Vlot einde der kgrotingsdebatteii Lof voor het college van B. en W. Bakkersbedrijven nog niet gesloten Wethouder Leesberg juicht het ten aanzien van de bestrij ding van de pornografie toe, dat de P.v.d.A. ruimte wil bieden voor een Chr. inslag. Hy meent, dat wel dege lijk -iets te bereiken zal zijn. De kwestie der autonomie spreekt lu het bijzonder bij de openbare nuts bedrijven. Men vindt krachtige steun bij de Ned. Ver. van Gemeenten. Spr. heeft hoop, dat we het elec- triciteits-bedrijf zullen kunnen be houden. - Verloren is het radiodistributiebe- dryf, waarvoor rond f 200.00 werd ontvangen. Het leverde jaarlijks een winst op van ca. f 50.000. De regering .wil een wet aanhangig maken, waarbij alle radiodistributies aan de PTT komen of blijven. Zover is het nog niet en vooralsnog geeft de gemeente haar recht niet prijs. Spr. behandelt uitvoerig de kwes tie met de ambtenaar aan het slacht huis. Op het ogenblik zijn alleen tus sentijdse regelingen mogelijk. Het college heeft ten behoeve van de be treffende ambtenaar e i voorstel inge diend. Doch dit is nog onderweg. Men zal het resultaat moeten af wachten. Daarna kan de toestand onder oger. worden gezien. Lest best neemt wethouder Slingerland het woord. Hij waardeert de vele vragen, waarin veel opbouwende cri- tiek verwerkt zat, terwyl overigens zulke debatten stimulerend en corri gerend werken. De belangrijkste aangelegenheid, welke hem aangaat, is het onderwijs. Tengevolge van de -iekte van de burgemeester blijven geen stukken liggen, terwijl de burgemeester zelf heeft bepaald, dat voor het school- jaar 1947-'48 geen veranderingen zou den worden doorgevderd en dat on middellijk na de vacantie met de or ganisatie voor 1948-'49 zou worden begonnen. Spr. heeft beluisterd, dat velen 't met de gang van zaken niet eens zijn. De geuite bezwaren zou hij kunnen trachten te weerleggen. Intussen is de materie moeilijker dan velen den- WETHOUDER SLINGERLAND ken. Spr. meent, dat het onder de gegeven omstandigheden het best is een raadscommissie te benoemen, die dit hele vraagstuk zal gaan bezien. Indien de nabetaling der gratifica ties aan-de jubilarissen een kwestie was van rechtsherstel, zou hy er on middellijk toe overgaan. Zo liggen de dingen echter niet. Van rechtsherstel is geen sprake. Daarom heeft het college bezwaar tegen een nabeta ling. De tekorten over 1945 en 1946 ten bedrage van f 140.000 zal de gemeen te zelf moeten financieren. Op de vraag betreffende school zwemmen en goedkope abonnemen ten kan het college geen verdere toe zeggingen doen. Dit college zal niet smijten met geld. Maar wat nodig is moet ge schieden. Dit geldt ook voor de aan stelling van ambtenaren. Het vorderen van woningen brengt voor de burgemeester veel verant woordelijkheid mee. Spr. is blij, dat deze taak voortaan zal berusten by B. en W. By eventuele vorderingen worden eerst voorstellen van de vor deringscommissie afgewacht, waarna deze adviezen worden beoordeeld. De salariëring der wethouders is zonder de burgemeester moeilijk door het college te behandelen. Spr. meent dat het voor de een hoog genoeg, voor de ander te laag is. Een gelij ke werkverdeling is nauwelyks te maken. De wethouderssalarissen heb ben de aandacht van de commissa rissen van dc Koningin. Spr. zou het resultaat daarvan willen afwachten. Een verhoging van de vermake- lijlcheidsbelasting verwerpt spr. op. grond van het te verwachten minder bezoek, dat de heer Hoytink zelf ook voorzag. Over het weeshuis wil het college zich verstaan met de régenten. Het aantal patiënten in het zie kenhuis uit de buitengemeenten is zeer veel groter dan dat uit Alk maar. Spr. stelt voor dit vraagstuk nader onder de loupe te nemen. Bij het