Alarmerende berichten uit Indonesië zijn gedeeltelijk herroepen Moet dit spel nog lang duren? Sjarifoeddins Radiorede verkeerd uitgelegd? Verwarde toestand in Griekenland Opnieuw grote verwarring KORT Buitenland j Werkplan voor het rapport aan V.S. samengesteld 4e Jaargang No 987 Uitgave N.V. NoorCliollandse Per» 1945 Lo. Redactie Achterdara 20 tel 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. kmaardei1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR IN OMGEVING Donderdag 17 Juli 1947 Directeurt TH. W. RBYNDERA Hoofdredacteur: Tl E. DB WINTER 1 Gisteravond laat is bekend geworden dat het republikeinse kabinet en het werkcomité de jongste Nederlandse voorstellen betreffende de ge meenschappelijke politie hebben verworpen, hetgeen betekent, dat de op lossing van het voornaamste probleem, dat de vorming van een federale Interimregering vertraagt, nog niet in zicht is. Vanmorgen in de vroegte z|jn een aantal bijzonderheden bekend ge worden omtrent dé beweegredenen van de republiek. Minister-president Amir Sjarifoeddin verliet vannaeht om half twee de kabinetszitting, wel ke gisteravond om 9 uur was begonnen. H|j hield een radiorede, waarin )*y een uiteenzetting gaf van de gebeurtenissen. Vice-premier Setyadjit Is gistermiddag naar Batavia gevlogen om Dr. van Mook mede te delen, dat dc beslissing nog nfet was gevallen en om 24 uur uitstel te vragen. Tijdens de kabinetszitting werd een telegram ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat het gevraagde uitstel niet kon worden verleend en dat te elf uur antwoord op de Nederlandse voorstellen verwacht werd, als mede het bevel oir. het vuren volledig te staken. Sjarifoeddin zette ver volgens uiteen, dat aan deze eisen niet kon worden voldaan en ver klaarde o.ni.: „VVy zien alles, wat hiervan het gevolg is onder ogen, doch de republikeinse regering is van oordeel, dat het gelijk in deze kwestie bjj de republiek ligt. Wij hebben de vrede lief, doch een rechtvaardige". ^Sjarifoeddin verklaarde verder in zjjn radiorede, dat de toestand uiterst gespannen was. „De Nederlandse houding toont aan", zo zelde h|j. „dat de Nederlanders de vreedzame weg zullen verlaten. De Nederlandse regering heeft reeds krachtige taal gebezigd. Wy moeten rekening hou den met de mogeiykheid, dat de Nederlanders geweld gebruiken. Laten wy daarom eensgezindheid zyn". Het verloop van de hieraan voor afgegane gebeurtenissen was als volgt: Onmiddellgk na de aankomst van het vliegtuig met republikeinse autoriteiten te Djokjakarta op Woensdagmorgen kwam het republi keinse kabinet in spoedvergadering bijeen in tegenwoordigheid van het werkcomité van het KNIP. Deze zitting ?rd om twaalf uur geschorst waarna de partij-ministers hun be sturen van het bsprokene op de hoogte stelden, 's Middags tvwd de kablnctszittlng voortgezet. echter zonder het werkcomité. Het werkco mité kwam gisteravond bijeen van twi lg tot twee-en-twintig uur en de voorzitter woonde vervolgens de kabinetszitting bij. Uit kringen van het werkcomité werd tóen reeds ver nomen, dat de nieuwe Nederlandse voorstellen met betrekking tot de in stelling van een gemeenschappelijke gendarmerie de grenzen, welke de republiek acht Juli heeft vastgesteld overschreden. Een groot aantal bladen hebben de hierboven afgedrukte, zeer alarme rende berichten omtrent de ontwik keling van de toestand in Indonesië gebracht zonder te weten, dat deze zelfde berichten enkele uren later herroepen zouden worden. Wat is er len zijn verworpen, maar alleen de Nederlandse eis, dat de repu blikeinse regering voor het