Vraag: is deze ex-S A-man welkom in Nederland? Vader en zoon droomden van herlevend Duitsland Doornse bevolking mild gestemd Uïcd-pAooi Bondgenoten onder elkaar Oostenrijkse petroleum perikelen Duits eigendom, zegt Rusland PARIJS - stad v an armoede en duisternis Montmartre, een oase in de woestijn van steen Onderwereld maskerade Duitse kroonprins wil „Huize Doorn' (Van een bijzondere medewerker) Het dezer dagen gepubliceerde verzoek van ex-kroonprins Friederich Wilhelm van Duitsland, om zijn intrek te mogen ne men in het thans nog onder beheer staande „Huize Doorn", heeft opnieuw de aandacht gevestigd op het vriendelijke dorp van die naam. De reactie van de bevolking op deze poging van de ex- kroonprins is nogal verschillend. Er zijn mensen die zeggen dat men de tragedie van de Hohenzollern's nu maar als geëindigd moet beschouwen. Ja. dat is een kwalijk ding, die foto van de SA-kroonprins. Wy zijn de laarzen en de hakenkruisen nog niet vergeten. De „Kaiser" zou ver rukt zijn geweest, wan eer hy para des had kunnen afnemen van Hit- Iers volk. H«t was immers deze kei zer. die in April 1914 trots het Brandenburgse parlement toeriep: „Ik beschouw mijn plaats als direct door de Hemel geschonken; mijn werk. door de Allerhoogste geroe pen om het als Zijn werk te ver richten." En in het Gouden Boek van de stad München schreef hij De ex-keizer, aan wie in 1918 asylrecht werd verleend en wiens stoffo'"k ^v«i.schot in een kleine ka- pel o, „ei ia,n-lgoed te Doorn rust, heeft gedurende zijn ontkroonde Ie ven de Doornse bevolking geen strobreed in de weg £>°legd. Hij was een graag geziene persoonlijkheid, aldus het oordeel van liverse inwo ners hier. He, gaat thans om de vraag of het gewenst is dat zich achter de muren van het landgoed opnieuw een Duitse kolonie vestigt en of ex- kroonprins Fnederich,. die momen teel nog in Heckingen bii Wiirten- berg vertoeft en zegt wettig erfge naam van Huize Do.rn" te zijn, werkclyk van spreken heeft. Thans kaï men hier de vleugelad judant yan de ex-keizer aantreffen die gehuwd is m~i de Nederlandse baronesse Bentinck. Hij waakt over de kostbare verzameling welke „Huize Doorn'" tot een van onze grootste musea maakt. Het grote rosarium waar meer dan tiendui zend rozen bloeiden toei. Wilhelm II nog in leven was, is reeds ver waarloosd. Het is nu in verb nd met de po gingen door de ex-krconprins Frie derich aangewend, wel interessant eens na te gaan hoe de Hohenzol- lerns zich bier destijd gevestigd hebben." ..Huize Doorn" is een der oudste kastelen uit de provincie Utrecht mi was in de middeleeuwen bet zomer verblijf van de Utrechtse Dom proosten. Ren lange rij van Domproosten oefende tot 1635 de functie van Heei van Doorn uit. Ir dat jaar koch, Reynier van i-oltstein het Huis te Doorn met 24 morgen lands. In 1649 ging het o\er en de familie-1 Von Brockdorff. Na. vele malen van eigenaar verwisseld te ziin werd 'n 1903 Wilbelmina Cornelia de Beau fort, echtgenote van mr. Willem Hendrik Johan bsron va,i Heemstra, eigenares. Van haar kccht de ex-keizer van Duitsland „Huize Doorn" in 1920 Hij liet een poortge bouw" in Hollandse renaissan cestijl aan de Langbroekerweg oprichten en een rosarium aan leggen in tet oark. Dit rosarium is altijd een grote attractie voor hc-t publiek geweest, want de keizer stelde he, toegankelijk voor iedereen. Alleen de ronde hoektoren herin nert nu nog aan de oorspronkelijke bouw. Overigens vertoont „Huize Doorn" wit gepleisterd als het is geen architectonische merkwaar digheden. De sterfkamer van de keizer zit op slot.... Zal de zoon het mogen beleven zijn verdere le ven te slijten in de vertrekken waar zijn vader gepeinsd heeft over de vergane glo ;e? Schim van de „Kaiser" En hoe zal het volk erop reageren als het de vroegere troonpreten dent van ..Das r.eieh" in zijn mid den ziet? Wy zeiden reeds, dat de bevolking van Docrn ;n zekere zin mild gestemd is tegenover de Ho- benzollerns. Anderen zullen niet licht vergeten dat Friederich Wil helm. die bijna dertig jaar geleden afstand