kmamder De Zondag bracht onheil over Nederland en Indonesië Nederlandse troepen begonnen me „inleidende operaties" De eerste bijzonderheden van de Nederlandse actie „Oorlog11? Op pagina vier 4e Jaargang No. 99C Uitg. N.V. Noordhollandse Pers 1945 Lo. Redactie: Achterdam 20. Tel. 2274. Adm. en Adv. Ridderstraat hoek Oudegracht. Tel. 3971 - Alkmaar. DACSLAD VOOR ALKMAAB IN OMCEVIMQ Maandag 21 Juli 194J Directeur th. w reynders Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER Het sinds Zaterdagmiddag omstreeks het middaguur door Reuter verspreide bericht, dat de Nederlandse eisen door de republiek als onaanvaardbaar waren afgewezen, bracht een benauwende spanning over ons land. De berichten volgden elkander aanvankelijk snel op, doch gedurende de middag en avond bleef ons volk in onzekerheid, wat daarginds in het verre Indonesië gebeurde of stond te gebeuren. De gedachten gingen terug naar de angstige vjjf jaren van oorlog en bezetting, van vreselijke strijd. Een strijd, die millioenen onschuldige mensen het leven kostte. Een strijd, waarvan de wonden nog niet geheeld zijn... Onze gedachten vertoefden bij die ruim 100.000 Ne derlandse mannen en jongens, over wie wjj ons diep ongerust maken. Radio en telex zwegen in alle talen en kwamen met berichten, die reeds voor het merendeel door andere feiten waren achterhaald. De warme, zomerse Zondag hing er een drukkend gevoel over ons land, totdat eindelijk 's avonds om 6 uur de eerste noodlotstijding op hel witte papier van onze telex ver-scheen: 'sGRAVENHAGE, 20 Juli: Het persbureau Reuter verspreidt het volgende bericht uit Batavia: „Hedenavond zijn om 2S uur Javatjjd „inleidende" operaties door d<- Nederlandse strijdkrachten ingezet. De Nederlandse politie, zo meldt het republikeinse agentschap Anta- ra, is een overval begonnen op alle, door de republiek gedreven open bare nutsbedrijven en is begonnen met een razzia op verdachte per sonen te Batavia. Gesn order „Staakt het vuren" Het eerste benauwende gevoel werd veroorzaakt door een bericht van Reuter, dat het republikeinse kabinet besloot geen order uit te ge ven tot het staken van het vuur eu de troepen niet van de demarcatielijn terug trekken, gelijk door de Neder landers was geëist. De termijn voor deze eis was Zaterdagmiddag 12 uur (Javatijd) of Zaterdagmorgen om streeks 6 uur Ned. tijd verstreken Vervolgens besloot het republikeinse kabinet Groot Brittannië, India, Aus tralië en de landen van de Arabische liga te verzoeken op Ik' laatste ogen blik te interveniëren (bemiddelen) teneinde de oorlog in Indonesië te verhinderen. De republiek hoopte, dat dit zou leiden tot een arbitrage Tweede Kamer bijeen Vervolgens werd de Tweede Ka mer telegrafisch bijeengeroepen in verband met de „hoogst ernstige toe stand" en wel tegen Woensdagmid dag 1 uur. De regering zal dan een verklaring afleggen en vermoedelijk zal reeds 's avonds een debat hier over worden gehouden. Een politiek medewerker van het ANP schreef, dat in welingelichte kringen te den Haag de situatie als ernstig en in een critiek stadium verkerend werd beschouwd. De laat ste rede van Sjarifoeddin was met grote reserve ontvangen. Men beriep zich in ieze kringen er op, dat het slechts de republikeinen waren, die niet wilden, terwijl men aanvaarding van de Nederlandse eisen als een lo gische consequentie van de uitvoe ring van Linggadjati beschouwde. Telegrammen Intussen regende het telegrammen bij de ministerraad. De „verbonden politieke partijen" te Batavia spra ken van een „ongehoorde brutali teit" van de leiders van de republiek en zouden er maar het liefst op los willen timmeren. De heer van Hels- dingen, de ondertekenaar van het telegram, zal echter wel evenmin als