log is het niet te laat! Pierlot oefent critiek op Koning Leopold uit Naar verslechtering der toestand? Talrijke arrestaties in Roemenië KORT Binnenland Nog steeds staking in Rotterdam KORT maar krachtig 4e Jaargang No 986 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 8971 Alkmaar. Woennsc/ag 16 Juli 1947 kmaarder DACBLAD VOOS A1KM&AK Ui OMGEYUiO gUITENLAND Gaan Duitsers en Japanners zelf voedsel uit Amerika halen? Pierlot, de Belgische premier tijdens het uitbreken van de oorlog, heeft een tamelijk opzienbarende artikelenreeks gepubliceerd ln de pers, waarbjj hij voornamelijk de meningsverschillen behandelt, die uiteindelijk leidden tot een breuk tussen regering en koning. In het voorlaatste artikel beschrijft Pierlot het onderhoud, dat de ministers hadden met YVeygand, die kort daarvoor Garacln was opgevolgd als be velhebber. Weygand legde er bij die gelegenheid de nadruk op, dat het Belgische leger zich sneller moest losmaken van de Duitsers en naar het Zuiden diende terug te trekken. Hierna had Koning Leopold een bespreking met Weygand, waarbij de ministers niet aanwezig waren Volgens Pierlot kwam de Belgische generaal Van Overstraeten die wel aanwezig was bij het onderhoud even praten met de minis ters, waarbij hij zich zuiver defaitistisch uitliet. Nadat de minister hierna nog eens met Weygand gesproken hadden, was het Spaak, die de Koning gebrek aan vertrouwen ln zijn ministers verweet, het geen weer een protest van de Koning uitlokte. Na een onderhoud, dat de koning weer later met de Britse bevelhebber, generaal Gort had, liet hij zich nog pessimistischer uit, want Gort zou verteld hebben, dat de toestand hopeloos was. In een laatste artikelen gaat Pier lot het rapport van de commissie van onderzoek naar de gedragin gen van de koning na. dat volgens hem bepaalde tegenspraken ver toont. Hij verwijt tenslotte de koning. Jat deze zijn koninklijke func tie verkeerd opvatte "n er weinig verschil meer was met absolute macht. Al te voorbarig Luitenant Philip Mouhtbattcn woonde te Edinburgh een openbare plechtigheid bij. Zijn astvrouw vroeg hem daarbij wanneer zijn trouwdag was vastgesteld. Een van de mede aanwezigen verstond het gegeven antwoord verkeerd en berichtte aan het persbureau Reuter, dat het hu welijk van -Ie Engelse troononvolg stor met Philip Mountbatten zou plaats vinden op 11 Februari 1948. Maar nog geen uur later verzocht Reuter dit voorbarige bericht weer in te trekken! D= Amerikanen kunnen rekenen De Amerikaanse minister van oor log, Patterson, heeft bij het con gres een voorstel ingediend tot het in de vaart brengen van opgelegde Liberty-schepen door Duitse en Ja- y tnse bemanningen met het oog op het v 'oer van voedsel naar deze landen. Het plan is oorspronkelijk afkom- s'ig van oud-president Herbert Hoo- ver. Men raamt, dat het in de vaart t ngen van 75 Liberty-schepen door dt Duitsers in het eerste jaar een besparing voor Amerika zou kunnen onleveren van minstens 14.000.000 doM- Hoover's plan voorziet ook in hel charteren van vaartuigen, die ge bruikt of omgebouwd zouden kun nen worden voor de visserij. Indien de Duitsers, aldus Patterson, vissers vaartuigen zouden krijgen, zou hun voedselvoorziening verbeteren en zou de toezending van levnsmiddelen ui' Amerika verminderd kunnen worden. I.- zeilde geldt voor Japan. „Architecten van de ramp" Britse communisten zijn een campagne begonnen tegen de „Mars- hall-politiek" van de Labourregering. Na artikelen in daze geest van de hand van de secretaris der partij. Harry Poliitt, en de economische deskundige Campbell in de „Daily Worker" heeft het pa tijbestuur thans in een officiële verklaring de M-rshall-politlek" in verband ge bracht met dt Britse dollarcrisis. Hot verzoekt vervanging van de mi nisters Beln en Morrison, die de „ar chitecten van de ramp" worden ge noemd. Arrestaties in Roemenië Reuter verneemt te Boekarest, dat gedurende de laatste 24 uur ongeveer 100 leden van