onderwys is reeds lang een vernieuwing gaande. Ten aanzien van het schoolverzuim wil spr. met kracht maatregelen gaarne in over weging nemen. Een eventuele bloembollenbeurs had reeds de aandacht van het col lege. Overigens is er een directeur van het marktwezen, die veel ijver aan de dag legt. Ten aanzien van de commissie voor georganiseerd overleg zegt spr verandering toe. Hy verwerpt echter de gedachte, dat de organisaties niet zouden weten, dat er een G. O. is. De optimistische klanken ten op zichte van de financiële toestand var Alkmaar, geuit door de heer Venne- ker, hebben hem goed gedaan. Meerdere lokalen in de Keetkolk- school vpor de R.K. B.L.O. school kan hij voorshands niet toezeggen. Een gratificatie van meer dan 7 dagen mag door de gemeente niet worden gegeven. Een tandartsendienst zal vermoede lijk van regeringszijde in het leven worden geroepen. Het Ripping-Bunnikfonds is groot f 180.000. Een vyfde wethouder acht spr. in verband met de werkzaamheden niet nodig. Hij besluit met de opmerking, dat van „blaam of lof" gelyk de N. H. Crt., Alkmaarse editie meende te moeten opmerken, geen sprake is ge weest.-Spr. heeft alleen maar lof ge hoord. Dit geeft hem de moed te vragen of men by de replieken niet kan volstaan met redevoeringen door de fractievoorzitters. De replieken v De heer Knuistingh Neven houdt een in hoofdzaak politieke re de, waarin hy de talrijke aanvallen op de CPN afwijst. De droevige re devoering van Hoytink la Truman getuigt van diens angst voor de ar beid. Van demagogie is bij de CPN ten aanzien van de jeugdzorg geen spra ke. De heer Hoytink haakt, hierop graag in en zal gaar ne als een geharnaste ridder strij den tegen het communisme, zoals hy dat tegen het nationaal-socialisme heeft gedaan. Overigens blykt hy met enkele kleine uitzonderingen één er al dankbaarheid voor de door het college gegeven toezeggingen. Alleen van de bevorderingen by 't slachthuis maakt hy een voorstel. De heer Venneker meent, dat meer dan uit het urgen tieprogramma, de eenstemmigheid van grote groepen van de raad is ge bleken uit de discussies. Nadat spr. enkele reeds behandelde punten heeft aangevoerd, rrioet ook het communis me het nog even ontgelden. Hij acht het een gevaar, al heeft hij persoon lijk niets tegen de aanwezige leden van de CPN. De heer Siefsinu beperkt zioh tot enkele aanvullingen op reeds behandelde onderwerpen. V or een goed begrip zou hij af en toe het seniorenconvent willen byeen roepen. De heer Asje» protesteert tegen de opmerkingen van de heer de Zeeuw en Venneker. waarin werd gezinspeeld op de on- nederlandse houding der communis ten. Hij wil aan dusdanige hetze eens en vooral een eind maken. Hij doet dit door enkele zinsneden aan te ha len uit het blad van het Instituut voor Oorlogsdocumentatie, waaraan geen communisten zijn verbonden en waaruit blQkt dat in de Februari staking te Amsterdam de communis ten mede de hand hebben gehad. De vergadering wordt- zeer rom melig, vooral wanneer de heer Asjes de toestanden in de Oost-Europese staten aanroert. Hy i«u.:. zich ech ter door de alom heersende hilariteit niet uit het veld slaan en redeneert niettegenstaande de onrust kalm door... Ook dc door de heer ae fvilde geuite beschuldiging van demagogie neemt hy niet. Ook de C.P.N. heeft haar program, dat ze met ernst tracht te verwezenlijken. Op dit laatste gaat hrj uitvoerig in. De aandacht zakt echter steeds meer en we vrezen, dat er weinig van blyft hangen. Al les bijeengenomen geven we de heer Asjes gaarne de eer, dat hy veel be ter op streek is dan in eerste in stantie. De heer Kirpcnstcin maakt er bezwaar tegen, dat mgn zich thans in de politiek op de vroe gere illegaliteit beroept. De heer de