Steunde hij de Vijand of was hij te goeder trouw? Hij wilde wat beleven! MAGAZIJN PAX E.P.U.-BAD NAGEKOMEN PREDIKBEURT KOEDIJK: Ned. Herv. Kerk 2 uur n.m. ds. W. Wcsseldyk van Alk maar. 6CHOOLKINDEREN GAAN UIT KOEDIJK Begunstigd doe prach tig weer vond Woensdag het school reisje van cie vier laagste klassen der 0.1.8. plaats. De reis ging 's morgens om 9 uur naar Bergen aan Zee, waar de kinderen weldra lustig stoeiden en zwommen ir de golven, onder toe zicht van enderwij zend personeel. 's Middags wer de reis voortgezet naar Bergen, vanwaar men 's avonds om 6 uur per tra.-» naar Koedijk te rugkeerde. Bij aankomst werden de kinderen, der traditie getrouw, afgehaald door de harmonievereniging Aurora, die de schare onder opgewekte marsen naar de school begeleidde. Hier dankte de hoofdonderwijzer allen, die aan deze dag hun medewerking verleend had den, in het bijzonder de mannen van „Aurora". De 5e, 6e en 7e klassen zullen a.s. Dinsdag voor twee dagen naar Texel gaan. De heer C. Dissel zal hen per auto naar hun verblijf aldaar vervoe ren. We wensen de jeugdige deelne mers veel genoegen. VERGADERING i OARB. BONP- KOEDIJK Een dezer dagen verga derde de Landarbeidersbond in café Visser. Onder de ingekomen stukken bevond zich een opwekking van het hoofdbestuur om deel te nemen aan de landdag te Hilversum op 30 Aug. a.s.. waarvoor zich tot nu toe vier leden opgaven. Opgave kan alsnog ge schieden bij hot hoofdbestuur. Men zal de Alkmaarse Bestuurders Bond verzoeken er gezamenlijk per auto heen te gaan. Aan de heer Van aer Wielen, hoofd bestuurder der L.A.B., die in verband met zyn gevorderde leeftijd aftreedt, zal een geschenk worden aangeboden, waarvoor ook de afdeling Koedijk 'n bijdrage zal geven. Enkele leden zul len naai- Hoorn gaan om afscheid te nemen van deze pionier der vakbewe ging. Verder geeft het hoofdbestuur de leden in overweging zich te abon neren op het vakblad „Groenten en, fruit". De secretaris bracht verslag uit ▼an een onlangs te Alkmaar gehouden Vergadering waar o.m. het loon van aardappelrooiers werd besproken. Men kwam hier echter niet tot defi nitieve beslisisngen. Naar aanleiding hiervan werd het gedrag van het da gelijks bestuur van de tuinbouwver- •niging „De West" ten zeerste gelaakt. Dit bestuur stelde n.L zonder overleg met de afdeling de lonen op eigen houtje vast. Er werd nog medegedeeld, dat de contracten zijn vastgesteld en binnen kort onder de leden zullen circuleren CONCERT UITGESTELD HEILOO Het aangekondigde ooncert van de V.V.V. op heden (Za terdag) -avond kan door omstandig heden niet doorgaan. ONGEVAL DAT ONGEVAL AFLIEP Op het kermisterrein kwam een 12 jarige jongen,, Duynmeier uit Uitgeest, tussen een auto en aan hangwagen bekneld, doordat plotse ling de afgekoppelde wagen even terugreed. Aangezien de getroffene een wond aan het achterhoofd had en over pijn aan de schouders klaagde werd de hulp van dr. van Hoolwerff Ingeroepen. Deze constateerde dat er niets gebroken was en adviseerde de jongen naar Uitgeest over te brengen. AMSTERDAMSE KINDEREN Uit Heiloo wordt ons verzocht mede te delen, dat de kinderen, waarvan we dezer dagen berichtten, dat ze bij C.P.N.