschap op de baan, welke in het Olympisch stadion te Amsterdam werden gehou den. BINNENLAND maar krachtig Een Nederlander, Jan Bons, won de 2e pry's van de UNO-afficheprijs- vraag, een bedrag van 1000 dollar. Een Canadees ging met de le prys schoot en een Zuid-Afrikaan kwam achter onze landgenoot H. M. de Koningin is gistermorgen te Assen gearriveerd voor een be zoek aan de provincie Drente. Piek van intc-hulp" is thans d-finitief tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Het Nationaal Jongeren Verbond heeft de regering verzocht Prof. Schermertiorn uit Indonesië terug te roepan en Dr. van Mook te vervan-» gen. Hun politiek ontbindt het Ko- ninkryk, zo zegt deze jeugd. Zou het deel van onze jeugd ln Indonesië de zelfde gedachten hebben? Voor de derde maal binnen 3 maan den is door broeiing brand uitgebro ken in de voorraden van een chloor- fabriek te Amersfoort. Met veel moei te slaagden de brandweermannen er in met behulp van zuurstofapparaten en asbestpaklcen de voorraad chloor naar buiten te brengen, waarna de brand binnen een uur geblust was. Het weer vandaag WARMER Droog, met later op dc dag alge meen zonnig weer met weinig wind en styging van temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1