prof. Gerbrandy en de mannen van „Nationaal Reveil" en de Rijks-een heidsbeweging, wel niet in de eerste linie meevechten, op weg naar Djok- ja... Heel wat sympathieker klinken de woorden van de vereniging „Neder landIndonesië" in de oren. Deze vereniging spreekt zjjn ontsteltenis uit over het besluit van de Ned. re gering om de huidige situatie langs militaire weg de inwilliging door de gen. Voorts wekt men de regering op de laatste, vergaande i*epublikeift- se voorstellen te aanvaarden en al thans een duidelijke stap van tege moetkoming te doen. Ook de EVC drong nog eens aan op een vreed zame oplossing, terwjjl het bestuur van de P.v.d.A. reeds om 1 uur in de middag in vergadering bijeen kwam. 's Avonds om 11 uur duurde de vergadering nog voort. Militaire actie onvermijdelijk Naderhand bleek, dat Vrijdagavond een fractievergadering was gehou den, waarbij al1© zes P.v.d.A.-minls- ters aanwezig waren. Zaterdagoch tend kwam het partijbestuur bijeen en in de middag het hoofdbestuur. Deze laatste vergadering droeg een streng besloten karakter. Aanwezig waren o.a. de ministers Vos, Drees en Jonkman. Het ANP vernam, dat er in de ze vergadering lang en ernstig is beraadslaagd. De situatie werd niet eenvoudig geacht en men kwam tot de conclusie, dat, hoe onverkwikke lijk zulks ook mocht zijn, men in de bestaande omstandigheden, tenzij zich alsnog een aanmerkelijke wijziging zou voordoen, men het onvermijde lijke van een militaire actie moet er kennen, waarbij werd uitgesproken, dat deze militaire actie zo beperk! mogelijk zou moeten zijn. Men is zich echter wel bewust, hoe moeilijk dit beperkte wapenge weld in een lopend conflict is vol te houden. In een kort onderhoud van een ANP-redacteur met de heer Palar, het Indonesische Twee Kamerlid van de P.v.d.A., zeide deze over de toe stand in het algemeen: „het stemt mij tot voldoening, dat van Indonesi sche zijd-? ernaar gestreefd wordt, de moeilijkheden door middel van der den tot oplossing te brengen. Mis schien kan op deze wijze een bloed vergieten nog voorkomen worden". De heer Palar herinnerde ook aan zijn rede in de Tweede Kamer, waar in hij o.m. gezegd heeft: „Indonesië moet rekening houden met de aan wezige politieke verhoudingen en Nederland moet rekening houden met de toekomstige politieke verhoudin gen. Op deze basis moet men elkaar trachten te vinden". Inmenging veiligheids raad Het zou tot ongeveer Zondagmor- weer belangrijke berichten doorkwa men. Reuter vernam uit de republi keinse bron, dat de republiek Voor- Indië verzocht had een zaak voor te bereiden ter voorlegging aan de Veiligheidsraad der V.N. op grond, dat de toestand een bedreiging vormt voor de vrede in Azië. De vice-voor- zitter van de Voor-Indische regering. Nehroe, eveneens volgens republi keinse bron een boodschap gezon den hebben, waarin hij geheel op eigen verantwoordelijkheid het stre ven van de republiek om haar de faetostatus te handhaven, steunt. Brief aan de Commissie-Generaal Na de aankondiging dat dr. Bu?) Zondagavond voor de radio zou sp-.e- ken (de rede vindt u elders) kwf ni het bericht, dat de Indonesische je- gering een brief aan de Commiss'e- Generaal had overhandigd, waarin de C. G. werd uitgenodigd de nog onop geloste problemen op vredelievende wijze op te lossen of anders overeen te komen een voorzitter van vreem de nationaliteit te benoemen tot ar bitrage inzake nog bestaande ge schillen. Een bericht van het Franse pers bureau AFP maakte enkele uren li ter melding van het feit, dat de Itu' >- nesï.sehe delegatie de C. G.'-haiT UJ.