Wilde heeft geprikkeldheid bemerkt bij de heer Asjes ten aanzien van zijn per soon. Hij betreurt dit, waardeert de persoon van de heer Asjes, doch zou de personen buiten de politiek willen houden. Wel constateert hy, dat deze avond door de CPN demagogie is bedreven. Spr bepleit verder een geestelijk federalisme, waarbij moet worden ge tracht elkaar te vinden. Deze geest zal in de jeugdzorg en de Alkmaarse gemeenschap moeten worden ge bracht. De heer Steenis komt terug op enkele reeds gemaak te opmerkingen. Het doet hem ge noegen, dat de R.K. mede de eer op eist voor de ouderdomswet Drees. Hy ziet hierin een verandering by de R.K. en betreurt het alleep, dat men er 40 jaar op heeft moeten wachten. De heer v. d. Borden debiteert nog een aantal geintjes. Hy besluit met een klinkend vers en de heer Groot schynt de stroom van welsprekend1 heid, die de raad ditmaal heeft la ten vloeien te zullen sluiten. Hij be perkt zich tot enkele reeds bespro ken punten. Dan echter staat de heer de Zeeun op om nog even de aandacht van de CPN te vestigen op het verzet varfflP episcopaat. De wethouders geven in tweede in stantie antwoord op de kwesties, die onduidelijk zyn gebleven. Wethouder Leesberg ontraadt de motie Hoytink. Hy wil de zaak In het algemene beeld houden en bellen in het G. O. De zaak by Ged. StateiT zou er door worden bedorven en het college staat voor de onmogelijkheid de motie uit te voeren. Wethouder v. Slingerland zegt een bijeenkomst toe van 't seniorencon vent. Hy maakt vervolgens me ding van een tweede motie getekend door de heren v. d. Borden, Hoy tink, Woldendorp en Vleugel om leges te heffen bij de toewijzing van wo ningen. Hij noemt dit een open deur intrappen. Want het college heeft in dit opzicht toezeggingen gedaan. SPORTNIEUWS WIELRENNEN VAN VLIET EN BIJSTER SPRINTKAMPIOENEN VAN NEDERLAND Arie van Vliet bij de professionals en Cor Bijster bij de amateurs hebben gistermiddag tijdens de nationale wie lerkampioenschappen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam hun kam pioenstitels met een jaar geprolon geerd. De einduitslagen luiden: Sprintwedstrijden voor profs.: 1. en kampioen van Nederland: Arie van Vliet; 2. Derksen; 3. Remkes; 4. Van der Vijver. Sprintwedstrijden voor amateurs: 1. en kampioen van Nederland: Cor Bijster; 2. Hijzelendoorn; 3. Bontekoe; 4. Van Gelder. SCHULTE ACHTERVOLGINGS KAMPIOEN Met grote voorsprong op de wereld kampioen Peters uit Haarlem heeft Schulte tijdens de fin. van de achter- pioenschap van Nederland behaald. In de vijfde ronde lag de Bosschenaar ongeveer 7 meter voor toen Peters blijkbaar een inzinking kreeg, kort daarop, was de voorsprong van Schul te tot bijna 40 meter uitgegroeid. De Brabander deed het toen wat kalmer aan, zodat Peters in de laatste ronde' nog iets wist in te lopen. De tijd van Schulte was 6 min. 47.8 sec. Peters noteerde 6 min. 56.6 sec. Arie van Vliet won het algemeen sprintkampioenschap gedecideerd van Bijster. In beide ritten toonde hij zich heer en meester en geen moment be stond er enige twijfel, wie dit kampi oenschap zou behalen. Maar de motie blijft gehandhaafd Aan de orde zyn dan de moties De motie Hoytink wordt met 12 tegen 11 stemmen aangenomen. De motie van der Borden wordt aangenomen met 17 tegen 6 stemmen Volgnummers By de volgnummers vraagt de hr. v. d. Borden inschakeling van de Alkmaarse middenstanders by de aanschaffing van meubilair voor het stadhuis. De voorzitter meent, dat dit al is toegezegd. De heer Schouten (KVP) wil het contract met de Noodschouvvburg verbreken, tenzij deze onmiddellyk huur gaat betalen. Wethouder Coerts zegt, dat de ge meente contractueel voor 10 jaar Is gebonden. B. en W. willen de zaak bekyken. De