-ers waren ondergebracht, een onderdak hebben gevonden bij wille keurige burgers, die zich daartoe spontaan hebben gemeld. Wel was het initiatief van een en ander uitgegaan van de C.P.N., doch de mededeling, dat de kinderen uitsluitend bij leden van deze partij zouden zijn onderge bracht, was onjuist. De zonderlinge prijsvraag Het Witte Kruis - gebouwtje onder de loupe De heer van Gemeren werd het kind van de rekening Waarom heeft de commissie het rap port van deskundigen niet geaccep teerd? Heeft de heer van Gemeren de uitgenodigde architecten niet misleid door de conclusies onjuist weer te ge ven? Was niet als voorwaarde gesteld dat het advies van de architect Dul- laart, lid van het hoofdbestuur van het Witte Kruis zou worden opgevolgd? Hoe kwam de heer van Gemeren op het idee te zeggen, dat Duilaart de heer Torken zou kennen? Ziedaar de voornaamste vragen, welke door de heer Speer werden ge steld in de vergadering, die op verzoek van 25 leden van het Witte Kruis was bijeengeroepen ten einde de geschie denis van de architectenprijsvraag te onderzoeken. De Commissie antwoordt Het was juist gezien het antwoord over te laten aan de heer van Lienen, een der leden van Je beoordelings commissie. De heer van Lienen is iemand, wiens eerlijkheid en goede trouw door niemand in twijfel wordt getrokken. Hij meende, dat het document, dat onlangs in de V.A. is- gepubliceerd ten onrechte ter beschikking was ge steld van de pers. Hij beriep zich voorts -op de welomlijnde opdracht, welke destijds door de vergadering aan de Commissie was verstrekt. Aan deze opdracht had de Commissie naar beste weten voldaan. Intussen, hoe correct de heer van Lienen zijn argumenten ook naar vo ren bracht, de heer van Gemeren zijn mede-commissielid, kwam er vrij be kaaid af. Het had. de andere Commis sieleden zeer gespeten, dat de heer van Gemeren was overgegaan tot het schrijven van ingezonden stukken, ter wijl werd betreurd, dat door hem was ingegaan op vermeende relaties tus sen de heren Duilaart en Torken. Spr. stelde er prijs op te verklaren, dat de Commissie niet twijfelde aan de goede trouw van de heer Duilaart. De medewerking van de heer Duilaart was overigens, verkregen op voorwaar de, dat „rekening zou worden gehou den" met zijn oordeel en er ontspon zich een uitvoerige discussie over' de vraag of dit al dan niet was geschied De heer van Lienen meende van wel, anderen betwijfelden dit in hoge ma te. Geen deskundigen dan maar leken. De opvatting omtrent de beoorde ling van deskundigen bleek af en toe nog al zonderling te zijn. „Hoort men twee deskundigen, dan verneemt men twee verschillende oor delen", zo zei een spreker, waarop het rake antwoord luidde: „En dus hou den de leken het oordeel maar aan zichzelf". Intussen was de opdracht aan de heer Rus al definitief gegeven. Dat bemoeilijkte de zaak in hoge mate, want een terug was dientengevolge niet meer mogelijk. Toen de voorzitter ten slotte een en ander nog eens recapituleerde, meen de t-.ij. dat de commissie haar taak naar beste weten had verricht, maar dat wanneer een dergelijk werk nog eens ;n Heiloo mocht worden onder- nojr.cn, de wijze, waarop met de be- cor«3e''ng der deskundigen rekening diende te worden gehouden, beter d'.er.de te worden omschreven. Wat de heer F peur prompt de opmerking ont lokte. dal de voorzitter het dus eigen lijk toch met hem eens was. Omdat er niets meer aan de zaak te veranderen was en ook omdat aan de goede trouw van enkele neren In het minst niet werd getwijfeld, werd ten slotte een vertrouwensvotum voor dc Commissie voorgesteld. De heer Speur wilde daarvan de heer van Gemeren uitzonderen. De voorzitter meende daarop, dat men zich aan de grote lijn moest hou der». Dc commissie had enkele hande lingen van de heer van Gemeren be treurd. Spr. meende, dat dit voldoende kon zijn. Hierna legden allen zich bij de voor