d oppositie te Boeka rest en in de provincies zijn gearres teerd. Dr. Juliu Ma.du, leider van 1 nationale boerenpartij van Roe menië, zou tot de gearresteerden be horen. De gebouwen van de Nationale Boerenclub en van „Dreptatess", het blad \an de nationale boerenpartij, zón door de politie bezet. De 74- jarige Maniu is zowel de stichter al3 leider van de Roemeense boerfen- pa";; v"n 1928—1930 en van 1932 1J33 was minister-president en in 1944 plaatsvervangend minister president. Hij is de voornaamste lei- uer van de oppositie sinds in 1945 de communistische regering van Peter Groza werd ingesteld. ™r verluidt heeft Maniu Dina- o :<ezegd„De Roemeense rege ring heeft sinds zij tegen de wil van het volk de macht in handen heeft genomen niets anders gedaan dan de gevoelens en de belangen van de be volking kwetsen. De vrees is ge rechtigd, ''at zij ook thans alleen met de door haarzelf en haar be schermers gestelde doeleinden reke ning zcl houden." Wae nemers te Londen zijn van m< dat deze nieuwe golf van arrestaties van leden der Roemeen se oppositie de meest ingrijpende en meeste betekenisvolle sinds het aan de macht komen van de regering van Groza is. Nu de leider der boerenpartij, Ma niu, een van de belangrijkste politie ke figuren van voor de oorlog ln Roemenië, met de belangrijkste par tijfunctionarissen is gevangen geno- Lady Baden Powell de Chief Guhlc, begroet de Nederlandse padvindster» en padvinders, die deel nemen aan het Internationaal volksdansfeest, dat te Hampton Court in Engeland gehouden wordt en waar padvlndsters en padvinders uit vele landen deelnemen. men, kan men slechts één ding con cluderen, aldus Reuter, namelijk, dat de regering heeft besloten om de voornaamste oppositie in Roemenië geheel van het politieke toneel te doen verdwijnen. Daar verleden maand Petkof, lei der van de voornaamste party der oppositie in Bulgarije, en enkele we ken daarvoor Jovanovic, leider der Joegoslavische boerenpartij, gearres teerd zijn, schijnt er een algemene actie op touw te zijn gezet om alle actieve oppositiebewegingen» in de Balkanlanden te verlammen of uit de weg te ruimen. BUITENLAND maar krachtig De Egyptische aanklacht te^ee» Engeland zal vermoedelijk Donder dag of Vrijdag door de Veiligheids raad in behandeling worden geno men. Officieuze berichten vertellen, dat Chinese regeringstroepen door de ver overing van Taian de strategisch be langrijke SDOorweg van Nanking naar Tsinan beheersen. In het Britse Lagerhuis is de wet op de onafhankelijkheid van Voor- Indië zonder tegenstand aangenomen. De twee Britse sergeants, die Za terdag te Nathanja zijn ontvoerd, zijn nog niet teruggevonden. Er zijn raz zia's gehouden, waarbij een vooraan staand Joods verzetsman werd gear resteerd, samen met 19 anderen, die reeds lang gezocht werden Een aardbeving veroorzaakte ern stige schade aan huizen, de universi teit en een kerk te Pasto bij Bogota in Columbia. Een hoofdaltaar ter waar de van iy2 millioen gulden werd ver nield; vier personen zijn ernstig ge wond. Inwoners van Biarritz in de Lage Pyreneën verzekeren met de hand op het hart twee schotels vrij hoog in de lucht boven de oieaan te hebben zien vliegen. Twee bergbeklimmers verklaren, dat er een op Spaans ge bied is neergekomen, waarvan een ontploffing en rookontwikkeling het gevolg was. De Veiligheidsraad heeft een zit ting gewijd aan de Griekse kwestie bij welke gelegenheid Frankrijks ver- tegenwoordiger heeft voorgesteld een speciale commissie samen te stellen, ten hoogste beslaande uit vijf leden. Doel: verzoening. TE PARIJS zijn op dit ogenblik zestien landen, vertegen woordigd om te beraadslagen over de aanbiedingen van Marshall. Aanbiedingen, die naar men overigens weet, ln zeer vage termen zijn gesteld, hoewel er reden is om aan te nemen, dat Bevin en Bidault beter op de hoogte zijn, dan de publieke opinie. Er zal toch minstens consultatief overleg tussen Parijs, Londen en Washington hebben