* gesteld morgen te conferen tenebfde de nog onopgeloste problemen te be spreken. Hieraan werd toegevoegd, dat, wanneer de besprekingen geen resultaat op zouden leveren het In ternationale Hof van Justitie te den Haag om arbitrage zal moeten wor den verzocht. NVV verzocht bemiddeling Het hoofdbestuur van het NW heeft Zondagmorgen door bemidde ling van de SOBSI bij de republikein se en telegrafische bij de Nederland se regering aangedrongen op bemid deling of arbitrage. Via de SOBSI werd gevraagd er bij de republikein se regering op aan te dringen aan de Nederlandse eisen tegemoet te komen, terwijl voorts mededeling werd gedaan van de stappen bij de Ned. regering. In het telegram aande regering in den Haag maakte het-NVV aller eerst melding van de boodschap die het naar Batavia heeft verzonden en dringt er ir dit verband vervolgens met klem bij de regering op aan zich bereid te verklaren, ,de overige ge schilpunten met de republiek door bemiddeling of arbitrage van in on derling overleg aan te wijzen derden tot een vreedzame oplossing te bren gen, teneinde alsnog de ramp van 'n gewapend conflict? tussen beide vol keren af te wenden". Beide telegrammen waren getekend door de h' ren Kupers en van der Lende, resp. voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur. Afgewezen Een bericht van omstreeks half vijf, afkomstig van AFP, maakte reeds melding van de vermoedelijke afwijzing van de in de brief van de Indonesische delegatie genoemde voorstellen. Prof. Schermerhorn en de heer van Poll hadden de brief besproken, maar, volgens een woord voerder van de Ned. regeringsvoor lichtingsdienst zouden de voorstellen waarschijnlijk niet worden aanvaard. Ekele uren later werd alle hoop op een vreedzame oplossing reeds vernietigd door het in de aanvang van dit artikel afgedrukte bericht van Reuter, dat „inleidende" maat regelen waren begonnen door de Ned. strijdkrachten, hetgeen gister avond om acht uur voor de radio door minister-president Beel werd bevestigd. Overname van gebouwen verliep zonder tegenstand Eerste bijzonderheden repu.ïlick van haar eisen af te dwin- gen 7 uur duren, voordat eindelijk Gisteravond heeft dr. van Mook op een persconferentie desgevraagd ver klaard, dat de acties te middernacht plaatselijke tijd begonnen zijn. De ac ties zullen worden gelocaliseerd, ten zij omstandigheden tot een andere koers dwingen. Er zullen geen maat regelen genomen worden tegen repu blikeinse functionarissen en de repu blikeinse pers indien zjj zich rustig gedragen. Mogelijk zullen zij voor enige tijd worden beschermd. Een uit- nlet worden gearresteerd. Een uit zondering zal slechts worden ge maakt voor hen, waarvan bekend is, dat zij iets van zins zijn, doch het betreft hier, zoals dr. van Mook toe- voede slechts enige honderden, die mogelijk over enige dagen weer zul len worden vrijgelaten. Op de vraag, wat de Nederlandse regering zou doen, indien een derde mogendheid de kwestie voor de vei ligheidsraad zou brengen, antwoord de dr. van Mook, hiervan niet het minste idee te hebben. Toen de actie begon Toen de Nederlandse actie te Ba tavia begon waren alle telefoonver bindingen verbroken. Door een ver keerde uitleg van een militaire or der heeft ook het centraal telegraaf kantoor bevel gekregen de werkzaam heden te staken, doch niet totdat de correspondenten hun eerste ver slagen over de ontwikkeling van he denavond hadden geseind. De voor bereidingen voor de overname van de republikeinse gebouwen begon al vroeg op de dag met aanzienlijke militaire activiteit op straat en in de hoofdkwartieren van leger en po litie. Gewapend met geweren, pisto len en tommyguns arriveerden po li tiet roepen en Nederlandse soldaten in motorlorries aan de stations, de postkantoren, de republikeinse rege ringsgebouwen en openbare nutsbe- rijven en namen deze over, zonder dat tegenstand geboden werd. Eer der hadden de