gestelde gang van zaken neer. Nadat nog de heren Visser en de Koster tot bestuurslid waren gekozen, volgde sluiting. Een daverende advertentie- prijsvraag Aan onze lezers: Voor de volgende week heeft de Directie van ons blad een attractieve advertentie-prijs vraag georganiseerd. Wan neer de voortekenen niet be driegen, dan zal deze prijs vraag nog meer inslaan dan de vorige advertentie-puzzle in Januari. Waar het deze keer precies om gaat, zullen we niet verklappen, maar wel raden wij aan: Bewaar alle advertentie pagina's die deze weck Verschijnen, en bestudeer ze nauwkeurig. In de week van 2 t.m. 9 Augustus zullen nadere bij zonderheden bekend worden gemaakt. De prijzen die voor deze puzzle beschikbaar wor den gesteld, bestaan uit waardebonnen. Deze kunnen worden besteed bij de win keliers, die aan de adver tentieprijsvraag hebben me degewerkt. EGMONDER TENTOONSTELLING OOK 's AVONDS GEOPEND Wq vernemen, dat de Egmondse Kunstnijverheidstentoonstelling bij wijze van proef a.s. Zaterdag en Zondagavond geopend zal zyn van 8 tot "10 uur. Bijzonder Gerechtshof De ex-hopman van de W.A. en vroe gere hoofdtransportleider van de Transport Actie, J. Kruger te Alk maar stond Woensdag voor het Bijz. Hof te Amsterdam onder presidium van prof. dr. van Hamel, terecht Kruyer was ten laste gelegd ,dat hij in November 1943 dienst had genomen bij het NSKK, nadat hij in April van dat jaar hoofdtransportleider van de nat. soc. Transportactie was gewor den. Kruyer, die gedurende 13 jaar agent van politie te Amsterdam geweest was, werd wegens lichamelijke onge schiktheid voor deze functie afge keurd en kwam in Alkmaar terecht waar hij een betrekking bij de L.C.O. kreeg a raison van f 15 per week. In Januari 1940 sloot hij Zich als symphatiserend lid bij de de N.S.B. aan om in Juli d.a.v. gewoon lid té worden. Hij werd hopman bij de WA doch kreeg al spoedig ongenoegen omdat hij tegenover de „Heerbanlei der" Zondervan weigerde op te tre den tegen personen, die met rood-wit- blauwe speldjes en dergelijke emble men op hun revers liepen. Kruyer stond dus weer op straat, De zeven Duitse oorlogsmisdadigers, Iless, Funk, Raeder, von Schiracli, Speer, von Neurath en Doenitz, zitten momenteel in de Spandau-gevan- genis te Berlijn. De bewaking en controle zal elke maand afwisselend door Sovjet-Russische, Amerikaanse, Engelse en Franse bewakingstroepen ge schieden. Deze maand is de beurt aan de Sovjetbewakers. Op de voor grond een Russische soldaat. doch de zo juist opgerichte Transport- Actie bracht uitkomst en hy werd Hoofdtransportgeleider in de kring Alkmaar. Deze actie (later „Kolonne") werd aangesloten bij het NSKK en veriacli' te sloot zich eveneens aan. De vraag was nu of deze kqlonne volgens verdachte en enkele getuigen uitsluitend bedoeld om bij eventueel gevaar ,de burgers te helpen evacue ren, een steun was geweest voor de oorlogvoering van de bezetter. Kruyer betoogde dat hij gemeend had een volksbelang te dienen, het geen de president, de opmerking ont lokte, dat alle dingen die de N.S.B. als volksbelang voorstelden in de re gel uitsluitend Duits belang waren. De officier-fiscaal, mr. Keune .ver zocht terugwijzing van de zaak naar de instructie en mocht het Hof hiertoe niet besluiten, veroordeling tot een ge vangenisstraf van 4 jaar met aftrek en ontzetting voor het leven uit de rechten. r Na het pleidooi van mr. Smal, die wees op een analoog geval waarin de betrokkene niet voor het Hof maar voor het Tribunaal had moeten ver schijnen, weshalve hij aandrong