gehele gebied der republiek 'n bevel tot staking der vyandelijkheden zou uihar.rdlgen, Setyadjit heeft Aue- ta n.1. medegedeeld, dat een zo danige eis slechts ingewilligd zou kunnen worden, indien tegeiyker- MEER PAARDEVLEES OP EEN BON. De rantsoenwaardering van paar- devlees, welke in Juni j.L voorlopig gelijk gesteld werd aan die van rund- of varkensvlees, zal van 18 Juli af gesteld worden op 125 gram Met ingang van deze datum zal men dus op een bon voor 100 gram vlees 125 gram paardevlees zonder been kunnen kopen. Aandelen verdwenen Een Amsterdamse bankinstelling verzond 14 Juli j.l. een aangetekende brief, zonder de waarde aan te ge ven. De brief had als inhoud: 65 aandelen Kon. Olie a f 1.000 en 2 aandelen a f 11.000 en zou via de Chase Nationale Bank in New York na?r Panahia worden gezonden. De reële van het hele geval bedraagt niet minder dar. f 280.000 De brief werd op de normale wijze verzon den, doch niet op de bestemde plaats ontvangen. De brief is waarschqnlqk gestolen. De eventuele dieven zullen echter niet veel pleizier van hun vang8t hebben, daar de recherche in a'le landen de nummers der aande len heeft verspreid, waardoor de effecten onverhandelbaar zijn ge worden. - Met ingang van heden is de Rioombootdienst Rotterdam-Zierikzee IJ' ,hervat- Reizigers, die in Zierik- zee hun hart willen verliezen, nemen «•aarvan nota! Bil liet baden In nee is bij Hollum f"1'1*1"1 24-jarige mej. Drews Leeuwarden, verdronken. lijd eenzelfde order door de Ne derlandse autoriteiten zou wor- n.1. gebeurd? Deze berichten, afkom stig van Reuter en bevestigd door Aneta, blijken gedeeltelijk onjuist te zijn. Er wordt gesproken van een misverstand Een misverstand met betrekking tot de radiorede van Sjarifoeddin. Niet alle Nederlandse voorstel den uitgevaardigd. Voorts blijkt thans nog, dat vol gens Setyadjit de Britse en Franse consuls-generaal het Indonesische verzoek om uitstel hebben gesteund, doch dat dr. van Mo' k weigerde. Se tyadjit heeft daarna getelefoneerd met Djokja en adviseerde de Neder landse verlangens in te willigen. Dr. Gani, die hem te woord stonfl, ver klaarde dat binnen 'n dergelijk, kort tijdsbestek de order onmogelijk uit voerbaar was en zei, dat Sjarifoeddin via de radio de wereld zou uitleggen, waarom een eenzijdige verklaring aangaande de staking der vqandeiyic- heden niet kon worden gegeven. Hoe staat het er nu voor? Uit het bovenstaande zou kunnen worden af geleid, dat de republiek geheel heeft toegegeven aan de Nederlandse eis ten aanzien van de gendarmerie en dat nu nog rest een verschil van me ning over de staking der vqandeiyk- heden. Latere berichten zeggen, dat Sjarifoeddin vanmorgen opnieuw voor de radio zal spreken, teneinde de misverstanden weg te nemen. Misverstanden. Wie is hier nu voor verantwoordelijk? Heeft Sjarifoeddin zich versproken? Of hebben Reuter en Aneta deze berichten zonder dege lijke informatie de wereld doorge seind? Met „Het Parool" van gister zyn we van mening, dat een diep gaand onderzoek naar de berichtge ving van sommige persbureaux drin gend noodzakelijk is. maar krachtig 22 Juli zal te West Kapelle een internationaal studentenkamp wor den geopend. Ruim 700 studenten uit 10 verschillende landen zullen hier aan deelnemen. De opening zal wor den verricht door de ministers van Onderwqs, Kunsten en Wetenschap pen, Wederopbouw en Volkshuisves ting. De Duitsers vergrootten in dc oorlog het vliegveld Twente tot 1800 ha. Oorspronkelijk was het 50 ha. 1300 ha zullen weer voor landbouw geschikt worden gemaakt en 500 ha zullen voor vliegterrein