moest doen v. u de keizers kroon, SA-man is geweest, evenals zijn zoons, die het verder in het Duifsche terreurkorps brachten dan papa. Die was immers een gewone moior-SA man. zou zijn. Voorlopig was het welis waar de dictatuur van een in des Keizers ogen arrogante parvenu, maar die zou de weg kunnen pla veien voor een gloi'euze rentree der Hohenzollerns. De geest was er reeds, de geest waarop een nieuw Keizerrijk gebouwd kon worden. De familie maakte ziel al vertrouwd met de nieuwe omgeving. En dat was niet mceilyk, want die werd immers evenzeer bepaald door laar zen en bajonetten. En het „Heil Ilitler" had hetzelfde rhytbme als „Der Kaiser". In Huize Dcc.n waart nog de schim van de keizer. En Friede rich Wilhelm, zijn zoon, herin nert zich zeker nog die 27ste Januari 1939 toen de keizer in Doorn met praal en luister zyn 80ste verjaardag vierde. De klanken van de SA-marsen door Berlijn klonken aan die vooravond vun de tweede we reldoorlog tot In he* statige huis in Doorn door. Het was als in 1914: Achtung: „Der Kaiser!" en.. „Morgen noine Kinder!" Zal Huize Doomweer terugge geven worden aan de toon van de Duitse ex-keizer? Geventileerde broeks pijpen Een Amerikaans ingenieur heeft patent genomen op een uitvin ding die onze broekspijpen tij dens een hittegolf tot oasen van koelten zal makenHet is heel eenvoudig: voor d'n broekzakken wordt inplaats van stof een soort nylon.gaas gebruikt, dat duur zaam is, onbrandbaar en vol kleine gaatjesDe lucht, die in uw broekspijpen opstijgt, wordt er door het flapperen van de pijpen via net nylongaas uitge dreven, zodat een voortdurende circulatie van verse lucht ont staat. De uitvinder heeft dit gede monstreerd door enkele bran dende sigaretten op de grond te leggen en met zijn broekspijpen te gaan flappe .-n. In minder dan geen tijd kwamen uit de zakken dikke rookwolken te voorschijn Hij beweert ook de deugdelijk heid van zijn uitvi iding te heb ben gecontroleerd door middel van een broek, waarvan de ene zak van nylongaas en de andere van gewo-e stof was gemaakt. Hij stopte in elke zak een ther mometer. De temperatuur in de zak - met - lucht - verversing was drie tot vijf grader, lager dan die in de andert zak „Dat is in de winter niet zo lekker" gaf hij toe „maar in de zomer is het of je met je blote benen h en zeebriesje staat.". ZE zitten er weer, de mannen van sim, dobber en bamboestok. De pet in de ogen tegen het zonne tje, dat in het water priktstrak turend naar het kurkje waaraan het galgenaas bengelt. Om hem heen posteren zich nieuwsgierigendie in het netje loensen en wachten op de „vis van dé dag." Je hebt nog r.iet veel makker en allemaal grut! De spreker van deze woorden vlijt zich in het gras en staart mede naar de dobber. De visser haalt tfn schouders op. Nee man, dan ik, verleden week, op Loosdrecht. Zit ik stil te soezen. Geen asie leven. Plotseling een ruk weg de pen. Ik denk, zal eens „Supreina lex regis voluntas" („de hoogste wet is de wil van de vorst"). En in 1889 donderde hij tot een politieke massabijeenkomst: „Iedere Sociaal-Democraat is syno niem met vijand van volk en va derland!" Deze „Kalser" Was geen onbete kenende figuur, zoals men hem wel eens wil afbeelden. Hy was een gevaarlijk man, omdat hy de gren zen van zjjn kracht niet kende, evenals Hitier. Herlevende hoop... De „Kaiser" zag in zijn ballings oord in Doorn de hoop herleven: een groot en oppermachtig Duits land, waar de wil van één man wet TER GELEGENHEID van de zes de verjaardag van de Duitse aan val op de Sowjetunie heeft de Prawda er voor de zoveelste maal zijn lezers op gewezen, dat de Russen de oorlog eigenlijk alleen hebben gewonnen, dat zij de Duitsers hadden kunnen vernie tigen en Frankrijk bevrijden zon der hulp van anderen en dat juist de wetenschap, dat dit zo was. Churchill heeft gedwongen om tot de invasie van Frankrijk over te gaan. Een paar dagen later heeft „Le Monde" de keerzijde van deze medaille laten zien. Dit Franse blad citeert nL een passage uit een artikel van generaal Bonner Fellers, de