heer v. d. Borden wil een ver zekering tegen wettelyke aansprake- lykheid voor de gemeente. Hij krygt geen steun. De heer Schouten wil aan het te verlenen subsidie aan het medisch- opvoedkundig bureau het recht ver binden daarvan gratis adviezen te mogen vragen. De heer Hoytink acht het onjuist, dat het gemeentebestuur aan het verlenen van subsidie de eis verbindt een vertegenwoordiger te hebben in het bestuur. Wethouder Bakker zegt, dat het hem was opgevallen, dat verschillen de burgemeesters in het bestuur za ten, niet echter die van Alkmaar, waar de vereniging is gevestigd. De heer Hoytink toont aan, hoe de gang van zaken heel normaal is geweest. De vraag van de heer Schou ten acht hy volkomen misplaatst. Besloten wordt de voorwaarde ts laten vallen. De gemeente stelt ech ter prys op opname in het bestuur. De heer Asjes wil het bedrag be schikbaar voor school-bibliotheken verhogen tot f 50. Dit kan echter niet de minister staat niet toe hoger te gaan dan f 25. De begroting wordt hierop met al gemene stemmen goedgekeurd. Bijzondere dank brengt de voorzit ter aan de ambtenaren, die aan de samenstelling hebben meegewerkt. PRONK EN MATENA NAAR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Pronk ,de nieuwe Nederlandse kam pioen achter grote motoren, is door de NWU aangewezen om de Neder landse kleuren in Parijs te gaan ver dedigen. Ook Matena, hiertoe in staat gesteld door de directie van het Olym pisch Stadion te Amsterdam, zal in de werldkampioenschappen starten. Voor de achtervolging gaan naar Pa rijs: bij de profs: Schulte en Peters en bij de amateurs: Gieseler en Har mans. DE TOUR DE FRANCE BEËINDIGD De uitslagen van de monsterrit door Frankrijk is als volgt: 1. Robic 148 uur 11 min. 25 sec. 2. Fachleitner 148 uur 15 min. 23 sec. 3. Brambilla 148 uur 21 min. 32 sec. 4. Ronconie 148 uur 22 min. 25 sec. 5. Vietto 148 uur 26 min. 47 sec. 32. Jansen 152 uur 8 min. 36 sec. 34. Klabinsky 152 uur 18 min. 1 sec. 47. Joly 153 uur 3 min. 43 sec. Landenklassement: 1. Italië 446 uur 1 min. 25 sec. 2. Frankrijk 446 uur 25 min. 52 sec. 3. Frankrijk West 447 uur 35 min. 13 sec. 4. België 450 uur 3 min. 42 sec. 7. Nederland met buitenlanders 453 trur 2 min. 10 sec. JAN PRONK NEDERLANDS KAMPIOEN DER STAYERS Zegevierend ging de arm van Jan Pronk omhoog, toen hij als eerste de eindstreep overschoot na een rit over 100 km. waarin hij zich' een der bes ten had getoond. Jhr. van der Bcrgh van Heemstede trok de nieuwe kampioen eigenhan dig de kampicenstrui aan en samen met zyn gangmaker. Wiersma, die voor deze gelegenheid in gangmakers- ornaat op een racefiets was geklom men, reed de man uit Heiloo zijn ere- ronde .toegejuicht door de ruim 30.000 toeschouwers, die het Olympisch Sta dion bevolkten. Een groter applaus moest echter Matena in ontvangst ne men, die op enige afstand achter Pronk ook een ereronde reed. Hem gold het niet een behaald kampioen schap, doch de morele overwinning. Pronk lag aanvankelijk op de negen de plaats, doch reeds spoedig kwamen de sterksten naar voren. Na 10 km. lag Matena aan de kop. gevolgd door Van der Voort, Bakker en Pronk Klink, de kleine Wieringer, had toen reeds een ronde achterstand. Het viertal aan de kop met De Best en Remkes was na 50 JCm. reeds 10 ronden voor. Na 55 km. kreeg Matena motorpech en dat zou hem de eerste plaats kosten. Hij had van het begin af onbedreigd aan de kop gelegen, doch raakte nu twee ronden achter, ronden, die niet vergoed konden wor- nen. Van der Voort, die steeds op de tweede plaats had gereden, dacht zich de kampioenstrui reeds om de schouders, maar hij had hierbij niet op de kracht van Pronk gerekend. Wiersma, Pronks gangmaker, zette 'n fel offensief in en 2 