beschikbaar blijven. De KLM zal 11 Augustus een spe ciale vlucht naar Holland (Mich.) maken. De 15e zal de terugtocht be ginnen, zodat de reizigers de feeste^' ïykheden in dit stadje by kunnerrjf wonen. Nederland zal offlcfëel verte genwoordigd zyn. Te New York zal mr. van Kleffens aan boord komen. Op de Loosdrechtse heide wordt momenteel een 100 tenten tellend kamp gebouwd door politieke delin quenten. Vier weken lang zullen 1000 ex-politieke gevangenen hier een con tactmeeting houden. Deze zal a.s. Zaterdag aanvangen. De volkstelling heeft uitgewezen, dat Breda thans de derde grote stad .an het zuiden is. Eindhoven komt op de eerste plaats en Tilburg op de tweede met meer dan 100.000 zie len. Breda brengt het tot 85.303. Op het werkobject te Eist by Rhenen, waar ook politieke delin quenten uit het kamp Rhynauwen te werk zijn gesteld, ontstond onenig heid tussen deze mensen. Een bewa ker kwam tussenbeide, loste een waarschuwingsschot: de kogel ketste en doodde een tydens de oorlog zeer beruchte N.S.B.-er. Te De'ft is de 29ste algemene ver gadering van de Chr. Boeren en tulndersbond gehouden. Sprekers wa ren: v. d. Heuvel, Jan Schouten en ook minister Mansholt. Het was weer een der hoogtijdagen van deze bond, De vrouweiyke leden van het co mité Handhaving Rijkseenheid heb ben aan de minister-president het volgende telegram doen toekomen: ,De Ned. Ind. evacuatiedienst deelt mede, dat in Ned. Indië Ned. vrou wen i 'rinderen zyn, die in gedwon gen concubinaat met Indonesiërs le ven en om die reden niet voor eva cuatie worden vrygegelaten. Het be hoeft geen betoog, dat dergelqke he meltergende toestanden in een geor dende samenleving, waarop de repu bliek aanspraak maak* onduldbaar zyn. Dit is handel in blanke slavin nen. Dit is mensonterend. Dit mogen wij niet dulden. Wij eisen, dat hier onmiddellijk een einde aan wordt gemaakt". Eerlijk samen delen Gromyko, de Sovjet-Russische ver tegenwoordiger in de commissie voor de atoomenergie, heeft op de verga dering van heden verzocht het .ge heel ongefundeerde denkbeeld", dat de eigendom van atomische mijnen en ertsen bij een internationaal lichaam moet berusten, te laten varen. Gro myko verdedigde het quota-stelsel, dat de atomische ertsen voor alle landen beschikbaar zou stellen voor vredelievende doeleinden. Dit stelsel zou in een afzonderiyke conventie dienen te worden vastgelegd. jv De bron raakt leeg Uit een heden gepubliceerd rap port van het Amerikaans: ministerie van financiën blijkt, dat En/geland wederom een bedrag van 100 mil- lioen dollar heeft opgenomen van de Amerikaanse lening. In het geheel heeft Engeland thans van de lening ten bedrage van 3.750 millioen dollar een bedrag van 2.300 millioen opgenomen. HEIT IS al weer enige tyd geleden, dat wq in een hoofdartikel de aandacht vestigden op de noodpositie van ons Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwqs en de nog veel grotere noodtoestand in de leraarsgezinnen; speciaal die der jongeren die nog aan het begin van hun carrière staan en vaak min der verdienen, dan de leerkrachten van het Lager- en MU- LO-onderwqs. De hoop van het leraarscorps was gevestigd op het nieuwe schoolseizoen; men hoopte dat per 1 September eindelqk ver- betering in de onhoudbare toestand zou worden gebracht. Sedert ons vorig artikel over dit onderwerp is er veel ge- beurd ten aanzien van het Middelbaar Onderwqs en de so ciale positie van de leraarsstand is echter niet de minste vooruitgang te bespeuren, De salariscommissie ER IS indertyd een salariscom missie benoemd, die het vraagstuk van de