republikeinse autori teiten hun personeel geinstrueerd geen tegenstand te bieden. Zij hebben aan iedere employé 2 maanden sala ris uitbetaald en zoveel mogelijk le vensmiddelen uitgereikt als beschik baar waren. Minister Gani en Tamzil onder Nederlandse militaire bewaking De ministers Gani en Tamzil zjjn kort na hun wegvoering onder mi litair geleide wederom teruggebracht naar hun ambtswoning, waar zij on der Nederlandse militaire bewaking kunnen verblijven. Andere republi keinen, onder hen burgemeester Soe- wirpo, ztjn tijdelijk ondergebracht in het republikeinse ministerie van bui tenlandse zaken. De secretaris van de commissie- generaal mr. P. Sanders vertrekt Woensdag naar Nederland voor het uitbrengen van het rapport. Bezetting republikeinse gebouwen Om elf uur plaatselijke tjjil hadden de Nederlandse troepen alle republi keinse gebouwen te Batavia bezet. Verwachtingen omtrent komende gebeurtenissen Waarnemers zijn van mening, dat het tenminste twee dagen in beslag In de radiorede van mini- ter-president Dr. Beel wordt de militaire actie in Indone sië een „politionele" actie genoemd. De regering kan slechts deze term hanteren, waar hier naar haar mening sprake is van het zuiveren van een opstandig gebieds deel. Met dit gebiedsdeel is ech ter lange, lange tijd onder handeld als in het bezit zijn de van gehele of gedeeltelij ke onafhankelijkheid, terwijl de Republiek zich beschouw de als onafhankelijk. Hier is misschien juridisch sprake van „politioneel op treden", van een „burger oorlog" in het Koninkrijk der Nederlanden. Praktisch voert Nederland echter een „oorlog de facto", een feite lijke oorlog tegen de Indo nesische republiek. zal nemen om mijnen en obstakels op te ruimen voordat de Nederlan ders in de richting van het binnen land kunnen optrekken. Eerder werd uit Djokjakarta gemeld, dat Pandit Nehroe een boodschap aan de repu blikeinse regering had gezonden, waarin hij onder persoonlijke verant woordelijkheid de republikeinse po litiek om de facto status van de re publiek te handhaven, volledig onder steund. Republikeinse bronnen gelo ven in de mogelijkheid, dat Voor- Indië de soherpste maatregelen tegen Nederland zal nemen, indien in Indo nesië oorlog uitbreekt voordat de kwestie voor de veiligheidsraad der V.N. komt Nederlandse regeringskringen ga ven te kennen, dat zij zich sterk zou den verzetten tegen een behandeling van de Indonesische kwestie in de veiligheidsraad. Zij achten echter de mogelijkheid dat de Voor-Indische regering de oorlog zou verklaren uiterst gering. De mate, waarin de republikeinen weerstand zullen bieden blijft een vraagpunt. Met tenminste twee divi sies in Oost-Java, welke hun basis hebben in Malang, een divisie in M. Java en twee in West-Java zullen de republikeinen naar men verwacht, scherp tegenstand bieden aan de Nederlandse openingsaanvallen om zich vervolgens terug te trekken in het beboste bergland, waar zij een zeer lastige guerilla zouden kunnen voeren. N VV- hoofdbestuur richt zich tot de arbeiders Nadat het hoofdbestuur van het NW gistermorgen twee telegrammen verzonden had aan de republikeinse en dé Nederlandse regering met een dringend beroep alsnog alles in het werk te stellen een gewapend con flict te voorkomen, is het hedenavond naar aanleiding van de rede van minister-president Beel opnieuw in vergadering bijeen gekomen. De secretaris van het hoofdbestuur de heer C. van der Lende, deelde tij dens de besprekingen mede, dat het bestuur besloten heeft Maandagmid dag de hoofdbesturen van de bij het NW aangesloten organisaties bijeen te roepen. In verband hiermede doet het be stuur van het NW een dringend be roep op de arbeiders noch op eigen initiatief, noch in gevolge oproepen van welke