gewezen chef van de psychologische dienst van het Amerikaanse departement van oorlog (afd. Verre Oosten) in het tijdschrift Foreign Service, waar in deze vertelt, dat keizer Hirohitó reeds in Februari 1945 besloten had om te capituleren, maar dat de Russen zich hiertegen hadden verzet, zogenaamd omdat zij zich de kans om als bemidde laars op te treden niet wilden laten ontgaan. Generaal Bonner Fellers beweert, dat hij dit van keizer Hirohito zelf en van Japanse stafofficieren heeft vernomen. D nuftxp ex kroonprins Friederich Wilhelm met zijn twee zoons m SA- v 'orm, poserend voor de fotograaf op het slot Cacilien-Hof nabij Pots- Links prins Hubertus, Sturmfilhreder SA, dan de motor SA-Mann Wilhelm en prins Friederich, Obescharführer der SA. De zoons bekleedden dus een hogere rang dan de man, die men op Wicringen zo goed kende. De petroleumvelden van Zistersdorf In Neder-Oostenrijk die tegenwoordig door de Russische Petroleumcombinatie geëxploi teerd worden, leveren aardolie voor de Russische bezettingstroe pen in Duitsland, voor Rusland zelf en voor de Zwarte Zee- vloot van dit land. Deze leveringen genieten voorrang ondanks het feit, dat Oostenrijk, dat reeds twee jaren onder een ernstig levensmid delentekort lijdt, in de lente van dit jaar slechts half genoeg benzine voor de behoeften van de landbouwers had. Het Russische bestuur is het er mee eens, dat 60 procent van de productie van Zistersdorf voor Oostenrijk beschikbaar gesteld be hoort te worden, maar in werkelijk heid krijgt het land maar tussen de 40 cn 50 procent. De Russen heb ben de petroleumvelden, welker productie in 1944 ongeveer 8.491.000 vaten groot was, opgeëist voor her stelbetalingen. Zij betogen, dat de velden Duits eigendom waren. Op de zelfde manier hebben zij de hand gelegd op een groot gedeelte van de industrie in hun zone en op de stoomvaartmaatschappij voor de Donau, die vroeger een van de grootste ondernemingen voor het verkeer op deze rivier was. De petroleumvelden vormen het grootste obstakel voor de geallieer de contróle-commissie, die thans te Wenen vergadert, om een beslissing te nemen over het vraagstuk van de Duitse activa, warrom de conferen tie te Moskou heeft gevraagd. De Rucsen hebben verzocht de zachies ophalen, zit vast vuil an. Laat ar me nou zo'n donder van een brasem aan zitten. Om bang te worden van die bek." De visser kijkt om, terwijl de verteller be scheiden zwijgt: „En? „Verspeeld natuurlijk, 'k was er niet op verdacht, zo'n knul joh". „Och, dan heb ik nou meer ge vangen, dan jij toen" antwoordt de visser laconiek. Toen had de verteller plotseling haast. kwestie van de petroleum door do commissie te laten behandelen. Zij hebben besprekingen gevoerd over de Russische voorwaarden en defi nities, voordat deskundigen van do commissie aan het werk gaan. Sinds het begin van de bijeenkomst heeft de commissie echter nog maar nauwelijks resultaten kunnen boe ken. Oostenrijkse autoriteiten zeg gen, dat de velden in Zistersdorf in de gehele Oostenrijkse behoef te kunnen voorzien en bovendien nog een exporteerbaar overschot opleveren, dat de Oostenrijkse staatshuishouding dringend no dig heeft. Men meent te weten, dat op het ogenblik ongeveer 6,3 millioen vaten 's jaars geprodu ceerd worden. De Russische directie heeft te kampen met een tekort aan nieuwe installaties en petroleumdeskundi- gcn. Geregeld staan in de Weense dagbladen advertenties voor arbei ders voor de petroleum-industrie, die men tracht tc paaien met pre mies en extra Icvensmiddelenbon- nen. Onlangs hebben de Russen ook in het gebied van Neusicdl (Ncdcr- Oostenrijk) een begin gemaakt met pctrolcumboringen, maar de resul taten zijn onbekend. Het gebied van Zistersdorf, dat minder dan 150 vierkante kilometer groot is. werd geëxploiteerd met behulp van Oostenrijks en Zwitsers kapitaal. Toen de Duitsers in Maart 1938 Oostenrijk annexeerden was er geen Duits kapitaal in de velden geïnvesteerd. Later nam Hit- Ier de velden over en werd dc ex ploitatie door een Duitse firma voortgezet. J-] ET