bezoldiging van het per soneel bij het Middelbaar Onder- wfls moest bestuderen en tot een concreet advies moest komen. Deze commissie is medio Maart voor het laatst bqeen geweest. Zy verwachtte, dat de regering haar standpunt op korte termqn zou kenbaar maken. Het depar tement van minister Gielen liet echter verstek gaan en de com missie zit nog te wachten. In middels zqn de vacanties begon nen en mag men niet meer ver wachten, dat een nieuwe rege ling per 1 September a.s. van kracht zal worden. Men heeft by het Middelbaar On derwqs een schreeuwend tekort aan bevoegde krachten. Met dit tekort is het belang van onze opgroeiende jeugd gemoeid. Maar het departement van de „actieve cultuurpolitiek" kqkt het 'zaakje eens rustig aan en doet niets. Wat heeft men aan platonische verklaringen van den Haag, dat er inderdaad verbetering moet komen? Die geluiden heeft men reeds tientallen jaren mogen ver nemen. Maar de leraarsvrouw moet guldens hebben om de bak ker te betalen. Die laat zich niet betalen met schone leuzen en heeriyke beloften. Men mag openiyk de vraag atel- len of het de minister waariyk ernst is met zyn toezeggingen. Hy zal moeten inzien, dat er iets moet gebeuren. Ook deze belang rijke groep van intellectuelen heeft recht op een behooriyke so ciale positie. De positie van de leraren mag niet de dupe wor den van de dure- en heilloze mi litaire avonturen in Indonesië en de algemene verbetering in de sociale positie van de onderste klassen van ons volk, hoe ge rechtvaardigd en noodzakciyk dit laatste ongetwyfeld is. Protest van de Raad van Leraren DE RAAD van Leraren, waarin alle leraarsorganisaties zqn ver tegenwoordigd, is het wachten nu beu geworden en heeft gemeend handelend te moeten optreden. Algemeen is als norm voor lera ren een maximum van 30 lesuren per week aanvaard. Dit aantal uren is reeds te hoog, als men re' ening houdt met de uren voor het wetenschappeiyk „by" blqven, het voorbereiden van de lessen, het nazien van proefwerk enz. De regering heeft dit standpunt overgenomen en verplicht daar om geen leraar meer dan dertig lesuren te aanvaarden. In de practqk, speciaal door de nood toestand van dit onderwys, over schreden vele krachten dit aantal uren In niet eeringe mate. Thans heeft de Raad van Leraren aan de leden geadviseerd Inderdaad niet meer dan 30 lesuren te aan vaarden, behalve in zeer drin gende gevallen. Op enkele uitzon deringen na hebben de plaatse lijke afdelingen dit advies over genomen. Dit zal ongetwyfeld de toestand bq het Middelbaar On derwijs nog moeiiyker maken. De minister verwqbe het echter niet de leraren, die waariyk geduld genoeg hebben gehad, maar zich zelf en de traagheid van het eigen departement Wq vernemen, dat de gemeente Rotterdam de zaak eveneens beu is en met ingang van de nieuwe cursus alle onbevoegde leerkrach ten heeft ontslagen. De gemeente zal verder haar leraarscorps niet meer dan dertig lesuren opdragen. In Rotterdam zal de zaak dus stellig helemaal aan de grond ko men te zitten. Het ls echter duideiyk, dat al leen dergeiyke drastische midde len nog tot resultaat kunnen lei den. Imui'iels heeft ook het Tweede Kamerlid Deering vragen om trent deze materie aan de minis ter gesteld. Wq wachten met spanning zyn antwoord af. Onbevredigende gang van zaken HET MOET ons van het hart, dat het op het departement van de' heer Gielen lang niet naar on ze zin gaat. Waarschynlqk heeft daar niet enkel deze minister schuld aan; een deel van het op treden (of niet optreden) zullen wij wel als kabinetspolitiek moe ten zien. Het onderwqs is echter reeds