op de grootste clementie, bepaalde de presi dent de uitspraak op 6 Augustus. De 25-jarige landarbeider P. H. Maas. afkomstig uit Alkmaar en woonachtig in Hoogwoud, was in Maart 1941 bij de Waf f en SS gegaan „omdat hij wel soldaat wilde zijn qp eens iets anders wilde". Men had hem natuurlijk naar Rusland gestuurd waar hij bij Staling grad gewond was geraakt Na verblijf in een hospitaal werd hij weer „inge zet" en wel tegen de partisanen in Kroatië. Inmiddels was hij reeds ge promoveerd tot Unterscharführer% In 1944 was hij door de Russen ge vangen genomen en in 1946 aan het Rode Kruis overgegeven, zodat dc slotacte van zijn „avontuur" nu voor de rechtbank plaats vond. De proc.-fiscaal mr. Keune meende, dat verdachte een domme, eigenwijze jongen was ,die evenwel slechts door een gevoelige straf genezen kon wor den. De eis luidde 6 jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten. Ook hier valt de uitspraak op 6 Augustus. GESLAAGD OTERLEEK Onze plaatsgenoot de heer J. Peper slaagde dezer dagen voor het examen typen met een snel heid van 190 aanslagen per minuut. Hy werd opgeleid door instituut Burdorf te Alkmaar VICTORIA THEATER Het mysterie van Priory Castle is de verfilming van een detective story van de bekende romanschrijver Ed- gar Wallace. Het verhaal is dat van een adellijke Engelse familie die op het punt staat uit te sterven. De enigst levende erf genaam wordt door zijn moeder ge dwongen een huwelijk aan te gaan, maar hij voelt hier echter weinig voor Er gebeuren geheimzinnige en rare dingen in 't kasteel en Scotland Yard moet er aan te pas komen. De erfgenaam Marius Goring, blijkt de verschillende moorden gepleegd te hebben en na een volledige bekente nis van zijn misdaden in zijn krank- zinningheidsvlaag maakt hij zichzelf van kant. De film bezit een ietwat ge forceerde spanning, maar laat overi gens voortreffelijk spel zien vooral van Marius Goring Vooraf interessant wereld en binnen lands nieuws Werk van D. B. V. O. naar* de gemeenten Zoals wg in ons nummer van Vrij dag j.L meldden, zullen de werk zaamheden van de DBVO binnen kort voor een groot gedeelte overge heveld worden naar de gemeenten. Wat heeft het Districtsbureau 'voor de Verzorging van Oorlogsslachtof fers onder leiding van de heer B. Fels te Alkmaar sinds de bevrijding verricht? Wij hebben eens naar de stand van zaken geïnformeerd en ziehier enige cijfers en gegevens, die een duidelijk beeld geven van de mé rites van deze instelling. Van 1 Augustus 1945, de datum, waarop het DBVO ln onze provincie zijn taak begon tot en met 81 Dec. 1946 was in totaal met de verzor ging van de oorlogsslachtoffers ge moeid een bedrag van f 8.112.024.99. Van deze ruim 8 mlllioen gulden werd bestemd voor de évacué's: f 1.691.844.13; voor de eigenlijke oorlogsslachtoffers: f 598.285.44; voor de Stichting '40'45 f 168.195.78 en voor de Indische repatriandi: f 658.699.64. Men moet bij de beoordeling van deze cijfers in het oog houden, dat het DBVO zich beperkte tot die door de oorlog gedupeerden, die moeilijk heden hadden bij het verkrijgen van hun levensonderhoud. De regeling van de materiële schade, door zo ve len opgelopen, valt hier geheel bui ten; wel zijn er voorschotten ge geven op de van dc schade-enquelc- commissie verlangde bedragen, maar dit kan men als een neventaak be schouwen. Ook de gelden, aan de Stichting verstrekt, waren voorsohotten. De Stichting keert uit naar het eigen oordeel over de behoefte van de te ondersteunen personen; in een ge deelte hiervan werd door het DBVO dat aan bepaalde normen gebonden is, voorzien. Geneeskundige hulp Voor geneeskundige hulp. in het bijzonder ten behoeve van de sana- toriumverpleging voor t.b.c-patiën- ten, zjjn zeer grote bedragen, teza men enige tonnen belopend, uitge geven. Ook voor kuntsbenen, ar men en .