spreekwoord, dat een half e^Jpèter is dan een lege dop, 11 zou men kunnen toeroepen aan ieder die, terend op vóór oorlogse herinnering, er naar verlangt Parijs te bezoeken, doch zijn weg belemmert ziet door onverzettelijke deviezenbepalingen. Men kan zich beter troosten met een verblijf in Amsterdam dat, gezien zijn karakter, enige overeenkomst vertoont met de Franse hoofdstad, doch in veel opzichten er gunstig bij afsteekt, want Parijs is voor wie niet over zeer veel francs kan beschikken, een woestijn van steen en stof en gloeiend asfalt waar de schaarse welvaart zich verscholen houdt en armoede om iedere straathoek grijnst. poogt een sigaret of dronk van de Omdaj, het leven in Parijs zo pe perduur is, zijn het hoofdzakelijk Amerikanen, die dank zy hun dol lars een prettig leven in de thans slecht geïilumineerae lichtstad kun nen leiden en hoewel het wonderlij ke verschijnsel zich openbaart, dat de Yankee's geen hoog-gewaardeer- de gasten zijn, doen d" by het tou risme geïnteresseerde zakenlieden alles om het hun naar Je zin te ma ken. In dit kader wordt vooral re kening gehouden met de zucht naar sensatie en dus schenkt men de no dige aandacht aan he^ nachtleven, dat zich op Pigale, \ontparnasse, maar vooral in het arrondissement van de Bartille voltrekt. Dj beruch te Rue de Loppe, waar zich huis aan huis sinistere kroegjes, dans- zaaltjes en tingeltangels aaneen rijen, staat hier vanwege de met musette-muziek gekruid- louche sfeer in het brandpunt der belang stelling en dus is het begrijpelijk, dat uitgeslapen gidsen hun kudde vacantiegangers door het smalle Btraatje leiden en hun en-pasasnt een L in w-kale etablissementen gun nen. Iedere avond, omstreeks^, tien uur, arriveren daar de Iadies and gentlemen om te griezelen en zich een half uur lang te verbazen over do gedragingen der onderwereld- types" die in werkelykbeid slechts comedie spelen, want de entree van de touristenbent is het sein dat het spel gaat beginnen. Een rustig pra tende groep volksjongens begint op eens luidkeels te ruziën waarby een tevoren uitgekozen makker met stoel en al omver wordt gesleurd, een jong echtpaar vangt aan met een walgelijk-pervers minkozen, ter wijl een meisje, dat eeu kwartier tevoren een zich tezeer /erstoutend bewonderaar een ferme slag in het gezicht zou hebben gegeven, een Mae West-poso aanneemt. En dat alles, omdat do kroegb die by het binnenkomen van de „terrein- verkennende" gids zijn waarschu wend: „attention!" liet horen, alle medewerkenden een gratis glas van zijn dure, bier offreer' Een enkele maal ontstaat een werkelijk ge meende woordenwissel1 g als rtcn wasechte, kennelijk verdwaalde ga min uit een dei doppenspolonken vreemdelingen los te bedelen. Op Pigale of Montparnasse wordt tegen fabelachtige entreeprijzen en schier onbetaalbare consumptie een ander soort „amusement" geleverd ir. de cabarets, waaronder de we reldberoemde Moulin Rouge nog steeds een ereplaats heeft Geraffi neerde traversi-nummers wisselen dansparen en chansonniers af tot 't ochtendgloren er een eind aan maakt. De gids brengt zijn c' nten per touringcar thuis, waardoor zy opnieuw eeu beeld van dv, werke lijkheid missen: de Métrc, waarin magere, humeurige arbeiders naar hun werk ijlen cn de stations, waar de zwervers, die de ganse nacht hebben rondgedwaald, zich op de banken teruste leggen. Zó is Parijs: wereldstad, hard en wreed, waar de bitterste armoede grove geldsmij terij overwoekert. Tevredenheid en wijsheid De enige slecht gesitueerde wijk van Parijs, waar tevredenheid en verzoening met het harde leven valt te constateren, is het schilderachti ge Montmartre, dat sinds de oorlog weer artisten herbergt die, als zy Wie kan vandaag de dag nog Parijs bezoeken! Het zijn de enkele zeer rijken, die over zwarte francs of Amerikanen die over dollars beschikken De duurste gelegenheden zijn avond aan avond overvol, maar en dat zegt wat voor Parijs de gezellige terrassen en terrasjes zijn schaars bezet of leeg „NOTRE DAME" de prachtige go- thlsche