vóór 1940 veel te lang stief kind van ons politieke leven ge weest. Wy hadden na de bevry- ding goede hoop, dat een nieuw tijdperk zou zijn aangebroken. Onder het bewind van minister de Leeuw tegen wie men overi gens ook vele bezwa: :o. kan aan voeren, wq denken aan het ge knutsel met de radio gingen wy In leder geval met het onder wijs de goede richting uit. Onder de leiding van minister Gielen geeft de gang van zaken by On derwys echter weinig ruimte voor optimisme. Wy stellen ons voor binnenkort eens enige andere aspecten van Gielens onderwyspolitiek onder de loupe te nemen. DEWI Gromyko wil de atomische erts eerlijk delen Naar aanleiding van een verklaring, welke aan de Griekse guerrilla leider Markos wordt toegeschreven en waarin wordt gezegd, dat de guerrillastrijders Britse krijgsgevangenen hebben gemaakt, heeft een Engels woordvoerder met nadruk verklaard, dat geen Engelse troepen aan de gevechten tegen de guerrilla's deelnemen. Voorspellingen, dat En geland de beweerde deelneming aan de gevechten door een internationale brigade voor de V.N. zou willen brengen, noemde de woordvoerder vol komen speculatief. De Griekse regering heeft met beslistheid de juistheid tegengesproken van het bericht, dat Tsaldaris Amerika zou hebben ver zocht, strijdkrachten naar Griekenland te zenden. Ook het bericht, dat de V.S. dit verzoek zouden hebben ingewilligd, noemt men onjuist. Voorts is een bericht in de Prawda, volgens hetwelk geheime clausules in de Grieks-Amerikaanse overeenkomst zouden voorzien in militaire interven tie der V.S. in Griekenland en het afstaan van Grieks gebied voor Ameri kaanse marine- en luchtbasis, tegengesproken. De gucrrillastrydkrachten in Noord-Griekenland zjjn (regeringsberichten .van gisteravond) uit bun verband gerukt en trekken in kleine groepen terug op het Zagoria- gebergte ten zuiden van Konitza, bjj de Albanese grens. De Paiijse corneru> thans be ëindigd. Aan de hand van het boven staande werkplan zullen de diverse commissies het rapport voor de V.S. dus gaan vaststellen. De afgevaardig den hebben voor het overgrote deel Parijs reeds verlaten. De BelgischNederlands—Luxem burgse samenwerking (BENELUX) heeft over het algemeen bij de overige landen veel indruk gemaakt en bewe zen. dat nauwe samenwerking tussen een aantal kleinere landen zeer zeker nut kan hebben. De Parijse conferentie beëindigd De commissie van samenwerking van de economische conferentie te Parijs heeft gister een Frans werk plan voor de vier technische commis sies besproken, die gegevens moeten verzamelen voor het rapport, dat te gen 1 September aan de V.S. zal wor den overhandigd. De voornaamste punten van de Franse vragenlijst betrefefnde het volgende: 1. de pogingen, die de afzonderlijke landen in het werk wensen testel len om de uit de oorlog voortge komen economische moeilijkheden op te lossen. 2. De hulp. die dc afzonderlijke lan den aan andere Europese landen wensen te verlenen bij het herstel van een gezonde wereldhandel. 3. Een serie vragen met het doel te weten te komen welke hulp de verschillende landen minimaal van buiten af wensen om het boven omschreven doel te bereiken. 4. Een omschrijving van de herstel plannen der deelnemende landen voor de periode van 1947 tot 1950. 