plaats gevonden. De conferentie is inmiddels hard aan het werk gegaan en heeft reeds een aantal commissies benoemd, die de verschil- lende technische kwesties aan een nader onderzoek moeten onderwerpen. Ook Nederland is in één dezer commissies, n.L die voor Landbouw en Voedselvoorziening, vertegenwoordigd. De commissies hebben het recht verkregen niet-leden te raadplegen, wanneer er onderwerpen aan dc orde komen, die voor het betreffende land-niet-lid, van belang zijn. Zoals wij reeds eerder meldden, neemt behalve Oostenrijk geen der Midden- en Oosteuropese staten aan de conferentie deel. Griekenland en Turkije zijn evenwel aanwezig. Aciivüeii in Oosl-Europa TENSLOTTE IS Tsjecho-Slowa- kije, dat oorspronkelijk wèl zou deelnemen, toch niet in Parijs verschenen. De regering te Praag deelde mede, dat zij van deelne ming afzag, omdat ook de ande re landen in de Sowjetsfeer thuis bleven en men niet de vriendschap met deze landen, in het bijzonder met Rusland, wilde verstoren. Ge Igktjjdig ongeveer werd uit Mos kou gemeld, dat een delegatie van de Praagse regering een han delsovereenkomst had afgesloten met Moskou. Zo juist vernemen wg, dat er een Albanese delega tie te Moskou is neergestreken, die eveneens komt praten over een economische samenwerking. Te gelijk weten sommige buitenland se persbureaux te berichten, dat deze serie handelsverdragen zal worden voortgezet. Men kan dus een grote Russische activiteit constateren. Men moet één en ander ongetwijfeld zien in verband met de conferentie van Parijs. Ook de Oosteuropese lan den hebben economische hulp dringend nodig. Zij zouden daarr om gaarne een graantje meepik ken van Marshalls dollargraan. De houding van Moskou heeft hen echter in een moeilijk parket gebracht. Deze landen bezitten zo weinig onafhankelijkheid, dat zij bezwaarlijk de wil van Moskou kunnen weerstreven. Kameraad Molotov bepaalt ook hun buiten landse politiek. Een ogenblik scheen het of Praag zich aan die machtige greep zou weten te onttrekken. Het oude Bohemen en Moravië is steeds meer op het Westen, dan op het Oosten georiënteerd geweest Wie Praag bezoekt, voelt zich, even als in Weenen en Boedapest, op de grens van twee werelden. Het zal hem echter spoedig duidelijk worden, dat het Westerse element overheerst. Daarom kwam er ln eerste aanleg een resolute beves tiging van deelneming aan de Pargse conferentie uit Praag. Be- nesj en Jan Masaryk, maar ook premier Gottwald, zagen ongetwij feld duidelijk welke kansen hier voor het land lagen. Een verste viging van de economie, die door het uitwijzen van millioenen Duitsers zeer is verzwakt en er naast een schone mogelijkheid om de evenwichtspositie tussen het Oosten en het Westen te verster ken. De opzet van de Praagse re gering is niet geslaagd. Ongetwij. feld is de druk van Moskou he vig geweest. Het was alles bjj el kaar een bittere pil voor de re publiek van Masaryk, die in zijn korte historie reeds zoveel bewo gen ogenblikken heeft moeten doorstaan. Rusland moei wal doen MEN BEHOEFT er niet aan te twijfelen, dat de economische po sitie van Rusland op het ogen blik niet sterk is. Het land heeft ontzettend door de oorlog en de duitse terreur geleden, terwijl een gedeeltelijk mislukte oogst in '46 de situatie nog moeilijker maak te. Voor dit jaar wordt echter een zeer behoorlijke oogst verwacht. Nu Rusland de satelliet-staten zo zeer heeft geisoleerd, is het er toe gekomen een systeem van economische hulp, los-van-Ame- rika, te ontwerpen. Het kiest daarbij doelbewust een systeem, tegengesteld aan dat door Mars hall voorgestaan. Het sluit n.1. afzonderlijke overeenkomsten met de verschillende landen en wijst uitdrukkelijk een gecoördi neerd hulpplan van de hand. Men zal nog moeten afwachten, of Rusland in staat is zijn ver plichtingen na te komen, zonder de eigen bevolking niet al te zeer tekort te doen. Overigens be hoeven wij ons daarover niet al te veel zorgen te maken, daar 't Russische