kathedraal, die evenals de blanke Sacré-Coeur, de armsten der armen aan haar voet verenigt: bede lende mannen, vrouwen en kinderen die naar kerkgangers en toeristen hun vermagerde en vervuilde han den uitsteken. geen voedsel kunnen kopen, rustig een dag zonder maaltijden door brengen. Overal in de straatjes ver spreid zitten ze te werken en ge ven. desgevraagd, als opinie over do sociale problemen van Frankrijk slechts een stille glimlach, verge zeld van een veelzeggend gebaar: „croftte" waardeloze materie! Een enkele verwaardigt zich een duidelijk geformuleerd antwoord, dat is samen te vatten tot het le venswijze zinnetje: ,,'iob niet, het leven gaat toch zijn gang; alles k int. zoals het komen moét!" De vredige stemming, waarin de argeloze wandelaar in Montraartre's straatjes raakt, vindt ziin volmaking bij het bestijgen der stenen trappen die naar de stralcnd-witte Sacró Coeur voeren, de altijd wakende moederkerk, hoog boven de kinder lijk-bonte wijk.... Maar laat die wandelaar ziin op het hoge bouw werk gevestigde blik niet richten op do met zweren overdekte stumpers, die in lompen gehuld, zittend op de kerkstoep hun ha id o- houden: zijn stille vrede zou oneens verdwenen zijn, want het contrast tussen de in- en uitwendige rij dom van het Godshuis en de hongerende pau pers is tè schrijnend. De Parijzenaar ziet het nauwelijks meer. hij is met het beeld vertrouwd geraakt: op de kaden langs de Seine liggen immers dozijnen ballingen der maat schappij! En bovendien heeft de niet goed gesitueerd Parijzenaar, al woont hij op het sprookjesac! 'i- go Montnartre, zorgen -neg. Ellendige woningtoestanden De woningtoestanden in Parijs •spotten - als men ze door een Hol landse bril bekijkt met alle be grippen van volksg o.dheid cn comfort- Dit komt le door de woningnood, en voor een ander deel door de sociale chaos, die de wet ten waardeloos - en huiseigenaren oppermachtig maakt. Vrijwel alle woningen in de vriendelijke kron kelstraatjes zijn in zo'i verregaande staat van verwaarlo: dat men ze onbewoonbaar kan noemen. Bij regen lekt het In de meeste kamers cn een groot deel van i deuren en vensters kan niet worden gesloten. Herstel door een vakman is te duur voor de huurdefs, die bijna allen het initiatief missen m zelf iets te repareren en een klacht bij de huis heer indienen leidt tot het bevel: opknappen ófontruimen. Geen enkele officiële instai fie stelt zich achter de gedupeerden die dus ten einde raad in hun lot berusten. Hun armoede maaki hen noe en mach teloos en wellicht zy daarom niet enthousiast ver de rijke Ame rikanen, die in hu ogen alles kun nen en alles doen waar ze lust toe hebben. Voor vermogende t juristen buigt de kellner van het luxe-restaurant correct als hy het oor een diner verschuldigd bedrag opstrijkt; het is in Nederlandse munt omgerekend ongeveer vijftig gulden voor een maaltijd die in Amsterdam hoog stens f 7.50 kost. De man zonder geld behelpt zich met zijn tweehon derdvijftig gram bonnenbrood per dag en slaapt in een hol, dat hij ka mer noemt; vandaar de grote onte vredenheid, die zich telkens weer in kleinere of grotere ongeregeldhden manifesteert; men ka» zelfs niet meer zoals vroeger, zijn vrye tyd doorbrengen in cinema of café, er is gee' geld voor. De meeste be woners van Montmartre missen het onbetaalbare vermaak .i zo sterk; zij hebben tenminste nog bun kunst om zich geeftelijk staande te hou den, doch ook die steun is labiel. Er wordt door de talloze schilder» behoorlijk geproduceerd, maar wei nig geëxposeerd en nog minder ver kocht: alwéér het schaarse geld. dat de kunsthandelaren dwing tot h"»t> zaalhuur en groot commissieloon, want ook zij kunnen vóór- noch achteruit. Parijs, eens de lichtstad van Eu ropa, heeft zich in duisternis ge huld cl staat momentoe!, wat le ven» vreiisrd»* en opbouw aspecten betre-. v-achter bij het alweer bijna als van onds stralende Am sterdam in het .'akke Holland waar naar 's lands aard geen dag zonder „gekanker" voorbijgaat.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 5