5. De voornaamste tekorten van de verschillende landen aan voedsel en grondstoffen. De Franse afgevaardigde verzocht de overzeese hulpbronnen van de deelnemende landen in aanmerking te nemen. De Zweedse en Deense afgevaardig den vonden de vragenlijst vrij lang. De Nederlandse vertegenwoordiger bracht in het midden, dat het uiterst moeilijk is een juiste schatting te doen voor een toekomstige periode van drie iaar. Ex-Oost Europese leiders protesteren Vier in ballingschap levende voor aanstaande figuren uit Oost-Europese landen hebb^ cn telegram gezonden aan de Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken, luidende: „De economische stelsels van het oosten en het westen zyn onafschei- delqk aan elkaar verbonden. Het overgrote deel van onze volken ver oordeelt het standpunt der Sovjet- Unie t.a.v. het plan-Marshall even zeer als het feit, da' dc Sovjet-Unie onze landen als aanhangsels van de internationale communistische sa menzwering behandelt". Het tele gram werd ondertekend door Feren- ce Nagy, voormalig Hongaars pre mier, dr. Vladko Machek, voor de oorlog lei'*-- van dc Kroatische Boe renpartij. M.ian Gavrilovic, voormalig minister van justitie in de uitgewe ken Joegoslavische regering tydena de oorlog en Georgi Dimitrow, voor malig lid van het Bulgaarse parle ment en leider van de linkervleugel van de partij. Voor het tijdvak van 20 Juli tot en met 2 Augustus 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAART KA. KB, KC 707 (serie h) h-01 brood 800 gr. brood h-02 brood 400 gr. brood h-01 boter 125 gr. boter h-02 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet h-03 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet h-01 melk 4 liter melk h-03 h-05 melk 7 liter melk h-01 vlees 100 gr. vlees h-02 vlees 200 gr. vlees h-01 alg. 200 gr. kaas h-02 alg. 750 gr. suiker, boterham- strooisel ens. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. cho colade of suikerwerk h-03 alg. 125 gr. koffie h-04 alg. 50 gr. thee h-05 alg. 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rust bereid) h-03 res. 1600 gr. brood h-06 res. 800 gr. brood BONKAART KD, KE 707 (serie h) h-11 brood 800 gr. brood h-11 boter 250 gr. boter h-12 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet h-13, h-15 melk 12 liter melk h-11, h-12 vlees 100 gr. vlees h-11 alg. 100 gr. kaas h-12, h 13 alg. 250 gr. suiker, botcr- hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk h-13 res. 800 gr. brood h-14 res. 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rjjst bereid) h-16 res. 600 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit r|)st bereid) BONKAART MA. MR. MC. MD, ME, MF. MG 707 (b|Jz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie h) h-21 brood brood h-21 boter 25o boter h-22 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet h-21 melk 5 liter melk h-21 vlees 300 gr. vlees h-22 vlees 100 gr. vlees h-21 kaas 200 gr. kaas h-21 eieren 5 eieren h-21 suiker 250 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. choco lade of suikerwerk VERSNAPERINGENKAART ENZ. QB, QC 707 h-33 versnaperingen 200 gram choco lade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 400 gr. stroop enz. h-36 versnaperingen 100 gr. choco lade of suikerwerk of 100 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 200 gr. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Juli worden ge bruikt met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maan dag 21 Juli mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van serie g kunnen vernietigd worden. Het weer vandaag BETREKKEND. Voor het noord-oosten van het land aanvankelijk zonnig en warm met matige wind tussen oost en zuid. La ter toenemende bewolking met r^aai- seiyke onweders, v:*»t«J|Jhe wind. Voor de roat van het land matige westeiyke wind, bewolkt en onweers buien.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1