regeringssysteem weinig volksinvloed kent, en naar de me ning van het volk niet gevraagd wordt. Europa val! uiteen EEN OGENBLIK scheen het of Europa toch niet helemaal In twee blokken zou uiteenvallen. Er ia thans echter weinig reden tot optimisme, nu democratische lan den als Finland en Tsjecho-Slo- wakije zich zelfs niet aan de bol sjewistische invloed vermochten te onttrekken. De politieke ontwik keling van Europa gaat een rich ting uit, die ons weinig prettig kan stemmen. West-Europa kan niet anders, wil het niet onttrouw worden aan het geen het in vele eeuwen cul tureel heeft veroverd. Bij alle cul turele en politieke verschillen moest het echter toch mogelijk zijn te komen tot een economische samenwerking als eerste stap tot een verdere toenadering. Nog staat de deur op een kier. Dat men èn in Parijs én in Mos kou mag beseffen, dat het on verstandig is met vuur te spelen. DEWI Geen overeenkomst oyer gendarmerien staking der vijandelijkheden De laatste berichten uit Batavia schynen er op te wijzen, dat de toe stand verslechterd 1». Gistermiddag werden de besprekingen ten paleize RUf^j «jortgezet, waarbij van Nederlandse zijde Dr. van Mook en de R®sn van de Commissie Generaal, Dr. P. J. Idenburg en Dr. P. J. Koets, aanwezig waren. Mr. Amir Sjarifoeddin, Dr. Ganl, Sekyadjlt en Leimena vertegenwoordigden de republikeinse regering Hoewel eerst over het onderwerp der besprekingen geen inlichtin gen konden worden vorkregen, werd later medegedeeld, dat na be sprekingen van anderhalf uur geen overeenstemming werd bereikt ten aanzien van de gezamenlijke gendarmerie en het staken van de vijandelijkheden rond de demarcatielijnen. Lnldden de eerste berich ten, dat de vier republikeinse ministers vandaag gezamenlijk naar DjokJakarta zouden terugvliegen, later werd vernomen, dat slechts één lid van het gezelschap vermoedelijk Setyadjit alleen de reis zal maken. Majesteit zich geruime tijd onder hield. Zij sprak haar bewondering uit over de enorme vooruitgang van het dorp Ommen sind« 1939. toen zij even eens een bezoek aan die plaats had gebracht. De militaire acties De „Nieuwsgier" schrijft heder., de huidige stand van zaken belich tend, dat het vanzelf spreekt, dat het locaal militair optreden van Republikeinse zijde, waarvan de steeds toenemende berichten, vooral uit het Bandoengse en Buitenzorg- se, melding maken, niet op last van Djokja ondernomen wordt. „Dit schadelijk bedrijf wordt ondernomen dwars tegen de nadrukkelijke lastge ving van de verantwoordelijke repu blikeinse autoriteiten in. Het spreekt evenzeer vanzelf, dat dit dc situ atie niet meer acceptabel maakt. H»>t bewijst slechts, dat de republiek haar eigen mensen niet in de hand heeft, hetgeen het juiste uitgangspunt vormt van een aantal Nederlandse verlangens voor de handhaving van de binnenlandse veiligheid", aldus 't blad. Nog steeds stakingen De commissie van zeven leden, 0ie namens de stakers in het sleepbedrijf Zaterdag een onderhoud heeft gehad met de werkgevers, heeft Maandag middag in een vergadering verslag daarover aan de stakers uitgebracht In deze vergadering gingen enige stemmen op om het werk te hervat ten, waarop de commissie dreigde zich terug te trekken, in welk ge val de E.V.C. de leiding weer op zich zou hebben genomen. Het merendeel echter was tegen de opheffing van de staking, daar men dan voor niets gestaakt zou hebben. Men zal opnieuw contact trachten op te nemen met de werkgevers, doch hierover was gistermorgen nog niets naders bekend. K.N.S.Z.-mannen naar huis Zondagmorgen op een nader vast te stellen uur, komen de eerste 451 manschappen van het Kon. Ned. In dische Leger met de „Volendam" thuis. Zij worden verwelkomd en ont vangen door de dienst van de repatri ëring, die daartoe opdracht van het ministerie van overzeese gebiedsdelen en de dienst van de kwartiermeester- generaal ontving. In deze dienst, on der leiding van luit.