-voeten is veel geld besteed. D, AVO werd ingeschakeld om de invaliden weer tot zo normaal mo gelijke arbeidsprestaties te brengen. Een ander gebied, waarop het DB VO zich bewoog is dat, wat nu door het consumentencrediet bestreken wordt; tot een maximaal bedrag van f 100 per jaar en per persoon zijn gelden uitgekeerd voor het aanschaf fen van kleding, schoeisel enz. Ierse ossen deden goed werk. Een bijzonder punt vormden wel de zgn. Ierse gelden. Herinnert u zich nog, dat indertijd, in 1945, de Ierse regering ons een aantal ossen schonk? Het waren er heel wat, maar toch niet zo veel of wij zou den per persoon naar schatting een half pondje ossenvlees gehad heb ben. Onze regering liet de dieren niet slachten, maar bracht ze aan de markt. Van het aanzienlijke bedrag dat daardoor ter beschikking kwam, het ijep in de millioenen werd een uitstekend gebruik gemaakt. Het werd besteed aan allerlei extra-din gen voor oorlogsslachtoffers, zoals 1 eenmiddelen, bedden, ruststoelen, lec tuur, speelgoed, houtsntjwerktuigen, huwelijksuitzetten. Een jongetje bijv. dat bij een bominslag een voetje had verloren kreeg een kunstvoet, ortho- paedisch schoeisel, een fiets, boeken voor de HBS, enz. Er werden geleide honden voor blinden aangeschaft; blindenhorloges gekocht. Sanatorium patiënten hebben op hun ziekbed heel wat tijd stuk geslagen met de lec tuur, die zij van dit ossenfonds ont vingen. Wie zou er nog spijt kun nen hebben, dat hij zijn stukje ossen vlees misliep? Zorgen om évacué's Het DBVO deed meer. Het pen sioen voor de weduwen van militai ren, vaak niet voldoende om in de eerste behoeften te voorzien, werd aangevuld. Évacué's werden teruggevoerd naar hun woonplaatsen. Aan deze kwestie zaten trouwens nogal wat haken en ogen. Sommige gemeenten waren werkelijk niet in staat om de geëvacueerden te herbergen, zoals Den Helder. Maar vele andere ook hadden geen haast. Voor de weinige woonruimte die nog beschikbaar kwam, hadden dikwijls zy, die het grootste nut afwierpen voor de ge meente, voorrang. De évacué's, on der wie er velen waren die niet meer in het arbeidsproces waren betrok ken, konden beter wachten. Het standpunt mag begrijpelijk zijn 't DBVO zat er mee. Men heeft toen hotels gereserveerd voor évacué's uit een bepaalde plaats in of bij die plaats, zoals het Badhotel in Wflk a. Zee en het Zeebad Huisduinen by Den Helder. De mensen waren dan reeds zo goed als thuis en de nor male verhoudingen kondon zich al lengs herstellen. Stroom van thuiskeren- den werd opgevangen. Dc repatriandi vereisten extra zorg. Het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen had niet de beschikking over een apparaat, dat de stroom van Lhui9kerenden zou kunnen op vangen. „Binnenland" schakelde de DBVO's in. Honderdduizend repatri- erenden zijn geholpen; nog 20.000 moeten er arriveren. Drie» dingen moesten er worden gedaan. Ten eerste zorgen voor huisvesting, ten tweede een overbruggingsuitkering voor een half jaar 'erstrekken, ten derde in samenwerking met de ar- beidsbureaux voor herplaatsing in het arbeidsproces zorg dragen. Wat d laatste betreft, de resultaten daarvan overtreffen de verwachtin gen. De huisvesting baarde moeilijk heden. Wanneer de repatrierenden