ronden later had hy Pronk over de kampioen heen ge sleept. Voor van der Voort was dit 't begin van het einde: hij zakte steeds verder af en werd zelfs gepasseerd door Bakker en Matena welke laatste nog wanhopige pogingen deed Pronk te bereiken. Bijna slaagde hij er in, maar de man uit Heiloo liet zich niet verrassen en kwam als eerste over de eindstreep in de tijd van 1 uur 24 min. 8 sec., gevolgd door Bakker op 375 m. en op 2 ronden door Matena. De anderen waren 5 of meer ronden achter. ATHLETIEK BRASSER KAMPIOEN DISCUSWERPEN Tijdens de amateur-athletiek kam pioenschappen die Zaterdag in Lon den werden gehouden behaalde de kampioen discuswerpen van vorig jaar, onze landgenoot Brasser (AAC Amsterdam) wederom de titel. Hij werd eerste met een worp van 43.79 m De Ier Nesbitt werd tweede met 42.60 meter. LATASTER WINT DE DRIE MIJL In een prachtige race heeft onze landgenoot Lataster op verrassende wijze beslaggelegd op de titel in het nummer 3 mijl. Zijn tijd bedroeg 14 min. 20 sec. De Engelsman Olne werd tweede: by de finish bedroeg zijn ach terstand ongeveer 18 meter. MOTORSPORT MOTORRACE TE LISSE Zondagmiddag werd te Lisse onder enorme belangstelling de eerste race op de nieuw aangelegde sintclbaan ge houden. In de 350 cc klasse voor juni oren werd Metselaar uit Limmen eer ste. Aartscn uit Amsterdam won in de 350 cc klasse senioren. Goederen uit Linschoten en Steman uit Voorburg werden eerste in de 500 cc klasse, res pectievelijk voor Junioren en voor se nioren. AUTOSPORT SUCCES VOOR KEES KRUIT Zondagmiddag zijn op een ongeveer 8 K.M .lange startbaan van het vlieg veld Leeuwarden door de KNAC ge organiseerde auto wedstrijden gehou den. De heer Kruit uit Schagen werd tweede in de klasse 1100 cc inhoud. In de klasse 1500—2000 cc werd Dr. Groenhart uit Dirkshorn tweede. VOETBAL EINDSTAND VAN DE KAMPIOENSCOMPETITIE Ajax 10 8 I 1 17 32—1' Heerenveen 10 6 2 2 14 35—22 N.E.C. 10 3 3 4 9 21—32 M.V.V. 10 1 5 4 7 19—24 B.V.V. 10 3 I 6 7 14—20 Blauw Wit 10 1 4 5 6 17—24 ZEEBURGIA EERSTE KLASSER Na een Zaterdagavond in het Olym pisch Stadion te Amsterdam gespeelde harde en spannende wedstrijd, waar bij KFC een 41 overwinning behaal de op Emma, is door dit resultaat Zeeburgia zonder zelf te spelen naar de eerste klasse van de KNVB gepro moveerd. VOETBALUITSLAGEN Kampioenschap van Nederland: BW—Blauw Wit 0—3. Promoticdegradatie: 2e klasse: KFC—Emma 41 TSCRKTW 1—0 (TSC gepromo veerd). EmmenHoogezand 21 KerkradeBrabantia 51. Jhr. nir. Arn. J. d'Allly, burge meester van Amsterdam, die Zondag avond tydens zjjn vaca ïtle op de hoogte werd gesteld san de dreigen de winkelsluiting der bakkers waartoe deze Zaterdagavond hadden besloten omdat de broodprijs met 1 cent zou moeten worder verlaagd is Zondagmorgen Ulings naar de hoofdstad teruggekeerd en Is er als bemiddelaar tussen de Amsterdamse bakkers en de minister van landbouw visserij en voedselvoorziening in ge slaagd ter elfder ure de aangekon digde sluiting der baklcorsbedryven, voor zover het Amsterdam betreft, te voorkomen. Daardoor wordt het waarschyniyk, dat ook de In som mige andere plaatsen van ons land dreigende stopzetting der werk zaamheden in de bakkeryen niet zal worden doorgezet. Minister Mans- holt beloofde een spoedig nader on derzoek, maan in afwachting daar van is evenwel de broodprys wel met 1 cent verlaagd. Heden zullen de bakkers dus toch Amsterdam van brood voorzien. De 16e etappe van dc Tour de France: PauBordeaux. By liet passé» en van Langon moesten de renners acrobatische toeren verrichten om zich een verfrisschlng te bemachtigen. Zondag is de laatste etappe van 4e Tour verreden. De Fransman Robic werd winnaar.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3