-kol. van Brocjiel werken plm. 45 instanties samen. Reeds zijn, zoals bekend, 20.000 repa- triërenden met ruim honderd schepen naar huis gehaald. Thans komt het eerste contingent van het K.N.I.L., va lide mannen, die meenden, dat in In donesië hun plicht lag. met verlof naar Nederland. De marinierskapel komt hen op de versierde en bevlagde steigers van de Lloyd het welkom toespelen. Niwin, Rode Kruis en „In- dië helpt Nederland" zullen voor ver rassingen zorgen. Deze verrassingen zullen steeds aan alle terugkerende K.N.I.L.-mannen ter hand gesteld wor den. H.M. de Koningin in Drente Een grote schare belangstellenden heeft gistermorgen H.M. de Koningin uitgeleide gedaan bij haar vertrek uit Assen. Het afscheid was spontaan en hartelijk. Via Bellen werd naar Em- men gereden, waar de koninklijke stoet tegen 11.00 uur arriveerde. Emmen had zich terdege op het hoge bezoek voorbereid. Uit vrijwel alle woningen wapperde de Neder landse driekleur. Na een rondrit, waarbij de Koningin hartelijke toe juichingen ten deel vielen, ontving zij ten Gemeentehuize vertegenwoordi- woórdigers van verschillende organi saties. Het waren hier het college van B. en W., afgevaardigde der drie grote landbouworganisaties in Drenthe en van Koophandel en Industrie in Dren the, de provinciale voedselcommissa- ris en een vervener, met wie Hare De actie der kruideniers De actie van de kruideniers voor betere winstmarges heeft eer uw stadium bereikt. Dinsdagmïdd. y .va men te Utrecht onder leiding van de heer P. Renkema. de comité's van actie, die in het gehele land gevormd zijn in vergadering bijeen. Alle be langrijke kruideniersorganisaties uit het gehele land waren hier vertegen woordigd. Na een levendige bespre king besloot men met grote eenstem migheid tot samenbundelen van de verschillende acties. Er werd een commissie benoemd, waarin zowel de groothandelaren als de kleinhandela ren betrokken zijn. Aan deze com missie is opgedragen zich voor alles bezig te houden met de te lage winst marge. He' t de Cris. Hist. Unie nog toekomst? Voor de Chr. Hist. jongerengroep te "s Gravenhage sprak gisteren de heer Beernink, lid van de Tweede Ka mer, over het onderwerp: „Heeft de Chr. Hist. Unie nog toekomst?" Spreker bracht in herinnering dat ruim een jaar geleden door velen werd voorgesteld, dat de Unie ge voegelijk uit de rij der politieke par tijen kon worden geschrapt Verwacht werd toen, dat de doorbraakpo, van de Partij van de Arbeid succes zouden hebben. Maar het kerkvolk in Nederland heeft anders geoordeeld, aldus spr. In het verleden was er wel eni"~ aanleiding aan de positie der Unie wanhopen. De partij was niet behor lijk georganiseerd, beschikte niet over een eigen dagblad en had geen eigen partijbureau. Op het ogenblik is er m de Unie een leven als nooit te voren. Het aantal leden is, aldus de heer Beernink, sinds verleden jaar enorm gestegen en de organisatie is overal krachtig ter hand genomen. BINNENLAND Een KLM-vliegtuIg bracht bjj haar landing op het vliegveld Gan der te New Foundland een 16-Jarige Rotterdamse jongen, Gerrit Mostert uit de Lusthofstraat mee. Hg had zich onder enkele dekens in een laadbak verscholen, waar hij, vier uur nadat het vliegtuig Schip hol had verlate»- doo de bemanning werd gevonden. Men meent, dat de jongen familie in Californië wilde opzoeken. De wereldkampioen dammen, de Fransman P. Ghesten, hield Dins dagavond een simultaanseance tegen 42 dammers uit Helmond en omge ving.. Ghestem won 36 partjjen, speel de er-4 remise en verloor er 2. Jongetje verdronken Hedenmorgen ongeveer half tien raakte een 4-jarig jongetje aan de Nleuwlandersgeu 1 te water. Er werd door een zestal agenten en burgers gedregd. Een half uur later was het kind nog niet gevonden. Het weer vandaag KANS OP ONWEEK. Wat minder warm met meer b«* wolking tn hier en daar omveer, vooral in het Zuideljjke gedeelte van het land. Naar Zuideljjke richtingen draaiende wir.d.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1