op de boot kwamen werd hun reeds gevraagd, by welke adressen zy naar hun mening terecht kondon. In Suez gingen deze gegevens per vliegtuig naar Holland. In de week die ver liep tussen de aankomst -an het toe stel en het schip, was het mogelijk de opgegeven adressen te controle ren' en, zo een adres om de een of an dere reden uitviel, voor een ander te zorgen. De organisatie liet over het algemeen niets te wensen over. Dat was zo 't een cn ander over de activiteit van 't DBVO. Er zou meer te vertellen zijn van deze in stelling die tienduizenden nauwelijks kennen omdat zy zo gelukkig waren haar niet nodig te hebben. Die ken nismaking is er nu toch, vla de krant nu het DBVO weldra een groot ge deelte van zyn- werk aan anderen overdraagt. Zo is het vaak: by 't scheiden van de markt leert men z'n kooplui kennen ln dit geval was de kennismaking aangenaam. Het Berjijnse blad „Berlin affl Mittag", verschalend in de Sowjet- zone, verklaart over informaties te beschikken volgens welke Ameri kaanse ronselaars in de Britse zone opereren om Duitsers te werven voor militaire dienst in Griekenland. Na de „vliegende schotcis" zouden boven Italië, op een hoogte van on geveer 5000 meter „lichtgevende ra ketten van langwerpige vorm" zyn waargenomen. De echtgenote van Degrollc, de vroegere rexistenleider in België is door de krijgsraad van Brussel tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Hongaarse parlement is door de president der republiek officieel ontbonden. De nieuwe verkiezingen zullen op 31 Augustus plaats heb ben. In de kelders van een school te Erlangen (Duitsland) is een lijst met 10.000 namen van vroegere leden der „Waffen SS" en verscheidene regis ters van leden van de „Doodskop divisie" der SS gevonden. De lijsten zijn aan de Amerikaanse zuiverings autoriteiten overhandigd. Een Nederlander is door de Paus tot bisschop van Kashmir benoemd. Het betreft hier de missionaris van Mill Hill, Father Nicolaus Hettinga, een Fries van geboorte. Kashmir ligt bij de Khyber-pas in Brits-Indië. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broer tje ARIE JACOB die wij noemen Ariejaap M. Visser-van Egmond G. Visser en Greetje Koedijk, 23 Juli 1947 Kanaaldijk 84 Verloofd: ROI.F VEtTFMA en COBY VAN' BENNEKOM c/o Neth. Trading Socie ty 28 Pollockstreet, Cal- cutta. Molenkrochtlaan 4, Ber gen, Bergen, 27 Juli 1947. Ondertrouwd: GEERIE MUYS en COR BUHRMANN Ensohede, 24 Juli 1947 Tjjdel. adres: Esdoorn- straat 12. S Wij overbruggen financierings moeilijkheden door het ver lenen van HANDELS- BEDRIJFS- CREDIETEN INCASSO BANK Spoorstraat 88 ALKMAAR VOOR HANDELSDRUKWERK SPREKEND PAPIER W. STEENSMA Arts HERVAT MAANDAG 28 JULI DE PRACTIJK Witte Ie Withstr. 72 Rotte "dam Het oudste adre? Patent-geneesmiddelen Hygiënische artikelen Breukbanden, enz. Tegen inzending van 25 ct postzegel ontvangt U uitvoerige prospectus N.P. blanco couvert GEVEST1GD G. KRUIJS - ARTS Aestetisch—Plastisch—Chirurg Keizersgracht No. 556, Amsterdam. Tel. 32325 Spreekuur Zaterdag 11—12 uur Kliniek voor opname Face-Lifting, Corresties neus, oor, buste, hazenlip, oorlogsverminkingen, littekens, wratten ,enz. De enige badgelegenheid te Wijk aan Zee is het prima ingerichte voorzien van alle com fort cn de modernste installatie DOUCHES STRANDSTOELEN BADTENTEN BADCABINES Ons vakkundig, betrouw baar en behulpzaam per soneel waarborgt de grootst mogelijke veilig heid en aangenaam rus tig verblijf. Zwemt veilig in het E.P.U.-BAD

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3