organisatie of groep van personen dan ook, het werk neer te leggen of onberaden stappen van wel ke aard ook te doen. Maandagavond zal vla de radio het resultaat van de beraadslagingen ln de hoofdbestuurs vergadering bekend worden gemaakt. DONDERWOLKEN BOVEN INDONESIË Minister Beel heeft zojuist de on heilsboodschap door de aether laten gaan, dat tegenover de Republiek Indonesië „politionele maatregelen" zijn begonnen. Wat reeds dagen dreigde, is hiermede werkelijkheid geworden. De vrede is verstoord en wij zijn opnieuw een illusie armer geworden. Op dit rgenblik passen geen lan ge beschouwingen. Wij willen daarom slechts enkele, sobere woorden het onheilsnieuws laten vergezellen. Toen de moeizame onderhandelin gen de overeenkomst van Linggad jati tenslotte door beide partijen was getekend, dachten wij in goed ver trouwen, dat een nieuw tijdperk was aangebroken. De wereld zou het be wijs ontvangen hoe de vreedzame om wenteling van een staatkundige or dening kon worden tot stand ge bracht. Gelijktijdig met het sluiten van de overeenkomst van Linggad jati werd een militair bestand over eengekomen. Van Nederlandse zyde werd dit onmiddellijk afgekondigd. De republiek heeft feitelijk nooit tot een loale toepassing kunnen beslui ten. Aan beide zijden hebben er be standsschendingen plarts gevonden; aan de zijde der republiek heeft dit aantal meer dan 1000 bedragen, al dus althans de minister-president Ook verder heeft de republiek niet steeds blijk gegeven een vreedzame ontwikkeling te wensen. Het was 'n spel van loven en bieden, dat niet bevorderlijk was voor het verstevigen van het onderlinge vertrouwen. Aan de andere kant hebben acties als van Weiter, Gerbrandy c.s. een gunstige ontwikkeling zeer belemmerd. Na het ultimatieve memorandum van onze regering, hebben we steeds geleefd tussen hoop en vrees. Wel beschouwd echter baarde de oe- stand iedere dag meer zorg. in de afgelopen week de zon opnieuw scheen door te breken. Plots echter liep de zaak toch weer volkomen vast. Djokja verbrak de verbinding met de Nederlanders. Sjariffoeddin, ongetwijfeld van goede wille, gelijk zijn voorganger Sjahrir, moest zwich ten voor de extreme elementen in de republiek, die in feite steeds ieder constructief werk van de gematigde leiders hadden bemoeilijkt. De breuk in de diplomatieke be trekkingen leidde tot het besluit van de Nederlandse regering militaire operaties te openen. Deze zijn op dit ogenblik reeds begonnen. W\j zijn verbijsterd, dat het zover kon komen, dat de aan beide zijden getoonde wil om tot een vreedzame regeling te komen met dit resultaat wordt bekroond. Wij doen niet mee met hen, die in dit critieke uur alle schuld op de schouders van de mannen van de re publiek willen laden. Wij erkennen echter wel, dat van de zijde van de onervaren republikeinse leiders fou ten zijn gemaakt. Maar wij vragen ons ook bezorgd af of de vele eeuwen van koloniaal bewind zoveel wonden hebben geslagen, dat deze Indonesiërs niet over het wantrouwen wisten heen te brengen. Alles bij elkaar: wij zien opnieuw een illusie in rook vervliegen. Niets redelijks kan het wapengeweld in In donesië rechtvaardigen, omdat ieder wapengeweld is veroordeeld. Onze gedachten zijn b(j hen ln In donesië, blank of bruin, die hun .e- ven zullen moeten offeren door dit gebeuren. DEWI De laatste berichten uit en ovei Indonesië' en radiorede Dr. Beel Het weer vandaag AF EN TOE NOG DREIGEND In het Zuid-westen van het land tot matige aansterkende wind tus sen West en Zuid. Afnemend buiig. In het overige gedeelte van het land enige verspreide buien met zwakke veranderlijke wind. Weinig verande ring in temperatuur en bewolking*

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1